Užitočné tipy

Ako doplniť palivo do klimatizácie

Pin
Send
Share
Send
Send


LEMANS RU
📹 Užitočné videá na zariadení a automatické opravy nájdete iba tu

Klimatizácia automobilu je jednotka, ktorá vytvára a udržiava danú mikroklímu v priestore pre cestujúcich. Klimatizácia automobilu, rovnako ako akékoľvek iné vybavenie, vyžaduje včasnú údržbu. Preto, aby sa udržal v funkčnom stave, je potrebné pravidelne dopĺňať palivo do klimatizácie automobilu, vyčistiť klimatizačný systém a množstvo ďalších postupov, ktoré bránia jeho zlyhaniu. Majitelia automobilov, ktorí často používajú klimatizáciu, s najväčšou pravdepodobnosťou už navštívili servisné strediská na ich údržbu viackrát, platia určitú sumu peňazí (cena tankovania klimatizačného zariadenia začína na 1 000 rubľov). Tento postup však môže ušetriť na tom, ako sami doplníte klimatizáciu, a povieme to v našom článku.

Princíp činnosti klimatizačného zariadenia

Predtým, ako začnete dopĺňať klimatizačnú jednotku do auta vlastnými rukami, aby bol tento postup úspešný, je vhodné zaoberať sa zariadením a zásadou jeho činnosti. Systém má tri hlavné časti:

- kompresor
- kondenzátor
- výparník.

Proces kondicionovania je približne taký:

Freón cirkuluje v uzavretej slučke a prechádza všetkými 3 časťami.
Kompresor klimatizácie stlačuje plyn a zvyšuje jeho teplotu.
Potom chladivo (už horúce a pod tlakom) vstupuje do kondenzátora, kde ochladzuje a kondenzuje (stáva sa kvapalným).
Potom sa freón dostane do okruhu s vysokým tlakom a vedie sa k expanznému ventilu, kde sa rozprašuje a vstupuje do výparníka.
Chladenie sa uskutočňuje vo výparníku, pretože chladivo sa odparuje, v dôsledku čoho sa zo vzduchu odvádza teplo a ochladzuje sa.
Pri uzavretí okruhu freón opäť vstupuje do kompresora (vo forme studeného plynu) na nízkotlakovú stranu a tam sa proces opakuje späť.

Ako často dopĺňať klimatizáciu v aute?

Počas prevádzky klimatizácie dochádza k malému úniku freónu. Miera takejto straty plynu za 1 rok môže dosiahnuť až 15%. Takže, ak sa v okruhu tri roky nedotlakuje, stroj musí byť v klimatizačnom zariadení naplnený chladivom. A v prípade, že je už auto dosť staré, je prirodzený únik ešte väčší, takže tankovanie môže byť potrebné častejšie, ale spôsob tankovania bude podobný.

Ak dôjde k veľkému úniku freónu, doplnenie paliva do klimatizácie automobilu nedáva zmysel, musíte najprv identifikovať poškodenú oblasť a opraviť ju (to sa dá vykonať iba prostredníctvom špecializovanej služby využívajúcej ultrafialové svetlo).

Ak je únik freónu viac ako normálny, potom je pravdepodobné:

- buď rúrky klimatizačného systému stratili svoju tesnosť mechanickým / koróznym poškodením,
- vo vnútri kondenzátora sa objavili korózne procesy.

Čo je freón v klimatizácii auta?

Skôr sa freón obsahujúci fluór R-12 používal na doplňovanie paliva do klimatizačného zariadenia, hoci je produktívnejší, ale vzhľadom na to, že je veľmi škodlivý, bol v roku 1992 zakázaný a nahradený chladivom R-134a. Preto majitelia automobilov s klimatizáciou vyrobenými pred rokom 1992 musia buď tankovať sami, alebo prepnúť na nový typ freónu. Koniec koncov, aj keď pracujú na R-12, tankovanie benzínom obsahujúcim chlórfluoridy je na čerpacích staniciach zakázané. Takže všetky nové modely automobilov s klimatizáciou pre automobily sú nabité freónom R-134a. Mimochodom, ktorý freón v klimatizácii automobilu konkrétneho systému je možné vidieť na doske zvýšením kapoty. Aj keď je ťažké zmiešať, napokon sú dokonca aj plniace dýzy rôzne (v rúrke pod R-134a je vyšší a s väčším priemerom). Na nálepke pod kapotou môžete tiež vidieť mieru doplňovania freónu v klimatizácii vozidla.

