Užitočné tipy

Prečo orchidea nie je kvitnúť a čo chybu takmer všetci urobiť

Pin
Send
Share
Send
Send


Pestovanie izbovej orchidey je dosť problematické: rastlina je pozoruhodná svojou vrtošivou povahou a tiež veľmi jemnou, zraniteľnou. V procese pestovania môžu pestovatelia kvetín čeliť mnohým problémom: od sušenia listov po hnijúce korene. V článku sa zaoberáme všetkými možnými problémami opatrne, učíme sa, ako oživiť orchideu doma a zachrániť rastlinu.

Príznaky choroby

Pochopenie toho, že niečo nie je v poriadku, nie je ťažké. Stačí sa len dôkladne pozrieť na „správanie“ a stav rastlín. Hlavné príznaky nevoľnosti sú:

 • uschnutie a sušenie listov,
 • zlý alebo úplne zastavený rast,
 • nedostatok kvetu.

Hlavným ukazovateľom negatívnych zmien je lístie. Keď sa orchidea cíti dobre, listy vyblednú, zožltnú, stočia sa, zafarbia a spadnú. Je nemožné si to nevšimnúť.

Je potrebné okamžite začať s resuscitáciou rastliny. Čím skôr začnete ošetrovať kvetinu, tým vyššia je pravdepodobnosť úspešného výsledku. Prvá vec, ktorú musíte skontrolovať korene: v zdravom stave sú biele, mierne zelenkavé. Ak korene začnú hniť, získajú tmavý odtieň a nepríjemnú, zatuchnutú vôňu.

Žltnutie lístia

S problémom pestovania orchideí sa človek musí vysporiadať častejšie ako s ostatnými. Žltnutie listov môže byť spôsobené rôznymi dôvodmi, ale zvyčajne ide o banálnu nevhodnú starostlivosť alebo nie o najvhodnejšie podmienky zadržania.

Kvôli prehriatiu

Lístie môže z dôvodu príliš vysokej teploty vzduchu v miestnosti zožltnúť. Najčastejšie sa to stáva, ak je v zime hrniec blízko batérií.

Nádobu na rastliny vyberte z batérie a nechajte ju na chvíľu na pokoji. Po 3 až 4 dňoch sa kvetina zvyčajne obnovuje sama. A aby sa predišlo opakovaniu tohto problému, neumiestňujte hrniec do blízkosti radiátorov alebo iných zdrojov tepla. A práve na okennom parapete musíte udržiavať orchideu, zatienenú pred priamymi lúčmi.

Root rot

Veľmi nebezpečný stav, ktorý môže viesť k smrti kvetu. K rozpadu koreňov najčastejšie vedú tri dôvody:

 • malý drobivý substrát,
 • nedostatok svetla
 • vysoká vlhkosť.

Zvážte podrobnejšie všetky uvedené dôvody.

Všetci pestovatelia kvetov vedia, že substrát pre orchidey má špeciálne zloženie: je vláknitý, pozostáva z jednotlivých fragmentov. Preto je dôležité zvoliť kvalitnú pôdu s elastickými, nestrácajúcimi sa časticami tvaru.

Fragmenty by sa nemali rýchlo rozpadať na vlákna, silno sa drobiť. Keď k tomu dôjde, malé častice substrátu sa začnú hniť, rozkladajú sa a plesniam sa v dôsledku toho namiesto dobre absorbujúcej pôdy v hrnci vytvorí kašovitá látka. Korene orchidey, ktoré sú v podobnom substráte, hniloba. Čoskoro môže kvet zostať úplne bez koreňov.

Ak sa chcete vyrovnať s týmto problémom, musíte naplniť nádrž čerstvým substrátom, ktorý sa skladá z celku a bez straty fragmentov elasticity. Je dôležité, aby substrát dobre prešiel vlhkosťou a vzduchom.

Keď udržujete v teple orchideu, potrebuje veľa svetla. Navyše, čím vyššia je teplota vzduchu, tým viac svetla kvetina potrebuje. Na zimovanie si vyberte najľahší okenný parapet v dome, pretože pri pracovných batériách je potreba svetla v závode obzvlášť veľká.

Ak je orchidea udržovaná v teple, ale v čiastočnom tieni, bude to brzdiť rozvoj jeho koreňového systému, vedie k rozkladu, žltnutiu listov.

Orchidea by sa mala pestovať pri veľmi vysokej vlhkosti - v zásade čo najviac. Je zrejmé, že v podmienkach bytu nie je vždy možné zabezpečiť tropické podmienky, ale vždy, keď je to možné, aspoň pravidelne vykonávať postrek. Rozprašovač by mal byť malý, lepšie rozptýlený. Je dôležité postupovať tak, aby sa voda nedostala do opadavých dutín. V opačnom prípade je pravdepodobné aj rozklad listov rastliny.

Dodržiavajte odstup medzi zavlažovaním: je dôležité zabrániť stagnácii vlhkosti v pôde. Medzi zvlhčovacími procedúrami musí mať substrát čas na dobré vysušenie, vetranie. Stagnujúcu vlhkosť je možné zistiť zatuchnutým zápachom vychádzajúcim z hrnca.

Čo robiť s koreňmi

Opláchnite koreňový systém rastliny a starostlivo ho preskúmajte. Odstránenie substrátu a premytie preukáže jasný obraz lézie. Príznaky choroby, zhnité korene sú tieto príznaky:

 • stmavnutie jednotlivých alebo všetkých koreňov,
 • vzhľad koreňov mokrých, slizničných plôch na povrchu,
 • keď z nej vylisujete tekutinu z chrbtice,
 • veľké korene sa rozpadnú na jednotlivé vláknité vlákna.

