Užitočné tipy

11 spôsobov a 13 tipov na úsporu s malým platom

Pin
Send
Share
Send
Send


Stále hovoríme o tom, ako obyvatelia Petrozavodska žijú z platu a na čo ho minú. Náš „osobný účet“ už navštívil učiteľ, upratovačka, dôchodca, nezávislí a dokonca aj vojenský muž. Noví hrdinovia nášho stĺpu sú veľká rodina z dediny. Alexey, Natalya a ich tri deti žijú vo Wilge. Šéf rodiny - vodič, zarába 30 tisíc rubľov. mesačne pracuje manželka v obchode, kde dostáva mesačne 15 tisíc. Pre deti (dcéry sú školačky a syn chodí do materskej školy) má rodina 3600 rubľov.

alex:

- Mal som iné zárobky, ale v poslednej dobe sa všetko zmenilo: horšie a horšie. Na benzín míňam 1 500 - 2 000 rubľov. mesačne, náklady na poistenie 3000 tis. ročne a ročná daň za auto je 6000 tis. ročne.

natalia:

- Ako veľká rodina máme výhody pre dieťa navštevujúce materskú školu: 70% peňazí sa nám vracia (celkové náklady sú 150 rubľov za deň). V škole sa deťom poskytujú bezplatné raňajky, ale stále platíme 50 rubľov za „predĺženie“ pre najmladšiu dcéru: zostane tam asi po dni. Najstaršia dcéra chodí do kina do mesta, navštevuje Fitness Empire (pre ročné predplatné dávame 5900 rubľov), škola často absolvuje výlety na predstavenia, do cirkusu (trvá to asi 2000 rubľov mesačne).

alex:

- Žijeme v súkromnom dome so zápletkou, do istej miery to pomáha. Pestujeme zemiaky, repu, mrkvu, cibuľu, cuketu, jahody, uhorky, paradajky (v skleníku), zeleň. Existujú kríky bobule, ovocné stromy. Hrušky však na jeseň bolo všetko ukradnuté! Mám v pláne začať pestovať sadenice ovocných stromov - dúfam, že to prinesie určitý príjem. Naša rodina neodmieta žiadne nové nápady. Povedzme, minulý rok sme sa rozhodli vziať a pestovať 30 brojlerov na testovanie a stále jesť toto mäso. Cena kilogramu kurčaťa je v tomto prípade 60 - 70 rubľov. na kg

natalia:

- Z iného mäsa nakupujeme bravčové mäso dvakrát mesačne, teraz zriedka berieme hovädzie mäso, asi raz za dva mesiace. Často tiež nejeme ryby, kupujeme tresky alebo šafrany. Napriek svojmu džemu chcú deti ovocie a bez sladkostí nič. Pretože stále kupujem. A v smere výrobkov, ako je údená klobása, teraz ani nepozeráme. Predtým sme často chodili do Lenty, kde sme zakaždým odišli päťtisíc, ale teraz navštevujeme nie viac ako dvakrát mesačne a zbierame tisíce produktov za jeden a pol a nie viac.

alex:

- Za elektrinu platíme 2 000 rubľov ročne. za mesiac, na odpadovú vodu - 1 000 rubľov. Plynové fľaše stoja asi 500 rubľov. mesačne (8 valcov za rok). Šetríme vodu, pretože iba jedno čerpanie z odtokovej jamy stojí 500 rubľov.

natalia:

- Stále je potrebné zakúpiť oblečenie - detské tričká, tričká, spodky, pančucháče. Odevy kupujeme pre seba, iba ak je to potrebné, to isté s technikou. Používam lacnú kozmetiku a parfumy: na to trávim 500 rubľov. za mesiac. Veľkým problémom je, keď deti ochorejú, pretože sa navzájom infikujú a lieky sú drahé. Antibiotiká sa poskytujú veľkým rodinám zadarmo, ale niekedy prídete do lekárne, ale nie sú potrebné žiadne lieky. Hovorí sa, že čakáme, ale teraz potrebujeme! Máme zvieratá, dve mačky, mačku a psa. Neberieme pre nich suché jedlo, varím pre nich kašu, kupujem lacné ovsené vločky a dávam to, čo zostalo z nášho stola. Chov zvierat stojí 500 rubľov. za mesiac.

alex:

- Chceli sme minúť materský kapitál na zlepšenie našich životných podmienok, pretože naša rodina je už v tomto dome stiesnená, ale zatiaľ to nefunguje. Faktom je, že v okrese Prionezhsky je pre sociálne vrstvy obyvateľstva takmer nemožné získať pozemok. V najlepšom prípade rozdelia niekde v Ladve Vetka na parcelu, na ktorej sa nedá nič postaviť. Iba dve alebo tri časti sa uvádzajú tak, ako sme, a zvyšok spadá pod kladivo. Ukazuje sa, že pre veľké rodiny nie je v Karélii žiadna zem.

