Užitočné tipy

Ako postaviť opornú stenu

Pin
Send
Share
Send
Send


Pozemok určený pre záhradu nemá vždy rovnomernú úľavu. Veľmi často existujú územia s kopcami. Mnohí sa domnievajú, že je potrebné ich čo najviac zladiť, ale v skutočnosti - je to skvelá voľba na zavedenie rôznych originálnych nápadov do krajinného dizajnu. Jedným z nich je oporná stena vyrobená vlastným spôsobom. Môžete si ho vyrobiť z rôznych materiálov akéhokoľvek dizajnu. V tomto článku sa uvádzajú všeobecné odporúčania a odborné rady týkajúce sa usporiadania kvalitnej steny v záhrade.

Oporné múry na terasovanie

Tí, ktorí stavali dom vlastnými rukami, vedia, že prízemný tlak pôsobí na základ zvonku - rovnaký príbeh so zachovaním štruktúr. V zime je problém komplikovaný vyhrievaním pôdy (expanziou spôsobenou zamrznutím kvapiek vlhkosti). Aby bola konštrukcia opornej steny odolná voči takémuto nárazu, existuje niekoľko pravidiel jej konštrukcie.

 • za prvé , je horná vrstva pôdy stabilnejšia a v spodných vrstvách sa usadí pod hmotnosťou materiálu steny.
 • za druhé, zadná časť prídržnej štruktúry bude voľne tvoriť drenážny systém.
 • tretina, Toto je najlacnejšia možnosť bez zapojenia zemných strojov.
 • hĺbka pásový základ na neporéznych pôdach na udržanie múrov od 30 do 80 cm je 30 cm, zvýšenie výšky z 80 na 150 cm má za následok prehĺbenie základu na 60 cm. Pri pôdach s pôdou sa táto hodnota porovnáva s hĺbkou zamrznutia pôdy.
 • Šírka podošvy základu musí presahovať šírku základne steny najmenej o 15 - 20 cm, čím sa zabezpečí stabilita celej konštrukcie počas prevádzky.

V každom prípade, základ je položený na štrkovom vankúši od 10 do 20 cm opakovať ohyby steny.

Samotná stena (telo) počas prevádzky vydrží určité zaťaženie a nakoniec sa môže pod tlakom pôdy deformovať.

Aby sa tomuto procesu zabránilo, telo opornej steny, ak jej výška presahuje 1,5 m, spolu so základom je obvyklé robiť mierny sklon smerom k terase.

 • pozdĺžna drenáž - zásyp štrku alebo piesku a perforovaná drenážna rúra položená na spodnej časti základu zo zadnej strany steny,
 • priečna drenáž - rúrka položená cez telo steny za účelom odvádzania odtoku von, frekvencia ukladania rúrok závisí od výšky opornej steny (viac v článku).

Bez odtoku na neporézny pôdy, môžete vytvárať iba stavby s nízkymi (do 60 cm) „pohyblivými stenami“ (suché murivo, zrubové steny, hotové moduly), kde voda preteká drenážnym podložím a otvormi medzi prvkami tela. Ale aj v tomto prípade sa vyžaduje štrková podstielka Drenážny systém spolu s drveným vankúšom chráni pred prenikaním do pôdy a klíčením koreňov bylinných rastlín geotextíliami.

Spoznajte dizajn

Skôr ako začnete s výstavbou, mali by ste dôkladne preštudovať návrh. To vám umožní správne naplánovať všetku prácu a dosiahnuť dobrý výsledok. Každá oporná stena sa teda skladá z troch hlavných častí:

 1. Foundation. Rovnako ako pri výstavbe domu je táto časť takmer celá pod zemou, čo jej umožňuje prevziať celé zaťaženie budovy.
 2. Telo. Hlavnou časťou je zvislá stena.
 3. Odvodnenie. Umelé odtoky znižujú pravdepodobnosť deštrukcie vlhkosťou.

Ďalším krokom bude výpočet opornej steny, pretože na ňu bude pôsobiť tlak z opačnej strany. Z tohto dôvodu by sa mal jeho návrh starostlivo zvážiť, aby sa vytvorili bariéry pre odolnosť proti tlaku. Na základe priemerných štatistík sú v krajine najčastejšie vztýčené steny s výškou od 30 cm do 1,5 m. Sú malé, takže všetky výpočty môžete ľahko vykonať sami, a to bez zapojenia odborníkov.

