Užitočné tipy

7 hier od Pata Parelli

Pin
Send
Share
Send
Send


Účelom tejto lekcie je vycvičiť koňa, aby sa od vás vzdialil a prišiel k vám jedným pohybom ruky, bez fyzického alebo slovného dopadu naň.

Parelli píše: „Spočíva v rozčuľovaní koňa a jeho navrátení späť k sebe pomocou kumbálu alebo šnúry pripevnenej k ohlávke. Kôň vás musí poslušne opustiť a poslušne sa vrátiť.

A opäť sa tu použijú štyri fázy. Prvá fáza sa začína kývaním ukazovákom v smere koňa (keď je táto hra ukončená, kôň začne okamžite ustupovať). Druhá fáza: pohybujte zápästím, ale tak slabo, že sa klinec pohybuje iba mierne v ruke. Fáza tri: Ohnite ruku za lakeť a potriasť skrinkou a pohybovať rukou zhora nadol. Štvrtá fáza: pohyb s celou pažou od ramena samotného, ​​posielanie silnej "vlny" pozdĺž šnúry. Postupne prejdite fázami a hneď ako sa kôň začne posadiť, okamžite zastavte pohyb rukou - kôň pochopí, že jeho činnosť je správna. Na začatie jedného alebo dvoch krokov bude stačiť dosť, ale cvičenie bude potrebné vykonať, kým sa kôň nepohne po celej dĺžke šnúry.

Kôň by sa mal vrátiť: jemnými pohybmi, akoby ho ťahal smerom k sebe za kábel (ale netiahnite ho!) - a rýchlo z neho pochopí, čo od neho chcete. Výsledok práce: kôň odchádza s jemnou vlnou ruky a vracia sa k vám rovnako ľahko.
V tejto hre je potrebný jasný očný kontakt s koňom, mal by sa pozrieť priamo na vás. Ak sa kôň odvrátil, môžete začať znova.

Mali by ste hrať „Yo-Yo“ pomaly a začať lepšie na rovnom povrchu. Keď sa dosiahne úspech, kôň by sa mal mierne vyprovokovať, viesť ho na nerovnú zem, vyžadovať rýchlejšiu reakciu, nechať medzi sebou a ním kmeň alebo tyč alebo napokon hrať dlhšie. "Yo-yo" učí koňa rešpektovať osobný priestor človeka, keď pracuje v jeho rukách, správne a úhľadne sa zastavuje a okrem toho sa vracia späť k človeku. "
Konečným výsledkom tréningu vášho koňa by mal byť apel - povolanie koňa, ktoré stojí na druhom konci arény a iba pokynom pohybu ruky sa priblíži k naznačenej chôdzi. Je lepšie pracovať v aréne, aby vás nikto neznepokojoval ani neodvádzal koňa od práce. Najprv budete musieť koňovi pomôcť pomocou šnúry, ale keď s ňou trénujete, naučí sa predpovedať svoje túžby a konať pomocou šnúry pred svojimi výzvami. Akonáhle sa to stane, pochválte ju a potom, čo niekoľkokrát za sebou urobí to, čo od nej potrebujete, bez pomoci šnúry, vyberte ju a pracujte bez jej výzvy.

Hra 1. Friendly

Počas tejto hry sa kôň musí naučiť, že nie ste predátor a že si zaslúžite jej dôveru, že aj keď napríklad mávnete rukami vedľa nej, šuškodí sa niečím alebo zaklepete, nemusíte sa obávať.

Začnite jemnými a jemnými dotykmi tela koňa. Najprv zistite, na ktoré miesta sa môžete dotýkať bez odporu. Stále sa dotýkajte koňa, kde to umožňuje, znova a znova sa približujte k „problémovým“ miestam. Je dôležité, aby ste nepoužívali násilie, ale konali podľa schémy „jeden krok vpred - dva späť“. Výsledkom by mal byť váš voľný dotyk akejkoľvek časti tela koňa, ktorá jej nespôsobí najmenšie odmietnutie.

Keď sa dosiahne úspech, môžete túto úlohu trochu skomplikovať hádzaním povrazu alebo šušťania na koňa vedľa tašky, jedným slovom môžete pomaly používať akékoľvek podnety, aby sa váš kôň stal odvážnejším, viac vám veril a nevykazoval nadmerné podozrenie. Jediná vec, ktorú by ste mali venovať zvýšenej pozornosti pri práci s lanom tak, aby sa náhodne nepritiahla okolo krku koňa. Počas prvej hry musí mať kôň slobodu voľby (schopnosť uniknúť z „nebezpečenstva“) a nemáte chuť ho nútiť, aby podnikol žiadne kroky.

Hra 2. Porcupine

Získala toto meno, aby pripomenula osobe, že kôň by nemal odporovať, ak cíti fyzický tlak, mal by sa naučiť vzdialiť sa od neho. (Podobá sa na dotýkanie sa ihličiek dikobraza: táto šelma sa môže dotýkať „vlasmi“ a nie je ju možné ju pichnúť, ale je lepšie nedotknúť sa „vlny“!). Toto je dôležitý bod pri výcviku koňa, aby správne reagoval na pohyb motívu, tlak chrámu alebo chrániča. Táto hra učí koňa vzdať sa.

Výsledok je dosiahnutý konštantným a rovnomerným tlakom (nie ostrým bolestivým poke!). Musíte začať s veľmi mäkkým a pomalým tlakom a posilniť ho, až kým sa kôň nepohne - buďte pripravení trvať na tom, kým kôň sám nedosiahne takú úroveň, aby ste dosiahli pohodlie, musíte ísť nabok. Tlak sa nedá zastaviť, kým kôň naň nebude reagovať minimálne, dokonca ani trochu nepohne - a potom „uvoľní“ koňa, usmeje sa naň a poškriabe miesto, ktoré bolo stlačené (to nás vráti na „priateľský“) hra “)!

