Užitočné tipy

Stres počas jazdy zníži 9 životných hackov

Pin
Send
Share
Send
Send


Moderný život určuje pravidlá, ktoré si vyžadujú mobilitu. Vezmite dieťa do škôlky alebo školy. Pustite sa do práce. Navštívte svoju starú babičku. Zoberte dieťa a dajte ho do kruhu, k bazénu, klinike, k zubárovi a tak ďalej. A nezabudnite na seba: aktualizujte účes v kaderníctve a nakupujte v obchode. Musíte si vybrať: byť závislý od ostatných alebo sa stať autonómnym.

Obsah článku:

Kvôli divokému pocitu strachu z jazdy som dlhšiu dobu používal verejnú dopravu. Pre všetky pokusy môjho manžela, aby ma umiestnili za volant, existovali smiešne výhovorky. Uvedomil som si, že strácam svoje zručnosti, ale pred cestou som nemohol prekonať vzrušenie.

Okolitý svet však diktuje svoje vlastné pravidlá. Jedného krásneho dňa mal jej manžel dlhú pracovnú cestu. V tom okamihu som si uvedomil, že sa musím osamostatniť. Navyše, s malým dieťaťom v náručí, používanie verejnej dopravy bolo nepohodlné. Myšlienka spoliehať sa iba na seba ma strašne vystrašila.

Odvtedy už uplynulo veľa času, ale aj dnes si pamätám ten veľký deň, keď som sa dostal za volant.

Ako som sa dostal prvýkrát za volant a čo ma desilo?

Prvýkrát som sa ako dieťa dostal za volant. Pravdepodobne sa mnohým otcom alebo starým otcom umožnilo viesť, sediac na lone. Predstavoval som si, že som dospelý, a sníval som o dospievaní a riadení auta sám. Môj prvý zážitok z jazdy bol nezabudnuteľný.

Potom vyškolila, aby viedla auto v staršom veku, tiež pod kontrolou svojho otca. V tom okamihu som si neuvedomil všetku zodpovednosť za to, čo sa deje, takže nevznikol pocit strachu.

Ani som sa nebála, keď ma inštruktor pri prvej lekcii postavil za volant. Strach prišiel neskôr. Každá hodina jazdy na mňa vyslala pocit úzkosti a vzrušenia a chýba mu šialene rozrušená. Vtedy som pochopil všetku zodpovednosť. Koniec koncov auto je dopravný prostriedok v procese používania, pri ktorom existuje riziko ohrozenia života. Horšie to pre mňa bolo, keď som si uvedomil celú mieru zodpovednosti, ktorú nesiem za svoj život, za život svojich cestujúcich a chodcov.

Napriek tomu mi iba môj manžel pomohol cítiť sa za volantom. Dokázal pokojne a ľahko sprostredkovať potrebné informácie. Bol pokojný a trpezlivý so všetkými svojimi chybami, ktoré mi, samozrejme, dali silu. V tom mu samozrejme pomohli jeho dlhoročné skúsenosti.

Keď bolo potrebné jazdiť na vlastnú päsť, moje obavy rástli stále viac. Obával som sa všetkého - premiešať pedále, poraziť chodca, zastaviť sa na križovatke, zmeniť jazdné pruhy z jedného radu do druhého a tiež som sa bál prichádzajúcich automobilov. Cesta na križovatku bola tragédiou. Bál som sa, že nebudem schopný spomaliť čas, že niekto vstúpi do mňa alebo že niekoho vstúpim. A z vzrušenia by som sa mohol zmiešať tam, kde je ľavá a pravá.

Na konci každej cesty som cítil bolesť chrbta napätím, boleli ma nohy a triasli mi ruky. Ale keď som sa upokojil, začal som uvažovať a čo spôsobilo tieto nepríjemné pocity.

Hlavné príčiny strachu z jazdy u mužov a žien

Dôvody, prečo sa ženy a muži obávajú viesť auto, sú takmer rovnaké. Iba muži majú pri šoférovaní menej stresu ako ženy. Dôvodom je to, že prvé sú užšie prepojené so všetkými druhmi technológií a rozumejú fyzikálnym procesom, ktoré sa vyskytujú v aute počas jeho pohybu.