Najlepšie zo všetkého je, že špeciálny počítačový program pre krajinársky dizajn sa vyrovná s touto úlohou. Pri rozdiele viac ako 1,5 m sa budú vyžadovať konzultácie s odborníkmi, ako aj inžinierske a geologické prieskumy.

Venujte pozornosť! Ak urobíte nesprávne výpočty, potom už budúcu jar, je pravdepodobné, že pôda spolu so stenou sa zrúti a budete musieť urobiť všetko od samého začiatku.

Materiál je potrebné vybrať nie náhodne, ale naplánovaný. Na výber bude mať vplyv nielen veľkosť plánovaného rozpočtu, ale aj existujúci štýl lokality, krajinná architektúra. Spojením fantázie môžete rýchlo prísť so všetkým a nezabudnite načrtnúť, potom vypočítať požadované množstvo materiálu. Zvážte najbežnejšie možnosti.

V tomto prípade nie je vhodné žiadne drevo, pretože hovoríme o hrubých a odolných kmeňoch. V závislosti od projektu sa inštalujú vertikálne aj horizontálne. Pri vytváraní opornej steny protokolov je potrebné zvážiť niekoľko kľúčových bodov:

 • priemer guľatiny by mal byť najmenej 25 - 30 cm,
 • každý musí byť vykopaný do zeme do hĺbky najmenej 40 cm (parameter je určený v závislosti od výšky konštrukcie),
 • nastaviť čo najužšie na získanie spoľahlivej podpory,
 • spoľahlivosť bude daná výstužou alebo svorkami použitými na upevnenie.

Najprv prichádza základ a potom drenážna vrstva. Je tiež možné vytvoriť jednoduchý vankúš vyrobený zo štrku, ale drevo by sa malo ošetrovať ochrannými prostriedkami proti hmyzu a vlhkosti. Tieto zahŕňajú:

 • profesionálny (možno zakúpiť v obchode),
 • motorový olej
 • strešný materiál.

Na zadnej strane je vrstva akéhokoľvek materiálu vyplnená tak, aby vytvorila drenážny systém.

Venujte pozornosť! Pre pohodlie pri upevňovaní guľatiny do zeme sa vykope priekopa.

Kvôli vysokej zložitosti a nákladom mnohí odmietajú vytvoriť oporné múry z kameňa. Ak sa však rozhodnete pre tento zložitý proces, pokračujte k tvorbe drenáže a zakladania. Tieto vrstvy sa musia položiť do vykopaného priekopy. Nadácia by sa mala posilniť. Na tieto účely je vhodné:

 • drôt,
 • kovanie
 • ohnuté elektródy atď.

Po úplnom vytvrdnutí základu môžete pokračovať v kladení prírodného kameňa:

 • žula,
 • diabas,
 • kremeň a iné horniny.

Druh muriva sa volí úplne individuálne: suché alebo klasické murivo. Mnoho ľudí dáva prednosť prvej možnosti, pretože v tomto prípade môžu byť dutiny vyplnené pôdou zmiešanou so semenami kvetov, bylín a dokonca aj machu.

Venujte pozornosť! Pri pokladaní kameňa sa vyhýbajte krížovým spojom, pretože ovplyvňujú pevnosť celej opornej steny. Najlepšie je použiť šachovú schému.

Toto inovatívne riešenie sa nedávno objavilo. Moderní dizajnéri rýchlo našli využitie pre gabióny nielen pri stavbe plotov a bariér, ale aj pri vytváraní oporných múrov. Dizajn je kovová sieť rôznych tvarov, ktorá sa vyplní kameňmi.

Pripravené nádoby sa vložia do radu a ovinú sa drôtom. Všetky prvky sú usporiadané do série a pokryté materiálom. Pri použití jednoduchého štrku sa nemôžete obťažovať, ale s dekoratívnym kameňom budete musieť robiť všetko starostlivo a starostlivo. Výsledkom je originálny dizajn.