Nezabudnite odmeniť aj najľahšiu vôľu koňa okamžitým zastavením tlaku, hladením a úsmevom.

Ako trénovať svojho koňa sedem Parelli hry

Môže sa zdať, že ide o extrémny prípad a nebudem tvrdiť, že sa to stane vám. Ale stretol som sa tak dlho, aby som sa naučil spoznať podobný štýl správania. Ak sa dozviete o procese zmien, naučíte sa vidieť, kedy prejdete jedným z vyššie uvedených krokov, a podľa toho upravte svoje správanie správnym smerom.
Vedieť to pomohlo mnohým mojim študentom. Akonáhle sa ocitnete v jednej z týchto etáp, zistite, čo je štádium a pomenujte ho. Smej sa na neho, príď s vyhlásením, ktoré je jeho opakom. Dostaňte ho z cesty. Nenechajte sa nasmerovať na cestu hnevu a chaosu.
Vyhľadajte pomoc a podporu, urobte, čo je možné, vyhýbaním sa takýmto myšlienkam. Zároveň vás však neprekvapte. Teraz viete, že sa to môže stať v ktorejkoľvek fáze vášho vývoja, keď sa môžete rozčuľovať alebo sa začne objavovať váš egoizmus. Buďte otvorení zmenám. Nech robíte čokoľvek, nenechajte sa sklamať vo svojom koni ani v sebe.

Okrem toho sa na seba nenechajte príliš náročný a nepredpokladajte, že ste zlyhali, pretože ste povolili takéto situácie a myšlienky. Radšej si pomyslite, že práve teraz ste blízko otvoru. Toto je veľmi atraktívne miesto. Okrem toho môžu kone odpustiť. Každý robí to najlepšie, čo môže, vychádzajúc z informácií, ktoré má.

Tento program bude vyžadovať, aby ste urobili niekoľko vecí, ktoré sú opakom toho, čo ste predtým urobili. Vyžaduje si to, aby ste sa rýchlo zmenili, urobili chyby a získali skúsenosti. Ak môžete program sledovať bez toho, aby ste sa ho snažili analyzovať alebo porovnávať s tým, čo ste predtým urobili, budete mať väčšiu šancu vyhnúť sa obviňovaniu. hnev a chaos a výsledky uvidíte skôr.

Videli ste úspechy ľudí, ktorí boli zapojení do HX, a podobné výsledky dosiahnete iba sledovaním programu. Zakaždým, keď sa chytíte a poviete, že „Ja zvyčajne robím inak“ alebo „Môj kôň nebude schopný.“ Váš postup sa zastaví.

Po vyškolení našich najúspešnejších študentov sme zistili, že keď prevzali zodpovednosť za vzťah medzi človekom a koňom - ​​skutočnosť, že kôň poslúcha alebo neposlúcha, závisí od ich vlastnej úrovne zručnosti - postupovali premenlivou rýchlosťou.

Urobili veľa pokusov. Vedeli, ako sa smiať. Pri každej úlohe, ktorú kôň položil pred nimi, uvideli príležitosť na zlepšenie. Boli sústredení a nerozptyľovali sa príliš ľahko. Zamerali sa na cieľ, ale nestratili trpezlivosť. Samozrejme, keď sa úplne sústredili na výsledok, mohli podniknúť iba jeden krok v rovnakom čase, systematicky a vrúcne akumulovať zručnosti až do dňa, keď dokázali so svojim koňom robiť úžasné veci.

Toto nie je hlavný spôsob výučby, ale ide o ideálnu možnosť výučby, pretože zahŕňa flexibilitu a ochotu zmeniť sa.

Aby sme mohli optimalizovať učenie, musíme sa naučiť byť otvorení novým informáciám.

Staré tajomstvá a všetky druhy rád boli odovzdávané od storočia do storočia, ale len veľmi málo zdola bolo založené na pochopení povahy koní. Táto kapitola sa zameriava na dôvody, prečo majú ľudia často problémy s koňmi. Tu sú niektoré z najbežnejších mýtov.

MÝT 1 "Kone sú hlúpe."
V skutočnosti. Kone sú veľmi inteligentné zvieratá (na živočíšnu korisť). Učí sa rýchlo a nikdy nezabudnú. Majú myseľ na živočíšnu korisť, takže nie je úplne správne porovnávať ich s predátormi, ako sú ľudia, delfíny a psy. Sú úplne originálne, a preto myslia úplne inak.
Prekonal vás kôň alebo vás začal manipulovať? Stáva sa to každý deň, a to nielen u neskúsených jazdcov. Kone musia byť múdrejší ako dravec. Preto majú ľudia s koňmi toľko problémov. Nemôžu ich chytiť, nemôžu ich topiť, nemôžu ich ovládať, nemôžu obliecť uzdu. dostať kopy a kopy. Kone urobia milión pohybov tak, aby neboli zajatí a mohli čítať ľudí ako knihu. Vedia, čo budete robiť skôr, ako to urobíte, a ich mozog je naprogramovaný tak, aby urobil všetko takým spôsobom, aby vás zmiatol a utiekol.
Pretože kone začali jazdiť pod sedlom, nemali toľko spôsobov, ako sa chrániť, okrem behu, státia na zadných nohách, začiatku kopania alebo ponáhľania sa k zemi. Dobrý jazdec samozrejme zostane na svojom mieste, až kým nevyčerpá všetky svoje triky. Ale zároveň sú na Zemi agilní a mazaní. Fredi Kni, svetoznámy tréner koní zo Švajčiarskeho knižného cirkusu, mi povedal, že zo všetkých cirkusových zvierat, s ktorými pracoval, je najťažšie správne trénovať kone.

MÝT 2. Metóda mrkvy a tyčinky je najlepšia, musíte ukázať koňovi, ktorý z nich je ten hlavný.

