Užitočné tipy

Krvný tlak u detí - tabuľka podľa veku a pravidlá na úpravu odchýlok

Pin
Send
Share
Send
Send


Každý rok lekári vydávajú zvukový signál! Pediatrická hypertenzia sa rýchlo vyvíja. Aké príznaky hypertenzie a vysokého krvného tlaku sú charakteristické v detstve?

V poslednom čase sa vo svete čoraz častejšie vyskytujú prípady arteriálnej hypertenzie u detí a dospievajúcich. Normálne sa krvný tlak (BP) zaznamenáva a hodnotí podľa centilnej tabuľky. Indikácie v nej závisia od veku, výšky a pohlavia pacienta.

Hladina krvného tlaku je v korelácii s inými faktormi vrátane techniky jej merania. Napríklad meraním úrovne systolického krvného tlaku v polohe na chrbte sa získajú nadhodnotené hodnoty. V tomto prípade je diastolika o niečo nižšia ako v stojacej polohe. Ak to zmeráte pomocou metódy Korotkov, potom stojí za zváženie šírky a dĺžky manžety.

Známky a príznaky

Hypertenzia u detí sa spočiatku zisťuje vo forme zvýšenej únavy. Existujú bolesti hlavy, únava, depresívna nálada.

Dojčatá často nehovoria o svojom stave. V tomto prípade sa oplatí pozorne sledovať dýchavičnosť, najmä počas laktácie. Venujte pozornosť malému prírastku na váhe, neustálemu plaču a všeobecnému vývojovému oneskoreniu.

Najčastejšie príznaky vysokého krvného tlaku u detí:

Pri všeobecnej kontrole
 • škvrny na koži v odtieni kávy a mlieka,
 • srdcová tachykardia
  strie,
 • bradavky umiestnené vo väčšej vzdialenosti
 • zosilnenie reflexov šľachy,
  vlhká, teplá pokožka
 • záhyby na krku pterygoidového tvaru,
 • tváre mesiaca
 • zvýšená nervozita
 • dlhé výkriky
 • zväčšená štítna žľaza.
Pri kontrole systému
 • zmenené tepny sietnice,
 • posunutý alebo zosilnený apikálny impulz,
 • epigastrické šelesty,
 • zvuky v rebrovom uhle,
 • brušné masy

Ďalšou dôležitou diagnostickou štúdiou je denné monitorovanie.

Táto metóda umožňuje zistiť odchýlky krvného tlaku v cirkadiánnom rytme. Je schopný zmerať krvný tlak a vykonať diferenciálne vyšetrenie rôznych foriem arteriálnej hypertenzie.

Norma tlaku u detí

Aký krvný tlak by malo mať dieťa? Existujú 2 typy. Prvý systolický (horný) je spojený s prácou srdca a uvoľňovaním krvi. Druhý diastolický (spodný) - priamo závisí od tónu ciev.

Pri narodení dojčiat je systolický krvný tlak asi 75 mm Hg. Art. Počas prvého roku života stúpa každý mesiac o 1 mmHg. Art. V budúcnosti, od 1 do 6 rokov, spomaľuje tempo rastu.

Tabuľka: Norma krvného tlaku u detí

Normálny krvný tlak dieťaťa sa považuje za 90 pri 45 mm Hg.

Známky závažnej hypertenzie

V pokročilých formách môže byť toto ochorenie dosť nebezpečné ochorenie a spôsobuje závažné komplikácie na rôznych orgánoch človeka.

Hlavné príznaky a príznaky hypertenzie u mladých pacientov:

 • viac ako 99 percentil, rýchla dynamika rastu,
 • generalizované alebo čiastočné kŕče, fokálne príznaky,
 • izolovaná neuropatia tváre, bolesti hlavy,
 • rozmazané videnie, zrakový nerv s kongestívnym diskom,
 • kŕče sietnice, výpotky a krvácania sietnice,
 • kongescia v pľúcnom obehu, LV hypertrofia,
 • ostré bolesti hlavy, chrbta alebo brucha, objemné útvary v bruchu,
 • zlyhanie obličiek, cievne šelesty.

Bez správnej terapie môže hypertenzia prispieť k rozvoju srdcového zlyhania. Skoky v krvnom tlaku vedú k poškodeniu ciev mozgu, srdca a obličiek.

Dôvody vysokého krvného tlaku

Dedičné príznaky môžu ovplyvniť vývoj hypertenzie u detí. Preto je potrebné na recepcii ošetrujúceho lekára hovoriť o výskyte choroby v rodine.

