Užitočné tipy

Kalkulačka spotreby paliva

Pin
Send
Share
Send
Send


Ako vypočítať spotrebu paliva?

Takže - ako správne, čo najpresnejšie vypočítať spotrebu paliva automobilu alebo iného vozidla?

O otázku sa zaujíma každý vodič - koľko litrov benzínu „zje“ jeho auto. Pri čítaní charakteristík konkrétneho modelu vidíme spotrebu paliva, ktorá ukazuje, koľko plynu musí motor prejsť 100 kilometrov v meste alebo prímestskom cykle, ako aj aritmetický priemer týchto hodnôt - spotreba paliva v zmiešanom cykle. Nominálna a skutočná spotreba paliva sa môže meniť, zvyčajne nie veľmi významne.

Spotrebu paliva ovplyvňujú tieto faktory:
technický stav vozidla - pri naštartovanom motore sa spotrebúva viac paliva, potom úroveň spotreby klesne na normu uvedenú v pokynoch a pri opotrebovaní sa opäť zvyšuje,
štýl jazdy je individuálna hodnota pre každú jednotlivú osobu, poveternostné podmienky - v zime motor spotrebuje viac paliva, v lete - menej,
použitie ďalších spotrebiteľov energie,
aerodynamika - ak sú otvorené okná, znížia sa aerodynamické vlastnosti, zvýši sa odpor vzduchu a je potrebné viac benzínu, aerodynamické vlastnosti sa dajú vylepšiť inštaláciou spojlerov, efektívnych prvkov.

Je potrebné naplniť plnú palivovú nádrž, inými slovami „pod hrdlo“. V takom prípade je potrebné zaznamenať vzdialenosť počítadla kilometrov od začiatku merania a potom stroj nejaký čas používať. Vzhľadom na množstvo vstreknutého paliva a vzhľadom na vzdialenosť ubehnutú na konci merania je potrebné znovu naplniť nádrž do očnej gule. Táto metóda zahŕňa vedenie denníka, v ktorom je potrebné zaznamenať množstvo doplňovaného paliva (môže sa merať pomocou odmernej nádoby), ako aj dátum doplňovania paliva, indikátor počítadla kilometrov a napríklad náklady na palivo.

Je nepravdepodobné, že budete schopní vypočítať presné, štandardné hodnoty spotreby paliva až do mililitra, ale je veľmi jednoduché vypočítať približnú spotrebu pre rôzne jazdné podmienky, nemusíte byť veľkým matematikom, len si pamätajte kurz matematiky pre tretiu alebo štvrtú triedu a vedzte, že také proporcie. Vzorec výpočtu, ktorý používajú prietokové kalkulačky, je veľmi jednoduchý:

Litre / Kilometre x 100 = Spotreba na 100 km (vydeľte naplnené litre plynu cestou, ktorú prešli týmito litrami a vynásobte 100)

Prevažná väčšina moderných automobilov je vybavená palubným počítačom, ktorý vodičom umožňuje robiť si starosti s denníkmi a výpočtami a zobrazuje tieto informácie: celková spotreba paliva (v litroch na 100 km), okamžitá spotreba paliva (tiež v litroch na 100 km počas pohyb, av prípade parkovania v litroch za hodinu). Plavba na ďalšie tankovanie, merané v kilometroch, čase a priemernej rýchlosti prepravy. Ak potrebujete zmerať spotrebu paliva v aute pomocou palubného počítača, jednoducho vynulujte štatistiku.

Prečo je dôležité vypočítať prietok, ak je to možné, po dlhodobom horizonte?

Pretože je možné minimalizovať dopad chyby. Napríklad z rôznych dôvodov (rôzna presnosť počítadiel čerpacích staníc alebo skôr „streľba“ atď.) sme pri doplňovaní naplnili o 1 liter viac paliva. ak by sme išli 100 km, potom bude chyba veľká - napríklad namiesto 8 litrov na 100 km dostaneme 11 litrov. ak budeme mať rovnakú chybu pri jazde 400 km - doplní sa o jeden liter viac - bude to štvrtina litra - t.j. 8,25 litrov na 100 km namiesto skutočných 8,00

Čím je počet najazdených kilometrov väčší (resp. Čím viac paliva), tým sú údaje získané po výpočte presnejšie. Preto je správne vziať do úvahy spotrebu, keď je najazdená vzdialenosť viac ako 1000 km. Dovtedy zaznamenajte údaje na počítadle kilometrov a zbierajte kontroly na čerpacej stanici, aby ste zistili presné množstvo spotrebovaného paliva. Ak poznáte svoju spotrebu a počet najazdených kilometrov - vypočítajte celkovú spotrebu paliva.