V skutočnosti. Trest nefunguje u dravých zvierat a „demonštrovanie toho, kto je tu zodpovedný“, je naša metóda predátora, ktorá zvonka vyzerá ako podráždenie a zastrašovanie. To, čo kôň skutočne chápe, sú dôsledky.

Rozdiel je v tom. Vždy to má následky. Je to ako elektrický štít, ktorý vždy reaguje, keď sa ho dotknete a potom si lekciu rýchlo zapamätáte. Okrem toho následky nesprevádzajú emócie a nepriateľstvo.

Je ťažké, aby sa ľudia správali vytrvalo a súčasne, aby sa nestali nepriateľskými alebo zlými, a keď kôň vo svojom konaní vidí niečo podobné, bude jej reakciou buď strach alebo agresia. Inteligentný kôň čoskoro začne vidieť slabost v týchto emóciách a bude s vami manipulovať, pretože pochopí, že ste stratili kontrolu nad situáciou.

Čím viac s úsmevom dokážete, tým lepšie. Využite pohodlie a nepohodlie a následky (pozri kapitolu „Porozumenie psychológie koní“). Nehnevajte sa ani sa nehnevajte. V skutočnosti, keď sa cítite niečo také, jednoducho domáceho maznáčika uvoňte, ospravedlnite sa a nechajte ho na pokoji. Začnite znova, keď sa úplne upokojíte a prídete novým spôsobom.

Zvážte každú výzvu a odpor koňa ako ďalšiu príležitosť na rozvoj vašej zručnosti a vynaliezavosti.
Pri príležitosti „ukáž koňa, ktorý má na starosti“. Existujú rôzne spôsoby, ako to urobiť. Dokážte, že ste alfa, aby rozumela. To znamená, že musíte byť pokojnejší, múdrejší, odvážnejší a silnejší ako ona a tiež sa musíte intelektuálne, emocionálne a fyzicky prispôsobiť. Musíte mať vodcovské schopnosti a ponúkať priateľstvo, ochranu a zábavu. Keď vás kôň začne rešpektovať a sledovať vás - potom neexistujú žiadne otázky. To je všetko, aby sa stal skutočným jazdeckým.

Hra 3. Sprievodca

Kone hrajú túto hru po celú dobu: stačí, keď vodca stlačí uši - a poslušný "kamarát" sa od neho okamžite odchýli. Hra č. 3 učí koňa, aby sa pohyboval po hintingovom pohybe človeka bez toho, aby čakal na samotný dotyk. Na začiatku bude vzdialenosť medzi vami a koňmi minimálna, v priebehu času sa vzdialenosť zvýši. Význam tréningu: ak kôň neodpovedá na vaše gesto, podniknete fyzické kroky. Najprv požiadame koňa, aby sa pohyboval bez priameho dotyku (vlna ruky, šnúra). Ak sa kôň nepohybuje, pokračuje druhá fáza: ľahký dotyk koňa jeho končekmi prstov. Potom tretia fáza - stredná a intenzívna facka prstami a štvrtá fáza - tlieskanie rukami. Hlavná vec je rytmus pohybov, rozmernosť (napríklad medzi fázami by mali prejsť dve sekundy). Akonáhle sa kôň posunie trochu správnym smerom, okamžite si uvoľnite ruky, usmejte sa a hladte. Táto hra nezaberie veľa času, čoskoro sa kôň začne pohybovať od prvej fázy. Potom sa pokúste pohybovať rôznymi smermi, rozrušený, otočte spredu (krk koňa musí byť v tejto chvíli mierne držaný) a zozadu. Hlavná vec: ak ste dali príkaz na pohyb, VŽDY sa snažte o jeho vykonanie, inak kôň prestane rešpektovať vás (ktorý vodca, ak sa nedá dodržať rozkaz).

Hra 4. Yo-Yo

Spočíva v rozrušení koňa a jeho vrátení späť k sebe pomocou skrinky alebo šnúry. Kôň musí poslušne odísť a poslušne sa vrátiť.

A opäť sa tu použijú štyri fázy. Prvá fáza sa začína kývaním ukazovákom v smere koňa (keď je táto hra ukončená, kôň začne okamžite ustupovať). Druhá fáza: pohybujte zápästím, ale tak slabo, že sa chumbur v ruke pohybuje iba nepatrne. Fáza tri: ohnite ruku za lakeť a potraste s ňou a pohybujte rukou zhora nadol. Štvrtá fáza: pohyb s celou pažou od ramena samotného, ​​posielanie silnej "vlny" pozdĺž šnúry. Postupne prejdite fázami a hneď ako sa kôň začne posadiť, okamžite zastavte pohyb rukou - kôň pochopí, že jeho činnosť je správna. Na začatie jedného alebo dvoch krokov bude stačiť dosť, ale cvičenie bude potrebné vykonať, kým sa kôň nepohne po celej dĺžke šnúry.

Kôň by sa mal vrátiť: jemnými pohybmi, akoby ho ťahal smerom k sebe za kábel (ale netiahnite ho!) - a rýchlo z neho pochopí, čo od neho chcete. Výsledok práce: kôň odchádza s jemnou vlnou ruky a vracia sa k vám rovnako ľahko.

V tejto hre je potrebný jasný očný kontakt s koňom, mal by sa pozrieť priamo na vás. Ak sa kôň odvrátil, môžete začať znova.

Mali by ste hrať „Yo-Yo“ pomaly a začať lepšie na rovnom povrchu. Keď sa dosiahne úspech, kôň by sa mal mierne vyprovokovať, viesť ho na nerovnú zem, vyžadovať rýchlejšiu reakciu, nechať medzi sebou a ním kmeň alebo tyč alebo napokon hrať dlhšie. „Yo-yo“ učí koňa rešpektovať osobný priestor človeka, keď pracuje v jeho rukách, správne a elegantne sa zastavuje a okrem toho sa vracia späť k človeku.