Alexey a Natalya:

- Sme veľmi sklamaní, že s takým príjmom neprekročíte Kareliu, zatiaľ čo v lete by som veľmi rád vzal deti k moru alebo sa vydal na nejaký iný výlet s celou rodinou.

_______________________________________

Ako sa naučiť šetriť peniaze s malým platom

Prvou vecou, ​​na ktorú by ste mali pamätať skôr, ako sa vydáte na cestu sporenia, je to, že správne sporenie nie je na úkor vašich potrieb a nie priama cesta k chudobe, ale skôr kompetentné usporiadanie životných priorít, čo vám zase umožňuje dospieť k racionálnemu použitie hotovosti.

Je veľmi pravdepodobné, že sa naučíte racionálne využívať svoje peniaze a ušetríte aj pri malej mzde, nielenže zvýšite svoj status, ale budete sa môcť rýchlejšie a ľahšie vzdať zlých návykov, stať sa zdravšími a slobodnejšími.

Stanovenie dôležitého cieľa v živote, ktorý povzbudí racionálne vynakladanie rodinného rozpočtu, bude vynikajúcim motivátorom pre každého, kto nevie, ako sporiť s nízkym platom, ale skutočne sa chce naučiť, ako to urobiť.

Čo môžete dnes ušetriť

 • náklady na tovar z časti „Chcem“,
 • vzdať sa zlých návykov,
 • telefónne spojenie (najmä mobilné),
 • cestovné náklady
 • účty za energie
 • potravinárske výrobky
 • šatníkové predmety
 • chemikálie pre domácnosť
 • dary.

Čo je potrebné urobiť, aby sme sa naučili, ako ušetriť s nízkym príjmom?

S cieľom naučiť sa, ako ušetriť, by sa mala vykonať dôkladná analýza výdavkov z rozpočtu a najdrahšie výdavky by sa mali vylúčiť alebo minimalizovať. Za týmto účelom si minimálne jeden mesiac zapíšte všetky svoje výdavky do tabuľky v počítači, telefóne, poznámkovom bloku alebo iným spôsobom, ktorý je pre vás vhodný. Ako to bude vyzerať približne, sa preukáže stôl:

Dátum strávenýsúčetNa čo sa míňajú peniaze?Špeciálne značky
01.11.2020100 s.náklady na dopravu
13 s.nákup chlebanutne
38 s.nákup cukru
320 s.balenie kávy
200 s.dobiť zostatok na telefónenutne
68 s.nákup čokolády
02.11.202050 str.náklady na dopravunutne
60 s.nákup vodynutne
320 s.kúpte si obľúbený vlasový šampón
40 s.nákup toaletného papieranutne
03.11.202050 str.náklady na dopravu
60 s.nákup balenia ryženutne
35 .nákup cestovínnutne

V stĺpci „Špeciálne značky»Je potrebné uviesť dôvod, prečo ste uskutočnili tento nákup. Napríklad znak vašej postavy „kupujte všetko v rezerve“ alebo „šampón je u konca“ alebo „chcem drahý šampón“ vás prinútil kúpiť ďalšiu fľašu šampónu. V závislosti od toho, čo zadáte, bude potreba takéhoto nákupu v určitom časovom období závisieť. Ak sa chcete naučiť, ako sporiť a dokonca odkladať nízku mzdu, mali by ste svoje výdavky sledovať každý deň.

Trite, ale budete veľmi prekvapení, keď sa pozriete, kam sa každý posledný rubeľ minul minulý mesiac, ak napíšete všetko!

Takže, keď ste zaznamenali svoje denné výdavky za mesiac, urobili ste známky pred každým výdajom z rozpočtu, bol čas analyzovať zhromaždené informácie a zhrnúť ich.

