Užitočné tipy

Ako prať atrament z oblečenia, odstraňovanie škvŕn jednoduchým spôsobom

Pin
Send
Share
Send
Send


Náš skúsený tím editorov a vedcov prispel k tomuto článku a testoval ho na presnosť a úplnosť.

Počet zdrojov použitých v tomto článku je 13. Ich zoznam nájdete v dolnej časti stránky.

Tím pre správu obsahu wikiHow starostlivo monitoruje prácu redaktorov, aby zabezpečil, že každý článok spĺňa naše vysoké štandardy kvality.

Možno, že si na tričko alebo iný odev položíte atramentovú škvrnu, obávate sa, že ju nebudete môcť odstrániť. Samozrejme, budete musieť vyvinúť úsilie na odstránenie takejto škvrny. Existuje niekoľko spôsobov, ako to urobiť. Čím skôr začnete, tým lepšie, pretože čerstvé škvrny sa ľahšie odstraňujú ako tie staré. Vymažte atrament a pomocou alkoholu, octu alebo odstraňovača škvŕn skúste škvrnu odstrániť.

Bezpečnostné opatrenia

Pred začatím odstraňovania atramentu sa odporúča pripraviť kontaminovaný povrch namáčaním ponorením problémovej oblasti do studenej vody na 15 až 20 minút. Mastné škvrny sa ľahšie odstránia. Ak nie je prítomná voda, pomôže vám trenie vlhkou handrou obsahujúcou alkohol.

Všeobecné pravidlá odstraňovania atramentu:

 1. Je lepšie konať okamžite, bez čakania na vyschnutie.
 2. Nie je potrebné utierať škvrnu utierkou, ale iba jemne škvrny, aby nedošlo k jej rozmazaniu na povrchu a zabráneniu prieniku do vlákien.
 3. Vyvarujte sa vystaveniu teplotám: nefúkajte do sucha a neponárajte ich do horúcej vody, inak bude zložité vyzliecť sa z odevu.
 4. Ak sú kontaminované jemné alebo farebné látky, musíte testovať na švoch alebo leme z nesprávnej strany, aby ste vec nepoškodili.
 5. Umyte a vysušte odev, až kým sa škvrna úplne neodstráni.
 6. Čerstvý atrament by mal byť okamžite mokrý navlhčenou tkaninou alebo papierom na oboch stranách, aby sa z tkaniny odstránil prebytočný atrament a zabránilo sa jeho absorpcii.
 7. Bloty sa začínajú odstraňovať od okraja a postupne sa posúvajú do stredu.
 8. Ak je škvrna veľká a rozmazaná, ošetrenie parafínom alebo voskom pomôže obmedziť ďalšie šírenie. Musia sa roztaviť do tekutého stavu a aplikovať pozdĺž obrysu škvrny vatovým tampónom. Keď látka impregnuje materiál a stvrdne, atrament začnú odstraňovať.

Dôležité! Pracujte s amoniakom, octom a inými agresívnymi látkami vo vetranej miestnosti alebo vonku.

Odstraňovanie škvŕn atramentu sa uskutočňuje na rovnom povrchu, napríklad na stole, ktorý leží na nesprávnej strane bielej bavlnenej textílie.

Bez ohľadu na druh použitého produktu by sa miesto kontaminácie malo po spracovaní dôkladne opláchnuť vodou a potom predmet umyť saponátom.

Špecifickosť atramentu

Pred zmytím atramentu musíte pochopiť ich špecifiká. Látky, ktoré tvoria atrament, bez ohľadu na ich rozsah, majú niekoľko vlastností. Patria sem:

 • sýtosť farieb
 • odolnosť proti pigmentom
 • rýchlosť penetrácie a sušenia,
 • odolnosť proti vode
 • svetelná stálosť.

Bloty pretrvávajú dlho v pôvodnej podobe. Staré miesto je takmer nemožné vyčistiť, preto je potrebné bezodkladne konať. Koniec koncov, je oveľa ľahšie okamžite ho utrieť bez toho, aby sa nechal uschnúť.

Atramentová farba sa používa nielen v perách, ale aj v pečatiach, pečiatkach a kazetách. Odroda určuje jej zloženie. Napríklad lacné guľôčkové perá obsahujú farbivá nízkej kvality. Stopy z nich sa budú ľahko čistiť. Drahé plniace pero je už naplnené vysokokvalitnými cestovinami, ktoré dôkladne zjedia. Umývanie bude veľmi ťažké.

