Užitočné tipy

Prečo zlaté akvárium umiera v akváriu

Pin
Send
Share
Send
Send


Tento článok napísal Pippa Elliott, MRCVS. Elliot, BVMS, MRCVS je veterinárny lekár s viac ako 30 ročnými skúsenosťami vo veterinárnej chirurgii a liečbe spoločenských zvierat. V roku 1987 promovala na univerzite v Glasgowe, kde získala titul vo veterinárnom lekárstve a chirurgii. Pracoval na tej istej klinike zvierat vo svojom rodnom meste viac ako 20 rokov.

Počet zdrojov použitých v tomto článku je 51. Zoznam týchto zdrojov nájdete v dolnej časti stránky.

Ak máte zlaté rybky a ošetrujete ich opatrne, pravdepodobne budete veľmi rozrušení, keď v nich nájdete známky blížiacej sa smrti. Smrť morských rýb môže byť spôsobená rôznymi príčinami, od choroby po depresiu. Ak však podniknete včasné opatrenia, je možné, že svojho domáceho maznáčika môžete zachrániť a bude vás potešiť dlhých 10 až 20 rokov.

Čo robiť, ak nájdete mŕtve ryby?

Zrazu zistili, že vo vašom akváriu zahynula ryba a nevedia, čo majú robiť teraz? Zostavili sme pre vás päť tipov, ako sa vysporiadať so smrťou rýb a čo robiť, ak k tomu ešte dôjde. Pamätajte však, že aj v tých najideálnejších podmienkach stále zomierajú. Zrazu pre majiteľa býva často nepríjemný. Najmä ak ide o veľkú a krásnu rybu, napríklad cichlidy.

Varovanie! Najprv skontrolujte, ako vaše ryby dýchajú!

Akvarijné ryby často umierajú v dôsledku zmeny parametrov vody. Najškodlivejšie pre nich je nízka hladina kyslíka vo vode. Charakteristické správanie v tomto prípade spočíva v tom, že väčšina rýb stojí na hladine vody a prehltne z nej vzduch. Ak sa situácia nenapraví, potom po chvíli začnú zomrieť. Zároveň sa takéto situácie môžu vyskytnúť aj medzi skúsenými vodármi! Obsah kyslíka vo vode závisí od teploty vody (čím vyššia je, tým menej je kyslík rozpustený), chemického zloženia vody, bakteriálneho filmu na povrchu vody, vypuknutia rias alebo nálevov. Pomôžete čiastočnými zmenami vody zapnutím prevzdušňovania alebo nasmerovaním prúdu z filtra blízko k hladine vody. Faktom je, že pri výmene plynu zohrávajú rozhodujúcu úlohu práve výkyvy na hladine vody.

1. Pozrite sa

Počas kŕmenia každý deň kontrolujte a prepočítavajte svoje ryby. Sú všetci nažive? Sú všetci zdraví? Má každý dobrý chuť do jedla? Šesť neónov a tri škvrny, všetko na svojom mieste?
Ak niekto chýba, skontrolujte rohy akvária a zdvihnite veko, možno je niekde hore na rastlinách? Ale možno nenájdete rybu, je celkom možné, že zomrela. V takom prípade zastavte vyhľadávanie. Mŕtve ryby sa spravidla zviditeľňujú, vznášajú sa na hladine alebo ležia na dne, na podlahe sú zachytené kamene alebo sa dokonca dostanú do filtra. Kontrolovať akvárium každý deň na mŕtve ryby? Ak sa nájde, potom ....

3. Skontrolujte mŕtve ryby

Ak sa ryba príliš nerozložila, neopovrhujte ju prehliadkou. To je nepríjemné, ale nevyhnutné. Celé jej plutvy a stupnice? Možno ju susedia zbili na smrť? Sú oči na mieste a nie sú zakalené? Silne nafúknuté brucho ako na obrázku? Možno má vnútornú infekciu alebo je ňou niečo otrávené.

5. Analyzujte

Výsledky testov ukážu dva výsledky, či už je všetko v akváriu v poriadku a musíte hľadať iný dôvod, alebo voda je už dosť špinavá a je potrebné ju vymeniť. Nezabúdajte však, že je lepšie zmeniť najviac 20 - 25% objemu akvária, aby ste príliš nezmenili podmienky udržiavania rýb.
Ak je všetko v poriadku s vodou, musíte sa pokúsiť zistiť príčinu smrti rýb. Najčastejšie: choroby, hlad, nadmerné kŕmenie (najmä suchým jedlom a krvavými červami), dlhý stres spôsobený nevhodnými podmienkami, vek, útok iných rýb. A veľmi častý dôvod - a kto vie prečo ... Verte mi, každý akvarista, dokonca aj niekto, kto už mnoho rokov chová komplexné ryby, má náhle úmrtia, sledujte svoje obľúbené ryby.
Ak je incident ojedinelým prípadom, nezúfajte - len sa uistite, že nové ryby neumierajú. Ak sa to stane stále, potom je zrejmé, že niečo nie je v poriadku. Uistite sa, že ste kontaktovali skúseného akvaristu. Je ľahké ho vyhľadať teraz, pretože existujú fóra a internet.

Čo robiť, ak ryby umierajú v akváriu

Akvarijné ryby môžu umierať z rôznych dôvodov. Najčastejšie sú náhle zmeny parametrov vody, choroby, opotrebenia tela. Nízka hladina kyslíka vo vode poškodzuje zdravie rýb. V tomto prípade sú ryby na hladine vody a zachytávajú vzduch. Ak problém nevyriešite včas, domáce zvieratá zomrú. Bohužiaľ, existuje niekoľko dôvodov, prečo domáce ryby môžu uhynúť.

Hladina kyslíka vo vodnom prostredí závisí od teploty vody (v teplej vode, zníženej koncentrácii rozpusteného kyslíka), chemických ukazovateľov, bakteriálneho filmu na povrchu vody, vypuknutia lúhov a rias. Aktualizácia vody, intenzívne prevzdušňovanie pomôže problém vyriešiť. Kolísanie povrchovej vrstvy vody zohráva hlavnú úlohu pri výmene plynov v uzavretom priestore.

Časté príčiny smrti akvarijných rýb

 1. Voda nedostatočnej kvality (špinavá, bahnitá, toxická). Pravdepodobnou príčinou smrti je otrava dusíkatými zlúčeninami, ktoré sa tvoria po úpadku rybieho odpadu. Nesprávna úprava vody vedie k tomu, že sa dusitany, dusičnany a amónny ako toxické látky rýchlo šíria vo vode. Správny cyklus dusíka je kľúčom k zdraviu všetkých domácich miláčikov. Ak je však voda otrávená dusíkatými zlúčeninami, zakalí sa a objaví sa zápach hniloby. Rozpustený amoniak môže byť v rybníku prítomný vo vysokých dávkach pri pH 7,5 alebo vyššom. Pri nízkom pH nie je amoniak taký toxický, ale môže byť škodlivý pre malé ryby. Ryby zomierajú na otravu touto látkou.

Nesprávne podmienky osídlenia rýb, príliš rýchle prispôsobenie. Voda v obchode s domácimi zvieratami a v domácej nádrži sa môže meniť mnohými spôsobmi. Ak rybu okamžite umiestnite do vody s rôznou úrovňou pH, tvrdosťou, teplotou, s rozdielom jednej alebo viacerých jednotiek, potom uhynú do 24 hodín alebo jedného týždňa. Odporúča sa vziať vodu zo skladového akvária do prenosného vaku a naliať ju do samostatnej nádoby. Je potrebné pridávať vodu z hlavnej nádrže po častiach, nie viac ako 5% z celkového objemu, v intervaloch 10 minút. Je možné preniesť ryby do akvária po tom, čo časť akváriovej vody v nádrži presiahne 60 - 75% celkového objemu.

Pozrite sa, ako správne transplantovať akváriové ryby.

Plynová embólia je choroba, ktorá môže viesť k náhlej smrti rýb. Kapiláry sú viditeľné v očiach, v tele, telo sčervená, ryby plávajú z rohu do rohu, telo je pokryté vzduchovými bublinami, šupiny sú prehrabané. Ochorenie je výsledkom prudkej výmeny vody (viac ako 50%) alebo usadenia domáceho maznáčika vo vode zozbieranej okamžite z kohútika.

 • Choroba je ďalším dôvodom, prečo ryby umierajú. Znaky ochorenia sú často okamžite viditeľné správaním sa rýb a ich výskytom. Choroby sú výsledkom slabého imunitného systému, stresu, infekcie. Bez vyriešenia problémov s vodou problém nie vždy eliminujú ani lieky. Niektoré procedúry nemusia fungovať a môžu viesť k zlému zdravotnému stavu. Napríklad nie je možné pridať vodu na liečebné účely, ak boli ryby otrávené dusičnanmi. Preto, ak si kúpite novú rybu, nechajte ju v karanténe 2 až 4 týždne, aby pravdepodobne nepriniesla chorobu do všeobecného akvária. Po karanténe môžu byť zdravé ryby vypustené na iné ryby.
 • Čo robiť, ak nájdete mŕtve ryby v stenách akvária?