Nie je možné oživiť oblasti, ktoré už boli rozpadnuté: treba ich amputovať, odrezať. Hnusné koreňové tkanivo je už mŕtve. Ak sa nájdu vysušené korene, odstráňte ich.

Sušenie a spracovanie

 1. Po odstránení všetkých rozpadajúcich sa častí by sa body rezu mali ošetriť práškovým aktívnym uhlím alebo škoricou. Toto odporúčanie súvisí s potrebou dezinfekcie miest porezania.
 2. Korene vysušte a ponorte na 15 minút do fungicídneho roztoku. Pomôže to zbaviť rastlinu patogénnych mikróbov a húb na nich parazitujúcich.
 3. Po fungicídnom ošetrení korene namočte aj do roztoku stimulátora rastu. Takáto dôkladná resuscitácia zvýši imunitu rastliny a aktivuje tvorbu nových zdravých odnoží.

Po všetkých vyššie uvedených prípravných fázach môžete pokračovať v intenzívnej starostlivosti.

Nesprávna starostlivosť

V iných prípadoch môžeme hovoriť o porušení etáp starostlivosti alebo o napadnutí hmyzom, ako aj o výskyte chorôb. Aby obdivoval nádherné a krásne kvitnutie, bude majiteľ zariadenia musieť odstrániť také chyby, ako je porušenie teplotného režimu, nesprávne zalievanie alebo kŕmenie a úprava stupňa osvetlenia.

Porušenie teploty

S obsahom takejto krásy musí zaistiť teplotu blízku teplote dostupnej v prírodnom prostredí. Orchidea nebude kvitnúť, ak je denný teplotný rozdiel menší ako 5 ° C. Pre normálne položenie stonku kvetu musíte hrniec premiestniť cez noc na chladné miesto.

Optimálna teplota v lete by mala byť 25–30 ° C, v zime približne 18 ° C nad nulou.

Navyše, pre rôzne typy orchideí sa indikátory teploty budú meniť. Napríklad priemerná denná teplota orchidey Phalaenopsis by mala byť + 18–25 ° C, pre dendrobium - od 15 do 25 ° C, cymbidium - od 35 do 38 ° C, Paphiopedilum - od 18 do 25 ° C nad nulou.

Metódy resuscitácie orchideí

Oboznámime sa s najefektívnejšími spôsobmi, ako zachrániť rastlinu doma.

Skontrolujte korene rastliny, a ak ich je veľa, vyčistite ich od starého substrátu a potom ich presuňte do nového kvetináča. Zhnité korene pred transplantáciou musia byť odrezané. Je vhodné prvýkrát posilniť orchidea v novom kvetináči, pretože v dôsledku neprítomnosti všetkých koreňov bude rastlina nestabilná.

Po presadení kvetu je potrebné vytvoriť priaznivé podmienky pre obnovu. Dajte hrniec na dobre osvetlené, ale chránené pred priamym slnečným žiarením. Je tiež veľmi dôležité normalizovať zalievanie rastliny, čím sa zabráni nadmernej vlhkosti.

Pretože zasiahnuté korene stále nemôžu úplne absorbovať vlhkosť, je potrebné rovnomerne z vody striekať pištoľ a veľmi opatrne, iba mierne navlhčiť pôdu. Rastliny môžete zalievať aj zdola a vodu naliať do hrnca.

Táto metóda je vhodná, ak v rastline nie sú živé korene: všetky sú buď vysušené alebo zhnité. Stáva sa to. V takom prípade by sa postupy resuscitácie mali vykonávať pomocou skleníka.

Zariadenie sa dá vyrobiť jednoducho: do priestranného kontajnera, na ktorý sa položí vrstva mokrého machu, nalejte vrstvu expandovaného hlineného odtoku. Je lepšie kúpiť vrstvu machu v špecializovanom obchode, pretože divoký mach môže byť infikovaný škodlivými mikroorganizmami.

Pozor: päťlitrová fľaša na vodu sa často používa ako vhodný kontajner pre skleníkové zariadenia.

Orchidea musí byť umiestnená na mach a pokrytá na vrchu nádoby plastovým, skleneným alebo plastovým uzáverom. Vďaka tomuto uzáveru sa vo vnútri nádoby vytvárajú skleníkové podmienky, ktoré sú vhodné pre rast nových koreňov v orchidee.

Dôležité: mach musí byť neustále vlhký a spodná časť orchidey by mala byť doň doslova ponorená.

Namiesto machu sa môže použiť vermikulit. Táto objemná látka obsahuje veľa užitočných látok, takže jej použitie na resuscitáciu orchidey môže byť dokonca výhodnejšie

Teplota vzduchu v skleníku by mala byť od +22 do +28 stupňov. Nezabudnite však vetrať nádobu každý deň, aby sa v nej rastliny nedusili. Vlhkosť vo vnútri by mala byť veľmi vysoká: od 70 do 10%. Po asi 10-14 dňoch sa objavia korene. A keď dosiahnu 3-4 cm, kvetina môže byť vysadená v kvetináči.

Táto resuscitácia zahŕňa použitie čistej vody. Chorá rastlina je umiestnená vo vode, ale tak, že iba najnižšia časť kvetu je v kontakte s kvapalinou. Po pol dni sa naleje voda a po tom istom čase sa pridá nová.

