Užitočné tipy

Ako identifikovať rozmaznané mäso?

Pin
Send
Share
Send
Send


Mäso, rovnako ako akýkoľvek iný výrobok, nemôže zostať vždy čerstvé. V priebehu času sa vplyvom rôznych enzýmov, mikroorganizmov a plesní kazí a stáva sa nevhodným na ľudskú spotrebu. Akákoľvek žena v domácnosti by mala byť schopná určiť produkt nízkej kvality. Ale ako pochopiť, že sa mäso zhoršilo? Riešením tohto problému pomôžu rady skúsených kuchárov.

Kľúčové ukazovatele

Predtým, ako začnete s mäsom niečo variť, musíte sa uistiť, že je dostatočne čerstvé a vhodné na ďalšie spracovanie. Podozrivým potravinám sa najlepšie zabráni. To môže viesť k nežiaducim dôsledkom. Začínajúce ženy v domácnosti v týchto prípadoch kladú rovnakú otázku: ako pochopiť, že sa mäso zhoršilo? Skúsení odborníci alebo tí, ktorí sa často stretávajú s podobným problémom, môžu naň odpovedať. Podľa ich názoru existujú tri hlavné ukazovatele čerstvosti mäsa:

  1. Vzhľadu. Mäso akéhokoľvek zvieraťa by malo mať farbu od svetloružovej po tmavohnedú. Akékoľvek dúhové prepady a šedivé odtiene sú neprijateľné. Ak kus mäsa má kosti alebo kĺby, mali by byť biele. V prípade tukových vrstiev je povolený žltkastý odtieň.
  2. Zápach. Pri kúpe produktu v obchode ho určite musíte cítiť. Ale ako pochopiť, že sa mäso zhoršilo? Externé vyšetrenie zvyčajne nestačí. Tu musíme pamätať na to, že čerstvé mäso takmer nepáchne, okrem ľahkého odtieňa mlieka. Akékoľvek cudzie arómy naznačujú zlú kvalitu produktu.
  3. Konzistencie. Ako pochopiť, že sa mäso zhoršilo? Čerstvé mäso by malo byť pevné a dostatočne pevné na dotyk. Fossa, ktorá sa vytvára pri miernom stlačení rukou, zvyčajne zmizne okamžite. Naopak, pokazený produkt sa uvoľní. Prst vstúpi, akoby v oleji. Čerstvý kúsok mäsa nebude nikdy lepkavý a klzký.

Po znalosti týchto ukazovateľov je ľahké rozlíšiť dobrý produkt od zlého a nekvalitného.

Je mleté ​​mäso pokazené?

Pokiaľ ide o mleté ​​mäso, často sa stratia neskúsené ženy v domácnosti. Ako pochopiť, či sa mäso zhoršilo, ak to nie je celý kus, ale nasekaný polotovar pred vašimi očami? Napriek tomu je čerstvosť mletého mäsa určená rovnakými ukazovateľmi.

Výrobok musí byť dobre skontrolovaný, očuchaný a vždy sa ho treba dotýkať. Až potom bude možné prijať konečné rozhodnutie týkajúce sa jeho vhodnosti. Vezmite napríklad mleté ​​hovädzie mäso. Nie je potrebné, aby bola čerešňovo červená. Počas skladovania hovädzie mäso postupne začína stmavovať zvnútra. Je to kvôli nedostatku priameho prístupu kyslíka. V priebehu času sa môže výplň časom dokonca zhnednúť. Ale to je celkom bežné. Prefabrikované by nemali zlý zápach. Toto je jasný znak rozmaznaného produktu. Tu musíte mať vždy na pamäti, že aj v čerstvom produkte sú baktérie. Preto je za prítomnosti akejkoľvek podozrivej arómy lepšie neriskovať. Na záver je potrebné dotknúť sa trhu. Ak je lepkavý, klzký alebo príliš vlhký, potom takýto výrobok neopraví žiadne tepelné ošetrenie.

Definícia čerstvosti bravčového mäsa

Každý druh mäsa má svoje vlastné vlastnosti. Napríklad na pulte v obchode je bravčové mäso. Ako pochopiť, že sa mäso zhoršilo? Tu musíme znova pripomenúť tri hlavné črty.

