Užitočné tipy

Ako pestovať papraď na záhrade

Pin
Send
Share
Send
Send


Existuje veľa legiend a viery o ňom, ale to je všetko pre romantikov. Pre praktického záhradníka a pre tých, ktorí ocenia krásu a pohodlie letného domu alebo vidieckeho domu, sú dôležité jeho ďalšie výhody - dekoratívnosť, nenáročnosť na starostlivosť a klímu a nenáročná na miesto výsadby. Sú nevyhnutné pri navrhovaní krajinných kompozícií. Tolerancia tieňov papraďov je skutočne jedinečná, čo znamená, že vždy nájde miesto na vašom webe, najmä tam, kde je potrebné skryť ich škaredosť. Ako získať nádherné chlpaté huby v tej časti záhrady, kde iné rastliny jednoducho nemôžu prežiť?

Všeobecné informácie

Fern je všeobecný názov skupiny spórových rastlín, z ktorých väčšina má podobný vzhľad, ale má veľa odrôd a odrôd. Líšia sa navzájom nielen tvarmi a veľkosťami, ale aj životnými cyklami, charakteristickými vlastnosťami štruktúry a plasticitou prostredia.

Rastú v akýchkoľvek klimatických zónach, ale pre výsadbu na osobnom pozemku je lepšie zvoliť „pôvodných obyvateľov“ v rovnakom regióne. To im umožní nevytvárať špeciálne podmienky na údržbu a aklimatizáciu. Okrem toho sú takmer všetky druhy paprade dekoratívne a atraktívne.

Viete, že paprade sú omnoho staršie ako ľudia? V súčasnosti existuje približne 300 rodov tejto rastliny! V staroveku vyzerali skôr ako stromy s obrovskou šíriacou sa korunou. Dnes tu nájdete trpasličí druhy od 3 cm a tropické metry vysoké niekoľko metrov.

Prehľad druhov

V záhradách stredného jazdného pruhu sa vyskytuje niekoľko druhov zimou odolnej kapradiny, ktorá sa dokonale zakorení a nebude si vyžadovať ďalšiu starostlivosť:

Žena kodér, Výška tejto odrody dosahuje meter a žije na jednom mieste asi 10 rokov. Má krásnu šíriacu sa korunu.

 • Orlyak obyčajný, Odroda je o niečo menšia - až do výšky 80 cm, ale vzhľad je veľmi dekoratívny a korene sa často používajú na lekárske účely.
 • Mužská štítna žľaza, Výška tejto rastliny dosahuje 1,5 metra, aj keď rýchlosť rastu je nízka. Reprodukcia takéhoto gigantu je pomerne jednoduchá - rozdelenie odnoží. Ďalšia starostlivosť je spoločná pre všetky paprade.
 • Pštros obyčajný, Rastie pomerne rýchlo a dáva krásne húštiny smaragdovej farby. Túto odrodu je možné umiestniť na miesto s intenzívnejším osvetlením.
 • Asplenium, Mnoho ľudí ho pozná pod menom Bones. Pri výbere tejto odrody nezabudnite - existujú odrody, ktoré milujú teplo a existujú aj druhy odolné voči mrazu (odolávajú mrazom až do 18 ° C), zamerajte sa na teplotný režim vo vašom regióne.
 • Hniezdiace asplénium, Rastie v malom priestore - v starom naplavenom dreve, hromade vlaňajších listov a kmeňov, pričom môže dosiahnuť meter na výšku. Pretože dizajn krajiny je len dar z nebies! Trpaslicové odrody nájdete v špecializovaných predajniach.
 • Objemové adplénium, Tento druh paprade, vysoký asi 60 cm, pochádza z Nového Zélandu, čo znamená, že je dosť teplomilný. Na zimu je lepšie ju správne pokryť špeciálnym materiálom a navrch - suchým listom. Ak sú zimy vo vašej oblasti dosť chladné, je najlepšie vykopať rastlinu a umiestniť ju do pivnice až do jari.
 • Výber sedadla

  Kapradiny sú nenáročné, ale to neznamená, že kdekoľvek budú rásť. Ich požiadavky sú však priamo v protiklade s podmienkami, ktoré základné záhradné plodiny vyžadujú - namiesto slnka potrebujú tieň, namiesto miernej hydratácie - konštantnú vysokú vlhkosť.

  Celkovo však hnojivá vôbec nepotrebujú. Nie sú náročné na zemi. Na výsadbu by ste si mali zvoliť tieňované a nevyhnutne vlhké miesto. Malo by sa pamätať na to, že rôzne odrody tolerujú rôzne druhy zamokrenia alebo naopak nedostatok vlhkosti.

  Priame slnečné žiarenie neprinesie pre rastlinu žiadny úžitok, skôr naopak - rastlina bude zakrpatená, zakrpatená a pravdepodobne v blízkej budúcnosti ochorie.