Hra 5. Spinning

Len si nemysli, že ty a kôň budete hlúpo chodiť v kruhoch! Áno, zvonku to vyzerá ako obyčajná práca na šnúre, ale v skutočnosti hra vyvíja koňa mentálne, emocionálne a fyzicky: naučí sa udržiavať tempo a tempo, ktoré ste nastavili, kým nedáte ďalší príkaz.

Táto hra má tri časti: „sľub“, „prípustnosť“ a „návrat“. Všetky z nich by sa mali vykonávať s minimálnym počtom pohybov. Ak chcete „poslať“ koňa, pomocou hry „Sprievodca“ otočte jeho nos v požadovanom smere. Keď sa kôň pohybuje v kruhu, v strede ktorého ste, nezabudnite sa na neho usmievať, nehýbte sa, preskočte príležitosť za chrbtom a dajte koňovi možnosť zvoliť si pohyb a smer. Ako si viete predstaviť, toto je už „priepustnosť“. Minimálny počet kruhov sú dva, maximum sú štyri (kôň sa nudí ďalej a hra by mala byť pre ňu zaujímavá). Ak potom musíte koňa prosiť, aby pokračoval v pohybe, prehráte. Tu musíte koňovi dôverovať a dať jej na výber. Ak sa kôň zastaví, otočte jeho tvár k tvári, sústredte svoje oči na svoje oči, potom znova otočte nos v smere pohybu a znova začnite znova. Keď kôň išiel - úsmev!

Prvou fázou, keď sa kôň vráti k vám, bude obrátenie jeho tváre smerom k vám. Druhá fáza: začnite navíjať kábel. Tretia fáza: hojdačka slučky sa natáča v smere k zadným nohám koňa. Štvrtá fáza: dotknite sa jej zadných nôh a nevyberajte ruku, kým nevstúpi a neotáča sa k vám. Каждое верное движение лошади должно быть подчеркнуто прекращением ваших действий в отношении ее и обязательной улыбкой. Когда лошадь оказалась подле вас, приласкайте ее осторожными касаниями (вспоминаем первую «Дружелюбную» игру).

Перемещение задних ног в сторону от человека - один из очень важных моментов. В результате «Круговой» игры вы приобретаете полный психологический и эмоциональный контроль над лошадью .

Игра 6. Принимание

Она учит лошадь с равной легкостью двигаться как направо, так и налево. Здесь будут работать две важных части лошадиного тела: зона «шея - нос» и задние ноги. Нос мы назовем зоной 1, а ноги - зоной 4. Teraz zahráme už známu hru „Sprievodca“, najprv so zónou 1 a potom so zónou 4. Najprv pošleme do zóny 1, potom do zóny 4, akcie sa opakujú postupne, až kým sa kôň nezačne voľne pohybovať na stranu. Použite krátky kábel, malá vzdialenosť medzi vami a koňmi sa môže postupne zväčšovať, ale venujte čas tomu, aby vás zviera nekoplo. Hra „Prijatie“ rozvíja pružnosť koňa a jeho rovnováhu. Začnite hrať pomaly a dôsledne, najskôr pomôžte študentovi napríklad pomocou plotu (nedovolí koňovi, aby sa pohol vpred, zatiaľ čo sa snaží od nej pochopiť, čo chcete).

Hra 7. Down s claustrophobia!

Kone sú svojou povahou klaustrofóbne, bojí sa malých a stiesnených priestorov. Táto hra pomôže vášmu koni stať sa odvážnejším a konzistentnejším, ísť do stiesnených priestorov a pohybovať sa po úzkych priechodoch bez nátlaku z vašej strany. Najprv potrebujete medzi ploty chodbu (dostatočne veľkú). Požiadajte svojho koňa, aby tam išiel, ale zostaňte na mieste. Pre začiatočníkov by bolo samozrejme dobré pohybovať sa pozdĺž plotu rovnobežne s pohybom koňa. Nie je to také zvláštne, ako to vyzerá na prvý pohľad, vy a kôň sa dobre vidíte. Fáza 1: Nasmerujte nos koňa do uličky. Fáza 2: Potiahnite koniec ohlávky. Fáza 3: Pri príležitosti urobte niekoľko silných pohybov. Fáza 4: raz sa dotknite chrbta koňa hneď za kohútikom. Zastavte sa a začnite znova od fázy 1, kým sa kôň nepokúsi vstúpiť do uličky. Keď dostanete prvý výsledok, zastavte, ťahajte koňa a usmievajte sa. Uvidíte, že kôň už čoskoro prejde chodbou bez akýchkoľvek pochybností.

Teraz dajte príkaz a stojte, uvoľnite šnúru a preveďte ju medzi prstami, kým sa kôň pohybuje. Nemal by cítiť napätie šnúry. Keď veci pôjdu hladko, začnite zúžiť priechod, až kým nedosiahne veľkosť štandardného koňa. Rovnaká hra pomôže vášmu koni samostatne vstúpiť do koňa, sprchy alebo naštartovať kabínu.

Pripojte sa k našej skupine VKontakte. Zriedka uverejňujeme správy o podnikaní a všetky sú zaujímavé a majú krásne fotografie. :)

* Ospravedlňujeme sa za veľké množstvo vodoznakov na niektorých fotografiách. Fotografie nemilosrdne ukradnú ďalšie stajne, fotografov, agregátorov. A vystavte ich pre seba.

1 - „Priateľská hra“.

Touto hrou dokážete koňovi ublížiť, aj keď by ste mohli. Namiesto toho, aby ste si len potľapkali koňa a ticho sa pohybovali okolo neho, musíte vytvoriť určité desivé situácie, aby ste dokázali, že tieto situácie jej nepoškodia.

