Užitočné tipy

Ako starnúť nábytok doma?

Pin
Send
Share
Send
Send


Podstata metódy je nasledovná. Umelou reprodukciou textúry starého dreva sa tento účinok dosiahne. Absolútne každé plemeno dreva má tvrdé a mäkké vlákna. Postupom času sa začínajú rozkladať posledné vlákna, čo dáva starému nábytku taký vzhľad. To sa dá dosiahnuť nezávisle jednoduchým odstránením tohto typu vlákna. Vyžaduje si to kovovú kefu.

Kefovanie je spôsob odstránenia mäkkých vlákien zo stromovej štruktúry.

Umelé starnutie dreva je jednoduché. Pri kefovaní by mal byť povrch predmetu kefovaný, spracovanie prebieha pozdĺž vlákien. Práca pokračuje, kým sa nedosiahne požadovaný účinok, je však potrebné venovať pozornosť skutočnosti, že v takom prípade je potrebné ju nepreháňať. V opačnom prípade nebude položka vyzerať ako starožitný produkt, ale ako položka so zníženou spotrebou.

Použitie tohto spôsobu je možné pri druhoch stromov, ktoré majú mäkkú štruktúru, ako napríklad dub, smrekovec, jaseň, borovica a orech. Nemá zmysel používať túto metódu, ak je potrebné starnúť drevo a výrobky vyrobené z čerešní, bukov, javorov, hrušiek.

Po dokončení práce je potrebné produkt vyčistiť, aby sa odstránili zvyšky vlákien a vlákien. Potom je výsledok opravený, čo dodáva výrobku lesk a atraktivitu. Na tento účel sa môže použiť lak, aj keď na to je najlepšie morenie alebo patinovanie. Pokiaľ ide o prvý nástroj, môžete si vybrať akýkoľvek, všetko záleží na úlohách. Po patinovaní bude povrch pôsobivejší. Tmavý alebo kontrastný povrch vyzerá najlepšie v porovnaní so svetlejšou stranou. Vyberte vhodnú farbu a potom ju zakryte celou plochou. Po dokončení náteru odstráňte vrstvu farby látkou, až kým produkt nezaschne.

Posledným stupňom je použitie laku, ktorý sa nanáša po ošetrení patináciou alebo morením. Odporúča sa nanášať dve alebo tri vrstvy. Ak chcete dať lesk, môžete produkt trieť mäkkou handričkou. Výsledkom je položka, ktorá je takmer podobná starožitnostiam.

Pomocou suchej kefy

Mäkké vlákna z dreveného materiálu sa odstránia drôtenou kefou.

Použitie tejto metódy je vhodné pre nový nábytok, ako aj pre existujúce maľované, Celkom je v zadanej metóde niekoľko metód, takže môžete postup dokončiť alebo môžete vykonať iba pomocou niektorých metód.

Prvá metóda spočíva v tom, že sa na povrchu materiálu vytvoria stopy obsiahnuté v objektoch používaných po dlhú dobu. V takom prípade budete potrebovať kladivo a množstvo ďalších položiek používaných v stolárstve. Môžete použiť kovové reťaze. Tieto položky sú potrebné na vytvorenie porúch spôsobených nárazmi. Môžete robiť triesky, výmoly alebo akékoľvek iné znaky veľkého veku dreva.

Ďalším spôsobom je nanášanie základných náterov. Celková vrstva môže byť jedna alebo dve, všetko záleží na želaní. Prirodzene, dve vrstvy budú vyzerať lepšie ako jedna, na to treba pamätať.

Ako umelo starnúť nábytok vlastnými rukami doma: majstrovská trieda

Obidve vrstvy by nemali spôsobovať ostrý kontrast, mali by byť svetlé alebo tmavé. Prvá vrstva sa nanáša pozdĺž vlákien a po vysušení začnú aplikovať druhú vrstvu. Práca sa vykonáva opatrne.

Starnutie stromu sa dá dosiahnuť brúsením. To si bude vyžadovať brúsny papier s rôznymi stupňami jemnosti. Na dosiahnutie lepšieho výsledku by ste mali začať tým najmenším. Je potrebné dosiahnuť taký výsledok, pri ktorom spodné vrstvy farby trochu vyčnievajú a na niektorých miestach bude viditeľná drevená základňa. Na podobný účel si môžete vziať jemný piesok. Pre najlepší účinok je potrebné zabezpečiť, aby odreniny napodobňovali prirodzené starnutie. Najlepšie je, ak idú od okrajov. Po brúsení musí byť povrch očistený, na čo je potrebné kefa alebo vysávač.

Metóda suchej kefy sa nanáša farbou suchou kefou alebo špongiou.

Ďalším krokom v tomto spôsobe je použitie suchej kefy, ktorá má dostatočnú tuhosť a vhodnú farbu farby. Ak sa predtým používala základná vrstva na svetlo, je potrebné zobrať čiernu, vínovú alebo hnedú. Pokiaľ bola pre základnú vrstvu zvolená tmavá farba, potom je v tomto prípade vhodná béžová, žltá alebo biela. Kefa by mala byť trochu zasunutá do farby, potom naneste farbu v jednom smere pomocou dlhých prúžkov.

Je potrebné dbať na to, aby sa zabránilo prekrývaniu alebo prekrývaniu pásov.