Všetky tieto manipulácie by sa mali uskutočňovať pri veľmi vysokej teplote - najmenej +25 stupňov. Korene po „resuscitácii vody“ sa objavujú po 6 až 10 týždňoch, ale niekedy až po šiestich mesiacoch.

Nesprávne zalievanie alebo obliekanie

Tropický hosť ostro reaguje na porušenie režimu zavlažovania a aplikácie hnojív. Keďže rastlina rastie v prirodzenom prostredí, kvitne v období dažďov v dôsledku nedostatku opeľovačov, a preto pri intenzívnom zalievaní domov nemôže vystreliť strelca. To isté sa stane, keď kvetinu zalejete studenou vodou.
Na zabezpečenie hojnosti a včasného kvitnutia by sa rastlina mala napojiť až po vyschnutí pôdy. Dá sa to určiť podľa farby koreňov - mali by byť takmer biele alebo aspoň zosvetlené. Na stimulovanie kvitnutia kombinujú niektorí pestovatelia kvetín zavlažovanie so zavedením hnojenia fosforu draselného.

Existujú hnojivá, ktoré sú potrebné na vytváranie zelenej hmoty, ako aj tie, ktoré prispievajú k rozkvetu. Prípravky s vysokým obsahom dusíka sa odporúčajú používať počas vegetačného obdobia, tj na jar. Ak sa v tomto čase zavedú hnojivá fosforu draslíka, ktoré prispievajú k tvorbe púčikov a kvetinových šípok, je možné vyprovokovať predčasnú tvorbu kvetov a zničiť rastlinu. Tieto obväzy sa tiež nepoužívajú počas regeneračného obdobia orchidey po poškodení koreňového systému.

Ako vymeniť skleník

Ak neexistuje spôsob, ako vybaviť pohodlný skleník, môžete sa obísť bez neho. Výsledkom kompetentného prístupu nemôže byť horší výsledok. Namiesto skleníka budete musieť použiť sklenenú nádobu: mala by byť dosť hlboká. Zvyčajne používajte vázu vhodnej veľkosti.

Korene sa ošetrujú štandardným spôsobom a potom sa do tejto nádoby umiestni soket s prežívajúcimi koreňmi (alebo bez nich). Každý deň ráno sa na dno vázy naleje malá voda: takže iba spodná časť rastliny príde do styku s tekutinou.

Šesť hodín sa kvetina ponechá vo vode, potom sa tekutina vypustí a orchidea sa ponechá suchá až do nasledujúceho rána. Postup sa opakuje denne.

Kvôli rýchlejšiemu rastu koreňov sa pestovateľom kvetov odporúča pridávať do vody med (1 čajová lyžička na liter). Zdravú vodu môžete zlepšiť aj pridaním:

 • slabé riešenie komplexných hnojív,
 • železo,
 • cukrový sirup
 • stimulátor koreňov.

Všetky doplnky by sa nemali používať každý deň, ale pravidelne. To platí najmä pre hnojivá.

Epin a Zircon

Ako vhodný stimulant často používajú populárny Epin, mnohí tiež ako Zircon. Epín sa riedi v nasledujúcom pomere: 1 kvapka liečiva na liter vody. Kvet je namočený vo výslednom roztoku po dobu 20 minút, ak je poškodenie koreňov zanedbateľné. Ak sú korene takmer alebo úplne preč, stimulačný čas by sa mal zvýšiť na 1,5 - 2 hodiny.

Dôležitosť týchto častí v živote kvetu

Korene a listy orchideí sú veľmi dôležité.

korene:

 1. Zhromažďujte vlhkosť.
 2. Zhromažďujte živiny.
 3. Vykonajte fotosyntézu.

Podrobnosti o tom, čo robiť, ak sa vyskytne záliv kvetu, sme povedali v samostatnom článku.

lístia:

 1. Stav listov môže naznačovať, do akej miery sa rastlina prispôsobila vonkajšiemu prostrediu.
 2. Husté a odolné listy naznačujú, že kvet sa vyvíjal v suchu.
 3. U druhov, ktoré rastú v otvorených priestoroch s dobrým osvetlením, sa vyskytuje niekoľko zhustených listov.
 4. Tieň-milujúci orchidey majú mäkké a ľahké listy, ktoré rýchlo horia na slnku.

Aké sú dôsledky ich neprítomnosti?

Dôsledky takejto okolnosti budú zrejmé. Kvetina nemôže rásť bez týchto dôležitých prvkov. Jeho postupná smrť nastane.

Ak chcete zistiť, aké závažné je všetko, musíte skontrolovať korene, či nie sú poškodené.

Nasledujúce príznaky označujú smrť koreňového systému:

 1. Zmena farby (ak sa chcete dozvedieť, aká by mala byť normálna farba zdravého koreňového systému a prečo sa mení, kliknite sem).
 2. Slizké a mokré oblasti.
 3. Ak zatlačíte korene, voda z nich vytiekne.
 4. Prítomnosť zrútených vláknitých koreňov.

Aké sú príčiny tohto problému?