Obzvlášť ťažké sú stopy atramentu pre gélové pero. Vytvárajú sa pomocou gélu na vodnej báze, ale sú tiež k dispozícii olejové gély. Gélová konzistencia je viskóznejšia a viskóznejšia. Má špeciálny odpor, žieravosť a ľahko sa môže plaziť pozdĺž látky.

Čierne kazety používajú pigmentový atrament, zatiaľ čo atramentové kazety používajú atrament na vodnej báze. Stopy z nich sa dajú ľahko vymazať.

Po preštudovaní vlastností škvŕn môžete premýšľať o tom, ako odstrániť atrament z látky.

Vylučovanie alkoholom

Alkohol sa úspešne vysporiada s atramentovými škvrnami, stopami guľôčkového pera alebo značky na bavlnených tkaninách. Na čerstvú stopu je potrebné naniesť niekoľko kvapiek alebo ju utrieť handrou namočenou v alkohole. Po 3-5 minútach je potrebné povrch vyčistiť.

 • Ak chcete odstrániť suché a staré výtlačky, zrieďte ocot v pomere 1: 1 a utrite látku, až kým úplne nezmiznú stopy látky.
 • Účinné je zloženie alkoholu a sódy (1: 2). Zakrývajú škvrnu a jemne škvrnu pigmentujú obrúskom.
 • Naneste s glycerínom na šaty vyrobené z farebných tkanín, aby nedošlo k narušeniu nasýtenia odtieňov. Roztok sa pripravuje z 5 meraní alkoholu a 2 meraní glycerolu. Zložky sú zmiešané a zvlhčené škvrnou. Musíte chvíľu počkať, kým nezmiznú stopy atramentu.

Dôležité! Alkohol sa nemôže používať na vlnu, hodváb, viskózové tkaniny a acetátové hodváb.

Kyselina citrónová alebo citrón

Citrónová šťava môže rozpustiť atrament. Vytlačí sa na kontaminované miesto tkaniva a udržuje sa 20 minút. V prípade vážneho poškodenia postup zopakujte 2-3 krát.

Vrchné odevy sa čistia citrónovou šťavou a pridá sa k nemu štipka soli, ktorá zvyšuje účinok.

Používa sa tiež s detským práškom alebo mastencom. Miesto je husto posypané práškom a citrón je stlačený na vrchu, aby navlhčil povrch. Zloženie sa jemne pretrie prstami a inkubuje sa jednu hodinu.

Koncentrovaný roztok kyseliny citrónovej úplne nahradí citrónová šťava.

Tip! Mlieko môže pomôcť s atramentovými škvrnami na košeli. Tkanivo sa v tomto bode ponorí do mlieka na dobu 15 až 20 minút.

Ľudové lieky

Doma sa môžete zbaviť znečistenia rôznymi spôsobmi:

 1. Glycerín dobre odstraňuje škvrny z pier na farebných tkaninách, ako aj na tlačenom materiáli. Umožňuje to jeho mierny účinok. Bavlnený tampón navlhčite v glyceríne, ošetrite atramentovým škvrnom a počkajte dve hodiny. Zostávajúce mastnotu by ste mali umyť tečúcou vodou a produkt sa umyť. Môžete zvýšiť účinok glycerínu. Zmiešajte túto viskóznu bezfarebnú látku s vodkou alebo alkoholom.
 2. Ocot je vynikajúci na čistenie farebných vecí. Je potrebné namočiť vatový tampón octom a ošetriť škvrnu. Ak zahrievate ocot na päťdesiat stupňov, jeho účinok sa zvýši.
 3. Sírové zápalky odstraňujú z rukoväte malé škvrny a malé čiary. Zvlhčite stopu atramentu vodou a utrite ju zodpovedajúcou hlavou. Vlhká síra ľahko absorbuje čerstvý atrament a úplne ich eliminuje.
 4. Soľ je vynikajúcim liekom v boji za čistotu. Až predtým, ako s ňou odstránite atrament, musíte vytvoriť mydlový roztok, ktorý by mal namočiť stopu atramentu. To si vyžaduje rozpustenie malého množstva hoblín z mydla na pranie v teplej vode. Keď je stopa nasýtená týmto roztokom, môžete ju naplniť soľou a nechať ju 5 - 6 hodín. Musíte ho opláchnuť studenou vodou a môžete niečo umyť buď ručne, alebo v práčke.
 5. Na gélové stopy sa môže použiť suchá horčica. Miesto je potrebné vyplniť rovnomernou vrstvou, votrieť doň prášok vlhkou špongiou a nechať pôsobiť 4-5 hodín. Potom látku vyčistite vatovým tampónom namočeným vo vode.