Ženy majú iba nejasnú predstavu a niektoré sa s takýmito informáciami vôbec neobťažujú. Preto mnohí z nich nechápu, prečo stlačíte spojku a prečo potrebujete radiť.

Neznalosť technických charakteristík vozidla je jednou z hlavných príčin strachu. Preto je potrebné preštudovať konštrukciu stroja a pochopiť, aké technické procesy ho uviedli do pohybu. Ak rozumiete a rozumiete aspoň najzákladnejším zásadám pohybu automobilu, nebude také strašidelné ho riadiť.

Všetci nováčikovia majú kvôli nemu pocit úzkosti a vzrušenia nedostatok skúseností. Je ľudskou prirodzenosťou zažiť takú neistotu v procese učenia sa niečoho nového. To sa netýka iba jazdy.

Strachskúsení účastníci cestnej premávky.V súčasnosti je kultúra správania vodičov na cestách zlá. V takýchto situáciách je to zvlášť ťažké pre ženy, bytosti citlivé a emotívne. Neskúsený vodič, kvôli počutým sťažnostiam a nesúhlasným slovám zvonku, sa môže otriasť sebaúctou.

Negatívne skúsenosti počas praktického výcviku s inštruktorom to môže tiež spôsobiť strach z vedenia vozidla. A ak učiteľ v praxi urobil tvrdé poznámky, hrubo poukázal na chyby alebo bezdotykovo prediskutoval svoje chyby na cestách s ostatnými, môžete získať psychologické traumy. A niektorí potom, čo takí „učitelia“ už nejazdia.

Komunikácia s dopravnou políciouMôže to tiež spôsobiť pocity strachu a úzkosti. Dokonca aj pravidelná kontrola dokumentov môže spôsobiť emocionálny stres.

Bežnou príčinou nepríjemných emócií je strach. mať nehodu, A to najmäak osoba už mala negatívnu skúsenosť s účasťou na nehode. V niektorých závažných prípadoch sa vodiči musia obrátiť na odborníkov na psychologickú pomoc.

Ako prekonám strach z vedenia vozidla

Každý človek sa musí skôr či neskôr naučiť niečo nové. Koniec koncov, skúsení vodiči boli kedysi novými. Pochopil som, že potrebujem trénovať a automatizovať svoje zručnosti.

A tak som sa zbavil strachu z jazdy: mojej osobnej skúsenosti s bojom.

Tip jeden

Musíte sa naučiť, ako cítiť svoje auto a pochopiť, ako sa pohybuje. Ráno som šiel trénovať a najprv som sa pohyboval okolo známej oblasti. Bolo málo automobilov a prakticky žiadne nebezpečenstvo pre chodcov. Začal som a zastavil, zabrzdil a zrýchlil, snažil som sa zistiť brzdnú dráhu, otočil sa a urobil zákruty, viedol sa do úzkych metrov. Snažil som sa teda cítiť rozmery môjho auta.

Tip dva

Vezmite so sebou priateľku, kolegu alebo sestru. Je dobré, ak osoba, s ktorou idete, nemá vodičský preukaz. Vzal som si so sebou svoju sestru. V tom čase nemala vodičský preukaz a nedala mi „inteligentné“ rady. Postupne sme začali jazdiť na trati. Prestavali sme sa v pravom pruhu a potichu sme jazdili. Uvedomil som si, že keď som sa držal svojho pruhu, nikoho som neobťažoval a prichádzajúce autá ma začali desiť.

Tip tri

Ak ste vozidlo dlhšiu dobu nevedeli, súkromný inštruktor, manžel alebo otec vám pomôže s obnovením vašich vedomostí. Môžete si najať inštruktorku. Posledne menovaní majú k učeniu miernejší a pokojnejší prístup ako muži.

