Užitočné tipy

Ako používať mikrovlnnú rúru?

Pin
Send
Share
Send
Send


Mikrovlny sú elektromagnetické vlny s dĺžkou od jedného milimetra do jedného metra alebo ekvivalentné frekvencii od 300 MHz (0,3 GHz) do 300 GHz. Existuje veľmi široká škála parametrov vrátane: UHF (ultrafrekvenčné - decimeter), mikrovlnné (ultrafrekvenčné - centimetrové vlny), EHF (extrémne vysoké frekvencie - milimetrové vlny) vlny. Rôzne zdroje používajú rôzne vlny.

Mikrovlnka je jedinečný stroj a môže sa zdať veľmi komplikovaný, iba ak s ním nie ste oboznámení. V tomto článku sa dozviete, ako ho používať.

Pravidlo jedna - správna inštalácia

Správna inštalácia pomôže zabrániť rozbitiu, skratu, požiaru a dokonca výbuchu.

Čomu by ste mali venovať pozornosť:

 1. Silný, plochý, stabilný, vhodný povrch na inštaláciu. Musíte si byť istí, že zariadenie nespadne, nebude sa nakláňať.
 2. Samostatný uzemnený výstup. Mikrovlnná rúra je veľmi výkonné zariadenie. Uzemnenie vás ochráni v prípade preťaženia siete, skratu.
 3. Vetranie zadarmo. Kachle netlačte pevne k stene, nechajte medzeru najmenej 15 cm, aby nedošlo k prehriatiu. Ak inštalujete zariadenie do skrinky, vyvŕtajte v zadnej stene vetracie otvory.
 4. „Konflikt“ domácich spotrebičov. Mikrovlnná rúra na chladničke zaistí jej chladenie potravín pri plnej kapacite. V blízkosti televízora alebo rádia bude rušiť elektromagnetické vlny. Práčka, ktorá stlačí vaše obľúbené džínsy pod sporák, môže ľahko rozstreknúť čerstvo vyhrievanú polievku.

Pravidlá čistoty

Správna a včasná starostlivosť pomôže vyhnúť sa mnohým poruchám a problémom:

 1. Po každom použití utrite vnútro rúry vlhkou, čistou handričkou a špongiou.
 2. Používajte špecializované výrobky pre jemnú starostlivosť.
 3. Nepoužívajte chlór, zásadité ani iné agresívne abrazívne čistiace prostriedky.
 4. Smaltovanú sľudovú dosku nepoškrabajte drsnými kefami.
 5. Pravidelne vytiahnite všetky vnútorné odnímateľné časti, aby ste ich vyčistili: na nich sa tiež zhromažďujú mriežky, podnos, priečka - mastnota a nečistoty.
 6. Nezabudnite utrieť včas, ventilačnú mriežku vysajte, aby sa nezanášala prachom a tukom.

Núdzové čistenie

Zanedbali ste pravidlá prevádzky a vybuchli ste jednu zo zložiek budúceho jedla? Osvedčené triky pomôžu eliminovať následky galantnej smrti paradajky alebo klobásy. Po pridaní malého množstva sódy, citrónovej šťavy, kyseliny citrónovej alebo octu do nej vložte do rúry nádobu s vodou podľa vášho výberu. Zahrejte sa na päť minút. Vlhkosť sa usadí na stenách, zmäkčí vysušené zvyšky, ľahko ich odstránite mäkkou špongiou. Nezneužívajte túto metódu - kyselina môže sklovinu postupne ničiť, musíte mikrovlnnú rúru odovzdať do šrotu v predstihu. Preto - iba v núdzových prípadoch! Pred ručným čistením vždy odpojte zariadenie od elektrickej siete.

Pokyny a pokyny znova!

Niektoré prevádzkové pokyny zaberajú v krabici viac miesta ako samotné zariadenie a ich čítanie je dosť únavné. Zvládnutie domácich spotrebičov metódou vedeckého strkania tiež nie je najlepšou možnosťou, ktorú môžete zlomiť alebo trpieť. Preto nezanedbávajte užitočný dokument, pretože každý model je trochu jedinečný. Každá mikrovlnná rúra je navyše sprevádzaná platňou so stanoveným časom na rozmrazovanie a varenie bežných výrobkov, receptami pre rýchle a zdravé jedlá, ktoré sa dajú pripraviť v rúre. Rovnako ako chybové kódy, odomknutie (ak si nepamätáte, ako odomknúť ochranu dieťaťa). Ak z nejakého dôvodu nemáte túto nádhernú malú knihu, môžete si ju zadarmo stiahnuť na internete. Odkazy na zdroje https://mnogo-dok.ru, http://verttrev.ru/inst/ môžu byť pre vás užitočné.

