Užitočné tipy

Rybársky portál

Pin
Send
Share
Send
Send


Hlboký morský rybolov je rybolov v hĺbke najmenej 30 metrov (30 metrov), čo rybárom umožňuje loviť veľké ryby, ktoré sa zvyčajne nedajú chytiť v plytkých vodách, ako sú mečúň, žralok, delfín, tuniak a marlin. Mnohé turistické a rekreačné oblasti ponúkajú charty hlbinného rybolovu, ktoré sú najlepšou voľbou pre začiatočníkov. Pri hlbokomorskom rybolove si môžete prenajať loď alebo si môžete zájsť na vlastnú päsť. V každom prípade musíte poznať základy prípravy na rybolov pre skúsenosti a bezpečnosť.

Lov hlbokomorských rýb pomocou rybárskeho prútu

Zaslal Big-Fishing, videnia: 1885


Po stanovení taktickej úlohy výcviku hlbokomorských rýb pri výcviku alebo súťaži musí športovec:

1) návnadu premiešajte (nechajte ju napučať), ktorej farba by sa nemala výrazne líšiť od farby dna,
2) pruty umiestnite na podpery a vybavte ich hĺbkou, rýchlosťou prúdenia a očakávanou produkciou
3) zostaviť a nainštalovať klietku,
4) zbierať a ukladať siete,
5) namontujte stojan na boxy a vložte do nich dýzu (najbližšia bežná dýza by mala ležať v najbližších boxoch),
6) pripraviť blok s vodítkami,
7) pripraviť tyč na brúsenie háčikov, pinziet, hĺbkomeru,
8) nalejte vodu do pohára, aby ste si opláchli ruky a navlhčili návnadu,
9) pripraviť uterák na utretie rúk z rybieho hlienu a návnady,
10) nainštalovať stoličku alebo zásuvku na sedenie,

To všetko trvá asi 15-20 minút času na prípravu. Potom športovec prejde do najkritickejšej časti - zmeria hĺbku a určí topografiu dna v sektore rybolovu. Na najdlhšiu tyč nastaví zostup zodpovedajúci očakávanej maximálnej hĺbke, pozastaví hĺbkomer a hĺbku veľmi opatrne zmeria v prvej a druhej rybolovnej oblasti. Potom atlét zistí na všetkých tyčiach približný pracovný zostup. 3-5 minút pred signálom umožňujúcim hodiť návnadu, musíte do návnady pridať vodu, ktorá opuchla a vyschla počas prípravy a pripravte 5 až 8 guličiek veľkosti pästi na prvé kŕmenie. Prvé gule by sa mali hodiť o niečo ďalej, ako je maximálny možný odliatok dýzy, zvyšok - v priamej línii 50 až 100 cm smerom k brehu sa táto technika nazýva „stavať plot“.

Hádzaním prvej časti atlét, ktorý zvyčajne sedí, skontroluje, či je všetko po ruke, či je miesto dobre vybavené, potom vezme najdlhšiu tyč, nasadí dýzu a pripraví sa na obsadenie. Pokiaľ ide o taktiku, robia to: sledujú činnosť súperov v susedných odvetviach a ak vidia, že súper vzal krátku udicu a chystá chytiť návnadu, pokúsia sa nalákať návnadu pre seba a udržať ju v blízkej zóne svojho sektora kŕmením. Ak sa rybolov vyskytuje v stojatej vode, je potrebné po prvom obsadení nechať trysku klesnúť na dno a po čakaní 5 až 10 sekúnd ju vytiahnuť na seba. Vytiahla som ju o 20 - 30 cm - nechala to tak, počkala niekoľko sekúnd a znova ju vytiahla. Preto sa od prvých obsadení snažia určiť presný pracovný zostup a zároveň objasniť spodnú topografiu. Podľa správania plaváka bude okamžite zrejmé, keď hák s dýzou začne „poškriabať“ dno, keď podpoložka leží na zemi, keď sa „oliva“ dotkne dna.

V priebehu prvých 10 minút, až kým ryby nedosiahnu zónu s návnadou, je potrebné podrobne preskúmať reliéf v prístupnej zóne - v rybárskom sektore - s prihliadnutím na polomer návnady. Je možné zistiť dieru, hľuzu alebo sklon, to znamená najpravdepodobnejšiu „rybiu cestu“ alebo len oblasť, kde začína uhryznutie, tzv. Pracovnú oblasť, na ktorú musíte v budúcnosti sústrediť svoju pozornosť a kde sa návnadu venovať. Súčasne sa snažia pomocou prikrmovania postupne priblížiť ryby k pobrežiu, aby mohli loviť pomocou kratšieho rybárskeho prútu, tj pohybovať sa po pracovnej oblasti. V priebehu kurzu sa spodná topografia v prístupnej zóne určuje takto: dýza prúdi striedavo s prúdom a naťahuje ju na seba. V okamihu, keď sa hubica, podsada alebo „oliva“ dotknú dna, je plavák zaplavený a niekedy sa skryje pod vodou - prúd je oneskorený. Začiatočníci často zamieňajú sprísnenie bobbera so sústom, ale so skúsenosťou táto chyba zmizne. Ak je zvolený zostup a brzdenie je vykonávané správne, je vylúčené utiahnutie plaváka, je nevyhnutná rýchlosť zapojenia, normálna vzdialenosť dýzy od dna a jej poloha pred zaťažením, takže zákus je jasne viditeľný aj pri silných prúdoch.