  1. Pozrite sa na počet rýb v nádrži. Vypočítajte ich ráno a počas hodín kŕmenia. Aký je ich stav, je krmivo prijímané dobre? Existujú nejaké ryby, ktoré odmietajú jedlo? Je možné nadúvanie u jednej z rýb? Ak nenájdete ryby, skontrolujte všetky rohy akvária zdvihnutím veka. Skontrolujte rastliny, jaskyne a všetky scenérie. Ak sa mŕtve ryby po niekoľkých dňoch nedostali na povrch, je možné, že trpeli susedom v akváriu a je nepravdepodobné, že by ste ich našli. Ryby niekedy spadnú do nechráneného filtra a uhynú tam. V každom prípade pokračujte vo vyhľadávaní, kým nenájdete zjavné príčiny zmiznutia.

 • Ryby, ktoré uhynú v akváriu, sa z neho musia odstrániť. Tropické druhy rýb rýchlo stúpajú v dôsledku zvýšenej teploty vody. V takomto prostredí sa baktérie množia rýchlo, voda sa zakalí, objaví sa nepríjemný zápach, z ktorého môže dôjsť k infekcii iných domácich miláčikov.
 • Je potrebné skontrolovať uhynuté ryby. Musíte pochopiť, prečo zomrela v akváriu. Na ruky noste lekárske rukavice. Ak sa telo úplne nerozložilo, pozrite sa na stav plutiev, šupín a stav brušnej dutiny. Možno, že telo ukáže rany alebo známky, že trpí neľútostnými susedmi. Ak je brucho silne opuchnuté, oči sú vyduté, váhy sú pokryté povlakom alebo škvrnami, znamená to, že zviera trpelo chorobou alebo otravou. Po prehliadke by sa rukavice mali zlikvidovať.

  Skontrolujte parametre vody. Voda je často hlavnou príčinou zlého zdravia rýb. Vykonajte testy s indikátormi a vykonajte potrebné merania. Zvýšený obsah amoniaku a dusičnanov, ťažkých kovov vo vode vedie k tomu, že domáce zvieratá rýchlo umierajú. Ak má akvárium dekoratívny prvok zo železa, zinku, medi - to je ďalší ukazovateľ. Niektoré ryby netolerujú kov a náhle umierajú.

  Pozrite si video o tom, prečo sú potrebné testy na vodu a ako ich používať.

  Po výsledkoch testu urobte závery. Test ukáže dva výsledky - buď je všetko v poriadku vo vašom akváriu, alebo je voda znečistená a obsahuje nadmerné množstvo toxických látok. V druhom prípade musíte povoliť silné filtrovanie a nahradiť 25% vody z akvária čistou a vylúhovanou vodou. Nie je potrebné drasticky meniť parametre vody, môže to poškodiť živé ryby.

 • Ak je však voda v dobrom stave, môže dôjsť k viacerým iným dôvodom, prečo ryby uhynuli. Niekedy domáce zvieratá v akváriu umierajú hladom, prejedaním sa, chorobami, silným stresom, pomliaždeninami po útoku iných rýb, vek. Ak ryby náhle uhynú, je potrebné urobiť všetko, aby ostatní zostali nažive. Ak ste nezistili zjavné príčiny smrti domáceho maznáčika, kontaktujte svojho veterinárneho lekára.
 • Prečo ryby umierajú v akváriu?

  Väčšina obyvateľov akvária potrebuje starostlivú údržbu. Platí to pre kvalitu a zloženie vody, susedov a vegetácie. Ak ryby začali v akváriu uhynúť, pravdepodobne neboli splnené podmienky na zadržanie. Aby sa predišlo takýmto problémom, je vhodné sa vopred zoznámiť so zoznamom, ktorý naznačuje najbežnejšie príčiny úhynu rýb.

  Prečo ryby umierajú v akváriu?

  1. Rovnako ako všetky kláštory našej planéty, ryby potrebujú vzduch, potrebujú vetranie vody. Pred kontrolou vždy skontrolujte čistotu vzduchu a vody. Ryby v akváriu často umierajú nedostatkom kyslíka. To sa stane, keď ste usadili veľa obyvateľov v akváriu príliš malé.
  2. Ale aj keď sú dodržané všetky pravidlá, niekedy ryby uhynú okamžite po urovnaní. Je to kvôli tomu, že majú jednoduchý šok z adaptácie. Z tohto dôvodu nie je možné okamžite po nákupe prepustiť domáceho miláčika do spoločného akvária.
  3. Ďalším dôvodom, prečo ryby v akváriu umierajú, je zavedenie choroby. Spravidla si všimnete postupné zhoršovanie stavu rýb a choroba sa rozšíri hlavne na jeden druh.
  4. Nikdy nezanedbávajte akváriové svetlá. To platí najmä pre milovníkov farebných tropických druhov. Denné hodiny pre tieto ryby by mali trvať asi 12 hodín. S nedostatkom svetla sa biologické hodiny domáceho zvieraťa zlomia, čo má za následok smrť.
  5. Teplota vody nie je o nič menej dôležitá ako jej zloženie. Všeobecne sa uznáva, že pár stupňov nebude môcť významne ovplyvniť stav obyvateľov akvária. Medzitým sú ryby veľmi citlivé na najmenšie zmeny teploty, takže neustále kolísanie stupňov sa môže stať vážnou hrozbou.
  6. Ak sa nedodrží odporúčané zloženie vody, ryby umierajú v akváriu. Pri nákupe nového druhu nezabudnite dôkladne preštudovať vlastnosti vody, ktoré sú preň odporúčané. Tvrdosť vody priamo ovplyvňuje stav domáceho maznáčika, ak je príliš mäkká alebo tvrdá, je to takmer záruka smrti.
  7. Pomerne často začínajú problémy s vysporiadaním nekompatibilných druhov. Toto tvrdenie platí pre mäsožravé aj býložravé druhy. A niekedy v akváriu umrie iba jeden druh rýb, zatiaľ čo ostatné sa cítia úplne normálne. Je pravdepodobné, že došlo k zmenám v zložení vody, ktoré u niektorých rýb nie sú významné, ale u iných spôsobili smrť.
  8. Ak ryby umierajú v novom akváriu a dodržiavajú sa všetky parametre vody a pravidlá výberu, mali by ste venovať pozornosť režimu kŕmenia. Začiatočníci často zvládajú iba suché jedlo a hádzajú hrsť granúl. Po chvíli z takéhoto režimu ryby začnú mať zápal žalúdka a masovo umierajú. V skutočnosti vaši miláčikovia potrebujú rozmanitú stravu. Do ponuky pridajte zeleninu a živé jedlo.

  Prečo ryby umierajú v akváriu: vopred varované - znamená ozbrojené

  Aby k takýmto problémom nedošlo, je potrebné brať plnenie a údržbu akvária vážne. Predtým, ako pôjdete hľadať ryby, nebuďte leniví, aby ste si prečítali dostatok literatúry o vlastnostiach ich obsahu. Často sa snažíme nerešpektovať také jednoduché pravidlo a iba zistiť podrobnosti od predajcu v obchode so zvieratami.

  Dôvody, prečo ryby v akváriu umierajú, sú najčastejšie spojené s porušovaním obsahu. Vždy udržiavajte kontrolu nad všetkými parametrami vody v akváriu, sledujte akékoľvek zmeny v správaní a stave domácich miláčikov. Tieto jednoduché pravidlá vám umožnia všimnúť si začiatok problému včas a vyriešiť ho v krátkom čase. Ryba ti to nemôže povedať, ale pri svojom správaní si vždy všimneš niečo nesprávne.

  Prečo akvarijné ryby umierajú?

  Akvarijné ryby ... Aké druhy z nich jednoducho neexistujú - veľké a malé, pokojné a nie toľko, flockujúce a osamelé: každý bude môcť nájsť, čo potrebuje.

  Väčšina z nich nepotrebuje osobitnú starostlivosť, takže sa stali veľmi obľúbenými, ale napriek tomu by ste mali ešte predtým, ako začnete tieto krásy, poznať niektoré pravidlá, bez ktorých jednoducho nezomrú v prvých hodinách svojho pobytu v dome.

  Ryby nevyhnutne potrebujú vzduch - presnejšie povedané, prevzdušnenie vody bez kyslíka zomrie rovnako ako akékoľvek živé stvorenie. Pred spustením rýb do akvária sa musíte uistiť, že je čistý, nepriepustný a materiály, ktoré sa v ňom používajú, nevykazujú škodlivé látky.

  Je vhodné naliať vriacu vodu na akvárium, to isté by sa malo urobiť so všetkým, čo bude vo vnútri - piesok, kamene, dekorácie - a uistite sa, že budete brániť vodu najmenej jeden deň.

  Všetky potrebné informácie sa dodržiavajú. Ale po niekoľkých dňoch a možno aj okamžite začali ryby umierať. Aký je dôvod - prečo akvarijné ryby umierajú? Poďme na to! Prvým dôvodom je nesprávne prispôsobenie rýb.