Podmienky používania, univerzálne pre všetky značky:

 1. Nezapínajte otvorenú alebo prázdnu mikrovlnnú rúru.
 2. Nedávajte dovnútra kovové predmety, nádoby so zlatým okrajom.
 3. Neohrievajte vajíčka!
 4. Výrobky s hustou škrupinou (klobásy, ovocie, zelenina), sa prepichujú na niekoľkých miestach.
 5. Neohrievajte detské (dospelé) jedlo so zatvoreným vekom, konzervovaným jedlom, džúsmi vo vákuovom obale.
 6. Vyhrievanú misku prikryte špeciálnym plastovým uzáverom.
 7. Pred vyberaním horúcich potravín noste rukavice bez prstov.
 8. Nepohŕňajte svojich domácich miláčikov. Urobte si pár slov - ani to neskúšajte.
 9. Nepoužívajte chybné zariadenie. Ak dôjde k vonkajšiemu alebo vnútornému poškodeniu, iskrám, podozrivým zvukom, nepredvídateľnému správaniu - v náručiach a opravách! Alebo majster doma. Nefungujte, kým sa príčina formálne neodstráni.

Ako zvýšiť výkon?

Pomocou tlačidiel na ovládacom paneli. Priemerný rozsah nastavenia je od 100 do 1 000 wattov. Čím vyšší je výkon, tým intenzívnejšie je kúrenie.

Teraz viete, ako používať mikrovlnnú rúru, môžete bezpečne spustiť prevádzku. Prajeme vám úspešné kulinárske experimenty!

Čo sú mikrovlny

Mnoho majiteľov mikrovlnných rúr nie je informovaných o ich fungovaní a nevie, ako sa v nich jedlo zohrieva a rozmrazuje. Zo samotného názvu je však zrejmé, že hlavným „protagonistom“ sú mikrovlny.

Ide o ultrafrekvenčné elektromagnetické žiarenie - 2,4 GHz. Mnoho ľudí si pamätá z fyziky: keď je látka zahrievaná, jej molekuly sa zrýchľujú - najprv tie, ktoré sú bližšie k teplu, a potom zdieľajú energiu s ostatnými vzdialenými molekulami.

Ak vložíte mrazený výrobok do panvice, na vonkajšej strane bude horúci a zľadovatený. V mikrovlnných rúrach je opak pravdou. Vlny tu prenikajú dovnútra. Keď vytiahnete zahriaty koláč z „inteligentnej“ rúry Samsung alebo LG, uvidíte, že je vo vnútri horúci a na povrchu teplý.

Mikrovlnná rúra je krátka elektromagnetická rádiová vlna, ktorej frekvencia sa takmer zhoduje s frekvenciou žiarenia mobilných telefónov. Preto v blízkosti mikrovlnných rúr nefungujú mobilné komunikácie dobre.

Kúpil si mikrovlnnú rúru - čo robiť

Ak sa práve zoznámite s mikrovlnným zariadením, potrebujete pokyny, ktoré sú vždy súčasťou balenia. Ako ďalej sa dozviete o účele tlačidiel a funkciách získaných zariadení? Iba skúsenosťou - ale bude to trvať veľa času a môžete nechtiac niečo poškodiť.

Prvá vec, ktorá vzrušuje ľudí, ktorí si kúpili mikrovlnnú rúru, je, ako ju zapnúť. Pri prvom použití postupujte nasledovne:

 • Postavte spotrebič na stôl, poličku alebo iné rovné miesto.
 • Zapnite zariadenie zasunutím zástrčky do elektrickej zásuvky.
 • Teraz spustite prístroj. V rôznych modeloch sa zaradenie môže vykonať rôznymi spôsobmi:
  - tlačidlo „Štart“ alebo „Cook“,
  - otočením časovača - po nastavení času sa kachle zapnú.

Ak rúra funguje, po zapnutí bude fungovať.

Prečo potrebujem časovač

Časovač v niektorých modeloch hrá úlohu prepínača, ale jeho hlavným účelom je regulovať čas varenia. S ním môžete nastaviť, koľko sa jedlo bude pripravovať.

Časovače sú rôzne. Čas je možné nastaviť otáčaním otočného voliča, až kým sa nezobrazí hodnota vytočená používateľom. Môže byť tiež nastavená pomocou množiny čísel pomocou klávesnice. Ak chcete zvoliť najlepší čas, pozrite si informácie na obale alebo v recepte.

Hlavné chyby používateľov

Najväčšia chyba je ignorovanie pokynov, Bez pochopenia podstaty zariadenia je ľahké vyvolať poruchu.

Je dôležité pochopiť: mikrovlny pôsobia iba na molekuly H2O. Preto sa v mikrovlnnej rúre môžu variť iba výrobky obsahujúce vodu. Pri zohrievaní výrobkov s nízkym obsahom musíte do blízkosti umiestniť nádobu s tekutinou.