V stojatej vode pleskáč obyčajne zdvihne plavák a v priebehu kurzu ho po stagnácii stúpa plavák (Obr. 69.5). Plavák niekedy pláva vo zvýšenom stave po dlhú dobu. Iba v jednom prípade nie je zákus viditeľný alebo sa zistí s veľkým oneskorením - keď ryby hlboko prehltnú dýzu. To sa stane, keď v stojatej vode po pretiahnutí bude zariadenie na plytku a „oliva“ klesne na dno (Obr. 69.4). Nie je možné dovoliť, aby bolo náradie v tejto polohe dlhšie ako 10 - 15 sekúnd, je potrebné vytvoriť háčik na ovládanie svetla, ktorý nahradí nasledujúci odpor, alebo urobí nové obsadenie. Vo veternom počasí je potrebné vziať do úvahy plachetnicu a podľa toho upraviť rýchlosť a smer lana. Budeme analyzovať charakteristické chyby, ktoré začiatočníci urobia pri chytaní rýb pri dne.


1. Nesúlad viskozity návnad s hĺbkou miesta rybolovu a rýchlosťou prúdu. Začiatočníci zvyčajne robia návnadu viskóznejšími, ako vyžadujú okolnosti. Spodok leží hrudkovitý, slabo erodovaný prúdením, takže ryby sú nasýtené a neberú trysku.
2. Nesúlad hĺbky zaklapnutia, prietoku a uhryznutia. Výber zariadenia s ohľadom na tieto faktory je veľmi dôležitou podmienkou úspechu. Potrebná zručnosť prichádza iba so skúsenosťami alebo sa dá získať pomocou kvalifikovaného trénera. Môžem odporučiť nasledujúce: usilovať sa, najmä so zlým záberom, o maximálne uľahčenie vybavenia, v extrémnych prípadoch použiť takzvanú klesajúcu (pomaly klesajúcu) dýzu.
3. Nedostatok zručnosti na ovládanie rýb, to znamená nalákať ich bližšie k brehu, aby sa chytil kratší rybársky prút.
4. Úzka prístupná oblasť. Zvyčajne neskúsení športovci obmedzujú túto zónu na hranice voľného toku dýzy a veľmi váhavo používajú metódy jej rozšírenia.
5. Silné zaháknutie je hrubou chybou, proti ktorej je veľmi ťažké bojovať. V dôsledku širokého, energetického hákovania sa háčik silou sily chytí do ryhy a zlomí ho, čím vytvorí pevný otvor. V budúcnosti sa pri rybolove otvor otvorí a pri najmenšom uvoľnení z rybárskeho vlasca alebo trhnutím sa ryba jednoducho dostane z háčika. Tu môžete odporučiť iba jednu vec: je dobré zaostriť háčiky. Potom nebude potrebné háčik veľa pripájať, stačí ho iba mierne vytiahnuť. Pri love bude háčik sám dosť hlboký, čo úplne eliminuje zhromažďovanie rýb.
6. Nedostatočná reakcia na odpor. V prvých okamihoch po rozrábaní je potrebné určiť približnú veľkosť rýb a na základe toho sa musí loviť na maximálne napätie rybárskej vlasce. Takmer všetci športovci nadmerne vystavujú ryby vo vode, hoci ich rybárska hranica má dostatočnú mieru bezpečnosti.

Športovci unesení rybolovom zabudnú pravidelne vyhodiť návnadu. Malo by sa pamätať na to, že rýchlosť hádzania návnady závisí od intenzity hryzenia. Zoberte to spravidla: po zavesení netiahnite pražma okamžite na pobrežie, ale držte ho 3 - 5 sekúnd na mieste, a teraz voľnou rukou hodte trochu návnady na miesto, kde bol záber. V priebehu kurzu by sa malo hodiť tak, aby voda niesla návnadu na miesto sústo. Akonáhle je pražica blízko povrchu, musí byť rýchlo odstránená zo záchytného bodu a neprivedená na pobrežie vo vzdialenosti 2 až 3 m, zachytená do siete. Na takýto rybolov potrebujete sieť s dlhou rukoväťou (3 - 3,5 m). Ak z nejakého dôvodu máte ťažné zariadenie (radenie, odnímte háčik atď.), Nezabudnite pravidelne hádzať návnadu, inak ryby opustia váš sektor.

