Užitočné tipy

27 turistických tipov

Pin
Send
Share
Send
Send


Dlho očakávaná dovolenka alebo služobná cesta - výlet „za hranicami troch morí“ je pre nás spravidla spojený s radostným vzrušením. Ako nezabudnúť na dôležité maličkosti (a je ich milión!) A zároveň nestratiť Wanderlusttúžite po putovaní?

Nie je potrebné pripomínať, že sa musíte pred cestou do zahraničia naučiť angličtinu: angličtina, ktorá je univerzálnym jazykom svetovej komunikácie, vám pomôže komunikovať takmer v ktorejkoľvek krajine na svete. Pravidlom dobrého vkusu však bude poznať niektoré z najpotrebnejších slov a fráz v jazyku krajiny, do ktorej idete (aspoň na úrovni: „Ahoj!“, „Ďakujem!“ A „povedzte mi, prosím, kde je toaleta?“).

Tu je niekoľko tipov, ako sa čo najlepšie pripraviť na leteckú dopravu.

Plánujeme cestu: nezabudnite na pas, vízum a menu

 • Uistite sa, že máte v rukách platný pas. Ak cestujete s deťmi, postarajte sa o ne aj o tieto dokumenty: o pravidlách spracúvania cestovných dokladov sa dozviete na FMS a od spoločností ponúkajúcich pomoc pri získavaní pasov.
 • Postarajte sa o získanie víz do krajín s vízovým vstupom.
 • Nezabudnite si so sebou priniesť dostatočné množstvo cudzej meny, ktorá je v obehu v cieľovej krajine.
 • Ak si so sebou prinesiete kreditné karty, uistite sa, že ich banka pri prekročení hranice neblokuje - informujte banku, v ktorých krajinách ich chcete zaplatiť.
 • Vytvorte si fotokópie pasov. Počas pobytu v cudzej krajine sa odporúča, aby ste svoje pasy uchovávali v bezpečí hotela a aby ste mali vždy so sebou kópiu, takže máte menšiu šancu stratiť originál.

Rezervácia leteniek: lepšie lietať bez medzipristátia

 • Pokúste sa rezervovať letenky („rezervovať let“) priamo do cieľa cesty bez prestupov. Akékoľvek „spojenia“ sú spočiatku riskantné: lety môžu byť oneskorené, oneskorené a stratíte cenné nervové bunky. Prečo?
 • Pri rezervácii letenky si zamyslite, ako sa dostanete na letisko az letiska (do hotela alebo na cestu späť - domov). V prípade potreby si objednajte taxi alebo si prenajmite auto. Ak idete na letisko vlastným autom, doplňte palivo a zvážte možnosti parkovania.
 • Po rezervácii lístkov si vytlačte a vždy majte po ruke všetky informácie o odchode („itinerár“).

V lietadle

 1. Príručnú batožinu opatrne skryte v batožinovom priestore nad kreslom tak, aby v prípade otrasov nespadla na hlavu. Odporúča sa tiež vyzliecť si topánky, pretože let bude dlhý a skôr alebo neskôr ho budete chcieť urobiť.
 2. Počas letu ponúkajú jedlo. Otvorený obedový box s jedlom by sa mal otvárať ako kniha a nie ako laptop. V tomto prípade obedový box dokonale sedí na stole a jeho veko tvorí nádobu na odpad. Môžete doň dať aj nápoje - ak niečo, Bože, zakážte, vytečie, nebude to na vás.
 3. Nezabudnite uviesť smartphone do polohy „vypnuté“ alebo „režim vzduchu“. To vám nielen ušetrí energiu batérie, ale zníži sa tým aj riziko konfliktov so zariadeniami vložky.