Arteriálna hypertenzia sa môže vyvinúť u dospievajúcich s pravdepodobnosťou:

 1. 30%, ak ho má jeden rodič,
 2. 50%, ak je choroba fixovaná u oboch rodičov.

Aj vývoj choroby a dedičnosť korelujú s pohlavím dieťaťa. Ukazovatele rastú takto. Choroba u chlapcov je fixovaná 1,9-krát častejšie, u dievčat 2,4-krát (jeden rodič je chorý). Ochorenie sa prejavuje 3,9-krát častejšie u chlapcov a 6,2-krát častejšie u dievčat (obaja rodičia ochorejú).

V rôznych vekových skupinách majú deti svoje vlastné etiologické faktory na vývoj ochorenia. Deti mladšie ako 6 rokov ochorejú kvôli trombóze a stenóze renálnych tepien a malformácii obličiek. Často sa im diagnostikuje bronchopulmonálna dysplázia alebo koarktácia aorty (ako dieťa). U adolescentov môže byť príčinou arteriálna hypertenzia, ochorenie obličiek, metabolický syndróm, koarktácia aorty (typ dospelých).

Identifikácia jedného z príznakov vyššie uvedených chorôb často naznačuje prítomnosť sekundárnej formy hypertenzie.

Patologické ošetrenie

Liečba hypertenzie u detí a dospievajúcich sa má vykonávať individuálne. V takom prípade sa berú do úvahy vlastnosti a príčiny ochorenia. Osobitná pozornosť sa venuje jeho klinickému priebehu, ako aj prítomnosti komplikácií.

V modernej medicíne je obvyklé používať nefarmakologické metódy liečby hypertenzie u detí.

V takom prípade sa odporúča dieťaťu dodržiavať režim dňa, aktivitu a odpočinok. Je tiež dôležité zmeniť stravu a opustiť zlé návyky.

Podporuje rýchle uzdravenie, zvýšenie pohybovej aktivity a priaznivé psycho-emocionálne stavy.

Lieky sa odporúčajú iba adolescentom, ktorým nie je počas 6 mesiacov poskytovaná protidrogová liečba.

Hlavnou úlohou pri určovaní terapie je úprava krvného tlaku. Mal by byť nižší ako 90 percentilov podľa vekových skupín, pohlavia a výšky. Prispieva to k významnému zlepšeniu kvality života pacienta a bráni hypertenznej kríze poškodením cieľových orgánov.

KONTRAINDIKÁCIE SÚ DOSTUPNÉ
POTREBUJETE POTREBU POTREBUJÚCE POTREBU

Autorka článku Svetlana Ivanova, praktická lekárka

Ako merať krvný tlak dieťaťa?

Krvný tlak možno merať od narodenia. U detí sa meria aj u dospelých pomocou tonometra. Používa sa konvenčný monitor krvného tlaku. Potrebuje však detskú manžetu. Pre malé deti existujú špeciálne detské (a dokonca aj dojčenské) manžety pre tonometer. Manžeta je položená na detskom ramene. Ak môže dieťa sedieť, krvný tlak sa meria v sede. V polohe na chrbte je krvný tlak mierne vyšší. Rameno s manžetou by malo ležať voľne na úrovni hrudníka.

Pre spoľahlivý výsledok musí byť dieťa v pokoji. S nadšením, úzkosťou a strachom krvný tlak stúpa. Deti sa často boja lekárov. Preto môže byť meranie krvného tlaku pri vymenovaní lekára nespoľahlivé. Pre takéto deti budú rodičia musieť kúpiť tonometer. Ak je dieťa malé, potom s detskou manžetou. Naučte sa, ako merať krvný tlak doma.

Dieťa môže byť vystrašené novým neznámym zariadením. Preto, pre ešte spoľahlivejší výsledok, musíte zmerať krvný tlak niekoľkokrát počas dňa. Je ešte lepšie pravidelne merať tlak dieťaťa týždeň alebo dva (ráno, popoludní a večer), zaznamenávať výsledky. A potom, s výsledkami, choďte na lekára.