Dôležité! Horčicu je možné odstrániť iba z tmavého oblečenia.

amoniak

Kvapalný amoniak sa môže použiť v niekoľkých kombináciách na odstránenie škvŕn atramentu.

 • Amoniak a sódu na pečenie zmiešajte v rovnakých dieloch. Stačí vziať čajovú lyžičku každej zo zložiek. Naneste zmes na poškodené miesto a nechajte pôsobiť 2-3 hodiny.
 • Na čistenie hustých materiálov sa amoniak kombinuje 1: 1 s lekárskym alkoholom.
 • Na farebných tkaninách sa atramentové škvrny odstránia zmesou amoniaku a terpentínu z rovnakého množstva zložiek. Po spracovaní odev vyperte a vyperte.

Tip! Glycerín zo súpravy prvej pomoci dobre atramentom. Kompozícia zvlhčila škvrnu a inkubovala sa 1 hodinu. Na vyplachovanie sa používa slaná voda a na pranie sa používa mydlo na pranie.

Kyselina octová pomôže, ak sa atrament dostane na palác alebo iný povrch. Pred použitím sa musí mierne zahriať. Potom navlhčite vatový tampón, aby ste zvládli kontamináciu. Potom ho utrite vínnym alkoholom, ktorý pomôže udržať farbu hromady. Nakoniec sa vyčistená oblasť premyje roztokom vody s niekoľkými kvapkami amoniaku.

Špeciálne náradie

V niektorých prípadoch musíte pred zmytím atramentu preštudovať rad profesionálnych výrobkov, ktoré sa s týmto problémom vyrovnajú. Odstraňovače škvŕn je možné zakúpiť v železiarňach. Môžu úspešne čistiť výrobky bez poškodenia materiálu:

 1. Frosch 75 ml predúprava odolných škvŕn. Vyrába sa v Nemecku v súlade s medzinárodnými normami kvality. Liečivo je citrát soli kyseliny citrónovej.
 2. Ceruzka na odstraňovanie škvŕn od Snowter Clothing, 35 g. Jedná sa o všestranný odstraňovač škvŕn z ceruzky, ktorý môže vymazať stopy aj tých najstarších škvŕn. Pri použití je dosť ekonomický. Tento nástroj sa používa na znečistenie pred praním atramentu z oblečenia.
 3. 100 ml odstraňovač sprejov Snowter OXY. Toto je univerzálny odstraňovač škvŕn, ktorý nemení ani ničí štruktúru tkaniva.
 4. Účinok Odstraňovač škvŕn Delta na suché čistenie, 500 ml. Je to vynikajúci hypoalergénny produkt určený na ošetrenie tvrdých škvŕn. Pomocou tohto produktu môžete ľahko a rýchlo vyčistiť obľúbenú položku, a to pred praním aj bez neho.
 5. Ceruzka na odstraňovanie škvŕn Paterra pre všetky typy tkanín, 20 g. Špeciálna prírodná bielkovinová kompozícia môže odstrániť všetky nečistoty. Nie je agresívny voči materiálom a farbám, vhodný na umývanie detských vecí, hypoalergénny.
 6. Vanish Oxi Action tekutý odstraňovač škvŕn pre farebné tkaniny, 1 l. Aktívny kyslík odstraňuje škvrny pri zachovaní farby oblečenia. Vhodný pre jemné tkaniny a farebné predmety a hustá konzistencia vám umožňuje ich dlhodobé používanie.

Venujte pozornosť! Je vhodné vziať so sebou odstraňovač škvŕn v tvare ceruzky na cestu do vidieckeho domu i na výlety.