Čo robiť v lietadle

 1. Moderné dopravné lietadlá majú na chrbte stoličiek televízory. Prípadne môžete na svojom notebooku pozerať film vopred. Je lepšie používať slúchadlá, pretože lietadlo je dosť hlučné. Môžete tiež čítať knihy a piť alkohol.
 2. Ak musíte lietať často, potom má zmysel kúpiť si elektronickú knihu na čítanie - nie toľko kvôli úspore pri čítaní, ale skôr, aby ste so sebou niesli ďalšie zaťaženie.
 3. Nenechajte sa opiť počas dlhých letov. Nohy v sede a nízka pohyblivosť silne napučiavajú. Okrem toho, ak ste fajčiarom, budete chcieť fajčiť. Jediným podmienečne vhodným miestom je toaleta. Zvyčajne spúšťa detektor dymu. Potom nasleduje buď zaplatenie veľkej pokuty alebo zrušenie lístka a odpočítanie z letu niekde na čerpacej stanici. To nie je vtip, osobne som sledoval takúto scénu, turista bol vzatý z letu na letisku v Dubaji, na polceste zo Singapuru do Moskvy.
 4. Nakoniec si môžete vziať tabletky na spanie so sebou. Po jeho prevzatí nezabudnite zapnúť bezpečnostný pás a vyberte stôl. V takom prípade je let rýchlejší a po pristátí nie je potrebné trpieť zmenou časového pásma.

Po príchode

 1. „Skontrolujte obsah vreciek pred spolujazdcom,“ - takéto oznámenie urobil raz vyšší letuška. A to je pravda, len mám na mysli vrecko na časopisy na sedadle spolujazdca pred vami. Cestovatelia v ňom pravidelne zabúdajú na cenné veci, ale nemali by ste byť medzi nimi.
 2. Po pristátí nemá zmysel okamžite vyskočiť a bežať k východu. Na obliekanie, obúvanie obuvi a balenie budete mať najmenej 10 - 15 minút. Vpredu je cesta na letisko, a potom - postup pri kontrole pasu a žiadosti o batožinu.
 3. Pred kontrolou pasu budete musieť vyplniť imigračný preukaz alebo niečo podobné. Tu je pre vás pero, ktoré bolo spomenuté na začiatku, veľmi užitočné. V niektorých prípadoch sa môže letúnu vydať imigračná karta.
 4. Zvyčajne nie sú problémy so získavaním batožiny a prechádzajúcimi colnými úradmi, hoci existujú nuansy. Batožina sa umiestni na pásku tam, kde sa otáča, pričom ju cestujúci rozoberajú. Bude to jednoduchšie, ak sú vaše tašky originálneho tvaru a sú pestrofarebné.

S veľkou pravdepodobnosťou počas dlhých letov budete musieť presunúť z jedného lietadla do druhého. V takom prípade zvážte nasledujúce:

Batožina a príručná batožina: v príručnej batožine uschovajte cennosti, nepresahujte prípustnú hmotnosť

 • Ak plánujete let, mali by ste u leteckej spoločnosti zistiť maximálnu prípustnú hmotnosť batožiny a príručnej batožiny, ktorú máte dovolené vziať na palubu - a samozrejme ju neprekročiť.
 • Rozlišujte medzi batožinou („batožina“, „batožina“) a príručnou batožinou („príručná batožina“). Batožina sa vezme do batožinového priestoru a príručná batožina sa vezme so sebou do lietadla. Najdôležitejšie a potrebné by mali byť príručné batožiny: dokumenty, peniaze, cennosti, mobilné zariadenia, lieky ... To vás ušetrí od bolesti hlavy - v doslovnom a obrazovom zmysle.
 • Berte veci na minimum: čím menšie kufre, tým ľahšie bude vo vašej duši! Neočakávajte však, že si na letisku alebo „na mieste“ kúpite chýbajúce oblečenie a obuv: ich hľadanie môže trvať príliš drahocenne.
 • Ak napriek tomu do batožiny vložíte niečo cenné, použite službu „zabalenie kufra“ - za približne 15 dolárov bude váš kufor zabalený v plastovom obale, ktorý ho do istej miery chráni pred rozbitím a poškodením.

