Užitočné tipy

Ako si vybrať perfektný snowboard?

Pin
Send
Share
Send
Send


Akonáhle nastane okamih, keď sa jazdec rozhodne urobiť zásadný krok - kúpte si vlastný snowboard, Na jednej strane nie je ľahké vyzdvihnúť snowboard, je to relatívne drahé vybavenie, ktoré nielen prispeje (alebo narúša) s technickým rastom snowboardistu, ale tiež zabezpečí (alebo nezabezpečí) jeho bezpečnosť na svahu s vybraným štýlom lyžovania. Na druhú stranu je snowboarding samozrejme otázkou pýchy a sebavyjadrenia, dokonca aj niektorí skúsení jazdci sú prijatí túžbou vyzdvihnúť dosku aspoň trochu vo farbe kostýmu alebo zvoliť symbolickú grafiku. Prirodzene, chcem si kúpiť perfektné all-in-one, jazdiť na ňom dlho, dlho a neľutovať moju voľbu na minútu. Preto obvykle každý jazdec pristupuje k otázke nákupu snowboardu zodpovedne.

Tento článok je pokusom skombinovať informácie získané z internetu, tipy skúsených jazdcov, predajcov špecializovaných predajní a ich vlastné skúsenosti na zodpovedanie otázok „Ako si vybrať snowboard?“, „Ako si vybrať snowboard?“, „Ako si vybrať snowboard?“, Z ktorého urobil snowboard a podobne.

Najprv by ste mali určiť svoju úroveň korčuľovania, pretože tipy pre začiatočníkov sa skutočne líšia od tipov pre pokračujúcich a skúsených. Takže snowboardisti sú:

 • začiatočníci,
 • Neustále stojaci na nohách,
 • Pokročilý, skúsený, s istotou ovládajúci svoju dosku pri akejkoľvek rýchlosti a za akýchkoľvek podmienok.

Základné jazdné štýly:

rezba - vysokorýchlostná jazda na ťažko upravených zjazdovkách s tvrdým a častým otočením.

Slalom, obrovský slalom (extrémne vyrezávanie) - z kopca na tvrdo pripravený náter so širokými oblúkmi, pri použití celej šírky svahu a dotyku snehu v rohoch.

Pre tieto typy vysokorýchlostnej jazdy sa vytvorili špeciálne tvrdé dosky, ktoré sa výrazne líšia od štandardných snowboardov, ktoré sú pre oko známe. Majú ostrý ohnutý nos a orezaný plochý chvost, špeciálne držiaky v podobe kovových rámov a tvrdé plastové topánky pripomínajúce lyžiarske topánky. Tieto dosky sú vysoko špecializované a navrhnuté pre jazdu na tvrdých, upravených svahoch, nemôžu sa jazdiť v panenskej krajine alebo v parku. Okrem formy sa vysokorýchlostné snowboardy vyznačujú vysokou tuhosťou, veľkými rozmermi a veľkým polomerom zákruty a vyššou cenou. Zvyčajne sa s istotou postavia na koni na jazdcoch mäkkých dosiek alebo na tých, ktorí skočili do parku.

Ak máte radi rýchlosť, ale neplánujete zvoliť tvrdú dosku, potom je vhodný bežný snowboard s vysokou tuhosťou, veľkým polomerom zákruty a veľkou efektívnou dĺžkou hrán.

freeride - oficiálne: jazda na panenskom snehu v horách so širokými oblúkmi pri vysokých rýchlostiach a so skákaním pomocou existujúceho terénu. Ale vo všeobecnosti sa akékoľvek zjazdové lyžovanie nazýva freeride, pretože keď tucet freeriderov prešlo panenským snehom, nie je to úplne panenské. Freeride je úplná sloboda: lyžovanie na ľadovcoch, pozdĺž lyžiarskych vlekov, medzi stromami, lyžovanie na prekážky a iné radosti. Najmä horliví freerideri však čelia mnohým nebezpečenstvám vo forme haly, lavíny alebo uviaznutia v hlbokom obláčiku.

Pri freeridových doskách by mali byť dosky 3-7 cm vyššie ako obvykle, smerové (smerové), so širokým pásom, aby sa nepotopili v panenskej pôde, stredne tvrdé, aby udržali oblúk, ale mali by mať dostatočnú priechodnosť na stiesnených miestach. Aby sa zabránilo hrabaniu nosa v hlbokom snehu, vyrábajú sa freeridové dosky s obráteným vychýlením (banán).

freestyle - oficiálne: jazda s rôznymi skokmi a kaskadérskymi kúskami v špeciálne vytvorených parkoch.

Aby som to zhrnul, dosky pre voľný štýl by mali byť symetrické (Twin Tip), ovládateľné, s malým polomerom otáčania, strednou tuhosťou a vysokou elasticitou.

