Užitočné tipy

Ako Rusi predstierajú, že sú anglickými rečníkmi, aby vyučovali jazyk v Číne

Pin
Send
Share
Send
Send


Začiatkom júna 2014 si zbalil veci a presťahoval sa do Číny. Príbeh sa týka toho, ako ma ukrajinská agentúra práce v Číne vrhla, takže píšem, ako sa zakopnúť o podvodníkov a nájsť spoľahlivú a ziskovú prácu. Teraz pracujem v škole a pomáham zamestnávať učiteľov z celého SNŠ. Budem hovoriť aj o ďalších profesiách a zárobkoch v Číne.

A tak napíšem najskôr požiadavky na právnu prácu v Číne:

 • Znalosť angličtiny nie je nižšia ako priemerná s dobrým prízvukom
 • Absolventi vysokých škôl, prednostne učitelia atď.
 • Osvedčenie o správnom konaní
 • Lekárske osvedčenie

To sú hlavné body zamestnanosti v Strednom kráľovstve.

Angličtinu v Číne môžu učiť iba rodení hovoriaci

Číňania sa začali učiť angličtinu pred siedmimi až ôsmimi rokmi. Rusi tam mohli nejaký čas chodiť učiť o pracovných vízach. Ale potom sa Čína začala uzatvárať pred cudzincami. Od roku 2016 môžu vyučovať angličtinu iba občania USA, Kanady, Veľkej Británie, Írska, Južnej Afriky, Austrálie a Nového Zélandu. Pracovné podmienky pre nich však nie sú také atraktívne ako pre prisťahovalcov z východnej Európy.

„Kanaďania“ sú dodávaní zo SNŠ. Toto je nezákonné

Rusko-čínske agentúry prinášajú „vychovávateľov“ z Ruska, Ukrajiny a Bieloruska. Toto je, samozrejme, nezákonné. Vzdelávacia inštitúcia platí cudzincovi 2 000 - 2 500 USD mesačne, ale učiteľ sám dostáva iba 1 300 USD: zvyšok prijíma agent. Návštevníci sú s takýmito zárobkami spokojní, pretože aj v Rusku sú také platy vzácnosťou.

Pre zamestnanie stačí poznať angličtinu a byť biely

Jeden učiteľ angličtiny zo Su-čou, Sergei Mikheev, povedal Fontanke, že jeho práca je niečo medzi učiteľom a animátorom. Najdôležitejšia vec je, že sa to deťom páči a potom rodičia peniaze odnesú do školy. Získanie zamestnania je jednoduché: hlavnou vecou je poznať jazyk (aby vaši rodičia verili, že ste z Kanady) a byť biely.

Zamestnávatelia milujú ruských „Kanaďanov“

Riaditelia škôl rozumejú učiteľom a správajú sa k nim dobre. Existujú však prípady, keď posledný plat pred ukončením zmluvy a odchod do Ruska nie je vyplatený. Alebo, ak sa učiteľ rozhodol presťahovať do inej školy, riaditeľ mu začína hroziť, že zostane.

Neodporúčame vám, aby ste sa zapojili do nelegálnej migrácie, ale napriek tomu vám odporúčame, aby ste si jazyk sprísnili. S ním môžete zvýšiť svoj plat doma alebo ísť do práce v inej krajine z absolútne právnych dôvodov. Prihláste sa na prvú bezplatnú triedu v škole Skyeng Online School. Lekcie sa konajú jeden po druhom s učiteľom na jedinečnej interaktívnej platforme (bez skype!).

Problémy s vízami

Víza do Číny možno získať iba v konzulárnom čínskom vízovom stredisku alebo prostredníctvom spoľahlivých vízových spoločností vo vašej krajine, ktoré o vás požiadajú.

Často sa stáva, že ľudia prichádzajú do Číny ako turisti a potom si získajú prácu. Podľa ČĽR je to nezákonné a má to dôsledky (pokuta 5 000 juanov a prípadné vyhostenie! Pamätajte, na legálne zamestnanie sa vyžaduje zákonné vízum Z).

