Užitočné tipy

Prírodné potravinárske farby doma

Pin
Send
Share
Send
Send


Návštevníci reštaurácií a kaviarní spravidla venujú pozornosť nielen vkusu podávaných jedál, ale aj tomu, ako sú zdobené. Kuchári sa preto snažia toto alebo to jedlo čo najlepšie ozdobiť. Najväčšia pozornosť je v tomto prípade venovaná sladkostiam a dezertom. Doma môžete vytvárať rôzne vzory zo smotany a postrekovačov.

Najlepšie je naučiť sa, ako sfarbiť jedlo doma, skôr ako ho kúpiť v obchode. Výsledok nebude horší, navyše nebude zdraviu nebezpečný. Takéto domáce farbivo sa používa na farbenie omáčok, želé, tmelov, krémov a omnoho viac.

Čo sú to potravinárske farbivá?

Potravinové farbivá sú syntetické aj prírodné. Syntetické látky sa potom delia na kvapalné, suché a gélové. Suché farbivá sa riedia malým množstvom tekutiny, aby sa miske získal požadovaný odtieň.

Práškové farbivá sa riedia prevarenou vodou, alkoholom alebo vodkou a podľa potreby sa tiež aplikujú na pečivo v suchej forme. Proteínová hmota na vytvorenie vzorov a krémov sa obvykle zafarbí tekutými farbivami. Často sa používajú ako náhrada vody vo vzduchových kefkách alebo v cukrových tmeloch.

Tekuté potravinárske farbivo je veľmi podobné gélu, ale druhé je hustejšie a koncentrovanejšie. Používa sa na farbenie krémov (nie bielkovín), glazúry, tmelu a cesta. Pomocou gélových farbív môžete vytvárať jemné odtiene a sýte a žiarivé farby.

Ako získať prírodné červené farbivo

Takéto farbivo je možné získať pomocou šťavy z bobúľ ovocia, ovocia a zeleniny, ktoré obsahujú červenú farbu, môže to byť:

  • repa,
  • jahody,
  • ríbezle,
  • granátové jablko a iné potravinové výrobky.

Červené potravinárske farbivo však možno získať nielen z ovocia, na tento účel skúste použiť tmavo červené paradajky, papriku a papriku. Najkrajšia farba sa však získava z repy.

Červené farbivo z repy získajte takto:

  • Koreňovú plodinu dôkladne umyte pod tečúcou vodou, olúpte a potom nastrúhajte. Nalejte repu vodou. Veľa tekutiny nie je potrebné, mala by pokrývať iba strúhanú zeleninu. Dajte na miernu teplotu a varte jednu hodinu.
  • Majte na pamäti, že panvica by mala byť zakrytá vekom. Pridajte do vývaru trochu kyseliny citrónovej (1/2 čajovej lyžičky), zabráni sa tým zafarbeniu. Po ochladení by sa malo červené potravinárske sfarbenie prefiltrovať a potom použiť.

Ako urobiť sfarbenie potravín čierne

Čierne potravinárske farbivo je možné získať niekoľkými spôsobmi:

  • Prvý spôsob. Zmiešajte päť kvapiek čisteného glycerínu s tabletou s aktívnym uhlím.

  • Druhý spôsob, ako doma vyrobiť farbu jedla v čiernej farbe. Čiernu farbu je možné získať zmiešaním umelých farieb niekoľkých farieb. Napríklad zoberte potravinové farby červenej, žltej a modrej a dôkladne premiešajte - nakoniec získajte čiernu farbu.
  • Tretí spôsob, ako si doma vyrobiť farbu jedla v čiernej farbe. Vezmite sépiové farby. V poslednej dobe je ľahké ich získať, predávajú sa takmer v každom veľkom hypermarkete. Ale napriek tomu, že atrament nemá takmer žiadnu chuť, stále existuje určitá špecifická aróma, a preto sa neodporúča používať takéto čierne potravinárske farbivo na tmel alebo iné sladké jedlá.

Ako vyrobiť farbivo pre vajcia

Žlté potravinárske farbivo (receptúra): Do vriaceho octového roztoku sa má pridať kurkuma (3 polievkové lyžice). Pamätajte, že kurkuma značne zafarbí pokožku dosť silno, takže predtým, ako začnete s týmto farbivom pracovať, nezabudnite na ochranu rúk pred škvrnami používať gumené rukavice.

Ružová farba: nasekajte 4 šálky surovej repy a pridajte ju do vaječnej misky. Ak sa na prvý pohľad zdá, že vajcia nie sú ružové, ale hnedé, neodradzujte ich. Po uschnutí sa stanú príjemným pastelovým tieňom.

Farbenie potravín pre modré vajcia sa vykonáva takto: do roztoku pridajte 3 šálky nasekanej kapusty fialovej alebo červenej. Aby sa vajcia dostali do modra, mali by sa nechať v roztoku pol hodiny. Ak chcete dosiahnuť modrú farbu, vložte vajíčka do chladničky a nechajte ich tam celú noc stáť v roztoku.