Existuje niekoľko druhov parkového lyžovania: polovodičové alebo odkvapové žľaby, veľký vzduch - skoky na lyžiach a jibbing - lyžovanie na zábradlí. Snowboardy pre každý typ majú svoje vlastné vlastnosti: hi-pipe Majú komplexný tvar bočného výrezu pozostávajúceho z častí troch kruhov rôznych veľkostí, ktoré pretekajú jeden do druhého, vďaka čomu je doska veľmi ovládateľná. Snowboardy pre veľký vzduch najdrahšie, pretože pri skákaní doska dochádza k ťažkým bremenám, preto je veľmi dôležité mať kvalitnú technologickú dosku. Tieto dosky sú spravidla mierne smerové, s veľkým polomerom a zložitým tvarom bočného výrezu, ktoré pozostávajú z oblúkov dvoch kruhov, čo vám umožňuje získať rýchlosť a súčasne vykonávať rôzne manévre. Tabule pre jibbing majú pevný stredný, mäkký nos a chvost, široký pás, krátku dĺžku. Na doskových doskách sú upevňovacie prvky umiestnené široko a okraje sú špeciálne matné. Napriek všetkým vlastnostiam, kvôli treniu na tvrdých povrchoch, sa snowboard veľmi rýchlo stáva nepoužiteľným, takže musíte byť pripravení, že budete čoskoro musieť kúpiť novú dosku.

Súčasné trendy na trhu s doskami odrážajú túžbu výrobcov po univerzalizácii. Ponuka freestyle dosiek je extrémne široká, zatiaľ čo freestyle znamená nielen vykonávanie rôznych skokov a trikov, ale aj akékoľvek „bezplatné“ lyžovanie na zjazdovkách. Klasické freeridové rybinové dosky sa však stále ťažšie nachádzajú.

Existujú aj tzv univerzálne dosky (všetky hory) , Sú navrhnuté tak, aby urobili niečo zo všetkého. Všestrannosť je samozrejme kompromisom. Takéto dosky sú mierne nasmerované, majú strednú tuhosť a priemerný polomer (asi 8 metrov). Primerané riešenie pre tých, ktorí sa neustále zdokonaľujú, ale ešte nerozhodli o konkrétnom štýle.

Výber veľkosti

Po výbere štýlu jazdy musíte zvoliť dĺžku dosky. Ako určiť veľkosť snowboardu? Účelom zistenia správnej dĺžky je to, že doska pod jazdcom sa dostatočne ohýba, hmotnosť je rovnomerne rozložená a snowboard sa môže otáčať a riadiť. Hlavnú úlohu tu hrá váha, pretože hmotnosť pociťuje dosku a poloha ťažiska závisí od rastu.

Preto je možné vypočítať veľkosť snowboardu nahradením údajov vo vzorci:

 • Doska pre mužov: dĺžka = 0,3 * hmotnosť + 136
 • Žena doska: dĺžka = 0,4 * hmotnosť + 127

V tomto prípade je možné výslednú hodnotu upraviť podľa:

 • zošnurovať na ktorej sa chystáte jazdiť (ak ide o park alebo malé šmýkačky, musíte si zobrať 2-4 cm, v prípade nespracovaných svahov alebo hôr - pridať 2-9 cm)
 • ústava (vysoký a tenký pridať 1-2 cm, nižšie a silnejšie vziať 1-2 cm),
 • Úroveň korčuľovania (čím dlhšia je doska, tým viac by mal mať jazdec).

Štruktúra snowboardu alebo z čoho je snowboard vyrobený

Teraz je čas sa oboznámiť s vnútornými časťami snowboardu, aby sme predpovedali, ako sa bude táto alebo tá doska správať a prečo to stojí tak veľa.

Akákoľvek doska predstavuje niekoľko vrstiev rôznych materiálov zlepených dohromady a doplnených o rôzne možnosti, ktoré uľahčujú vykonanie manévru. Ak sa pozriete na dosku zdola nahor, môžete rozlíšiť také komponenty snowboardu, ako sú:

BASE (je šmykľavá) - spodná plocha dosky, ktorá je počas pohybu priamo v kontakte so svahom. Rýchlosť jazdy a náklady na opravu snowboardu od toho závisia: Extrudovaný (tiež nazývaný lisovaný alebo polyetylén) je homogénny plastový povrch, najodolnejší, ľahko sa udržuje (jednoduchá aplikácia parafínového vosku) a lacno opravený (oprava sa týka vyplňovania škrabancov špeciálnym materiálom), avšak rýchlostné charakteristiky ona nie je najvýraznejšia. Spekaná báza (spekaná) - je heterogénny porézny materiál, ktorý je výsledkom zahrievania špeciálneho prášku pod tlakom. Póry medzi granulami prášku sú naplnené parafínom. Takáto doska bude cestovať rýchlejšie, ale každé 3-4 pokatushki bude vyžadovať novú vrstvu parafínu. Ak sa slinovaná sklz neudržiava, v póroch sa hromadí nečistota a povrch sa začne hromadiť. Oprava spekaného podkladu je sama o sebe komplikovaná a nákladná: poškodený kus sa odreže z dosky a nalepí sa náplasť. Existuje tretia možnosť - grafitová základňa, najrýchlejšia, najsilnejšia a najdrahšia. Je vždy čierna a nachádza sa na špičkových snowboardoch pre profesionálnych jazdcov.

