Užitočné tipy

Objavili sa pľuzgiere z popálenín: čo robiť a ako zaobchádzať? Ľudové a lekárske prostriedky

Pin
Send
Share
Send
Send


Popáleniny prstami sú bolestivé zranenia, ktoré sa často vyskytujú v každodennom živote. Poškodená koža popáli, veľa to bolí. Pacienti, ktorí si popálili ruky, potrebujú prvú pomoc a riadne ošetrenie. Ľudia, ktorí vedia, čo robiť s popálením prstu, sa s týmto problémom rýchlo vyrovnajú. S miernymi teplotnými alebo chemickými zraneniami sa zbavujú popálenín pomocou farmácie a ľudových liekov. V prípade silných popálenín vyhľadajte pomoc lekára.

Druhy popálenín

Klasifikácia tepelných a chemických popálenín na prstoch závisí od hĺbky a veľkosti lézie. Existujú 4 stupne popálenín:

 • I titul. Na pokožke sa vyskytuje ľahké poškodenie. Na pokožke sa objaví začervenanie. Postihnutá oblasť horí, vadí a bolí.
 • II. Na spálenej ploche sa objavia bubliny naplnené tekutinou. Poškodená koža veľa bolí.
 • III. Stupeň. Rozvíja sa tkanivová nekróza. Na povrchu kože sa vytvára chrasta.
 • IV stupeň. Pri silnom popálení mäkké tkanivá odumierajú, svaly a kosti sú vážne poškodené.

Spôsoby liečby popálenín sa líšia. Doma liečia popáleniny prstov I. a II. Stupňa. Ťažké zranenia rúk III a IV na rukách sa liečia v stacionárnych podmienkach.

Ak sa na prstoch vytvoria bubliny, vyhľadajte lekársku pomoc. Samotné otváranie blistrov sa neodporúča. Pri prenikaní sa niekedy infikujú rany, čo vedie k závažným komplikáciám.

Keď dôjde k infekcii v spálenej oblasti, idú do ordinácie lekára. Po infekcii pacient vyskočí na teplotu, trpí bolesťou. Koža okolo lézie zčervená, rana sa opuchne a objavia sa v nej pyogénne usadeniny.

Čo je to?

Vzhľad blistra naznačuje popálenie 2 stupňa. Je to znak toho, že poškodenie postihlo nielen hornú, ale aj hlbšiu vrstvu epidermy. Dochádza k keratinizácii epitelových tkanív do zárodočnej vrstvy.

Ak sa po tepelnom poškodení na pokožke objaví opuch, pálenie, začervenanie a bolesť, mali by ste očakávať pľuzgiere. Tieto subkutánne vezikuly sa naplnia priehľadnou plazmou, ktorá postupom času získa zakalený žltkastý odtieň. Môže ísť o jeden blister alebo o niekoľko. Všetko závisí od oblasti lézie a hĺbky popálenia.

Pozrite sa, ako na fotke vyzerajú malé pľuzgiere z popálenín:



Čo robiť ako prvé?

Po popálení sa objavili pľuzgiere, čo mám robiť ako prvé? Ihneď po zranení musíte postihnutú oblasť ošetriť chladom.

Môžete ho udržiavať pod tečúcou vodou po dobu 10-15 minút, dať krémy. Po spálení pokožky je potrebné ju dezinfikovať.

Použite na to umývacie roztoky:

 • manganistan draselný
 • furatsillina,
 • chlórhexidín,
 • miramistina,
 • peroxid vodíka.

Keď sa objavia pľuzgiere, nesmú sa prepichnúť alebo odrezať, aby nespôsobili infekciu. Po opláchnutí roztokom treba na spálené miesto aplikovať špeciálnu masť alebo krém proti spáleniu a obviazať sterilným obväzom.

Prvá schéma pomoci je takáto:

 • ochladenie postihnutej oblasti,
 • antiseptické ošetrenie,
 • aplikáciu prostriedku proti horeniu,
 • prevencia popálenín (užívaním liekov proti bolesti, sedatív).

Kedy môžem liečiť doma?

Liečbu je možné vykonávať doma, ak nie je postihnutá pokožka tváre, nôh, rúk a iných orgánov. Faktom je, že ďalšie zjazvenie môže viesť k narušeniu funkčnosti dôležitých telesných systémov.

Celkový stav pacienta musí byť uspokojivý, Pri prvých príznakoch zhoršenia (závraty, slabosť, nevoľnosť atď.) By ste sa mali okamžite poradiť s lekárom.