Okrem toho by sa človek nemal pokúšať zafarbiť spodnú vrstvu úplne, pretože z štetín kefy by sa mali získať tenké oddelené čiary. Po dokončení práce je potrebné kresliť ešte stále vysušenú farbu tkanou vložkou. Je potrebné rozostriť obrázok, ale môžete to urobiť aj bez neho, pretože uloženie obrázka je celkom vhodné.

Posledným krokom je nanesenie laku na suchý povrch. Lak sa nanáša v jednej alebo dvoch vrstvách. Vo výsledku sa dosiahne požadovaný výsledok a také spracovanie bude trvať pomerne dlho.

Ako starnúť nábytok urobiť sami

Raz sme maľovali vnútro škatule s rovnakým zložením.

Zvyšok sme potom prikryli dvoma vrstvami pololesklého bieleho náteru určeného na použitie v interiéri.

Musíme však mierne zjemniť jasnú bielu farbu, ktorá bude v sofistikovaných interiéroch Shabby Chic príliš výrazná av rustikálnom rustikálnom dizajne.

Ak chcete starnúť novo natretý interiér, mali by ste ho starostlivo ošetriť brúsnym papierom. Najprv by ste mali trieť okraje falošných zásuviek alebo iných vypuklých detailov: holé rohy zdôrazňujú štruktúru nábytku a dodávajú mu výraznosť.

Potom sa podobným spôsobom spracujú všetky okraje stola, ako aj jeho nohy.

A teraz prichádza rozhodujúci moment: uvariť dve šálky kávy. Jedného z nich môžete piť sami, ale druhý je pre váš stôl.

Nalejte väčšinu kávy do interiéru a rozotrite ju po celom povrchu pomocou kefy. Poskytujeme záruku - žiarivú bielu farbu okamžite nahradí ušľachtilý krémový odtieň.

To však nie je všetko: na zabezpečenie toho, aby sa nábytok nelíšil od starožitností, špongiu dôkladne navlhčite zvyšnou kávou a riadne vyčistite všetky očistené okraje. Kvapalina musí preniknúť hlboko do stromu, ktorý bude mať starý vzhľad.

Mletá káva sa musí úplne odstrániť a na povrch stola sa musia naniesť ďalšie dve vrstvy ochranného povlaku.

Ako vidíte, nábytok môžete rýchlo a ľahko starnúť vlastnými rukami, rovnaká metóda platí pre komody vyrobené z prírodného dreva, police na knihy a ďalšie interiérové ​​prvky.

Zaslal: Anna Belaya

Zaslal správca Pozreté: 7298

4 jednoduché spôsoby starnutia nábytku sami

 1. Čo núti ľudí k starnutiu nábytku
 2. Príprava nábytku
 3. Ako starnúť nábytok pomocou farieb a craquelure
 4. Ako starnúť nábytok pomocou škvrny
 5. Ako starnúť nábytok s kefou
 6. Ako starnúť nábytok použitím zlatej patiny

Prečítajte si tento text od začiatku do konca a naučíte sa niekoľko spôsobov, ako starnúť nábytok vlastnými rukami. Prečo je to potrebné? Existuje niekoľko dôvodov. O nich nižšie.

Čo núti ľudí k starnutiu nábytku

Taký nábytok:

 1. Rovnako ako mnoho iných - každý z rôznych dôvodov.
 2. Je ideálny na to, aby vášmu domov dodal vintage, historický, provensálsky štýl, rovnako ako country a ošuntělý šik.
 3. Poskytuje lacnú položku vzácnosť. Preto si ho hostia môžu vždy predstaviť ako drahý nábytok a môžu sa pochváliť tým, že sú vo vašom byte. V súlade s tým sa zvýši váš význam v očiach hostí.

A to je práve posledný bod, ktorý tlačí ľudí, ktorí si nemôžu dovoliť kúpiť vzácny nábytok, aby špeciálne starli existujúci v dome. Sú si istí, že týmto spôsobom bude domáci nábytok vyzerať draho. A majú pravdu. Čelia iba jednému problému, keď sa pokúšajú starnúť nábytok vlastnými rukami.

Pretože nepoznajú nuansy tohto procesu - len krátko prečítajú technológiu starnutia a to je všetko - v dôsledku toho kazia produkty iba bez toho, aby dosiahli požadovaný výsledok. A aby sa vám nestalo, prečítajte si pozorne tento článok. Naučíte sa 4 spôsoby, ako starnúť nábytok vlastnými rukami. Ale najskôr ...

Nábytok musí byť pripravený na umelé starnutie

A ako to urobiť:

 1. Vyberte perá a ďalšie doplnky, ktoré sa používajú na dekoráciu.
 2. Vyberte všetky zásuvky a police. To je nevyhnutné, aby sa spracoval každý milimeter produktu. To nič nezradí skutočnosť, že tento nábytok je umelo starnutý.
 3. Ak je nábytok natretý alebo nalakovaný, musí sa náter alebo lak odstrániť. Na tento účel použite brúsny papier.

Ak je pod lakom škvrna, lak čiastočne odstráňte. To je čo najviac.

Potom všetko urobte bod po bode

 1. Maľujte každý kus nábytku primárnou farbou. Povrch musí byť suchý a úplne očistený.
 2. Počkajte, až farba zaschne.
 3. Naneste rovnomernú vrstvu svetlejšej farby.
 4. Znova počkajte, kým nezaschne.
 5. Časti produktu nabrúste, na ktorých sa má zobraziť primárna farba. Pieskujte, až kým sa neodstráni vrchný náter svetlejšej farby.
 6. Potraste prach z nábytku a nalakujte ho.