GUMOVÉ TESNENIE - tlmí vibrácie.

TORSION BOX - určuje tvar prierezu dosky, je vyrobená zo sklenených vlákien (laminát) - materiál naplnený sklom s pevnosťou a trvanlivosťou kovu a odolnosťou polyméru. Toto je hlavná časť, ktorá dáva doske silu a odolnosť. Je to práve tá, ktorá pri jazde zodpovedá za všetky bremená, vďaka nej sa jazda na palube. Sklolaminát umožňuje doske sa nedeformovať, je odolný voči mechanickým a tepelným vplyvom a zároveň má malú hmotnosť. Obsahuje jadro snowboardu a rôzne doplnkové vložky z rôznych materiálov (kov, drevo alebo kompozitný materiál). Môžu byť pozdĺžne - na zvýšenie torznej tuhosti alebo tuhosti chvosta (freeridové dosky), ako aj pechernye, cruciform a ďalších - na zosilnenie určitých častí dosky, napríklad držiakov základne.

CORE - je umiestnená vo vnútri torznej skrine a určuje tuhosť, ovládateľnosť, stabilitu, trvanlivosť a hmotnosť dosky. Môže byť drevená alebo kompozitná. Drevené jadro sa považuje za najlepšie: dáva dobré charakteristiky stability pri vysokých rýchlostiach a pri prevádzke snowboardu sa nedeformuje. Mínus dreveného jadra je ťažký. Takéto jadro sa často nachádza na doskách freeridu a na doskách freestyle, v ktorých je dôležitá ľahkosť a ovládateľnosť, je kompozit vhodnejší.

LAMINOVANÝ POVRCH (kryt) - horná časť snowboardu, zvyčajne so vzorom, na ktorom sú držiaky. Môže byť lesklý alebo matný. Kryt snowboardu sa neopravuje, ak je poškodený, pretože to nemá vplyv na výkon dosky. Lesklé povrchy sú náchylnejšie na rôzne škrabance a iné poškodenie. Matné povlaky sa ťažšie poškodia, takže sa takéto dosky často používajú v prenájme.

Podľa dizajnu sa snowboardy v závislosti od pripevnenia hornej plochy delia na:

 • sendvič - bočná stena dosky je relatívne zvislá a je samostatným kusom materiálu. Klasika žánru, ľahko opraviteľná.
 • viečko (zakryté) - bočná stena je pokračovaním horného ozdobného krytu snowboardu. Lepšie udržuje oblúk pri vysokej rýchlosti a zrážke do tvrdého snehu a ľadu, ale opravy sú oveľa drahšie.

Kant - oceľové kovové vložky na bokoch snowboardu, ktoré zaisťujú pri rohoch sneh. Pri normálnom korčuľovaní by hrany mali byť ostré, preto by sa mali pravidelne ostriť.

bremien - priechodnými otvormi na hornom povrchu snowboardu, ktoré sú určené na upevnenie. Môžu byť prítomné v rôznych množstvách. Čím viac párov hypoték na palube, tým presnejšie môžete nastaviť polohu nôh pri jazde.

Ak sú hypotéky odsadené od chvosta, je to smerový (smerový) doska pre freerid, obvykle je chvost takýchto dosiek dodatočne zosilnený.

Ak sú hypotéky umiestnené symetricky voči stredu dosky - to Twin tip na ktorom môžete jazdiť s akoukoľvek vodiacou nohou bez ďalších úprav a je ľahšie vykonávať rôzne triky. Twin Tip sa považuje za dosku pre voľný štýl.

Existujú dosky, ktoré v závislosti od pohybu upevňovacích prvkov na hypotékach v rôznych polohách môžu byť smerové aj dvojité. Takéto dosky sú najuniverzálnejšie.

Treba tiež poznamenať, že existujú snowboardy s neštandardným dizajnom hypotéky. Napríklad Burton na svojich snowboardoch vytvára hypotéky vo forme trojuholníkov, pre ktoré sú vhodné iba držiaky Burton (zvyšok je možné upevniť iba pomocou špeciálneho disku). Tieto hypotéky sú súčasťou systému Freedom Goove, keď je možné hypotéky ľahko pohybovať po doske pozdĺž špeciálnych vodidiel jednoducho uvoľnením skrutiek. To je výhodné, ak potrebujete rýchlo a často zmeniť štýl jazdy a ako výsledok aj svoj postoj. Pod doskami Freedom Goove uvoľňuje Burton špeciálne spojovacie prvky označené EST, ktoré sa nedajú pripevniť na bežné hypotéky.