Množstvo freónu v klimatizácii vozidla

Pred doplnením paliva do vlastných rúk je vhodné presne určiť, koľko freónu je v klimatizácii vozidla, aby ste pri nákupe vypočítali požadovaný počet plechoviek. Už sa zistilo, že rýchlosť chladenia Freonom v klimatizácii vozidla vidíte na tanieri pod kapotou, čo ukazuje ako typ chladiva, tak jeho množstvo v systéme.

Ak z nejakého dôvodu tabuľka chýba, môžete zistiť, aké množstvo chladiva potrebujete od vášho predajcu automobilov alebo si pozrite príručku. V prípade ruských automobilov je rýchlosť tankovania zvyčajne okolo 600 - 900 g. Aj keď v zásade nie je potrebná presnosť a veľká presnosť, pretože systém sa spravidla plní vlastnými rukami a nie klimatizácia je úplne naplnená. Autoklimatizácia sa doplňuje buď v továrni, alebo po oprave, keď je plyn úplne vyčerpaný a pri plánovanej údržbe môžeme doplňovať freón podľa normy len vtedy, keď môže pracovať na plný výkon. Pri takom čiastočnom doplnení paliva do klimatizačného zariadenia pre automobily však nemôžeme vedieť, koľko gramov freónu zostáva. Preto je klimatizácia v automobile doplňovaná tlakom zobrazeným na manometri. Preto, ak ste nemohli zistiť presné čísla a určiť množstvo freónu v klimatizácii vozidla, postupujte podľa šípky zariadenia.

Pretože v garážach nie je možné zistiť presné množstvo chladiva, je oveľa ľahšie určiť, koľko freónu je potrebné na doplnenie paliva do klimatizačného zariadenia stroja podľa tlakomeru.
Dopĺňanie oleja pri doplňovaní paliva
V tabuľke množstva freónu v klimatizačnej jednotke stroja sú vždy čísla a normy pre doplňovanie paliva pre ropu, ale málokto vie, ako ju pridať a prečo. Niektorým vodičom sa pri tankovaní klimatizácie do auta odporúča, aby vždy pridávali olej. Nadbytok lubrikantu však často vedie k rozpadu piestového kompresora, pretože olej, ktorý prechádza jednotkou spolu s plynným chladivom, horí v uzloch. Ako teda byť v tejto situácii?

Odpoveď je pomerne jednoduchá - na doplnenie paliva do klimatizačného zariadenia v automobile je lepšie použiť freón s prídavkom oleja (takéto informácie sú uvedené na plechovke chladiva), pretože sa tam už dávkuje. Ak však napriek tomu existuje samostatná náplň maziva, mal by sa použiť polyalkylénglykolový olej - PAG (na strednej fotografii). Olej sa nalieva do kompresora cez kľukovú skriňu (označená šípkou na fotografii napravo).

Odvezte klimatizáciu sami

Nie všetci to berú do úvahy, ale evakuácia klimatizačného zariadenia je rovnako dôležitým postupom, ako aj normami pre plnenie freónu a množstvom oleja v systéme!

Ak v klimatizačnom systéme vozidla zostane menej ako 50% chladiva, je nevyhnutné odvzdušnenie a prenikanie vlhkosti. Jednotka bude prirodzene schopná pracovať, aj keď nie vo všetkých svojich možnostiach, ale s najväčšou pravdepodobnosťou kompresor zlyhá a na trubkách systému sa vytvorí korózia a potom oprava bude stáť oveľa viac ako evakuácia. Na odstránenie atmosférického vzduchu a vlhkosti z klimatizačného zariadenia sa vyžaduje vákuová pumpa.

Na evakuáciu klimatizácie sami budete potrebovať:

Zapnite kúrenie a zohrejte auto tak, aby vo výparníku kondenzovala vlhkosť,
Pripojte vákuové čerpadlo k armatúre kompresora a potom, čo odskrutkujete bradavku, otočte kohútik pod ňou (proti smeru hodinových ručičiek),
Zapnite čerpadlo na 15 minút, potom zatvorte ventily a vypnite ho. Postup zopakujte niekoľkokrát.
Po dokončení postupu musíte počkať 2 až 3 hodiny a až potom môžete doplniť palivo do klimatizácie.

Zariadenia na doplňovanie paliva do klimatizácie automobilu

Samonapĺňanie klimatizačného zariadenia si vyžaduje základné zručnosti a určité vybavenie. Preto na kontrolu tlaku v systéme a následného doplňovania paliva do klimatizácie automobilu je potrebné zakúpiť:

- metrologická stanica,
- hadice,
- adaptér s kohútikom, ktorý umožňuje pripojenie k systému,
- valec chladiva vhodného typu (R-12 alebo R-134a).