Meranie krvného tlaku u detí

Je dôležité určiť uvažovaný indikátor v pokojnom stave, dieťa by nemalo byť nervózne. Aby sa nebál, môžete tento postup predstaviť ako hru. Krvný tlak u detí sa meria pomocou štandardného alebo elektronického monitora krvného tlaku podľa nasledujúcich pravidiel:

 1. Optimálny čas je ráno, do 10 minút pred manipuláciou by malo dieťa odpočívať.
 2. Ak majú drobky chuť na raňajky, je lepšie postup odložiť a vykonať ho hodinu po jedle.
 3. Na meranie krvného tlaku u detí sa musia používať špeciálne manžety. Odporúčaná šírka závisí od veku. Dojčatá - 3 cm, jednoročné deti - 5 cm, predškoláci - 8 cm.
 4. Spodná hrana manžety je 1,5 - 3 cm nad ulárnou dutinou.
 5. Deti mladšie ako 1,5 - 2 roky je vhodné zmeniť tlak v polohe na chrbte. Ak je dieťa staršie, môžete ho požiadať, aby sedel potichu.
 6. V priestore medzi manžetou a ramenom by mal prst dospelého človeka voľne sedieť.
 7. Lakťový kĺb by mal byť mierne ohnutý tak, aby bol stred ramena na úrovni srdca.
 8. Fonendoskop je umiestnený pod spodným okrajom manžety. Jeho membrána by mala byť navrstvená na ulnar fossa.
 9. Do manžety je potrebné pumpovať vzduch na úroveň 60 - 90 mm RT. Umenie, až kým nezmizne zvuk zvlnenia.
 10. Po prečerpaní musí byť hruškový ventil mierne uvoľnený. Vzduch by mal vychádzať postupne.
 11. Výskyt prvých počuteľných rytmov naznačuje hornú hladinu krvného tlaku a posledné pulzné tóny označujú dolnú hranicu.
 12. Opakované meranie sa vykonáva po 10-15 minútach.
 13. Odporúča sa určiť opísaný ukazovateľ na niekoľko dní v rade a zvoliť najnižšie hodnoty ako konečné.
 14. Na porovnanie je potrebné poznať normálny krvný tlak u detí - veková tabuľka obsahuje spriemerované údaje, takže odchýlka je v rozmedzí 10 mmHg. Art. považované za prijateľné.
 15. Ak nemôžete sami vykonávať merania pomocou mechanického tonometra, je lepšie kúpiť elektronické zariadenie alebo kontaktovať lekárske centrum.

Krvný tlak - norma podľa veku u detí

Najrýchlejší rast ukazovateľa záujmu sa pozoruje v prvom roku života dieťaťa. Norma krvného tlaku u detí je spočiatku rovnaká pre obe pohlavia. Po 5 až 9 rokoch je uvažovaný parameter o niečo vyšší u chlapcov, po ktorom je opäť vyrovnaný. S vekom krvný tlak u detí neustále rastie. Je to spôsobené zúžením lúmenu krvných ciev a znížením elasticity ich stien.

Diastolický tlak - norma podľa veku

Opísaná hodnota sa tiež nazýva nižšia alebo minimálna. Charakterizuje odolnosť periférnych ciev a odráža intenzitu krvného tlaku v okamihu relaxácie srdcového svalu. Normálny krvný tlak u detí je individuálnym parametrom, existujú však priemerné ukazovatele. Závisia od veku dieťaťa a krvného tlaku v čase kontrakcie srdca (systole). Bol vyvinutý špeciálny systém na výpočet diastolického krvného tlaku u detí - zostavuje sa veková tabuľka na základe nasledujúcich vzorcov:

 • do 12 mesiacov - 2 / 3-1 / 2 maximálneho systolického tlaku,
 • po roku - 60 + počet celých rokov.

Systolický tlak je normou

Tento parameter ukazuje silu prietoku krvi v čase napätia srdcového svalu a vytlačenia biologickej tekutiny do ciev. Hodnota toho, aký krvný tlak u detí závisí od ich veku a zloženia tela. Tento ukazovateľ je navyše ovplyvnený fyzickým a emocionálnym stavom dieťaťa, stravou, dedičnými chorobami a dokonca aj dennou dobou. Výpočet priemerného systolického tlaku u detí sa vykonáva podľa nasledujúcich vzorcov:

 • deti - 76 + dvojnásobok počtu mesiacov života,
 • po roku - 90 + vek vynásobený 2.