Monitorovanie dĺžky skrutiek sa zdalo zaujímavé. Nemali by byť príliš dlhé a mali by sa opierať o čelnú stranu hypotéky, inak sa upevňovacie prvky nedržia pevne a hypotéky sa zhoršujú.

Teraz sa pozrime, čo znamenajú vlastnosti obvykle uvedené v popisoch dosiek a ako si vybrať, čo je skutočne potrebné.

Možnosti snowboardu

Teraz vieme, z čoho je snowboard vyrobený, práve táto štruktúra dáva snowboardu také vlastnosti.

Úroveň korčuľovania. Typy lyžiarov zvyčajne vyzerajú takto: začiatočníci, pokračujúci, pokročilí. Stanovenie úrovne je pomerne ľahké, stačí dodať, že nemusíte klamať. Ak ste korčuľovali prvú sezónu a dosiahli pokrok, nemusíte sa považovať za pokročilého jazdca. Doska pre stúpencov vám bude vyhovovať, je to tým, že môžete dosiahnuť nové výšky. Pokročilá doska vám pravdepodobne nielenže poskytne potešenie, ale môže viesť aj k vážnemu zraneniu.

Pozdĺžna tuhosť. Dosky sa obvykle delia na mäkké, stredné a tvrdé. Takmer každý výrobca má svoju vlastnú stupnicu tuhosti, čo veľmi sťažuje porovnávanie. Ak chcete pocítiť pozdĺžnu tuhosť dosky, položte ju na chvost pod uhlom 45 stupňov k podlahe a voľnou rukou stlačte do stredu. Čím ľahšia je doska, tým je mäkšia. Tuhosť dosky by sa mala zvyšovať postupne, spolu s rýchlosťou a úrovňou korčuľovania, pretože pri nízkych rýchlostiach sú tvrdé snowboardy nekontrolovateľné, rovnako ako mäkké snowboardy sú nekontrolovateľné pri vysokých rýchlostiach. Správna tuhosť je teda úplnejším jazdcom.

Krútiaca tuhosť, to znamená, tuhosť skrútenia dosky v špirále. Tento parameter ovplyvňuje stabilitu správania snowboardu pri rýchlosti. Ak chcete zistiť, musíte zovrieť chvost doska medzi chodidlami nôh a pokúsiť sa otočiť jej nos v smere alebo proti smeru hodinových ručičiek. Čím je to ľahšie, tým mäkšia doska je zvyčajne určená pre začiatočníkov. Rovnako ako v prípade pozdĺžnej tuhosti, pokračujúcich a ešte pokročilejších jazdcov, ktorí prešli na slušné rýchlosti, potrebujete dosku s vyššou torznou tuhosťou. Tu však nemusíte preháňať a objektívne hodnotiť svoju úroveň korčuľovania, aby ste nezískali absolútne nekontrolovateľnú dosku.

Odolnosť (kliknutie), To je schopnosť snowboardu po deformácii sa vrátiť do pôvodnej polohy. Stáva sa to nízko a vysoko. Nevyhnutné pre úspešné pristátie po skoku, zabezpečené vložkami z uhlíkových vlákien a Kevlaru. Snowboardy pre freestyle majú vysokú elasticitu a pre freeridy sú spravidla nízke.

Polomer bočného rezu (alebo sústruženie). Stáva sa malý / hlboký (asi 7 m), stredný (8-9 m) a veľký (viac ako 10 m). Malý polomer (známy ako hlboký bočný výrez alebo úzky pás, tj úzky stred dosky) znamená, že takáto doska vytvorí na svahu malé oblúky, čo zaisťuje ovládateľnosť a je potrebné pre voľný štýl. Veľký polomer (zodpovedajúci širokému pásu) umožňuje doske popisovať veľké oblúky pri vysokých rýchlostiach, ktoré freerideri potrebujú. Priemerný polomer má univerzálne dosky All Mountains pre tichú jazdu pri stredných rýchlostiach.

Efektívna dĺžka hrán. Toto je časť hrany, ktorá je v kontakte so svahom, keď idete po oblúku. Čím väčšia je účinná dĺžka hrán, tým stabilnejšia je doska pri rýchlosti, ktorá je potrebná na vyrezávanie a freeride.

Priehyb (Prevýšenie) - obrys snowboardu, ak leží na rovnom povrchu na základni. Stáva sa to tradičné (doska sa dotýka povrchu v dvoch bodoch v oblasti úchytiek, pás je zdvihnutý nad rovinou, považuje sa za univerzálny). spiatočný (Reverzný, banánový) - nos a chvost dosky sú zdvihnuté, doska sa dotýka povrchu jedného presne uprostred. Uľahčuje to vznášanie sa v hlbokom snehu, ktorý je potrebný na freeriding. byt odklon (Flat) - to znamená, že absencia odklonenia zjednodušuje vykonávanie prvkov freestyle. zmiešaný odklon (Medley) - odklon komplexného tvaru kombinujúci rôzne (alebo všetky naraz) typy odklonení. Zvyčajne ide o experimenty výrobných spoločností.

