Užitočné tipy

Ako merať ľudský tlak?

Pin
Send
Share
Send
Send


Z tohto článku sa dozviete: ako správne zmerať krvný tlak (skrátene BP) pomocou mechanického krvného tlaku. Časté chyby merania.

Autorka článku: Victoria Stoyanova, lekárka 2. kategórie, vedúci laboratória v diagnostickom a liečebnom centre (2015 - 2016).

Ak trpíte hypertenziou alebo hypotenziou, určite by ste mali mať monitor krvného tlaku. Nákup zariadenia je polovica bitky, potom sa musíte naučiť, ako ho správne používať. Ak urobíte chyby pri meraní tlaku, získate nesprávny výsledok a tým uvediete seba a ošetrujúceho lekára do omylu.

Pokyny na meranie tlaku

Ako merať tlak manuálnym (mechanickým) tonometrom:

  Sadnite si rovno, oprite sa chrbtom o operadlo stoličky, postavte nohy na zem, neprekrížte ich a neklaďte jednu nohu na druhú. Držte chrbát rovno. Položte ľavú ruku na stôl. Nemala by byť na váhe. Uvoľnite ruku z oblečenia.

Nasaďte si manžetu a upevnite pomocou suchého zipsu. Noste ju 2-3 cm nad lakťom.

Pripojte stetoskopový membránový zosilňovač (súčasť diskového tvaru tonometra) k vnútornej strane lakťa. Aplikujte ju na miesto, kde pulzujúca žila prechádza. Ak meriate krvný tlak prvýkrát pomocou mechanického monitora krvného tlaku, najprv prstom pocítite pulz v ohybe lakťa. Nabudúce, skôr ako zmeráte krvný tlak, už budete vedieť o tejto oblasti a nebudete musieť túžiť po pulze.

 • Vložte si do uší stetoskopový načúvací prístroj.
 • Uistite sa, že je vzduchové koleso utiahnuté.
 • Nafúknite manžetu hruškou, až kým šípka na číselníku neukáže 200 mmHg. Art., Ak máte vysoký krvný tlak - 220 mm RT. Art.
 • Začnite pomaly (pri 4 mmHg. Art. Za sekundu), aby ste odvzdušnili vzduch. Za týmto účelom postupne odskrutkujte koleso.
 • Počúvajte pulz v stetoskope a súčasne sledujte šípku na číselníku.
 • Hodnota na stupnici v okamihu, keď ste počuli prvý úder, je váš systolický tlak (horný).
 • Odskrutkujte koleso rovnakým tempom.
 • Význam, keď ste počuli posledný rytmus, je diastolický krvný tlak (nižší).
 • Zapamätajte si alebo zapíšte oba výsledky pomocou lomky (napr. 110/70).
 • Pre zväčšenie kliknite na fotografiu

  Ak potrebujete extrémne presný výsledok, zmerajte krvný tlak 2 viackrát v intervaloch 3 až 5 minút a vypočítajte priemerný výsledok. Na stanovenie priemernej hodnoty zoberte 3 získané parametre systolického tlaku, sčítajte ich a výsledok vydeľte 3. Vykonajte to isté s diastolickým tlakom.

  Meracie prístroje

  Na diagnostiku krvného tlaku doma sa používajú dva typy monitorov krvného tlaku:

  1. Analógové tonometre alebo aneroidné sfygmomanometre. Sú to zariadenia mechanicko-akustického typu. Prevádzka a údržba sú celkom jednoduché. Majú dlhú životnosť, ale vyžadujú dlhodobé nastavenie a kalibráciu. Mechanické zariadenia zaznamenávajú hodnoty a čísla presnejšie ako tie automatické a číselné.
  2. Elektronické monitory krvného tlaku. Môžu byť buď automatické alebo poloautomatické. Tieto prístroje sú navrhnuté špeciálne na diagnostiku krvného tlaku doma. Sú pohodlné a pri meraní nevyžadujú špeciálne zručnosti pacienta. Náklady na tieto zariadenia sú o niečo vyššie ako náklady na mechanické náprotivky. Jedinou negatívou je malá chyba po častom používaní.