Dôvody padajúcich listov a nedostatok koreňov v orchidee sa môžu líšiť. Najbežnejšie sú:

 1. Nesprávne zalievanie. Mnoho neskúsených záhradníkov verí, že čím častejšie sa zaliate orchidey, tým lepšie pre svoj rast. V skutočnosti tomu tak nie je. Musíte poznať veľkosť koreňov kvetu a obdobie ich činnosti. Po úplnom vyschnutí podkladu je potrebné zalievať. Za týmto účelom sa pestuje v priehľadnej nádobe s otvormi, kde môžete vidieť, kedy rastlina potrebuje zalievať.
 2. Osvetlenie. Presnejšie povedané, zlé osvetlenie, najmä v období jesene a zimy. V rozpore s normálnym osvetľovacím systémom dochádza k poruche rastu kvetu. Najprv ovplyvňuje listy, ktoré vyblednú, zožltnú a spadnú. Naopak zasielajú signál do koreňového systému, ktorý tiež postupne stráca svoju vitalitu.
 3. Substrátová nesterilita. Ak je kvet v pôde prítomný dlhý čas, môže sa v nej hromadiť rôzny hmyz - roztoče, huby a ďalšie mikroorganizmy. Môžu byť užitočné aj škodlivé. Niektorí agresívni predstavitelia ničia korene a lístie orchideí.
 4. Stáva sa to príčina pádu listu a smrť koreňového systému nebola stanovená. V tomto prípade sa rastlina umiestni do fungicídu. Jeho dávka by mala byť polovičná ako v návode na použitie. Ak pravidelne spracúvate túto orchideu, posilní sa jej imunitný systém.

Je možné, že všetky korene a listy spadli?

V tomto prípade je potrebné urýchlené oživenie. V tomto prípade je kvetina vysadená v malom skleníku, ktorý sa kupuje v špecializovanom obchode alebo sa vyrába nezávisle od plastovej škatule. Na spodok skleníka sa nalieva expandovaná hlina a mach.

Potom sa rastlina tam opatrne umiestni. V takom prípade je dobré osvetlenie veľmi dôležité, preto by ste si mali kúpiť fytolamp vopred.

Dodržiavajú sa tieto postupy:

 1. Pravidelne musíte kvetinu namočiť do živného roztoku a do vody.
 2. Utrite základňu, na ktorej by sa mali objaviť listy, látkami stimulujúcimi rast.
 3. Kúpajte orchideu vo vode s pridaním špeciálnych prípravkov.

Lieky, ktoré sa pridávajú do vody na obnovu koreňového systému:

 1. Vitamíny skupiny B. Pomáhajú obnoviť zhnitý koreňový systém. Kvet je potrebné v takomto roztoku namočiť raz mesačne a utrieť raz týždenne.
 2. Regulátory rastu. Obsahujú fytohormóny, ktoré obnovujú štruktúru koreňov. Namočte do nich rastlinu každý mesiac (tu sa dozviete o účinných nástrojoch na vytváranie koreňov v orchideách).
 3. Hnojivá na báze draslíka a fosforu. Kŕmia sa každé 2 mesiace.
 4. Glukóza. Ak je rastlina zdravá, glukóza je produkovaná samotnou fotosyntézou. Chorá kvetina si vyžaduje najvyšší obsah tejto látky, pretože glukóza podporuje tvorbu nových buniek.
 5. microfertilizer s chelátom železa stimuluje rast koreňov a listov.

Prečítajte si viac o tom, ako oživiť orchideu bez koreňov.

Bez bodu rastu

V takom prípade sa odstránia všetky zhnité korene. To sa vykonáva pomocou vopred dezinfikovaných nožníc. Potom sa zariadenie inštaluje do vody tak, aby jeho horná časť stúpala nad vodu. Nádobu s orchideou je potrebné preniesť na dobre osvetlené miesto. Čerešňa sa tak začne zotavovať a čoskoro by sa mal objaviť nový koreňový systém.

Ponúkame vám možnosť pozrieť si video o resuscitácii orchidey bez bodu rastu:

Neexistuje žiadny hárok

Ak listy orchidey začali padať, ale koreň zostal nezmenený, pomôžu vám nasledujúce tipy na obnovenie:

 1. Не стоит ждать, когда у орхидеи опадут все листья, необходимо вынуть цветок из горшка и осмотреть состояние корневой системы.
 2. Необходимо отслеживать систему естественной смены листьев, чтобы не спутать природный процесс с патологическим состоянием.
 3. Должны быть четко отрегулированы правила полива в условиях комнатного содержания.
 4. Ak ste si práve kúpili rastlinu, mali by ste okamžite skontrolovať korene na výskyt hniloby alebo choroby (aké choroby listov sa vyskytujú v orchideách?).
 5. Ak je to potrebné, musíte použiť izbový skleník.
 6. Niekedy sa oplatí presadiť kvet do nového substrátu.
 7. Pri používaní spevňovacích prostriedkov prísne dodržiavajte tento koncept.

Ponúkame vám možnosť pozrieť si video o tom, ako oživiť orchideu bez listov:

Kedy už resuscitácia nemá zmysel?

Keď sa všetky korene rozpadnú a všetky listy sa zvädnú, nebude možné zachrániť rastlinu.

Ak však malé časti koreňov zostanú v dobrom stave, potom sa oplatí skúsiť oživiť orchideu.

 1. Najskôr sa odstránia všetky zhnité časti rastliny. Potom to dobre zaschne.
 2. Tam, kde sa uskutočnili rezy, sa miesta dezinfikujú. To sa deje pomocou aktívneho uhlia. Rozdrví sa na prášok a plátky sa spracovávajú týmto nástrojom.
 3. Potom sú oblasti, v ktorých by sa mali tvoriť budúce korene, ošetrené vitamínovými roztokmi.
 4. A to nie je všetko. Po všetkých týchto činnostiach je nevyhnutná neustála starostlivosť a doplnenie orchidey.