Aké sú dostupné víza do Číny:

 • C - toto vízum môžu využívať členovia posádky pracujúci na medzinárodných vozidlách
 • G - tzv. „Tranzit“. Vydáva sa turistom na tranzitnej ceste alebo letu cez Čínu. Vydáva sa až 3 dni po príchode do Číny.
 • L - štandardný turista. Toto vízum pre Ukrajincov do Číny platí 30 dní. Potom môžete ísť do Hong Kongu a robiť dvakrát viac mesačne
 • M - „obchodné vízum“. Vydáva sa cudzincom, ktorí prišli do Číny za účelom podnikania. Stáva sa to 1, 3, 6 a 12 mesiacov
 • X1, X2 - študent, ktorý vám umožní zostať v Číne až 180 dní a viac.
 • Z - pracuje 1 rok s možnosťou predĺženia
 • D - na odchod do trvalého pobytu
 • F - špeciálne pre účastníkov výmenných programov
 • J1, J2 - pre novinárov
 • Q1, Q2 - hosťovská izba pre príbuzných čínskych občanov alebo cudzincov, ktorí získali povolenie na pobyt v Číne
 • R - špeciálne pre vysokokvalifikovaných talentovaných odborníkov v Číne
 • S1, S2 - špeciálny penzión pre príbuzných cudzincov pracujúcich alebo študujúcich v Číne, ako aj pre občanov, ktorí prichádzajú na osobné účely

Teraz sa porozprávajte o údajoch o skutočných zárobkoch v Číne.

Minimálna mzda, napríklad, učiteľ angličtiny je 8 000 juanov + náklady na ubytovanie a dopravu, všetko nižšie, čo jednoducho používate a zarobíte milióny ľuďom ako ste vy. Všeobecne platí, že priemerná mzda pre začiatočníkov je 10 000 - 12 000 juanov. Toto je už štandard pre európskych učiteľov s dobrým prízvukom. Vek od 23 do 45 rokov.

Ľudia sa dokážu nelegálne dostať so študentskými vízami vo svojich rukách, čo so sebou prináša veľké riziko na oboch stranách, zamestnávateľa aj zamestnanca. Musíte si byť vedomí toho, čo robíte.

Ak prídete s obchodným vízom typu M, mali by ste pochopiť, že sa to tiež považuje za nezákonný spôsob práce. Preto je potrebné nájsť zamestnávateľa, ktorý má právo zamestnávať cudzincov. Aj keď s nimi musíte byť opatrní.

Momentálne môžete získať 100% legálnosť získaním víza Z ako učiteľa vášho rodného jazyka (ruština). S takýmito dokumentmi ste úplne chránení.

Kto môžeš pracovať v Číne?

Učitelia angličtiny

Existujú celé spoločenstvá rusky hovoriacich učiteľov, ktorí učia čínske deti v materských školách, súkromných a verejných školách a univerzitách.

Funkcie v rôznych inštitúciách sú napríklad v materských škôlkach od 7:00 do 17:00, cez víkendy sobota a nedeľa, ale vo výcvikových strediskách od 2 do 3 dní do 20 - 21 hodín, práca je zvyčajne cez víkendy a pondelok, utorok víkend. Pre niektorých učiteľov je takýto rozvrh neprijateľný a chodia do práce v materských školách. Pokiaľ ide o univerzity, bude to tu ťažšie, pretože potrebujete vysokú úroveň angličtiny a ďalšie osvedčenia, napríklad CELTA, IELTS alebo TEFL.

Tanečníci, speváci v KTV atď.

Tam je kam sa túlať. Ak ste tvorivý človek, Wellcome Tu Chayna. Môžete nájsť prácu umelcov akéhokoľvek žánru, ale len nájsť slušného zamestnávateľa, inak ich možno zatknúť na 30 dní v cele so všetkými väzňami a nakŕmiť nejaký kal. Preto buďte opatrní. Platy od 500 juanov za večer.

Programátori a inžinieri.

Veľmi žiadaný, rovnako ako všade na svete. Vízum je tu jednoduchšie a legálnejšie, ale čínštinu potrebujete len vedieť na priemernej úrovni, niekedy to však nie je potrebné. Plat od 10 000 juanov.

Ako nájsť prácu

Táto otázka veľa zaujíma, takže máte dve možnosti.

prvý, Ocitnite sa v skupinách Wichat. V Číne je taký posol. Tiež v google a ďalšie zdroje. Je pravda, že bude možné zistiť, akú prácu na vás v skutočnosti iba čaká.

druhý, Môžete sa obrátiť na moju spoločnosť a my sa pokúsime niečo nájsť.

Na internete nájdete veľa stránok, kde môžete klásť otázky ľuďom, ktorí už v Číne pracujú, a požiadať ich o pomoc so zamestnaním. Naše sa snažia navzájom aktívne pomáhať, často zadarmo. Napríklad, aj keď ste našli vhodné voľné pracovné miesto, mali by ste trochu komunikovať po čínsky, hoci nie vždy, veľa agentov hovorí anglicky. Je lepšie, ak už máte priateľov v Strednom kráľovstve.

Prostredníctvom sprostredkovateľa sa oplatí hľadať prácu, ak nemáte pochopenie, ako ju nájsť, ani vašich priateľov. Služby stoja od 300 dolárov. Takíto ľudia majú často vlastné databázy voľných pracovných miest.

