Užitočné tipy

Ako vyrobiť elektrický prietokový ohrievač vody vlastnými rukami: podrobné pokyny na výrobu a užitočné tipy od majstrov

Pin
Send
Share
Send
Send


Kotol na nepriame vykurovanie je akumulačná nádrž, ktorá nie je závislá od energetických zdrojov (plyn, elektrina atď.). Vo vnútri nádoby vyrobenej z nehrdzavejúcej ocele je TEN1 vo forme špirály.

Studená voda vstupuje do nádrže cez vstupné potrubie umiestnené na spodnej časti zariadenia. Ohrev vody v jednotke sa vykonáva pomocou pohyblivého systému ohrevu chladiacej kvapaliny. Výstupné potrubie teplej vody je umiestnené hore. Pre použitie nádrže bolo výhodné, že je vybavený guľovými ventilmi. Vonkajšia časť zariadenia je pokrytá izolačným materiálom.

Schéma ohrievača vody je uvedená nižšie.

Medzi výhody jednotky patrí:

 • schopnosť pripojenia k systému ústredného kúrenia,
 • inštalácia v blízkosti vykurovacieho kotla,
 • nízke hotovostné náklady pri inštalácii okruhu,
 • hospodárne využívanie energetických zdrojov,
 • prívod vody s konštantným ukazovateľom teploty.

 • Inštalácia kotla vyžaduje veľkú plochu alebo samostatnú miestnosť.
 • Zohrievanie veľkého množstva vody bude vyžadovať veľa času, zatiaľ čo úroveň vykurovania v miestnosti sa výrazne zníži.
 • Na cievke sa rýchlo vytvárajú šupiny. Musí sa vyčistiť chemickými látkami. Môžete použiť mechanickú metódu. Postup sa vykonáva dvakrát ročne.

DIY montáž

Pretože princíp činnosti zariadenia je nekomplikovaný, ktokoľvek môže zostaviť ohrievač vody vlastnými rukami. Celý proces je postavený na montáži komponentov.

Ak chcete urobiť ohrievač vody vlastnými rukami, musíte vykonať nasledujúce kroky:

 • pripraviť špeciálny kontajner,
 • urobiť cievku
 • poskytujú tepelnú izoláciu
 • zostavte ohrievač vody sami,
 • na pripojenie vykurovacieho telesa,
 • zabezpečiť studenú vodu
 • vybudovanie potrubia,
 • inštalujte vodovodné kohútiky.

Správny výber kapacity

Akumulačná nádrž funguje ako nádrž. Ukazovateľ jeho objemu závisí od potrieb používateľov v horúcej vode. Výpočet sa vykonáva podľa tohto princípu: 50 - 70 litrov vody na osobu denne. Pre štvorčlennú rodinu to bude kapacita 200 litrov.

Pri výbere materiálu by ste mali venovať pozornosť jeho náchylnosti na koróziu. Spravidla sa používa zliatina hliníka alebo plast. Do-it-yourself kotel môže byť vyrobený z ocele ošetrenej antikoróznymi prostriedkami.

Základom zásobníka ohrievacej vody môže byť potrubie z tepelnej siete. Získate tak bezšvový valec. Odborníci však radia výrobu ohrievača vody z materiálu ako je nehrdzavejúca oceľ. Cena za to je prijateľná. Železo, ako viete, uvoľňuje látky škodlivé pre organizmus. Ohrev vody z nerezovej ocele bude pre zdravie absolútne bezpečný.

Mali by ste tiež premýšľať o hmotnosti potrubia. Bežný meter 720X10 váži približne 140 kg. Cena jedného kilogramu je 12 ks. Koľko stojí nehrdzavejúca oceľ? Cena 1 kg série AISI304 je 130 s. Hmotnosť fólie s rozmermi 2 000 x 1 000 x 1 je 16 kg.

Výroba kotla vlastnými rukami vás bude stáť 2 000 rubľov. Ak je kov ohnutý po celej dĺžke, dostanete valec s výškou 1 ma priemerom asi 63 cm. Hrubší oceľový plech nebude fungovať, pretože s ním je ťažké pracovať. Objem nádrže bude približne 318 litrov.

Výsledkom je skvelá domáca nádrž, do ktorej môžete nainštalovať ohrievač vody vyrobenej v továrni. Jeho výkon by mal byť 6 kW. Bude schopný ohriať 300 litrov vody za tri hodiny. Ak použijete kúrenie s výkonom 2 kW, potom potrebujete celú noc.

Nádrž je dodávaná s dvoma otvormi. Jeden je umiestnený v hornej časti puzdra. Slúži na prívod teplej vody. Druhý je na prízemí. Jeho funkciou je zásobovanie studenou vodou. Každý otvor je vybavený guľovými ventilmi.

Alternatívou k nádrži je plynová fľaša.

Ako na to sami

Zvyčajne sú kotly napájané zo siete a majú zapojenie do zmiešavača. Ale ako môžete ušetriť peniaze? A čo robia letní obyvatelia, záhradníci a milovníci letných prázdnin v dedine?

Pre tých, ktorí radi robia niečo vlastnými rukami alebo majú technické vzdelanie, nebude ťažké vyrobiť prietokový kotol.

Samotný jednoduchý dizajn je opraviteľný a produktívny - to všetko je možné za peniaze z rozpočtu. Domáci prietokový kotol sa inštaluje špirálovitým lievancom okolo elektrického alebo plynového sporáka.