Kde kúpiť snowboard?

Boh vám zakazuje kúpiť dosku v Sportmaster, Decathlon alebo v stánkoch v IPshnikov, ktorí sa snažia pošmyknúť odpadky.

Ak ste si toto všetko už prečítali, potom je vaša túžba kúpiť si skvelú dosku. Preto odporúčame nákup vo veľkých špecializovaných predajniach s dobrou povesťou. Robíme to v našej milovanej trajektórie , máme tu kartu, takže každý, kto chce získať 5% zľavu - napíšte na [email protected], povedzte ako)))) Ďalším najlepším hodnoteným obchodom je potrubie (existuje aj zľava 5%). Spravidla sa po obídení trajektórie a Kant nájde potrebné veci. V Petrohrade je stále Boardshop č. 1 , Napodiv, ale v rovnakej trajektórii alebo v Kant alebo Bordshop, vybavenie vyjde lacnejšie vďaka všetkým týmto zľavám a bonusom.

Ale hlavná vec je záruka kvality. Spravidla platí, že dobrá doska slúži po dlhú dobu a po dlhú dobu bude jazda na nejakých Decathlon Wedze úplne nízka.

Теперь Вы точно купите правильный сноуборд и сможете сполна оторваться на склоне!

Как правильно выбрать сноуборд

Первым делом нужно понять зачем Вам это. Глядя на красивые ролики и картинки в лентах Ваших друзей в соцсетях возникает желание заняться тем же, ведь это так круто и просто? Но это не на велосипеде прокатиться в парке, хотя даже от подобных поездок с непривычки тело побаливает.

V prvých dňoch skúmania dosky v snehu sa môžete stať jedným z hrdinov nudnej jazdy, ktorá bojuje s rôznymi časťami tela, keď spadnete do „detského bazéna“ (bezpečná oblasť pre deti a začínajúcich jazdcov). Na nepohodlnej doske, v nepohodlných topánkach, v smiešnych pózach a na tvrdom snehu. Nie vždy prvý výlet, ktorý sa naučí zimné športy, je zábavnejší ako únava a bolesť.

Nezabudnite na bezpečnosť. Závisí to od nasledujúcich faktorov:

 • ak má jazdec na hlave prilbu,
 • znalosť lyžiarskych techník a pravidiel bezpečného správania pri rôznych poveternostných podmienkach a pri rôznych typoch zjazdoviek,
 • správne vybavenie a súpis, ktorý poskytne potrebnú rýchlosť a bezpečnosť na trati.

Chyby pri výbere prvej dosky na snowboard

Zjazd z hory v snehu má veľa jemností, od ktorých závisí typ potrebného vybavenia. Náklady na zásoby sú dosť vysoké, takže chyba pri výbere môže mať negatívny vplyv na peňaženku kupujúceho.

Prvé pravidlo pre začiatočníkov: pred zakúpením vlastnej rady sa musíte rozhodnúť, kde a kedy budete jazdiť. Pre začiatočníkov nebude čítanie odbornej literatúry, hľadanie rady od skúsených remeselníkov a prenájom vybavenia pre prvé zostupy na mieste. Nájomné bude stáť 3 až 10 krát lacnejšie ako nákup. Ak je prenajaté konkrétne vybavenie nepohodlné, môžete si vždy prenajať ďalšie. Čo sa nedá povedať o už zakúpenom produkte.

Pokračujeme v uskutočňovaní algoritmu akcií, ktoré určujú správnu prípravu začiatočníka na lyžovanie. Toto je iba vaša vlastná skúsenosť, založená na prenájme rôznych zariadení alebo nákupe, ak sa nebojíte urobiť chybu v charakteristikách a minúť peniaze navyše.

Výber snowboardového vybavenia

Nákup a používanie dosky neprinesie potešenie, ak zistíte, že máte na sebe zlé oblečenie. Dokonca aj zdanlivo maličkosť, ako je nedostatok „buffov“, môže za určitých podmienok veľmi pokaziť príjemný pocit z lyžovania.


Výber vhodného vybavenia nie je menej zábavný ako výber samotnej dosky na zostup zo zasnežených vrcholov. Sortiment a počet značiek navyše uspokojí akýkoľvek dopyt a vkus. Rozumným riešením je získať najlepšiu kombináciu kvality, krásy a ceny. Napríklad oblečenie pre snowboarding vyrábané spoločnosťou St. Petersburg spoločnosti Stayer.

Vezmite „priedušné“ oblečenie. V takom prípade sa po ukončení fyzickej aktivity nezchladne. Nadbytočná vlhkosť uniká cez membránové tkanivo a zachová sa pohodlie. Ak máte v pláne aktívne jazdiť a nie len oddychovať v horách, neberte si ľahké zariadenie, zlúčí sa s farbou snehu. Pretekár, ktorý prekračuje povolený čas, nemusí mať čas na stretnutie.

