Užitočné tipy

12 cvičení vo vode, ktoré pomôžu dieťaťu vyrovnať sa so strachmi

Pin
Send
Share
Send
Send


Pre tých, ktorí poznajú tajomstvo, môže byť plávanie jedným z príjemných a energických spôsobov športovania a formovania po celý život. Našťastie pre tých, ktorí sa bojia plávať alebo sa cítia nepohodlne vo vode, je toto tajomstvo skutočne k dispozícii nielen profesionálnym plavcom. Podstatou tohto tajomstva je, že voda vás chce „udržať“ na povrchu. To je povaha vody, a to by vám malo pomôcť vyrovnať sa so strachom z plávania. Bez ohľadu na výšku alebo váhu vás bude voda len držať. Kroky, o ktorých budeme hovoriť ďalej, vám pomôžu pocítiť tento pocit podpory vo vode a prekonať strach z plávania.

Existuje niekoľko kľúčových bodov, ktoré vám môžu pomôcť vyrovnať sa so strachom. Musíte ovládať situáciu a postupovať postupne. Vyberte si, ako rýchlo prejsť z jednej fázy do druhej, v procese odbornej prípravy, o ktorej sa bude diskutovať neskôr. Ak sa v určitom okamihu cítite panika, vráťte sa ku kroku, kde sa cítite bezpečne. Je to nevyhnutné. Je úplne bežné, že proces zvyknutia na vodu trvá niekoľko mesiacov. Nakoniec ste celý život bojovali so strachom z plávania a ak sa toho za pár mesiacov zbavíte, bude to vynikajúci výsledok.

Ďalší dôležitý bod - nájdite niekoho, kto vás udrží v spoločnosti. Možno to bude váš priateľ a bude dobré, ak bude váš priateľ mať na pozore aj vodu - spoločne môžete prekonať svoje obavy a naučiť sa plávať. Je dôležité, aby vás váš priateľ skutočne podporoval, povzbudzoval a nehovoril, že tu robíte hlúpe veci a nevyvíjajú na vás tlak, čo vás núti rýchlejšie sa pohybovať. Ak bude lekcia zábavná a uvoľnená v príjemnom psychologickom prostredí. A nezabudnite sa pochváliť, najmä keď to bude ťažké.

Pred začatím vyučovania.

Po prvé, môžete vždy len tak sedieť na okraji bazéna, chatovať s nohami, alebo len drepnúť, pokúsiť sa uvoľniť a dokonca aj vydýchnuť. Možno budete chcieť zavrieť oči a predstaviť si, kde sa cítite bezpečne. Pamätajte si tento obrázok pred vašimi očami a predstavte si ho vždy, keď sa bojíte. Potom môžete ísť do vody v akejkoľvek hĺbke, ktorá sa vám páči. Pravdepodobne to nebude príliš hlboké - nie viac ako hrudník. Môžete len stráviť prvých pár hodín chôdzou po vode, aby ste si na to zvykli. Alebo môžete len tak stáť vo vode a hovoriť so svojím kamarátom.

Akonáhle máte pocit, že ste pripravení, pokračujte nasledujúcimi mimoriadne jednoduchými akciami. Vaším hlavným cieľom je naučiť sa plávať dobre ako pes, hoci smiešne to môže znieť. Na tejto úrovni sa naučíte, ako dobre zostať pri vode, s pohodlím pre seba, pohybovať sa po bazéne a získať asi dvadsať minút vynikajúceho aeróbneho cvičenia.

Krok 1 Čelom k boku bazéna, držte ho na boku a počas cvičenia zostaňte v tejto polohe. Všetko, čo musíte urobiť v tomto kroku, je nakloniť jednu nohu dozadu, mierne ju ohnúť, aby bolo pohodlné, a nechajte ju voľne plávať vo vode. Ľahko môžete vykonávať jej pomalé krútiace pohyby, akoby ste niečo chceli kopnúť. Cieľom tohto cvičenia je cítiť, ako sa vaša noha začne plávať pokojne, ak mu takúto šancu dáte. Zatvorte oči a ucítite, ako voda podporuje vašu nohu. Chvíľu počúvajte pocity a potom zopakujte cvičenie pre druhú nohu.