Na výrobu ohrievača vody doma budete potrebovať:

 1. Medená rúra ako meď je vynikajúci vodič tepla. Niekedy používajú nichrom drôt, niekoľkokrát sa navíjajú.

[Opatrenia]Vezmite prosím na vedomie: dĺžka potrubia neovplyvňuje množstvo tepla prenášaného zo zdroja, takže v tomto prípade nie je potrebné zaplňovať štruktúru ďalšími krúžkami. [/ rada]

 1. Gumová hadica (pokiaľ možno nová).
 2. Gumové tesnenia vhodné pre priemer hadice a kovové svorky.

Aby ste mohli všetko urobiť správne a bezpečne, musíte sa oboznámiť s technickou dokumentáciou elektrickej (plynovej) pece a určiť jej potenciál.

priebeh:

 1. Zmerajte priemer elektrického sporáka alebo horáka na lievance.
 2. Medenú rúrku ohnite do špirály s priemerom mierne väčším ako je priemer platne, aby špirálové výstupy vyčnievali 20 až 30 cm z platne. Je potrebné, aby špirála dobre priliehala k dnu platne a aby nemala deformácie. Uistite sa, že špirála má hladké a hladké okraje.
 3. Špirálu upevnite pomocou chráničov a skrutiek (na upevnenie môžete použiť inú upevňovaciu konzolu).
 4. Pripojte gumovú hadicu k špirálovým vývodom a zaistite ju kovovou svorkou.
 5. Pripojte druhý koniec hadice k mixéru a nainštalujte ju pozdĺž umývadla.
 6. Zapnite vodu a skontrolujte tesnosť systému.

[Warning]Je dôležité vedieť: Pred vypnutím vody musíte najskôr vypnúť vykurovacie teleso. Ak urobíte opak, špirála môže horieť. Majte na pamäti, že čím nižší je tlak na výstupe vody, tým je teplejšia. [/ Varovanie]

V prípade prehriatia špirály je zakázané používať vodu - to môže viesť k prasknutiu kovu. Vypnite plyn (elektrina) a nechajte kov na chvíľu vychladnúť.

Aby ste mohli regulovať teplotu vody z okamžitého ohrievača vody, môžete na ňu nainštalovať bimetalickú dosku z konvenčného olejového kotla alebo zo železa. Lacná cena, ale rieši veľa problémov. A vďaka pohodlnej rukoväti sa môže prispôsobiť aj dieťa.

Všetky parametre sa môžu meniť, pretože domáci kotol sa v skutočnosti spolieha na potenciál a možnosti plynového alebo elektrického sporáka.

Kotol na plynový valec

Ak sa rozhodnete kotol vyrobiť z plynovej fľaše, je lepšie kúpiť si nový a bez ventilu. Ak sa používa stará nádrž, horúca voda môže mať zápach plynu.

Valec potrebuje predbežný základný náter. Z tohto dôvodu je rozdelená na dve polovice. Ak chcete zabrániť explózii, odporúčame ju vopred naplniť vodou. Interiér konštrukcie je očistený a naplnený základným náterom. To zabraňuje hrdzaveniu. Potom sa varí valec.

V nádobe sú vyrezané dva otvory, ktoré sú určené na odtok horúcej a studenej vody. Na vstupe studenej vody je prívodné potrubie vybavené spätným ventilom. Tým sa zabráni úniku vody z nádrže.

Za účelom získania nepriameho typu ohrievača, ktorý bude pracovať z vykurovacieho systému, sú okrem výstupov pre teplú a studenú vodu urobené ďalšie dva otvory na inštaláciu výmenníka tepla. Jedna rúrka v nej susedí.

Cievka je umiestnená v strede nádrže alebo pozdĺž jej stien. Rúry sú privarené k vstupnému a výstupnému potrubiu.

Ak chcete, aby vaše zariadenie stálo, mali by byť k nemu privarené podpery. Na pripojenie sa budú vyžadovať slučky vo forme „uší“.

Matica 32 mm je privarená na miesto, kde bude inštalovaný ohrievač. Musí mať vnútorný závit. Je žiaduce inštalovať vyhrievacie teleso pre vodu s prítomnosťou termoregulácie alebo signalizačného senzora. Jeho výkon by mal byť 1,2 - 2 kW.

Výsledkom je nepriamy vykurovací kotol. V tomto prípade je plynová fľaša hlavným konštrukčným prvkom.

Výhody kotla

Existujú nesporné výhody kotla, zvážte ich:

 1. Snímač teploty, ktorý pracuje automaticky. V prípade poruchy sa jednoducho vypne. Ak sa pozriete z hľadiska požiarnej bezpečnosti, potom produkčný kotol samozrejme vyhrá, pretože je vybavený niekoľkými typmi zámkov. Ak však zvážite situáciu s domácim - všetko je na vašom uvážení.
 2. Senzor prietoku vody a snímač tlaku. Kotol samozrejme eliminuje tlakové straty, spôsobuje nárazy vody a ľahko sa vyrovná s veľkým tlakom vody. Úspora vody pomocou kotla je výhodná iba vtedy, ak je malá. Napríklad 50-litrový kotol spotrebúva dostatočné množstvo elektriny, takže úspory vody nie sú prakticky viditeľné. Akonáhle sa v systéme prívodu vody objaví nedostatočný tlak (menej ako 0,6 baru), kotol sa automaticky vypne. Pokiaľ ide o okamžitý ohrievač vody, aj pri minimálnom prietoku vody je množstvo vypúšťaného litra vody za minútu asi 1,5 litra.

V predaji sú okamžité ohrievače vody s výrobnou zostavou a zárukou kvality.

Sú pripevnené na mieste žeriavu a majú reprezentatívny vzhľad. Z dôvodu zvýšenej bezpečnosti musí byť kryt uzemnený, keď je zariadenie napájané.

Pri drahších modeloch je sprchová hlavica zahrnutá v súprave, čo je veľmi výhodné pre letných obyvateľov. Cena tohto zariadenia je, žiaľ, veľmi pôsobivá.

[Opatrenia]Vezmite prosím na vedomie: Neodporúča sa inštalovať do vane prietokový ohrievač, pretože by to mohlo spôsobiť požiar. Najlepšie zo všetkého je, že vediete plastové alebo kovové rúry pozdĺž steny a inštalujte ich do sprchy. [/ Rada]

Ak na prietokový ohrievač pripevníte panvicu alebo akúkoľvek veľkú kapacitu, stane sa tiež kumulatívnou. Na zaskrutkovanie hadíc použite mosadznú vsuvku.