Je potrebné zabezpečiť, aby ste sa koňa mohli dotknúť kdekoľvek, hádzať lano na nohy, chrbát a hlavu, dokonca aj okolo neho. Kôň je tak menej citlivý na „strašidelné“ okamihy, objekty a situácie. Tajomstvo je ponúknuť „zlé veci“ s určitým rytmom, úsmevom na tvári a pokojným a uvoľneným jazykom tela. (Aby ste to urobili, postavte sa naľavo od koňa pri krku, ľavou rukou uchopte chomburu vo vzdialenosti asi jeden a pol metra od karabíny tak, aby sa chibur prehýbal, ale aby kôň, ktorý vykročil, sa k vám nedostal zadnou nohou. Tyčkou alebo rukou začnite hladiť koňa najskôr pozdĺž kohútika. , ramená, krk a chrbát, potom choďte na nohy, žalúdok a hlavu. Žalúdok a hlava sú najproblematickejšie oblasti, buďte opatrní. Potom stojte oproti koňovi vedľa krku. Postavte sa uvoľnene, pozerajte pred seba a začnite rytmicky vlniť voľný koniec. chombura re ak je nervózny a začne chodiť, nech to urobí, ale ak to bude potrebné, potiahni chombar tak, aby sa na teba neustále pozerala. Pokračuj v mávnutí lanom pred vami, až kým sa kôň nezastaví. zastaviť a pochváliť koňa. Po určitom čase cvičenie zopakujte, lano postupne priblížte k koňovi. Zakaždým priblížte lano, potom začnite hádzať koňa do kohútika, potom na chrbát atď. To isté urobte, keď stojíte na druhej strane koňa. Pribl. Trans).

Musíte konať v určitom rytme, až kým kôň neuvedomí, že s tým nie je nič zlé a nestojte. Ako získate viac vedomostí a skúseností, vy sami prídete s 1000 novými hrami z tejto série. Mnoho koní, dokonca mnoho rokov jazdiacich pod sedlom, nemalo šancu spoznať svoje sedlo. Môžete si zahrať priateľskú hru so sedlom a remienkom na sedlo, jemne ich položte na chrbát koňa a potom môžete vzlietnuť, až kým sa kôň nestane pokojným, keď stojíte v sedle.
Je dôležité venovať pozornosť 2 veciam. Po prvé, kôň musí byť schopný pohybu, aby sa predišlo „nebezpečenstvu“, pričom ho stále považuje za nebezpečenstvo. tj musíte nechať koňa ustúpiť, uhýbať sa, držať ho na nenatiahnutom lane av takej vzdialenosti, že sa bude musieť upokojiť a stáť presne na všetkých 4 nohách. Po druhé, „zlé veci“ by sa mali ponúkať v určitom rytme, ktorý dá koňovi príležitosť predvídať vaše činy.

Táto hra by sa mala hrať vždy ako prvá, pred zvyšnými šiestimi, ako aj medzi nimi. Zakaždým, keď si ho zahráte s koňom, dôverujete mu a udržujete rovnováhu medzi priateľstvom a dominanciou.
Mnoho koní, dokonca mnoho rokov jazdiacich pod sedlom, nikdy nemalo šancu „spoznať“ svoje sedlo. Môžete si zahrať priateľskú hru so sedlom a sedlovým remienkom, ľahko ich umiestniť na chrbát koňa a potom ich odstrániť, až kým kôň nebude v pokoji sedieť a sedieť.

Beach Training (Halla a Anna Mazina)

Priateľská hra (Star a Natalia Gerasimova)

2 - „Porcupine game“.

Jedným z vrodených inštinktov u koní je reflex odporu. Keď si kôň myslí, že bol uväznený, aktivuje sa jeho inštinkt „prelomiť“ tlakom. Ak sa cítia neistí, potom ich prvá vec, ktorá im príde na myseľ, je bojovať (preraziť, použiť silu) proti tlaku, ktorý pociťujú, nech je to čokoľvek, či už je to ohlávka, chrápanie, cinch alebo vaša noha. Preto kone ustupujú a spôsobujú problémy napríklad v malej miestnosti, napríklad pri preprave koní. Sú prirodzene klaustrofóbni, reflex odporu je stratégiou prežitia.

Porcupine Game učí koňa ustupovať, vzdať sa tlaku. Ľudia často používajú strkajúce alebo strkacie pohyby, ale je lepšie vyvíjať stály tlak, aby kôň uvedomil svoju povinnosť ustúpiť, aby našiel pohodlie. (Niektorí iní tréneri naopak radia, aby vyvíjali dynamický tlak na klepanie, pretože kôň sa nebude môcť proti nemu postaviť a nebudete musieť súťažiť v sile s 500 kilogramovým kolosom. Tajomstvo metódy Parelliho má vplyv na určité časti tela kone, ktoré sú citlivejšie. tlak: aby sa pohyboval vpredu, tlačí na mäkké miesto medzi ganache a krk, pre spätné ústupky - na dutinu pod makalom.

Buďte opatrní! Kone v týchto hrách majú čierny pás! Používajú túto taktiku medzi sebou na nadviazanie dominancie. Samozrejme vás zase zapnú a potom skontrolujú, kto sa bude najprv vzdať. Trvajte na tom sami, nedajte centimeter ako stĺp. To znamená, že vaše nohy vyzerajú, že dorastajú na zem, a keď sa kôň vzdá, okamžite sa bude cítiť úľava od ustáleného tlaku. Tlak by ju nemal nasledovať! (To znamená, že stlačením by ste na chvíľu nemali oslabiť tlak. Keď však kôň prenesie váhu aspoň z vás, podľahne tlaku a ešte lepšie - urobil krok na stranu, tlak okamžite odstráňte. V ideálnom prípade by mala ruka zostať zapnutá. na tom istom mieste a samotný kôň sa zbaví tlaku, ale to môže byť ťažké urobiť, takže akonáhle sa kôň vzdá, zložte ruku. Pribl.