Ak použijete craquelure, potom pred nanesením druhého náteru ošetrite prvý craquelure. Výsledkom bude prasknutie hornej vrstvy ľahšieho náteru, ktorý vášmu nábytku prepožičiava sofistikovaný a nezvyčajný vzhľad.

Ako starnúť nábytok pomocou škvrny

 1. Nábytok ošetrite škvrnou.
 2. Špongiu navlhčite vo vode a škvrnu opláchnite na určitých miestach. Škvrny nemôžete umyť špongiou na ohyboch, výčnelkoch, okrajoch a prasklinách. Ak nedosiahnete požadovaný účinok, produkt vyleštite a skúste použiť škvrnu na inom základe. Napríklad na báze ligrínu alebo bieleho alkoholu.
 3. Počkajte, až škvrna zaschne a vlhkosť sa odparí.
 4. Vezmite kefu a naplňte ju trhlinami a trhlinami zásaditou pôdou. Špecialisti odporúčajú používať inú farbu pôdy, aby sa farba produktu ukázala byť hlbšia a efektnejšia.
 5. Starožitný vosk utrite oceľovou žinku. Pohyby by mali smerovať pozdĺž vlákien.

Ak chcete, aby bol povrch výrobku matný, opatrne ho utrite mäkkou handričkou.

Podiel na sociálnych sieťach. siete:

Starožitné a starožitné výrobky dávajú interiéru sofistikovanosť, eleganciu, luxus a osobitný vzhľad. V čase našich babičiek sme sa starostlivo snažili zakrývať škrabance a odreniny na nábytku, aby sme nerozpustili jej vek. Bolo nepravdepodobné, že by niekto v tom čase vedel, že peelingový náter sa stane hlavným trendom v dizajne interiéru, a mnohí z nás by rozmýšľali o tom, ako doma starnúť nábytok, aby miestnosti dodali retro vzhľad. Umelo starnú skrinku alebo komodu dodávajú miestnosti pôvodný štýl, charakter, osobnosť v modernom byte aj v interiéri v štýle Country, Provence alebo Shabby Chic. Dnes vám povieme, ako starnúť skrinku vlastnými rukami, aby to vyzeralo naozaj krásne a drahé. Naozaj, aby bol výsledok úžasný, musíte poznať veľa nuancií. To je to, o čom budeme hovoriť nižšie.

Ako dať nábytku starý vzhľad?

Nie každý druh stromu môže mať vďaka starnutiu veľkolepý vzhľad. Pre starožitné dekoračné prvky sa zvyčajne jedná o vysokú a strednú mäkkosť, ktoré majú nerovnomernú hustotu vlákien. Väčšina ihličnanov je na tento účel ideálna:

Z tvrdého dreva vyberte:

Dôležité! Je potrebné poznamenať, že nie všetok nábytok je vyrobený z dreva vhodného na starnutie a kefovanie. V niektorých prípadoch je lepšie otvoriť hlavné časti stredne tmavým lakom a používať dekorácie nad hlavou.

Ak je drevo vhodné na kvalitu, musí sa na tento proces pripraviť: odľahčiť, odstrániť všetky farby a laky a očistiť od mastných nečistôt a škvŕn. Aby sme vám uľahčili vnímanie celého procesu „umelého starnutia“, rozdelili sme ho na etapy. Vyberte si z experimentu jednoduchý drevený produkt, buďte trpezliví a postupujte podľa našich odporúčaní.

Fáza číslo 1. prípravný

Pri príprave nábytku na proces starnutia postupujte podľa týchto krokov:

 • Odstráňte všetky rukoväte a vyčnievajúce ozdobné prvky.
 • Oslobodte všetky zásuvky skrinky (komoda) od vecí a úplne ich vytiahnite.
 • Z povrchu nábytku odstráňte starý náter alebo lak, až kým sa textúra neobjaví brúsnym papierom.

Dôležité! Pri odstraňovaní starých farieb a lakov použite dýchací prístroj na ochranu dýchacích ciest pred prachom.

 • Príliš mastné časti nábytku umyte roztokom mydla na pranie.
 • Povrch dôkladne osušte.

Dôležité! Leštenie zo starého nábytku je možné odstrániť ručne alebo pomocou špeciálnych chemikálií. Malé praskliny, trhliny a iné vady stromu, ktoré sa objavia, sa nemusia maskovať tmelom. Dajú osobitnú chuť a zdôraznia účinok starnutia.

Na prácu je potrebné pripraviť špeciálne náradie. Na postup pri maľovaní a starnutí dreva budete potrebovať:

 • Špeciálna farba na drevo.
 • Maliarsky valček.
 • Brúsny papier, oceľová vlna.
 • Kefy.
 • Craquelure lak.
 • Lepkavá gáza alebo servítka.
 • Starinu.

 • Na domáce kreatívne použitie sa vyrábajú špeciálne kriedové farby na drevo. Najvhodnejšie pre začiatočníkov sú Autentico alebo Annie Sloan.

Dôležité! Kriedové farby majú bohatú paletu odtieňov, vrátane rozmazaných a napodobňujúcich starožitností. Takéto farby sa veľmi dobre používajú, nanášajú sa okamžite na povrch bez ďalšieho ošetrovania základným náterom.