Venujte pozornosť! Ak bude plánovaná stena malá na výšku, môžete sa obísť bez nadácie, ale vo výške 1 m alebo viac bude potrebné predbežné vyplnenie štrkopieskovým vankúšom.

Urobiť opornú stenu z tehly nie je ťažké, pretože schéma a technológia sú rovnaké ako pri stavbe domu. Požiadavky sa prakticky nelíšia, jedinými nuanciami sú tuhosť a tlak zvnútra:

 • pri nízkej stene s výškou 50 cm bude stačiť polkruhová stena,
 • stena do výšky 1 m vyžaduje šírku jednej tehly,
 • ak je konštrukcia väčšia ako 1 m, bude potrebné spevnené murivo s jedným a pol tehlami.

Medzi stenou a základom musí byť nainštalovaný drenážny systém na ochranu materiálu.

Venujte pozornosť! Založenie steny znamená prítomnosť obväzov a drenáží, najmä v prípade vysokých stavieb.

Jednoduchý a cenovo dostupný spôsob vytvorenia silnej a spoľahlivej steny. Obzvlášť tento postup nespôsobí ťažkosti ľuďom, ktorí sa aspoň raz stretli s týmto stavebným materiálom. Na vytvorenie silnej opornej steny z betónu teda stačí:

 • kvalitatívne vykonávať obväz,
 • položiť odtok
 • vytvoriť debnenie
 • zabezpečiť vodotesnosť a drenážny systém,
 • Roztok premiešajte v správnom pomere.

Aby bola sivá stena atraktívna, je potrebné vykonať dekoratívnu výzdobu podľa vášho uváženia.

Venujte pozornosť! Je potrebné poznamenať, že stena bude niekoľkokrát ťažšia ako tehla alebo kameň.

Pokyny krok za krokom

Teraz sa pozrime na podrobný príklad, ako vyrobiť opornú stenu v záhrade vlastnými rukami. Prebývajme na tehle, pretože tento materiál je celkom bežný a nebude si to vyžadovať veľa energie a času. Bude pôsobiť ako oddeľovač a oddeľuje jednu zónu od druhej.

Prípravné práce sú pomerne jednoduché:

 • pozbierať zvyšky tehly po stavbe v množstve 120 ks.,
 • nastavené rozmery: dĺžka - 150 cm, šírka - 50 cm a výška 50 cm,
 • označenie vybranej oblasti,
 • príprava náradia: hladidlom, kladivom, výšivkou, šnúrkou a olovom.

Nasleduje hlavný stavebný proces:

 1. Vykopávame jamku na odtok pozdĺž uvedeného obvodu s hĺbkou najviac 20 cm, vytvárame piesočnú podušku, dobre ju zhutníme a pre maximálny zmrštenie ju nalejeme vodou.
 2. V úlohe hydroizolačnej fólie bude stačiť fólia strešnej krytiny, ktorá by mala zodpovedať veľkosti opornej steny.
 3. Pripravujeme roztok: pomer cementu k piesku zodpovedá 1: 3. Pridajte vodu, aby ste dosiahli požadovanú konzistenciu.
 4. Prvý rad sme položili priamo na strešný materiál. Najprv, aby sa všetko hladko, nainštalovať extrémne tehly a vytiahnite niť medzi nimi. Celý spodný rad by mal pozostávať z 24 tehál: 6 kusov na dĺžku a 4 na šírku. Ak sú rozbité tehly, je najlepšie položiť ich s poškodenou časťou do stredu.
 5. Druhá rada sa tiež začína stavať z rohov pomocou technológie prvej, ale zároveň by sa murovacie švy nemali zhodovať. Nechajte sa viesť technológiou „šach“. Celé tehly s kladivom, ktoré má zúžený koniec, sa rozdelia na dve polovice. Zarovnajte rovinnosť s olovom.
 6. Nasledujúce riadky sa opakujú podobne ako vyššie opísaná technológia. Zostávajúci vyčnievajúci roztok sa pomocou stierky ihneď odstráni zo steny.

Malá oporná stena môže slúžiť nielen ako kvetinový stojan, ale môže slúžiť aj ako lavička.

Venujte pozornosť! Výber starej tehly na výstavbu, môžete dať efekt staroveku, ktorý je veľmi populárny v modernom dizajne.