Chemikálie pre domácnosť

Mydlo na bielizeň je vynikajúcim nástrojom na odstraňovanie škvŕn atramentov z akéhokoľvek druhu oblečenia vrátane farieb. Mydlo je ideálne aj pre najjemnejšie tkaniny, ako sú: hodváb, vlna, kašmír. Stačí navlhčiť povrch látky vodou a pevne ju utrieť kúskom mydla a nechať ju 30 minút. Potom produkt umyte rukou v studenej vode. Je dovolené používať čistiacu kefu s prírodnými štetinami.

Žlté mydlo DM Gallseife má špeciálny vzorec na odstraňovanie škvŕn rôzneho pôvodu vrátane atramentu. Ideálne na predúpravu pred praním farebných predmetov, ale je lepšie skontrolovať jeho vplyv na nenápadnú časť odevu. Používa sa jednoducho: musíte zvlhčenú oblasť materiálu mydlom, nechať niekoľko minút pôsobiť a opláchnuť vodou.

Prekvapivo je pravda, že obyčajný lak na vlasy sa vyrovná s atramentovými škvrnami na akejkoľvek tkanine. Až predtým, ako z nej vyberiete atrament, musíte nádobu s obsahom dobre pretrepať. Potom je potrebné dôkladne posypať znečistením a lak okamžite opláchnuť studenou vodou. Stáva sa, že stopa atramentu neodchádza okamžite. V takom prípade zopakujte všetky kroky. Po odstránení škvŕn je potrebné produkt umyť práškom alebo gélom na farebné predmety.

Lak na vlasy, na odstránenie z koženky alebo pokožky

Ak chcete bojovať s atramentom na koži a výrobkoch z ich koženky, budete potrebovať lak na báze alkoholu. Odevy sa ukladajú na povrch a čistou látkovou vložkou sa umiestňujú pod oblasť sfarbenia. Nastriekajte veľkoryso lakom zo vzdialenosti 30 cm a počkajte 3-5 minút na reakciu. Opatrne utrite bez čakania. Miesto sa výrazne zníži. Na dosiahnutie výsledku zopakujte postup.

Tip! Lak na vlasy je vhodný na odstraňovanie atramentu zo syntetických tkanín.

Ako zaobchádzať s koženým tovarom

Koža je krehký materiál a vyžaduje si opatrné zaobchádzanie. Existuje niekoľko spôsobov, ako ho vyčistiť od atramentu:

 • Pre ľahkú bundu je vhodná zmes sódy s amoniakom alebo glycerolu s amoniakom. Po spracovaní povrch utrite suchou handrou.
 • Na ruky alebo tvár používajte mastný kozmetický krém. Naneste na škvrnu a držte 5-10 minút. Zvyšky odstráňte vatovým tampónom a povrch utrite navlhčenou textíliou.
 • Čerstvá škvrna na pohovke sa posype soľou a nechá sa niekoľko dní. Potom sa očistí kefou a pokožka sa utrie terpentínom pomocou tampónu.
 • Pásky s guľôčkovým perom odstránia pásku. Prilepí sa na pokožku a zlisuje sa. Ostáva to narušiť ostrým pohybom.

Stopy atramentu na denimovom materiáli neodpovedajú okamžite. Zafarbená zóna sa najskôr ošetrí alkoholom alebo liekom na jej základe. Potom niekoľko hodín nalejte soľ. Ak sa vrátila čistota, vyperte si oblečenie.

Ak chcete odstrániť škvrny od atramentu, mali by ste použiť jednu z overených metód:

 • Po spracovaní džínsov alkoholom kvapnite peroxid vodíka na vrch. Po 15 minútach umyte kompozíciu a oblasť umyte mydlom na pranie.
 • Ak chcete šetriť džínsy, pomôže vám teplá citrónová šťava. Po zahriatí preniká hlbšie do materiálu a rozjasňuje škvrny.
 • Biele a svetlo modré nohavice sú ošetrené zmesou rovnakých častí peroxidu s amoniakom.
 • Čerstvú škvrnu prikryte škrobom a osušte špongiou a potom ju očistite.

Tip! Pre červený pigment je lepšie použiť amoniak a pre čierny alebo fialovo - zriedený acetón.