  Ako merať tlak

  Na zvýšenie presnosti meraní je potrebné:

  • Pred začatím diagnostiky sedieť v pokojnom prostredí po dobu 5 minút,
  • pred diagnostikovaním nefajčite 30 minút,
  • Krvný tlak sa najlepšie meria v sede. V takom prípade je pacientova ruka v uvoľnenom stave a bez oblečenia. Koža by nemala mať jazvy alebo rezy v oblasti brachiálnej artérie, ani opuchy alebo fistuly na hemodialýzu,
  • ohyb lakťa je umiestnený na úrovni srdca, preto položili ruku na stôl tesne nad bedrovú plochu,
  • Manžeta tonometra je umiestnená na pleci tak, aby jej spodná hranica bola dva prsty nad úrovňou lakťa. Samotná manžeta je pripevnená celkom pevne, pričom by nemala spôsobovať bolesť,
  • Stanovenie krvného tlaku sa vykonáva dvakrát, s odstupom 2 minút. V prípade, že sa hodnoty líšia o viac ako 5 mm Hg. stĺpik, vykonať ďalšie meranie. Podľa získaných údajov je odvodená jeho priemerná hodnota.

  Prvé meranie sa odporúča vykonať odčítanie z oboch rúk. Po počiatočnom odčítaní sa tlak skontroluje na strane, kde je jeho hladina vyššia. Zložitejšou úlohou je vypočítať ju s narušeným rytmom srdca. V takom prípade je lepšie zveriť vykonávanie ukazovateľov lekárovi.

  Pri diagnostike hypertenzie sa odporúča zmerať krvný tlak dvakrát denne, ráno a večer (o 21 00 - 22 00). Je tiež stanovená pre akékoľvek známky zhoršenia stavu pacienta. Získané ukazovatele sa zaznamenávajú v špeciálnom fixačnom denníku na ďalšiu konzultáciu s ošetrujúcim lekárom.

  Automatický monitor krvného tlaku

  Ako merať tlak pomocou automatického monitora krvného tlaku? Ako prax ukazuje, v porovnaní s mechanickým zariadením je elektronický tonometer v diagnostickej presnosti výrazne horší. Elektronika je citlivejšia, preto akékoľvek jemné porušenie pri určovaní krvného tlaku môže ovplyvniť konečný výsledok.

  Používanie elektronického monitora krvného tlaku je celkom jednoduché. Postačuje manžetu položiť na rameno a zapnúť jedným tlačidlom na zariadení. Ďalej sa začne automatické čerpanie vzduchu do manžety zariadenia. V poloautomatickom zariadení je vzduch čerpaný hruškou. Čítanie, ako aj vypustenie manžety v oboch prípadoch, sa uskutočňuje samotným zariadením.

  Elektronické zariadenia

  Metódy merania tlaku elektronickým zariadením:

  1. Pred nasadením manžiet uvoľnite rameno ruky. Rukávy vrchného ošatenia je potrebné odstrániť tak, aby sa neprichytili k hornému ramenu. Najlepšou možnosťou je monitorovanie krvného tlaku na oboch rukách. Na samo-meranie sa manžeta umiestni na nevodivé rameno. Správne hodnoty však budú na strane, na ktorej bude hladina krvného tlaku vyššia ako na druhej.
  2. Ruka je položená na rovnom povrchu, čo sa dá urobiť na stole alebo lakťovej opierke kresla. V tomto prípade je extenzorová časť predlaktia na povrchu a končatina je v uvoľnenom stave.
  3. Skontrolujte stav elektronického zariadenia. Nesmie byť poškodený, skrútený alebo ohnutý na povrchu hadice.
  4. Oddeľte okraje manžety. Položte ju na plece metódou kruhového balenia, trochu vyššie (dva prsty) od lakťa. V tomto prípade by hadica na prívod vzduchu mala bežať presne v strede medzi podmienenou čiarou v strede ohybu lakťa a prostredným prstom ruky.
  5. Ak je manžeta zariadenia označená inštalačnou čiarou, umiestnite ju tak, aby sa nachádzala v strednej polohe vnútri povrchu ramien.
  6. Spustite zariadenie stlačením tlačidla.
  7. Počkajte, kým sa jednotka nenaplní a nevypustí vzduch. Buďte uvoľnení a nedotýkajte sa zariadenia.
  8. Prístroj zobrazí čísla. Horný indikátor je zodpovedný za systolický tlak, dolný za diastolický. Mnoho zariadení tiež zaznamenáva srdcový rytmus. Táto hodnota sa zobrazí pod ostatnými. V tomto prípade bude diastolický krvný tlak umiestnený nad pulzom v strednom stĺpci.
  9. Vypnite zariadenie pomocou tlačidla a počkajte, kým sa úplne nevypne.
  10. Vyberte manžetu z pleca. Diagnostika je dokončená!