 • Ak sa rozhodnete používať bežné matné farby na vodnej báze, musíte povrch dreva vopred natrieť vo vode rozpustným výrobkom. To je nevyhnutné pre najlepšiu priľnavosť farby k povrchu výrobku a pre vytvorenie bariéry proti prenikaniu olejov z dreva na povrchovú vrstvu hlavnej farby.

Existuje asi 10 základných spôsobov umelého starnutia stromu. Každá metóda je založená na konkrétnej technológii a vyžaduje si vlastné zručnosti. Zvážte najjednoduchšie metódy, ktoré sa dajú uplatniť doma.

Fáza číslo 2. Výber spôsobu starnutia nábytku

S cieľom dozrieť drevený produkt existujú nasledujúce spôsoby:

 • Dajte efekt lúpania farby. Na tento účel sa používajú dva odtiene farby, z ktorých jeden bude viditeľný cez praskliny v inom type povlaku. Výrobok bude vyzerať, ako keby bol opakovane natretý.
 • Vytvárajte na výrobku odreniny. Pri použití tejto metódy sa používa iba jeden náter.
 • Vyčistite alebo vytvorte vyvýšený povrch. Hlavná práca sa vykonáva pomocou kovových kefiek. Drsnosť a hrúbka vlasu kefy sa volí v pomere k tvrdosti drevín.
 • Kreslenie zlatého webu. Táto metóda je veľmi jednoduchá na použitie a osloví každého, kto obdivuje sofistikovaný a starožitný nábytok. S ním môžete rýchlo starnúť nábytok. Produkt je potrebné natrieť iba v požadovanej farbe (ktorá sa vám páči), použiť špongiu na nanesenie zlatej farby na akrylový podklad. Po zaschnutí farby sa povrch lakuje.
na obsah ↑

Spôsob, ako pomôcť zariadeniu dodať vášmu nábytku ošúchaný vzhľad.

Podrobné pokyny, ako starnúť nábytok doma:

 1. Výrobok zľahka prebrúste.
 2. Objekt utrite lepivou gázou, aby ste odstránili najmenšie čiastočky dreva.
 3. Naneste základný náter (hlavný). Natierajte valčekom. Začnite pracovať od zadnej alebo nenápadnej časti nábytku, aby ste pochopili, čo odtieň farby dáva, koľko treba napísať na valec.
 4. Produkt nechajte dobre vyschnúť.
 5. Voskovou sviečkou utrite tie oblasti povrchu produktu, na ktorých chcete vidieť viditeľnú farbu.
 6. Naneste vrchnú vrstvu farby v inom odtieni (svetlejší).
 7. Produkt nechajte dôkladne vyschnúť.
 8. Plochy, na ktoré ste aplikovali vosk, utrite oceľovou vlnou.
 9. Na rohoch, nohách, vodorovných povrchoch a na miestach, kde sa ruky dotýkajú, obrúste farbu, čím vytvoríte efekt holého stromu.
 10. Nábytok utrite lepiacou handričkou a podľa potreby natrite lakom.
 11. Elegantný starožitný nábytok je pripravený.

Dôležité! Aby bol výsledok zaujímavejší, odporúčame vám vziať na vedomie nasledujúce odporúčania:

 • Pred farbením zakryte pracovnú plochu novinami alebo polyetylénom. Ak je to možné, pracujte vonku kvôli pohodliu a bezpečnosti.
 • Počas maľovania rolujte valcom tak, aby na ňom neboli kvapky. Ak sa napriek tomu vytvorili kvapky, potom ich obrúste brúsnym papierom a potom naneste druhú vrstvu farby.
 • Чтобы валик в перерывах процесса покраски не высыхал, опустите его в емкость с водой.
 • Наиболее простой способ состаривания мебели — нанесение одного слоя краски, через который будет проступать текстура древесины и ее натуральный рисунок. Povrch bude vyzerať nerovný a ošúchaný.

Metóda, ktorá zahŕňa použitie craquelure na účinok praskania lakovej vrstvy

Mriežka trhlín sa dá získať pomocou špeciálnych lakov na craquelure. Pri umelom starnutí existujú dva spôsoby, ako použiť craquelure:

 • Jeden krok. V jednom kroku sa nanášajú dve vrstvy farby kontrastných farieb so strednou vrstvou laku na craquelure a sušením. Horná vrstva náteru je následne popraskaná - spodná vrstva je odkrytá.
 • Dvojkroková craquelure. Pri strednom sušení sa aplikujú dva typy krakovacej kompozície. Po prasknutí vrchnej vrstvy sa do trhlín vtierajú suché pigmenty.

Dôležité! Táto metóda je časovo náročnejšia a používa sa hlavne v umení, remeslách a maľovaní.

Pokyny krok za krokom na používanie farieb a prasklín:

 1. Zoberte farbu 2 farieb - hlavný tón a svetlejší. Napríklad, ak máte kontrastné farby: čiernobiele, efekt vyblednutia sa prejaví.
 2. Maľujte každý detail dizajnu primárnou farbou.
 3. Počkajte, až farba úplne vyschne.
 4. Naneste farbu ľahším odtieňom.
 5. Počkajte, kým náter zaschne.
 6. Potraste prach z nábytku a zakryte ho prasklinou. Horná vrstva farby svetlejších tónov začne praskať a produkt bude vyzerať, akoby bol natretý viackrát.

Dôležité! Ak chcete, aby sa hlavná farba javila sýtejšia, starostlivo spracujte potrebné časti produktu brúsnym papierom.