  Po zakúpení ho nemôžete jednoducho pustiť do akvária, čo môže zviera viesť k otrasom a následkom toho k smrti.

  Druhým dôvodom môže byť nedostatok kyslíka: často sa vyskytuje, ak je akvárium malé, ale je tu veľa rýb alebo sú veľké - takže si dávajte pozor! Tretím dôvodom môže byť choroba - môže to byť buď pred zakúpením, alebo sa môže začať po, v súvislosti so zmenou „klimatickej“ situácie v dôsledku zníženia imunity. Štvrtým dôvodom môže byť otrava, najčastejšie zlúčeninami dusíka, tj produktmi rozkladu životne dôležitých aktivít rýb, preto treba venovať osobitnú pozornosť čistote akvária. Piatym dôvodom je voda z vodovodu. Možno ľudské telo nie je zvlášť citlivé na tvrdosť vody a obsah chlóru v nej, ale pre ryby to môže byť fatálne!

  Šiesty dôvod si možno nevšimneme a prečo akvarijné ryby umierajú, nemôžete to okamžite pochopiť: nie vždy sa objaví okamžite. Hovoríme o agresii susedných rýb a aby ste tomu zabránili, musíte poznať kompatibilné druhy rýb.

  Tu sú hlavné dôvody, ktoré sa najčastejšie vyskytujú medzi začiatočníkmi. Existujú samozrejme aj nadmerné kŕmenie, nedostatočné zasvätenie, ale zvyčajne sú zriedkavé. Sledujte stav akvária, vody a rýb a vaše ryby vám prinesú nielen radosť, ale možno aj doplnok. Veľa šťastia

  Tip 1: Musím vymeniť vodu, ak jedna z rýb uhynula

  Neskúsení majitelia akvárií sa často ponáhľajú vymeniť všetku vodu v nádrži, ak jedna ryba uhynie, pretože sa obávajú znečistenia akvária. Je skutočne nevyhnutné úplne zmeniť akváriovú vodu, alebo existujú iné pravidlá pre zaobchádzanie s akváriom, v ktorom zomrel jeden z jeho obyvateľov?

  Otázka „otvorila obchod so zvieratami. Бизнес не идёт. Čo robiť » - 2 ответа

  Менять или не менять

  Если в аквариуме умирает только одна рыбка, а вода при этом выглядит чистой, менять ее необязательно, поскольку после смены воды нужно будет ждать восстановления экосистемы и биологического баланса. Поэтому достаточно просто долить свежей воды, обновив старую. Ak ryby uhynuli na infekčnú chorobu alebo ležali v akváriu niekoľko dní, voda by sa mala nahradiť umytím akvária.
  Pri pridávaní sladkej vody by aspoň jedna tretina starej vody mala zostať v akváriu - zatiaľ čo čerstvá voda by mala mať podobnú tvrdosť a teplotu.
  Ak stále potrebujete akvárium vyčistiť, musíte z neho odstrániť všetky živé ryby a rastliny, umyť sa, dezinfikovať a vysušiť. Potom sa do nádrže naleje nová voda. Počas prvých dní v akváriu môže dôjsť ku krátkodobému bakteriálnemu vypuknutiu zákalu vody - nebojte sa, prejde samo. Potom, ako sa voda opäť stane priehľadnou, sa rastliny môžu vrátiť do akvária a je vhodné začať rybu asi o týždeň. Výmena vody je najúčinnejším spôsobom, ako sa zbaviť baktérií, ale pre ryby je to obrovský stres, preto by ste ju nemali zneužívať.

  Nákazlivé choroby

  Takéto ochorenia sú klasifikované ako infekčné (vírusy, baktérie, huby sa stávajú vinníkmi) a invazívne (patológie spôsobené parazitmi). Infekčné choroby sa rýchlo šíria medzi rybami. Na rehabilitáciu domácich miláčikov sú potrebné lekárske opatrenia. Medzi bežné choroby patria:

  Whites. Vinníkom choroby je mikroorganizmus Pseudomonas dermoalba. Novo prichádzajúce zvieratá, rastliny, vstupujú do bakteriálnej flóry do akvária.

  • Príznaky. Chvost a chrbát zvieraťa sú pokryté bielym poťahom. V blízkosti pláva chorá ryba. Infekcia má zničujúci vplyv na koordináciu a nervový systém, z ktorého domáce zvieratá umierajú.
  • Čo robiť. Kompletná dezinfekcia akvária vrátane vybavenia, pôdy, rastlín. Kúpele s prídavkom chloramfenikolu.

  Branhiomikoz. Vinníkmi patológie sú huby Branchiomyces demigrans, ktoré vedú k vzniku krvných zrazenín vo vaskulárnom systéme. Ochorenie je nákazlivé, za 2 až 3 dni infekcia odoberie takmer celú populáciu akvária. Diagnóza v prvých štádiách a okamžitá liečba sú dôležité. Vyliečenie chorých osôb trvá až 10 - 12 mesiacov.

  • Symptomatológie. U zvierat sa na žiabroch objavujú červeno-hnedé čiary (príznak upchatia krvných ciev). Chorí jednotlivci prestávajú jesť, schovávajú sa na odľahlých miestach a pritláčajú k telu plutvy. S rozvojom ochorenia získajú žiabrové tkanivá mramorovú farbu, na nich sa tvoria belavé, ružové a šedivé pruhy.
  • Akcia. Choré ryby sa vyzrážajú a ošetria sa roztokmi rivanolu a síranu meďnatého. Akvárium a všetko vybavenie je dezinfikované, voda sa mení.

  Hexamitiasis. Vinníkom tejto choroby je ciliates flagellate hexamite (a jeho varianty). Toto ochorenie je extrémne nákazlivé a zvlášť nebezpečné pre cichlidae. Liečba trvá 1,5 až 2 týždne.

  • Príznaky. Telo zvierat je pokryté eróznymi mukóznymi vredmi. Riť sa zapáli, výkaly sa stanú filiformné, slizničné a biele.
  • Čo robiť. Z liekov používaných antibiotiká (griseofulvin, metronidazol, erytrimycín). Liečivá sa rozpustia vo vode. V prípade antibiotík je tiež namočené jedlo z rýb. Zavedenie rozmanitého výživného krmiva a vytvorenie priaznivých životných podmienok pomáha spoločným zvieratám zotaviť sa.

  Gyrodaktylózy. Vinníkom tejto choroby sú parazitárne motolice Gyrodactylus. Parazit útočí na žiabre, plutvu a pokožku rýb.

  • Signs. Infikovaný jedinec zostáva na hladine vody a tlačí svoje plutvy k bruchu. S rozvojom choroby zviera stráca chuť do jedla, aktívne sa trie o tvrdé povrchy. Na tele sa objavujú žltohnedé škvrny na tele - to je začiatok deštrukcie tkaniva.
  • Akcia. Pomáha pridávanie azipirínu a bicilínu do vodného prostredia. Choré zvieratá sa vyzrážajú a ošetria sa síranom medi, roztokom chloridu sodného, ​​malachitovou zeleňou a formalínom. Teplota vody sa zvýši na úplné zničenie parazitmi.

  Glyukeoz. Toto ochorenie je zodpovedné za huby spór rodiny Microsporidia. Ovplyvňuje systém očí, štrbiny žiabrov a vnútorné orgány.

  • Ako sa prejavuje choroba. Chorý jednotlivec pláva na boku, telo je pokryté krvavým opuchom. V prípade poškodenia očí sú pozorované obočie.
  • Čo robiť. Toto ochorenie je nevyliečiteľné. Odporúča sa zničenie akvária, rastlín a úplná dezinfekcia všetkého vybavenia (zemina, dekorácie a nádoby).

  Fin rot. Toto ochorenie spôsobuje Pseudomonas bacillus. Často sa vyvíja u rýb, ktoré prešli podchladením. Domáce zvieratá so závojom, podlhovastou štruktúrou chvostovej plutvy sú obzvlášť citlivé na chlad. V prvom štádiu je veľmi ťažké odhaliť chorobu.

  • Signs. Okraje plutiev chorých rýb sa zakalia a získajú namodralý odtieň. S rozvojom choroby časti hniloby plutvy (u mladých jedincov spadne chvost). U dospelých sú postihnuté svalové a kožné tkanivá a krvné cievy - zviera je usmrtené.
  • Akcia. Na liečbu využíva baktericídne látky (kúpele pre choré ryby s roztokom malachitovej zelene, bicilínu alebo antipary). Ak sa v počiatočných štádiách choroby obsah zlepší, je možné samoliečenie zvierat.

  Dactylogyrosis. Vývoj tejto choroby vyvoláva parazit Dactylogyrus, ktorý útočí na rybie žiabre.