Popálenie tváre, nôh a rúk je možné liečiť nezávisle len v prípade poškodenia drobného povrchu pokožky. Rozsiahle popáleniny sa najlepšie liečia v nemocničnom prostredí. Neskôr v článku budeme hovoriť o tom, ako liečiť pľuzgiere na popáleniny.

Ak proces hojenia popálenín nepostupuje (najmä na končatinách) a je sprevádzaný príznakmi vaskulárnej patológie, musíte sa poradiť s lekárom. Môže predpísať intramuskulárne prípravky, ktoré eliminujú kyslíkové hladovanie tkanív a zlepšujú ich stav.

Ako zaobchádzať s farmaceutickými metódami?

Hlavnou vecou pri liečbe blistrového popálenia je zabrániť infekcii. Na tento účel používajú hlavne lokálne lieky, ktoré zmierňujú zápaly, neutralizujú baktérie a podporujú hojenie. Moderný farmaceutický trh ponúka lieky, ktoré sú účinné v rôznych štádiách procesu hojenia rán (nekróza, granulácia, epitelizácia). Väčšina z nich má komplexný účinok, pomáha tkanivám rýchlo sa zotaviť a chráni ich pred infekciou. Ako odstrániť blistr z popálenín pomocou lekárskych prostriedkov?

Kombinované miestne lieky na popáleniny / poleptanie:

 1. panthenol - liek zo skupiny reparantov s dexpanthenolom ako aktívnou zložkou. Má protizápalový účinok, stimuluje epitelizáciu kože.
 2. solkoseril - stimulátor bunkovej regenerácie, ktorý obsahuje extrakt z krvi teliat. Masť sa môže používať v rôznych štádiách tepelného poškodenia. Prispieva k syntéze kolagénu, obnove postihnutých tkanív a ich zásobovaniu kyslíkom.
 3. Fastin - masť na pľuzgiere z popálenín, účinná pre čerstvé popáleniny 2 a 3 stupne. Z dôvodu obsahu furatsilínu, syntetomycínu a anestezínu má liečivo komplexný účinok na ranu (analgetikum, antibakteriálne činidlo).
 4. Argosulfan - antibakteriálny krém. Liečivo je sulfatiazolové striebro. Toto je širokospektrálne sulfónamidové antibiotikum. Blokuje vývoj baktérií v popáleninových léziách pokožky. Vďaka iónom striebra je pravdepodobnosť alergií spôsobená použitím sulfatiazolu znížená.
 5. Oflokain - kombinované činidlo na báze ofloxacínu a lidokaínu. Masť chráni povrch rany pred chorobami, anestetizuje a zmierňuje opuchy.
 6. Neosporin - liečivá masť obsahujúca 3 antibiotiká: neomycín, bacitracín a polymyxín. Minimalizuje možnosť zjazvenia tkanív po popálení a tiež zabraňuje infekcii. Teraz viete, ako rozmazať blister z popálenín.

Na ošetrenie pľuzgierov môžete použiť špeciálne obväzy:

 1. aktivteks - antimikrobiálne utierky z textílií obsahujúcich anestetikum, antioxidant, antiseptikum. V závislosti od typu utierok (ACF, CL, HVIT atď.) Môže obsahovať chlórhexidín, lidokaín, furadín, rutín, vitamíny C, E, eukalyptus alebo olej z rakytníka. Používa sa ako prvá pomoc pri popáleninách a iných zraneniach.
 2. Biodespol - povlak z trojvrstvového filmového materiálu (100 x 100 mm), ktorý pozostáva z degradovateľnej vrstvy kopolyméru laktidu s glykolidom a povrchových vrstiev polyvinylalkoholu. Bránia prilepeniu povlaku k blistru.
 3. Voskopran - sterilný sieťový obväz nasiaknutý voskom a masti (Miramistin, Levomekol, Meliluratsil, Gentamicin atď.). Celkovo výrobca vyrába 15 druhov povlakov. Vďaka vosku sa rana hoja rýchlo. Antiseptické impregnácie majú protizápalové a antibakteriálne účinky.

Ako liečiť ľudové lieky?

Alternatívna medicína ponúka mnoho prostriedkov na liečenie poranení popáleninami pomocou blistra.