V mojom prípade som odpočítavanie začal odpočítavaním kilometrov 180 000 míľ, teraz je to 183830 míľ - rozdiel je 3830 míľ alebo 6163 777 km. resp. Od referenčného okamihu a prázdnej nádrže sa nalialo 716,346 litra benzínu. vo výške 22350 rubľov.

716,346 / 6163,787 x 100 = 11,621

Spotreba ⛽: 11,62 l / 100 km.
Náklady ⛽: 22350 ₽
náklady 1 km kilometrový výkon: 3,51 ₽

Takéto veci. Ďakujem za pozornosť! Celá plná nádrž a lacný benzín!

Aplikácie pre telefón na spotrebu paliva DriverNotes, AutoFuel

Ako vypočítať spotrebu paliva na 100 km

Ak chcete vypočítať spotrebu paliva na 100 kilometrov, musíte najprv zmerať množstvo benzínu, plynu alebo motorovej nafty (v závislosti od toho, čo vozidlo riadi), ktoré vozidlo vynaložilo na určitý počet najazdených kilometrov.

Najjednoduchší spôsob, ako to dosiahnuť, je nasledujúci:

 • Naplňte plnú nádrž na benzínovú pumpu pred vypálením poistky na palivovej pištoli,
 • Resetujte počítadlo kilometrov (počítadlo vzdialenosti na prístrojovej doske) na nulu,
 • Ak na kilometri prejde najmenej 200 - 300 kilometrov (čím viac, tým presnejšie sú výsledky výpočtu), tankujte znovu „do poruchy“.

Po doplnení paliva uložte účtenku, na ktorú by ste mali zaznamenať aj údaje počítadla kilometrov, aby ste na nič nezabudli. Teraz máme všetky údaje potrebné na výpočet priemernej spotreby paliva na kalkulačke, a to:

 • Množstvo spotrebovaného benzínu (objem druhého tankovania),
 • Ubehnutá vzdialenosť (podľa počítadla kilometrov),
 • Cena za 1 liter paliva.

Preneste všetky tieto hodnoty do prvej kalkulačky a získajte konečný výsledok: priemerný počet najazdených kilometrov na 100 km a náklady na 1 km jazdy.

Majte na pamäti, že výsledný prietok nie je konštantný a môže sa meniť v závislosti od mnohých faktorov. Koho to zaujíma, odporúčame dobrý článok o tom, ako znížiť spotrebu paliva v aute.

Ako vypočítať palivo pre prejdenú vzdialenosť

Výpočet paliva na väčšiu vzdialenosť je omnoho jednoduchší. Na tento účel potrebujete tri typy zdrojových údajov:

 1. Priemerná spotreba paliva automobilu,
 2. Plánovaná cestovná vzdialenosť
 3. Cena za 1 liter paliva.

Priemernú spotrebu paliva môžete zistiť z manuálu k vášmu vozidlu alebo pomocou praktického spôsobu (popísaného vyššie) pomocou našej prvej kalkulačky.

Všetky tieto údaje zadajte do príslušných polí druhej kalkulačky a výsledky výpočtu získate online: celková spotreba paliva potrebná na prejdenú vzdialenosť a jej celkové náklady.

Náklady na palivo - povinná výdavková položka v prípade akéhokoľvek vozidla vybaveného spaľovacím motorom. O nákladoch sa môžete dozvedieť jednoduchým výpočtom spotreby paliva. Ako to urobiť správne, ale zároveň zistiť náklady na každý kilometer?

Prax ukazuje, že vysoká spotreba paliva môže niekedy veľmi smútiť aj veľmi bohatého človeka. Široké masy ľudí sa snažia kupovať autá, o ktorých je zaručené, že ich nadmernou chuťou nebudú hltať rozpočet. Ďalšia vec je, že spotreba paliva sa v skutočných podmienkach môže výrazne líšiť od údajov poskytnutých výrobcami - napríklad merania európskeho jazdného cyklu NEDC sa vykonávali za podmienok, ktoré sa výrazne odlišovali od bežných prevádzkových podmienok.