Krok 2 V tomto kroku môžete vykonať podobné pohyby, ale rukami. Otočte chrbtom na stranu. Natiahnite ruky a mierne ohnite lakte, položte ich na hladinu vody a uvoľnite sa. Netlačte si ruky na svoje telo, nedajte im slobodu. Teraz, rovnako ako ste to urobili nohami, vykonávajte mäkké kymácejúce pohyby, akoby tlačili vodu celou plochou ruky. Pocítite odpor vody a ako sa ruka objaví po stlačení vody. Čím ťažšie stlačíte, tým viac sa vaše ruky chcú vznášať späť na povrch. Dôležité je namáhať ruky, ale udržiavať ich uvoľnené.

Krok 3 V tomto a nasledujúcom cvičení môžete robiť, čo chcete, rukami. Teraz len stojte v rovnakej hĺbke a jemne sa odrážajte vo vode. Urob to, ako chceš. Zamerajte sa iba na to, ako sa vaše telo cíti vo vode. Ak sa bojíte vyzerať hlúpo, zoberte so sebou svoje deti - nechajte svoje odrazy vyzerať ako hra.

Krok 4 Tu musíte ponoriť do vody trochu hlbšie, ale nie hlbšie ako na plecia. Ak si telo trochu sadnete, telo je úplne vo vode. Ak sa kedykoľvek cítite strach a strácate kontrolu, vráťte sa do akejkoľvek fázy, v ktorej sa cítite bezpečne, uvoľnite sa a začnite znova. Odraziť v tomto kroku, ale teraz, keď je telo vyššie, je úplne ponorené do vody. Ďalej skúste skákať vyššie a ťahajte kolená k hrudníku. Pokračujte v skákaní a snažte sa predĺžiť čas, keď sa vaše nohy nedotýkajú dna bazéna.

Krok 5 V tejto fáze by ste už mali cítiť podporu vody dobre a teraz môžete ísť ďalej. Teraz skombinujete poskakovanie s činmi, ktoré ste sa naučili v druhom kroku. Začať odrážať a súčasne stlačte ruky na vode. Nechajte ruky a nohy pohybovať sa proti sebe navzájom: ruky nadol - nohy hore, nohy nahor - ruky nadol a tak ďalej. Čo si všimnete? Ako keby tlačíte ruky na vodu, zdvihnú sa vaše nohy. Zostaňte v tomto kroku, kým sa nebudete cítiť pohodlne a bezpečne. Nezabudnite sa pochváliť za úspech.

Krok 6 Akonáhle ste sa v predchádzajúcom kroku úplne naučili, ako zvládať situáciu, je čas naučiť sa plávať ako pes, zatiaľ však iba rukami. Nohy musia stáť na spodnej strane nehybne. Musíte len položiť ruky. Pohyby by mali byť kruhové, akoby ste niečo kopali. Uvoľnite ruky, ohnite ich na lakte, zatvorte prsty k sebe, aby vaše dlane fungovali ako veslá.

Krok 7 V tomto kroku sa môžete cítiť trochu trápne a môže byť jednoduchšie, ak ho okamžite skombinujete s ôsmym krokom. Musíte odraziť a radiť si ruky v rovnakom čase ako v predchádzajúcom kroku. Predĺžte si čas, keď budete mať nohy nad vodou. Zapojte sa do tohto kroku tak, ako uznáte za vhodné, až kým nebudete mať istotu.

krok8. To je všetko! Ste pripravení plávať ako pes bez toho, aby ste sa dotkli dna. Hrabanie rúk súčasne, rovnako ako v predchádzajúcich dvoch etapách, odrazí sa a začne sa veslovanie s nohami. Pohyby nôh budú podobné pohybom paží - kruhové, akoby šliapali na bicykli. Nohy budú umiestnené pod vaším telom, ktoré bude mať viac-menej horizontálnu polohu vo vode. Kolená sa musia ohýbať. Je to vážny krok, preto nezabudnite relaxovať a cvičiť, kým nezačnete s istotou plávať. Pamätajte - tento proces môže trvať niekoľko mesiacov.