Ošetrenie ihneď po popálení. z čerstvej kuracej bielkoviny, Potom pol hodinu vytvarujte obklad s odvarom lastovičky. Alternatívny proteín s obkladom niekoľkokrát.

Namažte postihnutú oblasť olejom z rakytníka rešetliakového a zakryte suchým sterilným obväzom.

Umyte list aloe. Odrežte ju a dajte dužinu na bublinu. Pripevnite si obväz a držte 2/3 hodiny. Blister musí byť holistický. Ak je poškodený, aloe sa nemôže použiť.

Mriežka čerstvá mrkva, Na miesto horenia naneste múku po dobu 20-30 minút. Namiesto mrkvy môžete použiť surové zemiaky.

Horúčka prstov a pľuzgier, čo robiť v tomto prípade doma? Masť si môžete pripraviť odvar z nechtíka (1 diel) a vazelíny (2 diely). Výsledný nástroj na ošetrenie povrchu rany 2 až 3-krát denne.

Vyrobte pleťové vody alebo oplachovanie odvarom dubovej kôry. V dôsledku veľkého počtu trieslovín v kôre sa môže zápal rýchlo odstrániť.

Na zabránenie zjazvenia tkanív po popálení naniesť roztok vitamínu E do blistrov niekoľkokrát denne.

Kompresia so sódou pomôže zmierniť bolesť po popálení. Zriediť 1 polievková lyžica. lyžica sódy v pohári vody. Namočte kúsok gázy do roztoku a pripevnite na miesto horenia.

Listy zeleného alebo čierneho čaju rozdrvte na prášok. Vytvorte čerstvé čajové lístky a navlhčite postihnutú oblasť tak často, ako je to možné.

Zahrejte 100 g rastlinného alebo živočíšneho oleja. Zmiešajte s 20 g propolisu. Masť ochladíme a miesto ošetríme blistrom dvakrát denne. Uchovávajte kompozíciu v chladničke.

Rozdrvte stonku rebarbora. Zmiešajte s medom (1: 1). Na vypálené miesto položte plátienko a výslednú zmes naň položte. Zaistite sterilným obväzom po dobu 20 minút. Vykonajte postup najmenej trikrát denne.

Ďalšou metódou, ako sa zbaviť pľuzgiera z popálenia, je ochladiť list kapusty a pripevniť sa na pľuzgier. Akonáhle sa zahreje, pripojte ďalšie.

Na urýchlenie regenerácie pokožky sa na boľavé miesto aplikuje infúzia ľaliových kvetov.

Lyžicu rastlinného oleja zmiešajte s kyslou smotanou (2 polievkové lyžice) a čerstvým žĺtkom. Dobre namažte pokožku blistrom a obliekajte.

Trvajte na tom, že ľubovník bodkovaný (1 diel) v rastlinnom oleji (2 diely) po dobu 3 týždňov na tmavom mieste. Výsledný olej sa používa ako obklad na popáleniny.

Čo sa nedá urobiť?

Blister sa javí ako ochranná reakcia tela na popáleniny. Slúži ako prekážka prieniku infekcie do tkaniva a šírenia popálenín hlbšie. Preto je kategoricky nemožné narušiť integritu bubliny (neprepichovať, neprerušovať). Ak vás zaujíma: „Je možné vypáliť pľuzgiere popálením?“ Odpoveď znie nie! A ak sa roztrhol, prečítajte si toto.

Okrem toho:

 • Na ošetrenie rán nepoužívajte krémy a masti FAT. Prenos tepla je prerušený a popáleniny sa šíria ešte hlbšie.
 • Nečistite pokožku alkoholom.
 • Neodtrhnite prilepené kusy odevu na ranu a nedotýkajte sa ich rukami.
 • Nepoužívajte vatu alebo omietky doma.

Ako vidíte, len menšie tepelné poškodenie pokožky sa dá liečiť samo o sebe. Vzhľad pľuzgierov naznačuje popáleniny s 2 stupňami. Musíte byť veľmi opatrní, aby sa infekcia nedostala do rany. A najlepšie je uchýliť sa k pomoci kvalifikovaného odborníka. Účinne dezinfikuje ranu a predpíše príslušné lieky.

druh

Popáleniny prstov môžu byť spôsobené vysokými teplotami pri kontakte s vriacou vodou, horúcou parou alebo horúcimi predmetmi. Chemické poranenia nie sú o nič menej bežné. Vyvíjajú sa pôsobením agresívnych látok na pokožku - kyselín, zásad, koncentrovaných alkoholov.