Spotrebu benzínu alebo motorovej nafty je možné ľahko a jednoducho vypočítať pomocou mnohých online kalkulačiek, hoci to nie je zakázané robiť sami, pretože na tom nie je nič zvlášť zložité.

Potrebné kroky na výpočet spotreby paliva

Najskôr naplňte plnú nádrž na benzín alebo naftu, nezabudnite na vynulovanie denného najazdeného kilometra umiestneného na prístrojovej doske vedľa hlavného najazdeného kilometra, ktorý sa neodporúča „vynulovať“. Potom musíte prejsť niekoľko sto kilometrov, potom natankovať auto do plnej nádrže, aby ste zistili, koľko paliva vstúpi do nádrže. Potom zistíte skutočnú priemernú spotrebu paliva vášho vozidla.

Kam ďalej a čo ďalej

Ako vypočítať prietok? Ak chcete vedieť celú pravdu o chuti do svojho auta, skúste to urobiť bez „podvádzania“, to znamená bez podmieneného podvodu. Nepokúšajte sa sotva zatlačiť na plynový pedál alebo sa snažiť jazdiť neustále - správať sa prirodzene a jazdiť obvyklým spôsobom pre vás. Je veľmi vhodné, aby vaša trasa viedla nielen mestom, ale aj po diaľnici - aby ste zistili priemernú spotrebu paliva. Odporúča sa venovať približne dve tretiny času mestskému davu a zvyšku slobody predmestských trás. Potom, čo ste na stokilom kilometri prešli dvesto tristo kilometrov, znova natankujte do očných guličiek. Takto zistíte, koľko paliva skutočne cestovalo, a porovnajte skutočnú spotrebu s číslami, ktoré poskytuje váš palubný počítač.

Vzorec na výpočet spotreby paliva

Teraz vypočítavame spotrebu paliva automobilu. Na tento účel sa používa veľmi jednoduchý vzorec: vyhorené množstvo paliva rozdelíte vzdialenosťou a výsledné číslo vynásobíte sto (100). Aby sa vám to nezdalo zložité, uvádzame príklad. Povedzme, že ste strávili 28 litrov na 300 kilometrov. Výpočty budú nasledujúce: 28/300 x 100 = 9,3 l / 100 km.

Vzorec na výpočet nákladov na palivo

Po zistení skutočnej spotreby paliva môžete pomocou vyššie popísaných údajov zistiť, koľko vás každý kilometer cesty stojí a potom byť šťastný alebo zdesený. Vzorec je nasledujúci: priemerná hodnota spotreby sa vynásobí nákladmi na palivo a vydelí sa 100. Takže počas kontrolnej jazdy máte 9,3 l / 100 km. Povedzme, že vaše auto spotrebuje benzín AI-95, ktorý teraz stojí asi 46 rubľov za liter. Výsledok: 9,3 x 46/100 = 4,3 rubľov na kilometer alebo 430 rubľov na 100 kilometrov.

Prečo môže byť spotreba paliva príliš vysoká

Poznámka: naša hypotetická hodnota 9,3 l / 100 km nie je najhorším výsledkom priemernej spotreby paliva. Predpokladajme, že to je presne to, koľko ste mali byť schopní urobiť, ale výpočty ukázali, povedzme, 12-14 litrov s obvyklým rytmom pohybu. Aké sú teraz dôvody na prekročenie „zlatého“ paliva? Existuje ich veľa, počnúc štýlom jazdy a končiac mnohými technickými poruchami.

Pred hľadaním príčiny technických problémov vám odporúčame začať s malým tlakom a predovšetkým skontrolovať tlak v pneumatikách. Ak sú znížené, chuť do jedla sa môže zvýšiť a celkom zreteľne. Existuje strešný nosič? Vytvára aerodynamický odpor a zvyšuje spotrebu paliva vášho vozidla. A zahrnutá klimatizácia môže povedať svoje vážne slovo.

Takto môžete vypočítať, koľko paliva vaše auto spotrebuje.