Oranžová farba: krásny oranžový odtieň vajec dáva šupku cibule (štyri poháre). Ak chcete získať jasnejšiu farbu, tak ako v predchádzajúcom prípade, bez odstránenia vajíčok z farbiva, nechajte ich celú noc v chladničke.

Do-it-sami potravín sfarbenie striebro: vložte 2 šálky mrazených čučoriedok do nádoby a pridajte 2 šálky čistej vody. Počkajte, kým sa zmes nezahreje na teplotu miestnosti, a potom bobule rozdrvte. Nechajte to stáť trochu dlhšie, po ktorom namáhajte riešenie. Vložte veľkonočné vajíčka do farbiva a nechajte ich vychladnúť - nechajte ich tam až do rána.

Béžové farbivo

Na výrobu béžového sfarbenia potravín vlastnými rukami by ste mali použiť paradajkovú pastu. Sýtosť farieb závisí od množstva tohto produktu, napríklad ak do krému pridáte veľa paradajok, zmení sa na oranžovú ako béžovú. Paradajková pasta nemení chuť dezertov.

Ak ste si vopred pripravili niekoľko rôznych prírodných farbív, môžete z nich vytvoriť nové farby, ak si budete priať. Na to stačí zmiešať existujúce. Napríklad, ak chcete získať farbu morskej vlny, mali by ste zmiešať dve farby: zelenú a modrú a pre modrý odtieň musíte pridať zelenú až červenú. Zmiešaním červenej, modrej a zelenej vzniká čierna farba. Krásny odtieň pistácie sa dá dosiahnuť zmiešaním modrej a žltej farby.

Žltá farba

Na zafarbenie misky nažlto najčastejšie kuchári používajú citrón. Citrónová kôra sa trie na jemnom strúhadle a potom sa z nej vytlačí šťava, ktorá sa zmení na tekuté potravinárske farbivo. Kurkuma rozpustená v teplej vode dáva krásny žltý odtieň.

Modré a fialové farby.

Takéto farby je možné získať z čučoriedok, tmavého hrozna alebo šupiek baklažánu. Na tento účel môžete tiež použiť fialovú kapustu, ktorá je vopred nakrájaná a varená. Pomocou cukru môžete získať hnedú farbu. Za týmto účelom sa cukor zmieša s vodou (5: 1) a umiestni sa na panvicu. Urobte malý oheň a opečte cukor, nezabudnite ho neustále miešať. Zmes postupne získava hnedý odtieň. Pridajte trochu vody a namáhajte. Okrem cukru možno hnedú získať pomocou kakaa, kávy alebo čokolády.

Prečo sú umelé farbivá škodlivé?

V súčasnosti sa vyrába veľké množstvo umelých farbív, ktoré sa používajú na to, aby dali jedlám atraktívny vzhľad. Nie je však vždy známe, čo presne je súčasťou týchto syntetických farbív. Často sa stáva, že ich zloženie sa dá určiť iba pomocou zdĺhavého laboratórneho výskumu.

Výrobcovia nie sú vo všetkých prípadoch ochotní dodržiavať normy a často nebezpečné zložky vo farbivách presahujú prijateľný obsah. Môžu spôsobovať nielen alergie u ľudí, ale tiež negatívne ovplyvňujú nervový systém, spôsobujú hladovanie kyslíka a, čo je najhoršie, vyvolávajú tvorbu nádorov. Preto je lepšie takéto výrobky vôbec nepoužívať, ale namiesto toho sa učiť, ako doma farbiť potraviny.

záver

Existujú dva druhy potravinárskych farieb: syntetické a prírodné. Prvé z nich sa najčastejšie vyrábajú z chemických zložiek, preto je múdrejšie uprednostniť prírodné zložky. Prírodné potravinárske farbivá sa vyrábajú z rastlinných prísad (zvyčajne zeleniny a ovocia).

Takéto farbivá sa dajú vytvoriť nezávisle doma a môžu sa používať na dekoráciu všetkých druhov jedál.

Prírodné farbivá

Farbivá prírodného pôvodu sa fyzicky izolujú zo živočíšnych a rastlinných zdrojov. Takéto farbiace látky sa prakticky nepodrobujú chemickým úpravám, iba vo výnimočných prípadoch, keď je potrebné produkt dlhšie uchovávať (v podmienkach priemyselnej výroby). Koreňové plodiny, bobule, listy, kvety a iné produkty rastlinného pôvodu sa často používajú ako suroviny na získanie prírodného pôvodu potravinárskeho farbiva.

Ovocie, zelenina a vegetácia na farbenie dezertov

V podmienkach hromadnej výroby sú farbivá prírodného pôvodu dostupné vo forme granúl, práškových formulácií, tekutín alebo olejov.

Jas farbiacich látok v podobnom výrobnom procese závisí od ročného odberu výrobkov, podmienok ich rastu a ďalších. Hlavnou výhodou farbiacich prostriedkov prírodného pôvodu je to, že je možné si ich doma variť sami. Poobzerajte sa okolo, pretože v chladničke alebo na policiach v špajzi nájdete celý rad všetkého, čo potrebujete.

Výrobky na farbenie cukroviniek

Pin
Send
Share
Send
Send