Normy krvného tlaku u detí - tabuľka

Aby sme nestratili čas neustálym výpočtom a aby sme sa nezmýlili v získaných číslach, je lepšie použiť všeobecne akceptované hodnoty. Pohodlný spôsob porovnania skutočného a normálneho krvného tlaku u detí je tabuľka. Ukazuje minimálnu a maximálnu hranicu uvažovaného parametra od 0 do 15 rokov. Nie je dôvod na obavy, ak je nameraný krvný tlak u detí v rámci ich limitov - tabuľka podľa veku je uvedená nižšie. Odporúča sa uložiť alebo vytlačiť.

Nízky krvný tlak

Popísaný stav sa nazýva hypotenzia alebo hypotenzia. Vo väčšine prípadov sa nízky krvný tlak u detí zriedkavo vyskytuje pod vplyvom vonkajších faktorov a nezávisle sa stabilizuje. Problémom je pretrvávajúca hypotenzia, ktorá narúša normálne fungovanie nervového a endokrinného systému, zhoršuje kvalitu života dieťaťa.

Nízky krvný tlak u detí - príčiny

U úplne zdravých detí sa vyskytuje krátkodobá hypotenzia. Nízky krvný tlak u detí mladších ako jeden rok sa môže vyskytnúť z týchto dôvodov:

 • predčasný čas
 • teplota je príliš vysoká
 • nedávne kŕmenie
 • únava.

Je dôležité venovať pozornosť ďalším faktorom ovplyvňujúcim krvný tlak u detí - veková tabuľka nezohľadňuje telesnú postavu, životný štýl a geografickú polohu dieťaťa. Krvný tlak u malých detí je omnoho nižší, ako sú všeobecne akceptované normy. Dokonca aj hypotenzia sa pozoruje pri prispôsobovaní sa novému, najmä vysokohorskému alebo tropickému podnebiu, ktoré žije v oblastiach s nízkym atmosférickým tlakom. Fyziologická hypotenzia sa často vyskytuje u detských športovcov po intenzívnom tréningu.

K patologickému poklesu tlaku dochádza z týchto dôvodov:

 • nízka mobilita
 • intrauterinná patológia,
 • časté respiračné infekcie
 • emocionálne preťaženie,
 • chronické ložiská zápalu,
 • nesprávny denný režim
 • fyzické preťaženie
 • dedičnosť,
 • ochorenie štítnej žľazy
 • diabetes mellitus
 • anémia,
 • nedostatok vitamínu
 • zlyhanie srdca
 • duševné poruchy
 • alergické reakcie
 • myokarditída a ďalšie.

1 Funkcie fyziologie detstva

Telo dieťaťa má niektoré vlastnosti z anatómie a fyziológie srdca a krvných ciev. In utero plodu, ako aj nejaký čas po narodení, funkcia dolného kanálika (otvor medzi aortou a pľúcnou tepnou) a oválne okno (spája predsieň). Normálne sa zatvárajú krátko po narodení. Ak sa tak nestane včas, deti môžu mať srdcové defekty a choroby.

U dojčiat sa pozoruje nezrelosť systému srdcového vedenia, nedokonalá regulácia kardiovaskulárneho systému, vaskulárny tonus, vyššia priepustnosť kapilárnej siete, širší lúmen a väčšia elasticita stien ciev ako u dospelých. Všetky tieto faktory naznačujú, že krvný tlak u detí by mal byť nižší ako u dospelých.

Takže pri narodení je krvný tlak dieťaťa približne 75/35 mm Hg, do prvého roku života jeho hodnota dosahuje 80-85 / 40-45 mm Hg, o tri roky je krvný tlak 95 / 60 mmHg a 5 - 100/65 mmHg Je zrejmé, že so zvyšujúcim sa počtom rokov „rastie“ aj tlak, systolický aj diastolický. A už u adolescentov vo veku 14 - 17 rokov sa hodnoty krvného tlaku priblíži k hodnotám dospelých.

2 Zvýšený tlak u detí

Plačúce dieťa - fyziologický stav, pri ktorom sa zvyšuje tlak

Arteriálna hypertenzia u detí je ochorenie, ktoré sa v porovnaní s vekovou normou vyznačuje zvýšením hodnôt krvného tlaku. Znamená zvýšenie krvného tlaku vždy ochorenie? Nie, existujú fyziologické podmienky, pri ktorých sa tlak prirodzene zvyšuje: aktívne sanie, kŕmenie, plač, fyzická aktivita, vzrušenie, zvýšené emocionálne pozadie.