Mal som manžela ako taký inštruktor. Aby sme upevnili všetky potrebné zručnosti, cestovali sme často a pravidelne.

Tip štyri

Celú trasu je potrebné vopred vypracovať. Po prípade, keď som už dlho nenašiel odbočku, ktorú som potreboval, som si uvedomil, že je potrebné nielen vziať si so sebou mapu, ale tiež si vopred naplánovať trasu. Bolo pre mňa ľahšie navigovať sa na mieste, ak som pred začiatkom cesty vytýčil svoju trasu na mapu.

Tip päť

Aby som sa cítil bezpečnejšie v rôznych situáciách na ceste, pomáha mi vodiacemu motoristovi, vždy leží v mojej priehradke. Obsahuje všetky potrebné adresy a telefónne čísla autoservisov, evakuačných služieb, policajných staníc a dopravnej polície, ako aj služieb tiesňového volania.

Tip šesť

Znalosť pravidiel cesty je veľmi spoľahlivá pri prekonávaní auto-cowingu. Dôkladná znalosť pravidiel dáva dôveru pri komunikácii s inšpektorom dopravnej polície. Je potrebné nielen naučiť sa pravidlá cestnej premávky, ale aj pravidelne sledovať ich zmeny. Vždy nosím najnovšiu verziu SDA so sebou v aute.

Rada sedem

Získanie zručností na úrovni reflexu je pravdepodobne základom toho, ako prekonať strach z vedenia vozidla. Náročnou úlohou je byť schopný súčasne ovládať dopravné značky, zariadenia, situáciu na ceste a stále mať čas na zmenu prevodového stupňa. Tieto zručnosti však prichádzajú so skúsenosťami, pretože na to, aby ste mohli riadiť auto na úrovni automatizácie, musíte veľa trénovať.

Rada ôsmeho

Udržujte na ceste pri nízkej rýchlosti. Toto pravidlo pomôže včas reagovať na zložitú situáciu. Najprv som jazdil pomaly, spomaľoval a nechal som predbiehať ostatných. Pri takomto šoférovaní som mal čas na pokojné rozhodnutie pri prestavbe alebo manévri.

Tip deväť

Dôležitú úlohu v boji proti strachu z jazdy zohráva pozitívny psychologický postoj. Keď sedím na sedadle vodiča, snažím sa uvoľniť a cítiť sa dobre, odveziem všetky zlé myšlienky, pretože tieto myšlienky sú materiálne. Naladím sa navždy a zapnem svoje obľúbené rádiové vlny. Nejazdite v zlej nálade.

Rada desať

Pozrite si lekcie videozáznamu. Pomôžu prispôsobiť techniku ​​riadenia vozidla v ťažkých situáciách, naučia správnu techniku ​​manipulácie s automobilom v rôznych situáciách.

Jazdy bez stresu

Počas dlhých ciest potrebuje telo vodiča vykládku a odpočinok. Je potrebné obnoviť silu.

Aby ste sa vyhli stresu počas jazdy, mali by ste postupovať podľa jednoduchých tipov:

 • upevnenie podpery vzadu: pri sedení za volantom sa pás odchyľuje, čo spôsobuje bolesť, preto musíte za chrbát umiestniť malý vankúš,
 • nastavenie opierky hlavy - minimalizuje bolesť chrbta,
 • sedieť pohodlne, aby ste pri pohľade do spätného zrkadla nesklonili hlavu - to spôsobuje napätie vo svaloch krku a dolnej časti chrbta,
 • diferenciálna relaxácia - relaxácia svalov, ktoré sú počas jazdy v pokoji,
 • nastavenie sedadla - pri zhoršenej viditeľnosti posuňte sedadlo mierne dopredu,
 • udržiavanie pokoja - keď je človek nervózny, svaly sa napnú, čo spôsobuje bolesť. Je lepšie myslieť na niečo príjemné alebo zapnúť hudbu,
 • pohodlná teplota v aute - ak ju udržujete, pozitívne ovplyvní koncentráciu pozornosti.