  Automatický monitor krvného tlaku je veľmi vhodný a mal by byť doma pre každého hypertonika.

  Mechanický monitor krvného tlaku

  Ako merať tlak pomocou mechanického tonometra? Určité ťažkosti u neskúseného pacienta sú spôsobené použitím analógového zariadenia. Nie každý človek prvýkrát rozumie tomu, ako správne odčítavať údaje pomocou mechanického tonometra.

  Na určenie presného krvného tlaku sa používa fonendoskop. Toto zariadenie je určené na počúvanie zvukových vibrácií, ktoré sa vyskytujú počas prevádzky vnútorných orgánov. Samotné zariadenie pozostáva z koncov uší, vodivých trubíc, upevňovacích vibrácií a „hlavy“ s citlivou membránou.

  Pri meraní krvného tlaku pomocou analógového prístroja pomáha fonendoskop počuť kolísanie prietoku krvi, keď je manžeta oslabená alebo stlačená. Stupnica zariadenia zároveň pomáha určiť okamih začiatku pulzácie a útlmu krvného tlaku v spojení s výskytom zvukových „nárazov“ v fonendoskope.

  Odporúčania pri stanovovaní krvného tlaku pomocou ručného tonometra:

  • Pred meraním musíte relaxovať 5 minút. Ak pochádzate z prechladnutia, mali by ste sa úplne zahriať. Posaďte sa na stoličku s operadlom a uvoľnite nohy bez toho, aby ste ich prekrížili. Klamanie sa tiež neodporúča.
  • Ramenný pás a ramená by mali byť uvoľnené. Ruku s kefou položte na povrch stola približne na úroveň srdca. Položte manžetu na rameno tak, aby jeden prst vstúpil medzi ňu a povrch predlaktia. Spodná hrana manžety by mala byť o 2,5 cm vyššia od lakťa.
  • Nastavte číselník obrysu na priamu viditeľnú čiaru tak, aby jeho mierka bola zreteľne viditeľná. Položte stetoskop na lakeť, držte ho a jemne prispôsobte hlavu k okraju manžety. Ručné stlačenie hrušky začnite fúkať vzduchom.
  • Pozorne počúvajte, až kým sa neobjavia prvé trasenia (prvá etapa podľa Korotkova). Ukážu úroveň systolického tlaku. Čerpanie opakujte znova, až kým sa ZAHRADA nezvýši na 30 mm Hg. Art. Uvoľnite hrušku. Okamžik zmiznutia tónov bude indikovať diastolický krvný tlak.

  Celý proces zopakujte o niekoľko minút. Vytlačte priemernú hodnotu medzi dvoma údajmi na zariadení.

  V prípade poruchy srdcového rytmu je lepšie zveriť meranie tlaku zdravotníckemu pracovníkovi.

  Čo robiť, ak tonometer vykazuje veľmi vysoký tlak

  V takom prípade vykonajte po 10 minútach dve kontrolné merania!

  Pri opakovanej identifikácii vysokého krvného tlaku a zlého pocitu pacienta musíte:

  1. Hypertenzívni pacienti - urgentne užite liek. Zdraví ľudia - zavolajte sanitku.
  2. Vo veľmi vážnom stave vezmite tabletku „pod jazyk“. V tomto prípade kaptopril (kapotén) v dávke 25 - 50 mg. Alebo nifedipin (Corinfar), v dávke 10 mg.
  3. Ak sa objaví bolesť na hrudníku (príznak anginy pectoris), tableta nitroglycerínu sa užíva „pod jazyk“.
  4. Zvlášť nebezpečné je výrazne znížiť krvný tlak u starších ľudí. Keďže lieky s prudkým poklesom tlaku môžu spôsobiť ospalosť, poruchu stavu alebo poruchy príjmu potravy.