Po vypočítaní celkového množstva peňazí vynaložených na položky, ktoré sa považujú za prioritné a potrebné na kúpu, by sa malo toto zníženie trochu znížiť. To možno dosiahnuť nákupom tovaru v obchodoch s nižšími (čo máš) ceny alebo rovnaký tovar na sklade.

Ďalej je možné tiež znížiť bežné náklady na doplnenie zostatku mobilného telefónu, ktorý sa ukazuje byť obrovský mesiac. Samozrejme, vo veku moderných technológií nie je možné úplne opustiť mobilnú komunikáciu, ale je celkom možné minimalizovať náklady. Najskôr premýšľajte o zmene tarifného plánu na výhodnejší pre vás alebo o kúpe kariet SIM od viacerých operátorov, aby ste lacnejšie volali tým, s ktorými komunikujete najčastejšie. Výsledkom je, že môžete znížiť náklady najmenej o 30% a zostávajúce prostriedky ušetriť aj s malým príjmom.

Môžu sa tiež znížiť účty za energie. Stačí si len pamätať na potrebu šetrenia a na skutočnosť, že týmto spôsobom získate „extra“ peniaze.

Pri opúšťaní miestnosti nezabudnite vypnúť svetlo, v osvetľovacích telách používajte úsporné žiarovky, namiesto použitia rýchlovarnej kanvice použite obyčajný smaltovaný alebo napustite vodu do termosky. Tiež spotrebúvame vodu vo veľkých množstvách a často zbytočne.

Pri čistení zubov nemusí voda stekať zbytočne. Áno, maličkosť, ale za rok jednoduchého zvyku môžete ušetriť na niečom významnom.

Úspora potravín bez poškodenia zdravia a rozmanitosti je tiež možná:

 • uvarte si vlastné jedlo, ale nevaľte sa,
 • jesť iba doma alebo doma varené jedlo,
 • kupujte tovar v rôznych obchodoch za výhodnejšie ceny, a nie v jednom, kde niektoré výrobky môžu stáť lacnejšie a niektoré potrebné sú niekoľkokrát drahšie ako v konkurenčných obchodoch.

Mnoho z tých, ktorí nevedia, ako ušetriť s malým platom, minú väčšinu peňazí na veci z kategórie „Chcem“, a keď sa vrátia domov, nedokážu vysvetliť ich nákup a jeho potrebu. Predtým, ako niečo kúpite, starostlivo premýšľajte o svojom nákupe a zvážte všetky jeho výhody a nevýhody, predstavte si, že ste si ho už kúpili a čo s ním urobíte, zmení sa váš život k lepšiemu?

Ak analyzujeme prehľady, ako aj názory tých, ktorí sa snažia naučiť, ako žiť v rámci našich možností a žiadnym spôsobom neporušujú ich záujmy, môžeme konštatovať, že dôležitým bodom je naučiť sa, ako sa naučiť, ako ušetriť peniaze s malým platom, povinná prítomnosť sa považuje za „rezervné fondy».

Po nasledujúcom platu je potrebné vytvoriť rezervu, ktorá odloží 5-10% vášho mesačného príjmu na odľahlé miesto. Bude to takzvaná „bezpečná rezerva“, ktorá vás môže chrániť v prípade nepredvídaných okolností. Ak ste nevyužili zásoby v tomto mesiaci, neponáhľajte sa ich zaznamenať do kategórie príjmov pre nasledujúce kalendárne obdobie: pripočítajte k súčasnej sume 5 - 10% nových príjmov a uvidíte, že za šesť mesiacov alebo rok si môžete dovoliť kúpiť drahé veci, ktoré potrebujete, alebo urobíte kozmetické opravy, o ktorých ste už dávno snívali.

Metóda 1. Správne usporiadanie finančných priorít

Mesačné finančné náklady závisia predovšetkým od životného štýlu konkrétnej osoby. Mladí ľudia, ktorí sa práve vydávajú na cestu nezávislého života, si preto často nemyslia ako ušetriť a žiť, podľahnúť slabým stránkam a pokušeniam. To, samozrejme, vedie k nadmerným výdavkom a medzerám v mesačnom rozpočte a musíme sa nad tým zamyslieť ako sa naučiť šetriť s malým platom, ale o tom, ako žiť bez peňazí do nasledujúceho platu.

Všetky naše finančné náklady možno rozdeliť do troch skupín: súrne, nie príliš naliehavé a tie, ktoré je možné vylúčiť.