Inštalácia kovového otočného žeriavu značne zjednoduší prevádzku pohonu. Bez kohútika to bude vyzerať skôr ako umývadlo, čo je veľmi nepraktické. Dbajte na tesnosť pohonu (kryt musí byť zváraný argónovým zváraním) a celú konštrukciu. Izolujte puzdro a urobte ho bezpečnejším.

Pri použití akumulačného prietokového ohrievača dávajte pozor na údaje z glukomera: vo vidieckych oblastiach je maximálny výkon približne 4 kW.

Ak konvenčná rýchlovarná kanvica čerpá 1,5 - 2 kW a TV 1 kW, môžete už počítať, ktoré elektrické spotrebiče je možné zapnúť súčasne a ktoré nie. Ak je glukometer automatický, potom jednoducho vylomí zástrčky, pretože poistky, ktoré je možné vymeniť, vyfúknu. Ak však váš merač nemá poistky, zapnutím čerpadla na čerpanie vody, elektrického sporáka a televízora súčasne môže dôjsť k požiaru v elektroinštalácii.

Ako vyrobiť cievku?

Cievka je dôležitou súčasťou zariadenia. Na jeho základe si môžete vziať kovovú alebo kovovo-plastovú rúrku s malým priemerom. Spravidla sa používa meď alebo mosadz, pretože sa vyznačujú vysokou úrovňou prenosu tepla. Priemer výrobcu cievky si môže zvoliť podľa svojho uváženia. Hlavnou podmienkou je maximálny kontakt s vodou.

Hadovitá hadička sa špirálovo priskrutkuje na tŕň v tvare valca. Na tento účel sa používa guľatina alebo rúrka s veľkým priemerom. Pri navíjaní cievky je potrebné sledovať zákruty. Nemali by sa navzájom dotýkať.

Nezatvárajte vetro, pretože odstránenie cievky z tŕňa bude veľmi ťažké.

Počet zákrutov na cievke je priamo závislý od objemu a výšky nádrže. Na každých 10 litrov sa spravidla používa 1,5 kW tepelnej energie cievky.

Poznámka Idea

Ak máte rozbitú kanvicu, môžete ohrievač vody postaviť odstránením nasledujúcich častí z krytu:

 • špirála, ktorá je pod vyhrievanou palacinkou,
 • tlačidlo zapnutia / vypnutia,
 • snímače teploty
 • napájací kábel.

Vezmite malú kovovú alebo plastovú krabicu a priskrutkujte všetky diely k základni, potom by ste mali tlačidlo a senzory spájkovať. Pripojte hadicu k jednému z východov špirály a celú konštrukciu zaistite samoreznými skrutkami. Zapnite vodu a skontrolujte funkčnosť. Táto možnosť je ideálna pre letné chaty, pretože výstup teplej vody je malý.

Stručne povedané, môžeme povedať, že náklady na výrobu domáceho prietokového ohrievača vody závisia od prítomnosti alebo neprítomnosti akýchkoľvek častí. A potom môžete použiť predstavivosť, ako sa vám páči. Hlavná vec je pochopiť podstatu a schematickú štruktúru, ako aj technické vlastnosti systému.

Pozrite si video, v ktorom používateľ jasne demonštruje, ako vytvoriť okamžitý ohrievač vody vlastnými rukami:

Tepelná izolácia

Aby sa minimalizovali tepelné straty, mala by byť nádrž obalená vrstvou tepelnej izolácie.

Na tento účel platí:

 • konštrukčná pena
 • Izolon,
 • polyuretánová pena
 • pena,
 • minerálna vlna.

Niektorí remeselníci používajú laminátovú podložku na báze fólie. Ohrievač vody je v tomto prípade zabalený ako termoska. Izolácia je upevnená pomocou drôtov, lepidiel alebo pások. Odporúčame zahriať celé puzdro.

Opláštenie zabezpečí nielen dlhodobú konzerváciu horúcej vody, ale tiež skráti dobu zahrievania nádrže, čím sa zníži prietok chladiacej kvapaliny. Bez dobre vybavenej tepelnej izolácie sa voda v zariadení rýchlo ochladí.

Často sa uchýlime k konštrukcii dvojitého tanku: malý tank je umiestnený vo veľkom. Priestor medzi nimi vytvorený tiež vykonáva funkciu tepelnej izolácie.

Na zabezpečenie kontajnera sú pánty privarené k hornej časti tela a na stene, ku ktorej sú pripevnené, je pripevnený kovový roh.

Iné spôsoby výroby ohrievača vody

Môžete si postaviť ohrievač vody, ktorý funguje od slnka. Jedná sa o pomerne bežný dizajn, ktorý sa vyznačuje účinnosťou. Toto zariadenie sa často nachádza v vidieckych domoch. Výroba zariadenia nie je nijako zvlášť náročná, takže ho môže veľa vyrobiť vlastnými rukami.

 • veľkokapacitná nádrž (100 l alebo viac),
 • Rúry z PVC na plnenie nádrže a dodávku vody do nej,
 • rohy vyrobené z ocele s veľkosťou 20 mm alebo štvorcové tyče z dreva s veľkosťou 50 mm pre rám pod nádržou.

Je účelnejšie použiť ako nádobu plastové sudy. Vyznačujú sa trvanlivosťou. Mali by stáť na slnečnom mieste, kde nie je žiadny vietor. Spravidla si pre inštaláciu zvoľte strechu letnej sprchy.

Aby sa valec mohol zohriať lepšie, musí byť natretý čiernou farbou. Na záveternej strane sú pre ochranu namontované clony. Sú vyrobené z dosiek potiahnutých reflexným materiálom, ako je fólia. V tomto prípade slnečné lúče smerujú do nádrže a zvyšujú teplotu vody. Za horúceho počasia získate v nádobe s objemom 200 litrov vodu, ktorej teplota bude 45 ° C.