Odbavenie na let: príďte na začiatok odbavenia alebo odbavenia online

 • Pokúste sa doraziť na začiatok odbavenia: v prípade medzinárodných letov začína odbavenie 4 hodiny, v prípade európskych letov 3 hodiny pred odletom (v prípade miestnych letov „vnútroštátne lety“ 2 hodiny pred odletom). Ak je registrácia rýchla, môžete ísť napríklad do bezcolných obchodov alebo si pred letom len oddýchnuť. Pamätajte, že check-in končí 40 minút pred odchodom a nikto sa neskoro.
 • Pri registrácii na let („check-in“) dostanete palubný lístok - „palubný lístok“, ktorý budete musieť ukázať v lietadle. Po odbavení odbavíte batožinu a ponecháte si so sebou iba príručnú batožinu.
 • Ak je na vašom letisku možné online odbavenie na vašom letisku, je lepšie „prejsť odbavením“ doma vytlačením palubného lístka na tlačiarni. V takom prípade nemusíte kontaktovať odbavovacie pult na letisku.

Nalodenie na let: počkajte na oznámenie alebo sledujte hodnotiacu tabuľku

 • Dostali ste palubný lístok, prešli kontrolou, skontrolovali svoje veci v batožine. Teraz čakáte na oznámenie o nástupe do lietadla pre váš let: «útek57jenástup do lietadla („Oznamuje sa nástup na palubu letu č. 57“). Môžete tiež sledovať informácie uvedené v tabuľke výsledkov („Príchody“ znamenajú príchod a „Odchody“ znamenajú odchod).
 • Po oznámení o nástupe na palubu si vezmite so sebou príručnú batožinu a choďte na terminál, ktorý potrebujete (jej číslo je uvedené na palubnom lístku). Dostanete sa do lietadla, dopravníka alebo autobusu - a ste tu na palube!

1. Najlepšie miesto v kabíne je pri okne

Výberom miesta pri okne zabijete niekoľko vtákov jedným kameňom: po prvé, môžete sa oprieť o stenu, aby ste si zdriemli, a po druhé, susedia vás nebudú obťažovať ísť von. A samozrejme vám bude poskytnutý nádherný výhľad.

2. Vyberte si pohodlné oblečenie

Časy, keď boli pre cestovanie lietadlom vybrané najnáročnejšie oblečenie, ubehli už dávno - uprednostňujte pohodlné a pohodlné oblečenie, ktoré vám nebude brániť v pohybe.

Počas dlhých letov sa môže teplota v kabíne meniť, takže je najlepšie sa obliecť do „vrstiev“, napr. košeľa, sveter, mikina. Nezabudnite si so sebou vziať teplé ponožky, aby ste si mohli zložiť topánky a nezmrazili.

3. Vezmite vodu so sebou, odstráňte kofeín a alkohol

Ak sa chcete vyhnúť dehydratácii, počas letu nezabudnite piť veľa vody, Poháre, ktoré ponúkajú letušky, nie sú príliš veľké, a aby ste už nemuseli čakať, je lepšie zásobiť si niekoľko fliaš vody (nezabudnite si ich kúpiť až po kontrole batožiny).

Lepšie je zastaviť výrobu kofeínu: zabraňuje spánku, zvyšuje dehydratáciu. Alkohol môže trochu zmierniť stres, ale môže viesť aj k dehydratácii a letargii.

4. Postarajte sa o svoju tvár

Na palube lietadla je veľmi nízka úroveň vlhkosti, a preto naša koža v prvom rade trpí. Ak sa chcete vyhnúť nepríjemnostiam, postupujte podľa týchto tipov:

 • Ak je to vhodné, nasmerujte prúdenie vzduchu z klimatizačného zariadenia, s výnimkou tváre.
 • Ak pokožka začne žiariť, utrite si tvár čistiacimi obrúskami a použite zvlhčovač.
 • Nestriekajte vodu na tvár - to vašu pokožku ešte viac vysuší. Alebo ho po postriekaní opláchnite handrou.