Ak idete dlhú dobu, odporúča sa často zastavovať a odpočívať. Ak je to možné, je lepšie vymeniť vodiča.

Záchranná jazda v zime

Jazda v zime vyžaduje pozornosť a sústredenie. Obchádzanie tohto ročného obdobia je obzvlášť nebezpečné. Aby ste si boli istí, že jazdíte v zlých poveternostných podmienkach, musíte postupovať podľa jednoduchých tipov:

 • príprava vozidla na zimu (úplná kontrola vozidla by sa mala vykonať v servise, a ak to nie je možné, potom nezávisle skontrolovať zimné pneumatiky, funkčný stav stretávacích a hmlových svetiel, prítomnosť kvapaliny odolnej voči mrazu, batéria je úplne nabitá a brzdový systém funguje správne),
 • pred odchodom úplne vyčistite vozidlo od snehu,
 • naplánujte si cestu včas, držte krok s poveternostnými podmienkami pred cestou,
 • na klzkej ceste robiť úmyselné manévre a byť veľmi opatrný - bolo by múdrejšie opustiť predbiehanie,
 • používať rozmery stroja,
 • buďte opatrní pred prechodom pre chodcov,
 • Neparkujte vozidlo na ceste, mohlo by to viesť k nehodám a narušeniu snežných pluhov,
 • Vyžaduje sa lekárnička, lopata a odolný kábel.

Tieto tipy môžu byť užitočné nielen pre začínajúcich vodičov, ale aj so skúsenosťami. Môžu pomôcť všetkým účastníkom cestnej premávky. A jazda bude príjemná.

Užitočné veci

auto - Toto je potešenie, ktoré si vyžaduje pozornosť a čas. Preto je dôležité používať tipy, ktoré uľahčujú prevádzku vozidla.

Na čistenie poškodených svetlometov môžete použiť bežnú zubnú pastu. Položte ju na suchú handru a utrite sklenený povrch. Táto metóda rýchlo odstráni plak bez poškodenia svetlometov. Potom ich vyleštite do lesku.

Na leštenie karosérie, ochranu pred vodou a nečistotami je vhodný bežný kondicionér na vlasy. Dá žiarivý pohľad.

V boji proti zahmlievaným sklám pena na holenie pomôže, Nastriekajte ho pohárom vo vnútri, počkajte 30 minút a potom ho vyberte čistou handrou.

Kto sa viac bojí?

Bez ohľadu na pohlavie alebo vek nebude veľká skupina ľudí, ktorí absolvovali výcvikový kurz v oblasti riadenia motorových vozidiel, nikdy byť schopný viesť vozidlo, pretože banálny strach z vedenia vozidla, Nie je schopný vyrovnať sa so strachom, keď má v batožine auto a vodičský preukaz v peňaženke, je muž vystrašený tak z pohľadu samotného automobilu, ako aj z myšlienky dostať sa do neho a ísť po ulici.

Existuje ďalšia kategória začínajúcich vodičov, ktorí sa dokázali prinútiť viesť vozidlo, riadiť auto s veľkou nerozhodnosťou a skryť v sebe strach z jazdy. Táto nekompatibilita osoby s obmedzeným správaním na ceste nikdy nedovolí, aby sa táto osoba stala plnoprávnym vodičom a zlepšila svoje vodičské schopnosti.

Najčastejšie je táto kategória tradične klasifikovaná ako ženy, Vyznačujú sa nielen ťažkosťami pri učení sa múdrosti remesla vodiča, ale aj trocha zručných vodičov, aby boli nerozhodní a pomalí za volantom. Celkovo je takéto správanie primárne determinované biologickými charakteristikami ženského tela, najmä mozgu, zraku. Ale keď sa strach z jazdy priamo pridá k takým vlastnostiam, ktoré sú charakteristické pre ženské telo a psychiku, potom sa vtipky o blondínke za volantom objavia. Môžeme však s istotou povedať, že ak je žena vyrovnať sa s jej strachom a začal „cítiť“ cestu a auto je určite zaručená šanca stať sa skúseným vodičom.