Všetko potrebné vybavenie na doplňovanie paliva do auta pomocou vlastných rúk je možné zakúpiť v ktorejkoľvek predajni automobilov.

Štandardná súprava zásobníka na doplňovanie paliva je pripojená nasledovne:

Valec s freónom, na ktorom je niť a rovina, ktorá je prepichnutá ihlou počas pripojenia adaptéra (ak taký adaptér s faucetom chýba, musíte si ho kúpiť osobitne).
Spojka vám umožňuje pripojenie cez t-kus, manometer a hadicu.
Druhý koniec hadice sa pripája k metrologickej stanici (kupuje sa osobitne), ku ktorej sa pripája ďalšia hadica.

Ako natankovať a ako rozlíšiť, kde je kovanie?
Klimatizačné systémy majú dve strany: nízky (znázornený červenou šípkou) a vysoký tlak (modrá šípka na ňu ukazuje).

Autokondicionér je nabitý na nízkotlakové potrubie, preto musíte najskôr nájsť správne vybavenie. Aby sa zabránilo doplňovaniu paliva na vysokotlakovej strane, veľkosť vstupov je rôzna. Na niektorých modeloch sú kryty trysiek označené písmenami „H“ a „L“ alebo majú inú farbu.

Pri uvoľňovaní kohútika nízkotlakového potrubia dôkladne utrite viečko a časť potrubia hadrami, aby ste zabránili vniknutiu prachu alebo zvyškov.

Fázy samonapĺňania klimatizácie vozidla

Bez ohľadu na model vozidla a vzhľad uzlov budú všeobecné pokyny na doplňovanie paliva do klimatizácie vozidla podobné.

Ak chcete naplniť freón do klimatizačného systému automobilu, postupujte takto:

Ochranný uzáver a časť nízkotlakového potrubia očistíme od nečistôt a potom ich otvoríme.
Na plniacu dýzu sme vložili hadicu z vopred zmontovaného zariadenia.
Pokyny pre doplňovanie paliva automatických kondicionérov zahŕňajú naštartovanie motora a podporu 1 500 ot / min. Musia byť udržiavané tak, aby kompresor čerpal freón pozdĺž diaľnic. Preto v tejto fáze buď potrebujete pomoc, alebo môžete niečo umiestniť pod plynový pedál.
Zapnite recirkuláciu vzduchu v kabíne na maximum.
Otvoríme kohútik nízkotlakového potrubia otočením valca s chladivom hore nohami a pomaly otvoríme ventil. Klimatizácia začne doplňovať palivo (pri bežiacom motore).
Tankovanie klimatizácie vozidla je sprevádzané neustálym sledovaním manometra.
Tlak v nízkotlakovom potrubí by nemal prekročiť 285 kPa av ideálnom prípade by mal byť o 10 jednotiek nižší. Prekročenie maximálneho povoleného tlaku môže mať za následok poruchu kompresora.
Aby ste pochopili, či je systém správne nabitý, môžete sa pozrieť cez okno sušiča filtra - ak nie sú prítomné žiadne bubliny a je viditeľná číra tekutina, robíte všetko správne.
Len čo chladný vzduch vnikne do kabíny (približne 5 - 8 ° C) a hadica v blízkosti nízkotlakovej armatúry je rovnako studená ako ľad, je možné dokončiť proces plnenia klimatizačného zariadenia stroja.

Ako predĺžiť servisné linky pre klimatizáciu na aute?

Ak chcete rozšíriť výkon klimatizácie, mali by ste postupovať podľa jednoduchých odporúčaní pre samoobsluhu:

- pravidelne umývajte chladič klimatizácie (kondenzátora),
- v zime zavolajte do teplej miestnosti a nechajte klimatizačnú jednotku bežať 10-15 minút, najmenej raz mesačne.

Ako vidíte, samoplnenie klimatizácie automobilu nie je ťažké a ak nie je potrebné hľadať únik freónu alebo opraviť klimatizačný systém, môžete to urobiť sami. Aj keď, samozrejme, na to, aby ste mohli využívať výhody nezávislých činností, musíte mať k dispozícii všetku potrebnú súpravu na doplňovanie paliva, pretože jej náklady vás budú stáť rovnakú cenu ako doplňovanie vzduchu v čerpacej stanici. Preto je tento postup výhodný z hľadiska pravidelnej údržby každé 3 - 3 roky.