Ohrievač vody z polyetylénovej fľaše

Do jedného dňa môžete pripraviť ohrievač vody pre domácnosť od bežných plastových fliaš. Tvoria základ skladovacej nádrže. Počet fliaš závisí od požadovanej kapacity.

Na inštaláciu budete potrebovať:

 • tmel,
 • Rúry z PVC
 • vŕtačka
 • dva guľové ventily alebo kohútiky.

Najskôr sa pripravia fľaše. V spodnej časti každého z nich je vyvŕtaný otvor, ktorého priemer sa rovná priemeru krku. Do otvoru v spodnej časti fľaše sa vkladá hrdlo. Takže ich spojenie nastane. Každá batéria sa skladá z 10 fliaš. Počet batérií je neobmedzený. Všetky spoje sú utesnené.

Hotové moduly sú umiestnené na južnej strane strechy na vnútorných vlnách bridlicovej vrstvy. Výstup z každej sekcie je spojený s PVC rúrkou, ktorá je k nim kolmá. Vloženie každej sekcie sa uskutoční analogicky so zapojením fliaš do batérie s následným spracovaním všetkých spojov lepidlom.

V hlavnom potrubí, ku ktorému sú pripojené výstupy každej batérie, sú ventily namontované na oboch stranách na prívod studenej vody a odvádzanie horúcej vody.

Takýto domáci ohrievač vody má pomerne vysokú úroveň funkčnosti. Na osprchovanie potrebuje jedna osoba 100 litrov vody. Na základe tohto ukazovateľa je možné vypočítať objem štruktúry.

V lete, za slnečného počasia, môžete ohriať 60 l vody až na 45 ° C za hodinu, čo je veľmi vhodné pre domáce a domáce potreby v krajine.

Ohrievač vody pre domácich majstrov: vyberte typ zariadenia

Несмотря на то что в домашних условиях накопительное устройство изготовить намного проще, следует, прежде всего, рассмотреть вариант сборки проточного водонагревателя. Takéto domáce spotrebiče okamžite ohrejú vodu a elektrina sa bude spotrebovávať, len keď je zariadenie zapnuté. Na rozdiel od kotlov, inštalácia tečúceho zariadenia nevyžaduje veľa miesta ani nevyžaduje tepelnú izoláciu zariadenia.

Pre vykurovaciu vodu v oboch verziách sa používa vyhrievací článok, ale na výrobu prietokového zariadenia bude potrebné kúpiť výkonnejší prvok.

Výkonný ohrievač vody

Z ďalších podrobností, ktoré nemôžete urobiť bez použitia RCD. Toto zariadenie automaticky odpojí kontakty, ak dôjde k úniku elektriny. Mali by ste sa tiež zásobiť veľkými medenými drôtmi a náradím pre prácu.

Okamžitý ohrievač vody pre domácich majstrov

Na výrobu okamžitého ohrievača vody by mali pripraviť potrebné nástroje:

 1. Zváracie zariadenie (invertor).
 2. Elektródy.
 3. Brúska s dýzou na odstránenie hrdze.
 4. Kladivo.
 5. Vŕtačka so sadou vrtákov do kovu.
 6. Kern.

Pre prietokovú verziu ohrievača vody budú potrebné tieto materiály:

 1. Oceľové rúry, ktorých dĺžka a priemer mierne presahujú šírku a dĺžku ohrievača.
 2. Elektrický príkon TEN 4 kW.
 3. Oceľový plech s hrúbkou 3 mm.
 4. Antikorózna farba.
 5. Skrutka a matica M14.

Keď sa všetko, čo potrebujete, uvarí, môžete začať s výrobou zariadenia. Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je dôkladné očistenie kovových povrchov od hrdze. Na tento účel použite brúsku s dýzou.

Brúska s odstraňovačom hrdze

Potom sa z kovového plechu vyreže obdĺžnik, ktorého minimálna strana by mala mierne presahovať vonkajší priemer kovovej rúrky. Na rezanom kovovom plechu vŕtačka vytvorí 2 otvory, ktorých priemer by mal byť o 1 mm väčší ako je hrúbka pätky ohrievača. Na usporiadanie otvorov v požadovanej vzájomnej vzdialenosti od seba zasuňte konce kontaktných tyčí do bielej farby a potom nakloňte konce kontaktov k doske, pričom sa pokúste o to, aby značky boli rovnomerne rozmiestnené od bočných stien dosky. Keď farba trochu zaschne, je potrebné vyvŕtať kov na biele body.

V ďalšej fáze by takto pripravená platňa mala byť privarená ku koncu rúrky. Pred vykonaním tejto operácie musí byť diel ľahko uchopený tak, aby otvory, ktoré boli predtým vyrobené, boli presne v strede. Po zváraní bočnej zátky sa kovom vyčnievajúcim za vonkajší priemer rúrky odreže brúska alebo plynová fréza.

Potom, po označení jadra vo vzdialenosti 20 mm 2 body, ktoré musia byť na tej istej línii, sa vyvŕtajú otvory s priemerom 19 mm. Tieto otvory sú potrebné na zváranie závitových rúrkových úsekov na pripojenie prívodu vody a odstránenie zahrievanej tekutiny.

Vzhľadom na potrebu uzemnenia je nevyhnutné privariť predĺženú maticu M14 k rúrke, ku ktorej bude vodič pripojený pomocou skrutky.

V ďalšom kroku by mal byť elektrický vykurovací prvok umiestnený vo vnútri rúry. Nohy prístroja by mali byť starostlivo nainštalované do predtým vyrobených otvorov a potom utiahnite upevňovacie matice dostatočnou silou. Pri inštalácii ohrievača je bezpodmienečne nutné nosiť gumové podložky na závitovej časti nôh.

Tesniace podložky pre TENA

Podložky by mali byť nainštalované na vnútornej a vonkajšej strane zariadenia a kvôli väčšej spoľahlivosti naneste na povrch tesnení vysokoteplotný tmel.