Starostlivosť o ochabnutú rastlinu

Pri pestovaní orchideí treba vždy pamätať na to, že kvetina ľahšie znáša suchosť ako nadmerná vlhkosť. Orchidea by mala byť v priehľadnej nádobe s otvormi, takže bude ľahšie nastaviť čas zalievania. Je tiež potrebné venovať pozornosť skutočnosti, že zariadenie sa neprehrieva a je dostatočne osvetlené. Ale priame slnečné svetlo je škodlivé pre orchideu, musí byť rozptýlené.

Starostlivosť o chorú rastlinu je ťažké, ale je celkom možné ju obnoviť. Budete musieť vynaložiť trochu úsilia predtým, ako kvetina opäť poteší domácnosť s jej kvitnutím.

Ak nájdete chybu, vyberte časť textu a stlačte Ctrl + Enter.

Svetelné problémy

Ak sa druhy orchideí, ako je phalaenopsis a papiopedilum, stále môžu vyrovnať s nedostatočným osvetlením, potom sa tento problém môže stať vážnym u iných druhov a môže viesť k smrti. Farbou listov môžete určiť, či má kultúra dostatok svetla. Mali by byť svetlozelené, pretože prítomnosť žltej farby je indikátorom nadmerného ultrafialového žiarenia.

Rastlina bude signalizovať nedostatok osvetlenia jasne zelenými listami. Aby sa upravil stupeň osvetlenia, je potrebné v prvých týždňoch objavenia sa orchidey monitorovať, aby sa upravilo množstvo svetla prijímaného rastlinou.

Problém nedostatku kvetu sa najčastejšie rieši presunutím hrnca na dobre osvetlené miesto alebo inštaláciou umelého osvetlenia. V zime je na osvetlenie zvyčajné používať žiarovky so studeným svetlom inštalované vo vzdialenosti najviac 40 cm od koruny rastliny.

Nepriaznivé účinky chorôb a škodcov

Ak je kvetina napadnutá vírusovými infekciami alebo hmyzom, nebude kvitnúť. Je potrebné skontrolovať rastlinu, bakteriálne alebo plesňové infekcie. Ak sa zistí problém, pestovateľ si musí kúpiť liečivo, ktoré eliminuje problémy, a musí vykonať spracovanie kultúry. Keď váš miláčik zbiera silu, začne uvoľňovať šípy a tvoriť puky. Zvyčajne, na obnovenie, kvet potrebuje asi šesť mesiacov.
Veľmi nebezpečné a nepríjemné pre rastlinu sú choroby koreňov. Dôvod môže spočívať v nadmernom zalievaní, ktoré spôsobuje kaskadérsky rast, zníženie veľkosti listov a tiež začiatok hnitia koreňového systému. Je to spôsobené skutočnosťou, že voda vstupuje do odtoku z listov, ktorý potom normálne nevyschne. Je možné zabrániť rozkladu pomocou trvalých transplantácií, ktoré pestovateľovi umožnia posúdiť stav koreňov a rastlina by sa mala lepšie rozvíjať a kvitnúť v novom substráte.

Kyselina jantárová

Kyselina jantárová je okrem epínu a zirkónu tiež veľmi obľúbená. Nástroj pomáha dobre aktivovať tvorbu koreňov, rast zelenej hmoty. Pomer v tomto prípade je nasledujúci: tableta liečiva na liter vody. Použite nástroj na postrek rastlín a polievanie, ale nie viac ako raz mesačne.

Tento nástroj je pestovateľom kvetov dobre známy. Zvyčajne sa aplikuje, keď musíte oživiť phalaenopsis orchid. Cornevin sa riedi podľa pokynov vo vode, po čom sa spodná časť rastliny umiestni do roztoku. Liek má vynikajúci vplyv na imunitu kvetu, aktivuje jeho vitalitu, podporuje rýchle uzdravenie.

Kedy sa kvitnutie vyskytuje doma?

Rôzne odrody orchideí začínajú kvitnúť v rôznom veku., Prvé púčiky sa zvyčajne objavia, keď je kvet 1,5 až 3 roky starý. Vek orchidey môžete zistiť podľa výhonkov: ak je rastlina stará 2 alebo viac rokov, mala by ich byť najmenej 5 - 8.

Po rozkvetnutí orchidey a vyschnutí jej stopky je možné čakať na ďalšie kvitnutie najskôr o 2 až 3 mesiace. Táto skutočnosť je spôsobená skutočnosťou, že zdravá rastlina s náležitou starostlivosťou môže produkovať stopky iba 2-3 krát ročne, a doba kvitnutia sama o sebe je zvyčajne asi 3 mesiace. Avšak nie všetky orchidey sa riadia všeobecnými pravidlami a dôvodom sú často nesprávne podmienky ich udržiavania a nedostatok vedomostí majiteľov o tom, ako konať, aby sa dosiahol rozkvet.

Prečo to nezačína dlho?

Existuje niekoľko dôvodov, prečo je orchidea viac ako rok alebo dokonca dve v zhone, aby potešila svojho majiteľa kvetinami.