Ako funguje klimatizácia?

Toto zariadenie pracuje na princípe chladničky: kompresor stláča chladivo (freón) a zvyšuje jeho teplotu. Hot Freon prechádza kondenzátorom (analóg chladiaceho chladiča), kde ochladzuje a prechádza do kvapalného stavu. Kvapalný plyn vstupuje do výparníka, ktorý je tiež analógom radiátora. Prechod z kvapaliny do plynného stavu vedie k prudkému poklesu teploty, v dôsledku čoho sa chladič výparníka ochladí na zápornú teplotu. Ventilátor kompresora nasáva prívesný vzduch a fúka okolo neho výparník, potom privádza vzduch do kabíny a znižuje jeho teplotu.

Diagnostika klimatizácie

Ak klimatizácia začne pracovať horšie, diagnostiku vykonajte sami. Tu je zoznam hlavných krokov:

 1. Kontrola kabínového filtra.
 2. Kontrola hadíc, rúrok, kondenzátora a výparníka.
 3. Kontrola listov elektrického motora a ventilátora.
 4. Kontrola pásu.
 5. Kontrola kompresora.

Ak chcete skontrolovať filter kabíny, vytiahnite ho a skontrolujte. Čistý filter sa vloží späť, znečistený sa nahradí novým. Pri prehliadke kondenzátora môže byť potrebné odstrániť mriežku chladiča. Ak chcete skontrolovať hadice, výparník alebo trubice, odstráňte kryt klimatizácie (tento postup je opísaný v príručke k automobilu). Ak ste klimatizačnú jednotku automobilu nainštalovali sami, prečítajte si pokyny, ktoré sú súčasťou dodávky.

Ak z potrubia uniká chladivo, vymeňte ho úplne alebo navštívte opravu v odbornom servise. Nepoužívajte lepidlá ani tesniace materiály, sú nespoľahlivé.

Ak sú radiátory poškodené, vymeňte ich alebo kontaktujte odborný servis. Skontrolujte napnutie remeňa a porovnajte ho s napätím uvedeným v návode na používanie stroja alebo klimatizácie. Naštartujte motor a potom zvýšte rýchlosť na 1500 za minútu. Rukou uchopte vysokotlakový výstup (k nemu je pripojená hrubá oceľová alebo medená rúrka). Ak kompresor pracuje správne, výstup sa po 1-2 minútach zahreje a ruka sa zahreje. Ak vaša ruka horí, kompresor sa musí opraviť alebo vymeniť. Ak je trochu teplo - v systéme je príliš málo chladiva. Uchopte vývod studeného tlaku, do ktorého sa vojde tenká skúmavka. Po 1-2 minútach by mala ruka zamrznúť. Ak to tak nie je, systém má veľký únik chladiva a vyžaduje vážne opravy. Taktiež je potrebné skontrolovať stav ventilátora av prípade potreby ho vymeniť. Tento postup je opísaný v príručke k automobilu alebo klimatizačnému zariadeniu.

Príprava na doplňovanie paliva do klimatizácie

Predtým, ako sami začnete tankovať klimatizačnú jednotku freónom, mali by ste pochopiť, že ide o veľmi zložitý proces s mnohými nuansami, takže je ťažké urobiť to správne. Navyše, bežné vybavenie pre prácu s freónom bude stáť oveľa viac ako služby majstra. Ak ste odhodlaní sami doplniť palivo do klimatizácie, dôkladne si prečítajte jeho pokyny. Pretože akcie, ktoré sú vhodné pre jednu klimatizačnú jednotku, sa neuplatňujú pre inú klimatizačnú jednotku. Klimatizačné jednotky sú spravidla nabíjané freónom každé tri roky. Ak dôjde k úniku, budete ho musieť často dopĺňať.

Klasická klimatizácia do auta

Pre lepšie pochopenie toho, ako servisovať (naplniť freónom) klimatizáciu vozidla, je logické oboznámiť sa s technologickou schémou tohto zariadenia.

Klasická schéma klimatizácie automobilu je pomerne jednoduchá, obsahuje malý počet prvkov. Väčšina osobných automobilov je vybavená jednotkami vyrobenými presne podľa klasickej schémy.