  Pri najmenšom podozrení na prejavy príznakov hypertenznej krízy je naliehavé zavolať sanitku.

  KONTRAINDIKÁCIE SÚ DOSTUPNÉ
  POTREBUJETE POTREBU POTREBUJÚCE POTREBU

  Autorka článku Svetlana Ivanova, praktická lekárka

  Čo je to krvný tlak?

  Krvný tlak (BP) - krvný tlak v tepnách je jedným z hlavných ukazovateľov kardiovaskulárneho systému. Môže sa meniť s mnohými chorobami a udržiavanie na optimálnej úrovni je nevyhnutné. Niet divu, že lekár sprevádza akékoľvek vyšetrenie chorého s meraním krvného tlaku.

  U zdravých ľudí je hladina krvného tlaku pomerne stabilná, hoci v každodennom živote často kolíše. Stáva sa to aj pri negatívnych emóciách, nervovom alebo fyzickom namáhaní, nadmernom príjme tekutín a v mnohých ďalších prípadoch.

  Počas kontrakcie srdcových komôr (systola) je krvný tlak systolický alebo horný. Zároveň sa z nich vytlačí asi 70 ml krvi. Takéto množstvo nemôže okamžite prejsť malými krvnými cievami. Preto je aorta a ďalšie veľké cievy napnuté a tlak v nich stúpa a normálne dosahuje 100 - 130 mm RT. Art. Počas diastoly krvný tlak v aorte postupne klesá na normálnu hodnotu na 90 mm Hg. Art., A vo veľkých artériách - do 70 mm RT. Art. Rozdiel v hodnotách systolického a diastolického tlaku vnímame vo forme pulznej vlny, ktorá sa nazýva pulz.

  Arteriálna hypertenzia

  Zvýšenie krvného tlaku (140/90 mm Hg. Art. A vyššie) sa pozoruje pri hypertenzii alebo, ako sa bežne nazýva v zahraničí, esenciálnej hypertenzii (95% všetkých prípadov), keď nie je možné zistiť príčinu choroby, a pri takzvanom symptomatickom hypertenzia (iba 5%), ktorá sa vyvíja v dôsledku patologických zmien v mnohých orgánoch a tkanivách: s chorobami obličiek, endokrinnými chorobami, vrodeným zúžením alebo aterosklerózou aorty a iných veľkých ciev. Nie je bez dôvodu, že sa arteriálna hypertenzia nazýva tichým a záhadným zabijákom. V polovici prípadov je choroba dlhodobo asymptomatická, to znamená, že sa človek cíti úplne zdravý a nemá podozrenie, že zákerná choroba už podkopáva jeho telo. A zrazu, rovnako ako brada z modrej, sa vyvinú vážne komplikácie: napríklad mozgová porážka, infarkt myokardu, odpojenie sietnice. Mnohí z tých, ktorí prežili po cievnej katastrofe, zostávajú zdravotne postihnutí, u ktorých sa zdá, že život je okamžite rozdelený na dve časti: „pred“ a „po“.

  Nedávno som musel od pacienta počuť výraznú frázu: „Hypertenzia nie je choroba, krvný tlak sa zvyšuje u 90% ľudí.“ Toto číslo je, samozrejme, veľmi prehnané a založené na povestiach. Pokiaľ ide o názor, že hypertenzia nie je choroba, jedná sa o škodlivé a nebezpečné mylné predstavy. Sú to práve títo pacienti, ktorí sú depresívne, prevažná väčšina neberie antihypertenzíva alebo sa nelieči systematicky a nekontrolujú krvný tlak, čo nerušene riskuje ich zdravie a dokonca aj život.

  V Rusku má v súčasnosti vysoký krvný tlak 42,5 milióna ľudí, čo je 40% populácie. Podľa reprezentatívnej národnej vzorky populácie Ruska vo veku 15 rokov a viac navyše 37,1% mužov a 58,9% žien vedelo, že majú arteriálnu hypertenziu, a iba 5,7% pacientov dostalo primeranú antihypertenzívnu liečbu. muži a 17,5% žien.