Popáleniny sa v závislosti od stupňa poškodenia epidermy delia do niekoľkých kategórií:

 • Prvý. Na povrchu prsta je vidno sčervenanie, mierne bolesti a pálenie.
 • Druhý. Na prste sa vytvára pľuzgier, ktorý je sprevádzaný silnou bolesťou.
 • Tretí. Rozvíja sa nekróza.
 • Štvrté miesto. Poškodená je nielen pokožka, ale aj mäkké tkanivá a kosti.

Doma sa môžu liečiť iba popáleniny 1-2 stupňa.

Prvá pomoc - základné pravidlá a odporúčania

Obete musí byť poskytnutá prvá pomoc, ktorá pomôže znížiť negatívny vplyv traumatického faktora a zabrániť vzniku komplikácií. Toto je nasledovné:

 • Pri tepelnom poškodení sa problémový prst spustí do studenej vody. Tým sa zníži teplota tkanív a zabráni sa ešte väčšiemu poškodeniu. Chladenie by malo trvať najmenej 20 minút.
 • Doma je užitočné aplikovať na spálenú oblasť tela ľadový obklad. Balenie ľadu sa zabalí do bežnej utierky a aplikuje sa na problémovú oblasť počas 20 minút.
 • V prípade chemického popálenia sa odporúča umyť zranený prst pod prúdom vody a urobiť tak dlho, ako je to možné (najmenej 10-15 minút). Potom sa epiderma ošetrí vhodnou látkou. Alkalické roztoky (sóda) sa používajú na neutralizáciu kyselín a kyselina (octová) sa používa na alkálie.
 • Po ukončení predchádzajúcich postupov je vhodné ošetriť poškodenú oblasť antiseptikom. Najlepšie je použiť slabý roztok manganistanu draselného alebo furatsiliny (1 tableta v 230 ml vody).
 • Niekoľko dní sa musia na zranený prst aplikovať sterilné obväzy. Zabraňujú infekcii spálenej oblasti tela.

Pri ťažkých popáleninách sprevádzaných nekrózou tkanív musí byť obeť poslaná do nemocnice, kde je poskytnutá kvalifikovaná pomoc.

Prvá pomoc

V každodennom živote je ľahké spáliť pomocou akéhokoľvek domáceho spotrebiča, ktorý sa môže zahriať na kritické teploty. Príčinou popálenia môže byť žehlička, sporák, rúra, panvica, kulma. Často si popálite prsty a pracujete s agresívnymi chemikáliami.

Po zranení okamžite pokračujte podľa nasledujúceho algoritmu:

 1. Poškodený prst je ponorený do studenej vody. Ochladí sa 15 až 30 minút. Chlad neumožňuje šírenie poškodenia po povrchu pokožky, ovplyvňuje hlbšie vrstvy.
 2. Ľad sa používa na ochladzovanie horiaceho povrchu. Bublina s ľadom sa zabalí do uteráka a aplikuje sa na spálené miesto počas 20-30 minút. Odstraňuje opuchy, znižuje bolesť.
 3. Ak sa do pokožky dostane chemický prostriedok, postihnuté miesto sa dôkladne umyje pod tečúcou vodou. Kyslé reakčné činidlá sa potom neutralizujú roztokom jedlej sódy a zásadité reakciou so stolovým octom alebo kyselinou boritou.
 4. Ranu dezinfikujte antiseptickým slabo ružovým roztokom manganistanu draselného alebo furacilínu (1 tableta na pohár vody).
 5. Na spálený prst sa aplikuje sterilný obväz. Chráni pred infekciou.
 6. Silnú bolesť zmierňujú analgetiká.

Farmaceutické ošetrenie

Od ľahkých popálenín môžete použiť špeciálne nástroje z lekárne, ktoré pomáhajú rýchlejšie obnoviť pokožku a zabrániť sekundárnej infekcii rany. Medzi najobľúbenejšie z nich patria:

 • Utierky proti popáleniu. Sú nasýtené špeciálnym gélom, ktorý vytvára analgetický, protizápalový a chladiaci účinok. Podobné výrobky sa často spracovávajú s lidokaínom. Podľa potreby sa na problémovú oblasť nanáša plienka niekoľkokrát denne.
 • Panthenol. Urýchľuje regeneráciu tkanív a zabraňuje bakteriálnym infekciám. Ak pália vezikuly na kožných praskách a ránach, odporúča sa, aby po každom ošetrení panthenolom bol povrch dodatočne chránený sterilnými obväzmi..
 • Anikol. Liek urýchľuje hojenie poškodenej epidermy, zabraňuje rozvoju nekrózy. Nástroj účinne bojuje proti zápalovým procesom, anestetizuje, eliminuje opuchy a neumožňuje bakteriálnu infekciu epidermy.