Krok 9 Blahoželáme! Zvládli ste plávanie ako pes a teraz si môžete precvičiť iné polohy tela vo vode, aby ste sa cítili ako skutočný plavec. Keď plávate ako pes, skúste sa ohnúť ďalej do vody, ohnite chrbát a zdvihnite piaty bod na hladinu vody. Čoskoro zistíte, že vaše nohy samy začnú plávať na povrch. Ohnutím chrbta pomôžete telu zaujať vodorovnú polohu a začne sa vznášať ako bóje. Čím viac pripisujete dôležitosť takej polohe tela, tým ľahšie bude pre vás zostať na vode a plávať.

Teraz, keď ste sa úspešne naučili zostať na vode a trochu plávať, cítite sa bezpečne vo vode, ste pripravení naučiť sa techniku ​​normálneho plávania. Možno začínajúc voľným štýlom. Pripojte sa ku skupine alebo sa opýtajte priateľa, ktorému dôverujete a kto vie dobre plávať, aby vás naučil. Nezabudnite, že môžete trénovať tak dlho, ako budete chcieť. Ponáhľajte sa s vodou na čokoľvek. Akonáhle ste si istí, že plávanie je pre vás teraz bezpečné, a byť vo vode nie je desivý, môžete sa odmeniť za svoju odvahu. Správne ste získali zlatú medailu!

Dýchanie pod vodou: nájdenie pohodlia

Aby sa dieťa vo vode cítilo príjemne, musí ho najskôr naučiť správne dýchať a držať ho. Kľúčom k uvoľneniu tela je dýchanie. To sa dá dosiahnuť pomocou jednoduchého cvičenia „Bubbles“: zhlboka sa nadýchnite ústami, potápajte sa pod vodou a vydýchnite vzduch nosom, opakujte 5-10 krát. Toto cvičenie jednak podporuje správne dýchanie vo vode, jednak umožňuje dieťaťu cítiť váhu jeho tela vo vode, a po tretie, má zábavný charakter.

Potápanie: zadarmo

Nechajte svoje dieťa skočiť do vody rôznymi spôsobmi. Toto ho dokonale oslobodí a dá veľa pozitívnych emócií. Deti zabudnú na všetky svoje komplexy, neistotu a obavy. Počas potápania prichádza vzrušenie a záujem a rozvíja sa koordinácia.

Nasledujúce jumpingové cvičenia sú skvelé:

"Vojak." Stojíme oproti bazénu na okraji boku, držíme ruky po tele. Skočíme do vody v rovnomernej vertikálnej polohe, aby nedošlo k rozstreku. Nevyšlo to? Snažíme sa čoraz viac a prvé správne skoky prinesú vieru v naše silné stránky.

"Bomba". A toto cvičenie prinesie veľa zábavného hluku! Stojíme oproti bazénu na okraji boku, držíme ruky po tele. A teraz skočíme do vody v skupinovej polohe: kolená sú pritlačené k hrudníku a stlačené rukami. Úlohou skoku je „vyhodiť do povetria“ vodu.

"Vrtuľník". Pozvite svoje dieťa, aby sa cítilo ako vodný vrtuľník! Aby sme to dosiahli, zaujmeme pozíciu: stojíme oproti bazénu na okraji boku, natiahneme ruky do strán. S otočením tela skočíme do vody (zo 180 ° na 360 °). Úlohou skoku je „krútiť“ vaše telo.

"Fish". Čelom k bazénu na okraji boku. Postavíme nohy o šírku ramien od seba a mierne sa ohneme na kolená a natiahneme ruky. Potom sa nakloníme dopredu tak, aby ramená a hlava boli čo najďalej vpred. A odvážne skočiť do vody hore nohami s natiahnutými rukami.

Dôležité: všetky skoky sa vykonávajú v „hlbokej“ vode.

Ležanie na vode: relaxačné

Je ťažké byť sebavedomý, ak je telo zvyknuté byť v zovretom stave. Najlepšie cvičenia pre deti na uvoľnenie a uvoľnenie svalového tonusu sú „plavák“ a „hviezda“ s možnosťou cvičenia na hrudi a na chrbte. Sú vyrobené na zadržanie dychu. A najlepšie zo všetkých, tieto cvičenia sú ideálne pre deti, ktoré sa stále bojia vody, pretože ich možno vykonávať nielen v „hlbokej“, ale aj v „plytkej“ vode.