Nemyslite si však, že strach z „jazdy“ obchádza mužov. Stres spojený s riadením automobilu je vystavený silnejšej podlahe. Všeobecne sa uznáva, že človek nebol unavený z prejavovania strachu, emócií a emócií. Takýto úsudok z kategórie chýb má krutý žart, pretože takéto odstrašenie má veľmi škodlivý vplyv na psychiku. Emócie nemajú východisko, „zasiahnu“ fyzické zdravie, ohrozujú tráviaci a nervový systém, prácu srdca. Nie je to náhoda, a preto aj priemerná dĺžka života mužov je oveľa nižšia ako u žien.

Čo sa najčastejšie bojí

Obavy sú individuálne a môžu sa vyskytnúť tam, kde ich najmenej očakávate, a budú žiť tak dlho, ako budete chcieť. Obavy spojené s riadením automobilu sú tiež rôzne: od strachu z vozidla samotného, ​​končiaceho strachom z možnosti nehody, zásahu osoby. Nezabudnite, že začínajúci vodič musí odolať stresu spojenému so začiatkom výcviku, vnímaním nových informácií, rozvojom vodičských schopností. Počas skúšky sa objaví ďalší stres.

Prvý vodič, ktorý sa objavil prvýkrát za volantom automobilu bez inštruktora, sa bojí vystrašenia dokonca aj z toho dôvodu, že naštartuje auto a naštartuje. Vozidlo je vozidlo, ktorého používanie predstavuje riziko ohrozenia života. Je logické, že ak si to človek uvedomuje, chápe celú mieru zodpovednosti, ktorú nesie za svoj život a za život svojich cestujúcich.

Tento strach niekedy zhoršuje skutočnosť, že počas praktických cvičení mohol inštruktor tvrdo komentovať chyby počas jazdy. Takže keď vodič zostane sám za volantom, môže zažiť neistotu, v neposlednom rade jeho úlohu bude zohrávať predchádzajúce negatívne hodnotenie inštruktora.

Búrlivá reakcia ostatných vodičov na neisté akcie začiatočníka za volantom môže tiež zhoršiť nervozitu. Zmätený semaforom alebo rohom môže taký vodič za jeho chrbtom počuť „nespokojné“ signály bzučania susedných automobilov. Takýto nerozhodný vodič sa okrem frustrovania z jeho zdĺhavosti obáva zvonku sťažností a nelichotivých slov, čo môže tiež oslabiť jeho sebaúctu.

Strach z jazdy sa ľahko prejaví u vodiča, ktorý pár rokov nejazdilo, Pochybujúc o svojej sile a zručnosti, je pravdepodobné, že sa takáto osoba stane príliš opatrnou na ceste.

Môžete sa obávať stretnutí s dopravnou políciou, najmä pokiaľ ide o vodiča svojou plachou a nerozhodnou povahou. Takíto ľudia však môžu mať problémy s komunikáciou s inými ľuďmi, ktorí im nie sú dobre oboznámení.

Ale možno najobľúbenejšími obavami sú obavy z nehody alebo prejdenia chodcov.

Strach neprejde bez zanechania stopy. Posilnenie a prehĺbenie strachu vedie k neustálemu stresu. Человек, который не может справиться с такими фобиями, пребывая в все время в напряженном состоянии, скорее всего "наживет" себе не один недуг, станет нервным, может быть даже агрессивным или наоборот замкнется в себе. И скорее всего, за руль автомобиля такой водитель не сядет никогда.

Как побороть в себе страх вождения?

Что же делать такому горе-водителю? Na začiatok určite stojí za pochopenie a uvedomenie si, či naozaj chcete riadiť auto, alebo stále, na úrovni vašej podvedomia, existuje averzia k tomu, aby šoférovalo. Vyzeranie takého rozporu: „Chcem“ (zo strany mysle) a „Nechcem“ (zo strany) podvedomia vedie iba k tomu, že psychika reaguje odmietnutím, strachom alebo stresom.