Pri plánovaní postavenia opornej steny na záhradnom pozemku je potrebné poznamenať, že bude vykonávať nielen praktickú, ale aj dekoratívnu funkciu. Vďaka starostlivému plánovaniu a starostlivej erekcii sa dizajn stane skutočným vrcholom celého krajinného dizajnu. Na zdobenie a zdobenie stien existuje veľké množstvo materiálov a technológií, takže si každý môže zvoliť tú najlepšiu a najvhodnejšiu možnosť pre seba.

Pozrite si video o stavbe betónových oporných múrov nižšie:

Štruktúra z prírodného kameňa

Dobrou ozdobou chaty sú steny z prírodného kameňa - buta. Veľká hmota stavby nevyžaduje koordináciu s kopcom. Po dokončení stavby múr nevyžaduje osobitnú starostlivosť a bude trvať dlho. Kladenie kameňov môže byť uskutočňované za sucha, vyplňovanie dutín úrodnou pôdou. Následne sú medzi švami vysadené popínavé rastliny. Táto možnosť si však vyžaduje veľké zručnosti pri kladení kameňa. Najlepším riešením na stavbu kamennej steny v krajine vlastnými rukami je mokrý spôsob muriva. Spočíva v kladení kameňov na cementovú maltu.

Výber materiálu

Hmotnosť každého kameňa môže dosiahnuť 30 kg alebo viac. Veľkosti a tvary sú tiež rôzne. Preto pred položením steny je potrebné ju roztriediť:

 • najväčšie vzorky pôjdu vybaviť základy a murivo dolných radov,
 • z veľkých kameňov s rovným povrchom ležala predná strana konštrukcie,
 • jemné frakcie pôjdu do muriva.

Pri pokládke sa kamene musia štiepať na menšiu veľkosť. Na tieto účely použite kladivo s priemerom 5 libier a sekáč. Po vyskúšaní kameňa na ňom urobte značku voskovou ceruzkou. Potom pri ryske postavte vrták pod uhlom na stranu štiepenia a ostro ho porazte kladivom.

Funkcie obkladov muriva

Bandážovanie švov nerovného buta musí byť dodržané vo všetkých smeroch: medzi pätou v každom rade a medzi susednými radmi:

 • kamene sú stohované striedavo s krátkymi a dlhými stranami,
 • pre väzbu predného a zadného muriva vo výške 60 cm av poslednom rade urobte priečne murivo. Na tieto účely sa používajú veľké zlomky buty, ktoré sa rovnajú šírke steny.

Pri kladení múru vlastnými rukami by ste nemali stavbu robiť viac ako 1-1,2 m. Bez určitej zručnosti bude stena nestabilná.

Konštrukcia opornej steny z kameňa

Postup pri konštrukcii steny

Stavebné práce sa musia vykonávať pri teplote najmenej + 5 ° C. Na utesnenie dutín medzi kameňmi pripravte osobitne tekutý roztok. Ďalej pokračujte v práci podľa pokynov:

 1. Po označení miesta pokračujte v kopaní výkopu pod základňou. Jeho šírka by mala byť o 60 cm väčšia ako hrúbka steny. Hĺbka je určená úrovňou zamrznutia pôdy a pre spoľahlivosť sa pridá 10 cm.
 2. Spodok výkopu je pevne vrazil. Potom roztiahnite geotextíliu tak, aby jej okraje zasahovali nad obidve strany výkopu.
 3. Nalejte 15 cm štrk vankúš na vrchol geotextílie. Ak je táto plocha ťažná pôda, hrúbka vankúša by sa mala zväčšiť na 50 cm s podmienkou prehĺbenia dolného radu kameňov najmenej o 20 cm.
 4. Na obidvoch stranách výkopu posuňte 2 tyče so sklonom 8 cm smerom k kopcu na každých 100 cm výšky steny. Medzi nimi potiahnite dva laná pozdĺž okraja prednej a zadnej steny.
 5. Na štrku nastaviť rad veľkých kameňov. Široké dutiny upchané sutinami. Potom vyplňte všetky malé medzery cementovou maltou. Základňa je pripravená na konštrukciu opornej konštrukcie.
 6. Prvý rad kameňov sa kladie bez malty pozdĺž predného a zadného okraja konštrukcie. Musia byť usporiadané tak, aby zohľadňovali úpravu základových kamenných švov. Vyrovnajte murivo na kábli, zdvihnite každý kameň a položte ho na vrstvu malty 40 mm, poklepte kladivom na vrchol.
 7. Položte priestor medzi hranami v menších frakciách na cementovú maltu. Výsledné dutiny vylejte do roztoku s pridaním malých kameňov.
 8. Nasledujúce riadky sú usporiadané podobne a lano sa postupne zdvíha. Nezabudnite urobiť priečne murivo na úrovni 60 cm a posledného radu.
 9. Po dokončení muriva pokračujte k spojeniu malty. Ak chcete do riešenia pridať estetiku, môžete pridať farebný pigment. Šitie sa najlepšie vykonáva pomocou drážok tak, aby voda tiekla pozdĺž nich. Keď roztok zaschne, namočte škáry vodou tak, aby získali silu.