 1. Žiadny druh rastlín orchideí sa nerád pohybuje v priestore. Dokonca aj hrniec obrátený na druhej strane k svetelnému zdroju sa pre nich stáva vážnym stresom. V dôsledku rotácie a preskupenia rastliny z miesta na miesto môže dôjsť k oneskoreniu vzhľadu stopky, ako aj k poklesu púčikov, ktoré už začali.
 2. Bežným dôvodom, prečo orchidea nekvitne, môže byť nedostatočné osvetlenie koreňového systému. Sú to korene, ktoré poskytujú kompletnú fotosyntézu celej rastliny, takže kvitnúce orchidey je potrebné pestovať iba v priehľadných kvetináčoch.
 3. Orchidea nikdy nebude kvitnúť, ak nebude mať dostatok svetla. Preto pre rozkvet tejto rastliny je dôležité poskytnúť jej vhodnú úroveň osvetlenia. V zimných dňoch prídu na záchranu LED žiarovky, ktoré pomôžu predĺžiť denné svetlo na potrebnú dobu (spravidla sú kvety orchideí zvyčajne potrebné na pravidelné kvitnutie 10 hodín jasného svetla).
 4. Absencia denných a sezónnych teplotných rozdielov v miestnosti vedie tiež k oneskoreniu kvetu orchideí. Všetko, čo je v tomto prípade potrebné na rozkvet, je vytvorenie rastliny čo najbližšie k prírodným podmienkam, pričom sa musí zabezpečiť, aby teplota vzduchu bola v noci o 4 až 6 ° C nižšia ako počas dňa. Vynikajúcim riešením by bolo vytvoriť umelé zimovanie pre zeleného miláčika najmenej 20 dní pri teplote 5 až 10 ° C nad nulou.

Ako sa starať po resuscitačných procedúrach

Zvážte základné nuansy starostlivosti o orchideu po oživení kvetu.

Pri tomto postupe musíte po resuscitácii byť opatrní. Zatiaľ čo sa orchidea ešte úplne nezískala, nemala by sa kŕmiť: rastlina môže zle reagovať na ďalšiu výživu.

Po uplynutí jedného mesiaca po resuscitácii môžete začať s obliekaním, ale opatrne. Prebytok živín vedie k stmavnutiu koreňov rastlín, k poškodeniu jej listov ak k vädnutiu kvetov. Tieto negatívne zmeny vyvoláva popálenie koreňového koreňa s veľkým množstvom hnojiva.

Tento postup by sa mal vykonávať aj opatrne. Odporúča sa používať metódu striekania alebo nalievania vody do panvice.

Musím umelo stimulovať rastlinu?

V poriadku aby nedávno transplantovaná orchidea dala veľké a svetlé kvety, je potrebné dbať na to, aby umelo stimulovali jej kvitnutie, Je dôležité uistiť sa, že rastlina je úplne zdravá, má silné korene a silné a mäsité listy.

 1. Najčastejšie je kvet orchideí stimulovaný umiestnením do stresovej situácie. Ak rastlina začala byť „lenivá“ a dlho sa na nej nenašla stopka, môžete ju zalievať tak, aby sa rozkvitla. Aby ste to dosiahli, ponorte nádobu do vody zohriatej na 40 - 45 ° C a nechajte ju tam 30 minút.
 2. Užitočným stimulantom pre kvitnúce orchidey je horúca sprcha. Vložte rastlinu do kúpeľa a jej listy a korene vylejte veľmi teplým prúdom vody (teplota by mala byť tolerovaná pre ruky, inak môžete korene a listy spáliť!).
 3. Ak orchidea nikdy nekvetla, napriek vhodnému veku, ako aj kvantite a kvalite výhonkov, môžete to skúsiť odoslať na týždeň alebo dva na chladný balkón (teplota miestnosti by nemala klesnúť pod 0 ° C). Tento postup bude simulovať zimovanie rastliny in vivo, čím sa priblíži obdobie kvetu. Keď prinesiete kvetinu späť do domu, čoskoro sa na nej objaví stopka.

Ochrana pred parazitmi a hubami

Keď sa do domu priviezla z obchodu iba orchidea, je potrebné okamžite skontrolovať výskyt škodcov na rastline. Ak sa chcete dozvedieť viac o prítomnosti parazitov, je to jednoduché: do vody vložte hrniec s rastlinou. Ak sú škodcovia, budú plaziť kvetinu z vody. Ak sa nájde hmyz, musíte zmeniť pôdu v kvetináči, umývať a ošetrovať korene orchidey fungicídom.

Aby ste zabránili vzhľadu a šíreniu huby, mali by ste byť opatrní pri zalievaní rastlín a vyhýbať sa nadmernému zvlhčovaniu pôdy. Pravidelná kontrola koreňov tiež pomôže zastaviť nástup choroby v počiatočnom štádiu.

Zloženie pôdy a škodcovia

Zdravie a pohoda orchidey v mnohých ohľadoch závisí od zloženia pôdy, v ktorej rastie. Bez ohľadu na to, ako sa pôvodný dobrý a sypký substrát nachádza v kvetináčoch, časom as jeho zalievaním nevyhnutne kondenzuje, stráca svoju priepustnú schopnosť.

Hustá pôda je vážnou prekážkou normálneho vetrania koreňového systému orchidey. Aby sa predišlo takémuto problému, je potrebné pravidelne vymieňať substrát v kvetináči s rastlinou. Dajte pozor, aby kôra borovice bola súčasťou pôdy - pre tropický kvet je to najlepší prášok do pečiva.

Najnebezpečnejším škodcom pre orchidey, ktorý môže dokonca viesť k smrti rastliny, je luskáčik. Hmyz žerie korene kvetu, postupne inhibuje imunitu rastliny, čo vedie k jej uschnutiu a vysušeniu.