Potom by opačný koniec kovovej rúrky mal byť hermeticky uzavretý. Na tento účel by sa mal tiež rezať štvorcový kus oceľového plechu. Strana štvorca musí byť najmenej o 50 mm väčšia ako vonkajší priemer potrubia. Na spoľahlivé spojenie zariadenia s platňou musí byť položené na rovnú plochu a potom inštalované presne v strede štvorca, aby sa zariadenie otočilo hore nohami vyhrievacích nôh tak, aby dýzy zariadenia boli umiestnené presne kolmo na niektorú z čelných plôch dolného štvorca a jemne privarili kov, pričom sa príliš snažia príliš neprehrievať improvizovaný ohrievač vody.

Po úplnom vychladnutí sa zariadenie postaví obrátene aj na drevenú dosku a v rohoch spodnej platne sa vyvŕtajú 4 otvory 10 mm vrtákom. Na pripevnenie domáceho zariadenia na stenu sú potrebné diery.

Pred inštaláciou prietokového ohrievača vody je potrebné skontrolovať jeho výkon. Za týmto účelom musíte pripojiť elektrický kábel k závitovému kontaktu ohrievača, vyplniť zariadenie, dostatočné na vyplnenie celého priestoru, množstvo vody a pripojiť zariadenie k sieti.

Schéma pripojenia TEN

Akonáhle sa voda v zariadení uvarí, mala by byť odpojená od napájania. Ak nedochádza k úniku, mal by sa domáci ohrievač natrieť akoukoľvek farbou kovom s vysokou teplotou. Pred vykonaním tejto operácie z nej vylejte vodu, povrch odmastite rozpúšťadlom a zariadenie natrite striekacou pištoľou.

Farba pre radiátory

Keď farba zaschne, môžete pokračovať v inštalácii zariadenia do inštalatérskeho systému. Za týmto účelom nainštalujte zariadenie v rovnakej vzdialenosti od miest odberu tekutiny a so zariadením smerujúcim nahor ho pripevnite k stene. Za týmto účelom musíte najskôr urobiť 4 otvory vo zvislom povrchu. Pomocou kotviacich skrutiek je k stene pripevnený domáci elektrický ohrievač zo strany dosky, v ktorej boli na tento účel urobené špeciálne otvory.

Po spoľahlivom upevnení zariadenia je flexibilná hadica so studenou vodou pripojená k jednému z potrubí z vodovodnej siete a druhá je pripojená k okruhu teplej vody.

Flexibilná hadica na teplú vodu

Potom je do zariadenia privádzaná voda a ohrievač vody je testovaný na únik pomocou tlaku v kohútiku. Ak nedochádza k únikom, k domácemu zariadeniu by mala byť pripojená elektrina.

Vzhľadom na vysoký výkon zariadenia sa neodporúča používať na zapnutie zariadenia štandardnú zástrčku. Pre ohrievač vody by mal byť vyhradený samostatný elektrický obvod od prichádzajúceho elektrického panelu. Mali by ste nainštalovať aj ďalšiu automatickú poistku 20 A, ktorá by mala byť na prístupnom mieste, aby ste v prípade potreby zariadenie zapli.

Pri použití tohto ohrievača bude veľmi nevhodné zapnúť zariadenie zakaždým nožovým spínačom. Pre pohodlnejšie používanie zariadenia sa odporúča nainštalovať tlakový spínač do okruhu prívodu vody za vykurovacie zariadenie. A pred ohrievač vody vložte spätný ventil tak, aby v prípade neprítomnosti vody v prívode vody sa ohrievač nezapol automaticky. Pri použití takejto schémy sa ohrev vody uskutoční iba v tom okamihu, keď je otvorený kohútik.

Ak chcete zariadenie automaticky zapnúť, môžete nastaviť termostat priamo do ohrievača vody, ale inštalácia takéhoto systému sa musí vykonať vo fáze výroby zariadenia. Nevýhodou systému na ohrev vody so vstavaným termostatom je to, že zariadenie bude pracovať v režime ohrievania a bude odovzdávať časť tepla okolitému vzduchu. Straty sa dajú znížiť zakrytím zariadenia tepelným izolátorom, ktorý je odolný voči vysokým teplotám. Napriek zložitejšej konštrukcii takého systému bude hlavným rozdielom od zariadenia s nainštalovaným tlakovým senzorom okamžitá dodávka teplej vody po otvorení kohútika. Medzi významné nevýhody patrí vyššia spotreba elektrickej energie v dôsledku častejšieho zahrievania vykurovacích telies.

Termostat pre vykurovacie telesá

Bez ohľadu na typ použitého systému, pri zapnutí zariadenia, je potrebné nainštalovať bezpečnostný ventil v bezprostrednej blízkosti vykurovacieho zariadenia. Počas prevádzky ohrievača vody môže dôjsť k zlepeniu kontaktov relé alebo termostatu. V tomto prípade bude vyhrievacie teleso stále zapnuté, čo povedie k varu vody a vzniku vysokého tlaku v systéme, čo môže viesť k odtlakovaniu najzraniteľnejších častí dodávky vody. Poistný ventil zníži tlak. Po dosiahnutí kritickej hodnoty tohto ukazovateľa sa blokovací mechanizmus otvorí a časť kvapaliny sa odstráni do kanalizačného systému.

pokojný Samotný elektrický obvod musí mať aj bezpečnostné zariadenia a mechanizmy. Aby sa predišlo úrazu elektrickým prúdom, sú najčastejšie inštalované chrániče RCD, ktoré okamžite vypnú napájanie, keď dôjde k úniku elektriny do krytu. Odporúča sa nainštalovať RCD, ako aj stroj, iba do elektrického obvodu ohrievača vody.