Schéma klimatizácie automobilu: 1 - kompresor, 2 - kondenzátor, 3 - ventilátory, 4 - sušička filtra, 5 - priezor (voliteľné), 6 - prijímač, 7 - výparník, 8 - snímač teploty

Všetky časti okruhu sú vzájomne prepojené vysokotlakovými plynovodmi. Vnútorné - zalepená oblasť systému je zbavená vzduchu (evakuovaná), po čom je naplnená chladivom v objeme 340 - 800 g. (v závislosti od konštrukcie klimatizácie vozidla). Automobilové chladivá zvyčajne používajú tieto typy chladív:

Prvé dve značky chladív sa použili v automobilových systémoch vyrobených pred rokmi 1994-95. Vozidlá vyrobené po tomto období majú tradične vybavenie, ktoré je prevádzkované na freóne R-134A.

Ako funguje systém chladenia automobilov?

Hriadeľ chladiaceho kompresora (1) automobilu je vybavený kladkou, cez ktorú sa spojenie s hriadeľom motora stroja uskutočňuje pomocou remeňového pohonu a elektromagnetickej spojky.

Otáčanie hriadeľa kompresora poháňa piestový systém, takže plynný freón R-134A je stlačený a pod tlakom privádzaný do kondenzátora (2).

Rúrkové teleso kondenzátora je fúkané okolitým vzduchom pomocou ventilátora (3). Freón prechádzajúci dovnútra rúrok je chladený - mení sa z plynného na kvapalný (kondenzačný efekt).

Дальше жидкий хладагент за счёт давления проходит фильтр-осушитель ( 4 ), где из жидкого фреона удаляется влага и технологические загрязнения.

На выход фильтра выдаётся чистый жидкий хладагент, течение которого можно наблюдать при работе системы сквозь специальное стекло ( 5 ).

Kvapalina je privádzaná do prijímača (6), ktorý pôsobí nielen ako kolektor, ale tiež ako kompenzátor tlaku a potom vstupuje do rúrkového systému freónovej odparky (7). Výparník sa nachádza vo vnútri priestoru pre cestujúcich.

Vzduch v kabíne sa nasáva cez výparník ventilátorom (3). V dôsledku fúkania rúrok výparníka teplým vzduchom sa kvapalný freón prúdiaci vo vnútri vrie a začína sa odparovať.

Teplota varu freónu R-134A je mínus 40,8 ° C - v skutočnosti teplota stien rúrok výparníka. V súlade s tým je teplý vzduch prechádzajúci výparníkom chladený.

Plynné chladivo tvorené vo vnútri rúrkového systému výparníka je nasávané chladiacim kompresorom. Cyklus chladiča sa opakuje.

Automatickú reguláciu chladenia prostredia v kabíne vykonáva snímač teploty (8), ktorého signál riadi pohon kompresora.

Súprava do auta pre klimatizáciu zo série KIT, kde máte všetko potrebné príslušenstvo na doplnenie vášho systému klimatizácie do auta

Ako naplniť klimatizáciu do freónu?

Na prvý pohľad sa zdá, že inštalácia klimatizácie automobilu je jasná a jednoduchá. Tankovanie klimatizačného zariadenia do auta freónom však sprevádza niekoľko funkcií.

Chladivo - chemicky nebezpečná látka. Ak sa freón dostane do ľudského tela, existuje riziko vážnej otravy. Okrem toho všetky typy freónov používaných v klimatizačných zariadeniach pre automobily nepriaznivo ovplyvňujú orgány videnia.

Preto prvoradou úlohou osoby, ktorá tankuje klimatizáciu vozidla, je poskytovať spoľahlivú ochranu. Minimálne - na ruky musíte nosiť ochranné rukavice a na oči ochranné okuliare.

Postup plnenia by sa mal vykonávať s ohľadom na minimálne prípustné netesnosti chladiva, chrániť dýchací systém pred plynom.

Vo vnútri automobilového chladiaceho systému je freón pod tlakom. Pracovný tlak môže dosiahnuť 30 - 40 atm.

Tankovanie sa vykonáva kvôli rozdielu tlaku v tankovacom valci a v oblasti klimatizačného systému automobilu, kde je pripojená tankovacia hadica.

Akákoľvek konštrukcia klimatizácie automobilu vyžaduje dve servisné armatúry. Jeden je umiestnený na vysokotlakovom potrubí a druhý na nízkotlakovom potrubí.

Kovania sú vybavené spätnými ventilmi a sú uzavreté uzávermi označenými „H“ (horná strana) a „L“ (dolná strana).

Postupné doplňovanie paliva do klimatizačného zariadenia automobilu

Na doplňovanie paliva do klimatizačného zariadenia pre automobily sa vyrába špeciálne technologické zariadenie - valec s freónom, ktorý je vybavený:

 • spúšťový ventil
 • kontrolný manometer
 • vysokotlaková hadica vychádzajúca z ventilu.