Ako odstrániť vysušené škvrny

 • Kerozén, ktorý je vhodný na čistenie vlnených tkanín. Aplikuje sa na kontaminovanú oblasť, udržuje sa počas 5 až 10 minút a premyje sa teplou vodou.
 • Nasledujúca metóda je vhodná pre všetky typy materiálov. Spojte glycerín s gélom na umývanie riadu v pomere 3: 1. Navlhčite obrúsok v zmesi a utrite škvrnu z nesprávnej strany a potom spredu. Ak sa kontaminácia nepožičiava, naneste na ňu trochu viac glycerínu a pretrite ju prstom. Počkajte 5-10 minút a umyte.
 • Účinným liekom na staré škvrny je biely ocot. Ak sa po vynaloženom úsilí atrament neodstráni, odporúča sa ponoriť predmet do roztoku bieleho octu a vody (1: 1) na 30 minút. V procese namáčania je potrebné škvrnu trikrát utrieť obrúskom.

Tip! Farebné farbivo z bielej látky odstraňuje biely roztok. Produkt sa zriedi vodou a namočený odev sa nechá pôsobiť 2 hodiny.

 • Jedlá sóda sa dá použiť na všetky typy tkanív. Buničinu je potrebné variť tak, že sa prášok zmieša s vodou v pomere 2: 1. Výslednú pastu naneste na atramentový blot pomocou vatového tampónu. Zvyšky odstráňte tkanivom.
 • Pod vplyvom odstraňovača alkoholu a lakov na nechty sa škvrna určite rozjasní. Zmes rovnakých častí zložiek sa nanesie na špinavú plochu a inkubuje sa počas 5 až 10 minút. Navlhčite vatovým tampónom.
 • Akýkoľvek odstraňovač škvŕn pomocou značky Ohi môže odstrániť atrament z blúzky, pretože obsahuje bielidlá obsahujúce kyslík, ktoré môžu preniknúť cez póry látky. Lieky používajte podľa pokynov na obale.
 • Odstraňovač škvŕn Antipyatin vďaka aktívnemu kyslíku vyčistí tkaninu od atramentových výtlačkov. Aplikuje sa na znečistenie a nechá pôsobiť 10-15 minút. Opláchnite teplou vodou. v prípade potreby prepracovať.

Drahé veci je lepšie okamžite čistiť a neriskovať. Pomôžu tiež v prípade neúspešných pokusov o odstránenie atramentu sami.

Bieliace výrobky

Pred odstránením škvrny z bieleho oblečenia musíte zvážiť typ a štruktúru látky. Niektoré látky, ktoré sú príliš aktívne, môžu spolu s kontamináciou rozpustiť samotné vlákno. Preto by sa mala venovať osobitná pozornosť agresívnym a bieliacim látkam. Pomáhajú umývať najstaršie miesta, ale konajú dosť tvrdo. Medzi najúčinnejšie prostriedky patria:

 1. Vanish Oxi Action - Tento produkt je vhodný pre všetky typy vlákien a funguje dokonca aj v studenej vode.
 2. Belosť má štipľavý zápach a dáva umytému oblečeniu tuhosť. Ale dokáže zvládnuť staré znečistenie. Vhodné iba pre bielizeň a bavlnené predmety.
 3. Persol zjednodušuje odstraňovanie tvrdých nečistôt. Kyslíkové bielidlo je vhodné pre všetky vlákna okrem hodvábu. Nezabudnite, že nefunguje pri nízkych teplotách.
 4. Synergetika je ideálna pre citlivú pokožku. Biologicky rozložiteľné rastlinné zložky zmäkčujú vodu a ľahko sa zmývajú, ale nezaoberajú sa tvrdým znečistením. Je lepšie ho používať, kým sú stopy čerstvé.
 5. Sano dokonale odstraňuje tvrdé atramentové škvrny jemným pôsobením na jemné materiály. Je vhodný na detskú bielizeň a je ekonomicky použiteľný.

Для локального выведения загрязнений необходимо обработать средством само пятно, потерев ткань, а после – добавить его в стиральную машинку. Режим стоит выбрать исходя из типа материи.

