Užitočné tipy

Ako pripraviť sladkú vodu zo slanej vody?

Pin
Send
Share
Send
Send


Jedným z najdôležitejších faktorov ovplyvňujúcich kvalitu pitnej vody je jej obsah solí. Ak je slanosť príliš vysoká, voda získava slanú horkú dochuť. Ak množstvo soli prekročí povolené normy, môže to mať mimoriadne negatívny vplyv na zdravie ľudí, ktorí takúto vodu používajú.

Voda, ktorá obsahuje veľké množstvo soli, je tiež mimoriadne nežiadúca na použitie v domácnosti. Umývačky riadu a umývačky riadu, ako aj iné domáce spotrebiče rýchlo zlyhajú pod vplyvom usadenín solí. Ako však odsoliť vodu a zabrániť takým dôsledkom?

Metódy odsoľovania

Voda prichádza do obytných budov z artézskych studní. Vo všetkých ohľadoch nie je takáto voda povolená na konzumáciu, ale kvôli nedostatku inej vody ju ľudia stále pijú, varia na nej jedlo a používajú ju pre potreby domácnosti. Preto musí byť voda vstupujúca do domu odsoľovaná. Artézsku vodu je možné odsoľovať rôznymi spôsobmi. Jediným problémom je, že sú všetky drahé.

Najjednoduchšou metódou je destilácia vody, ale soli vznikajúce pri odparovaní potrubí upchávania sladkej vody a zhoršujú tepelnú vodivosť. Najúčinnejším spôsobom je termochemické zmäkčenie vody. Metóda je pomerne účinná, ale tiež drahá. Výrazne to zvyšuje náklady na čerstvú vodu získanú pri spôsobe a okrem toho sa v priebehu práce vytvára veľké množstvo vedľajších produktov, ktoré sa musia zlikvidovať. Každý vie, že zneškodňovanie škodlivých látok je veľmi drahé, čo tiež neovplyvňuje konečnú cenu najlepším spôsobom.

Naplňte veľkú nádobu slanou vodou Dajte celkovo menšiu kapacitu Veľký obal zakryte plastom Do stredu plastovej vrstvy položte malý kameň Nádoby umiestnite na slnečné miesto na niekoľko hodín Otvorte veko a vyberte menšiu nádobu so sladkou vodou

Solárne odsoľovanie je metóda, pri ktorej dochádza k odparovaniu pod vplyvom slnečného žiarenia vo veľkej nádobe s artézskou vodou. Táto metóda sa používa nielen na odsoľovanie sladkej vody, ale aj na podzemnú vodu. Problém spočíva v príliš drahom vybavení. Táto metóda sa spravidla používa v krajinách s veľkým slnečným žiarením.

Ako odsoľovať morskú vodu

Samotní ľudia začali meniť prostredie, aktívne zasahovať do prírodných procesov, a preto dostali obrovské problémy. Jedným z naliehavých problémov je, že veľa krajín trpí nedostatkom čerstvej vody. Čistá pitná voda sa stáva stále menej. A to prispieva k rozvoju výroby špecializovaného zariadenia, objavu nových technológií, ktoré umožňujú odsoľovanie morskej vody. Krajiny Afriky, Izraela a severnej Európy sa nachádzajú v blízkosti morskej vody, nemôžu sa však používať ako pitná voda. Musíme odsoliť morskú vodu.

Na čistenie morskej vody pred soľnými nečistotami je potrebné používať drahé zariadenie, ktoré si vyžaduje vysoké náklady na energiu. A napriek tomu je na celom svete veľké množstvo odsoľovacích rastlín.


V súčasnosti sú najbežnejšími metódami odsoľovania morskej vody filtre na reverznú osmózu na čistenie a destilácia. Mrazenie a elektrodialýza sa považujú za menej populárne metódy.