Na konci hadice je hlava s blokovacím mechanizmom na plniacej armatúre klimatizačného zariadenia pre automobily.

Jednou z moderných konfigurácií tankovacieho valca pre klimatizáciu automobilu je kompletná súprava na pridávanie chladiva R134A do klimatizácie.

Ide o ideálne tankovacie zariadenie používané v servisných strediskách, profesionálnej mechanike a bežných majiteľoch automobilov, ale vyžaduje si peniaze.

Preto často amatérska mechanika navrhuje tankovanie automatickej klimatizácie „staromódnymi“ metódami, ale s nižšími nákladmi.

Trh s automobilovým príslušenstvom ponúka rôzne možnosti plnenia plniacich valcov (s ventilmi, s ventilmi).

Zvyčajne sa predávajú tzv. Súpravy „KIT“, ktoré zahŕňajú všetko potrebné na doplnenie paliva s freónom. Jediné, čo amatérsky mechanik potrebuje, je vybrať si najlepšiu čerpaciu stanicu pre svoje osobné auto.

Prvý krok:

Najprv musíte na klimatizácii vozidla nájsť nízkotlakovú armatúru. V zásade je hlava ventilu plniaceho valca navrhnutá špeciálne pre nízkotlakovú armatúru.

Plniaca dýza klimatizačného zariadenia automobilu jedného zo zahraničných modelov automobilov. Na strojoch rôznych značiek sa lokalizačné body tohto prvku obvodu zriedka zhodujú.

Aj keď sa používateľ pokúsi pripojiť hlavu k vysokotlakovej armatúre, nebude to fungovať, pretože existuje rozdiel v konfigurácii armatúry (na moderných automobiloch).

Po nájdení rozhrania na doplňovanie paliva si navlečte na ruky ochranné rukavice, ochranné okuliare na oči a odskrutkujte uzáver (označený „L“) na armatúre. Naplňte trysku hadice hadice plniaceho valca a stlačte ju prudkým tlakom ruky.

Upevnenie hlavy na kovanie je sprevádzané charakteristickým cvaknutím. Zároveň, ak je v klimatizačnom systéme automobilu prítomný freón, manometer zahrnutý v súprave plniaceho valca bude vykazovať určitú hodnotu tlaku. Ak je freón úplne mimo systému, ihla na manometri zostane na nule.

Krok dva:

Naštartujte motor automobilu a nechajte prístroj vychladnúť na palubnej doske. Nastavte nastavenie chladenia na maximum. Skontrolujte, či je zapnutá elektromagnetická spojka a či je poháňaná remenica hriadeľa kompresora.

Teraz je potrebné aktivovať (stlačiť) spúšť ventilu krátko na plniacom valci (alebo otvoriť ventil), aby sa do systému načerpalo trochu freónu.

Pri pripájaní valca zostáva v hadici vzduch. Ak chcete odstrániť vzduch, musíte krátko (2-3 sekundy) uvoľniť pripojenie hadice k valcu. To stačí na natlakovanie vzduchu. Prítomnosť vzduchu v klimatizačnom systéme je neprijateľná!

Po dokončení postupu vypustenia systému zo vzduchu znovu aktivujte ventil (alebo otvorte ventil) na valci a pokračujte v tankovaní. Motor stroja súčasne pracuje, remenica hriadeľa kompresora sa otáča.

Celkovú hodnotu pridávania chladiva do okruhu klimatizácie automobilu najľahšie určuje tlakomer, ktorý je súčasťou súpravy na doplňovanie paliva. Na sledovanie sa navyše používa teplomer v kabíne

Monitorujte manometer. Akonáhle je hodnota na manometri nastavená v rozsahu 26,8 - 27,2 atm., Zastavte doplňovanie paliva - deaktivujte (stlačte) ventil (alebo zatvorte ventil) valca.

Uvedené hodnoty tlaku na spodnej strane sú optimálne pre normálnu prevádzku klimatizačného zariadenia pre automobily.

Krok tri:

Odpojte hlavu hadice plniaceho valca od armatúry pomocou poistnej mechaniky. Táto akcia by sa mala vykonať rýchlo, aby sa minimalizoval výstup freónu cez plniacu dýzu.

Choďte do auta a uistite sa, že klimatizácia funguje správne. Ak chcete získať presný výsledok teploty na výstupe vzduchu z odparovača, môžete použiť teplomer. Z tohto dôvodu je možné proces doplňovania klimatizácie vozidla považovať za dokončený.