  • Príznaky. Choré zviera stráca chuť do jedla, pláva pri hladine vody a trie sa o tvrdé povrchy, pričom aktívne vytvára dýchacie pohyby. U chorých rýb majú žiabre odlišnú farbu (bielenie alebo pestovanie). Žiabrové rebrá sa držia pohromade, z nich vyteká hlien, na okrajoch je pozorovaná erózia.
  • Čo robiť. Na zničenie motolice stúpa teplota vody v akváriu. Pridá sa roztok bicilínu, formalínu alebo chloridu sodného.

  Saprolegnia (alebo dermatomykóza). Vinníkom choroby je pleseň, ktorá ovplyvňuje pokožku, žiabre a orgány tela. Toto ochorenie sa často vyvíja ako sekundárny infekčný syndróm u už chorých rýb.

  • Signs. Choroba začína objavením tenkých belavých vlákien na pokožke a žiabroch. S procesom vývoja ochorenie ovplyvňuje vnútorné orgány a vedie k smrti domáceho maznáčika.
  • Akcia. Je potrebné identifikovať a liečiť pôvodnú chorobu, ku ktorej sa infekcia pripojila. Ak pôvodné ochorenie chýba, prispôsobenie životných podmienok a zvýšenie imunity kúpaním v liečivých kúpeľoch (s prídavkom manganistanu draselného, ​​chloridu sodného, ​​bicilínu, malachitovej zelene) pomôže liečiť domáceho maznáčika.

  Ihtiosporidioz. Plesňová infekcia vyvolaná mikroorganizmom Ichthyosporidium-hoferi. Deštruktívny účinok na všetky orgány zvierat bez ovplyvnenia chrupavky a kostí.

  • Príznaky. U chorého jedinca sa pozorujú náhle pohyby, strata chuti do jedla, česanie na tvrdých povrchoch. Ryby neustále stohujú po bokoch, ležia na dne. Očné linky sa často vyvíjajú, objavujú sa erózne zmeny plutiev a pokožka. Po porážke vnútorných orgánov zviera zomrie.
  • Čo robiť. Neexistuje žiadny liek. Obyvatelia akvária sa budú musieť zničiť a všetko vybavenie by sa malo dôkladne dezinfikovať.

  Ichtyfyreoidizmus (alebo krupica). Táto choroba sa tiež nazýva „bod“. Príčinnou látkou je infusoria Ichthyophthirius multifiliis. Toto ochorenie má devastujúci účinok na žiabre a kožu.

  • Ako spoznať. Chorý jednotlivec aktívne svrbí na pevnom reliéfe, intenzívne prehltáva vzduch a snaží sa byť na hladine vody. Na jej tele sa tvoria biele bodky. S rozvojom choroby ryby umierajú.
  • Akcia. Baktericídy (bicilín, antipar, zelený jódový roztok malachitov, bactopur) by sa mali zavádzať každý deň do vodného prostredia. Liečivá sa podávajú so súčasnou náhradou vody za 1 ° C a postupným zahrievaním jej teploty o 5 až 6 ° C.

  Lepidortoz. Patológiu prinášajú baktérie čeľade Pseudomonas fluorescens a Aeromonas punctata. Toto ochorenie je veľmi nákazlivé, má škodlivý vplyv na pokožku rýb.

  • Signs. U zvierat sa pod váhami objavia pustuly (vezikuly naplnené tekutinou). Z tohto dôvodu sa šupiny rýb štetia, čoskoro sa začne odlupovať a odpadávať, čo vedie k smrti.
  • Čo robiť. Liečba je možná pri prvých príznakoch ochorenia, keď stupnice stúpajú v samostatných častiach tela. Ryby pomôžu terapeutické kúpele z antibiotík (streptocid, biomycín, bicilín). Lieky sa zavádzajú do akvarijnej vody.

  Trihodinoz. Choroba spôsobuje jednobunkový mikroorganizmus Trichodina. Ochorenie predstavuje hrozbu pre všetky bežné druhy rýb, ktoré ničia pokožku.

  • Symptomatológie. Je takmer nemožné určiť začiatok choroby, jediný príznak je alarmujúci, keď sa ryba pokúša poškriabať sa na tvrdom povrchu. S vývojom ochorenia sa farba zvieraťa mení (mizne), zviera prestane jesť, na tele sa objavia šedivé škvrny, po ktorých nasleduje exfoliácia.
  • Akcia. Na odstránenie parazita pomáha zvýšenie teploty, pridanie roztokov tripaflavínu, chloridu sodného, ​​metylénovej modrej do akváriového média. Choré ryby sa ošetrujú v miskách pri teplote vody +33 - 34 ° C s pridaním roztoku amoniaku alebo chloridu sodného.

  Ochorenie peptického vredu. Vinníkom je patogénny mikroorganizmus Pseudomonas fluorescens, ktorý ničí črevá rýb a pokožky.

  • Známky choroby. Na tele chorého zvieraťa sa objavujú tmavé škvrny, bodky. Vyvíja sa výpar, začínajú zápalové procesy v konečníku. Pozoruje sa nadúvanie brucha - dôsledok zápalových procesov čreva.
  • Čo robiť. Choré ryby sa môžu liečiť iba v počiatočných štádiách patológie. Do akvária sa pridávajú roztoky bicilínu, streptocidu a biomycínu. Do lekárskych kúpeľov a transplantátov sa zavádza manganistan draselný alebo hydrochlorid. Akvárium a všetko príslušenstvo je dezinfikované.

  Čo robiť, keď sa nájdu mŕtve ryby

  Smrť nenastáva bez zjavného dôvodu. Identifikujte dôvod, pre ktorý môžete vykonať externé vyšetrenie. Ak sa v akváriu nachádzajú mŕtve ryby, mali by ste:

  1. Odstráňte mŕtve telo. Ak sa tak nestane včas, začne sa rozklad a otrava vodného prostredia a jeho obyvateľov.
  2. Posúdiť integritu šupín, plutiev a chvosta, vzhľad brucha a očí. Vyšetrenie môže naznačovať, že ju susedia ochromili, otrávili alebo ochoreli.
  3. Skontrolujte vodu pomocou testov. Kvapkové testy poskytnú presný výsledok, preto by ste ich mali venovať osobitnú pozornosť. Možno je prekročený obsah amoniaku a ďalších škodlivých látok vo vode.
  4. Skontrolujte akvárium a spočítajte počet obyvateľov, uistite sa, že sú všetci zdraví.

  Neprenosné choroby

  Choroby spôsobené negramotným stavom zadržiavania a činmi veľkých parazitov. V tomto prípade je účinné zlepšenie života domácich miláčikov pod vodou a odstránenie patogénneho faktora. Zlé podmienky zadržania vedú k oslabeniu imunity domáceho zvieraťa a rozvoju chorôb v ňom. Bežné príčiny úhynu rýb zahŕňajú:

  Alkalická choroba (alebo alkalóza). Príliš veľa mäkkej (okyslenej) vody vedie k rozvoju choroby. Je to ovplyvnené množstvom vodných rastlín a nadmerným osvetlením. Alkalóza je nebezpečná choroba, ktorá vedie k hromadnej smrti rýb (umierajú v noci).

  • Signs. Lesk a farba zvierat vyblednú, hlien sa objaví z žiabrových štrbín. Ryby sa náhodne a konvulzívne pohybujú okolo akvária, šíria plutvy a snažia sa vyskočiť. S rozvojom choroby sa oči zakalia, čo vedie k oslepnutiu.
  • Akcia. Ryby by sa mali presádzať do inej nádoby (s pH vody 7-8,5). V akváriu vedie kyslosť vody na normálne hodnoty. Ryby sa zotavujú veľmi pomaly.

  Argulez. Príčinou je parazitický kôrovec (alebo ryba). Parazit má okrúhle veľké rozmery - je viditeľný okom.

  • Príznaky. Kôrovec preniká do rýb a zanecháva eróznu ranu s obsahom hlienu. Zviera aktívne zasahuje svrbenie v postihnutej oblasti a stráca chuť do jedla. Chorý jednotlivec visí v jednej polohe a kýva sa zo strany na stranu. Kôrovec ničí pokožku a svaly zvieraťa a uvoľňuje toxíny, ktoré otrávia telo.
  • Čo robiť. Parazit sa opatrne odstráni z chorých rýb pinzetou (najskôr ho zabalte vlhkým vatovým tampónom). Rana sa dezinfikuje roztokom mangánu.

  Dusenie (asfyxia). Vývoj choroby vyvoláva dlhý pobyt rýb vo vode s nedostatkom kyslíka. Preplnenie akvária a slabé prevzdušňovanie vytvárajú patologickú situáciu.

  • Ako spoznať. Žiabrové štrbiny zvieraťa sú dokorán, ryby spôsobujú chamtivé prehĺtacie pohyby. Po nejakom čase domáce zviera zomrie s otvorenými ústami a žiabre dokorán. Patologická situácia vedie k obrovskému moru.
  • Akcia. Obohatte vodu kyslíkom a zlepšite životné podmienky (vyčistite akvárium zvyškov, odpadu, zvyškov potravín).

  Otrava amoniakom (alebo acididémia). Zvýšenie množstva amoniaku je ovplyvnené množstvom rastlín bezstavovcov, živých tvorov a nepravidelnými zmenami vody (hniloba organických látok sa hromadí v špinavom prostredí).