 1. В каждом холодильнике всегда найдется пакетик молока, простокваши или кефира. Только мало кто знает, как вывести пятно от чернил, используя кисломолочную продукцию. Stačí len namočiť zafarbenú oblasť tkaniva do mlieka a nechať pôsobiť jednu hodinu. Po premočení sa vec jednoducho opláchne studenou vodou a potom sa umyje. Je to chúlostivá metóda, ktorá nemôže poškodiť materiál.
 2. Jedlá sóda môže vaše obľúbené šaty atramentu rýchlo zbaviť bez toho, aby bola látka vystavená nebezpečenstvu. Stačí zmiešať jednu polievkovú lyžicu prášku s rovnakým množstvom vody a aplikovať zmes na tlač. Po zaschnutí zmesi ju môžete odstrániť studenou tečúcou vodou a produkt zaseknúť.
 3. Osvedčená pri odstraňovaní čerstvých atramentových škvŕn a citrónovej šťavy. Až pred umytím atramentu je potrebné vytlačiť šťavu z jednej polovice citróna a navlhčiť vatovým tampónom. Potom ju musíte naniesť na atramentovú škvrnu a nechať ju 15 - 20 minút. Znečistené oblečenie je potrebné prať obvyklým spôsobom. Ak je skladba stará, bude užitočné použiť stroj.

Ďalšie informácie! Kyselina citrónová sa môže použiť aj na boj proti znečisteniu. Kyslé kryštály je potrebné riediť malým množstvom vody. Po úplnom rozpustení by sa mal atrament naliať do zmesi a potom by sa mal vytvrdiť.

Domáce výrobky

Spomedzi chemikálií pre domácnosť existuje veľa výrobkov, ktoré dokážu zvládnuť odolné znečistenie vrátane atramentu:

 1. Salt Remover Beckmann, 100 g. Pôsobí na najťažšie škvrny a zaručuje absolútnu čistotu. Tento produkt je účinný pri akejkoľvek teplote a v kombinácii s akýmkoľvek pracím práškom alebo gélom.
 2. Udalix Oxi Ultra, univerzálny práškový odstraňovač škvŕn, 40 g. Neutralizuje všetky nepríjemné a štipľavé pachy a dodáva umytému oblečeniu sviežosť. Počas umývania sa pridáva do obyčajného prášku alebo po namočení do vody.
 3. Univerzálny odstraňovač škvŕn HG, 500 g. Jedná sa o výkonný nástroj na odstraňovanie škvŕn akejkoľvek zložitosti vyrobený v Holandsku.

Ak nie je možné využiť služby chemického čistenia, tieto výrobky určite pomôžu vyrovnať sa s problémom.

Naliehavé opatrenia pre čerstvé miesta

Každý môže náhodne znečistiť odev atramentom. Je ľahké ho umyť, ak včas zistíte, ako vyčistiť atrament, keď je čerstvý. Koniec koncov je to najjednoduchšie urobiť v počiatočnej fáze.

Akonáhle je vaše obľúbené tričko špinavé, mali by ste ho okamžite odstrániť. Potom je potrebné škvrnu osušiť papierovou utierkou alebo papierovou utierkou, aby absorbovali čo najviac pasty. Je zakázané utierať znečistenie, škvrna pri takomto pôsobení sa bude zväčšovať iba vo veľkosti. Potom si musíte okamžite umyť košeľu pomocou mydla zo škvŕn Antipyatinu. Je to kvalitný produkt, ktorý nedráždi pokožku a neničí tkanivové vlákna. Je vhodný aj pre najcitlivejšie výrobky.

Ak sú splnené všetky podmienky, nebudú potrebné agresívnejšie metódy.

Dôležité! Antipyatínové mydlo aktívne pôsobí na znečistenie aj pri nízkych teplotách.

Tipy na odstránenie atramentu

Odporúčania, ako sa zbaviť atramentu na odevoch a ako ich možno odvodiť:

 1. Pri výbere špecializovaného produktu alebo ľudového liečiva na odstránenie kontaminantov je potrebné zamerať sa na druh a štruktúru materiálu.
 2. Pred utretím atramentu z oblečenia sa odporúča oboznámiť sa s informáciami uvedenými na štítku. Veľký význam má nielen zloženie materiálu, ale aj režim prania, ako aj režim teploty.
 3. Je lepšie umývať znečistenú vec v studenej vode. Pri vysokých teplotách zvyšuje čierny pigment priľnavosť k tkanivovým vláknam.
 4. Odporúča sa skontrolovať účinok agresívnych čistiacich prostriedkov na jemné časti produktu.
 5. Ak načrtnete prúžok vosku okolo obvodu škvrny, nebude sa môcť plaziť pozdĺž materiálu za touto čiarou.
 6. Čerstvé škvrny by sa mali zároveň vysávať papierovou vreckovkou, aby obsahovala čo najviac pasty.
 7. Nemôžete odložiť čistenie znečistenej veci v dlhej krabici. V priebehu času sa atrament hlboko zje a fixuje vo vláknach textílie. Odstránenie starého znečistenia bude mimoriadne ťažké.
 8. Potlač by sa mala umyť od okraja po strednú časť, aby sa objem blot nezvýšil.
 9. Kým sa škvrna neodstráni, nemusíte sa ju snažiť umyť. Inak to nikdy nebude fungovať.
 10. Pri odstraňovaní atramentových výtlačkov pri používaní leptavých látok sa odporúča dbať na bezpečnosť pokožky a nosiť rukavice.