Toto zariadenie spoľahlivo chráni ľudí pred účinkami elektrického prúdu aj v prípade, že nie je pripojený uzemňovací vodič, ale na zvýšenie účinnosti sa odporúča pripojiť zariadenie k uzemneniu. K tomu stačí pripojiť vodič z domáceho uzemňovacieho systému k telu ohrievača vody. Inštalácia drôtu sa vykonáva pomocou závitového pripojenia k matici, ktorá bola predtým privarená k kovovej rúrke.

Ak bol domáci elektrický ohrievač vody vyrobený podľa vyššie uvedených pokynov, výsledkom je spoľahlivé zariadenie, ktoré sa v plnej miere zásobuje teplou vodou.

Ako si sami vyrobíte termostat pre ohrievač vody

Ak je rozpočet na výrobu ohrievača vody veľmi obmedzený, môžete si sami vytvoriť termostat pre ohrievač vody. Tepelný istič sa inštaluje takto:

 1. Z poškodeného vozidla vyberte akúkoľvek značku tepelného relé, ktorá riadi zahrnutie núteného chladenia motora.
 2. Nastavte typ vlákna tejto časti.
 3. Vyberte vhodnú kovovú rúrku s priemerom a vnútorným závitom odrezajte kohútik.
 4. V okamžitom ohrievači vody urobte otvor a privarte rúrku so závitom.
 5. Zaskrutkujte tepelné relé tak, že na závit najskôr pripevníte vysokoteplotný tmel.

Pre správnu činnosť vykurovacieho systému sa vykurovacie teleso nemôže obísť bez použitia ďalšieho zdroja 12 V a pomocného relé. Relé nainštalované v systéme musí byť spätne pôsobiace, to znamená, že musí otvoriť obvod, keď je na cievku privedené nízke napätie. Táto vlastnosť je spojená so skutočnosťou, že v automobile je vyfukovanie chladiča zapnuté, keď je prekročená určitá hodnota teploty, zatiaľ čo prietokové radiátor musí byť vypnutý v okamihu, keď teplota prekročí kritickú hodnotu.

Čo sa dá urobiť zo starého ohrievača Ariston

„Šťastní“ majitelia ohrievačov vody Ariston sa po opakovanej výmene vykurovacieho telesa rozhodnú kúpiť a nainštalovať inú značku zariadenia. Zo starého zariadenia sa získa vynikajúca verzia vidieckej sprchy, ktorej voda je ohrievaná slnečnou energiou. Ak chcete zariadenie previesť na nádrž na teplú vodu, musíte:

 1. Na grilovanie vonkajšieho puzdra zariadenia a jeho vybratie.
 2. Na vyčistenie vnútornej nádrže tepelnej izolácie.
 3. Povrch odmastite.
 4. Maľujte nádrž matne čiernou farbou.
 5. Nainštalujte a pripojte nádrž k letnému sprchovaciemu systému.

Inštalácia nádrže by sa mala vykonávať vo výške najmenej 2,5 metra v oblasti prístupnej slnečnému žiareniu. Najsprávnejšia by bola inštalácia ohrievača vody priamo na strechu letnej sprchy. Nádoba by mala byť inštalovaná vo zvislej polohe a prívod vody musí byť pripojený k odtokovej rúrke zariadenia, pretože na rozdiel od elektrického modelu bude v letnej sprche voda odvádzaná gravitáciou.

Táto verzia vidieckej sprchy je najjednoduchšia, ak si budete priať, môžete vytvoriť zložitejšiu konštrukciu zariadenia, ktoré ohrieva kvapalinu v dôsledku slnečnej energie.

Verzia ohrievača vody pre krajinu

V krajine si môžete pripraviť domáce solárne ohrievače vody. Nevýhodou týchto zariadení je iba nedostatočné zahrievanie počas oblačného počasia. Solárny ohrievač vody je vyrobený z nasledujúcich materiálov a častí:

 1. Stará chladnička.
 2. Nádrž na vodu.
 3. Rúrka z plastu s priemerom 16 mm.
 4. Doskové hrany šírky 200 mm.
 5. Vrstva celulárneho polykarbonátu.
 6. 3 mm hrubý oceľový plech.
 7. Čierne kovové farby.

Budete tiež musieť kúpiť spotrebný materiál pre upevňovacie materiály a rôzne adaptéry na pripojenie potrubí. Okrem toho budete musieť kúpiť nízkoenergetické obehové čerpadlo.

Výroba solárneho ohrievača vody sa môže vyrábať v tomto poradí:

 1. Zadný chladič sa vyberie z chladničky a medená trubica sa odreže v mieste, kde je zariadenie pripojené k kompresoru a mrazničke. Pri vykonávaní tejto operácie je potrebné zachovať pôvodné upevňovacie prvky dielca.
 2. Obdĺžnik je vyrezaný z kovového plechu brúskou, ktorej dĺžka a šírka by mala byť o 20 cm väčšia ako parametre chladiča chladničky.
 3. Jedna zo strán kovového obdĺžnika je očistená, odmastená a čierna. Je tiež potrebné maľovať chladič chladiča.
 4. Keď farba zaschne, umiestnite medený rošt na natretý povrch kovového plechu tak, aby bol rovnako vzdialený od svojich rohov.
 5. Na maľovanom povrchu kovového plechu, s akýmkoľvek ostrým predmetom, sa vytvoria zárezy pod otvormi upevnenia medeného radiátora.
 6. Potom je potrebné v označených bodoch vyvŕtať otvory, ktorých priemer by mal zodpovedať otvorom v držiaku chladiča.
 7. Pozdĺž obvodu kovového plechu je tiež potrebné vytvoriť otvory s priemerom 5 mm na pripevnenie bočných stien zariadenia. Vzdialenosť medzi otvormi by mala byť asi 100 mm.
 8. Adaptéry na spojenie kovovo-plastových rúrok sa spájkujú na rezané konce medených rúr pomocou plynovej spájky.
 9. Z dosky 200 mm je potrebné odrezať kúsky pomocou pílky. 2 segmenty by sa mali rovnať šírke kovového plechu a ostatné dva segmenty sú o 50 mm menšie ako jeho dĺžka. Potom musí byť drevo ošetrené ochrannou látkou.
 10. Kusy dosky sa inštalujú na hranu okolo obvodu kovového plechu a priskrutkujú sa na drevo pomocou závitových skrutiek cez predtým vyrobené otvory.
 11. Vo vnútri „skrinky“ je nainštalovaný medený radiátor, ktorý je priskrutkovaný k kovovej doske. Potrubia s adaptérmi na pripojenie kovovo-plastovej rúry by sa mali odoberať cez otvory vyrobené pomocou vŕtacieho peria v jednej z bočných dosiek.
 12. Z listu priehľadného voštinového polykarbonátu vyrežte obdĺžnik, ktorý sa bude rovnať veľkosti kovovej základne.
 13. Naskrutkujte polykarbonátový obdĺžnik na konce dosiek pomocou skrutiek s gumovými podložkami.
 14. Je potrebné nainštalovať mrazničku vybratú z chladničky do nádrže na vodu, adaptéry by mali byť tiež pripájané k medeným rúrkam v nej. Mraznička by mala byť pripevnená v spodnej časti nádrže a dýzy by mali byť vyvedené k jednej z bočných stien.