Konkrétna podpora

Monolitická betónová stena je prístupnejšia na stavbu v krajine vlastnými rukami aj pre neskúsených vlastníkov, hoci je to pracný proces:

 1. Vykopte priekopu rovnakého obvodu ako stena pod konštrukciou. Jeho hĺbka závisí od výšky nadzemnej časti. Čím vyššia je stena, tým hlbšie je potrebné vykopať zákop.
 2. Dno vyplňte 15 cm vrstvou zmesi štrku a štrku. Na vrch položte mriežku s výstuhou 8 mm. Tyče sú spolu spojené drôtom.

Debnenie je naliate betónom

Ozdobná betónová oporná stena s opláštením

Nosná konštrukcia z tehál

Do-it-yourself tehla záložné zariadenie sa nelíši od konvenčnej konštrukcie steny. Ak sa rozhodnete položiť obyčajné červené tehly, bude sa musieť čeliť čelná strana. Kladenie dekoratívnych tehál pomôže vyhnúť sa tomuto postupu. Musíte len dokončiť šitie.

Osobitná pozornosť by sa mala venovať hrúbke muriva:

 • z polovice tehly je položená štruktúra do výšky 80 cm,
 • ak je výška steny 1 m, je potrebné ju zabudovať do tehly,
 • konštrukcie s výškou viac ako 1 m sú usporiadané s hrúbkou najmenej 1,5 tehly.

Betónový základ sa naleje pod štruktúru o 30 cm širšiu ako samotná stena. Hĺbka je určená zložením a stupňom zamrznutia pôdy, ako aj výškou nadzemnej časti. Čím vyššie sú tieto ukazovatele, tým hlbšia je potreba nadácie:

 1. Po obvode výkopu postavte debnenie. Spodok prikryte 15 cm vrstvou štrku alebo štrku. Výstužnú sieť položte navrch.
 2. Debnenie sa naleje betónom a nechá sa niekoľko týždňov tuhnúť.
 3. Poháňajte kolíky na oboch stranách základne. Medzi nimi pripojte kábel.
 4. Položte tehly na cementovú maltu a zarovnajte ju s natiahnutou šnúrou. Pri murovaní treba pamätať na to, že pomer dĺžky k hrúbke by mal zodpovedať 1: 3.

Použitie pri konštrukcii gabiónov

Z gabiónov sa získa pomerne jednoduché zariadenie na opornú stenu. Tieto továrenské skrinky sú vyrobené z nerezovej sieťoviny. Gabióny sa vyrábajú v rôznych veľkostiach a tvaroch.

Pri stavbe múru vlastnými rukami je lepšie použiť boxované zobrazenie gabiónov:

 1. Габион снизу имеет острые штыри для фиксации. Этими штырями короб забиваете в грунт на месте установки стены.
 2. Spojte krabicu spolu s pozinkovaným drôtom.
 3. Prostredníctvom otváracieho veka vo vnútri mriežky ukladajte kamene rôznych veľkostí. Veľké frakcie by mali byť umiestnené bližšie k okraju. Stred môže byť vyplnený aj malým štrkom.
 4. Z veľkej hmotnosti sa môžu bočné steny pletiva ohýbať. Ich poter s trakmi pomôže tomu zabrániť.
 5. Zatvorte celú škatuľu vekom a pripevnite ju špeciálnym zámkom.