  Spory a rozdelenie

  Táto cesta je možná pre záhradníkov, ale je dosť dlhá a starostlivá. Na tento účel sa dozrieva dozreté spóry s listami av januári sa vysievajú do prefabrikovanej pôdy (2 časti rašeliny, 1 diel listovej pôdy, 1 diel piesku) bez toho, aby sa súčasne zakopali, ale umiestnili sa na vrch a zvlhčili postrekovačom. Sklo je umiestnené na povrchu zeme. Druhý mesiac po výsadbe sa objavia prvé výhonky. Ak sa chcete vysporiadať s odrodami, ktoré majú dlhé odnože (pštros, brada, atď.), Proces rozmnožovania bude omnoho ľahší - stačí postarať sa o to, aby bol dospelý krík skoro na jar rozdelený a zasadený do zeme po odstránení hrozby opakovaného mrazu.

  Hotové kríky

  Toto je najjednoduchší a najbežnejší spôsob bez väčších problémov. Stačí vykopať huňatý a zdravý ker v lese, zabaliť korene zemou, aby pri preprave nevysychali, mierne navlhčili samotnú rastlinu a doma ju už rozdelili a zasadili na svoje miesto.

  Pri pestovaní veľkých odrôd nechajte dostatočnú vzdialenosť od susedných rastlín, inak ich papraď ľahko „vytlačí“!

  Pred výsadbou stanovte veľkosť už dospelej rastliny a podľa toho pre ňu pripravte výsadbovú jamu. Priemer otvoru pre veľké odrody bude asi 50 cm, hĺbka nie je menšia ako 40 mm. Najlepšie je vyplniť ho rovnakou pôdou, v ktorej rastie krík pred presadením - výrazne to uľahčí jeho prežitie. Ak to chcete urobiť, nebuďte leniví, keď so sebou vezmete nejakú lesnú pôdu.

  Ak ste kúpili hotovú rastlinu pestovanú v škôlke, nezabudnite pri výsadbe pridať rašelinu a nepreháňajte ju hnojivami. Fern sa to nepáči. Okamžite zalejte nový domov.

  Napriek tomu, že kultúra sa považuje za nenáročnú, pri výsadbe by ste mali byť pri sadení veľmi opatrní: zabráňte vysúšaniu koreňov, padaniu listov a počas práce sa ich vôbec nedotýkajte.

  Na konci všetkých činností je potrebné pôdu preplietnuť pilinami alebo starou trávou. Tým sa ušetrí potrebná vlhkosť.

  V podmienkach nedostatočných dažďov je dôležité systematické zalievanie. Zlepšuje stav rastlín a pravidelné plytké uvoľňovanie. Orezávanie nie je potrebné (s výnimkou zlomených alebo chorých listov). Staré zvädnuté lístie bude slúžiť ako hnojivo pre budúce generácie.

  Vrchný obväz je voliteľný, ale ak si budete priať, môžete ho urobiť na jar lepšie ako na začiatku rastu.

  Paprade lepšie reagujú na tekuté hnojivá.

  Rastlina prinesená z lesa sa sotva oplatí obklopiť so zvláštnou starostlivosťou - nikto sa o to nemusí obávať a vy to nemusíte. Ak však pochádza z viacerých druhov, ktoré milujú teplo, a zima vo vašich zemepisných šírkach je studená a dlhá, bude potrebná malá príprava na zimovanie. Na konci jesene by mala byť papraď pokrytá „prikrývkou“. Na tento účel je vhodný akýkoľvek krycí materiál, na ktorý sa nalieva rašelina na vrch, staré lístie alebo iba smrek.

  Choroby a škodcovia

  Papraď obyčajne trpí zriedkavo chorobami, ale ak sú podmienky pestovania výrazne narušené alebo existuje nepriaznivé okolie, môžete sa stretnúť s hubovou infekciou (huby druhu Phyllosticta) a bakteriálnou infekciou. Navonok to vyzerá takto: listy žltnú, potom hnednú a odumrú. Tmavý plak je možný iba na zadnej strane listu alebo je ovplyvnená centrálna žila (potom hovoríme o takom ohromnom ochorení, ako je háďatko listov). V takom prípade sa budete musieť rozlúčiť s rastlinou a je lepšie vykopať a kontaminovať pôdu. Proti hubovej infekcii môžete bojovať odrezaním všetkých suchých a chorých listov a zvyšnú rastlinu ošetriť fungicídom. V budúcnosti by sa osobitná pozornosť mala venovať zalievaniu a uvoľňovaniu.

  Medzi hmyzmi, ktoré môžu infikovať paprade, sú častejšie svrab, múčnatka a vošiek. V tomto prípade rôzne insekticídy dobre pomáhajú. Hlavná vec je nezabudnúť vylúčiť dôvod, prečo rastlina oslabila, inak sa choroba opäť vráti.