Liečba drogami

Pri liekoch sa popáleniny upravujú po ochladení. Použite na to:

 1. Farmaceutické gélové obväzy. Potláčajú bolesť, urýchľujú hojenie.
 2. Lieky proti popáleniu: rakytníkový olej, panthenolový sprej, krém Bepanten Plus, Olazol, masť Radevit.

Nezáleží na tom, s čím bol prst popálený: vriaca voda, horúce mlieko, para, otvorený oheň alebo olej, v prípade poškodenia, bez ohľadu na to, z čoho sa odohrajú, prvá pomoc a ošetrenie sa vykonávajú podľa jednej schémy.

Ľudové lieky

Pri popáleninách prstov môžete použiť nasledujúce ľudové lieky, ktoré vám pomôžu zlepšiť pohodu v najkratšom možnom čase a urýchliť regeneráciu epidermy:

 • Vši šťava. Mletú čerstvú trávu v mlynčeku na mäso a šťavu vytlačte. Používa sa na ošetrenie spálených oblastí niekoľkokrát denne.
 • Cibuľa. Ovocie spolu s plevou sa umiestni do malého hrnca a naleje sa do vody. Cibuľa sa varí do mäkka a potom sa ochladí. Šupka sa odstráni a výsledná buničina vo forme obkladu sa aplikuje na ranu a fixuje sa obväzom.
 • Olej z nechtíka. Produkt má protizápalové a dezinfekčné účinky, zabraňuje tvorbe jaziev a urýchľuje regeneráciu pokožky., Olej z nechtíka sa aplikuje deň po popálení. Ošetrený prst je zabalený gázovým obväzom, ktorý sa musí vymieňať dvakrát denne.
 • Zemiaky. Surová zelenina sa melie a nanáša na spálenú pokožku, ktorá sa dodatočne fixuje obväzom. Odporúča sa meniť zemiakovú komprimáciu každé tri hodiny.
 • Olej z rakytníka rešetliakového. Týmto liekom je pleť úplne ochladená po popálení, čím sa urýchľuje oprava tkaniva, dezinfikuje a odstraňuje bolesť.

Bezpečnostné opatrenia

Keď prst horí, je zakázané robiť nasledujúce činnosti:

 1. Ranu ochladte ľadom. V priamom kontakte s ňou môže dôjsť k omrznutiu tkanív.
 2. Spáliť s antiseptikami na alkohol (brilantná zelená, jód), zubnú pastu.
 3. Otvorené poškodenie namažte mastnými alebo mastnými výrobkami.
 4. Naneste tesný obväz.
 5. Chráňte ranu lepiacou páskou.


Надо аккуратно обрабатывать кожу с пузырями. Сохранение целостности волдырей – обязательное условие безопасности. Они не позволяют проникать патогенам в рану.

Как защитить пальцы от ожогов

Предотвратить ожоги в области пальцев рук не так сложно. Hlavne je pracovať opatrne s ohňom, vriacou vodou a inými horúcimi predmetmi. Toto pravidlo platí pre dospelých aj pre deti.

Rodičia musia so svojimi deťmi viesť pravidelné rozhovory. Mali by vedieť, že vtipy s ohňom sú neprijateľné.

Chemikálie pre domácnosť sa musia nechať mimo dosahu detí. Mal by byť v injekčných liekovkách s vhodným označením, ktoré zníži pravdepodobnosť náhodného použitia na iné účely.

Pri dodržaní týchto jednoduchých pravidiel bude možné zabrániť popáleniu prstov. Ale aj keď sa takáto nepríjemnosť vyskytne, existuje veľa účinných prostriedkov nápravy, ktoré pomôžu urýchliť zotavenie a zabrániť rozvoju komplikácií.

Alternatívne metódy liečby

Ľudové lieky pomáhajú liečiť popáleniny prstov.

Bylinné výťažky sú neúčinné, ak sa na spálenom mieste vytvárajú bubliny. Blister im nedovolí preniknúť hlboko do tkanív.