Údaje o spotrebe pohonných látok v automobiloch, ktoré výrobcovia automobilov zvyčajne uvádzajú vo svojich špecifikáciách, často nesúvisia so skutočnou spotrebou paliva. A ako viete, koľko vaše auto skutočne spotrebuje? Môžete to ľahko urobiť pomocou kalkulačiek spotreby paliva, ktoré sú na webe veľmi početné. Ako však tieto kalkulačky fungujú a ako je možné vypočítať spotrebu paliva akéhokoľvek automobilu sami? Samozrejme. Je to veľmi jednoduché. Dnes o tom budeme hovoriť. Ako bonus vám odporúčame prečítať si naše tipy, ktoré vám pomôžu ušetriť palivo v aute.

Ak chcete presne vedieť, koľko benzínu alebo nafty vaše auto spotrebuje, môžete použiť kalkulačky spotreby paliva na internete (keďže ich je dnes veľa) alebo jednoducho vypočítajte spotrebu paliva pomocou jednoduchého vzorca. Najskôr musíte úplne naplniť palivovú nádrž svojho stroja. Potom je potrebné na palubnej doske vynulovať denný počet najazdených kilometrov. Ak neviete, ako to urobiť, vyhľadajte pokyny v príručke k automobilu alebo vyhľadajte informácie na webe.

V mnohých vozidlách sa spravidla tlačidlo na vynulovanie denného počtu najazdených kilometrov (nezamieňajte s hlavným počítadlom kilometrov - počet najazdených kilometrov v aute, ktoré sa nedá resetovať) nachádza priamo pod palubnou doskou alebo priamo na nej. V niektorých vozidlách je tlačidlo resetovania kilometrov pre denné najazdené kilometre umiestnené na ovládači stĺpika riadenia. Existujú tiež autá, kde je možné vynulovať denný počet kilometrov vozidla, je potrebné resetovať denný počítadlo kilometrov pomocou ponuky nastavení vozidla.

Takže po vynulovaní počítadla denných jázd musíte prejsť niekoľko sto kilometrov, aby ste zistili, koľko skutočne vaše auto spotrebúva palivo. Mimochodom, na to nemusíte spaľovať celú nádrž paliva. Na presný výpočet skutočnej spotreby paliva musíte prejsť 200 - 300 kilometrov.

rada. Jazdite ako v každodennom živote. Napríklad nielen jazda po diaľnici. Skutočnú spotrebu paliva nebudete počítať, pretože každé vozidlo pri jazde po diaľnici mimo mesto spotrebuje oveľa menej paliva ako v meste. Preto by vaša skúšobná trasa na meranie paliva mala zahŕňať cesty v meste aj na diaľnici. Ak najčastejšie prevádzkujete auto v meste, potom počas skúšobnej trasy používajte auto 60-70 percent času v mestskej premávke. V 30 - 40 percentách prípadov môžete auto používať na diaľnici.

Po prejdení niekoľkých stoviek kilometrov sa vráťte na čerpaciu stanicu a znovu naplňte palivovú nádrž. Na výpočet skutočnej spotreby paliva (a nie tej, ktorá zobrazuje palubný počítač vášho vozidla, ktorého hodnoty sú ďaleko od reality), potrebujete vedieť, koľko paliva sa spotrebovalo počas skúšobnej jazdy a počet kilometrov na dennom počítadle kilometrov, ktoré ste predtým museli boli resetované na nulu. Tu je vzorec pre výpočet:

počet litrov paliva, ktoré ste naplnili: koľko ste cestovali x 100 = spotreba paliva v l / 100 km

Uvádzame dva príklady na výpočet spotreby paliva pomocou tohto vzorca:

Napríklad predpokladajme, že sme s plnou nádržou s objemom 50 litrov najazdili 517 kilometrov. Ďalej, keď sa rozsvieti kontrolka upratovania, upozorňujúca na nízku hladinu paliva, opäť sme prišli k benzínovej stanici, aby sme doplnili palivo. Vzhľadom na malé množstvo paliva, ktoré zostalo v nádrži, sme znovu natankovali auto na plnú nádrž. Výsledkom bolo, že do nádrže vstúpilo 48,7 litra paliva. Teraz, keď vieme, koľko paliva spotrebovalo auto (48,7 litra) a denný počet najazdených kilometrov (517 km), ktorý bol pred začiatkom merania vynulovaný, môžeme pomocou vyššie uvedeného vzorca vypočítať skutočnú spotrebu paliva nášho automobilu.