  V našej krajine je teda ešte veľa práce, aby sa zabránilo kardiovaskulárnym katastrofám - aby sa dosiahla kontrola nad arteriálnou hypertenziou. Cielený program „Prevencia a liečba arteriálnej hypertenzie v Ruskej federácii“, ktorý v súčasnosti prebieha, je zameraný na vyriešenie tohto problému.

  Ako merať krvný tlak

  Lekár určí diagnózu „hypertenzie“ a zvolí potrebnú liečbu, ale pravidelné sledovanie krvného tlaku je už úlohou nielen zdravotníckych pracovníkov, ale aj pre každú osobu.

  V súčasnosti je najbežnejšia metóda merania krvného tlaku založená na metóde, ktorú už v roku 1905 navrhol domáci lekár N. S. Korotkov (pozri Science and Life No. 8, 1990). Je spojené s počúvaním zvukových tónov. Okrem toho sa používa palpačná metóda (palpácia pulzu) a metóda denného monitorovania (nepretržité monitorovanie tlaku). Ten je veľmi indikatívny a poskytuje najpresnejší obraz o tom, ako sa krvný tlak mení počas dňa a ako závisí od rôznych dávok.

  Na meranie krvného tlaku metódou Korotkov sa používajú ortuťové a aneroidné manometre. Tieto, ako aj moderné automatické a poloautomatické zariadenia so zobrazovacími jednotkami, sú pred použitím kalibrované na stupnici ortuti a pravidelne kontrolované. Mimochodom, na niektorých z nich je horný (systolický) krvný tlak označený písmenom „S“ a dolný (diastolický) - „D“. Existujú aj automatické prístroje prispôsobené na meranie krvného tlaku v určitých nastavených intervaloch (napríklad týmto spôsobom môžete monitorovať pacientov na klinike). Na denné sledovanie (sledovanie) krvného tlaku v podmienkach kliniky boli vytvorené prenosné zariadenia.

  Hladina krvného tlaku sa počas dňa mení: zvyčajne je to najnižšia teplota počas spánku a ráno stúpa, maximum dosahuje maximum počas hodín dennej aktivity. Je dôležité vedieť, že u pacientov s arteriálnou hypertenziou sú často nočné ukazovatele krvného tlaku vyššie ako cez deň. Preto je pri vyšetrení týchto pacientov veľmi dôležité denné monitorovanie krvného tlaku, ktorého výsledky nám umožňujú objasniť čas najracionálnejšej liečby a poskytnúť úplnú kontrolu nad účinnosťou liečby.

  Rozdiel medzi najvyššou a najnižšou hodnotou krvného tlaku počas dňa u zdravých ľudí spravidla nepresahuje: pri systolickom tlaku - 30 mm RT. Art., A pre diastolic - 10 mm RT. Art. Pri arteriálnej hypertenzii sú tieto výkyvy výraznejšie.

  Aká je norma?

  Otázka, ktorý krvný tlak by sa mal považovať za normálny, je dosť komplikovaná. Vynikajúci domáci terapeut A. L. Myasnikov napísal: „V zásade neexistuje jasná hranica medzi hodnotami krvného tlaku, ktoré by sa mali považovať za fyziologické pre daný vek, a hodnotami krvného tlaku, ktoré by sa mali považovať za patologické pre daný vek.“ Однако на практике, разумеется, невозможно обойтись без определенных нормативов.

  Критерии определения уровня АД, принятые в 2004 году Всероссийским обществом кардиологов, основаны на рекомендациях 2003 года Европейского общества по гипертонии, экспертов объединенного национального комитета США по профилактике, диагностике, оценке и лечению повышенного артериального давления. Ak sú systolický a diastolický krvný tlak v rôznych kategóriách, hodnotenie sa vykonáva vyššou rýchlosťou. S odchýlkou ​​od normy hovoríme o arteriálnej hypotenzii (krvný tlak pod 100/60 mm Hg) alebo o arteriálnej hypertenzii (pozri tabuľku).