Ak je luskák navinutý, musia sa vykonať tieto kroky:

 • vyberte kvetináč z kvetináča a dôkladne opláchnite jeho korene,
 • odstrániť pomaly, poškodené korene,
 • nahradiť substrát v nádobe, je žiaduce vymeniť samotnú nádobu,
 • transplantovať orchidea do novej pôdy.

Po transplantácii zalejte rastlinu po 10 - 12 dňoch, nie skôr.

Nesprávne zalievanie a jeho následky

Ak je orchidea príliš napojená, môže to viesť k rozpadu koreňov rastlín, vädnutiu listov a ďalším nepríjemným problémom - vrátane rozvoja plesňovej patológie.

Aby sa predišlo takýmto problémom, pôda by sa mala navlhčiť iba vtedy, keď sa výrazne vysušila. Ak, bez čakania na vyschnutie pôdy, zaliate orchideu, nevyhnutne to povedie k chorobám rastlín. A rehabilitovať kvetina bude ťažké.

Čas, ktorý uplynie medzi zalievaním, je ťažké presne určiť. Závisí to od mnohých faktorov: vonkajších podmienok, teploty, úrovne vlhkosti, osvetlenia, zloženia pôdy, dokonca aj od typu kvetu.

Záleží tiež na veľkosti hrnca: pri veľkej kapacite pôda vyschne pomalšie. Preto sa odporúča spočiatku zasadiť tropický kvet do vysoko a pomerne úzkeho kontajnera.

Sušenie koreňov je tiež dôležité, aby sa to nedovolilo, pretože táto skutočnosť nepochybne nepriaznivo ovplyvní zdravie orchidey. A to môže dokonca viesť k jeho úplnej smrti.

Rozmrazovanie a spálenie od slnka

Tropická jemná orchidea môže byť studená - v našej klíme to nie je prekvapujúce. Keby boli zmrazené iba listy a stopky, rastlina bezpochyby prežije a zotaví sa, aj keď nie rýchlo.

Ak sú postihnuté korene, resuscitácia bude predĺžená, ale vo väčšine prípadov bude úspešná. Ak však mráz zachytil rastový bod a ten sa stal vodnatým, priesvitným, bohužiaľ sa orchidea nedá obnoviť.

V prípade spálenia od slnka by sa mali zaseknuté listy a kvety odrezať, pretože už nie je možné obnoviť ich krásu. Potom nezabudnite presunúť orchidea na tienisté miesto.

Problémy s listami

Rastlina má často problémy s listami. Zeleninové orchidey môžu:

 • zožltne a úplne
 • zničiť
 • „Vyzdobte“ škvrnami a dierami, inými podozrivými artefaktmi.

Pravdepodobnou príčinou listnatých ochorení je prehriatie rastliny. Orchidea môže trpieť teplom iba tým, že je umiestnená blízko ohrievacích batérií, ale tiež na priamom slnečnom svetle.

Prvým krokom je odstránenie pravdepodobnej príčiny problému a vyčkanie niekoľko hodín. V čakacej dobe zariadenie nezalievajte, postrek je povolený najskôr o tri hodiny neskôr.

Po prehriatí však rýchlo dôjde k obnoveniu orchidey. Pri najpriaznivejšom vývoji udalostí by sa prvé pozitívne zmeny mali očakávať najskôr po 4 dňoch.

Prirodzené starnutie

Neskúsení záhradníci často berú prirodzenú smrť listov orchideí kvôli chorobám rastlín. Mali by ste vedieť, že listy majú tendenciu starnúť a skôr alebo neskôr, ale s chuťou odumierajú a dávajú miesto mladým výhonkom.

V prípade tohto úplne prírodného procesu bude lístie mierne vyblednúť, a to iba v spodnej časti stonky. Nepokúšajte sa urýchliť proces odtrhnutím blednúcich listov - takýto zásah bude mať negatívny vplyv na pohodu orchidey. Listy by mali samy vymrieť.

Sušenie stopkami

Podobný problém sa vyskytuje s orchideou, ak:

 • nie je dostatočne napojená,
 • overfed.

V závislosti od príčiny, negatívneho faktora, ktorý ju spôsobil, vykonajte príslušné opatrenia:

 • zalievajte viac a častejšie,
 • minimalizujte obliekanie.

V druhom prípade môže byť na záchranu orchidey potrebná transplantácia: ak bolo aplikovaných príliš veľa hnojiva.

Všeobecné odporúčania

Nevhadzujte orchidea, aj keď je úplne ponechaná bez koreňov. A v tomto prípade existuje možnosť oživiť rastlinu - stačí vynaložiť trochu úsilia a byť trpezliví. Všeobecne platí, že tento kvet je veľmi veselý, a ak mu dáte šancu na spasenie, nebude spomaľovať túto príležitosť chytiť. Pozrite si video o jednoduchých opatreniach na resuscitáciu orchideí.

Pred výberom správnej metódy najskôr preskúmajte rastlinu a realisticky vyhodnotte stav jej listov a koreňov. Ak sa orchidea zhnilo asi 60% koreňov, zvyčajne sa dá vrátiť do pôvodného zdravého stavu za mesiac. Ale ak sú korene úplne stratené, resuscitácia je niekedy oneskorená o rok alebo aj dlhšie.

Takže sme sa naučili, ako oživiť orchideu doma. Existuje dosť spôsobov: vďaka nim môžete obnoviť rastlinu, aj keď neprežil ani jeden koreň. Starostlivo sledujte stav svojho domáceho maznáčika a podniknite kroky, len čo sa orchidea začne zhoršovať.