Odporúčané veľkosti snowboardu v závislosti od výšky a hmotnosti jazdca


Ak nie je k dispozícii žiadna tabuľka, je možné vypočítať dĺžku. Bude menší ako vaša výška o 15 centimetrov. Vybranú dosku musíte vyskúšať umiestnením zvisle pred seba. Ak je hrana nad kľúčnými kosťami a pod bradou - veľkosť je správna. Ak ste masívny človek, pridajte 5 centimetrov a naopak, ak je ľahší ako priemer, sklopte dosku o 5 cm. Ak ste nikdy korčuľovali, je lepšie pridať ďalších 10 centimetrov.

Šírka by nemala byť menšia ako vonkajšia veľkosť topánok. V opačnom prípade bude ťažké vyhnúť sa šmyku chvosta a nosa a tiež nebude možné dosiahnuť dokonalú kontrolu okrajov snowboardu. Tu je všetko jednoduché, pretože iba dve kategórie sa rozlišujú podľa šírky: štandardná a široká. Ten má zmysel používať iba pre majiteľov veľkých nôh a pre tých, ktorí chcú jazdiť na obláčku, čerstvo napadnutom mäkkom snehu.

Ako ovplyvňujú konštrukčné parametre výber snowboardu

Tuhosť závisí od konštrukčných prvkov. Na zjazdovkách pripravených snehovými kamienkami sú tu vysoké a vysoké rýchlosti. Používajú sa iba s tvrdými krepami a topánkami na freeriding alebo carving. Mäkké dosky sú vhodnejšie pre freestyle, pretože sa pri vykonávaní trikov ľahšie ohýbajú.

Obvykle má snowboard tuhosť na stupnici od 1 do 10 a stupnice tohto ukazovateľa sú rôzne pre rôznych výrobcov. Pre začiatočníkov je vhodná priemerná úroveň.

Ďalším kritériom je zakrivenie. Toto je profil dosky pri pohľade zboku. Ovplyvňuje oblasť kontaktu so snehom, a tým aj manipuláciu.

Typy výchyliek:

 • klasika (prehnutie),
 • spätný chod (rocker),
 • rovinný (plochý).

Pomerne dobré pre akýkoľvek štýl, ale kvôli svojej univerzálnosti to bude korčuľovanie na strednej úrovni. Stred v nezaťaženom stave nedosahuje povrch. Pri manévrovaní hrany pracujú po celej svojej dĺžke a rovnomerne tlačia na sneh v kontakte so svahom. To dáva manévrovaniu predvídateľnosť.

Vychýlenie chrbta

Takáto doska v profile pripomína kolískové rameno zakrivené nadol. Nos a chvost zdvihnutý súčasne zjednodušujú vykonávanie trikov a uľahčujú otáčanie pri jazde po koľajniciach a boxoch. Pre podobnosť profilu s banánmi bola táto deformácia prezývaná. Zvýšené konce sa zriedka pripnú k snehu a znižujú pravdepodobnosť pádu, keď na iných modeloch môžete „uchopiť hranu“.

Zhrnutie, ako zvoliť dĺžku snowboardu pre začiatočníkov

 • Identifikujeme potrebu tohto športu.
 • Určujeme finančnú schopnosť vybavenia.
 • Nakupujeme správne oblečenie pre snowboarding.
 • Určite stojan na prednej nohe.
 • Vypočítame príslušnú dĺžku dosky.
 • Rozhodnite sa o štýle jazdenia.
 • Overujeme správnosť výberu štýlu na prenajatom zariadení.
 • Opäť skontrolujeme platnosť štýlu a veľkosti.
 • Kúpili sme dosku, ktorá sa hodí pre antropometriu a má vzhľadovú podobu.
 • Ideme do hôr a vyskúšame nákup v obchode.

S otázkou, ako zvoliť najlepší snowboard, topánky, viazanie a oblečenie, môžete kontaktovať predajcu na konkrétnom trhu. Vyhnete sa tým chybám a zakúpite si potrebné vybavenie špeciálne pre vaše údaje. Špecifikácie zásob rôznych značiek sa môžu líšiť rôznymi spôsobmi. Dokonca ani model s rovnakým názvom uvedený v rôznych rokoch nebude rovnaký.


Zimné športy sú silne ovplyvňované počasím - v horách je to premenlivé a situácie v podmienkach nízkej okolitej teploty sú niekedy nepredvídateľné. Aby sme na týchto faktoroch nezáviseli, je dôležité pri výbere efektívneho zariadenia zaujať zodpovedný prístup. Ruskú spoločnosť Stayer, ktorá sa už 19 rokov špecializuje na výrobu športového náradia, ponúka vynikajúci sortiment lyžiarskeho a snowboardového oblečenia a doplnkov pre každý vkus a rozpočet.