Samostatne vyrábaný ohrievač vody na chalupu sa inštaluje takto:

 1. Zariadenie sa nachádza na slnečnom mieste.
 2. T-kus je pripojený k jednej z rúr ohrievača vody, ku ktorej je pripojená kovovo-plastová rúrka a žeriav. K druhému potrubiu by mala byť pripojená iba kovovo-plastová rúra.
 3. Na druhej strane sú rúry spojené s dýzami opúšťajúcimi nádrž na vodu.
 4. V systéme je tiež potrebné nainštalovať obehové čerpadlo, aby sa chladivo pohybovalo z ohrievača vody do nádrže na vodu.

Po pripojení čerpadla k elektrine bude olej ohrievaný slnečným žiarením, ktoré ľahko prechádza cez polykarbonátovú dosku. V zariadení sa tiež vytvára skleníkový efekt, ktorý umožní efektívne využitie zariadenia dokonca aj pri premenlivej oblačnosti.

Zahriaty olej prenáša vodu na teplo v nádrži s nainštalovanou mrazničkou, takže by mala byť izolovaná penou. Prívod horúcej vody môže byť vynútený pomocou čerpadla alebo gravitácie, ale na to budete musieť nainštalovať nádrž tak vysoko, ako je to možné. Aby sa zohriaty olej na ceste do výmenníka tepla nechladil, mali by byť plastové rúrky po celej dĺžke zakryté inštalačnou penou.

Vytvorenie domáceho ohrievača vody nielen ušetrí peniaze, ale získa aj neoceniteľné skúsenosti s navrhovaním komplexných zariadení vlastnými rukami. Ak potrebujete sami vyrobiť elektródové zariadenie, mali by ste si bezpodmienečne pamätať na bezpečnostné opatrenia pri manipulácii so zariadeniami pracujúcimi na elektrine.

Vyplatí sa vyrobiť domáci ohrievač vody

Ak chcete zistiť, musíte vypočítať realizovateľnosť inštalácie. Možno je lepšie použiť továreň?

Vykonajte výpočty. Ak to chcete urobiť, zvážte:

 • Cena teplej vody je 1 kocka približne 200 rubľov.
 • Teplota zahrievania je 65 stupňov.
 • Теплоемкость воды — 4200 Дж/кг.
 • Температуру жидкости на входе — 8° зимой.

Расчет проводите по такой формуле:

А = 4200*(65 – 8)*1000 литров = 239,4 МДж

Далее нужно вычислить мощность нагревателя, чтобы довести жидкость до такой температуры:

N = А/t = 239,4 МДж/3600 = 66,5 кВт

Итог: самодельный прибор будет неразумно монтировать в доме или квартире. Дешевле оплатить услуги коммунальщиков.

Môže byť však vhodný na letné použitie, pretože kvapalina na vstupe už nebude 8 stupňov, ale 15 ° C. Swipe Počet:

N = A / t = 4200 * (65 - 15) * 1 000 L = 239,4 MJ / 3600 = 58 kW

 • Kúrenie z verejných služieb nezodpovedá vždy deklarovaným 65 stupňom. Najčastejšie je teplota 58 - 59 ° C.
 • Zároveň má provizórna nádrž tepelné straty, na ktoré treba pamätať.

záver: na nepretržité používanie v byte nie je vhodný domáci ohrievač vody - nie je rentabilný. Inštalácia zakúpeného kotla je jednoduchšia. Ale pre letnú rezidenciu a letnú sprchu - skvelá voľba.

Druh paliva

Prevádzka zariadenia je založená na chladive. Čo sú to:

 • Plynový ohrievač vody, Ide o najúspornejšie zariadenia, avšak samotná výroba je prísne zakázaná. Po prvé, je to život ohrozujúce. V továrňach sa technik pred vstupom do obchodu podrobuje mnohým testom a kontrolám. Po druhé, ani keď ste urobili ohrievač, nedostanete povolenie na jeho prevádzku. Navyše - musíte zaplatiť pokutu.

 • Kotol na drevo (nepriame vykurovanie). Najjednoduchší spôsob: môžete usporiadať malý sporák a nainštalovať kotol na vrch.

 • Elektrický typ najbezpečnejšie. Bude sa o tom ďalej diskutovať.

Tlaková alebo netlaková možnosť

Akumulačný elektrický ohrievač vody je lepšie zvoliť konštrukciu tlakovej hlavy - v sprche získate silný trvalý prietok. Ale pre vlastnú montáž bude potrebné usporiadať obehové čerpadlo, ktoré vytvorí tlak v systéme. To komplikuje úlohu.

Netlaková verzia je jednoduchšia. Ak ju chcete vytvoriť, môžete zvoliť ľubovoľnú kapacitu: vedro, pan. Hlavnou vecou je inštalácia nádrže vyššie, aby bol dobrý prietok vody.