Ak sa stojan neotáča, misa sa nebude rovnomerne zohrievať - ​​z jednej strany bude horieť a z druhej bude surová. To neplatí iba pre invertorové modely, nemajú rotujúcu panvicu.

Je dôležité si zapamätať: nie je možné prerušiť uvedený proces varenia, pridať korenie pred začiatkom alebo po dokončení.

Ako predĺžiť životnosť mikrovlnnej rúry

Používanie mikrovlnnej rúry podľa pravidiel môže výrazne predĺžiť jej životnosť. Dobrý kachle môžu slúžiť bez problémov po celé päťročné obdobie a ešte viac. Ak rúra funguje:

 • pracuje ticho
 • žiadne iskrenie v komore
 • bez zápachu
 • dvere sa pevne zatvárajú.

Dôležité! Pamätajte, že poruchy pece sú pre jej majiteľa nebezpečné. Ak dôjde k poruche, okamžite odneste mikrovlnnú rúru do servisu.

Dĺžka používania závisí od dodržiavania pravidiel používania: používajte špeciálne jedlá a varte, berte do úvahy odporúčania vývojárov.

Aby prvé použitie neprinieslo sklamanie, je dôležité riadiť sa pokynmi výrobcov. Je zakázané:

 • zapnite zariadenie prázdnou kamerou,
 • zapnite spotrebič, ak je hmotnosť jedla menšia ako 50 g,
 • používať kovové riady
 • prekročiť primeraný čas varenia - hrozí nebezpečenstvo požiaru,
 • so snahou utrieť ochrannú clonu - doštičku zo sľudy (je umiestnená v komore, obvykle na bočnej stene),
 • zahŕňajú v prípade zjavných chýb: prasknuté sklo, voľné dvere atď.,
 • teplé alebo varené vajcia
 • do komory vložte pevne utesnené nádoby a nádoby na potraviny.

Užitočné tipy

 • Pred začatím grilu vložte do nej šálku vody.
 • Dvere pevne zatvorte.
 • Ak chcete výrobky predhriať v brúsnom papieri alebo vo vákuovom obale, pred zapnutím kachle ich prepichnite ostrým predmetom na niekoľkých miestach.
 • Aby ste udržali komoru čistú a nemusíte ju po každom varení umývať, zakryte misku špeciálnym vekom. V dôsledku postriekania tukov a zvyškov jedla môže byť sľudový štít v predstihu nepoužiteľný.
 • Nenechávajte spotrebič bez dozoru.
 • S riadom nemanipulujte ihneď po vypnutí spotrebiča - spôsobí popálenie parou.
 • Zvyšky potravín umyte mäkkými špongiami.

Priemerná životnosť mikrovlnných rúr je päť rokov. Podľa odporúčaní výrobcov ho môžete zdvojnásobiť.

Ako si vybrať jedlo

Špecifickosť mikrovlnných rúr je zákaz používania kovových nádob. Nádoby, ktoré sa ľahko tavia alebo sú veľmi horúce, tiež nemôžu byť umiestnené v komore. Je lepšie používať špeciálne jedlá, na ktorých je napísané:

 • do mikrovlnnej rúry,
 • bezpečné mikrovlné rúry,
 • vhodné pre mikroprogramy,
 • panvice do mikrovlnnej rúry.

Všetky nasledujúce nápisy označujú: toto jedlo môžete vložiť do mikrovlnnej rúry.

Mimoriadne jedlá, pred vložením do rúry je lepšie skontrolovať. Vložte pohár vody dovnútra vedľa riadu, ktorý chcete testovať. Zapnite zariadenie - musíte zvýšiť výkon na maximum. Ak sa objekt po minúte nezahrieva, môžete ho použiť na varenie.

Varovanie! Je lepšie kúpiť okrúhle riady: v rohoch sa hromadí veľké množstvo tepla a doska môže trochu horieť.

Kam umiestniť mikrovlnnú rúru

Umiestnenie mikrovlnnej rúry určuje jej možnosti. Napríklad, ak dáte rúru na chladničku, môže sa použiť výlučne na vykurovanie.

Pri inštalácii nového zariadenia by sa mali zohľadniť tieto nuansy:

 • Neblokujte vetranie.
 • Je zakázané umiestňovať blízko zariadení vyžarujúcich rádiové vlny - môžu sa vyskytnúť poruchy.
 • Akákoľvek inštrukcia tiež uvádza, že nesmie byť umiestnená blízko zdroja tepla.
 • Kachle môžete položiť na iné domáce spotrebiče, ale musíte sa najprv uistiť, že vibrácie z mikrovlnnej rúry ju nepoškodzujú.

 • Povrch na pripevnenie zariadenia by mal byť čo najrovnejší a najpevnejší.