  • Príznaky. Farba tela ryby sa mení, stmavuje, pokúšajú sa vznášať na hladinu a vyskočiť z nádrže.
  • Čo robiť. Vymeňte akváriovú vodu, dobre ju vyčistite a zvýšte prevzdušnenie.

  Kyselina choroba (alebo acidóza). Toto ochorenie vedie k poklesu pH. Toto je možné s hojným trením alebo objavením sa nových jedincov v akváriu.

  • Signs. Zvieratá sú letargické, sú ostražité, plávajú hore nohami alebo zboku a vylučujú hojný hlien. Na tele sa postupne objavujú bielosivé škvrny. Umierajúci, jednotlivci sa krútia v prsteň.
  • Akcia. Pridajte do akvária sódu do pečiva (normalizuje rovnováhu kyselín). Nezabudnite pravidelne vymieňať vodu.

  Gastrointestinálny zápal u rýb. Zlá monotónna výživa, príliš tvrdé a pevné jedlo vedie k patologickej situácii.

  • Príznaky. Farba tela bledne u rýb, pozoruje sa letargia. Výkaly sa stávajú sliznicovými, vláknitými, zápaly konečníka.
  • Čo robiť. Na 4-5 dní prestaňte kŕmiť domáce zvieratá. Počas tejto doby sa regeneruje črevná sliznica. Následne dajte rybám vyvážené a kvalitné krmivo.

  Cysta gonád. Cysta sa vyvíja v dôsledku monotónneho stravovania a samostatného života žien a mužov.

  • Signs. Brucho je nafúknuté u domácich miláčikov kvôli tvorbe nádoru. Ryby prestávajú jesť, schudnú a umierajú.
  • Akcia. V skorých štádiách ochorenie zmizne bez zjavného dôvodu a s progresiou sa ochorenie stane nevyliečiteľným. Existuje malá šanca na záchranu rýb jemným stlačením cysty (položte ju na vlhkú bavlnenú podložku, hladte brucho, skúste stlačiť formáciu). Pravdepodobnosť prežitia je však veľmi nízka.

  Obezita. Vinníkom choroby je množstvo suchého jedla a preľudnenie akvária.

  • Príznaky. Nečinnosť sa pozoruje u domácich zvierat, horná časť brucha napučiava. V dôsledku obezity sa krv zvierat rozjasní a tukové tkanivo sa ukladá na vnútorné orgány, čo spôsobuje zlyhanie tela a smrť jednotlivca.
  • Čo robiť. Obezita je smrteľná choroba pre ryby. Ak chcete zabrániť rozvoju tejto choroby, vytvorte pre domácich miláčikov pestré menu a v malých porciách kŕmte. Raz týždenne trávite „hladové“ dni (bez jedla).

  Otrava chlórom. Zvýšenie percentuálneho obsahu chlóru vo vodnom prostredí vedie k chorobe - táto situácia sa vytvorí, ak nie je voda na substitúciu správne pripravená.

  • Signs. Domáce zvieratá plávajú na povrchu, majú sklon vyskočiť. Letargia je pozorovaná, žiabrové štrky sú bledé. Zvieratá na nič nereagujú a uhynú.
  • Akcia. Presuňte chorých jednotlivcov do náhradnej nádrže s čistou vodou. Stojan na chlórovú vodu počas 2 až 2,5 dňa a filtrujte s filtrom naplneným dreveným uhlím. Pomáha odstraňovať chlór zahrievaním vody na + 90 ° C.

  Plynová embólia. Plavidlá tela rýb sú upchané vzduchovými bublinami. Je to kvôli hojnej vode bohatej na kyslík.

  • Príznaky. Ryby majú úzkosť a chvenie. Žiabre strácajú farbu (stmavujú), napučiavajú a zakalujú oči.
  • Čo robiť. Transplantujte hospodárske zvieratá do inej vody (stojace, s dobrými hodnotami kyslíka).

  Prechladnutia. Ryby ochorejú, ak sú príliš dlho chované vo vodnom prostredí.

  • Symptomatológie. U zvierat je zaznamenaná letargia. Hojdajúc sa plávajú na povrchu so stlačenými plutvami, žiabre zhnednú, napučiavajú. V takýchto situáciách imunitný systém u zvierat prudko klesá a zvieratá sa ľahko infikujú infekciami.
  • Akcia. Teplota v akváriu by sa mala znížiť na normálnu úroveň. Ak neurobíte naliehavé opatrenia, domáce zvieratá pod vodou zomrú.

  Traumatizácia. Zranenie vedie k smrti domácich miláčikov pod vodou. Zvieratá sú zranené v dôsledku bojov, agresie iných jednotlivcov, zranené na tvrdých častiach akvária. Častejšie trpia plutvy.

  • Čo robiť. Malé rany sa hoja nezávisle. Veľké musia byť dezinfikované vodnými roztokmi mangánu alebo regeneračnými kúpeľmi roztokom metylénovej modrej. Nebezpečné predmety z akvária musia byť odstránené.

  A pamätajte - najlepšou prevenciou smrteľných chorôb je kompetentná údržba rýb a vyváženého jedla. Pozor na doplnenie podvodného kráľovstva - zvieratá si vyberajte iba silné, zdravé. Pred vysadením v spoločnom akváriu, karanténe.

  Prečo môžu ryby umierať v akváriu

  Dôvody, pre ktoré ryby umierajú, sú rôzne a často to závisí od podmienok zadržania. Иногда к летальному исходу аквариумных обитателей приводят несколько факторов сразу.

  Плохому самочувствию рыб, которое может привести к гибели, способствует:

  • недостаток кислорода,
  • перекармливание,
  • резкая смена параметров воды.

  Важно обращать внимание и на способность уживаться друг с другом. Pre tých, prečo ryby umierajú, môže dôjsť k chybe pri výbere susedov.

  Otrava dusíkom je častou príčinou smrti. Odpad a nespálené jedlo nasýtia vodu jedovatým dusíkom, na ktorý uhynú ryby a ďalší obyvatelia. Zvýšený obsah škodlivých látok sa zisťuje osobitnými testami, ktoré sa predávajú v obchodoch s domácimi zvieratami. A tiež príznakom otrávenej vody je zhnitá vôňa a zákal.

  Ak sa vo vodnom prostredí zistia nebezpečné chemikálie, obyvatelia by mali byť okamžite presadení do čistej nádoby. Je žiaduce, aby sa kvapalina usadila a teplota sa časovo zhodovala s teplotou, v ktorej žijú. Potom sa nádrž vyčistí a voda sa vymení až na 25%, filtrovanie a prevzdušňovanie sú vylepšené. Do filtra sa pridá špeciálny uhlík.

  Teplota vody

  Ak je teplota príliš vysoká alebo nízka (optimálna je 25 stupňov), ryby sa stanú letargickými a v niektorých prípadoch uhynú. V lete sa tekutina zahrieva, obsah kyslíka vo vode klesá a populácie akvária sa udusia.

  Kompresor sa musí skontrolovať, či funguje správne a teplota vodného média sa musí znížiť. Bežná klimatizácia niekedy niekedy postačuje na to, aby sa vysporiadala s tesnosťou miestnosti, čím ochladila vodu. Môžete použiť mrazenú balenú vodu, ale budete potrebovať neustálu výmenu ľadu. Okrem toho to vyvoláva náhlé zmeny teploty, čo je nežiaduce.

  Kvalita vody

  Chemikálie musia spĺňať prijateľné normy. Niektoré plemená umierajú vysokým obsahom železa, medi alebo zinku, takže kovové ozdoby na ne budú mať škodlivý vplyv. Voda by mala byť mäkká alebo mierna tvrdosť, úroveň kyslosti - neutrálna. Je potrebné zabezpečiť, aby sa zákal vody nevyskytoval a aby nedošlo k zápachu hniloby.

  Nemôžete dramaticky zmeniť parametre vody, spôsobí to obyvateľom stres. Rýchle prispôsobenie niekedy vedie k smrti. Musíte vyplniť postupne:

  1. Najprv sa novopríchodci prispôsobia teplote v nádobe. Za týmto účelom sa do akvária ponorí vrece rýb najmenej na 15 minút.
  2. Do vaku sa pridá malé množstvo akvarijnej vody.
  3. Po 15 až 20 minútach môžete do balenia pridať trochu vody.
  4. Dopĺňanie kvapaliny v určených časových intervaloch sa vykonáva najmenej trikrát.

  Smrť rýb od staroby

  Akvarijné ryby - zvieratá sú chúlostivé a citlivé. Od prírody im bola poskytnutá krátka životnosť - iba niekoľko rokov. Rovnako ako všetky živé veci, aj podvodné zvieratá umierajú v starobe.

  Medzi akvaristami je všeobecne známe, že pred uhynutím rýb v dôsledku veku majú zvieratá najvýraznejšie a najkrajšie farby. Ako dlho žije ryba? Priemerná dĺžka života závisí od druhu a skupiny.