Na odstránenie príznakov popálenín a zabránenie infekcie rany použite:

 1. Vši šťava. Vytlačte šťavu z trávy a namažte postihnutú pokožku. Domáci liek zmierňuje bolesť, urýchľuje hojenie.
 2. Varená cibuľa uľahčuje stav, urýchľuje regeneráciu. Cibuľa spolu s plevou sa vloží do panvice, vyleje sa do vody a uvarí sa do mäkka. Odstráňte hlavu z vývaru, ochladzujte, olúpajte. Buničina sa zmení na buničinu. Zviazané na boľavé miesto.
 3. Olej z nechtíka pomáha liečiť spálenú pokožku, Má baktericídny a protizápalový účinok. Rana sa hoja rýchlo, produkt zabraňuje tvorbe jaziev. Prst nasiaknutý olejom je omotaný okolo prsta a fixovaný obväzom. Urobte dva obväzy denne. Produkt nemožno použiť na prvú pomoc pri popáleninách. Používa sa pri ochladení pokožky.
 4. Doma sú spálené prsty ošetrené vývarom Veronica. Do 250 ml vriacej vody sa dá 20 g trávy, ktorá sa po ochladení prefiltruje. S ním môžete robiť krémy a rany.
 5. Surové zemiakové alebo tekvicové obklady. Na aplikáciu sa zelenina melie na kaše. Výrobok sa ukladá na servítku, priviazanú k prstu. Obväz sa vymieňa ihneď po zahriatí kaše.
 6. Popáleniny úspešne ošetrite listami kapusty. Vezmite bielkovinu čerstvého kuracieho vajca a pridajte do neho rovnaké množstvo kalu získaného z listov kapusty. Naneste na popáleniny.
 7. Listy kapusty sa varia v mlieku a premieňajú sa na šťouchané zemiaky. Zmiešajte s ražnou múkou na koláč. Upevnite na postihnuté miesto.
 8. Ak sú ruky a prsty popálené, vytvoria sa pleťové vody s extraktom z eukalyptu. Do 250 ml vody vložte 10 g trávy, nechajte variť, nechajte ju 30 minút variť. Filtrujte, navlhčite obrúsok, naneste na léziu. Vymeňte, keď je zahrievaný (každých 5-10 minút) jednu hodinu. Pleťové vody ochladzujú spálenú pokožku a zmierňujú nepohodlie. Vykonajte dva postupy denne.
 9. Na ošetrenie popálenín 1 a 2 stupne sa používajú ruže. Na ranu sa nanesú čerstvo vybraté lístky, ktoré sa fixujú obväzom. Aplikácia sa odstráni, keď sú lístky úplne suché.
 10. Pleťové vody s bylinnými výťažkami. Pripravte si odvar kvetov ďateliny, šípky, listy podstavca. V 200 ml horúcej vody sa uvarí čajová lyžička trávy. Po 30 minútach sa prefiltrujú, výrobok sa impregnuje vložkou a nanesie sa na poškodenú pokožku. Aplikácia sa zmení ihneď po zahriatí látky. Procedúra trvá 1 hodinu. Lotiony sa robia dvakrát denne. Bylinné výťažky rýchlo liečia popáleniny, zmierňujú bolesť a zabraňujú tvorbe jaziev.
 11. Olej z rakytníka rakvy lieči aj ťažké popáleniny, keď dôjde k nekróze tkaniva. Nástroj maže poškodenú pokožku, aplikuje obväz. Postup sa vykonáva dvakrát denne.
 12. Ľahké popáleniny sú ošetrené hypericumovým olejom. Do 250 ml rastlinného oleja dajte lyžicu kvetov Hypericum. Nechajte pôsobiť 14 dní. Fľaša s liekom sa pravidelne pretrepáva. Na postihnutú pokožku sa nanáša olej, sterilný obväz. Obväzy sa vymieňajú dvakrát denne.
 13. Masť nechtíka pomáha v boji proti popáleninám prstov. Pripravte ho týmto spôsobom: lekársku tinktúru nechtíka zmiešajte s vazelínou v pomere 2: 1. Masť sa nanáša na poškodenú pokožku, obväzovanú. Obväz sa mení dvakrát denne.

Popáleniny prstov sa musia liečiť po konzultácii s lekárom. S ranami je potrebné zaobchádzať správne. Pri správnom ošetrení sa poškodená pokožka rýchlo obnoví a nezostanú na nej žiadne jazvy.

Pin
Send
Share
Send
Send