Odsoľovanie doma

Najjednoduchší spôsob čistenia vody v domácnosti je použitie vodných filtrov. S ich pomocou sa voda zbavuje škodlivých nečistôt a solí. Domáce filtre však nie sú schopné čistiť vodu od všetkých škodlivých látok. Pred zakúpením a inštaláciou filtra musíte získať presné informácie o kvalite vody, ktorá pochádza z vody. Budete sa musieť poradiť aj s kvalifikovaným odborníkom, ktorý vám poradí, ktorý filter sa bude vyžadovať, berúc do úvahy potreby, možnosti a počiatočnú kvalitu vody.

Odsoľovanie doma

Každý pozná výhody topenej vody pre ľudské zdravie. Doma je veľmi jednoduché variť. Do mrazničky sa umiestňujú sklenené alebo plastové nádoby s vodovodnou vodou a ešte lepšie studená voda uzavreté plastovými krytmi. Keď voda o tretinu zamrzne, voda, ktorá nie je zamrznutá, musí byť vypustená - zostanú v nej všetky škodlivé látky a soli. Ľad by sa mal topiť pri izbovej teplote a táto topená voda by sa mala piť.

Ďalšou jednoduchou metódou, ako sa zbaviť škodlivých látok vo vode, je jednoducho variť. Voda vrte najmenej 5 minút a mala by byť ochladená v uzavretej nádobe.

Naliehavosť problému

Ak voda obsahuje až jeden gram soli na liter, je už vhodná na použitie v obmedzené množstvo. Ak sa však tento ukazovateľ priblíži k pomeru desať gramov na liter, takúto tekutinu už nemožno opiť. Pokiaľ ide o obsah mikroorganizmov a organických zložiek v pitnej vode, existuje množstvo obmedzení. Získanie čistej kvapaliny je teda pomerne zložitý viacúrovňový proces.

Najobľúbenejším spôsobom získavania pitnej vody je odsoľovanie. Táto metóda je navyše dôležitá nielen pre regióny so suchou klímou, ale aj pre Európu a Ameriku. Najlepším spôsobom riešenia problému je získanie sladkej vody zo slanej vody.

Takmer v akejkoľvek oblasti planéty sa nachádza množstvo tekutých usadenín s vysokým obsahom soli. Chýbajú im podmienky na množenie mikroorganizmov. Soľníky sa vyskytujú v pomerne veľkej hĺbke, čo eliminuje výskyt vonkajšieho znečistenia nebezpečnými chemickými prvkami. Môžete tiež získať sladkú vodu z mora. V tomto článku sa zameriame na najpopulárnejšie spôsoby riešenia tohto problému.

Destilácia vriacej vody

Táto technika sa používala v staroveku. V súčasnosti sa používa niekoľko destilačných možností. Spodným riadkom je privedenie tekutiny do varu a kondenzácia pary. Výsledkom je odsolená voda.

Na výrobu značného množstva kvapaliny sa používajú dve populárne technológie. Jeden z nich sa nazýva destilácia s viacerými stĺpcami. Podstatou tejto technológie je priviesť tekutinu do varu v prvom stĺpci. Výsledná para sa používa na prenos tepla do zvyšných kolón. Táto technika je účinná. S jeho pomocou môžete získať čerstvú vodu v priemyselnom meradle. Táto technológia je však veľmi energeticky náročná. Preto sa v našej dobe používa zriedka.

Okamžitá destilačná destilácia bola uznaná ako efektívnejšia. Podstatou tejto technológie je odparovanie slanej vody v špeciálnych komorách. V nich sa indikátor tlaku postupne znižuje. Na získanie vodnej pary je preto potrebný indikátor nižšej teploty. Preto je táto technológia efektívnejšia.

Existujú ďalšie dve destilačné techniky: membrána a kompresia. Vznikli v dôsledku modernizácie prvých dvoch technológií. Membránová destilácia je založená na použití membrány hydrofóbneho typu, ktorá slúži ako chladiaca špirála. Zachováva vodu a zároveň prepúšťa pary. Kompresná destilácia je založená na použití stlačenej (prehriatej) pary v prvom stĺpci.