Ak je kôň tvrdohlavý, možno budete potrebovať ostrohu alebo okrúhly kameň. Pamätajte: začnite opatrne a postupne a rovnomerne zvyšujte silu, až kým sa kôň nepohne. Akonáhle sa vzdá, uvoľnite tlak a poškriabajte miesto, kde boli stlačené. Keď raz pochopí, čo ste potrebovali, budete sami prekvapení, aké ľahké bude pripustiť. (Parelli navrhuje vyvíjať tlak v 4 fázach: vyvíjať tlak na srsť, vyvíjať tlak na pokožku, vyvíjať tlak na svaly, vyvíjať tlak na kosti. Škrabanie miesta, kde bol tlak aplikovaný, je veľmi dôležitým bodom, ktorý by sa nemal zanedbávať, inak sa kôň môže postupne uvoľňovať, keď napríklad siahnete po jej stehne, je veľmi dobré urobiť také cvičenie: žehlite stehno (kôň stojí) - stlačte na neho (kôň je podradný) - znova ho vyžehlite (kôň sa zastaví a stojí).

Pomocou hry Porcupine (stály tlak) môžete posunúť svojho koňa vpred, dozadu, do strán (prijať), doprava a doľava, jej predok, zadok, hlavu nahor alebo nadol? Je potrebné zabezpečiť, aby sa kôň pohyboval od svetla, dokonca aj z dotyku končekov prstov. Kôň by sa nemal hanbiť ani utekať pred takým dotykom, mal by sa zastaviť, keď zastavíte tlak a trite miesto, ktorého ste sa dotkli.

(Pri práci na zadnom zadaní buďte opatrní. Udržujte bočný blok tak dlho, aby sa prehýbal, ale aby kôň, ktorý šliapol vpred, nedosiahol zadnú nohu a chcel sa zbaviť tlaku. Nazvite ho za bočný blok tak, aby bola hlava mierne otočená. pre vás bude ľahšie podľahnúť tlaku a bude vás ťažšie poraziť. Pri práci na zadaní pred ňou sa s najväčšou pravdepodobnosťou stretnete s tým, ako sa kôň pohybuje dopredu alebo dozadu namiesto toho, aby sa vzdával. Ak kôň ide ďalej, stojí trochu bližšie k hlave. a skúste ako b oviňte jej hlavu okolo vonkajšej strany ramena. Vychvaľujte najmenšie zmeny správnym smerom! Ak sa kôň pohybuje späť, potom sa trochu presuňte a presnejšie prikázajte. Požiadajte ju, aby od vás odvrátila hlavu, veľkorysou chválu a potom pohla ňou a iba potom celá predná časť.

Dikobraz ošípaných (veverička a Ekaterina Lomeyko)

3 - „Sprievodná hra“.

Kone sa v sprievodnej hre hrajú navzájom. Vrhajú napnutý pohľad, položia si uši, zamávajú chvostom alebo zdvihnú zadnú nohu a povedia: „Ak sa nepohybujete, uhryznem alebo zasiahnem!“
Táto hra nasleduje hru Porcupine ako najprv sa musí kôň naučiť podriadiť sa vášmu fyzickému tlaku. (Je to skutočne veľmi dôležité, pretože sa stáva, že nie je miesto pre gesto alebo kôň to jednoducho neuvidí. Hra Porcupine je tiež dobrým testom, či ste prešli prvou hrou, či vám kôň dovolí, aby ste sa všade dotkli. Poznámka transl.), Týmto spôsobom si vytvoríte „jazyk žiadosti“. Kôň si uvedomí, že ak nebude vyhovieť vašej žiadosti o svetlo, stretne sa s fyzickým tlakom, mávnutím lana, paličkou alebo rukou. Táto hra spočíva v naučení koňa pohybovať sa bez toho, aby sa ho dotkla. (Tým sa tiež zvýši vaše hodnotenie v očiach koňa, pretože v stáde môžu kone vyššieho stupňa premiestňovať iných koňov na diaľku. Približne. Transl.)

Ak sa kôň po vydaní príkazu nepohybuje, musíte sa ho dotknúť, až kým VŽDY pripustí. To, čo kôň skutočne chápe, je zreteľné. Ak porazíte koňa ako trest, nebude vám dôverovať a s najväčšou pravdepodobnosťou bude odolávať. Kone nerozumejú trestu. Chápu iba negatívne dôsledky. (O rozdieloch v treste a negatívnych dôsledkoch (negatívne posilnenie) pozri Karen Pryorova kniha „Nerast na psovi.“), Veľkým rozdielom je, že negatívne následky prichádzajú okamžite po správaní a nie sú sprevádzané „hrubými emóciami“. Ak ponúkate koňovi pohyb, ale nerobí to, je konfrontovaná s mechanickým dôvodom, ktorý jej spôsobuje pohyb, kôň sa učí postupovať rýchlejšie. To je jej povinnosťou. Nebude vás uraziť a nabudúce alebo tretí raz sa bude pohybovať rýchlejšie.

Najhoršie, čo môžete v tejto situácii urobiť, je oklamať koňa, a nie na tom trvať s pomocou fyzického vplyvu. Kôň pochopí, že ak nesplní príkaz, nebudete na tom trvať a úplne vás prestanete rešpektovať. Vie, že ak ju neurobíte, t. v reakcii na vaše činy môže jednoducho stáť - to znamená, že je vodca. Kôň musí vedieť, že vodca nepodvádza. Musíte byť čestní a dominantní, ako by bol váš kôň. (Kone sú trénované na zmiernenie tlaku. Ak vydáme rozkaz a uvoľní tlak skôr, ako kôň dá správnu odpoveď, aj keď ho sprevádzame slovami: „hanba za teba ??“ alebo „nie, nedá prednosť!“, Kôň chápe že bolo správne tolerovať a nereagovať, pretože to viedlo k uvoľneniu tlaku, takže by ste nemali vydávať bezmyšlienkové príkazy, ale ak ste už tento príkaz už dostali, musíte jeho splnenie samozrejme dosiahnuť v rámci primeraného, ​​samozrejme..