Štruktúra gabiónu sa môže deformovať v dôsledku vysokého tlaku na zem, nikdy sa však nezrúti.

Drevená stena

Drevo nie je pre tieto budovy najlepším materiálom kvôli krehkosti. Stále je to však dobrá voľba, najmä ak sa lokalita nachádza v blízkosti lesa. Z vopred pripravených kmeňov si môžete vytvoriť vlastnú pôdu pre krásnu podporu:

 1. Práca sa začína prípravou materiálu. Na stavbu sú vhodné iba hladké polená s priemerom 12 - 18 cm, ktoré sa musia narezať na požadovanú dĺžku, pričom sa musí brať do úvahy 50 cm, ktoré sa uložia do zeme. Ak chcete predĺžiť životnosť dreva, namočte guľatinu kompozíciou proti rozkladu.
 2. Pri vykopanom priekope, ktorý je hlboký 50 cm, nastavte guľatinu zvisle tesne k sebe. Zviažte ich navrch drôtom a pripevnite ich klincami po stranách. Zabráni sa tým ich premiestneniu. Kvôli stabilite guľatiny pripevnite dočasné boky,
 3. Po odkrytí a vyrovnaní celej steny nalejte štrk do výkopu. Vrchná strana s cementovou maltou. Po stuhnutí odstráňte podporné vzpery.

Strom je materiál, s ktorým je možné experimentovať. Vďaka schopnostiam pracovať s drevom je ľahké postaviť si vlastným rukami malý plot vyrobený z kmeňov rôznych hrúbok. Stena vodorovne položených kmeňov elegantne vyzdobí krajinu pri chate. Táto konštrukcia pozostáva z vertikálne betónovaných kmeňov v určitej vzdialenosti. Rozpätie medzi podperami je pokryté guľatinou, ktorá je ukladá vodorovne na seba.

Staré pneumatiky ako stavebný materiál

Najjednoduchšie a najlacnejšie oporné múry zo starých automobilových pneumatík. Môžete ich naskladať do riadkov vo forme stĺpcov s postupným posunutím smerom do kopca. Uprostred stĺpu zatĺkajte kotviacu hromadu. Pneumatiky medzi sebou a na hromadu pripevnite pomocou svoriek vyrobených nezávisle od dopravného pásu. Naplňte vnútro pneumatík úrodnou pôdou. V nich môžete pestovať rastliny na lezenie, aby ste ozdobili stenu.

Ochranné opatrenia a zasypanie steny

Pred vyplnením pôdy medzi múrom a kopcom musíte vykonať niekoľko opatrení:

  Voda nahromadená v zemi nakoniec zničí kamennú alebo drevenú stenu. Konštrukcia drenážneho systému pomôže vyhnúť sa problémom. Najjednoduchší typ konštrukcie je priečny. Spočíva v vytvorení 10 cm dier v tretích radoch murovanej steny. Pozdĺžne drenážne zariadenie pozostáva z perforovanej rúry položenej pozdĺž steny. Zhora je zabalený do geotextílie. Potrubie je položené na úrovni základne so sklonom smerom k odtoku.

Pozdĺžna drenáž: 1 - stena, 2 - základ, 3 - drenáž, 4 - drvený kameň, 5 - geotextília, 6 - piesok, 7 - drsný.

Priečne drenáž: 1 - drvený kameň, 2 - múr, 3 - drenážne potrubie.

Podľa vášho vkusu môže byť ozdobená stena z vlastnej výroby. Jedná sa o výsadbu lezeckých rastlín, ozdobných prvkov, krásnych obkladových materiálov, kovaných prvkov a oveľa viac. Všetko záleží na fantázii vlastníka a možnosti materiálnych nákladov.

Účel oporných múrov

Podľa dohody sú oporné múry rozdelené do dvoch hlavných tried:

 • Dekoratívne. Hlavným účelom týchto stavieb je dať krajine krajinu s miernym sklonom atraktívnejšieho estetického vzhľadu.