Tu je konečný výpočet na našom príklade:

48,7 1: 517 km x 100 = 9,4 l / 100 km

V druhom príklade vypočítame spotrebu paliva automobilu s nízkym počtom najazdených kilometrov. To znamená, že s dobehom až do okamihu, keď už palivo v nádrži dôjde. Predpokladajme, že po naplnení 50 litrov paliva (plná nádrž) a resetovaní denného počtu najazdených kilometrov ste najazdili 300 kilometrov. Potom sme sa opäť zastavili pri benzínovej stanici a tankovali sme auto na plnú nádrž. Výsledkom bolo, že do nádrže vstúpilo 28,2 litra. Teraz, keď viete počet najazdených kilometrov (300 km) a množstvo paliva spotrebovaného na tento počet najazdených kilometrov, pomocou vyššie uvedeného vzorca môžete vypočítať presnú spotrebu paliva vášho vozidla. Tu je výpočet:

28,2 l: 300 km x 100 = 9,4 l / 100 km

Ako vidíte, pri menšom počte najazdených kilometrov sme dostali rovnakú spotrebu paliva ako pri väčšom. Preto, aby ste mohli presne zmerať spotrebu paliva vášho auta, nemusíte spaľovať celú palivovú nádrž. K tomu stačí prejsť niekoľko sto kilometrov.

Ako sa vypočítavajú náklady na palivo na 1 kilometer?

Ak presne viete, koľko vaše auto spotrebuje (vypočítaním spotreby podľa vyššie uvedeného vzorca), môžete ľahko vypočítať náklady na palivo za 1 kilometer svojej cesty. Aby ste to dosiahli, musíte poznať náklady na 1 liter benzínu alebo nafty. Ďalej použite nasledujúci vzorec:

Priemerná spotreba paliva x cena paliva: 100 = náklady na 1 kilometer

Držme sa nášho príkladu pre vizuálny výpočet pomocou tohto vzorca: automobil spotrebuje v priemere 9,4 l / 100 km. Pri nákladoch na palivo 40 rubľov za 1 liter získavame tieto náklady:

9,4 l / 100 km x 40 rubľov. / l: 100 = 3,76 rubľov. / km

Pre tých, ktorí sa zaujímajú o to, koľko to bude stáť 100 kilometrov, odstráňte akciu delením 100 (: 100) vo vyššie uvedenom vzorci. Výsledkom je, že vynásobením priemernej spotreby paliva cenou jedného litra paliva získate sumu strávenú za 100 kilometrov. Tu je príklad výpočtu:

9,4 l / 100 km x 40 rubľov. / l = 376 rub. / 100 km

Ako fungujú kalkulačky benzínu alebo nafty?

Ak nemáte kalkulačku po ruke a nie ste dobrí v jednoduchej matematike alebo nechcete počítať všetko, čo máte na mysli, môžete tiež použiť kalkulačku paliva. Na internete nájdete mnoho rôznych kalkulačiek na výpočet spotreby benzínu alebo nafty. Do vyhľadávacieho riadku ľubovoľného vyhľadávacieho systému zadajte dotaz „kalkulačka spotreby paliva“. В ответ на запрос вы получите огромное количество ссылок на различные онлайн-калькуляторы, помогающие рассчитывать потребление топлива.

Большинство сетевых онлайн-калькуляторов помогут рассчитать не только средний расход топлива, но и стоимость поездки на любые расстояния. В том числе вы можете рассчитать стоимость 1 километра пути.

Мой автомобиль потребляет слишком много топлива – он сломан?

Aby ste pochopili, koľko vaše auto skutočne spotrebuje, musíte porovnať skutočnú spotrebu vášho vozidla s technickými údajmi výrobcu vozidla. Aj keď obyčajne výrobná špecifikácia spotreby paliva nemá nič spoločné so skutočnými údajmi o hospodárnosti automobilov. Podľa automobilky však môžete zhruba vypočítať, koľko skutočne vaše auto spotrebuje. Faktom je, že skutočná spotreba paliva je v priemere o 20 - 30% vyššia, ako uvádzajú výrobcovia automobilov v technických špecifikáciách svojich automobilov.