Ak chcete hrať sprievodcovskú hru, skúste koňa poslať späť s vlnou ruky, akoby ste trasú vodou. Pohybujte jej prednou polovicou, smerujúcou k jej očiam a zadnou polovicou - mávaním šnúry smerom k zadným nohám koňa, najskôr si môžete koňa zabiť. Buďte vždy mimo dosahu jej „prostriedkov odporu“. Použite kábel, aby ste ju posunuli, zatiaľ čo stojíte pri jej ramene. Keď ju urobila správna, pohladte ju. Hrať túto hru, kým váš intenzívny pohľad nestačí na to, aby ste presunuli zadné nohy koňa.

Vedecká hra (Belka a Ekaterina Lomeyko)

Sprievodca s hokejkou (Halla a Anna Mazina)

S touto hrou učíte koňa prichádzať a odchádzať, pohybovať sa tam a späť v priamke. Linka na začiatku nebude samozrejme priama, ale musíte sa o ňu usilovať. Mnoho koní sa dobrovoľne zmestí, ale chcú sa vrátiť iba otočením. Iní sa ľahko dajú späť, ale musíte ich doslova prinútiť, aby ich pritiahli k sebe. Spätný pohyb považujte za prvý Yo a prístup k vám ako druhý Yo. Hra „Yo-Yo“ ich vyrovnáva.
Aby ste si ju mohli zahrať, na had položte hada, aby kôň ustúpil od vás.

Začnite potichu, potom zvyšujte vlnenie, až kým ohlávka nezačne tancovať a kôň necíti nepohodlie, ktoré spôsobuje, že sa jej nohy pohybujú. Ak kôň okamžite začal ustupovať, okamžite zastavte vlny pozdĺž šnúry, aby bolo jasné, že urobila správnu vec. Začnite znova pomaly. Preveďte malú vlnu pozdĺž šnúry, kým kôň znova ustúpi. Pokračujte, kým kôň nezačne cvičiť jasne. Najprv požiadajte o jeden alebo dva kroky, potom znova, až kým kôň nepohne celou dĺžkou šnúry.

Teraz ju zavolaj späť. Miernym pohybom ťahajte šnúru v rytme. Netahajte ho, ale akoby ste ho hladili rukami, na konci urobte ťahový pohyb, aby nenápadne ukázal koňovi, čo chcete. Pracujte na tejto hre, kým nebude k dispozícii dostatok svetelného lana na zaslanie koňa späť a úsmevy a spustené ruky, aby ste ho prilákali späť.

(Rôzni tréneri učí rozčuľovanie rôznymi spôsobmi, niektorí používajú palicu ako predĺženie ramena, čo je veľmi výhodné, pretože na vykonanie cvičenia nemusíme umiestňovať náš priestor na priestor koňa. Existujú tri spôsoby: 1) „kohútik“ prútite vzduchom. nad podložkou, potom je ľahké sa ho dotknúť a potom klepnúť na ... ak kôň na to nereaguje, môžete klepnúť na uzol, ktorý pripája kábel k ohlávke. 2) palica sa berie ako lyžiarska palica a my sme začali kráčať po koňovi a mávali paličkou tak, aby sa dotýkala hrude koňa dolným koncom, ak sa nevráti späť. 3) palica je vzatá pred nami, ideme ku koňovi a pomocou paličky obrys polkruh - hranice nášho priestoru, ktorá sa blíži ku koňovi najbližšie k koňovi. Ak kôň stojí nehybne, palica sa ho dotkne na hornej časti nôh. Urobte to opatrne, nemusíte poraziť koňa! Pribl. Trans).

Yo-yo (Belka a Ekaterina Lomeyko)

Sedimentácia metlou (veverička a Ekaterina Lomeyko)

Mnoho ľudí si myslí, že je to ako pracovať na šnúre, ale hra Spinning znamená oveľa viac. Toto morálne cvičenie je také isté ako fyzické, pretože kôň chápe, že si musí zachovať tempo a smer, ktorý ste nastavili, až kým nedostanete príkaz na jeho zmenu. (Počas normálnej práce na šnúre by kôň, samozrejme, nemal tiež svojvoľne meniť chôdzu alebo smer pohybu. To znamená, že hra Spinning je kombináciou sprievodnej hry, Yo-Yo a smeru koňa v kruhu. Táto hra nie je navrhnutá tak, aby kôň pracoval na šnúre, je dôležité, ako sa vzdiali a ako dobre reaguje na povely svetla z diaľky.

Ak chcete hrať hru na krúženie, dajte kôň nosom. Pomocou Sprievodnej hry odvráťte prednú polovicu koňa od seba. Dajte znamenie na pohyb, stojte, nepoužívajte metlu, nedržte celú ruku hore, neotáčajte telom - len stojte.

Когда вы решите, что пора остановиться, поверните лошадиный нос к себе снова. Затем поверните ее задние ноги, используя Направляющую игру. Большой секрет состоит в том, что когда лошадь делает то, что вы просите, оставляйте ее в покое! Когда она начинает делать что-то нежелательное — действуйте. Каждый раз, как она попытается изменить скорость движения или направления, подманите ее к себе и отошлите назад опять. Постепенно она запомнит, что идя по кругу с заданной скоростью, она получает комфорт. Нужно просить лошадь совершить вокруг вас минимум 2 и максимум 4 круга. Ak kôň bez pomoci pomôže popísať 2 kruhy, preukáže to jej úctu a ochotu vás počúvať. Po 4 kolách sa kôň začne nudiť. Ak chcete od nej získať viac ako 4 kruhy, zahrajte si túto hru s ňou na nerovnom teréne, položte do nej nejaké prekážky, zakaždým uvoľnite lano na inú dĺžku. Nezabudnite sa na to pozrieť z pohľadu koňa. Nech táto hra pre ňu zostane zaujímavá.