Nevýhodou netlakových systémov je nemožnosť rovnomerne miešať studené a horúce kvapaliny. Preto musíte zahriať na 40 stupňov a obsah ihneď použiť.

Čo vyrobiť nádrž

Kryt je základom budúceho kotla. Na jeho vytvorenie budete potrebovať materiál odolný voči korózii a hrdzi. Môže sa použiť nehrdzavejúca oceľ, hliník, plast. Železo sa tiež používa, ak je ošetrené špeciálnym ochranným náterom, inak bude voda málo používaná.

Dôležité! Ak si chcete vyrobiť nádrž sami, budete potrebovať zvárací stroj, ako aj skúsenosti zvárača.

V dôsledku toho sa v nádrži hromadí voda a bude ohrievaná vyhrievacím prvkom. Môžete si vziať hotové nádrže: napríklad na výrobu telesa plynovej fľaše, sudov z plastu.

Ako vyrobiť nádrž na ohrev vody

Najlepšie je nainštalovať nový ohrievač vody do ohrievača vody. Najskôr pripravte všetko, čo potrebujete pri práci:

 • Nástroj pre zváranie.
 • Nástroj na rezbárstvo.
 • Plynové kľúče.
 • Sada skrutkovačov.
 • Vrták.
 • Bublinu. Ak si kúpite nový, vyberte si bez ventilu. Nebude to pre vás užitočné a produkt bude stáť viac. Ak používate použitú verziu, upravte steny stenou nitro primerom, aby ste odstránili zvyšky plynu.

 • 3,2 cm orechy.
 • Vykurovacie teleso. Vyberte si ohrievač s tepelným relé a nízkym príkonom.
 • Kábel alebo tuk.
 • Žiaruvzdorné plastové rúrky.
 • Zapojenie a terminály na organizovanie spojení.
 • Uzatváracie ventily.

Etapy výroby doma:

 • Pripravte fľašu. Zváraním ju orežte a vnútro opatrne ošetrite nitroprimovacím náterom. Teraz zostáva zvárať nádrž.
 • V čistej nádobe urobte dva otvory pomocou vŕtačky: nižšie na prívod studenej vody, vyššie na odvádzanie zohriatej kvapaliny. Poloha zodpovedá fyzikálnym zákonom, pretože stúpa teplá voda.

 • Zvarte s otvormi skúmavky. Ak sú oba vývody usporiadané zdola, potom by trubica horúcej tekutiny mala byť dlhá dĺžka puzdra.

 • Na potrubie nainštalujte kohútiky. Pripojte spätný ventil k chladu, pomôže to zabrániť úniku obsahu do kanalizácie. Na horúci je umiestnený poistný ventil, ktorý zabráni zvýšeniu tlaku do kritického bodu.
 • Zhora, kde bol plynový ventil, musíte nainštalovať ohrievač. Zaistite ju maticami 32 mm. Izolujte prvok t'ažkou alebo tukom a potom pripevnite termostat.

Pre ľahšie použitie môžete nainštalovať LED. Takže budete vedieť, kedy sa ohrievač zapína a vypína.

 • Ak chcete získať super-ekonomický kotol, musíte ho izolovať. Existuje jednoduchý spôsob: kovová vrstva sa vyberie na ploche mierne väčšej ako telo. Vložte hotové telo do pripraveného valca z listu. Naplňte zvyšný priestor izolačným materiálom: izotón, polyuretánová pena. Viečka sú zvarené hore a dole.

 • Ak chcete nainštalovať kovové konektory, pripojte ich k potrubiu. Zaveste spotrebič na určené miesto - zvážte jeho hmotnosť v naplnenom stave.

Zostáva vykonať skúšobnú jazdu. Za týmto účelom je nádrž naplnená vodou a skontrolovaná tesnosť. Ak je všetko v poriadku, môžete pripojiť ohrievač.

Jednoduchá možnosť dávať

Akumulačný ohrievač môže byť vyrobený celkom jednoducho, ak funguje na slnečnom žiarení.

Pripravte sa na organizáciu:

 • Nádrž je 100 - 200 litrov.
 • Hadice, rúry na prívod vody.
 • Rohy na vytvorenie rámu alebo iných upevňovacích prvkov.

 • V nádrži urobte otvory.
 • Potrubie a hadice k nim nasmerujte.
 • Konštrukciu upevnite na pokojnom mieste tak, aby bola neustále vystavená slnečnému žiareniu.
 • Dávajte pozor na záliv vody. Na tento účel je možné použiť hadicu zo studne.
 • Usporiadajte výtok sprchy.

Na zvýšenie zahrievania môže byť valec natretý čiernou farbou. Usporiadajte fóliové panely blízko konštrukcie. Odrážajú teplo hlavne, čo umožní zahriatie obsahu o 40 stupňov.

Nemáte prázdnu kapacitu alebo sudy? Potom použite plastové fľaše. Organizácia existujúceho systému je jednoduchá. Budete potrebovať:

 • Na spodku každej fľaše urobte otvor s priemerom s hrdlom.
 • Vložte fľaše jedna do druhej, až kým nebude zložená batéria 10 až 12 kusov.
 • Celkovo by sa malo ukázať z piatich alebo viacerých pásiem.
 • Utesnite všetky spoje.
 • Zhora pri vstupe nainštalujte kohútik. To isté urobte pri východe zdola.
 • Usporiadajte prívod vody alebo inštalujte nádoby.

Nainštalujte systém na strechu pre lepšie zahrievanie. V závislosti od veľkosti bude mať dizajn 2-3 osoby teplej vody.

Domáci ohrievač vody je vynikajúcou cestou. V lete si v krajine môžete sprchu, a ak vyrobíte zariadenie s vyhrievacím telesom, pomôže vám to kedykoľvek v priebehu roka.

Pin
Send
Share
Send
Send