 • Naliehavé platby zahŕňajú účty za energie, nákup potravín, odevov, ako aj platby dlžných záväzkov (pôžičky, splátky), ak existujú.
 • Tí, ktorí môžu čakať, môžu zahrnúť dovolenku v zahraničí alebo oslavu narodenín.
 • Výdavky, ktoré možno úplne vylúčiť z rozpočtu, zahŕňajú výlety do reštaurácií, nákup nového vybavenia, ak staré zariadenie stále funguje dobre, ale nepovažuje sa to za moderné, výlety do zábavných a zábavných zariadení atď.

Vaše mesačné výdavky budú závisieť od toho, ako správne nastavíte svoje životné priority. Mladý muž by samozrejme nemal úplne vylúčiť oblasť zábavy zo svojho života, ale musíte súhlasiť, že môžete ísť do klubu odpočívať nie každý deň, ale raz alebo dvakrát mesačne.

Metóda 2. Účtovanie výnosov a výdavkov

Najväčším motivačným faktorom nebude analýza konkrétnej situácie: ísť dnes do kaviarne, ale vypočítať peniaze vynaložené na tieto cesty na mesiac. Nakoniec, kým neuvidíte svoje výdavky v číslach, nemôžete ich spravovať.

Ako povedal svetovo preslávený Anthony Robbinson: „To, čo nemožno merať, je nemožné kontrolovať.“

Podľa odborníkov, ktorí analyzovali výdavky Rusov, podľa štatistík asi 95% ľudí minú najviac peňazí na plat.

Metóda 3. Žiadne pôžičky a splátky!

Tí, ktorí žijú „na úver“, sa nikdy nebudú učiť šetriť a racionálne využívať svoj rozpočet.

Nedostatok úverov je kľúčom k úspešnému životu.

Dnes, samozrejme, banky ponúkajú celkom atraktívne podmienky pre takmer bezúročné pôžičky, ktoré vám pri minimálnych počiatočných platbách umožňujú nakupovať drahé veci, z ktorých väčšina je tiež úplne zbytočná alebo zďaleka nie je nevyhnutná.

Ak už máte úver, potom je čas prehodnotiť jeho podmienky: môže byť výhodnejšie zobrať si pôžičku od inej banky za príjemnejších podmienok a pôvodnú splatiť na úkor úveru. Ak plánujete v blízkej budúcnosti vziať pôžičku a nemôžete s ňou odísť, zvážte možnosti dlhodobejších pôžičkových záväzkov: mesačná splátka bude teda o poriadok menšia, čo zníži náklady.

Metóda 4. Odmietnite zbytočné nákupy

Ľudia už dlho mali pravidlo: „Nechoďte do obchodu hladní.“

Nie je to neopodstatnené, pretože podľa štatistík, keď máme hlad, uskutočňujeme ďalšie zbytočné nákupy. Keď pôjdete do obchodu, urobte si zoznam potrebných nákupov a pokúste sa neprekročiť rámec svojho rámca. Po práci tiež nechodte do veľkých obchodov. Ďalším pravidlom ísť do obchodu je odmietnutie veľkého množstva peňazí v peňaženke: vezmite si toľko, koľko potrebujete na to, čo ste uviedli v zozname.

Metóda 5. Prasiatko

Zdá sa, že prasiatko je pozostatkom minulosti, ale v skutočnosti je dôležité pre tých, ktorí sa učia šetriť svoj rozpočet. Vyhoďte maličkosť z peňaženky do prasiatka, presuňte sa z obchodu, za čo, ako sa zdá, si nemôžete nič kúpiť, a na konci roka sa pozrite na sumu, ktorú ste dokázali uložiť a dokonca aj ušetriť. Verte mi, bude to celkom pôsobivé.

Metóda 6. Neverte zásobám a predajom

Všetky propagácie a predaje sú dobre naplánovaným marketingovým krokom. Podľa štatistík viac ako 90% ľudí nakupuje veci, ktoré pri predaji nepotrebujú. Nakupujte iba tie položky z predaja, ktoré kupujete v bežných dňoch, a to v rovnakom množstve. Kupujete si napríklad balenie oleja raz za týždeň a obchod má veľké tržby. Nie je potrebné kupovať všetko, kupovať rovnaké balenie oleja, len teraz to bude stáť o niečo lacnejšie. Ak kupujete produkty spôsobom, ktorý obvykle nenakupujete, vaše úspory budú ďalším nákladom.