5. Sadnite si na stoličku

Nohy z dlhodobého sedenia znecitlivia a chrbát je veľmi unavený a sedadlá v lietadle nie sú príliš pohodlné. Pod spodnú časť chrbta dajte vankúš, zložený šatku alebo sveter a nezabudnite sa schovať do prikrývky. Hneď ako nastúpite do lietadla, je lepšie požiadať o vankúš a prikrývku (niekedy rýchlo skončia).

Nezabudnite tiež: čím vyššie sú nohy oproti podlahe, tým lepšie. Skúste ich položiť priamo na vlastnú batožinu pod predné sedadlo.

6. Zásobte si všetko, čo potrebujete pre pohodlný spánok

Namiesto obrovských gadgetov, ako je veľký laptop a niekoľko silných kníh je lepšie vziať si so sebou do kabíny tašku s užitočnými vecami, S nimi, dokonca aj v ekonomickej triede, budete môcť spať a relaxovať:

 • Slúchadlá do uší alebo na potlačenie hluku.
 • Maska na spanie.
 • Vankúš na krk.

Poplatky za cestu

Keď idete na výlet, musíte sa uistiť, že čas strávený v lietadle zostane bez povšimnutia. Za týmto účelom si vopred pripravte nasledujúce veci:

 1. oblečenie, Let niekedy trvá 5-6 hodín alebo viac. Celý čas musíte stráviť na stoličke. Preto pri výbere formy oblečenia nemusíte obliekať do vynikajúcich odevov. Nezabudnite, že počas letu budete musieť nielen sedieť, ale aj spať. Nezabudnite si so sebou priniesť teplé oblečenie. Teplota cez palubu dosahuje mínus 50 - 60 °, a ak je miesto umiestnené pri okne, trup lietadla sa ochladí. Nohy niekedy mrznú, takže teplé ponožky sa berú so sebou.
 2. jedlo, Nie sú vždy kŕmené počas letu alebo ponúkané jedlo z nejakého dôvodu nemusí byť vhodné. Aby ste nezostali hladní, môžete s vami zabaliť jedlo a sladkosti. Nezabudnite vziať so sebou vodu.
 3. Kniha, Odporúča sa, aby ste si niečo prečítali.

Dlhý let je veľmi únavný. Vpredu je skladací stôl.

Ak nie je dostatok svetla, potom na hornom paneli je samostatná baterka.

V kabíne

Počas letu musíte poznať niektoré funkcie. Patria sem:

 1. Umiestnenie riadku. Aby ste mali dobrý výhľad z okna, musíte si vybrať správne miesto. Ak sedíte uprostred kabíny, z okna bude viditeľné iba krídlo vložky. Preto je lepšie vydávať lístky nie v strednej časti.
 2. Ak sa pristátie koná v noci, keď chcete spať a máte chuť byť v lietadle rýchlejšie, mali by ste urobiť malý trik. Cestujúci nastupujúci do autobusu. Nie je potrebné ponáhľať sa v ňom sedieť. Je lepšie ísť naposledy. Potom nebude žiadna rampa pred rampou.
 3. Ochorenie ucha. Počas vzletu a pristátia, kvôli prudkému poklesu tlaku, začne klásť uši. Aby ste sa zbavili tohto nepohodlia, musíte vložiť lízatko do úst. Ak nie je, mali by ste neustále zívať. Takýto postup účinne pomáha.
 4. Vankúš. Ak leží pod hlavou nafukovacia opierka hlavy, neodporúča sa nafukovať ju na maximum.

Diferenčný atmosférický tlak negatívne ovplyvňuje materiál. V dôsledku toho nemusí vydržať a prasknúť.

Po ukončení letu si môžete s odchodom vziať obzvlášť čas, pretože stále musíte počkať, kým sa batožina nevyloží.

Pin
Send
Share
Send
Send