  Rôznorodosť a krása paprade, ich nenáročnosť umožňujú týmto rastlinám zaujať svoje miesto v krajinnom usporiadaní letných chatiek a pozemkov pre domácnosť. Táto malá oáza nielen skryje nevzhľadné miesta prázdne z dôvodu nedostatku svetla, ale tiež prinesie veľa estetického potešenia.

  Pestovanie papradie z výtrusov

  V prípade, že na vašom webe už papraď rastie, môžete ho veľmi ľahko šíriť jednoducho zbieraním spór od dospelých kríkov. Alebo ich môžete požiadať od svojich susedov alebo známych, zhromaždiť ich v lese alebo si ich kúpiť v špecializovanom obchode. Zber semena je omnoho jednoduchší, ako si myslíte.

  Na vnútornom povrchu listov papradia sú malé hľuzy. Spory sa nachádzajú v nich. Pod kríkom by sa mala pripevniť biela tkanina alebo list papiera.

  Ďalej by ste mali potriasť semenami na poškodený materiál. Potom musia byť do jedného týždňa sušené v novinách v teplej a suchej miestnosti.

  Potom by ste mali pripraviť výtrusy na siatie.

  Pestovanie rastlín, ako je napríklad papraď z výtrusov, je veľmi zaujímavý a vzrušujúci postup. Mono učí dokonca aj malé dieťa. Najlepšie je vysiať v januári. Aby ste to dosiahli, musíte zobrať krabicu a naplniť ju substrátom. Odporúčame vám použiť nasledujúcu zmes:

  • Půda (je lepšie používať lesné odpadky) - jedna časť.
  • Vláknitý rašelinový substrát - dve časti.
  • Kalcinovaný riečny piesok je jeden kus.

  Spóry sú pomerne malé častice. z tohto dôvodu je lepšie uskutočniť očkovanie zo striekačky bez ihly. Tento materiál pre osivo musí byť rozptýlený na povrchu substrátu, akoby tvoril súvislý koberec. Ďalej je potrebné striekať vodu z rozprašovacej fľaše. Potom obal zakryte plastovým obalom alebo čírym sklom, aby ste vytvorili teplé prostredie. Kapradina vyrastie na veľmi dlhú dobu. Niekde na dva mesiace. Po celú túto dobu je potrebné pozorovať a včas zvlhčiť pôdu, v žiadnom prípade nezabráni vyschnutiu. Starostlivosť a pestovanie paprade sa mierne odlišuje od pestovania zvyšných rastlín. Mladé výhonky sú podobné nepretržitému kobercu machu. A len po nejakej dobe uvidíte, že sa objavia malé samostatné zásuvky s malými listami. Je potrebné si zvyknúť pestovať papraď bez filmu postupne, denne mierne otvárajúce skleník na 2-3 hodiny. Potom, čo dorastie na sedem centimetrov, môže byť papraď vysadená v samostatných kvetináčoch (priemer týchto kvetináčov by nemal byť väčší ako 12 cm).

  Výsadba papraďov na otvorenom priestranstve

  Hlavné podmienky pre pestovanie paprade sú: odtieň a vlhkosť. Ak ich budete sledovať, na vašom webe budú čoskoro k dispozícii dobré kríky rastlín. Výsadba papraďov je tiež dôležitá. Najmä výsadba naklíčených rastlín na otvorenej pôde sa uskutoční najskôr 15. mája. V severných regiónoch o 11 - 15 dní neskôr. V tomto prípade je dôležité, aby mala pôda čas na dokonalé zahriatie a aby nemohlo dôjsť k nebezpečenstvu zamrznutia. Na pestovanie paprade je potrebné pripraviť pozemok s rozmermi 60 x 60 cm, vykopať ho a pridať do pôdy rašelinu a hrubý piesok. Na kvetinovom záhrade je potrebné urobiť malú dieru (jeden a pol krát viac ako jeden kus zeminy z hrnca) a opatrne označiť rastlinu v nej, posypanú zemou a mierne stlačenú. Po dokončení musí byť kapradina napojená. Pri pestovaní paprade je potrebné vziať do úvahy skutočnosť, že listy môžu byť veľmi zametavé. Z tohto dôvodu je potrebné medzi rastlinami ponechať voľný priestor 45 až 60 cm.

  Funkcie spoločnosti Fern Care

  Hlavnou črtou papradia je, že v podstate už nie je. Pre vynikajúci rast a ďalší vývoj bude táto rastlina potrebovať dodatočnú výživu. Ak sa pestuje v drsných klimatických podmienkach, je potrebná zimná ochrana.

  Polievanie, uvoľňovanie pôdy, hnojenie.