K dispozícii je dodatočná pomoc vo forme stretnutia na letisku, pomoci s papierovaním a otvorením bankového účtu. Tiež prenájom, atď

Za zmienku stojí, že keď som dostal svoje prvé zamestnanie a moja agentúra ma prepustila, proste mi nezaplatili plat, pretože materská škola za tento mesiac nechcela platiť. A za minútu som im zaplatil 1 000 dolárov za služby, bolo to veľa peňazí. Aj keď niektorí len chcú dostať všetko na loptu. Nie, mali by ste platiť za pomoc, ktorú vám sprostredkovatelia poskytujú, pretože je to ich čas a mal by sa vyplatiť.

Mnoho samozrejme podvodníkov, ktorí berú peniaze a potom neposkytujú nič. Skontrolujte preto každého a požiadajte o podrobnosti.

Ako získať rozhovor a získať prácu

Ak chcete získať požadovanú pozíciu, budete mať rozhovor.

Váš osobný vzhľad a dôraz budú hrať veľkú úlohu, pretože zamestnávateľ chce vidieť elegantnú a otvorenú osobnosť. Otázky sa budú vzťahovať na vaše učiteľské skúsenosti a vaše kvality učiteľa.

Po pohovore vám s najväčšou pravdepodobnosťou nebude povedané konečná odpoveď, pretože Číňania neradi rozčuľujú ľudí, ale jednoducho mlčia a to znamená, že nie sú pripravení vás vziať na svoje miesto. A sú situácie, keď sa rozhodnú, s kým budú pracovať, pretože existuje veľa aplikácií a každý musí byť spracovaný.

Musíte byť schopní sa predať - to znamená preukázať zamestnávateľovi svoje zručnosti a skúsenosti. Nakoniec to závisí od vášho platu a vašej pozície v škole v budúcnosti. Nezabudnite tiež, že ste tu len hosťom, takže sa snažte nekonfliktovať so svojimi šéfmi, čo hrozí prepustením alebo jednoducho neplatenými mzdami. Áno! A stáva sa to! Ale zároveň, ak ste úprimne povedaní, mali by ste im o tom povedať a dať ich na svoje miesto. Pozorne si prečítajte zmluvu!

Pamätajte, že by ste nemali vykonávať to, čo nie je uvedené v zmluve a období.

Časový rozvrh a plat

Píšem viac o pláne a približnom zárobku za mesiac

v materských školách: od 6: 30-7: 00 do 16: 30-17: 00 môže byť 3-6 hodín 20-45 minút (v závislosti od triedy) za deň

mzda od 8 000 juanov mesačne v závislosti od mesta a prestíže materskej školy

na súkromných školách: od 14: 30-15: 30 do 20: 30-21: 00 môže byť 3-10 hodín 40-60 minút (v závislosti od triedy) za deň

mzda od 12 000 juanov mesačne v závislosti od mesta a prestíže školy

na verejných školách: od 6: 30-7: 00 do 16: 30-17: 00 môže byť 3-7 hodín 40-60 minút (v závislosti od triedy) za deň

mzda od 11 000 juanov mesačne v závislosti od mesta a prestíže školy

na univerzitách: od 6: 30-7: 00 do 16: 30-17: 00 môže byť 3-7 hodín 45 minút (v závislosti od triedy) za deň

mzda od 8 000 juanov mesačne v závislosti od mesta a prestíže univerzity.

Bonusy, poistenie a dovolenka

Všetko sa opäť dramaticky líši od miesta výučby. Ak hovoríme o Šanghaji, veľkej metropole s bohatou populáciou, väčšina škôl tu poskytuje poistenie sociálneho zabezpečenia, zvyčajne nie viac ako 10 000 juanov na návštevu lekára. Zahŕňa iba bežné choroby, napríklad prechladnutie, chrípku. Zubár bude musieť zaplatiť z vrecka.

Bonusy poskytujú takmer všetky školy, ale existujú výnimky.

Vyplácajú sa na konci roka vo forme platby za lístok späť do vašej krajiny alebo prevedú bonus vo forme 13. platu, ale sumy sa môžu pohybovať od 6000 do 12 000 juanov.

Dovolenka sa poskytuje počas trvania zmluvy počas 5 - 10 dní, ale stáva sa to inak, mesiac v zime a 2 mesiace v lete, zvyčajne iba pre rodených hovoriacich. Napríklad môžete využiť svojich 10 dní kedykoľvek počas roka, ale varovali ste svoju školu o mesiac alebo dva.

Ako žijú v Číne?

V Číne samozrejme môžete zarobiť veľa a vrátiť sa domov a kúpiť si dom. Môžete však tiež podnikať a zvyšovať svoj kapitál predajom tovaru do iných krajín.