Ako si vybrať ten správny snowboard pre seba

Snowboarding je intenzívne sa rozvíjajúcou formou športu, ale aj outdoorových aktivít. Pre začiatočníka, ktorý sa rozhodol vydať sa na náročnú cestu jazdca, je veľmi ťažké zvoliť si dosku nezávisle podľa všetkých bezpečnostných pravidiel, preto by ste sa mali predtým, ako pôjdu do obchodu so športovým tovarom, oboznámiť s hlavnými tézami výberu snowboardu. V našom článku sa naučíte, ako si vybrať snowboard pre začiatočníkov a nielen.

Základné pravidlá a vlastnosti pre výber snowboardu

Ktorý snowboard si vybrať? Najskôr je potrebné povedať, že mnoho športovcov považuje snowboarding za čisto individuálnu vec. Je to spôsobené skutočnosťou, že doska pre jazdu je vybraná s ohľadom na fyzikálne vlastnosti osoby. Požičaním si rady od priateľa môžete nielen rozbiť inventár, ale aj sami seba poškodiť. Preto, ak sa rozhodnete pre snowboarding, budete si musieť kúpiť vlastnú lyžiarsku dosku, viazanie, snowboardové topánky a ďalšie vybavenie.

Ako si vybrať kombinézu pre snowboard a urobiť chybu pri výbere?

Zistite, kde a na čo je lyžiarske stredisko Abzakovo známe, prečítajte si článok.

Ak ešte neviete, ako si vybrať správny snowboard pre seba, prečítajte si naše pokyny. Ak to chcete urobiť, musíte najprv:

 • Vyberte si štýl jazdy. Typ vybavenia, ktoré potrebujete, závisí od toho, aký štýl sa budete vyvíjať - jibbing, carving, slalom, freestyle alebo freeride,
 • Oboznámte sa s vybavením vhodným pre vybraný štýl,
 • Rozhodnite sa o mieste a frekvencii lyžovania.

Snowboard má niekoľko vlastností, ktoré stojí za to preskúmať.

 • Po prvé, rôzne dosky majú rôznu tuhosť. Pri určovaní tuhosti dosky je potrebné vziať do úvahy nielen to, ako doska zapadá do zvoleného štýlu jazdy, ale aj úroveň zručnosti pre snowboarding. Čím nižšia je, tým mäkšia doska by mala byť.
 • Po druhé, snowboardy sa líšia flexibilitou dosiek. Začiatočníci by si mali zvoliť ľahko skladacie dosky kategórie Easyflex, skúsenejšie a agresívnejšie dosky - dosky kategórie Midflex a Fullflex.
 • Po tretie, tvar snowboardu. Táto vlastnosť ovplyvňuje predovšetkým rýchlosť jazdy.

Existujú také druhy dosiek, ako sú:

 1. Smerové - v takýchto doskách je predná časť dlhšia ako zadná časť a sú vhodné na normálnu jazdu,
 2. TwinTip - päta dosky a jej nos sú rovnako veľké. Dosky sú určené na jazdu zozadu,
 3. Directional - TwinTip - proporcie päty a špičky snowboardu sú rovnaké, ale líšia sa tuhosťou.

Ak uvažujete o tom, ako si vybrať snowboard pre začiatočníkov, ktorí na horských svahoch nebudú robiť bláznivé piruety, potom budú optimálne mäkké univerzálne snowboardy kategórie Easyflex typu Directional. Opravy „kvality“ snehu sú možné: ak musíte jazdiť na umelom snehu alebo na ľade, doska by mala byť pevnejšia.

Po preštudovaní všetkých týchto nuancií, po rozhodnutí o vlastnostiach budúcej dosky a odchode do obchodu by ste sa mali najprv zoznámiť so sortimentom snowboardových dosiek, prečítať si o nich recenzie a požiadať skúsených snowboardistov o radu.

Dôkladná štúdia by sa mala podrobiť nielen pozitívnej spätnej väzbe o konkrétnom zariadení a jeho výrobcovi, ale aj negatívnej spätnej väzbe.

Obchod by nemal byť vedený návrhmi manažéra: jeho hlavnou úlohou je predávať tovar, o kvalitu ktorého veľa z nich vydrží naposledy. Nemali by ste si zobrať snowboard bez záruky na neho a tých, ktoré sa nedajú opraviť v službách: vysoká cena nezaručuje primeranú kvalitu vybavenia.
Ako si vybrať veľkosť snowboardu? Konečnému stanoveniu rady pred nákupom by malo predchádzať výber tabule podľa výšky a hmotnosti budúceho jazdca. Toto bude prediskutované nižšie.

Ako si vybrať snowboard podľa výšky

Výber snowboardu iba podľa výšky je jednou z najčastejších chýb, ktorú urobili začínajúci jazdci.

Ako si teda zvoliť dĺžku snowboardu? Všeobecné pravidlo pri určovaní dĺžky dosky sa môže považovať za podmienku, že vo vertikálnej polohe by doska mala byť v rozmedzí ± 2 cm od okraja brady.