Podľa farby musí byť kus bravčového mäsa svetloružový. Tmavší odtieň znamená, že nie je čerstvý, alebo je pred vami mäso starého zvieraťa. V takom prípade je lepšie takýto nákup odmietnuť. Jedlo vyrobené z takéhoto bravčového mäsa bude nechutné a nebude mu potešením. Ak je mäso veľmi bledé, mohli sa do krmiva pre zvieratá pridať rastové hormóny. Nie je bezpečné variť jedlo z týchto výrobkov. Ak vzhľad mäsa vyzerá normálne, neznamená to, že sa nepotrebí. Predajcovia sa niekedy snažia zakryť nepríjemný zápach pomocou korenín alebo octu. Prítomnosť akýchkoľvek cudzích pachov naznačuje, že produkt nie je taký dobrý, ako sa zdá. Pokiaľ je bravčové mäso pritlačené prstom, malo by byť elastické. Pri kúpe výrobku na trhu sa nesmie zabúdať na pečiatku hygienickej kontroly.

Vlastnosti rozmaznaného kurčaťa

Hydinové mäso nie je výnimkou. Môže sa tiež stať nepoužiteľným pri dlhodobom a nesprávnom skladovaní. Ako pochopiť, že kuracie mäso sa zhoršilo? Neadekvátna kvalita takéhoto výrobku je určená schémou, ktorá je už všetkým známa. Po prvé, farba mäsa sa mení z ružovej na sivú. V malom množstve je to prijateľné. Jatočné telo sa dá variť o niečo viac. Ak zostáva len veľmi málo prírodného tieňa, takéto kura sa už nedá zachrániť. Po druhé, rozmaznané hydinové mäso má charakteristický nepríjemný zápach. Je veľmi ťažké sa toho zbaviť, nie je to potrebné.

Po tretie, pokožka poškodeného jatočného tela bude klzká a lepkavá. Na povrchu sa vytvorí malý povlak vo forme tenkej lesklej fólie. Niekedy sa musíte vysporiadať s hotovým výrobkom. Napríklad pokazené vyprážané kurča má vôňu síry alebo zhnité vajcia. A žiadne korenie tu nepomôže. Ďalším dôležitým znakom je prítomnosť plesní. Dokonca aj počiatočná tvorba nadýchaných útvarov čiernej alebo zelenej farby je signálom, že produkt je nakoniec poškodený.

Pozeráme opatrne

Zkazené mäso je zvyčajne viditeľné okamžite po vizuálnej kontrole.

Čerstvé mäso všetkých druhov veľkých zvierat, ako je hovädzie alebo teľacie mäso, koza, bravčové mäso, jahňacie mäso, musí mať tmavo ružovú až hnedú farbu. V žiadnom prípade by nemal existovať dúhový odliv alebo sivý odtieň.

Hydinové mäso by malo byť ružovkasté až ružové. Ak je vták mladý, farba môže byť dokonca namodralým odtieňom.

Farba celého kusu mäsa alebo jatočného tela vtáka by mala byť rovnomerná bez tmavých alebo sivých škvŕn.
Okraje vyrezaných častí jatočného tela by nemali byť sušené a veterné. Ak kúsky mäsa majú kosti alebo kĺby, potom ich farbu starostlivo sledujte. Iba biela!

Pri nákupe akéhokoľvek druhu mäsa v obchode majte na pamäti, že osvetlenie výkladov výrazne skresľuje skutočný obraz. Nezabudnite požiadať predajcu, aby vám dal skladbu, ktorá sa vám páči, a dôkladne ju preverte.

Používame dotyk a čuch

Dbajte na to, aby ste sa produktu dotkli a cítili, aby ste zistili príznaky kazeného mäsa a nestali sa obeťou otravy. Štruktúra dobrého pravidelného mäsa je hustá, nie sypká. Ak sa pokúsite pritlačiť kus prstom, prst by nemal vstúpiť do mäsa ako maslo!

V žiadnom prípade nemôže byť mäso lepkavé!

Pamätajte, že správny zápach dobrého mäsa je takmer nepostrehnuteľný a má vôňu mlieka. Ak si kúpite mleté ​​mäso, uvedomte si, že jeho vôňa by sa nemala líšiť od celých kusov mäsa. Ak to tak nie je, potom sa do mletého mäsa pridá korenie alebo príchute. Nedbalí predajcovia používajú túto metódu na zakrytie tvrdej vône zastaraného produktu.

Ešte jeden tip. Neváhajte a požiadajte o certifikát kvality pre vybranú šunku alebo rebrá v obchode alebo na trhu. Ak je mäso čerstvé, nepokazené, každý svedomitý predajca vám určite poskytne všetky potrebné dokumenty.

Môže sa stať, že od času nákupu po varenie uplynulo veľa času a vy ste nemali možnosť skladovať mäso v chladničke. Uistite sa, že je vyprážaný alebo varený!

Pin
Send
Share
Send
Send