Všetky tieto dôvody môžu pomôcť posilniť. Po odstránení týchto príčin a krátkodobého odpočinku sa však indikátory tlaku opäť dostanú k vekovej norme. Ďalšia vec je, keď indikátor tonometra stabilne zaznamenáva prekročenie prípustných ukazovateľov bez ohľadu na uvedené faktory. Tu hovoríme o tejto chorobe.

3 Ako zistiť tlak?

U detí sa hodnotenie ukazovateľa, ako je krvný tlak, hodnotí s prihliadnutím na vekové normy. Existujú špeciálne centilné tabuľky, v ktorých sa počíta, aký krvný tlak by mal mať dieťa, berúc do úvahy jeho výšku, hmotnosť, pohlavie. Preto je potrebné najprv zmerať výšku a hmotnosť dieťaťa, potom zmerať tlak (je lepšie merať trikrát, s intervalom 2 až 3 minúty), vypočítať priemerné hodnoty systolického a diastolického krvného tlaku na základe troch meraní, porovnať údaje s tabuľkovými hodnotami.

Ak sú podľa tabuľky ukazovatele v rozsahu od 10 do 90 centilov - to je norma, od 90 do 95 centilov - hraničná hypertenzia, nad 95 centilov - arteriálna hypertenzia. Na diagnostikovanie sa musia uskutočniť najmenej tri návštevy u lekára v intervale 5 až 7 dní a trojnásobné ukazovatele musia prekročiť povolenú normu. Malo by sa pamätať na to, že existujú pravidlá, ktoré umožňujú najpresnejšie meranie tlaku bez skreslenia výsledkov:

Meranie tlaku u detí

 1. Miestnosť by nemala byť horúca ani studená. Tepelný komfort by sa mal udržiavať.
 2. Šírka manžety by mala zodpovedať obvodu ramena dieťaťa a je vybraná podľa veku a telesnej hmotnosti. Dospelá manžeta nedokáže zmerať tlak dieťaťa.
 3. Do 1-1,5 hodiny pred manipuláciou nie je povolené aktívne hrať, robiť gymnastiku, cvičiť. Neodporúčajú jesť, piť veľa tekutín a tínedžerov - fajčiť.
 4. Во время измерения ребенок не должен быть испуган, расстроен, конечно, не должен плакать.
 5. Проводить измерения предпочтительнее в одно и то же время, утром.

4 Причины высокого давления у ребенка

Первичные и вторичные причины аовышенного АД

Rovnako ako u dospelých, aj u detí existujú dve formy hypertenzie: primárna a sekundárna. Primárna forma je častejšia, príčiny jej výskytu nie sú stanovené, vzťah medzi primárnou formou a dedičnosťou je zreteľne vysledovaný. Dieťa trpiace touto formou hypertenzie, otec alebo mama, dedko alebo babička budú mať vysoký krvný tlak. Pre tento formulár je nevyhnutné iné meno.

Sekundárna forma sa vyskytuje u 5 až 20% všetkých prípadov hypertenzie. Ďalší názov pre sekundárnu formu je symptomatický, t.j. presná príčina jeho výskytu je stanovená a určená - jedná sa o ochorenie srdca, obličiek, endokrinného systému, nervového systému alebo iné ochorenie, ktorého príznakom je pretrvávajúce zvýšenie krvného tlaku. Existujú aj niektoré vlastnosti sekundárnej formy.

Spravidla sa vyskytuje v prvých 10 rokoch života dieťaťa, vyznačuje sa pretrvávajúcim, výrazným zvýšením systolického aj diastolického tlaku, nepozoruje sa žiadny genetický vzťah a je zaznamenaná rezistencia na liečbu. Najbežnejšia nefrogénna, endokrinná, hemodynamická, neurogénna zo všetkých druhov symptomatickej hypertenzie.

5 Príznaky

Sťažnosti na bolesti hlavy, slabosti a závraty

Dieťa, ktoré stále nemôže hovoriť alebo nedokáže jasne vyjadriť svoje sťažnosti so zvýšeným krvným tlakom, môže byť príliš vzrušené, nepokojné, roztrhané a môže odmietnuť prsník. Staršie deti sa môžu sťažovať na bolesti hlavy, slabosť, závraty, búšenie srdca, úzkosť, nemotivované obavy, agresívne alebo plačové správanie, úzkosť, dýchavičnosť alebo dýchavičnosť, horúčku, nevoľnosť, zvracanie, bolesť srdca. Ak sa takéto príznaky objavia u dieťaťa, je potrebné zmerať jeho krvný tlak.