Spinning hra (Belka a Ekaterina Lomeyko)

Spinning game, skladacia zadná strana na potlačenie sviečok (Zvezda a Natalya Gerasimova)

Spinning game (Zvezda a Natalya Gerasimova)

Spinningová hra sklopená dozadu, aby sa potlačila zmena chôdze (Araks a Natalya Gerasimova)

6 - „Prijatie“.

Čím lepšie sa váš kôň pohybuje tam a späť, tým lepšie bude robiť zvyšok. Táto hra vám nielenže umožňuje udržiavať kone vo vynikajúcej fyzickej podobe, ale môže sa tiež použiť na upokojenie koňa a začatie jeho mentálnych schopností využívať na tréning.

Táto stena bude najskôr vyžadovať stenu. Stena povie koňovi, že nie je potrebné sa pohnúť vpred, kým nepochopí, čo od nej chcete. Všetko, čo potrebujete, je 4 m dlhý chombur a bič. Prijatie je rovnaká vodiaca hra v kombinácii s hrou Dikobraz, t.j. pošlite nos, potom zadné nohy, opäť nos, opäť zadné nohy - a tak ďalej po celej stene.

Kôň čoskoro pochopí a pokúsi sa posunúť predné aj zadné nohy. Ak sa hlava otočí príliš ďaleko, je potrebné nastaviť zadné nohy. Dávajte pozor, aby ste jej nepritiahli hlavu, ak sa pohybuje príliš ďaleko. Cvičte, až kým kôň nezačne zobrazovať prijatie rovnako dobre doprava a doľava, plynulo a plynulo. Kone sa obyčajne ľahšie vyberajú jedným smerom.

(Toto je Parelliho metóda, kone si však dobre uvedomujú, keď je tlak okamžite v strede trupu v obvodovej oblasti. Môžete vyvíjať fyzický tlak, ako je to v prípade dikobrazu, alebo sa môžete pohybovať trupom pomocou gesta, ako v sprievodcovi. Ďalej mnoho trénerov pokračuje v preberaní, tlačenie z vonkajšej strany pomocou šnúry omotanej okolo tela.

Z palice (Halla a Anna Mazina)

Chôdza pešo (Halla a Anna Mazina)

Berie od seba a seba (Belka a Ekaterina Lomeyko)

7 - „Squeezing Game.“

Trpiacimi na klaustrofóbii, kone nenávidia úzke alebo stiesnené priestory. Táto hra umožní koňovi poraziť také obavy. Naučí sa nepropadať panike a neprekonávať úzke pasáže jedným skokom.

Postavte sa vedľa steny. Postavte sa vo vzdialenosti asi 4 m od neho. U niektorých koní sa to dokonca javí ako úzka pasáž, takže ak je to potrebné, choďte ešte ďalej. Keď kôň začne pokojne vchádzať do takéhoto prechodu, posuňte sa o krok bližšie k stene, až kým nedosiahnete vzdialenosť 80 - 90 cm. Všimnite si, že na druhej strane „priechodu“ nič nezasahuje do pohybu koňa. Potom, čo prešiel chodbou v jednom smere, nechajte koňa otočiť sa a preťať ho na druhej strane. Najprv to trénujte krok, potom klusajte a potom krátky cval. Keď „etapa prešla“, skúste poslať koňa na nosič koňa a nevedieť ho tam!

(Táto hra sa tiež hodí, keď kôň beží ticho pod nízkymi vetvami, ide do umývačky auta atď. Po práci na jednej strane nezabudnite stáť na druhej strane koňa a znova to isté urobiť. Pamätajte, že máte dve kone: ľavý a pravý a ten správny sa často ťažšie učí, takže buďte pripravení na to, že musíte začať od samého začiatku. Majte trpezlivosť a postupujte v malých krokoch. Musíte pracovať so „problémovou“ stranou 70% času, „ľahkou“. "- 30%. Poznámka: prepis.)

Návšteva štrkáča (Zvezda a Natalya Gerasimova)

Ako dlho by som mal hrať?

Kým sa nedosiahne dohoda s koňom. Kôň musí hrať tieto hry s dôverou, byť pokojný a pozorný, kým sa nerozhodnete ukončiť reláciu. Môže to trvať 2 minúty alebo možno 2 hodiny. Ak naučíte koňa tieto hry hneď na začiatku, výrazne vám to uľahčí život v ďalšom tréningu.

7 hier potlačuje odpor koní. (Bolo by dokonca presnejšie povedané - učia koňa dobrým spôsobom komunikovať s osobou a pripravujú ho na spoluprácu. Všimnite si preklad.) Dokonca aj v iných situáciách naraz uvidíte jej odpovede, ktoré ste neočakávali. Riešia veľa problémov, pretože vychovávať odvahu, pohotovo, pokojne a prispievať k udržaniu dobrej fyzickej kondície.

Tieto hry vytvárajú jazyk pre komunikáciu a základ pre zručnosti, na ktorých je založený akýkoľvek výcvik koní. Pravý jazdec, ktorý dodržiava zásadu „prírodných vzťahov“ (prírodná jazda na koni), šetrí čas na rozvoj svojho koňa: nesnaží sa „preťať cestu“ a nepoužíva umelé zariadenia. Mechanické ovládanie je neprirodzené a predstavuje „cestu moci“. Keď začnete lepšie porozumieť koňovi, naučíte sa odpovede na mnohé vaše otázky, naučíte sa, v akom pláne pracovať na sebe, aby ste sa stali skutočnými jazdeckými!

Fotografie a videá: Anna Mazina, Maxim Mazin, Ingra, Ekaterina Lomeyko, Natalya Gerasimova.

Pozrite si video: Parelli 7 games - Natural horsemanship (Jún 2021).

Pin
Send
Share
Send
Send