Koľko stojí nabíjanie klimatizácie?

Druh práceNáklady, rubľov Ruskej federácie
Náplň chladiva (evakuácia, evakuácia, skúška tesnosti, náplň)1500 s. (bez nákladov na chladivo)
Automatické doplňovanie paliva do klimatizácie900 s. (bez nákladov na chladivo)
Chladivo R-134a250 s. na 100 gramov
Doplnenie systému500 s. (vrátane oleja)
UV farbivo na olej (indikátor)250 s.
Diagnostika pomocou detektora úniku alebo ultrafialového žiarenia800 s.

Ako často dopĺňať klimatizáciu v aute?

Ak dôjde k veľkému úniku freónu, doplnenie paliva do klimatizácie automobilu nedáva zmysel, musíte najprv identifikovať poškodenú oblasť a opraviť ju (to sa dá vykonať iba prostredníctvom špecializovanej služby využívajúcej ultrafialové svetlo).

Ak je únik freónu viac ako normálny, potom je pravdepodobné:

 • buď rúrky klimatizačného systému v dôsledku mechanického / korózneho poškodenia stratili svoju tesnosť,
 • alebo sa vo vnútri kondenzátora objavili korózne procesy.

Koľko freónu v klimatizácii auta

Ak z nejakého dôvodu tabuľka chýba, môžete zistiť, aké množstvo chladiva potrebujete od vášho predajcu automobilov alebo si pozrite príručku. V prípade ruských automobilov je rýchlosť tankovania zvyčajne okolo 600 - 900 g. Aj keď v zásade nie je potrebná presnosť a veľká presnosť, pretože systém sa spravidla plní vlastnými rukami a nie klimatizácia je úplne naplnená. Autoklimatizácia sa doplňuje buď v továrni, alebo po oprave, keď je plyn úplne vyčerpaný a pri plánovanej údržbe môžeme doplňovať freón podľa normy len vtedy, keď môže pracovať na plný výkon. Pri takom čiastočnom doplnení paliva do klimatizačného zariadenia pre automobily však nemôžeme vedieť, koľko gramov freónu zostáva. Preto je klimatizácia v automobile doplňovaná tlakom zobrazeným na manometri. Preto, ak ste nemohli zistiť presné čísla a určiť množstvo freónu v klimatizácii vozidla, postupujte podľa šípky zariadenia.

Pretože v garážach nie je možné zistiť presné množstvo chladiva, je oveľa ľahšie určiť, koľko freónu je potrebné na doplnenie paliva do klimatizačného zariadenia stroja podľa tlakomeru.

Čo potrebujete na doplnenie klimatizácie

Pre prácu, ktorú budete potrebovať:

 • Freónový kontajner
 • regulátory tlaku
 • hadice na pripojenie k klimatizačnému zariadeniu,
 • adaptéry,
 • vákuový kompresor.

Evakuácia klimatizačného zariadenia

Ak v klimatizačnom systéme vozidla zostane menej ako 50% chladiva, je nevyhnutné odvzdušnenie a prenikanie vlhkosti. Jednotka bude prirodzene schopná pracovať, aj keď nie vo všetkých svojich možnostiach, ale s najväčšou pravdepodobnosťou kompresor zlyhá a na trubkách systému sa vytvorí korózia a potom oprava bude stáť oveľa viac ako evakuácia. Na odstránenie atmosférického vzduchu a vlhkosti z klimatizačného zariadenia sa vyžaduje vákuová pumpa.

 • Zapnite kúrenie a zohrejte auto tak, aby vo výparníku kondenzovala vlhkosť,
 • Pripojte vákuové čerpadlo k armatúre kompresora a potom, čo odskrutkujete bradavku, otočte kohútik pod ňou (proti smeru hodinových ručičiek),
 • Zapnite čerpadlo na 15 minút, potom zatvorte ventily a vypnite ho. Postup zopakujte niekoľkokrát. Po dokončení postupu musíte počkať 2 až 3 hodiny a až potom môžete doplniť palivo do klimatizácie.