6 Prieskum

Vyšetrenie lekára

Pri kontakte s lekárskym ústavom lekár určite vykoná objektívne vyšetrenie: okrem merania krvného tlaku vyhodnotí aj pulz, zvuky srdca, hranice, hluk, srdcový rytmus, zmeria výšku a hmotnosť dieťaťa. Spolu so svojimi rodičmi skontroluje, či niekto z rodiny trpel hypertenziou, aké chronické choroby má dieťa, aké sú jeho denné režimy, výživa a odpočinok, aká je psychologická situácia v rodine. Ak dospievajúci príde na recepciu, lekár musí zistiť, či má zlé návyky, či pacient pije alkohol alebo nikotín.

Povinné laboratórne a inštrumentálne vyšetrovacie metódy zahŕňajú:

 • všeobecná analýza krvi a moču,
 • chémia krvi (močovina, kreatinín, celkový proteín, elektrolyty, glukóza, lipidy, celkový cholesterol, triglyceridy, kyselina močová),
 • EKG,
 • Oftalmologické vyšetrenie
 • echokardiografia,
 • hodnotenie sexuálneho vývoja.

Analýza moču podľa Nechiporenka

Ak existuje podozrenie na symptomatickú hypertenziu, lekár predpíše:

 • analýza moču podľa Nechiporenka, Zimnitského,
 • klírens kreatinínu
 • sérový kreatinín, močovina v sére,
 • hladina vápnika v sére,
 • stanovenie hormónu stimulujúceho štítnu žľazu, tyroxínu, protilátok proti tyreoglobulínu,
 • Ultrazvuk obličiek, nadobličiek,
 • Ultrazvuk štítnej žľazy,
 • CT alebo MRI nadobličiek,
 • MRI mozgu.

Lekár predpíše vyšetrovacie metódy v závislosti od podozrenia na primárny zdroj zvýšenia tlaku. Je veľmi dôležité starostlivo a kompetentne diagnostikovať. Jeho koniec koncov koniec koncov závisí od včasného určenia choroby. Výsledkom arteriálnej hypertenzie u dieťaťa môže byť normalizácia hodnôt tlaku, stabilizácia zvýšených ukazovateľov alebo progresívny priebeh hypertenzie so zvýšením stupňa a vývoj komplikácií orgánov zraku, obličiek, srdca a krvných ciev.

7 Liečba hypertenzie u dieťaťa

Hlavným cieľom liečby je normalizácia krvného tlaku, ako aj prevencia komplikácií hypertenzie. Ak tlak v detstve skutočne dosiahne vysoké hodnoty, potom bez vhodného ošetrenia môže mať pacient do tridsiatich rokov vážne zdravotné problémy alebo dokonca zdravotné postihnutie. Liečba zahŕňa liečivé aj nrogové metódy. Pediatr by sa mal spolu s kardiológom zaoberať liečbou vysokého krvného tlaku u dieťaťa.

Neliečivé metódy môžu byť nezávislým spôsobom liečby a môžu byť základom liekovej terapie. Hlavné metódy liečby bez drog sú tieto:

 • racionálna denná rutina, primeraný nočný spánok,
 • obmedzenie stravy, vyvážená strava s množstvom horčíka, draslíka, vápnika,
 • korekcia výživy pre deti s nadváhou,
 • dostatočná fyzická aktivita, ale bez preťaženia, prípravná skupina pre telesnú výchovu pri hypertenzii 2 lyžice;
 • odmietnutie zlých návykov (relevantné pre dospievajúcich),
 • psycho-emocionálny mier.

Pri liekovej terapii sa používajú lieky nasledujúcich skupín: b-blokátory, diuretiká, ACE, AK, blokátory angiotenzinogénu II R. Prípravky, dávku liečiva a frekvenciu ich podávania predpisuje iba ošetrujúci lekár. Nikdy by ste sa nemali samoliečiť!

Približné hodnoty normálneho krvného tlaku pre deti rôzneho veku sú uvedené v tabuľke

vekKrvný tlak
systolickýdiastolický
novorodenci60 — 9640 — 50
1 mesiac80 — 11040 — 75
1 mesiac - 1 rok90 — 11050 — 75
2 - 3 roky100 — 11060 — 75
3-5 rokov100 — 11560 — 75
6 až 10 rokov100 — 12060 — 80
10 až 12 rokov110 — 12570 — 80
12 - 15 rokov110 — 13570 — 85

Krvný tlak nezávisí iba od veku, ale aj od pohlavia. Dievčatá majú mierne nižší krvný tlak ako chlapci. Z hmotnosti a výšky dieťaťa, jeho postavy. Rozptyl normálnych hodnôt krvného tlaku je preto dosť veľký.