Nikdy som ľutoval, že som prišiel do tejto bláznivej a úžasnej krajiny. Prvýkrát sa do nej zamilujete. Existuje veľa krásnych miest a atrakcií, ktoré zostanú navždy v pamäti. Nájdete takmer všetko, čo potrebujete pre telo a dušu. Preto dojmy na celý život!

Napríklad Šanghaj je v lete horúci a v zime chladný. Všade sú klimatizácia, takže nebudete horúco alebo chladno. Je pravda, že v zime budete musieť spať v šatách. Multimilion megalopolis (27 miliónov obyvateľov) prijíma mnoho turistov z celého sveta. V centre je veľa barov a nočných klubov.

Najzaujímavejšie je, že tu nájdete všetko! Toto je možno najkratší sprievodca, ako sa usadiť a pracovať v Číne. Ak máte ďalšie otázky alebo pripomienky, napíšte! Ďakujem vám všetkým!

Materiál publikovaný používateľom. Kliknutím na tlačidlo „Napísať“ môžete zdieľať názor alebo rozprávať o svojom projekte.

Ako to všetko začalo

Dobrý deň, volám sa Hakobyan Elena Andreevna. Som rodák z mesta Tula, mám 29 rokov. Chcem vám povedať o tom, ako sme s manželom odišli pracovať do Číny a čo z toho vyplynulo.

Na začiatku bolo moje rozhodnutie presťahovať sa do Číny ovplyvnené túžbou zarobiť si peniaze. Môj manžel a ja sme obaja lingvisti podľa vzdelania a v Strednom kráľovstve je veľa voľných miest pre učiteľov angličtiny a sú platení dobre. Náš krok sa však stále udial nečakane.

V tom čase sme mali šesťmesačné dieťa, v nasledujúcich šiestich mesiacoch som nechcel ísť do práce a dokonca s dieťaťom ísť na koniec sveta - tým viac.

Vyskytli sa však problémy s financiami a manžel / manželka (on sám je z Arménska) náhodou uvidel na yerevanskom mieste oznámenie, že spoločnosť hľadá čínskych detí učiteľov cudzích jazykov. Zavolali sme, agent ponúkol natočiť video s krátkym príbehom o sebe (všetko v angličtine). O dva týždne neskôr nás kontaktovala a povedala, že jedna z materských škôl ma súhlasila s prijatím do práce. Po zvážení všetkých kladov a záporov sme sa rozhodli ísť do Pekingu.

Príprava cesty a žiadosť o víza

Občania Ruska a Arménska potrebujú víza, aby mohli cestovať do Číny. V tom čase sme boli v tejto veci úplne neskúsení a nikto nenavrhoval. Súhlasil som preto so žiadosťou o jednoduché vízum kategórie L (turista), ktoré sa po príchode sľúbilo, že bude nahradené pracovným vízom a predĺžené o rok pre všetkých členov rodiny. Pri pohľade do budúcnosti poviem: táto možnosť by sa v žiadnom prípade nemala zvažovať!

Život (a ešte viac práce) s turistickými vízami je veľmi nebezpečný. Ak vás polícia chytí, v najlepšom prípade zaplatíte obrovskú pokutu a v horšom prípade pôjdete do miestneho väzenia.

Takže sme dostali turistické víza pre všetkých. Dovolili v krajine zostať 30 dní, potom bolo potrebné prekročiť hranice, vrátiť sa a pokojne žiť ďalší mesiac. Agent sľúbil vyriešiť problém predĺženia po 60 dňoch. Celú dobu sme hovorili nielen so spoločnosťou z Jerevanu, ale aj s čínskym zástupcom (existuje taký čínsky posol „WeChat“, miestne spoločnosti prostredníctvom neho riešia všetky problémy). Po požiadaní o víza si kúpili lístky, zabalili svoje tašky a ... leteli! Celý proces po pohovore trvalo celkom asi tri týždne. Na veľvyslanectve Moskvy sme dostali víza.

Čo sa stalo v Číne

Na letisku v Pekingu sme sa stretli s tou istou ženou, s ktorou sme korešpondovali prostredníctvom internetu.

Ihneď poviem, že Číňania sú špecifickí pre cudzincov. Na jednej strane ich veľmi zaujíma, pretože komunikovať s Európanmi je niečo, čo je módne a zábavné. Na druhej strane, každý zástupca miestneho podnikania je vždy pripravený hádzať nováčika a absolútne bez záchvatu svedomia.

Tradičná čínska recepcia: stretnutie na letisku kedykoľvek počas dňa, presun do bytu (prenajíma si ho aj zamestnávateľ), nasledujúci deň - ísť do reštaurácie, pohovory, nájsť si zamestnanie a ... to je všetko!

Ďalšie vznikajúce problémy najčastejšie rieši sám zamestnanec. Agent jednoducho dostáva mesačné peniaze zo školy alebo materskej školy, kde ju umiestnil.