  Ako merať krvný tlak?

  Krvný tlak sa najčastejšie meria v polohe na sedenie, ale niekedy to musíte urobiť v polohe na bruchu, napríklad u vážne chorých pacientov alebo keď je pacient v stoji (pomocou funkčných testov). Avšak, bez ohľadu na polohu vyšetreného predlaktia, jeho rameno, na ktorom sa meria krvný tlak, a prístroj by mal byť na úrovni srdca. Dolný okraj manžety je približne 2 cm nad lakťom. Manžeta, ktorá nie je naplnená vzduchom, by nemala stlačiť podkladové tkanivo.

  Do manžety sa rýchlo pumpuje vzduch na úroveň 40 mm Hg. Art. nad tým, v ktorom pulz na radiálnej artérii zmizne v dôsledku zúženia krvných ciev. Fonendoskop sa aplikuje na ulnárnu fosíliu v bode pulzácie artérie bezprostredne pod dolným okrajom manžety. Vzduch z neho sa musí uvoľňovať pomaly rýchlosťou 2 mm Hg. Art. na jeden úder pulzu. To je potrebné na presnejšie stanovenie úrovne krvného tlaku. Bod na mierke stupnice, v ktorom sa objavili odlišné pulzové rytmy (tóny), sa označuje ako systolický tlak a bod, v ktorom zmiznú, sa označí ako diastolický. Zmena hlasitosti tónov sa nezohľadňuje. Tlak v manžete sa zníži na nulu. Presnosť stanovenia a zaznamenania momentov vzhľadu a zmiznutia tónov je nevyhnutná. Bohužiaľ je to často prípad merania krvného tlaku, ktorý uprednostňuje zaokrúhliť výsledky na nulu alebo päť, čo sťažuje vyhodnotenie získaných údajov. Krvný tlak sa musí zaznamenávať s presnosťou 2 mm RT. Art.

  Nie je možné spočítať hladinu systolického krvného tlaku na začiatku oscilácií stĺpca ortuti viditeľného na oku, hlavná vec je výskyt charakteristických zvukov, pri meraní krvného tlaku sú počuť tóny, ktoré sú rozdelené do samostatných fáz.

  Fázové tóny N. S. Korotkova
  1. fáza - HELL, pri ktorej zaznie konštantné tóny. Keď je manžeta vypustená, intenzita zvuku sa postupne zvyšuje. Prvý z najmenej dvoch po sebe idúcich tónov je definovaný ako systolický krvný tlak.
  2. fáza - výskyt hluku a „šumivého“ zvuku, keď je manžeta ďalej vypustená.
  3. fáza - obdobie, počas ktorého zvuk pripomína chrumkavosť a jeho intenzita narastá.
  4. fáza zodpovedá ostrému stlmeniu, vzhľadu mäkkého „fúkajúceho“ zvuku. Táto fáza sa môže použiť na stanovenie diastolického krvného tlaku pri počuteľných tónoch s nulovým delením.
  5. fáza charakterizovaný zmiznutím posledného tónu a zodpovedá hladine diastolického krvného tlaku.

  Pamätajte však: medzi 1. a 2. fázou Korotkovových tónov zvuk dočasne chýba. Stáva sa to pri vysokom systolickom krvnom tlaku a pokračuje fúkaním vzduchu z manžety do 40 mm RT. Art.

  Stáva sa, že úroveň krvného tlaku sa zabudne v čase medzi okamihom merania a zaznamenaním výsledku. Preto by ste mali údaje zaznamenať okamžite - pred odstránením manžety.

  V prípadoch, keď je potrebné zmerať krvný tlak na nohu, sa manžeta umiestni na strednú tretinu stehna, potom sa fonendoskop privedie na čeľustnú fosíliu namiesto arteriálnej pulzácie. Hladina diastolického tlaku na popliteálnej artérii je približne rovnaká ako na brachiálnom a systolickom tlaku - 10 - 40 mm RT. Art. vyššie.