Metóda 7. Žiadne zlé návyky

Zlé návyky nie sú ani zďaleka lacné koníčky. Prečo by sme vlastne mali minúť ťažko zarobené peniaze na niečo, čo tiež kazí naše zdravie? Vzdajte sa zlých návykov a ušetríte nielen rozpočet, ale aj zlepšíte svoje telo. Napríklad: nákup fľaše piva a balenie cigariet denne znižuje váš rozpočet o 50 - 80 rubľov. S takýmito výdavkami môžete rok ušetriť za dobrý laptop!

Metóda 11. Náklady na komunikáciu a internet

Ako už bolo spomenuté, bez týchto príjemných a pohodlných služieb je náš moderný život nemožný, ale v skutočnosti často využívame tarify, ktoré nie sú využívané na 100%. Čo nám teda bráni v pripájaní k sadzbe, ktorá bude prijateľnejšia z hľadiska nákladov a zároveň žiadnym spôsobom neovplyvní používanie? Niekedy spájame služby, ktoré nevyužívame, a niekedy nám ich operátori sami ukladajú, a to aj bez toho, aby sme upovedomili o zmenách zmluvných podmienok.

13 ďalších tipov, ako sa naučiť, ako ušetriť

Odborníci odporúčajú, aby ste určite používali určité pravidlá sporenia, ktoré boli testované v priebehu rokov, pretože je ľahké ich sledovať a účinok ich použitia je úžasný:

 1. platiť za nákupy iba v hotovosti, pretože v tomto prípade uvidíte peniaze, ktoré vrátite, a je oveľa ťažšie s nimi rozdeľovať,
 2. doplňte svoj vklad každý mesiac alebo na tento účel vložte peniaze na špeciálne vytvorený účet,
 3. ušetriť peniaze na zábave, tráviť viac času so svojou rodinou a blízkymi,
 4. neverte reklamám a brožúram z poštovej schránky, pretože sa vás snažia zviesť zbytočnými výdavkami a zbytočnými akvizíciami,
 5. choďte do obchodu iba s nákupným zoznamom. Bude tiež užitočné zostaviť zoznam dlhodobých akvizícií (spotrebiče, nábytok atď.). Postupom času svoj zoznam analyzujete a možno si uvedomíte, že už viac nepotrebujete žiadne veci,
 6. pripravovať jedlo a jesť iba doma, pretože občerstvenie v kaviarňach a reštauráciách je neprípustným luxusom pre tých, ktorí nevedia, ako ušetriť peniaze s malým platom,
 7. po prijatí mzdy sa pokúste rozdeliť svoj príjem. Ak je to pre vás ťažké, otvorte obálky so slovami „Nástroje“, „Potraviny“, „Pôžičky“ atď.,
 8. plánovať a utrácať spolu a nezabudnite prediskutovať všetky týždenné výdavky a nákupy so svojou rodinou,
 9. ведите учет доходов и расходов согласно приведенной выше в качестве примера таблице либо же с использованием специальных приложений,
 10. первоначальные траты – оплата коммунальных платежей и кредитов. Только после этого распределяйте оставшиеся средства пропорционально оставшимся дням в месяце,
 11. откажитесь от платных увлечений. К примеру, поход в спортзал или на фитнес можно заменить домашними упражнениями под видео урок либо же пробежкой утром,
 12. robte dary svojimi vlastnými rukami, pretože sú príjemnejšie prijímané a náklady sú v tomto prípade minimálne,
 13. opustiť módne značkové oblečenie a obuv v prospech svojich náprotivkov.

Zhrnutím všetkého napísaného môžeme konštatovať, že sporenie a šetrenie je možné aj pri malej mzde. Aby ste zlepšili svoju životnú úroveň a nežili od výplaty po výplatu, pri premýšľaní o kúpe bochníka chleba alebo fľaše mlieka nemusíte robiť žiadne výkony, iba sa musíte racionálne a starostlivo zaoberať otázkami nových akvizícií.

Ako veľa ľudí, ktorí dosiahli obrovské finančné bohatstvo, hovorí: „Hmotné bohatstvo nie je mesačný mesačný príjem, ale iba schopnosť správne a správne spravovať vaše prostriedky. Iba týmto spôsobom dosiahnete lepší život a vyšší príjem. “

Ak nájdete chybu, vyberte časť textu a stlačte Ctrl + Enter.

Pin
Send
Share
Send
Send