Kartáčovaný. Vytvorte reliéfnu plochu

Túto metódu je možné použiť samostatne aj spolu s ďalšími možnosťami uvedenými vyššie. Napríklad môžete povrch najprv očistiť a potom použiť škvrnu, farbu alebo lak.

Dôležité! Postup je založený na jednoduchom princípe - mäkké drevné vlákna sa odstránia pomocou kovových kefiek, potom sa vytvoria diery pomocou vŕtačky alebo sekáča, ktoré sa podobajú červím dieram. Musí sa to robiť opatrne, aby nábytok zostal rovnako silný ako kedykoľvek predtým.

Túto metódu použite pre položky vyrobené z nasledujúcich druhov dreva:

Ak chcete lepšie porozumieť tomuto postupu, odporúčame vám postupovať podľa týchto pokynov:

 • Vyberte si najjemnejšie vrstvy dreva medzi tvrdými vláknami. Ak to chcete urobiť: zvážte prierez objektu, tenké tvrdé vlákna sa budú striedať so širokými mäkkými. Staršie sú iba ploché časti prednej časti nábytku.
 • Zoberte kovovú kefu - oceľ alebo mosadz. Drsnosť kefy a hrúbka vlasu by mali byť úmerné tvrdosti drevín.
 • Vezmite kefu a povrch upravte pozdĺž vlákien. Ak spracúvate strom v priečnom smere, môžu na pevných vláknach zostať pomlčky, čo nebude celkom vhodné. Kefu rovnomerne potiahnite pozdĺž celého obrobku so strednou svorkou. Počas spracovania sa mäkké vlákna vo vnútri krúžkov na pestovanie stromov ľahko vymažú, zatiaľ čo uzly a tvrdé vlákna zostávajú. V dôsledku toho sa na povrchu vytvorí mikroreliéf.

Dôležité! Počas povrchovej úpravy je veľmi dôležité zastaviť včas. Reliéf by nemal byť veľmi výrazný. Optimálna hĺbka brázdy nie je väčšia ako 2 mm.

 • Povrch ošetrite nylonovou alebo sezónnou kefou. Ich hromada obsahuje abrazívne častice. Pri starnutí v prírodných podmienkach sa strom stáva hladkým a príjemným na dotyk a po kefovaní sa vyskytujú otrepy a veľké množstvo tenkých handier, ktoré sa musia odstrániť.
 • Ošetrujte drevo jemným brúsnym papierom alebo syntetickou kefou. Drevo bude textúrovanejšie a drsnosť vo vnútri brázd sa stratí.
 • Na úplné vyhladenie reliéfu použite jemný brúsny prášok alebo oceľovú vlnu. Drevo s vybraným produktom vydrhnite do lesku.
 • Vyčistite povrch pomocou plsti s nanesenou bezfarebnou abrazívnou pastou. Na leštenie môžete použiť aj nylonovú pokožku na penovom základe.

Dôležité! Všetky práce pri brúsení a spracovaní dreva sa vykonávajú pomocou rukavíc a respirátora, aby nedošlo k vdýchnutiu drevného prachu a nespôsobeniu štiepky.

Lak, škvrna alebo farba

Po dokončení fakturácie pokračujte do druhej fázy - tónovanie povrchu.

Tu je len niekoľko odporúčaní týkajúcich sa použitia materiálov, s ktorými môžete doma nábytok starnúť:

 • Najjednoduchšou možnosťou je otvoriť povrch bezfarebným lakom. Vykonajte postup niekoľkokrát, aby ste chránili pred hnilobou a nečistotami.
 • Výraznejší účinok starnutia možno dosiahnuť otvorením stromu škvrnou. Hĺbku materiálu vyberte podľa druhu dreva. Takto vyčnievate potrebným kontrastom pre vyčnievajúce drážky a rebrá.
 • Ak chcete účinok zosilniť, utrite škvrnu ihneď po aplikácii. Mäkké vlákna absorbujú materiál viac ako tvrdé vlákna, preto budú natierané v tmavšom odtieni.
 • Ak silno nanesiete nepriehľadný akrylový lak štetcom a potom ho utrite suchou handrou cez vlákna, zostane iba v hlbokých žilách. Tuhé vlákna potiahnite tmavým polyuretánovým lakom pomocou tampónovej metódy.
 • Ak chcete, aby bol strom sivý, použite zvyšky oceľovej vlny. Nechajte ich niekoľko hodín v čistiacom roztoku obsahujúcom kyselinu chlorovodíkovú, aby ste odstránili vodný kameň a vápenec. Na povrch naneste tekutinu penovým tampónom, okamžite prebytočný materiál zotrite a produkt vysušte pri izbovej teplote.
 • Kartáčované drevo môže byť patinované. Takýto nábytok vyzerá veľmi pôsobivo. Pre tento postup:
  1. Otvorte textúrovaný povrch jednou alebo dvoma vrstvami laku.
  2. Naneste malé množstvo lepidla na povrch.
  3. Naneste medenú fóliu.
  4. Prebytok odstráňte jemným brúsnym papierom.
  5. Keď prúžky medi zostanú iba na vyčnievajúcich pevných vláknach, utrite ich leptacím chemickým prostriedkom, ľahko prefúknite plynovým horákom.