Pri porovnaní skutočnej priemernej spotreby paliva vášho vozidla (ktoré ste napríklad vypočítali podľa vyššie uvedeného vzorca) s oficiálnymi údajmi výrobcu automobilov, zvážte tento rozdiel 20 - 30%. Ak je skutočná spotreba paliva vyššia o 40 - 50% alebo viac, mali by ste hľadať príčinu nadmerných výdavkov, ktoré môžu súvisieť s poruchami a nesprávnym štýlom jazdy. Pravdepodobne tiež dôvodom nedostatočného čerpania bolo zlé palivo.

Ak sa však spotreba paliva v automobile prudko zvýšila, napriek tomu, že jazdíte na rovnakých cestách ako predtým a používate rovnaký štýl jazdy, existuje vysoká pravdepodobnosť, že v aute dôjde k poruche. Toto sú hlavné príčiny zvýšenej spotreby paliva spojené s poruchami:

 • Problémy s riadiacou jednotkou motora
 • Zanesené trysky, opotrebované zapaľovacie sviečky a upchatý vzduchový filter

 • Poškodené pomocné zariadenia, ako napríklad klimatizácia

 • Chybné ložiská alebo brzdy

Nie sú to však všetky dôvody na zvýšenie spotreby paliva. Viac sa o tom dočítate tu.

Ako znížiť spotrebu paliva?

Ak vaše vozidlo spotrebúva príliš veľa paliva, nemusí to vždy znamenať, že došlo k chybe. Vedeli ste, že váš štýl jazdy môže vážne ovplyvniť vašu spotrebu paliva? Tu sú základné pravidlá pre ekonomický štýl jazdy:

1) Nezapínajte vopred vyšší prevodový stupeň.

2) Snažte sa viesť vozidlo s plynovým pedálom.

3) Snažte sa jazdiť častejšie a nestláčajte plynový pedál neustále.

4) Brzdte častejšie motorom vrátane radenia nadol. Pred semaformi vypustite plyn v predstihu tak, aby sa vozidlo zastavilo a plynulo klesala rýchlosť.

5) Choďte po diaľnici čo najpomalšie. Pri rýchlosti 160 km / h potrebuje auto o dve tretiny viac paliva ako pri jazde rýchlosťou 100 km / h.

6) Vypnite motor častejšie. Vypnutie motora má zmysel aj pri pomerne krátkej dobe čakania (približne 20 sekúnd). Moderné vozidlá so systémom zastavenia / štartu (automatické vypnutie motora) nezávisle vypínajú motor pri zastavení a zapínajú motor pri naštartovaní jazdy.

Spotreba paliva môže ovplyvniť okrem jazdy aj mnoho ďalších faktorov. Patria sem:

 • Strešný nosič:
  Aj bez zaťaženia môže strešný nosič zvýšiť spotrebu paliva o 20 percent vďaka zvýšenému aerodynamickému odporu.

 • Tlak vzduchu v pneumatikách:
  Príliš nízky tlak v pneumatikách negatívne ovplyvňuje spotrebu paliva. Tlak vzduchu by sa mal pravidelne kontrolovať na čerpacej stanici (alebo pred začatím cesty v blízkosti domu) a porovnávať s údajmi odporúčanými výrobcom automobilu (správny tlak v pneumatikách nájdete v návode na obsluhu vozidla, na stĺpiku dverí vodiča alebo v kryte palivovej nádrže). Špeciálne pneumatiky s optimalizovaným valivým odporom môžu ďalej znížiť spotrebu.
 • Motorový olej:
  K dispozícii sú špeciálne motorové oleje (0W-30 alebo 5W-20), ktoré môžu znižovať vnútorné trenie a tým aj znižovať spotrebu paliva, tieto oleje však zvyčajne stojí podstatne viac ako konvenčné motorové mazivá.

 • Výbava vozidla:
  Vyhrievanie, klimatizácia alebo vyhrievané sedadlá uľahčujú jazdu, ale vedú k zvýšenej spotrebe paliva. Klimatizácia môže viesť najmä k zvýšeniu spotreby paliva o niekoľko litrov na 100 kilometrov.

Pin
Send
Share
Send
Send