Ak ste to už určili vysoký krvný tlak u dieťaťa, Rodičia a lekári sa v tomto prípade zaujímajú o dve otázky. Aký je dôvod? A ako znížiť vysoký krvný tlak u dieťaťa?

Príznaky, príznaky nízkeho krvného tlaku

Klinický obraz zodpovedá veku detí. Je ťažké si všimnúť skoré prejavy hypotenzie u dojčiat. Nízky krvný tlak u dieťaťa do jedného roku má nasledujúce príznaky:

 • plačlivosť,
 • mokré a studené nohy, dlane,
 • únava,
 • ospalosť,
 • slabá chuť do jedla.

Známky hypotenzie u rastúcich detí:

 • časté zmeny nálad
 • závraty,
 • slabosť v tele
 • apatia
 • popudlivosť,
 • potenie,
 • rýchle začervenanie a blednutie kože,
 • bolesti hlavy
 • brnenie v srdci,
 • hučanie v ušiach,
 • zrakové postihnutie
 • mdloby.

Dieťa má nízky krvný tlak - čo robiť?

Plátok prírodnej čokolády a čierneho čaju s cukrom pomôže zmierniť príznaky hypotenzie rýchlo. Existujú bylinné prípravky, ktoré dokážu u detí postupne zvyšovať nízky krvný tlak - liečba založená na eleuterokoku, ženšene a vine čínskej magnólie je dlhodobá, ale účinná. Niektoré deti potrebujú účinnejšie lieky, ktoré zlepšujú krvný obeh. Sú predpísané iba lekárom, takže pri stabilnej hypotenzii je dôležité dieťaťu ukázať špecialistovi.

Doma sa nízky krvný tlak tiež mierne upravuje - čo robiť doma:

 1. Pomôžte dieťaťu rozvíjať a udržiavať optimálnu dennú rutinu.
 2. Vyvážte stravu, obohatte menu o vitamíny a minerály.
 3. Eliminujte stres, fyzické a emočné preťaženie.
 4. Obmedzte čas strávený pred televízorom a počítačom, najmä pred spaním.
 5. Zvyknúť si dieťa na kontrastnú dušu.
 6. Vyhnite sa konfliktom v rodine.
 7. Urobte si čas na fyzickú aktivitu. Užitočné kúpanie, tanec, jazda na koni.

Vysoký krvný tlak u detí

Hypertenzia alebo hypertenzia sú v dospievaní bežné. Trvalý vysoký krvný tlak u dieťaťa mladšieho ako 12 rokov je zriedkavý a naznačuje vážne porušenie tela. Pri pravidelnom výskyte príznakov hypertenzie by ste mali okamžite vziať svoje dieťa k lekárovi. Bez adekvátnej liečby spôsobuje táto patológia nebezpečné komplikácie.

Vysoký krvný tlak - príčiny

Hlavným faktorom, ktorý tento jav vyvoláva, je hormonálna reštrukturalizácia. V puberte sa zvyšuje koncentrácia adrenalínu a aldosterónu, čo spôsobuje vysoký krvný tlak u dospievajúcich detí - tabuľka podľa veku tento proces jasne odráža. Ukazovateľ je od 12 do 15 rokov vyšší ako u mladších skupín. Ďalšou fyziologickou príčinou hypertenzie je zmena obehového systému. Ako dieťa rastie, hodnota krvného tlaku sa zvyšuje v dôsledku zúženia lúmenu krvných ciev a rozsiahlosti kapilárnej siete.

Patologické faktory výskytu hypertenzie u detí:

 • ochorenie obličiek
 • endokrinné poruchy
 • otrava,
 • poškodenie mozgu
 • porušenia cievneho tonusu,
 • ochorenie srdca.

Vysoký krvný tlak - príznaky

Klinický obraz hypertenzie u detí závisí od jej závažnosti a príčin. Vysoký krvný tlak u dieťaťa - príznaky:

 • bolesti srdca, hlavy,
 • podráždenosť,
 • únava,
 • srdcová frekvencia
 • dýchavičnosť
 • oneskorenie fyzického vývoja,
 • podráždenosť,
 • závraty,
 • zrakové postihnutie
 • smäd
 • poruchy stolice
 • časté močenie, najmä v noci,
 • zlý sen
 • akútny hlad bez prírastku na váhe,
 • potenie,
 • chvenie rúk
 • akné,
 • nevoľnosť,
 • zvýšený rast vlasov na tele a ďalších.