Dostali sme sa do jedného z extrémnych severných regiónov Pekingu zvaného Changping. Miesto nie je to najlepšie, ale vyhovovalo nám to, pretože vzduch bol v dňoch obzvlášť silného smogu čistejší ako v centrálnych častiach (keďže sme s nami mali dieťa, environmentálna otázka bola veľmi znepokojujúca).

Prišli sme neskoro v noci a nasledujúci deň sme sa pred začiatkom rozhovorov v materských školách rozhodli ísť a vymeniť peniaze (mali sme s nami iba doláre, nie yuan). A tu sa začal aktívne zoznámiť s čudnosťami Číny!

 1. V hlavnom meste krajiny sme sa 2 hodiny nestretli s jedným človekom, ktorý by aspoň nejako hovoril anglicky. V tom čase sme ešte nevedeli o potešeniach prekladateľa Baidoo, preto sme používali posunkovú reč.
 2. Po polhodine čakania na autobusovej zastávke na nás začalo, že autobus idúci do banky zastavil z nejakého dôvodu na ďalšom mieste a nie na rovnakom mieste ako všetci ostatní (neskôr som sa pokúsil zistiť od svojich kolegov, prečo to tak bolo, krátko mi odpovedali: „Toto taký systém “).
 3. V banke na výmenu, iba 100 dolárov, musel manžel vyplniť desiatky dokladov a dokladov, zatiaľ čo zamestnanci sa drvili a snažili sa aspoň si spomenúť na niečo z kurzu anglického jazyka. Kolektívnymi silami sme uspeli!

Pracovali sme v súkromnej materskej škole. V mojej mladšej skupine bolo 15 trojročných detí (mnohí hovoria, že v čínskych materských školách a školách existujú obrovské triedy, to sa deje, ale iba vo vládnych inštitúciách). Samotná práca, povedala by som, nie. Hráte s deťmi, hovoríte s nimi po anglicky a učíte jazyky v rôznych skupinách po 20 minútach každé tri krát denne. V tomto prípade zahŕňa lekcia nekonečné tanečné piesne a všetky rovnaké hry s kartami atď. Кто-то скажет, что с малышами так и надо. Возможно, но китайцы, по-моему, несколько перестарались, из-за чего учитель чувствует себя, скорее, аниматором, чем педагогом.

Утро в детском саду

За пятидневку с 8 до 16:30 мне платили 9000 юаней. Потом я узнала, что для Пекина это очень мало, т.е. большую часть зарплаты агент просто забирала себе, пользуясь нашей неопытностью. Но тогда мне казалось, что это просто огромные деньги! Больным местом оставался только смог, который не давал спокойной жизни. Атмосфера Пекина мне так и запомнилась: благоприятная, но дымная.

Ak hovoríme o hlavnom meste Číny, sú úplne uzavreté. Po celú dobu v krajine som sa medzi miestnymi obyvateľmi nemohol stretnúť.

Je zábavné sa zhovárať s cudzincom a ukázať ostatným: pozrite, mám kolegu so širokými očami! Ale nič viac. Bolo to v Pekingu, keď som prvýkrát počul slovo „plakať“, to znamená, nie miestna (existuje verzia, ktorá sa prekladá ako „zámorský diabol“, ktorá sama o sebe hovorí o postoji k návštevníkom). Ale naše dieťa bolo neuveriteľne populárne. Fotografovali s ním toľkokrát, že som už premýšľal, že vezmem peniaze za každý nový záber. Vo všeobecnosti sú Číňania veľmi radi deti a kazia ich všade.

Po trojmesačnom kúpaní v hlavnom meste sme sa rozhodli odtiaľ odísť. Po dlhom hľadaní novej práce a po rozhovore s desiatkami agentov sme mali šťastie! V Guangdongu bola škola (toto je úplne južná časť Číny blízko Hongkongu), mesto Dongguan, ktoré ma chcelo vziať do práce. Zbohom do škôlky sme bezpečne opustili Peking

Dongguan má veľa zelene

Tu treba poznamenať: častá zmena zahraničných učiteľov a pedagógov vo vzdelávacích inštitúciách v Číne je bežná vec.

Mnohí Európania prichádzajú do krajiny, kde sa stretávajú a vnímajú komunikáciu s miestnymi deťmi ako zábavnú verziu práce na čiastočný úväzok.

Po niekoľkých mesiacoch odchádzajú a sú nahradené novými tvárami. Náš odchod preto nikoho zvlášť neprekvapil ani nenarušil (možno, s výnimkou agenta, ktorý musel naliehavo hľadať ďalších obyvateľov v našom byte).