  Ak sa chcete naučiť pestovať domáce papraď, mali by ste pozorne preštudovať nasledujúce odporúčania. Aby sa zabránilo veľmi rýchlemu odparovaniu vlhkosti, odporúča sa mulčovať pôdu. Môžete tiež použiť štiepky, kosenú trávu, hobliny alebo nasekanú kôru stromov. Zalejte paprade podľa potreby. V takom prípade, ak bolo leto veľmi daždivé, potom papraď nepotrebuje ďalšie zavlažovanie. Táto rastlina uprednostňuje vlhkosť a chlad. Preto v lete, za mierneho a teplého počasia odporúčame rozstrekovať paprade zo záhradného spreja. Po výsadbe papraďov nebude starostlivosť zahŕňať aplikáciu hnojív. Mono rastlina pre druhý rok s nástupom jari. Na tento účel môžete použiť rôzne zložité minerálne kompozície alebo organické hnojivá.

  Príprava na zimu

  Druhy kapradín, ako sú pštrosy a kapre, sú veľmi odolné proti mrazu a nepotrebujú ďalšie prístrešky. Odrody, ktoré milujú teplo, sa v jesennom období posypú a rozotrú vrstvou mulča. Môžete použiť štiepky, slamu alebo hobliny. Na konci sezóny listy začínajú odumierať a nadobudnúť suchý a neatraktívny vzhľad. Nemôžete ich odstrániť. S nástupom jari budú čerstvé zelené úplne upchávať pomalé časti kapradiny a znovu bude môcť nájsť krásu. Keď sa mŕtve časti kapradiny zväčšia každé tri roky, rastlina by sa mala opätovne vysadiť. Najprv vykopú krík, potom sa odstránia staré listy a korene sa opatrne rozdelia na časti. Tento postup sa musí vykonávať skoro na jar, kým kapradina nezačne rásť. Pri tomto spôsobe rozmnožovania by sa výsadba paprade a ich ďalšia starostlivosť mali vykonávať rovnakým spôsobom ako pri pestovaní mladých sadeníc.

  Kam umiestniť papraď

  Vyberte si vhodné miesto v miestnosti pre rastlinu. Pretože papraď je odolný voči odtieňom, môže sa umiestniť na stojan v miestnosti alebo položiť na poličku. Tu bude rastlina najpohodlnejšia. Niektoré papraďy sú vhodné pre jasné, ale rozptýlené svetlo, takže sa budú cítiť skvele pri okne smerujúcom na východ alebo na sever.

  Najvhodnejšia teplota na rast papradia je asi 15 - 20 ° C, pri teplote pod 10 ° C rastlina zomrie a bude sa cítiť nepohodlne, ak je teplota nad 22 ° C. V bežných apartmánoch je teplota omnoho vyššia, takže paprade sa dajú umiestniť do kuchyne alebo na chodbu alebo postrekovať rastlinu každý deň.

  Vlastnosti zalievanie

  Rastlinu je potrebné pravidelne zalievať, aby nedošlo k presušeniu hlinenej kómy. Papraď je veľmi citlivá na nedostatok vlhkosti, špičky cestičky sa začínajú usychať a potom je celé lístie úplne. Suché listy je potrebné odstrániť a pokračovať v pravidelnom zavlažovaní.

  V zime sa paprade začínajú odpočívať. V tomto okamihu musí byť zalievanie znížené. Ale Zem v kvetináči musí byť stále vlhká. Na jar, s nástupom obdobia rastu, sa zálievka postupne zvyšuje.

  Voda by mala byť mäkká, takže je najlepšie nechať ju stáť pri izbovej teplote alebo použiť na zavlažovanie dažďovú vodu.

  Ferns netoleruje suchý vzduch v byte, preto ich denne striekajte teplou vodou, v horúcich dňoch to aspoň dvakrát denne ráno a večer.

  Ak nemôžete často postrekovať paprade, nalejte expandovanú hlinu do panvice a navlhčite ju a zakryte povrch pôdy v hrnci vlhkým machom. Suchý, navlhčený expandovaný íl a mach.

  Ako transplantovať papraď

  Pripravte substrát na výsadbu paprade. Vezmite 2 časti listového humusu, jednu časť rašeliny a 2 diely olúpaného piesku. Pokiaľ ide o paprade so zlatými listami, experti navrhujú, aby ste do pôdy pridali trochu zhnitú kôru.

  Keďže je rastlina pomerne veľká, vyberte pre ňu kvetináč zodpovedajúci jej veľkosti. Paprade sa môžu pestovať aj vo výsadbách a v košoch. Na dno nádoby položte odtok, potom vrstvu živného substrátu. Položte rastlinu a naplňte pôdu. Zalejte paprade a umiestnite na svetlé miesto.

  Pin
  Send
  Share
  Send
  Send