9 dôležitých pravidiel pre kvitnutie

Skúsení majitelia orchideí odporúčajú postupovať podľa 9 jednoduchých pravidiel, aby ste zaistili ich včasné a bohaté kvitnutie., Čo robiť:

 1. Mal by nechať rast orchideí. Je bežné, že kvitne skôr, ako 3 roky. Mladá rastlina ešte nie je dostatočne posilnená a predčasné kvitnutie môže viesť k jej smrti.
 2. Na pestovanie zeleného domáceho maznáčika je dôležité používať iba priehľadné kvetináče. Tým sa zabezpečí plná účasť koreňov na fotosyntéze, ktorá je nevyhnutná pre zdravý rast a kvitnutie. Najlepšie je vybrať dokonale hladký obal zo skla alebo plastu. Hlinené kvetináče nebudú schopné prenášať svetlo a ich drsný vnútorný povrch povedie k tomu, že korene kvetu na ňu jednoducho dorastú a pri následnej transplantácii sa poškodia.
 3. Neupravujte zariadenie z jedného miesta na druhé. Najmä - v čase kvitnutia orchideí. Ak je zmena polohy stále potrebná, mali by ste zariadeniu poskytnúť obvyklú teplotu a svetelné podmienky.
 4. Rastliny orchideí vyžadujú veľa slnečnej farby. Stojace v šere orchidey nikdy nebudú kvitnúť. Rastlina si však bude vyžadovať zatienenie svetla priamym slnečným žiarením.
 5. Orchidey nemajú radi nadmernú vlhkosť, preto by ich zalievanie malo byť mierne (1krát za 10-12 dní). Inak môžu korene začať hniť a rastlina zomrie.
 6. Nemali by ste dávať orchidea na koncept: rastlina môže nielen odmietnuť produkciu stopky kvetov, ale tiež úplne zahodiť už vydané púčiky.
 7. Pre úplný rozvoj orchideí je potrebné používať špeciálne hnojivá na báze draslíka a fosforu.
 8. Orchidey sú tropické rastliny a vyžadujú si neustále zavlažovanie postrekom.
 9. Ak zdravá orchidea kvitne už dlhú dobu, je vhodné na ňu zamerať stres. Ak to chcete urobiť, môžete odstrániť rastlinu na tmavom mieste, nechať ju cez noc v chlade, kúpať korene v horúcej vode. Po takýchto manipuláciách kvetina pravdepodobne spustí stopku.

Prečo nedáva púčiky a nerastú listy?

Najčastejšie je zastavenie vývoja a rastu spojené s nedostatkom hnojív. Чтобы стимулировать активную вегетацию, следует обработать листья растения специальным удобрением для фаленопсиса. После того как вегетативная функция будет полностью восстановлена, растение нарастит необходимую зеленую массу и, при условии правильного содержания, порадует владельца молодым цветоносом.

Если выпускает только корни и листья

Ak orchidea nekvetie, ale uvoľní listy, môže to byť v nečinnom období, Zvyčajne doba odpočinku rastlín orchideí trvá od 1,5 do 3 mesiacov, počas ktorých by mala byť rastlina chladená.

Ak nie je kvitnutie dlhšie ako tri mesiace, musíte sa vysporiadať s režimom polievania, ako aj s vlhkosťou a teplotou v miestnosti, v ktorej sa nachádza orchidea. Je potrebné upraviť podmienky zadržania a vytvoriť stresujúce podmienky pre úspešné destilovanie rastliny.

Pri pestovaní listov odporúčame sledovať video o príčinách absencie kvetu orchideí:

Ako vyrobiť púčiky zmenou napájania?

Obzvlášť dôležité pre úspešný režim kvitnutia orchideí, Ako urýchliť kvitnutie zmenou zavlažovania? Voda z rastliny by mala byť úplným ponorením hrnca do vody. Aby bol suchý substrát nasýtený vlhkosťou, je potrebné kvetináč vytiahnuť z ozdobného kvetináča a položiť ho na 3 až 5 minút do vody. Po zalievaní by sa mala rastlina vytiahnuť, nechať prebytočnú vodu vytiecť z hrnca a umiestniť ju na pôvodné miesto.

Takéto manipulácie by sa mali vykonávať raz za dva týždne v zime a raz za desať dní v lete. Častejšie kúpanie môže viesť k hnitiu koreňového systému a chorôb a niekedy aj k úplnej smrti rastliny.

Orchidey tiahnu k vlhkej klíme subtropov, preto je dôležité udržiavať vysokú vlhkosť v interiérikde sa pestujú. Rastlina by sa mala postrekovať denne pomocou dobre usadenej teplej a mäkkej vody.

Ako stimulovať úpravou dĺžky denného svetla?

Napriek fotofílii orchideí by ste ich v lete nemali umiestňovať na južné okná: tam môžu zapáliť slnko a teplotu. Navyše, každá rastlina potrebuje fázu nočného odpočinku, aby sa mohla správne vykonať fotosyntéza, takže nezabudnite na rastlinu pod zahrnutým fytolampom v noci.

záver

Orchidey sú vo svojej kráse luxusnými rastlinami a môžu poďakovať za fantastické kvety za správne dodržiavanie jednoduchých pravidiel starostlivosti o nich. Každý majiteľ orchideí, pomocou niektorých trikov pri organizovaní režimu údržby domáceho maznáčika, určite dosiahne svoje bohaté kvitnutie.

Ak nájdete chybu, vyberte časť textu a stlačte Ctrl + Enter.

Pin
Send
Share
Send
Send