Ak je hmotnosť a výška osoby v správnom pomere k sebe, dĺžka dosky by sa mala určiť podľa pomenovaného ukazovateľa. Ak sú neprimerané, čím vyššia je osoba, tým dlhšia by mala byť doska.

Pozrite sa na fotografie rôznych vzorov snowboardových dosiek:

Ako zvoliť veľkosť snowboardu podľa hmotnosti

Hmotnosť jazdca je určujúcou charakteristikou pri výbere dĺžky snowboardu. Týmto jazdec ovláda dosku na koľaji. Z toho je zrejmé, že čím menej človek váži, tým kratšia by mala byť doska. Toto pravidlo by sa však nemalo obmedzovať len na jedno.

Pre správny výber snowboardu by ste mali použiť špeciálne tabuľky zhody ľudskej hmotnosti a dĺžky dosky. Tieto tabuľky vám jasne ukážu, ako zvoliť veľkosť snowboardu:

Ako si zvoliť veľkosť snowboardov pre mužov
Hmotnosť (kg)freestylefreerideuniverzálne
30-55151-152149-150
45-60148-149153-154151-152
50-65150-151155-156153-154
55-70152-153157-158155-156
60-75154-155159-160157-158
65-80156-157161-162159-160
70-85158-159163-164161-162
75-90160-161165-166163-164
80-95162-163167-168165-166
>90>163>168>166

Definícia veľkosti snowboardov pre ženy
Hmotnosť (kg)freestylefreerideuniverzálne
30-45139-140142-144140-142
35-50141-142145-146143-145
40-55143-144147-148146-147
45-60145-146149-150148-149
50-65147-148151-152150-151
55-70149-150153-154152-153
60-75151-152155-156154-155

Pri približnom určení výšky hracej plochy sa musíte zamerať na skutočnosť, že pri freeridee by hracia plocha mala byť o 90 bodov vyššia ako ukazovateľ hmotnosti jazdca, zatiaľ čo freestyle - o 95.

Mnoho moderných výrobcov snowboardových dosiek ako hlavnú charakteristiku vybavenia udáva hmotnosť osoby, pre ktorú je tento snowboard vhodný. Preto nie je potrebné zapamätať si korešpondenčnú tabuľku.

Po zakúpení snowboardu ho musíte pripraviť na každú sezónu. Prečítajte si o tom, ako naostriť hrany, parafínové a cyklistické snowboardy, v našej recenzii.

Ako si vybrať snowboardové držiaky

Pri kúpe dosky je dôležitým bodom určenie jej šírky. Táto funkcia určuje veľkosť úchytov obuvi. Preto pri kúpe dosky by ste si ju mali zvoliť tak, aby na zvolenom snowboarde bolo možné pripevniť topánky vhodné pre jazdca vo veľkosti.

Ak neviete, ako zvoliť snowboardové držiaky, najjednoduchší spôsob je nasledovať tabuľka kovania pre pánsku obuvvyzerá to takto:

 • pri domácich veľkostiach 38 - 41 je potrebné vziať dosku so šírkou pásu S,
 • pre veľkosti 41 - 43 - M,
 • a pre veľkosti väčšie ako 43 je vhodná doska so šírkou pásu L.

Pre ženy s veľkosťou nôh

 • 35,5 až 40 montážnych úchytiek M,
 • pre menšie rozmery musíte použiť dosku šírky S,
 • pre veľké - L.

Pri výbere úchytov by ste mali venovať pozornosť tým, ktoré odporúča výrobca vybraného snowboardu. Nestojí za to prenasledovať nové produkty: ich použitie, ktoré sa v praxi netestovalo, môže v budúcnosti stáť nováčika.

Podľa zvoleného štýlu a vhodného snowboardu by sa malo pamätať na to, že pre „rýchle“ lyžovanie by mali byť držiaky kovové. V tomto prípade, ani pre freestyle, ani pre potápanie, v žiadnom prípade nemôžete vziať automatické zipsy.

Úspora pri inštalácii a kúpe svietidiel sa neodporúča. Túto službu radi poskytneme v obchode so športovým tovarom, v ktorom sú zakúpené spojovacie prvky.

Na záver by som chcel ešte raz zdôrazniť hlavné body, ktoré pomôžu pri výbere správneho snowboardu:

 • Úspora na snowboardovom vybavení sa neodporúča. Nemá zmysel utrácať peniaze za nadmernú funkčnosť,
 • Pri výbere typu dosky musíte venovať pozornosť trom bodom: kto bude používať snowboard, prečo ho bude používať a kde,
 • Pri kúpe snowboardu musíte brať do úvahy recenzie skúsených snowboardistov, hmotnosť a výšku budúceho jazdca, veľkosť jeho nôh.

Zohľadnite vyššie uvedené tipy a potom bude snowboard kľúčom k svetu tých najjasnejších dojmov a pozitívnych emócií.

Navrhujeme tiež, aby ste sa oboznámili s inštrukciami pre video o tom, ako si kúpiť snowboard:

Pin
Send
Share
Send
Send