 • Opevnenia. Takéto steny vydržia významný pôdny tlak a sú navrhnuté tak, aby sa zabránilo ich kĺzaniu po svahu a vylúhovaniu úrodnej vrstvy z povrchu lokality.

Odrody betónových oporných múrov

Výstužné oporné steny z monolitického železobetónu sa delia na tri typy:

Prvá kategória oporných múrov udržuje tlak pôdy iba kvôli svojej veľkej hmotnosti (pevnosť závisí aj od hĺbky prieniku). Pretože výroba takýchto stien vyžaduje veľké množstvo stavebného materiálu, môžu byť pre individuálnu výstavbu odporúčané na výstavbu nízkopriepustných štruktúr (výška nad úrovňou pôdy 0,5 až 0,7 m) v oblastiach s malým uhlom sklonu. Potom odporúčaná hĺbka (⅓ výšky) je 0,17 ÷ 0,24 ma hrúbka (¼ ÷ ½ výšky) je 0,25 ÷ 0,35 m.

Kombinované výrobky majú menšiu hmotnosť ako masívne výrobky. Na zvýšenie ich stability sa používa nadácia širšej veľkosti ako základňa samotnej steny (zemina, pritláčanie vyčnievajúcich prvkov nadácie čiastočne znižuje zaťaženie a tým zvyšuje stabilitu).

Tenkostenné oporné steny z betónu sú vyrobené v tvare G alebo T. Pretože šírka „podošvy“ takýchto výrobkov je porovnateľná s ich výškou, vertikálny tlak pôdy na podložku výrazne znižuje horizontálne zaťaženie a zvyšuje odolnosť steny proti prevráteniu.

Takéto výrobky sa dajú kúpiť vo forme hotových profilov vyrobených v továrni.

Domáca oporná betónová stena

Ak sklon povrchu vášho webu nie je príliš veľký, potom nebude ťažké vytvoriť betónovú opornú stenu vlastnými rukami. Napríklad: musíte postaviť opornú stenu vysokú 1,2 m (nad úrovňou zeme). Aby ste ušetrili stavebný materiál (výstužné tyče a betónové malty), odporúčame zvoliť tenkostennú rohovú opierku so základňou tvaru T. Ako vyrobiť opornú stenu z betónu (tri hlavné kroky):

Prípravná fáza

Najskôr si pripravte náčrt, nákres a zosilnenie.

Potom pokračujte v práci na zemi. Značenia robíme pomocou kolíkov a stavebného lana. Vykopávame priekopu potrebnej šírky (o niečo väčšej, ako je šírka nosníka pri zohľadnení debnenia) a hĺbky (pri zohľadnení hrúbky nosníka a vankúša z piesku a štrku). Zem uložíme zo zákopu na voľnom priestranstve (neskôr to bude potrebné pre zasypanie na oboch stranách steny). Nalejte piesok na spodok výkopu (hrúbka vrstvy asi 0,2 m) a pretlačte ho (pravidelne navlhčený vodou). Potom zaspíme tú istú vrstvu drveného kameňa a tiež ju narážame (vibračnou doskou alebo ručným narážaním). Na vrchnú časť vybaveného vankúša položte geomateriál.

Debnenie a škárovanie

Teraz začíname vytvárať výstužný rám. Výstužné tyče „podošvy“ a „telesa“ steny by mali byť vzájomne prepojené.

Zostavujeme debnenie. Najprv to robíme len pre založenie steny. Potom nalejte betónovú maltu po celej dĺžke základu, zhutnite vibrátorom. Po položení malty pokračujeme v inštalácii debnenia samotnej nosnej steny. Technológia výroby debnenia a materiály použité na jeho výrobu sú podobné usporiadaniu pásových základov.

Dôležité! Pri usporiadaní debnenia je potrebné položiť priečne plastové alebo azbestocementové potrubia na odtok podzemnej vody a sedimentov prenikajúcich do pôdy (spodný okraj rúr by mal byť na vonkajšej strane nosnej steny mierne nad úrovňou zeme). Tým sa výrazne zníži zaťaženie vo vnútri vertikálnej dosky. Vzdialenosť medzi priečnymi drenážnymi rúrkami je 1,0÷ 1,5 m.