Dôležité! Tu je niekoľko ďalších tipov, ktoré vám pomôžu vykonávať všetky práce efektívne a krásne a efektívne starnutím nábytku doma:

 • Veľmi kvalitný a rýchly výsledok výberu textúry sa dosiahne spálením dreva. Okrem toho, pod vplyvom ohňa, strom priaznivo mení farbu.
 • Na konečné spracovanie odporúčame použiť rotačnú brúsku. Pracovnú časť posúvajte do kruhu, aby ste nezanechali viditeľné škrabance.
 • Účinok patiny môžete dosiahnuť špeciálnym lakom obsahujúcim metalizované častice. Aplikujte kompozíciu so širokým ventilátorom a obráťte obrobok v miernom uhle.

Fáza číslo 4. záverečný

Spracovaný produkt musí byť vždy chránený pred všetkými druhmi poškodenia, čím sa predlžuje jeho životnosť. Na tento účel použite nasledujúce materiály:

 1. Vosk na drevo. Môže byť tmavý alebo priehľadný. Vosk naneste na nábytok penovou špongiou alebo hladkou handrou, ktorá po sebe nezanecháva vlákna.
 2. Ochranný lak. Na drevo je lepšie použiť matný akrylový lak.

A na dokončenie fázy umelého starnutia nábytku, aktualizujte nábytok a doplňte nábytok o neobvyklé doplnky. Používajte rôzne vinobranie perá alebo háčiky, iné ozdoby.

Niektoré jemnosti postupu starnutia nábytku

Hore sme hovorili o tom, ako starnúť nábytok doma, a nakoniec niekoľko odporúčaní:

 • Pri maľovaní je najlepšie zamerať sa na 4 rôzne farby. Napríklad základný je biely, dva svetlé odtiene a šedá farba.
 • Dodržujte správnu technológiu sušenia. Neaplikujte nový náter, pokiaľ predchádzajúci nie je suchý. Najlepšie je, ak farba zaschne v prírodných podmienkach.
 • Tieto oblasti, ktoré by mali vyzerať omšelé a staré, sa potierajú parafínom. Vďaka tomu bude farba lepšia.
 • Ak chcete vytvoriť opotrebovaný efekt, použite špongiu na nanášanie farby.
 • Ak ako patinu používate obyčajný bitúmenový lak, môžete znížiť náklady na proces starnutia.
 • Na konečný efekt starnutia postačuje 3-5 vrstiev farby.
 • Po vyschnutí všetkých vrstiev farby štruktúru zbrúste, aby sa očistila od prebytočných vrstiev farby.
 • Na vytvorenie efektu objemu a textúry a na dosiahnutie určitej úľavy môžete použiť tmel. Najlepšie je aplikovať prstom v rukaviciach.
na obsah ↑

Sfarbenie „starožitné“

V publikácii Aktualizácia starého nábytku. Sfarbenie: Zdobenie nápadov pre inšpiráciu bolo povedané, že najjednoduchší spôsob aktualizácie nudného nábytku je jeho zafarbenie. Jednou z možností je maľba „starožitnosti“. Aby ste pochopili, ako to urobiť, predstavte si, ako vyzerá stará skrinka, komoda alebo príborník, ktorá bola predtým natretá.


Stará farba na nábytok

Približne, ako na fotografii vyššie: v priebehu času sa vrstva farby na niektorých miestach odlepila, utrela a praskla.

odreniny

Skontrolujte starostlivo aktualizovanú položku. Kde bude farba najviac vymazaná? Tam, kde naň dopadá hlavné bremeno, na miestach, kde sa predmet najviac dotýka rukami alebo je najčastejšie vystavený treniu: v rohoch a plochách, na vyčnievajúcom reliéfe nite, blízko rukovätí. Ak existuje vodorovný povrch (doska), bude sa nosiť tam, kde na ňom spočíva osoba, sedí pri stole alebo pracuje.

Po určení miest budúceho „odierania“ môžeme pristúpiť k ich vytvoreniu. Najprv však musíte urobiť prípravné práce opísané v publikácii Farbenie: prípravné práce. Na vytvorenie dekoratívnych odier je potrebné mať aspoň 2 odtiene: farbu základnej a vrchnej vrstvy.


Ozdobné obrúsky

Výber farebných kombinácií otvára široké pole pre experimenty. Najtradičnejším riešením je „tmavé dno, svetlo hore“: podklad je tmavší a pre povrchovú vrstvu sa používajú odtiene bielej, krémovej a pastelovej farby. Ale to nie je pravidlo, vyber si odtieň podľa vlastného výberu.

Ak je nábytok vyrobený z pravého dreva, potom tmavá textúra dreva sa môže stať základnou farbou, potom si musíte zvoliť len farbu farby pre povrchovú úpravu. Mimochodom, tmavý lakovaný nábytok sovietskej éry je celkom vhodný ako základňa. Lesk na laky je potrebné odstrániť iba kvôli zlepšeniu priľnavosti (priľnavosti). Ak nábytok nie je drevený, doplnili ste ho o nedrevené časti alebo jeho prirodzená farba nevyhovuje vášmu nápadu, najskôr ho vymaľujte v základnej farbe.


Podklad môže mať akúkoľvek farbu

Na urýchlenie procesu starnutia je nevyhnutné, aby farba na miestach zamýšľaného odierania nepriľnula dobre. Na tento účel sa najčastejšie používa vosk alebo parafín. Môžete jednoducho trieť vybrané miesta sviečkou alebo roztaviť parafín a aplikovať ho štetcom.
Teraz je čas pokryť vrchným náterom. Po úplnom vyschnutí odstráňte handru na miestach pokrytých voskom: vďaka voskovému náteru nelepí, otvorí spodnú farbu.