Na súťažiach nezabudnite na taktiku, ktorej správna voľba môže rozhodnúť o úspechu. Tu je príklad. Súčasne sú chytené pleskáče a plotice. Ako byť Mal by som pokračovať v úlovku na veľkej tryske alebo na rybárskych šváboch a podvodníkoch, čím by bolo zariadenie tenšie a menšie trysky? Skúsení športovci si zvyčajne vyberú druhých. Ryby na dne sa najčastejšie ulovujú na krvavkách, červoch a malých červoch. Bloodworms sú pletené vo zväzkoch, malé červy sú umiestnené na háčiku pre niekoľko kusov, pleskáč je často chytený na "sendvič": červ s červom je vysadený alebo červ s červom. Iba pri veľmi dobrom uhryznutí sa plesk chytil na červoch a nasadil háčik na 5-7 kusov. Zvyčajne dodržiavajte pravidlo: čo je kŕmna základňa návnady, ako je dýza. Ak chytíte červy alebo krvavé červy, nemusíte rozmnožovať, keď je červ vysadený, musíte ho po prestávke zavesiť. Ale v každom prípade sa atléti snažia nenechať ryby hlboko prehltnúť návnadu, inak stratia veľa času na uvoľnenie háčika.

Háčiky fit č. 4-6 s krúžkom alebo špachtľou. Špička háčika musí byť vždy otvorená. Cejn nevykazuje vážny odpor. Preto sa odporúča umiestniť vodítka z rybárskeho vlasca s priemerom 0,1 - 0,12 mm, keďže pri pretekoch sa zriedka vyskytujú peny väčšie ako 1 kg. Opakovane som bol svedkom toho, ako športovci vyliahli na medzinárodných súťažiach ryby s hmotnosťou 500 g alebo viac a vodítkom 0,08 mm od rybárskeho vlasca. Vo všetkých prípadoch boli tyče vybavené gumovými tlmičmi. Konštrukcia športových prútov by mala zahŕňať inštaláciu tlmiča nárazov a mať vonkajší kužeľ na pripevnenie kolien. Moderné rybárske techniky si vyžadujú oba prvky. Na zachytenie silne skrátenej rybárskej vlasca (rovnej alebo menšej ako polovica dĺžky tyče) a na vykonanie zložitého prvku na vianočný stromček sú potrebné odnímateľné kolená. Ale pri chytení ulovených rýb, odstránení kolena, športovec nedobrovoľne urobí nepresnosti (trhavé, uvoľnené), aby sa tieto nedostatky vyhladili, je potrebný tlmič nárazov. Na odstránenie kolena pri love veľkých rýb je potrebné striedať sa jeden po druhom, zatiaľ čo pri love malých rýb - niekoľko kusov naraz.

Odstránené časti tyče by sa nemali hádzať na zem, musia sa dať na špeciálne stojany. Pri pripevňovaní pomocou veľmi skrátenej rybárskej šnúry nemôžete urobiť zahryznutie, ale trysku jemne spustite do pracovnej oblasti. Kým tryska klesá na dno, nasaďte odstránené časti tyče a dajte trysku preč od vás. V závislosti od tuhosti tlmiča je regulovaná rezná sila a intenzita prežitia. Po úspešnom dokončení háčika mierne zdvihnú tyč a potom ju potiahnu smerom k sebe takmer bez zdvíhania, aby sa rýchlo odstránili ďalšie kolená. Ak to neurobíte ihneď a ryby sú zdvihnuté príliš vysoko, potom pri odstraňovaní kolien môže dôjsť k veľkému uvoľneniu a tlmič nárazov nebude stačiť na odstránenie uvoľnenia, výsledkom bude časté zhromažďovanie.

Opísané techniky sú ťažké, ale veľmi efektívne. Počas tréningovej dielne športovca musia byť zvládnutí pod vedením trénera. Slušné 8 metrov teleskopické prúty s odnímateľnými kolenami na lov hlbokomorských rýb vyrába spoločnosť Germina (GDR). V našej krajine bola zvládnutá výroba teleskopických prútov, ale bez výrazných zmien ešte nie sú vhodné na športový rybolov. Potrebujú vymeniť hornú špičku a odstrániť časť materiálu (vrchná vrstva) po celej dĺžke tyče. Tyče vybavené krúžkami vyžadujú výmenu krúžkov za elegantnejšie. Je tiež potrebné vymeniť hornú špičku, odstrániť rám z koncov práce (kolená) a prebytočný materiál po celej dĺžke tyče.

Pin
Send
Share
Send
Send