"Plavák." Zhlboka sa nadýchneme, zadržíme dych a ľahneme si do vody v nasledujúcej polohe: kolená sú pritlačené k hrudníku, ruky sú omotané okolo kolien, hlava je naklonená ku kolenám. Spúšťame hlavu pod vodu.

Cvičenie : v tejto polohe ležte čo najdlhšie na vode, zatiaľ čo chrbát dieťaťa by mal byť na povrchu vody vždy viditeľný a telo by malo byť čo najviac uvoľnené.

"Zvezdochka". Vdychujeme viac vzduchu a držíme ho v pľúcach, potom ležíme na vode v horizontálnej polohe na hrudi alebo na chrbte (ako sa vám páči). Spúšťa hlavu do vody tvárou alebo krkom (v závislosti od polohy) a nedýcha. Nohy a ramená sú natiahnuté do strán - póza hviezdice.

Cieľ cvičenia: ležať na vode tak dlho, ako je to možné, v tejto polohe a zároveň držať ruky a nohy pri povrchu, aby sa úplne uvoľnil.

V týchto cvičeniach je hlavným cieľom relaxovať telo v maximálnej možnej miere, aby voda samotná držela dieťa. Ak sa trochu plavcovi podarí zvládnuť túto techniku, môžeme predpokladať, že si „vytvoril priateľov“ s vodou.

Je dôležité, aby sa: v oboch cvičeniach správne vykonanie neznamená dotyk dna, aj keď sa vykonáva na „plytkej“ vode.

Potápanie: Odvaha pri učení

Na prekonanie strachu a rozvoj vytrvalosti je najlepšie sa potápať - na objekty, na chvíľu alebo na diaľku (čím dlhšie a ďalej, tým lepšie).

Pri potápaní sa prejavuje celá vzrastajúca sila vody a dieťa musí preukázať odhodlanie klesajúce na dno. Aby ste to dosiahli, je potrebné sa potápať s zadržiavaním dychu a postupne uvoľňovať vzduch z pľúc, aby telo mohlo rýchlejšie a ľahšie klesať na dno.

Zadok: Hrdé držanie tela a sebavedomie

Teraz existuje veľa vyhrotených detí. Je to kvôli svalovej slabosti. A samozrejme s komplexmi, ktoré má dieťa k dispozícii: vysoký rast, ťažké obdobie puberty u dievčat, napätie, plachosť, atď.

Tu vám pomôže najlepšia voľba znaku:

"Šípka". Ľahneme si na chrbát, kladieme si ploché ruky za hlavy, natiahneme telo čo najviac, aby sme dostali druh „šípky“. Pracujeme iba s nohami, aby sme telo posunuli dopredu. Pri plávaní na chrbte s natiahnutými rukami je chrbtica vysunutá a zaujíma správnu polohu: nie je možné sa zde sklopiť, ako keď sa zaokrúhľuje chrbát, telo začne klesať pod vodu,

Plávanie na chrbte so striedaním rúk. Všetko je rovnaké ako v predchádzajúcom cvičení, ale do práce sú zahrnuté ruky - jeden ťah doprava, jeden zľava. Ale môžete pracovať iba jednou rukou, v závislosti od toho, ako je chrbtica zakrivená (povie vám odborník),

Plávanie na chrbte pri súčasnej práci rúk. V tomto cvičení musia obe ruky vykonávať synchrónne pohyby, vďaka ktorým dochádza k symetrickej práci svalov chrbta a paží. Ak z cvičenia vylúčite pohyby nôh, zvýši sa zaťaženie svalov rúk a chrbta.

Plávanie s plutvami: byť rozhodujúci!

Pre väčšiu dôveru vo vodu je vhodné používať plutvy. Zvyšujú rýchlosť pohybu, čo dieťaťu pomáha cítiť jeho silu a zvyšuje fyzické schopnosti. A plutvy pridávajú rozmanitosť bežnému plávaniu - kúpanie v nich je oveľa zaujímavejšie a dynamickejšie!

Zároveň si môžete ďalej rozvíjať svoje zručnosti v plávaní s plazením a delfínom, čo veľmi dobre ovplyvňuje pohyblivosť bedrovej a hrudnej chrbtice a zahŕňa svaly nôh.

Pin
Send
Share
Send
Send