Vďaka voskovému náteru zle prilne a otvorí spodnú farbu

Časovo náročnejšou možnosťou je viacvrstvový povlak. Toto je napodobňovanie veľmi starej veci, opakovane maľovanej. Technológia je rovnaká: maľujeme ju v základnej farbe, nanášame vosk, maľujeme druhou vrstvou inej farby, vosk znovu umiestňujeme na správne miesta a zakrývame inou vrstvou - opäť inou farbou. Po zaschnutí odstráňte prebytočnú farbu.

Ozdobné obrúsky na nábytku môžu byť vyrobené bez vosku. Ozdobíme strom škvrnou a potom maľujeme. Po zaschnutí farby zoberieme brúsnu pokožku a odstránime prebytočný - natieraný povrch spracujeme, kým nedosiahneme požadovaný výsledok.


Prebytočnú farbu odstráňte brúsnym papierom

Po vyleštení by mal byť povrch potiahnutý priehľadným lakom na upevnenie, pretože vrstva farby je rozrušená brúsivom. Upozorňujeme, že škvrna a farba by mali mať rovnaké zloženie. Napríklad pre farby na vodnej báze zvoľte škvrnu od vody.

Dekoratívne "znečistenie"

Ďalším spôsobom, ako pridať roky na stôl alebo stoličku s farbou, je napodobňovať staré nečistoty. Nie je žiadnym tajomstvom, že pri dlhodobom používaní sa znečistenie hromadí na povrchu. Stopy „dlhej prevádzky“ je možné vykresliť dvoma spôsobmi.

 • Lessing Coatings
Používame priesvitné farby alebo laky, ktoré sa tiež nazývajú glazúry, glazúry. Nanášajú sa na vopred natretý povrch a potom sa čiastočne vymažú handrou alebo špongiou bez čakania na vyschnutie.


Glazúrový povlak

Azure zostane vo výklenkoch, zdôrazňujúc nezrovnalosti. Takýto povlak vyzerá najviac pôsobivo na reliéfoch alebo textúrovaných povrchoch.

Kombinácia základnej farby a glazúry sa môže nekonečne meniť. Priesvitné povlaky sú v rôznych farbách, rovnako ako perleťové alebo s kovovými odtieňmi. Alebo naopak, môžete maľovať predmet farbou, ktorá simuluje bronz, zlato, meď alebo striebro a používa tmavú glazúru. Výsledkom je povrch „starého bronzu“, „patinovanej medi“ alebo „šarlatového striebra“ (v závislosti od farby podkladu).

 • Lakovanie suchým štetcom
Ak povrch prestavaného nábytku nie je zvlášť vyrazený, použite metódu „suchého štetca“. Najskôr maľujeme predmet farbou základného odtieňa a potom, čo zaschne, nanesieme druhý - dekoratívny.


Lakovanie suchým štetcom. Fotografia z nashaotdelka.ru

Vytiahneme kefu, namočíme ju do farby a potom prebytočnú časť odstránime - kefu utierame na papieri alebo handre, až kým nebude takmer suchá. Teraz s ňou nanášame farebné škvrny na miestach, kde sa za prirodzených podmienok hromadí nečistota - vo výklenkoch, švíkoch. Dbajte na to, aby boli ťahy prirodzené - v smere k drevným vláknam.

Týmto spôsobom môžete simulovať odieranie. Iba v tomto prípade sa naopak na vyčnievajúce časti aplikujú tónovacie odlesky - tam, kde to viac trie.

Farbenie škvŕn

Táto metóda je vhodnejšia nielen na prestavbu starého nábytku, ale na maľovanie „starožitného“ nového. Škvrna sa aplikuje na povrch dreva a potom, kým nie je povlak stále suchý, sa prebytok vymaže handrou.


Škvrna zdôrazňuje textúru dreva

Mäkšie oblasti dreva absorbujú farbiacu kompozíciu a z hustejšej vrstvy sa odstránia. Operácia sa môže opakovať, ak výsledok nie je uspokojivý. Pokúste sa použiť škvrny rôznych farieb, iba pred natieraním hotového výrobku, experimentujte s nepotrebným kúskom dreva alebo tam, kde to nebude viditeľné.

Po zaschnutí ošetreného povrchu môžete nábytok dodatočne prikryť perlou glazúrou. Ozdobne ošetrite čistým lakom.

Medzi metódy umelého starnutia s farbou patrí tiež praskanie a zlátenie. Povrch dreveného nábytku môžete starnúť pomocou kefovania a vypaľovania. Ale viac o tom v jednom z nasledujúcich materiálov.

Čo je to kefovanie?

Toto je proces, keď odstránite vlákna z mäkkého dreva a zanecháte iba tie tvrdé.

Mäkké vlákna sa musia odstrániť špeciálnymi kovovými kefami. Potom zoberte sekáč alebo vŕtajte a robte s nimi niečo ako červí diery v určitých častiach produktu.

Hlavná vec tu nie je preháňať, inak z dôvodu množstva červí diery prestane byť nábytok odolný.

Táto metóda nebude fungovať, ak je nábytok vyrobený z:

Ale kefovanie je ideálnym spôsobom, ako starnúť, ak nábytok z:

Ako starnúť nábytok

A tu je to, čo musíte urobiť:

 1. Natrite produkt vo svojej obľúbenej farbe a počkajte, kým náter zaschne.
 2. Na povrch nábytku aplikujte špongiou zlatú akrylovú farbu. Počkajte, kým vyschne.
 3. Povrch potiahnite lakom.