Potom pokračujte v nalievaní betónovej opornej steny.

Varovanie! Aby sa debnenie počas liatia nerozpadlo ani zdeformovalo, je najlepšie tento postup vykonať postupne. Najprv nalejte roztok⅓ výška po celej dĺžke steny. Potom urobíme vibračné zhutnenie naliateho roztoku. Potom vyplňte debnenie roztokom o tretinu a tak ďalej.

Aby sa zabezpečila najväčšia sila a rovnomernosť, je žiaduce vyplniť celú štruktúru za jeden deň. Po naliatí roztoku na horný okraj steny a úplnom stlačení je povrch vyhladený a pokrytý plastovou fóliou a ponechaný na konečné vysušenie. Aby sa zabránilo rýchlemu odparovaniu vody z roztoku (čo môže nepriaznivo ovplyvniť silu) v horúcom počasí, povrch roztoku sa pravidelne navlhčuje.

Hydroizolácia a usporiadanie drenážneho systému

Po 7 až 9 dňoch začneme debnenie demontovať. Aby sa zabezpečila trvanlivosť, zakrývame betónový povrch steny hydroizolačným materiálom (napríklad špeciálnym zložením na báze tekutej gumy).

Ďalej začneme vybavovať drenážny systém pre opornú stenu betónu pomocou nasledujúcej technológie:

 • Po celej dĺžke steny zvnútra (tzn. Zo strany svahu) položíme perforovanú rúrku (nevyhnutne zabalenú do priepustnej geotextílie).
 • Potom túto rúrku naplníme štrkom.
 • Na vrchol štrku kladieme geotextílie (aby sa zachoval voľný priestor nenaplnený pôdou medzi jednotlivými časticami štrku).
 • Voľný koniec rúrky (na jednej alebo oboch stranách steny) sa privádza do drenážnej priekopy (alebo studne) alebo do najbližšieho zberača vody.

V záverečnej fáze vyplníme voľný priestor okolo steny zeminou.

Dôležité! Výplň začneme až potom, keď oporná stena betónu dosiahne svoju konečnú pevnosť a vydrží značné zaťaženie zo strany svahu, to znamená najskôr za mesiac.

Ďalej pokračujeme v zdobení viditeľnej časti vytvorenej opornej steny. Na tieto účely sa zvyčajne používajú dlaždice, prírodný alebo umelý kameň.

Oporná stena z betónového bloku

Na inštaláciu dekoratívnych oporných múrov sa úspešne používajú bloky z ľahkého pórobetónu. Výstužné oporné múry z betónových tvárnic sú vyrobené z FBS (pevné základy) so šírkou najmenej 400 mm (mimochodom, táto hodnota bude hrúbka steny). Vyrábajú sa v továrni. Vysoká pevnosť a hustota (2 000 ÷ 2300 kg / m³) materiálu určujú ich široké použitie pri konštrukcii masívnych oporných múrov.

Algoritmus na usporiadanie opornej steny z betónových tvárnic:

 • Vyrábame značenie, zemné práce a aranžovanie vankúšov z piesku a štrku (všetky práce sú podobné výstavbe železobetónovej steny).
 • Potom pokračujeme v kladení blokov, ktoré sme spojili pieskovou cementovou maltou.
 • Riadky blokov sú rozmiestnené „oddelene“ (to znamená, že každý nasledujúci riadok sme posunuli o polovicu bloku oproti predchádzajúcemu).

 • Pre zvýšenie únosnosti a pevnosti steny kladieme výstužné prvky (kovové pletivo alebo výstužné tyče) do vodorovných maltových škár.

Varovanie! Hmotnosť štandardnej jednotky s rozmermi 800 kgx 400 x580 mm je 470 kg, preto na vybavenie opornej steny z týchto výrobkov bude potrebné použitie zdvíhacieho zariadenia.

Na záver

Výber konštrukcie opornej steny závisí od jej účelu (dekoratívny alebo výstužný) a od charakteristík konkrétneho miesta: nadmorská výška, charakteristiky pôdy, hladina podzemnej vody atď. Správne navrhnutá a vybavená oporná stena bude trvať niekoľko desaťročí bez opravy.

Pin
Send
Share
Send
Send