  Toothcarps. Viviparous ryby z rodiny Cyprinidae žijú v priemere 3,5 roka. Patria medzi nich šermiari, Pecilia, Guppies, Molinezia.

  Labyrint. Krásy Gurami, Cockerel a Lyalius poteší majiteľa po dobu 4-5 rokov.

  Tetry. Stredná dĺžka života 7 rokov:

  • Neóny 4 roky.
  • Tetra 5,5 roka.
  • Maloletí majú 6 rokov.
  • Metinnis a Piranha 10 rokov.

  Kapor. Ryby týchto druhov žijú v priemere 8 rokov:

  • Kardinál 4 roky.
  • Danio má 6 rokov.
  • Barbus a Rasbor 7,5 rokov.
  • Zlatá rybka a ďalekohľady 15 rokov.

  Cichlidae. Jednými z najkrajších a najrozmanitejších farieb a tvarov rýb sú akvaristovia sto rokov. Majiteľa s radosťou poteší v priemere 11 rokov:

  • Apistogram 4 roky.
  • Scalaria, Tsikhloma mezanauta a Papagáje 10 rokov.
  • Tsikhloma meeka 12,5 rokov.
  • Severum a Diskus majú 14 rokov.

  KGS. Rodina sumcov žije v priemere 8 rokov:

  • Sklenený sumec vo veku 8 rokov.
  • Sumec zaznamenal 9 rokov.
  • Tarakatum 10 rokov.

  Ako pochopiť, že ryby umierajú? Starnúce osoby sa stávajú letargickými, zle plávajú. Majú rednuté plutvy, časti ktorých zmiznú. Starší obyvateľ akvária je na jednom mieste po dlhú dobu a nevykazuje veľkú aktivitu. Mŕtve ryby by sa mali okamžite odstrániť - pri rozklade vylučujú toxíny a otrávia vodu.

  Nedostatok kyslíka

  Častým dôvodom, prečo ryby umierajú, je nedostatok kyslíka. Vyplýva to nielen zo zvýšenia teploty, ale aj z rastu rias, zmien vo fungovaní bakteriálneho filmu nad povrchom, vypuknutia ciliatov a iných organizmov.

  Pri nedostatku kyslíka je potrebné zvýšiť prevzdušňovanie a čiastočne nahradiť vodu. Pre prevzdušňovanie v akváriu je lepšie kúpiť samostatný kompresor.

  Kvalita krmiva a nadmerné kŕmenie

  Lacné krmivá nespĺňajú úplne individuálne potreby konkrétneho plemena. Úspora potravín pre domáce zvieratá teda nie je v žiadnom prípade možná. Nadmerný počet obyvateľov akvária by nemal byť príliš vysoký. Stačí naliať toľko krmiva, koľko sa zožerie za 5 minút. V opačnom prípade prebytočné jedlo zhnije v pôde a urýchli znečistenie vodného prostredia a ryby začnú umierať.

  Ako pomôcť umierajúcim rybám

  Ako zachrániť domáceho maznáčika, ak je zrejmé, že umiera? Môžete skúsiť predĺžiť životnosť domáceho maznáčika dočasné opatrenie. Ak ryby ležia na dne, dychtivo prehltnú vzduch alebo plávajú po bokoch - urobia núdzovú transplantáciu.

  Transplantovaný jednotlivec so zlým zdravotným stavom by sa mal preniesť iba do stojatej vody s rovnakou teplotou ako v akváriu. V nádrži musí byť vetranie.

  Ryby niekedy ožívajú, ožívajú, začínajú sa aktívne pohybovať. Ak sa zázrak nestane, budete sa musieť rozlúčiť so svojím miláčikom. Na pohodu domácich miláčikov má veľký vplyv nadšenie mnohých majiteľov pre výzdobu akvária. Prebytočný plast, kov, guma negatívne ovplyvňujú zdravie rýb.

  Hlavným všeliekom na akváriové choroby je odborná starostlivosť a dobré držanie rýb. Vo väčšine prípadov dôjde k moru domácich miláčikov pod vodou v dôsledku nesprávneho konania majiteľa. Čo je dôvodom tohto:

  Agresívni susedia

  Malé ryby sa budú jesť, ak budú umiestnené v rovnakej nádobe s agresívnymi predátormi. Nešpecifické potýčky sú tiež bežné, napríklad u mužov a niektorých cichlíd. Konflikty sa môžu vyskytnúť aj v závislosti od pohlavia. Musíte získať ryby s dôverou v ich mier a dobre poznať ich vlastnosti.

  Zisťovanie mŕtvych rýb počas trenia naznačuje, že akvarista nezohľadnil správanie sa rýb. Niektoré druhy, napríklad gurami a cichlidy, starostlivo strážia svojich potomkov a prejavujú nepriateľstvo voči iným obyvateľom. Niekedy je potrebné neresenie akvária, kde sú umiestnené samice, samce a potomkovia. Často však rodičia nepreukazujú obavy, vajcia sa môžu jesť vôbec.

  choroba

  Najčastejšie sa u nových obyvateľov vyskytujú choroby. Aj v akvizičnej fáze by mal akvarista sledovať aktivitu a vzhľad rýb, nič by nemalo byť podozrivé. Nemusíte ho okamžite pridávať do zvyšku akváriových zvierat. Odporúča sa umiestniť nové ryby na 2–4 ​​týždne do samostatnej nádrže. Príznaky sa objavujú postupne, takže nezomrú bez zjavného dôvodu. Po karanténe sa zdravá ryba umiestni do spoločného kontajnera.

  Ak sa zistí choroba, je potrebné odstrániť infikovaných jedincov, zvýšiť prevzdušnenie a uchýliť sa k dennej výmene 10% vody v akváriu. Pri identifikácii choroby, kvôli ktorej ryby umierajú, môžete liek používať opatrne.

  Smrť rýb kvôli starostlivosti

  Veľa dominuje túžba po tajomnom, krásnom podmorskom svete. Je však zriedkavé, že sa predpokladá, že údržba akvária je problematická a zodpovedná záležitosť. Nebude to fungovať len na nalievanie vody, stekanie hospodárskych zvierat do vody a niekedy aj vyhodenie jedla.

  Pri negramotnej starostlivosti a starostlivosti o ryby sa objavujú rôzne problémy, ktoré vedú k úmrtiu obyvateľov pod vodou. Na čo by sa mal zamerať začínajúci akvarista?

  prevencia

  Vo väčšine prípadov ryby umierajú v akváriu pre nedbanlivosť a nedbanlivosť majiteľa. Každý deň musíte spočítať počet rýb a sledovať ich vzájomné pôsobenie. Každé 2 - 2 týždne sifón do pôdy vymieňajte, ak je to potrebné, vodu. Úlohou akvaristu je robiť všetko pre celý život rýb a včas reagovať na zmeny v akváriu.

  Nové ryby, ako zabrániť smrti

  Nenechajte sa ponáhľať s uvedením nových obyvateľov podmorského sveta do akvária okamžite po zakúpení. Aby ryby nezomreli na stres a zmenu situácie, sú pripravené na transplantáciu:

  1. Opláchnite balenie zakúpených zvierat tečúcou vodou.
  2. Nádrž na ryby vložte do tmavej vedra (naplnená vodou z akvária).
  3. Potom opatrne po malých dávkach pridajte vodu z akvária do vrecka rýb.
  4. Po 15 až 20 minútach sú ryby pripravené na prepustenie na trvalý pobyt.

  Platí to pre domáce zvieratá, ktoré žijú v novom akváriu, ktoré nedávno kúpili a pripravili. Ale skôr, ako pridáte divú zver k susedom, mala by byť v karanténe 2-3 týždne.

  Pre karanténu vyberte samostatné akvárium bez pôdy a rastlín. Tieto preventívne opatrenia sú potrebné na to, aby nedošlo k infikovaniu existujúcich obyvateľov pod vodou.

  Odporúča sa loviť dekoratívne ryby v akváriu v tme. Najprv sa noví jednotlivci upchajú, schovajú sa pod kamene a zachytia sa. Toto je normálna reakcia na zmenu scenérie. Prvý deň sa neodporúča kŕmiť (výnimka sa týka aktívnych mladých zvierat).

  Niektorí akvaristi odporúčajú držať každú rybu 2-3 sekundy v hojnom množstve slanej vody pred vypustením rýb do akvária, aby noví obyvatelia nepriniesli infekciu na zvyšok rýb. Infekcie sú hlavnými príčinami úmrtí obyvateľov pod vodou.

  Smrť rýb z krmiva

  "Zdravá ryba je hladná ryba," vtipkujú vodári. Táto pravda. V praxi chovateľov akvarijných rýb nie sú známe prípady smrti domácich miláčikov hladom, častejšie ryby umierajú prejedaním. Neregulovateľne nevhadzujte kŕmenie do akvária! Slávnymi žobrákmi sú Scalaria a mladé ďalekohľady. Nemajú zmysel pre proporcie, ale vedia, ako prosiť o jedlo a aktívne ho jesť.