Psychológovia pripisujú strach z vedenia vozidla nízkej sebaúcte vodiča. Samozrejme, ako človek starne, je ťažšie a ťažšie zmeniť svoju víziu o sebe, ale sebaúcta sa môže a mala by sa zvyšovať bez ohľadu na vek.

Tip 1: choďte cestou malého obeda. Vaše úspechy, niekedy viditeľné iba pre vás, môžu vytvoriť všeobecný pozitívny prístup, poskytnúť vám príležitosť zvýšiť svoju sebaúctu. Psychológovia tiež radia, aby sa usmievali častejšie v zrkadle a robili auto-tréning.

Ak chcete začať pracovať so svojím strachom, musíte si priznať, že existuje strach, že to je práve strach z vedenia vozidla, a nič iné. Potom už môžete zmeniť svoj postoj k súčasnej situácii a pracovať na rozvíjaní sebavedomia.

Tip 2: Keď sa mentálne rozprávate so sebou, pokúste sa vyhnúť konzumácii negatívnej „nie“ častice. Vedci si sú istí, že naša psychika takéto slovo nevníma a potom zdanlivo negatívna fráza „Nebojím sa“ sa stáva úplne kladnou „Obávam sa“. Pokúste sa nájsť pre seba správne formulované postoje. Možno, pre väčšiu dôveru, vyslovte ich sluch, ak ste hanbliví, urobte to sám so sebou.

Tip 3: zmeňte pozadie svojich myšlienok od dekadentne negatívnej po pozitívnu a snažte sa ju udržať tak dlho, ako je to možné.

Tip 4: ak sa obávate konkrétnej udalostipovedzme autonehodu, skúste použiť metódu vizualizácie. Duševne „predstavte“ nebezpečný okamih na ceste a predstavte si, že konáte jasne a správne, zručne sa dostať z tejto situácie. A predsa, pre „prevenciu“ je lepšie si predstaviť okamihy vašej sebavedomej a majstrovskej jazdy a stane sa tak neskôr.

Tip 5: Vizualizačná technika implementovaná priamo v samotných „dekoráciách“ vám tiež pomôže. To znamená, že sa môžete dostať za volant automobilu bez toho, aby ste zapli plyn, skúste si predstaviť sami seba priamo v procese pohybu, zistite, ako radíte prevodovku, zvyšujete rýchlosť, spomaľujete v správny čas.

Tip 6: Ak už ste úplne tesní a nemôžete sa zbaviť strachu, opýtajte sa niektorého z kvalifikovaných vodičovniekto z vašich blízkych alebo drahých aby vás spoločnosť pri cestovaní autom, Možno prítomnosť blízkeho skúseného človeka vám pomôže upevniť zručnosti získané na autoškole a slová schválenia zvýšia vašu sebaúctu a vdýchnu vám novú silu. Zvyknúť si na taký sprievod však stále nestojí za to, pretože v budúcnosti sa budete musieť spoľahnúť výlučne na svoju silu a schopnosti.

Tip 7: skúste zmeniť uhol vnímania seba a naučte sa, ako sa správne prezentovať. Aj keď ste sa práve začali učiť vodičské zručnosti, nehovorte o sebe ako o neskúsenej osobe, ale o vodičovi, ktorý získava skúsenosti. Vaše vlastné sebavedomie sa prenesie aj na tých, ktorí sú okolo vás, ktorí vás pri takom pokoje budú rešpektovať bez ohľadu na vaše náhodné chyby.

Tip 8: Jazda aj pre skúseného vodiča často spôsobuje stres. Bohužiaľ, na našich cestách je dosť stresových faktorov. Nepodľahne stresu - úloha nie je jednoduchá, ale možno zbytočná. Avšak schopnosť dostať sa z takého nervového stavu čo najrýchlejšie je veľmi reálna zručnosť zvládnuť to, čo je vo vašich vlastných záujmoch. Hlavnou vecou je naučiť sa počúvať svoje pocity, a keď situácia na ceste výrazne „vtiahla“ nervy, zastavte, ak existuje takáto príležitosť, upokojte sa a pokračujte vo vlaku. Koniec koncov, psychika podráždená stresom je zlým poradcom a asistentom.