Ako výsledok, nielen získať nábytok s efektom staroveku, ale tiež ho premeniť na luxusný atribút domu.

Toto sú jednoduché spôsoby. Použite ich, ak sa chcete ponoriť do starých čias, cítiť, ako žili naši predkovia, alebo sa len chváliť svojimi priateľmi, že máte starožitný nábytok. A čo je pekné - za to neutratíte šťastie.

Predovšetkým stojí za to vyzdvihnúť interiérový predmet, ktorý by ste chceli vidieť vo svojej izbe. Najlepšie je uprednostniť neštandardný model, ale môžete si vziať aj obyčajný nábytok.

Prvou fázou je príprava

Ak hovoríme o tom, ako vyrobiť starý nábytok vlastnými rukami, musíte začať s tým, že najprv musíte produkt na tento postup pripraviť.

Postupujte takto:

 • zo spracovávaného produktu odstráňte všetky ohrady a všetky ostatné ozdobné prvky,
 • potom uvoľnite všetky zásuvky na zásuvke alebo skrinke, mali by byť tiež úplne vytiahnuté,
 • odstráňte všetok lak alebo lak, ktorý je na predmete,
 • ak bol povrch pred nanesením laku ošetrený škvrnou, potom samozrejme nie je možné odstrániť celý náter, v takom prípade odstránime čo najviac laku.

Aby ste skutočne starli nábytok vlastnými rukami, mali by ste začať s prípravou produktu na tento postup, preto musíte samozrejme vyprázdniť všetky zásuvky, inak bude na konci zrejmé, že nejde o starožitné výrobky.

Okrem vyššie uvedeného by sa mali niektoré materiály pripraviť vopred, ktoré sa používajú na vykonávanie postupu umelého starnutia nábytku. Toto je:

 • farby na vodnej báze
 • špeciálne zariadenia, ktoré sa používajú na priame čistenie nábytku,
 • brúsny papier
 • kefy používané pri práci,
 • Craquelure lak.

Выделяют около 10 основных способов искусственного состаривания мебели. Каждый из которых основывается на определенной технологии.

Способ, который предполагает использование краски и кракелюра

Tip! Ak vo svojej práci použijete farby alebo praskliny, výsledok bude vyzerať ako ošúchaný a veľmi ošúchaný nábytok.

Je pravda, že v prvom rade je potrebné zvoliť farbu ľahších tónov a základného tónu. A práve vďaka farbe svetlých tónov môžete dosiahnuť požadovaný výsledok. Výsledkom je nábytok s vyblednutím. Predpokladajme, že ak si vezmete čiernu farbu a natrite ju produktom a potom ju zakryjete bielou, dosiahnete presne tento efekt.

Po výbere farby prejdite na ďalší krok, a to:

 • maľujeme každý detail konštrukcie, pričom treba brať do úvahy, že povrch musí byť dokonale suchý a vyčistený,
 • potom musíte počkať, až bude farba úplne suchá,
 • zakaždým, keď potrebujete navrchu použiť svetlejšiu farbu,
 • potom počkajte, kým farba nezaschne.

Tip! Mimochodom, aby sa hlavná farba javila sýtejšia, musíte tieto časti produktu starostlivo spracovať brúsnym papierom.

Po dokončení všetkých vyššie uvedených krokov je potrebné iba oprášiť nábytok a natrieť ho.

V situáciách, keď sa používa craquelure, je potrebné ho aplikovať po druhom nátere. V tomto prípade začne horná vrstva farieb svetlejších farieb praskať. Toto tajomstvo vám pomôže dosiahnuť sofistikovaný a sofistikovaný vzhľad.

Drevený nábytok z vlastných rúk bude samozrejme vyzerať veľmi štýlovo a luxusne. Samozrejme, ak sa všetky odporúčania dodržiavajú správne.

Metóda, ktorá zahŕňa použitie farby

Povedzme, že môžete použiť škvrnu. V takom prípade špongiu namočte do vody a na niektorých miestach s pomocou tejto škvrny zmyte. Mimochodom by sa malo pamätať na to, že škvrnu na okrajoch, prasklinách, výčnelkoch a ohyboch produktu nie je potrebné spláchnuť. Ak potom nebolo možné dosiahnuť požadovaný výsledok, môžete povrch jednoducho vyleštiť a potom použiť škvrnu. Iba v druhom prípade by škvrna už mala byť na inom základe, napríklad na ligroine alebo na liehu White Spirit.

Odborníci tiež odporúčajú, aby po vyššie uvedenom postupe, počkajte, až škvrna je úplne suchá a všetka vlhkosť sa odparí.

Po vykonaní všetkých vyššie popísaných postupov je potrebné urobiť kefu a vyplniť ju trhlinami a trhlinami. Na tento účel je celkom vhodná alkalická pôda. V tomto prípade existujú aj niektoré tipy, napríklad je najlepšie použiť pôdu rôznych farieb, v dôsledku čoho bude farba ešte sýtejšia a veľmi hlboká.

Ďalej prichádza zase žinka z ocele a antického vosku. V takom prípade by sa pohyby matrice mali smerovať pozdĺž vlákien. Ak chcete povrch matný, môžete ho jednoducho utrieť mäkkou handrou.

Pin
Send
Share
Send
Send