  Takáto opatrnosť vedie k obezite, problémom s vnútornými orgánmi a smrti. Dospelí sú kŕmené raz denne (ráno). A pozorne sledujte, ako domáce zvieratá jedia jedlo. Ak ju ryby neochotne zjedia, neustále pľuvajú a míjajú kúsky potravy okolo úst - sú plné.

  V takom prípade prestaňte kŕmiť a prebytočné jedlo vyberte. Z trosiek potravín sa voda zakalí a kazí sa. Je užitočné, aby si ryby usporiadali dni pôstu - bez toho, aby im počas dňa podávali jedlo. Mladé, rastúce potery sa kŕmia 3-4 krát denne v malých dávkach (čím častejšie sa mladí kŕmia, tým rýchlejšie rastú).

  Na správne kŕmenie sa používajú štyri druhy krmív:

  Suché. Takéto jedlo sa vyrába vo forme tabliet, granúl, vločiek. Suché jedlo obsahuje živiny potrebné pre zdravie rýb. Krmenie jedným suchým jedlom však spôsobuje problémy s črevami domácich zvierat, čo spôsobuje smrť.

  Žiť. Tento druh zahŕňa malé červy (enitreus a tubule). Červy sa kŕmia v malých dávkach, inak sa u domácich zvierat vyvinie obezita. Živé jedlo by sa malo pred podaním potravy dôkladne umyť - červy sú nositeľmi infekčných chorôb.

  Zmrazené. Akvaristi nie sú zvlášť naklonení tomuto druhu potravín - ryby sa zdráhajú jesť jedlo sušené chladom. Ale pre zmenu, môžete rozriediť stravu.

  Ľudské jedlo. Z každodenného ľudského stravovania sú ryby vhodné pre:

  • Pre dravcov. Mleté mäso, pečeň, hovädzie srdce, morské plody (mušle, mušle). Varené kuracie mäso, kaviár z tresky a varené ryby.
  • Pre bylinožravce. Špenát, hrach, uhorky a šalát sú v ponuke rýb veľmi rozmanité.

  Pre všetky druhy rýb nie je zakázané občas podávať chlieb, žĺtok, vajcia, droždie, sušené mlieko a kŕmne zmesi.

  Starostlivo zavádzajte nové jedlo do stravy. Prudká zmena potravy má nepriaznivý vplyv na trávenie a vedie k moru. Nenechajte sa uniesť prípravkami na mäso - príliš veľa mäsa spôsobuje obezitu rýb.

  Ľudové znaky o rybách

  Od nepamäti boli ryby považované za symboly bezstarostnosti a pokoja. Ak je akvárium v ​​dome - energia domu je normalizovaná, stáva sa priaznivou a uvoľňujúcou. Prítomnosť akváriových zlatých rýb sľubuje posilnenie rodinných väzieb a prilákanie finančných prostriedkov pre rodinu.

  V čínštine sa „hojnosť“ a „ryba“ označujú rovnakým písmom.

  Dokonca aj smrť v akváriu domácich miláčikov je podľa učenia Feng Shui symbolom obnovy života. Podvodní obyvatelia, ktorí chránia majiteľa, preberajú svoje nešťastia a zomierajú naň podľa stúpencov starovekého čínskeho učenia. Ak chcete, aby akvárium s rybami fungovalo na 100%, zvážte pravidlá jeho umiestnenia v byte:

  • Vľavo od predných dverí. V dome nesie náboj pozitívnej energie.
  • Na juhovýchodnej strane. Normalizuje vzťahy medzi manželmi, priaznivo ovplyvňuje zdravotníctvo.
  • Na severnej strane domu. Zvyšuje kariérny úspech, kariérny postup a rešpekt k kolegom.

  Neodporúča sa inštalovať akvária v spálni, v kuchyni a v juhovýchodnej časti bytu. Ak chcete zvýšiť finančnú pohodu, kúpte si akvárium okrúhle, obdĺžnikové alebo štvorcové.

  Keď už hovoríme o počte podvodných domácich miláčikov, Feng Shui odporúča pobyt na viacerých miestach (najlepšou možnosťou sú traja jednotlivci). Medzi nimi musí byť čierna ryba, ktorá zabráni nešťastiam. Mať 9 miláčikov (červená a strieborná farba), aby poskytovali pohodlie, harmóniu a ochranu pred zradou.

  Ak ryby uhynú, vymeňte ich za nové a vyčistite nielen akvárium, ale aj byt / dom.

  Čo to znamená vidieť akváriové ryby vo sne

  Ak v skutočnosti pozorujeme neubližovaný život obyvateľov pod vodou, negatívne emócie a stres opustia človeka. Interpretácia snov dotuje sny spojené s rybami rovnakej kvality. Prečo snívate o obľúbených obľubách?

  Sny, v ktorých ryby pokojne plávajú v akváriu:

  • Príjemným príjmom sa bude páčiť obchodná spoločnosť.
  • Takýto sen predstavuje pre zrelú ženu novú milostnú aféru, príjemné stretnutie s dlhoročným fanúšikom.
  • Za slobodnú ženu bude nasledovať návrh na rýchle sobáš.
  • Takýto sen sľubuje mladému vydatému dievčaťu tehotenstvo a úspešné narodenie. Ak je v akváriu niekoľko rýb rovnakej farby, rodia sa dvojčatá.

  Ak sa vo sne ryby začnú ponáhľať po akváriu, vyskočte z toho jeden po druhom, zmeňte situáciu. Takýto sen hovorí o nedostatku dojmov u človeka, o uniformite v živote. Premýšľajte o tom! Žijeme raz, a stojí za to vziať si viac zo života. A ľudia, ktorí dlho pracujú na jednom mieste, by mali premýšľať o novom zamestnaní.

  Mŕtve ryby v akváriu varujú pred hroziacimi problémami, problémami, ktoré sa vyskytnú blízkemu príbuznému. A snílek sa stane vinníkom nepríjemnej situácie. Takýto sen hovorí o škandáloch v kolektíve práce.

  Ak snívate, že snílek uloví uhynuté ryby rukami / sieťou, predpovedá nebezpečnú situáciu a vyhýba sa. Pre študentov takýto sen sľubuje vynikajúce zložené testy, skúšky.

  Mŕtve, už rozpadajúce sa ryby, ktoré pravidelne

  Ako vymeniť vodu

  Elektrická alebo vákuová pumpa je vynikajúca na výmenu vody v akváriu. Sifónom, pomocou ktorého sa steny a dno akvária ľahko vyčistia od zvyškov jedla a plaku, sa pri tejto úlohe tiež darí. Aby sa voda nezmenila na zelenú, akvárium by malo byť umiestnené mimo slnečného svetla a vypnuté umelé osvetlenie v noci. Okrem toho z nej musíte pravidelne odstraňovať prebytočné rastliny a ryby menej kŕmiť, aby voda nebola kontaminovaná zvyškami potravy.
  Čistenie vody pomôže aj somiki-antitrusy, ktoré kĺzajú pozdĺž stien akvária a jedia plak.
  Čiastočná zmena vody v akváriu by sa mala robiť každý týždeň a mala by sa zmeniť na 1/5 čerstvej vody. Aby bola voda vždy čistá a transparentná, do akvária by sa mali zavádzať mäkkýše a dafnie. Mnohí majitelia akvárií sa snažia čistiť pohár nádrže pomocou slimákov, ale nerobia to veľmi efektívne a navyše veľa zabíjajú. Problémy s vodou sú zvyčajne charakteristické pre „mladé“ akváriá - následne v nich vzniká vlastný ekosystém, situácia sa normalizuje nezávisle. Hlavná vec je dodržiavať pravidlá starostlivosti o akvárium.

  Tip 2: Ako vymeniť vodu v malom akváriu

  Mini akvária sú atraktívnou dekoráciou interiéru. Na rozdiel od veľkých nádrží vybavených všetkým potrebným vybavením sú však problémy opatrné. Ak dodržíte základné pravidlá vrátane výmeny vody, môžete zabrániť rozkvetu akvária a vytvoriť tak celkom prijateľné podmienky pre život rýb.

  Návod na použitie

  1. Predpokladá sa, že malé akvárium sa ľahšie udržiava ako veľké akvárium. Je to však prvý omyl neskúsených akvaristov. Vyžaduje sa častejšia výmena vody, pretože sa tu hromadia produkty rozkladu rybieho odpadu. Intenzívny rast rastlín môže navyše spôsobiť veľa problémov.

  2. Voda v malom akváriu by sa nemala úplne vymieňať. Stačí vymeniť až 1/5 z celkového objemu. Toto by sa malo robiť dosť často - raz za 3-4 dni.

  3. Voda, ktorá sa má vymeniť, by mala byť iba mäkká pri izbovej teplote, takže by ste mali mať neustále zásobovanie. Набирайте воду из-под крана только в чистую посуду, которая должна использоваться только для этой цели. Отстаивать жидкость необходимо в течение минимум трех дней.

  4. Заменять воду в маленьком аквариуме не сложно. Рассчитайте необходимое количество для замены. Например, в аквариуме емкостью 10 литров необходимо поменять 2 литра (1/5 часть всего объема).