Južní Číňania sa veľmi líšia od severných. Sú veselejší, mnohí aspoň nejako hovoria anglicky. Tradície tu nie sú také silné ako v Pekingu a mladí ľudia sú oveľa aktívnejší.

Vo všeobecnosti je situácia rovnaká. Veľa pouličných potravín, tipy na pitnú vodu všade a všade (Číňania si sú istí, že sa vriaca voda lieči). Babičky tancujúce v parkoch vo večerných hodinách, mládež na uliciach hrajúcich športy ... Rovnako ako v Pekingu existuje veľa parkov a záhrad s jazierkami a kaprami.

Pokiaľ ide o prácu, bol som tu prijatý vo výcvikovom stredisku, kde to bolo oveľa ťažšie ako v materskej škole.

Okrem hlavných hodín sme mali aj nekonečné demonštračné kurzy, ktoré mali pomôcť pri hľadaní nových študentov. Pridala sa aj komunikácia s rodičmi, ktorým sa povedalo, že som z Kanady (rodení hovoriaci sa cenia najmä v Číne, takže všetci učitelia z Ruska a SNŠ sú nútení rozprávať rovnaké príbehy).

Ako to všetko skončilo

Náš šťastný život v Guangdongu sa skončil z veľmi prozaického dôvodu: otehotnula som s druhým dieťaťom. V dôsledku toho pracovala až do šiesteho mesiaca a odletela domov. Naozaj som nechcel odísť, ale dovtedy mi začali dochádzať problémy s vízami, najmä polícia často kontrolovala našu školu, takže som musel sedieť doma. Rodičom študentov sa to, samozrejme, nepáčilo. Teraz je môj najmladší syn 5 mesiacov starý a opäť nás aktívne volajú do Číny. Ideme tam? Neviem, ale naozaj by som chcel.

Trochu matematiky

Každý, kto pracoval v Číne, vám povie, že ide o ziskové podnikanie. Môžem z vlastnej skúsenosti dodať: ziskové, ak ste jeden (maximálne dvaja z vás) a o udelení víza rozhoduje zamestnávateľ. V opačnom prípade sa na opustenie krajiny vynakladá príliš veľa, čo je potrebné robiť pravidelne, takže nie je možné zhromaždiť aspoň nejakú rezervu.

Urobme jednoduchý výpočet. V Dungane mi bolo vyplatených iba 13 000 juanov (v čase vstupu do práce vo februári 2017 je to viac ako 110 000 rubľov). Zároveň škola platila aj za prenájom nášho bytu. Mali sme iba spoločný byt (asi 200 - 300 juanov, v závislosti od ročného obdobia, v lete sa veľa peňazí vynakladá na klimatizáciu).

Keďže podľa čínskych štandardov bolo mesto malé (iba 600 000 ľudí!), Išli sme pešo pracovať, t. neutrácali peniaze za dopravu. Ak nemáte také šťastie, najjednoduchší spôsob, ako kúpiť bicykel alebo skúter. Obe možnosti sa vyplatia za mesiac intenzívnej práce.

Aj náklady na jedlo boli malé, pretože sme varili hlavne doma. Chlieb bol najdrahší (5 juanov za jeden bochník), pretože sme ho jedli vo veľkých množstvách a pre Číňanov to stálo veľa ako európska zábava. Asi 2000 juanov mesačne sa minúlo na jedlo pre všetkých (za predpokladu, že sme občas chodili do kaviarní a kupovali si čaj a iné drobnosti na ulici).

Nebudem hovoriť o oblečení a iných akvizíciách, pretože tu všetko závisí od požiadaviek konkrétnej osoby. Prirodzene, v Číne sa môžete obliecť oveľa lacnejšie ako v Rusku. Navyše, nikto nezrušil slávne online nakupovanie na taobao, kde nájdete skutočne všetko!

Takže z 13 000 juanov mesačne sme strávili maximum 4 000 - 5 000. Toto je, samozrejme, v južných provinciách, pretože život je lacnejší. V Pekingu to nie je možné, pretože rovnaké výrobky sú oveľa drahšie, najmä v zimnej sezóne, a veľa peňazí sa vynakladá na vykurovanie domov.

