Užitočné tipy

Prekonanie strachu z konfrontácie

Pin
Send
Share
Send
Send


Náš skúsený tím editorov a vedcov prispel k tomuto článku a testoval ho na presnosť a úplnosť.

Počet zdrojov použitých v tomto článku je 24. Zoznam ich zdrojov nájdete v dolnej časti stránky.

Tím pre správu obsahu wikiHow starostlivo monitoruje prácu redaktorov, aby zabezpečil, že každý článok spĺňa naše vysoké štandardy kvality.

Pokiaľ sa tomu chceme vyhnúť, občas sa vyskytnú problémy. Môžu sa vyskytovať medzi priateľmi, príbuznými, partnermi, pracovnými kolegami a dokonca aj klientmi a zamestnancami. Konfrontácia je veľmi stresujúci stav, najmä ak sú emócie na hranici. Schopnosť zostať v pokoji a vyrovnať sa s konfrontáciami pomôže vyriešiť každú potenciálne stresujúcu situáciu.

Zistite, či je potrebná konfrontácia

Je to zložité. Častejšie je lepšie dostať sa z konfliktu alebo ho vyplatiť. Existujú však situácie, keď je potrebné jednoducho vstúpiť do konfrontácie a neľutovať, že to viedlo ku konfliktu.

Ak existuje problém, musíte o tom povedať. Pravdepodobne máte určité hranice a pravidlá, ktoré nikto nemôže porušiť. A ak sú porušené, malo by sa to povedať otvorene. Napríklad, ak vaši susedia počúvajú hudbu nahlas a robia to neustále, mali by ste o tom hovoriť. Ak je to pre nich však nezvyčajné, konflikt bude pravdepodobne zbytočný.

Odložte horúci dialóg

Stáva sa tiež, že je lepšie nechať sa usadiť emócie: „Odložme našu konverzáciu na večer?“. Obe strany budú mať čas sa upokojiť, zozbierať fakty a s najväčšou pravdepodobnosťou vyhodnotiť opačný názor.

Spolupracovník vás možno nebude chcieť ublížiť, ale keďže sa to stalo, musíte najskôr pokojne vyhodnotiť všetko.

Držte sa fakty s opatrnosťou.

Schopnosť dodržiavať fakty v konfliktoch môže viesť k agresii partnera, ale keď dôjde k jeho hnevu, budú existovať iba argumenty.

Najhoršou možnou stratégiou je kričať na človeka, aby vyhodil hnev. Vystreknite agresiu, športujte, meditujte a tvorivosť. Pri jednaní s ľuďmi sú potrebné jemnejšie prístupy.

Fakty môžu tiež uraziť. Nie každý z nás sa v tomto prípade priznáva viny, musí si zachovať zmysel pre dôstojnosť (najmä ak je konfrontácia verejná). Preto k argumentom pridajte úctyhodné frázy a trvajte na tom, aby vám daná osoba hneď nerozumela.

V takmer akejkoľvek konfrontácii hrá ego hlavnú úlohu. Ľudia sa nestarajú, či majú pravdu alebo nie, je dôležité, aby rešpektovali svoj názor. Preto holé fakty nie vždy fungujú v konfliktoch.

Nepoužívajte urážky

Okrem toho, že je to samo o sebe ponižujúce pre toho, kto ich používa, poskytuje aj silný protitlakový nástroj. Nakoniec, ak pôjdete na urážky, „potom nemáte čo povedať v podstate“ (aj keď to tak nie je).

Ak je možné hnev stále zmierňovať a meniť, opustená urážka nie je nikdy. Bude sa o ňom pamätať.

Použite zámeno „ja“, nie „vy“.

Chcete vedieť, ako prinútiť človeka, aby sa bránil a odrazil? Začnite frázu slovom „Vy ...“. To okamžite núti ľudí prestať myslieť a brániť sa.

Slovo „ja ...“ umožňuje zmeniť konfrontáciu na konštruktívny dialóg. Vyzerá to ako naivný psychologický trik, ale rozdiel medzi týmito slovami je obrovský. Takže začnite s frázami:

  • "Všimol som si, že ..."
  • "Chcel by som hovoriť o ..."
  • "Počul som hluk prichádzajúci z tvojej izby"

Dajte mi vedieť, o aký problém ide.

Nestačí povedať, že vám niečo nevyhovuje, stále však musíte nechať svojho partnera, aby porozumel prečo to vám nevyhovuje. Ľudia milujú, keď dostanú dôvod. Alebo nechápu, v čom je problém, kým im nebudú vysvetlené.

Prekvapivo sa aj najinteligentnejší ľudia niekedy správajú ako hlupáci. Nevidia ani nerozumejú veciam, ktoré sú pre vás zrejmé. Povedzte im o tom priamo. Musíte uznať, že je ešte jednoduchšie zmeniť svoje správanie, keď niekto pomenuje konkrétny dôvod, ako keby začal kritikou a kričaním. Toto je zložitá taktika, a preto ju používa len málo ľudí. Kričanie a urážka je omnoho jednoduchšie.

Zachovaj pokoj

Keď sa na vás niekto hnevá, je vždy jasné, z akého dôvodu? Toto je problém. Môžeme sa hnevať na ostatných a nie je nám jasné, prečo. V tomto stave je myseľ úplne vypnutá.

Pokoj má mnoho výhod. Pamätajte si na situáciu, keď sa pred vašimi očami dostali do konfliktu dvaja ľudia: jeden súčasne zakričal a orazil si nohy a druhý bol pokojný a priateľský. S kým ste viac sympatizovali? Funguje to. Máme sklon rešpektovať pokojných ľudí, pretože inštinkty nám hovoria: „Toto je vodca. Zachráni nás. “

Pokoj možno dosiahnuť v troch prípadoch:

  • Varovať ho (vopred naladiť).
  • Bojujte proti skorej podráždenosti (udržujte emócie mimo kontroly).
  • Bojujte s hnevom (keď sa emócie vymknú z rúk, ale zlosť ešte neprišla).

Najlepšia stratégia bude samozrejme prvá. Ak by sa to však nepodarilo, existujú ďalšie dva spôsoby, ako to vyriešiť.

Pin
Send
Share
Send
Send