  5. Специальным ковшиком с длинной ручкой зачерпните необходимое количество воды. Steny akvária očistite škrabkou a pridajte čerstvú mäkkú vodu. Potom nasajte vodu do čistej misky a nechajte ju stáť až do ďalšieho postupu.

  6. Voda v mini-akváriách sa veľmi rýchlo vyparuje. Pravidelne kontrolujte jeho hladinu av prípade potreby ju doplňte.

  7. V akváriu je potrebné vodu čo najmenej vymeniť, pretože to narúša biologickú rovnováhu. Musí sa to však vykonať raz ročne, aby sa rastliny transplantovali a vyčistili steny akvária a filtra.

  8. Ak chcete úplne vymeniť vodu, vyberte ryby a na chvíľu ich vložte do nádoby. Vypustite tekutinu pomocou hadice. Odstráňte prebytočné riasy. Vyčistite kamene a steny akvária.

  9. Potom nalejte usadenú vodu. Pridajte baktérie a nechajte akvárium stáť pár dní, potom do neho vhoďte ryby.

  Venujte pozornosť

  Pre bývanie v malom priestore si vyberte guppies, gourami a tetras. Tieto ryby sa v mini akváriách cítia celkom dobre. Kohouta môže byť tiež umiestnený v rybníku, neóny vyzerajú krásne. Ak ryby narástli na pomerne veľkú veľkosť, musia byť uložené vo väčšej nádobe.

  Nielen ryby, ale aj iné morské a sladkovodné obyvateľstvo, ako sú krevety, vyzerajú a pôsobia v malom akváriu.

  Prečo akvarijné ryby sčernieť

  Choroby akvarijných rýb sú veľmi časté. Obyvatelia vody najčastejšie zomrú kvôli nesprávnej starostlivosti. Menej časté môžu byť dedičné choroby, ktoré sú vo väčšine prípadov nevyliečiteľné. Akvarijné ryby sčernia nielen kvôli infekciám, ale aj kvôli zlej kvalite vody.

  Otázka „AKO prechádza dieťa do zásobníka (má 4 mesiace)? »- 3 odpovede

  Chlad na ryby


  Môže to znieť čudne, ale akvarijné ryby sú tiež náchylné na prechladnutie. Stáva sa to spravidla kvôli príliš nízkej teplote vody. Prvými príznakmi prechladnutia sú skladané plutvy a čierne škvrny na žiabrách.
  Jediným spôsobom spracovania v tomto prípade je poskytnutie požadovanej teploty, ktorá by mala byť najmenej 23 ° C. Vezmite prosím na vedomie, že sa neodporúča drasticky meniť vodu. Teplota sa musí zvyšovať iba postupne. V niektorých prípadoch ryba sčernela kvôli genetickej predispozícii. Ak sa správanie nezmení, chuť do jedla nezmizne a ryby sú aktívne a mobilné, potom neexistuje dôvod na obavy.

  Branchiomykóza u rýb


  Branchiomykóza je veľmi nebezpečnou chorobou pre akvarijné ryby. Obyvateľ vody môže zomrieť za pár dní. Hlavnými príznakmi takejto infekcie sú čierne pruhy v tele a na hlave. Zároveň sa ryba stáva veľmi pomalá a pláva hore nohami. Navonok sa zdá, že jej telo mení hlavu.
  Chorá ryba musí byť presadená od jej susedov. Branchiomykóza je nákazlivé ochorenie, ktoré môže v krátkom čase zabiť všetkých obyvateľov akvária. Za optimálne spracovanie sa považuje roztok síranu meďnatého, ktorý sa pridáva do vody v minimálnych dávkach. Ak sa ryby pravidelne prejedajú, môže to mať za následok ich sčernenie. Za hlavné príznaky nadmerného kŕmenia sa považuje letargické správanie vodných obyvateľov a opuchnuté brucho.

  Fin rot


  Najčastejšou príčinou čiernych škvŕn na akvarijných rybách je choroba nazývaná hniloba plutvy. Tmavosť tela ryby začína presne od špičky plutiev a chvosta.
  Príčiny hniloby plutvy sú mnohé. Najbežnejšie z nich sú nevhodné podmienky, príliš veľa rýb v akváriu, zriedkavé čistenie akvária a silné znečistenie vody.
  Aby ste zabránili hnilobe plutiev, musíte pravidelne monitorovať stav akvária. Zvyšky potravín by sa v žiadnom prípade nemali akumulovať na dne. V opačnom prípade sa voda stane neobývateľnou a bude mať škodlivý vplyv na ryby.

  Iné príčiny sčernenia rýb


  V zriedkavých prípadoch sa môže kožná larva stať príčinou sčernenia rýb. Infekcia je možná iba vtedy, ak ste napríklad v akváriových rybách vysadili zástupcu riečneho biotopu.
  Všimnite si, že u niektorých rýb sa čierne škvrny objavujú postupne, ale nejde o chorobu. Pozoruhodný príklad je šermiar. Mladé ryby sú svetlejšej farby. Postupne sa telo začerňuje a objavujú sa viacfarebné bodky.

  Prečo zlatá rybka zomrela?

  Zhenya Gerasimova

  Robíš si srandu? ? Pol roka je pre ňu príliš veľa !! ! A museli ste ho okamžite odstrániť z akvária. Teraz sa pravdepodobne všetky ryby rozložili a nakazili. Čo si si myslel, keď zomrela? Kométa je najjednoduchšia a najnáročnejšia odroda malých zlatých rybiek s dlhým chvostom podobným stužke (často vidličkou), ktorý presahuje dĺžku tela. Čím dlhšie sú chvostové plutvy, tým vyššia je vzorka.

  Kométa s opuchnutým telom, ako závoj, sa považuje za manželstvo (podľa niektorých odborníkov je to iné plemeno). Vyvinutá chrbtová plutva a mierne predĺžené ostatné plutvy dodávajú rybám vzhľad.

  Farba kométy sa môže líšiť, ale zvlášť dôležité sú tie osoby, ktorých farba tela sa líši od farby plutiev. V Číne sa strieborná rybka s jasne červeným alebo citrónovožltým chvostom, 3-4-krát väčšia ako dĺžka tela, považovala za obzvlášť krásnu.

  Napriek tomu, že kométy rastú dobre a dozrievajú takmer za akýchkoľvek podmienok, je ťažké s nimi pracovať. Tieto silné nepokojné ryby často vyskočia z akvárií. Samice dávajú relatívne málo kaviáru. Spolu so zlatou rybkou sú vhodné na chov v záhradnom jazierku.

  Vladimir Kostyuk

  Overfed, vzduch musí byť stále slúžil jej. Jedzte veľa - je ťažké dýchať. Prehrabáva sa a robí špinu. Filter je potrebný s penovou gumou a čerpadlom (motor vo vnútri). Táto ryba zje, koľko jesť a vždy je malá, prasiatko.

  Julia Andreeva

  Jedna zlatá rybka potrebuje akvárium s objemom 50 litrov na pár 100 litrov. To nie je bez guppies na rovnakom mieste.
  Zlato musíte kŕmiť nie dobre, ale kvalitatívne a maličko, 1 krát denne. Ak kŕmite „dobré“ - to znamená veľa, potom z obžerstva zomrie aj zlato.

  Prečo čističky sumcov umierajú? je už štvrtý? Zvyšok ryby žije a sumec uhynie.

  Michail Morkovkin

  Ak máte na mysli ancistrus, potom v mladom veku
  (veľkosť menšia ako 3 cm.) Sú príliš zraniteľné.
  Dospelé cichlidy ich môžu zabiť (je škoda, že neuviedli druh
  zloženie vášho akvária.
  Potrebujú týždennú zmenu 1/10 vody.
  Tieto plaché stvorenia v mladosti jednoducho hladujú
  a zomrieť na vyčerpanie.
  Vyskúšajte DENNE po dobu 30 minút. vložte kúsok do akvária
  čerstvý bochník (potom odstráňte zvyšky).
  Alebo denný úlovok a kŕmenie v inej nádrži.
  Hlavná vec je, že ich výživa by sa mala uskutočňovať pred vašimi očami.
  Nepomôžete, znova napíšte a uveďte otázku.
  Úspech!

  Používateľ bol odstránený

  Mravce najčastejšie umierajú hladom (s nedostatkom vhodného znečistenia rias). Predám prášky na sumci obsahujúce riasy spiruliny. Môžete tiež kŕmiť vriacou vodou oparenú ancistrus šalátom alebo kúskami uhorky. Všetky reťazové sumce sú tiež veľmi citlivé na soľ.

  Írsky @

  Nezanedbávajte samotný stav sumcov, ich zdravie. Je riskantné umiestniť novo získanú rybu do akvária s inými rybami, je potrebná karanténa. Pokúste sa kúpiť a zasadiť v samostatnom akváriu a pozerať sa na ne. Uvidíte, či jedia?

  Pin
  Send
  Share
  Send
  Send