Všetky tieto technológie majú rovnakú nevýhodu. Sú príliš náročné na energiu. Na zohriatie kvapaliny z nuly na sto stupňov musíte minúť štyristo dvadsať kilojoulov. A aby sa zmenil stav vody z tekutého na plynný, bude to trvať už dvetisícsto šesťdesiat kilojoulov. Zariadenia pracujúce na princípe uvažovaných technológií spotrebúvajú tri a pol alebo viac kilowattov za hodinu na jeden kubický meter vyrobenej odsolenej kvapaliny.

Destilácia na slnku

V južných krajinách sa na destilačný proces využíva slnečná energia. To môže výrazne znížiť náklady na odsoľovanie slanej vody. Na uskutočnenie destilácie môžete použiť solárne panely alebo priamo tepelnú energiu slnka. Najjednoduchšie z technického hľadiska je technológia založená na odparovačoch. Jedná sa o špeciálne hranoly vyrobené zo skla alebo plastu, do ktorých sa nalieva slaná tekutina.

V dôsledku toho solárna energia zvyšuje teplotu vody. Kvapalina sa začína vyparovať a zráža sa vo forme kondenzácie na stenách. Kvapky vznikajúce z prúdu pary do špeciálnych prijímačov. Ako vidíte, táto technológia je veľmi jednoduchá. Z jeho mínusov stojí za to zdôrazniť nízky koeficient účinnosti. Neprekračuje päťdesiat percent. Táto technológia sa preto používa iba v chudobných regiónoch. S jeho pomocou môžete zabezpečiť sladkú vodu v najlepšom prípade v malej dedine.

Mnoho inžinierov naďalej pracuje na modernizácii uvažovanej technológie. Ich hlavným cieľom je zvýšiť návratnosť takýchto systémov. Napríklad použitie kapilárnych filmov môže významne zlepšiť výkonnosť solárnych destilátorov.

Upozorňujeme, že systémy pracujúce z alternatívnych zdrojov energie nie sú hlavným nástrojom získavania sladkej vody. Ich použitie si však nevyžaduje značné náklady na vykonávanie destilačného procesu.

Na odstránenie solí z kvapaliny sa môžu použiť iné technické roztoky. Pomerne populárnym spôsobom úpravy vody je elektrodialýza. Na implementáciu metódy sa používa pár membrán. Jeden z nich je potrebný na prechod katiónov a druhý sa používa výlučne na anióny. Častice sú distribuované cez membrány pod vplyvom jednosmerného prúdu. Podobné riešenie sa často implementuje v spojení so solárnymi a veternými generátormi.

Reverzná osmóza

Odsoľovacie technológie sa neustále zdokonaľujú. V dnešnej dobe si techniky založené na reverznej osmóze získavajú čoraz väčšiu obľubu. Pointa je použitie polopriepustnej membrány. Prechádza ním slaná tekutina. Výsledkom je, že častice slaných nečistôt zostávajú na strane, kde je indikátor tlaku nadmerný.

Metóda reverznej osmózy je najúspornejšia. Najmä ak sa používa na odsoľovanie vody s nekritickým obsahom soli. V takom prípade môže stačiť jedna kilowatthodina energie na získanie jedného kubického metra vody. Preto je technológia reverznej osmózy považovaná za najsľubnejšiu.

Každá metóda odsoľovania má svoje vlastné charakteristiky. Na výrobu sladkej vody v priemyselnom meradle je potrebné zvoliť najúspornejšiu a najúčinnejšiu možnosť. Metóda reverznej osmózy je zďaleka najúčinnejšia.

Existujúce metódy odsoľovania

V niektorých oblastiach planéty je nedostatok sladkej vody najvýraznejší - zvyčajne ide o vyprahnutú krajinu. V tejto oblasti sa používa priemyselné odsoľovanie.