Tipy pre začiatočníkov

 1. Pri výbere agenta buďte veľmi opatrní. Je lepšie nájsť niekoho, kto už s niekým z vašich online priateľov spolupracoval a dokázal im ponúknuť niečo dobré. Najvýhodnejšou možnosťou je pracovať bez agenta všeobecne, komunikovať priamo so školami. Takéto reklamy nájdete v tematických skupinách v tom istom VKontakte.
 2. Neverte Číňanom! Áno, žijete s nimi, ale nikto nezrušil pravidlo „hodiť lanovku“. Prax ukazuje, že obyvatelia Stredného kráľovstva na záchranu prichádzajú zriedka, takže stojí za to sa pripraviť na to, že sa budete musieť vyrovnať so všetkými ťažkosťami sami.
 3. Ponúkanie. A z akéhokoľvek dôvodu. Zamestnávatelia vždy ponúkajú minimum a oni sa budú snažiť vytlačiť čo najviac z vás. Takže neváhajte hovoriť o tom, čo potrebujete. Nakoniec ste hlavným školným bonusom))
 4. Pri vízach buďte veľmi opatrní. Opakujem ešte raz: je lepšie okamžite trvať na funkčnej verzii. Nechajte školu hľadať pripravenú, aby to trvala dlhšie, ale budete žiť v pokoji.
 5. Požiadajte o radu svojich krajanov. Na webe sú skupiny Rusov, ktorí žijú v nebeskej ríši (odporúčam „Laika Laiki“ v „úprimnej komunite, kde sa môžete dozvedieť veľa užitočných vecí“).
 6. Nejazdite v cykloch v maličkostiach. Život v Číne je veľmi zvláštny, majú rovnaký prístup k práci. Akonáhle mi urobili poznámku, že mávam svoje deti nie dosť aktívne, pravdepodobne preto, že necítia moju lásku ... Len Číňanom oddýchnite a odpustite ich malým zvláštnostiam (vlastne nie, vlastne GIANT zvláštnostiam).

záver

Dôležitý bod, ktorý by som chcel spomenúť na konci nášho príbehu. Ako povedal Brodsky, Áziu milujete alebo nie. Videli sme ľudí, ktorí sa rozpadli po týždni života v Číne, pretože boli ohromení kultúrnym šokom. Niekto povedal, že nemôže jesť miestne jedlá, iné boli poháňané nezvyčajnou mentalitou. Raz v Strednom kráľovstve sa musí človek pripraviť na kolaps všetkých noriem, pretože tu je všetko úplne iné.

Pridám od seba: zbožňujem Čínu! A nejde o peniaze, ale ten život tu ma zmenil, a k lepšiemu. A ak sa pýtate, či sa oplatí ísť sem, odpoviem jednoznačne. Áno!

Komentáre k článku „Ako odísť do práce v Číne?“ Skutočný príbeh učiteľa angličtiny “

Vďaka autorovi! Po prečítaní článku som mal ďalší sen - navštíviť Čínu. Naozaj sa mi páčilo, že Číňania sú s deťmi takí úžasní. Chcel by som sa zoznámiť so systémom výchovy a vzdelávania detí v Číne.

Dobré popoludnie Rád by som s vami hovoril o tejto otázke. Chcel by som diskutovať o niekoľkých bodoch. Budem čakať na vašu správu na adrese [email protected]
Vopred ďakujeme!

Dobrý deň, rád by som s vami hovoril! Pošlite mi e-mail [email protected]

Vitajte! Chcel by som sa porozprávať. Prosím, napíšte mi na [email protected]

Vitajte!
Bolo to naozaj veľmi zaujímavé čítať, budem veľmi vďačný, ak mi napíšete.
[email protected]

Máte šťastie z bytu, ktorý sa v Pekingu často vyskytuje, že materská škola neposkytuje ubytovanie. Znamená to tiež určité náklady - ak ide o jednoizbový byt, potom ide o 3 200 + preddavok na 3 mesiace + záloha + rovnaké množstvo poplatkov agentúry. Viem, že mnohí, ktorí sa dostali do tejto situácie, boli odradení, pretože nie každý je pripravený prísť 180 ton rubľov po príchode.

Ako alternatívu k tomu si môžete prenajať izbu vo viacizbovom byte. Zvyčajne sa jedná o trojizbový byt so spoločnou kuchyňou a kúpeľňou. Najväčším mínusom v takomto spolužití je opäť mentalita. Ale o tom viac neskôr. Všetky vzdelávacie inštitúcie rozdávajú sn po 15. a za posledný mesiac. To znamená, že 15. novembra dostanete plat za september. Človek musí byť na to pripravený morálne a finančne. Ak sa stane, že sa rozhodnete odísť z práce skôr, pravdepodobne neuvidíte peniaze. Opäť to všetko závisí od vzťahu, záhrady a agenta. Ale aby som bol úprimný, vo väčšine prípadov odchádza každý po 15 rokoch práve z tohto dôvodu. Strata 2 týždne je jednoduchšia ako celý mesiac a plus v záhradách sa zvyčajne kŕmi (najmenej 1krát denne), preto je ľahšie ich týchto 15 dní vylepšiť.