Pochopenie problému - to väčšinou znamená takmer jeho vyriešenie. Po pochopení dôvodu vášho strachu z jazdy budete pravdepodobne nájsť adekvátny a výlučne prijateľný recept na odstránenie tohto „nepriateľa“. V niektorých prípadoch vám môže pomôcť aj kvalifikovaná pomoc skúseného psychológa.

Prečo existuje problém so strachom z vedenia vozidla

Existuje veľa dôvodov na objavenie sa strachu, a preto budeme brať do úvahy iba tie, ktoré sa vyskytujú najčastejšie.

Najviac prekvapujúce je, že podľa odborníkov často môžu byť príčinou strachu príbuzní, zamestnanci alebo známi. Koniec koncov, od nich najčastejšie prichádzajú hrozné príbehy o následkoch náhlych porúch, nehôd, unášaní na ceste pokrytej ľadom. U niektorých ľudí, pod vplyvom týchto príbehov, mnohokrát opakovaných, sa vyvinie podmienený reflex - stroj sa stáva potenciálnym nebezpečenstvom.

Ďalším dôvodom môže byť školenie s neskúseným inštruktorom. Z tohto dôvodu existujú dva aspekty. Prvým je zlé vysvetlenie bodov cestného poriadku, druhým je nesprávna organizácia výcviku v vodičských schopnostiach. Prvú aj druhú možnosť možno nazvať „časované bomby“, ktoré nesú potenciálne nebezpečenstvo.

Ak vodič úplne nerozumie významu predpisu, môže jazdiť pod zákazom a dostať sa do stavu núdze. Jazda s neskúseným alebo bezohľadným inštruktorom, ktorý často hrajú príbuzní alebo priatelia, ktorí sami nemajú príslušné zručnosti, je tiež spojená s negatívnymi dôsledkami, pretože takýto inštruktor nie je schopný v určitých situáciách správne vysvetliť postupnosť krokov.

Členovia rodiny môžu mať veľmi veľký vplyv na začínajúceho vodiča počas jazdy. Neustále znejúce príkazy ako: „nejazdite, nespomaľujte, neotáčajte sa, neprejdite“ a podobne, po dvadsiatich minútach môže dôjsť k strnulosti. Vyskytuje sa chvenie v rukách, sebaúcta je značne znížená a pri kontrole životného prostredia sa vyskytujú ťažkosti.

Čo robiť, aby ste sa zbavili fóbie

Existuje niekoľko skvelých metód, ako sa zbaviť strachu z vedenia vozidla. Prítomnosť pozitívneho výsledku však úplne závisí od vodiča trpiaceho fóbiou. Nikto nemôže prepnúť prepínač vizuálneho prepínania v hlave osoby, aby ho v každej konkrétnej situácii prinútil konať určitým spôsobom. Preto by ste sa mali pokojne posadiť a pokúsiť sa pochopiť, čo je príčinou strachu, a až potom sa dostať za volant.

Pred začiatkom jazdy by ste mali skontrolovať technický stav vozidla, a to pred každým výjazdom:

 • uistite sa, že v nádrži vozidla je dostatok paliva, chladiacej kvapaliny a brzdových kvapalín v zodpovedajúcich nádržiach a olej v motore,
 • skontrolujte tlak v pneumatikách a podľa potreby nahustite,
 • uistite sa, že brzdy fungujú,
 • skontrolujte úroveň nabitia batérie.

Ďalej je potrebné vytvoriť príjemné prostredie pre vodiča, ktoré zabezpečí najpohodlnejšie miesto na sedenie, ako aj bočné a spätné zrkadlá. Mali by ste venovať pozornosť aj obuvi - mala by byť pohodlná a mäkká.