Pri prenášaní mikrovlnnej rúry na vedomie: predná časť je ťažšia ako zadná strana. Musíte ju správne vyzdvihnúť, aby ste ju neupustili a nerozbili.

Aká sila ovplyvňuje

Správne používanie nie je možné bez vedomia týkajúceho sa výkonu zariadenia. Rýchlosť prevádzky a možnosti zariadenia závisia od jeho veľkosti.

 • 1,4 kW - dosť na zmäknutie masla alebo zmrzliny, na kysnutie cesta.
 • 1,4 - 2,8 kW - môžete rozmrazovať a topiť potraviny.
 • 2,8 - 4,2 kW - dosť na pečenie.
 • Na dobré zahriatie je potrebný výkon najmenej 4,4 - 5,6 kW.

Pri maximálnom výkone môžete variť vodu alebo variť jedlo a tráviť minimálne čas.

Pred nastavením akčného plánu sa oboznámte s funkciami produktu. Možno to musí byť vopred rozmrazené a až potom uvarené.

Pravidlá starostlivosti

Mikrovlnné rúry šetria čas svojim majiteľom, vyžadujú si však pravidelnú pozornosť. Čistota kamery je dôležitou podmienkou správneho fungovania zariadenia. Včasná starostlivosť zabráni výskytu zápachu a mastnoty na stenách komory a na sľudovom sitá.

Postupujte podľa týchto pravidiel:

 • Pred čistením spotrebiča odpojte.
 • Ak chcete fotoaparát dôkladne vyčistiť, vyberte odnímateľné časti.
 • Vnútorné časti umyte teplou mydlovou vodou. Počkajte na vyschnutie.
 • Je lepšie nepoužiť vodu, aby ste sa nedostali dovnútra zariadenia, musíte použiť vlhkú špongiu.
 • Je zakázané kachle čistiť kovovými kefami - povrchová vrstva sa môže poškodiť.
 • Je zakázané používať alkalické výrobky a výrobky na báze chlóru.

Ak zistíte, že nečistoty nie je možné umyť alebo odstrániť handrou, zapnite vysávač. Použite tenkú dýzu. Týmto spôsobom môžete vyčistiť aj vetracie otvory.

Ak ste si kúpili spoločnosť Samsung

Podľa štatistík používa 20% rodín kórejské mikrovlnné rúry. Pre všetky mikrovlnné rúry sú pravidlá údržby a prevádzky takmer rovnaké.

Sporák Samsung sa môže líšiť od seba pomocou ovládacieho panela. V digitálnych modeloch sa ovládanie vykonáva pomocou tlačidiel, v analógovom režime - pomocou manuálneho ovládania. Druhá možnosť je jednoduchšia a lacnejšia a navyše eliminuje systémové chyby. Dotykové modely obsahujú mnoho pokročilých funkcií, napríklad samočistenie.

Pri inštalácii kachlí spoločnosti Samsung by ste mali pamätať na to, že k akýmkoľvek iným objektom musíte mať vzdialenosť najmenej 20 cm.

Pozor so zámkom!

Tí, ktorí sú príliš leniví na to, aby si prečítali pokyny, sa často stretávajú s problémom blokovania. Väčšina moderných modelov je vybavená užitočnou funkciou - ochrana pred deťmi. Stáva sa však, že sa stáva prekážkou pre majiteľov, ktorí nemôžu odomknúť mikrovlnnú rúru.

Postup odblokovania je opísaný v každej inštrukcii. Napríklad na odstránenie jednotky v Samsung CE1110R je potrebné súčasne stlačiť tlačidlá „Mikrovlny“, „Gril“ a „Konvekcia“.

Ako variť

Je dôležité, aby sa výrobky zohrievali rovnomerne, najmä na mäso, ryby, hydinu. Napokon, ak v nich zostanú baktérie, môže to byť škodlivé pre zdravie. Odporúča sa rezať ich na kúsky.

Je tiež užitočné poznať:

 • Zahrievanie tuhých výrobkov trvá dlhšie ako pri poréznych a mäkkých výrobkoch.
 • Pri ohrievaní potravín pre deti ich miešajte po vybratí z komory, aby sa kúsky zmesi rovnomerne zahriali.
 • Ovocie a zelenina, ktoré majú hustú šupku, pred varením prepichnite.

Starostlivým preštudovaním návodu na obsluhu vašej mikrovlnnej rúry sa môžete vyhnúť mnohým problémom a predĺžiť ich životnosť. Toto je obzvlášť dôležité pre modifikácie novej generácie, vybavené množstvom funkcií a režimov.

Trochu horlivosti a pozornosti a vaša mikrovlnná rúra vám bude slúžiť mnoho rokov a jedlo bude chutné, kvalitné a bezpečné.

Pin
Send
Share
Send
Send