Voľba freónu

Až do roku 1992 boli klimatizačné jednotky pre automobily prevádzkované freónom R-12. Je efektívnejší z hľadiska chladenia, je lacný, ale poškodzuje ozónovú vrstvu. Po roku 1992 sa akákoľvek klimatizácia vozidla vyrába iba na plyn R-134a. Existujú aj ďalšie modifikácie freónov pre klimatizácie. Nie je možné zmiešať rôzne typy freónov, poškodíte tak výparník a kondenzátor. Vo vnútri veka kapoty je nálepka, ktorá označuje, ktoré chladivo sa do zariadenia plní. Priemerné náklady na rozprašovač (500 gramov) chladiva sú 1 000 rubľov. Priemerné náklady na valec (13,6 kg) sú 8 000 rubľov. Ak sú v potrubiach alebo radiátoroch netesnosti, ktorých veľkosť nepresahuje 0,5 mm a z nejakého dôvodu sa nemôžete obrátiť na odbornú dielňu, použite pre klimatizáciu tmely. Priemerné náklady na tmel na fľaše (13,6 kg) sú 15 000 rubľov, priemerné náklady na plechovku (500 gramov) sú 2 000 rubľov. Nepoužívajte tmel často, je lepšie opraviť poškodené diely včas.

Ako tankovať klimatizačnú jednotku sami

Autokondicionér je nabitý na nízkotlakové potrubie, preto musíte najskôr nájsť správne vybavenie. Aby sa zabránilo doplňovaniu paliva na vysokotlakovej strane, veľkosť vstupov je rôzna. Na niektorých modeloch sú kryty trysiek označené písmenami „H“ a „L“ alebo majú inú farbu.

Pri uvoľňovaní kohútika nízkotlakového potrubia dôkladne utrite viečko a časť potrubia hadrami, aby ste zabránili vniknutiu prachu alebo zvyškov.

Bez ohľadu na model vozidla a vzhľad uzlov budú všeobecné pokyny na doplňovanie paliva do klimatizácie vozidla podobné.

Ak chcete naplniť freón do klimatizačného systému automobilu, postupujte takto:

 • Ochranný uzáver a časť nízkotlakového potrubia očistíme od nečistôt a potom ich otvoríme.
 • Na plniacu dýzu sme vložili hadicu z vopred zmontovaného zariadenia.
 • Pokyny pre doplňovanie paliva automatických kondicionérov zahŕňajú naštartovanie motora a podporu 1 500 ot / min. Musia byť udržiavané tak, aby kompresor čerpal freón pozdĺž diaľnic. Preto v tejto fáze buď potrebujete pomoc, alebo môžete niečo umiestniť pod plynový pedál.
 • Zapnite recirkuláciu vzduchu v kabíne na maximum.
 • Otvoríme kohútik nízkotlakového potrubia otočením valca s chladivom hore nohami a pomaly otvoríme ventil. Klimatizácia začne doplňovať palivo (pri bežiacom motore).
 • Tankovanie klimatizácie vozidla je sprevádzané neustálym sledovaním manometra.
 • Tlak v nízkotlakovom potrubí by nemal prekročiť 285 kPa av ideálnom prípade by mal byť o 10 jednotiek nižší. Prekročenie maximálneho povoleného tlaku môže mať za následok poruchu kompresora.
 • Aby ste pochopili, či je systém správne nabitý, môžete sa pozrieť cez okno sušiča filtra - ak nie sú prítomné žiadne bubliny a je viditeľná číra tekutina, robíte všetko správne.
 • Len čo chladný vzduch vnikne do kabíny (približne 5 - 8 ° C) a hadica v blízkosti nízkotlakovej armatúry je rovnako studená ako ľad, je možné dokončiť proces plnenia klimatizácie stroja.

Výber regulátorov tlaku

Priemysel vyrába tri typy regulátorov tlaku:

 1. na doplňovanie paliva pomocou vysokotlakovej armatúry,
 2. na doplňovanie paliva pomocou nízkotlakovej armatúry,
 3. univerzálne.

Náklady na regulátory začínajú od 2 000 rubľov. Používajú sa pre všetky typy freónov a tesniacich materiálov. Pre regulátory tlaku budete potrebovať ventily, podložky, hadice a ďalšie zariadenia. Priemerné náklady na tieto zariadenia sú 4 000 rubľov.

Iné nástroje

Na doplnenie paliva vlastnými rukami často kupujú plne vybavené súpravy, ktoré pozostávajú z:

 • fľaša s rozprašovačom s 1 kg chladiva,
 • ventil,
 • tee,
 • manometer
 • hadica s fitingom.

Priemerné náklady na takúto súpravu sú 4 000 rubľov. Ak klimatizačná jednotka dlho nefunguje, bude potrebné z nej odstrániť vzduch. Vákuová pumpa stojí 3 - 6 tisíc rubľov.

Pin
Send
Share
Send
Send