Môžete postupovať podľa všetkých pokynov s odporúčaniami a bez problémov vyčistiť svoju obľúbenú vec. Je však lepšie byť opatrný a opatrný vopred, než umývať atrament z pier, tesnení a kaziet z oblečenia.

Vplyv alkoholu na atramentové škvrny

Z snehobieleho oblečenia môžete odstrániť škvrny od atramentu s použitím alkoholového roztoku:

 • trochu nalejte do nádoby
 • vziať špongiu a navlhčiť v roztoku, mierne stlačiť,
 • navlhčite škvrnu
 • atrament mierne utrite
 • pomocou čerstvej handričky znečistenie utrite vodou a počkajte, kým vyschne.

Ak akcie nepomohli, to znamená, že zostalo miesto, ktoré zostalo guľôčkové pero, počiatočný postup sa opakuje.

Suchý materiál je náchylný na alkohol, takže z odevov môžete atrament odstrániť na dlhú dobu. Odstraňujete škvrny od atramentu a vaše pracovné oblečenie znova poteší čistotu.

Pri prirodzenej povahe látky je potrebné odstrániť atrament z guľôčkového pera zmesou lekárskeho alkoholu a amoniaku.

Musíte utrieť atrament, aby ste neutralizovali zápach, musíte použiť stolný ocot. Potom by sa mal umyť strojom alebo rukami.

Odstraňovanie škvŕn pomocou spreju na vlasy

Môžete zničiť škvrnu, ktorú guľôčkové pero nastavilo na vlasy. Silne nastriekajte a kontaminujte niekoľko sekúnd, aby sa rozpustil.

Nečistoty odstráňte špongiou alebo handrou. Najskôr musíte dať pod škvrnu vložku, aby ste absorbovali prebytočný lak.

Ak je to potrebné, povrch znovu nalakujte, ale nemôžete materiál vysušiť, pretože to vytvorí priaznivú pôdu na fixáciu atramentu. Ak je látka čistá, umyte ju a osušte.

Odstráňte staré atramentové škvrny

Najväčším problémom je odstránenie už zarasteného znečistenia.

Ak je biely odev, môžete odstrániť škvrnu, ktorú guľôčkové pero nastavilo, môžete použiť prací prostriedok, silný odstraňovač škvŕn alebo bielidlo, aplikovať ho na nečistoty, aby to fungovalo, a potom predmet umyť.

Ak je bielidlo obsiahnuté v bielidle, zriedi sa vodou a mierne sa namočí v kontaminovanej oblasti.

Efektívne umyte atrament peroxidom vodíka. Peroxid naneste vatovým tampónom a potom jemne trite škvrnu. V zriedkavých prípadoch sa škvrna odstráni acetónom. Používajte opatrne z dôvodu zlého účinku na farbu vecí.

Atrament je niekedy dokonca aj na linolei, ktorý sa dá odstrániť podobným spôsobom.

Ak sa škvrna umiestni na jemné tkaniny, je lepšie použiť služby chemického čistenia, kde sa aj tie najviac znečistené miesta odstránia jemne a efektívne bez toho, aby došlo k poškodeniu veci.

Takže, ak uvažujete o tom, ako odstrániť atrament, mali by ste najprv pochopiť, z akých druhov vlákien je vaše oblečenie vyrobené. Po druhé, musíte produkt vyskúšať na malom povrchu látky. Po tretie, ak nemôžete odstrániť škvrnu sami, musíte použiť služby chemického čistenia, kde skúsení odborníci efektívne odstránia všetky najťažšie škvrny.

Pin
Send
Share
Send
Send