Práca priamo so záhradou má svoje výhody, sú tu však aj nevýhody. Zamestnávateľ vám neponúka viac peňazí ako agent, ale vie, koľko vám agent ponúka. Niektoré materské školy praktizujú oddialenie osoby pomocou sn a potom ich vystrelia, obrátia ich na políciu a hovoria, že to bolo skúšobné obdobie. Môže to byť aj s agentom. Ale obvykle sa to stáva menej často. V tej istej dedine sú skupiny s čiernymi listinami pre agentov a záhrady, o ktorých sa to už predtým dozvedelo. Môžu vás pridať iba známi, a to iba ak je k dispozícii voľné miesto. Skupina vo Wichate do 500 hodín. Pokiaľ ide o víza, podľa čínskeho práva nemôžu byť občania krajín SNŠ učiteľmi angličtiny. To znamená, že nemôžete mať pracovné vízum. Presnejšie to môže, ale nie vízum učiteľa. Bude to vízum inžiniera, účtovníka alebo niekoho iného, ​​ale nie učiteľa. S týmto typom víz nemôžete pracovať ako učiteľ. A ak vás v tomto prípade chytia, môže vás to stáť pokutu, uväznenie alebo vyhostenie.

Pokiaľ ide o vízum, nebudem radiť, ale poviem, že väčšina tu pracuje. A ďalší okamih, po získaní obchodného víza, nemôžete pracovať kdekoľvek chcete a kým chcete (ako ste už pochopili) + budete mať jasný odkaz na zamestnávateľa. Nezabudnite na to, ak sa hádate alebo sa rozhodnete zmeniť svojho zamestnávateľa, môže zrušiť vízum, o ktorom sa dozviete na hranici. Potom pravdepodobne vstúpite do krajiny. Mentalita. Väčšina Číňanov pochádza z hlbokej dediny. Vyzerajú a obliekajú sa vtipne, kecy a jedia všade. Pre nich neexistuje pravidlo „Podvádzať, kde nie sú podstielky“, majú tím čistiacich prostriedkov, ktorý skutočne funguje každý deň, pravdepodobne aj 24 hodín denne. V kaviarni a na ulici sa odpadky vyhodia pod vaše nohy, deti môžu písať a hovno na ulici, napríklad v supermarkete, napríklad v urne, sú fotografie s identifikátormi, ktoré sú v metre kecy. V kuchyni Číňanov je všetko tučné, podľa nášho názoru často v apartmánoch tiež nie je príliš čisté. Všade vonia odpadky, jedlo, odpadové vody. To je veľmi zvláštne. Osobne som na to zvyknutý a hovorím s humorom, ale moji priatelia nikdy neprestanú byť prekvapení. Cudzinci sú pre nich zvedavosťou, v Pekingu len málo ľudí hovorí po anglicky. Budú vás fotografovať všade, najmä dievčatá, a to je niekedy nepríjemné. To všetko sú mínusy.
Ale tu je dosť kladov, myšlienok o pokutách vo väzení a vyhostení (do ďalšieho kongresu))). A tu to začína. Taobao, môžete si naozaj kúpiť všetko, až kým si na to nezvyknete, môžete sa držať celé hodiny.

S dopravou je všetko v poriadku, počnúc Didi (taxislužbou), ktorá funguje po celej krajine, ceny sú pre mňa rozumné a končia pohodlnými autobusmi. Navyše, priemerný autobus stojí 1-1,5 juanov. A podľa našich štandardov nie je veľa ľudí. Metro je drahšie. niekde od 4-6 juanov. Bicykle, 1 juan za hodinu, všade. Nechcem to vziať a všade sú vybavené špeciálne trate. Pokiaľ ide o mňa, výrobky nie sú príliš drahé a pouličné jedlo je lacné. Rezancová polievka alebo ryža s kumpau bude stáť 15-30 juanov, dokonca aj v centre mesta. A áno, vlastnosť Číny má všade jednu cenu. Nesnažím sa naplniť fľašu s vodou na 200 rubľov len preto, že nemáte inú alternatívu.

Dokonca aj v centre Pekingu v zakázanom meste som dal 3 juany za vodu a 21 yu za ryžu s mäsovými guličkami. Láska k lavinám spravidla nechápete, čo vám hovoria (a nemusíte sa predstierať, že sú) (prekladateľ vás na niektorých miestach neukladá), preto vás s najväčšou pravdepodobnosťou vezmeme do VIP miestnosti v banke a na osobitný pult na letisku. Číňania sú vždy radi, že vás počúvajú a snažia sa pomôcť, ak pochopia, čo chcete. Číňania sú skutočne dobrí a žili tu dlhšie ako 7 mesiacov a nikdy som tu nenastal agresiu. A nie pre mňa, nie medzi Číňanmi.

A predsa zvlášť neverte spoločnostiam v postsovietskom priestore, ktorý sľubujú zlaté hory. Buďte realistickí. Prečítajte si komentáre.

Pin
Send
Share
Send
Send