Tu je niekoľko ďalších pokynov, ktoré by vám mali pomôcť zbaviť sa fóbie pri vedení vozidla:

 • Odporúča sa jazdiť tak často, ako je to možné. Ak to chcete urobiť, musíte použiť akýkoľvek dôvod, aj keď je požadovaný objekt veľmi blízko, napríklad detská škola alebo supermarket,
 • Nedokážete dosiahnuť úplnú koncentráciu v procese pohybu počas špičkových hodín? Toto by nemala byť tragédia. Môžete si zvoliť optimálny čas, keď prúd automobilov nie je príliš intenzívny, a niekoľkokrát prejdite potrebnú trasu. V takom prípade by ste mali venovať pozornosť dopravným značkám, dopravným značkám, odporúčaniam pre výber vysokorýchlostného režimu a umiestneniu semaforov. Účelom takýchto ciest je automatizovať všetky pohyby pri prekonaní určitej trasy,
 • Počas týchto ciest by sa mal načrtnúť akčný plán pri vykonávaní takých manévrov, ako sú odbočky, odbočky v opačnom smere, parkovanie v blízkosti obchodov, banky alebo obchodného centra. A všetko to zviaže na konkrétnu trasu,
 • Ak sa vám podarí vykonať tento manéver vedený bočnými zrkadlami, bude veľmi dobré cvičiť v spätnom pohybe.
 • Pomáha veľmi dobre prekonať strach pri počúvaní obľúbenej hudby. Jedinou kontraindikáciou v tomto prípade je príliš vysoká hlasitosť zvuku, ktorá vám zabráni, aby ste počuli možné signály z vašej spolucestujúcich
 • Na ceste by ste sa nemali hádať a prispôsobovať sa jazdnému režimu ostatných vodičov. Najlepšie je nájsť si pre seba optimálny režim rýchlosti pohybu. Malo by byť také, aby bolo možné sledovať dopravné značky a rýchlo plniť ich požiadavky,
 • Na sklo musíte určite nainštalovať znak „U“, aby ste informovali ostatných vodičov o svojom nedostatku skúseností.

V prípade poruchy vozidla by ste nemali panikáriť - musíte vykonať nasledujúce kroky:
 • zapnite núdzové svetlá
 • na vzdialenosť stanovenú dopravnými predpismi umiestnite označenie „Núdzové zastavenie“,
 • zavolajte priateľom alebo evakuačnej službe, aby odtiahli auto.

Niekoľko tipov od psychológa

Existuje niekoľko psychologických trikov na prekonanie strachu z vedenia vozidla, na zabránenie stresu a zníženie pocitu nepohodlia počas jazdy:

 1. Bol pocit, že v rytme je dýchacie zlyhanie? Je to v poriadku - na nápravu situácie je užitočné dýchacie cvičenie. Je potrebné vykonať desať veľmi hlbokých dychov a potom sa znovu vrátiť k normálnemu dýchaniu. Ak to nepomohlo prvýkrát, cvičenie by sa malo opakovať,
 2. Nie je potrebné vyhnúť sa jazde autom. Musíte odviezť myšlienky, že sa pomocou mikrobusu alebo metra dostanete na miesto rýchlejšie. Aj keď je to skutočne tak, mali by ste sa počas jazdy prinútiť vstúpiť do auta a dostať sa na požadované miesto,
 3. Je potrebné nájsť účinných motivátorov, napríklad: „Nechcem byť závislý od mestskej dopravy, obmedzovať sa na cestovanie po stanovených trasách“, „môžem dokázať všetkým a sebe, vrátane toho, že to dokážem“, „Po zvládnutí pohybu autom, V prírode môžem tráviť viac času “a niečo také.
 4. A ešte jedna dôležitá rada, možno aj tá najdôležitejšia - mali by ste sa na seba smiať. Ak sa naučíte hovoriť o svojich cestných dobrodružstvách humorným spôsobom, postupne vás prestanú (v zmysle cestných dobrodružstiev) strašiť.

Video o tom, ako prekonať strach z vedenia vozidla:

Pin
Send
Share
Send
Send