  Hladina krvného tlaku môže kolísať dokonca aj v krátkom časovom období, napríklad pri meraní, ktoré je spojené s celým radom faktorov. Preto sa pri jeho meraní musia dodržiavať určité pravidlá. Teplota v miestnosti by mala byť pohodlná. Hodinu pred meraním krvného tlaku by pacient nemal jesť, fyzicky namáhať, fajčiť ani byť vystavený chladu. Do 5 minút pred meraním krvného tlaku musí sedieť v teplej miestnosti, relaxovať a nemeniť prijateľné pohodlné držanie tela. Rukávy oblečenia by mali byť dostatočne voľné, je žiaduce odhaliť ruku odstránením rukávu. Krvný tlak sa má merať dvakrát s intervalom najmenej 5 minút, zaznamenáva sa priemerná hodnota pre dva ukazovatele.

  Okrem toho by sa malo pamätať na nedostatky pri určovaní krvného tlaku v dôsledku chyby samotnej metódy Korotkov, ktorá pri ideálnych podmienkach s normálnou hladinou krvného tlaku je ± 8 mm Hg. Art. Ďalším zdrojom chýb môžu byť poruchy srdcového rytmu pacienta, nesprávna poloha jeho paže počas merania, zlé vloženie manžety, neštandardná alebo nefunkčná manžeta. U dospelých by tieto mali mať dĺžku 30 - 35 cm, aby sa aspoň raz obalili okolo ramena subjektu, a šírka 13 - 15 cm. Malá manžeta je častým dôvodom chybného stanovenia vysokého krvného tlaku. U obéznych ľudí však môže byť potrebná väčšia manžeta a pre deti menšia manžeta. Nepresnosť merania krvného tlaku môže byť tiež spojená s nadmerným stláčaním podkladových tkanív manžetou. K nadmernému zvýšeniu krvného tlaku dochádza aj pri nafúknutí voľne aplikovanej manžety.

  Nedávno som musel hovoriť s pacientom, o ktorom povedala zdravotná sestra na klinike a merala krvný tlak, že bol zvýšený. Po príchode domov meral pacient krvný tlak pomocou vlastného prístroja a bol prekvapený, že zaznamenal výrazne nižšie hodnoty. Typický prejav hypertenzie „bieleho plášťa“ sa vysvetľuje emočnými reakciami (náš strach z rozhodnutia lekára) a zohľadňuje sa pri diagnostike arteriálnej hypertenzie a určovaní optimálnej úrovne krvného tlaku počas liečby. Hypertenzia „bieleho plášťa“ je častá - u 10% pacientov. V miestnosti je potrebné vytvoriť vhodnú atmosféru: mala by byť tichá a chladná. Cudzie rozhovory sú neprijateľné. Hovoriť s predmetom by malo byť pokojné, priateľské.

  A nakoniec. Nie sme ani zďaleka bezmocní proti zákernej chorobe. Dostatočne dobre reaguje na liečbu, čo presvedčivo dokazujú rozsiahle preventívne programy na boj proti arteriálnej hypertenzii, ktoré sa vykonávajú v našej krajine aj v zahraničí a ktoré umožnili do piatich rokov znížiť výskyt mozgovej príhody o 45 - 50%. Všetci pacienti dostávali primeranú liečbu a prísne dodržiavali pokyny lekára.

  Ak máte viac ako 40 rokov, systematicky zmerajte krvný tlak. Chcem ešte raz zdôrazniť, že arteriálna hypertenzia je často asymptomatická, ale toto ochorenie je ešte nebezpečnejšie a spôsobuje „blokovanie“. Prístroj na meranie krvného tlaku by mal byť v každej rodine a každý dospelý by sa mal naučiť, ako ho merať, najmä preto, že to nepredstavuje významné ťažkosti.

  „Vedomie, ktoré je najviac potrebné pre ľudský život, je poznať sa.“ Bernard Fontennel (1657 - 1797), známy francúzsky spisovateľ a filozof, ktorý žil presne 100 rokov, dospel k takému skutočnému a aktuálnemu záveru.

  Autor ďakuje pracovníkom Štátneho neurologického ústavu Ruskej akadémie lekárskych vied A. Kadykovej a M. Prokopovichovi za pomoc pri ilustrácii článku.

  Pin
  Send
  Share
  Send
  Send