Doma je nútená vyrábať odsolenú vodu zo slanej vody za zložitých životných podmienok, dočasných alebo trvalých, keď obyvateľstvo trpí akútnym nedostatkom vlhkosti vhodnej na pitie.

Zručnosti týkajúce sa výroby pitnej vody, ktorá má iba morskú vodu, viac ako raz zachránila životy v podmienkach prírodných katastrof, rybárov stratených v mori, ako aj extrémnych cestovateľov.

 • Metódy priemyselného odsoľovania - chemikálie s použitím činidiel, priemyselná destilácia v liehovare, ión s použitím zariadenia a výmenníka iónov, reverzná osmóza cez membránové filtre, elektrodialýza a priemyselné zmrazenie,
 • Domáce odsoľovacie metódy - destilácia a čiastočné zmrazenie,
 • Extrémne odsoľovacie metódy sú zber kondenzátu pomocou ohňa alebo slnka, ako aj topenie čerstvého ľadu.

Metódy odsoľovania v priemyselnom meradle nie sú našou témou, ale možnosti, ako je napríklad doma alebo v prírode, ako získať vlhkosť, ktorá je celkom vhodná na pitie, budú podrobnejšie opísané - môžu byť užitočné.

Odsoľovanie v extrémnych podmienkach

Udržať si pitnú vodu, mať hojnosť mora, v extrémnych podmienkach, keď sú kilometre pri prírodnom čerstvom prameni, je otázkou prežitia.

Najrýchlejšou možnosťou je postaviť primárne pálenice na hranici.

 • Na tento účel položte na oheň nádobu naplnenú morskou vodou a zakryte ju vekom.
 • Odporúča sa vytvoriť veko a vložiť do neho potrubie odvádzajúce pary.
 • Ak nie je diera a nie je nič, čo by ju mohlo udrieť, trubica sa jednoducho upne vekom.
 • Druhý koniec trubice, po ktorej budú kvapky kondenzátu odtekať, sa musí spustiť do čistej misky.
 • Na urýchlenie úniku pary je trubica zakrytá vlhkou handričkou alebo neustále zavlažovaná studenou morskou vodou.
 • V prípade, že z misiek nie je pokrievka, je pod strmom kovom vytvorená „strecha“ a na najspodnejšiu hranu, kde bude destilát odtekať, je vložená čistá nádoba.

Ak sa to stane v letnom horúčave - existuje veľmi jednoduchá možnosť odsoľovania vody, ale časom to nebude také rýchle, ako pri použití ohňa. Na to budete potrebovať iba jeden kontajner, fóliu a vykopanú dieru.

 • Musíte vykopať dieru trochu hlbšie, než je výška nádrže.
 • Spodok jamy je hojne napojený morskou vodou.
 • V strede vybrania je umiestnená prázdna nádoba.
 • Diera je úplne pokrytá fóliou a jej okraje sú pevne upevnené pieskom, kamienkami a zemou.
 • Náplň sa umiestni do stredu filmu priamo nad misku - kamienok, palička, hrudka zeminy alebo hrsť piesku, aby sa povlak konkávne.
 • Voda, ktorá sa vyparuje, sa začne usadzovať na streche filmu a bude stekať po svahu priamo do umiestnenej nádoby.
 • V horúcom vzduchu sa za pár hodín zhromaždí v nádobe dostatok vody, aby sa opila.

Venujte pozornosť! Kondenzát je úplne bez solí, takže s cieľom uhasiť smäd rýchlejšie, skúsení extrémni ľudia odporúčajú pridať trochu morskej vody.

Ďalším spôsobom odsoľovania je mrazenie, vhodné do drsných zimných podmienok. Jeho algoritmus je podobný ako v prípade domáceho mrazenia. Ako mraznička tu bude fungovať iba mráz na ulici. Musíte nabrať morskú vodu a čakať, až sa na povrchu objavia kryštály ľadu - budú chutiť sviežo a je možné sa takou vodou opiť.

Pin
Send
Share
Send
Send