Čo robiť, ak vysoký krvný tlak?

Ak sú skutočné ukazovatele krvného tlaku u detí neustále vyššie ako čísla uvedené v tabuľke, mali by ste sa poradiť s lekárom. Rodičia si nemôžu zvoliť, ako znížiť tlak na dieťa. Aj použitie rastlinných antihypertenzív (tinktúra valeriány, mäty, materskej mladiny) sa musí dohodnúť s odborníkom. Účinné lieky (nifedipín, andipal) predpisuje iba lekár po dôkladnom vyšetrení. Samoliečba je obmedzená na všeobecné opatrenia na stabilizáciu krvného tlaku:

 • dobrá výživa
 • Dodržiavanie denných postupov
 • zdravý spánok
 • s výnimkou fyzického a psychického preťaženia,
 • mierne cvičenie
 • priaznivá atmosféra v rodine.

Sekundárna arteriálna hypertenzia

Ak jeden zo špecializovaných lekárov určí patológiu dieťaťa, ktoré je priamou príčinou vysokého krvného tlaku, potom sa zvýšenie krvného tlaku bude považovať za sekundárne. Tento stav sa nazýva sekundárna arteriálna hypertenzia. Najčastejšie príčiny sekundárnej hypertenzie u detí: ochorenie obličiek, koarktácia aorty (vrodená aortálna defekt), feochromocytóm (nádor kôry nadobličiek). U detí je častejšia sekundárna arteriálna hypertenzia. Môže sa prejaviť v mladšom veku, dokonca aj vo veľmi malých. V tomto prípade je potrebné liečiť základné ochorenie, lieky, ktoré priamo znižujú krvný tlak, prinesú iba dočasný a niekedy nevýznamný úľavu od stavu.

Primárna arteriálna hypertenzia

Ak v dôsledku vyšetrenia neexistujú žiadne zjavné dôvody na zvýšenie krvného tlaku, jedná sa o primárnu arteriálnu hypertenziu. Zvyčajne je dedičná (rodičia alebo príbuzní dieťaťa trpia hypertenziou). Primárna arteriálna hypertenzia sa spravidla prejavuje v dospievaní, niekedy na základnej škole. V počiatočnom štádiu, keď tlak dieťaťa mierne alebo príležitostne stúpa, sa zvyčajne diagnostikuje VVD (vegetatívno-vaskulárna dystónia) alebo NDC (neurocirkulačná dystónia) na základe hypertonického typu. Obidva tieto výrazy znamenajú nedokonalú reguláciu vaskulárneho tonusu nervovým systémom. Hypertenzia sa u dieťaťa diagnostikuje iba pri pravidelnom alebo pretrvávajúcom zvýšení krvného tlaku.

Hypertenzná krízová kríza

Hypertenzná kríza - náhly alebo postupný nárast krvného tlaku, ktorý môže byť sprevádzaný strachom a úzkosťou, alebo naopak, letargia, búšenie srdca, chvenie, potenie, sčervenanie alebo bledosť kože, bolesti hlavy a zvracanie. Tento stav si vyžaduje pohotovostnú starostlivosť.

Najlepšie je zavolať sanitku. Ak to z nejakého dôvodu nie je možné, anipal (1/2 karty pre 10-ročné dieťa) alebo nifedipín (v dávke 0,25 mg / kg, v 1 tab. 10 mg).

Andipal sa neodporúča na dlhodobé používanie u detí kvôli jeho fenobarbitálu (sedatívne a hypnotické lieky). Avšak pri hypertenznej kríze, ktorá je sprevádzaná nervovým vzrušením, strachom a úzkosťou, môže byť tento účinok užitočný pri jednorazovom alebo krátkodobom použití. Ak je dieťa potlačené - andipal nie je vhodný.

Nifedipín veľmi rýchlo znižuje krvný tlak a nemá sedatívny účinok, ale jeho účinok na telo dieťaťa nie je dobre známy. Preto nie je vhodný pre deti na pravidelné a dlhodobé používanie.

Dúfam, že môj článok: vysoký krvný tlak u dieťaťa, ukázalo sa, že je pre vás užitočné. Prajem vám veľa zdravia!

Pin
Send
Share
Send
Send