Užitočné tipy

Zdravie mužov

Pin
Send
Share
Send
Send


Tento článok napísal MUDr. Laura Marusinec. Marusinets je certifikovaný pediatr vo Wisconsine. V roku 1995 absolvovala lekársku fakultu vo Wisconsine.

Počet zdrojov použitých v tomto článku je 16. Zoznam týchto zdrojov nájdete v dolnej časti stránky.

V posledných 30 rokoch sa prevalencia cukrovky typu 2 zvýšila do tej miery, že táto choroba sa stala takmer epidémiou (najmä na západe). Toto chronické ochorenie, ktoré sa občas vyskytovalo u starších ľudí, v súčasnosti postihuje ľudí všetkých vekových skupín, rás a kultúr. Teraz je táto choroba jednou z hlavných príčin predčasnej smrti v mnohých krajinách sveta. Predstavte si, že každých 10 sekúnd niekto na svete zomrie na cukrovku 2. typu. Našťastie existuje spôsob, ako zabrániť tejto chorobe. Táto metóda udržiava zdravý životný štýl.

Prepnite na olivový olej

Zmena kečupu, ktorý obsahuje veľa cukru pre zdravšiu omáčku. Vedci z Jaen University zistili, že strava bohatá na olivový olej bráni cukrovke znížením hladiny glukózy v krvi a triglyceridov. A vďaka nízkemolesterolu tiež odstraňuje množstvo ochorení kardiovaskulárneho systému, ktoré sa často vyskytujú u pacientov s cukrovkou. Zatiaľ čo vedci chápu dôvody, choďte do talianskej reštaurácie.

Ako sa vyhnúť cukrovke

Predpokladá sa, že u 70% ľudí sa táto predispozícia rozvíja na cukrovku 2. typu. Našťastie sa tomuto procesu dá vyhnúť.

Aj keď veľa ľudí nie je schopných zmeniť veľa rizikových faktorov - gény, vek, predchádzajúci životný štýl, na zníženie rizika cukrovky sa dá urobiť veľa vecí.

Nižšie je uvedených 13 spôsobov, ako zabrániť cukrovke.

Prevencia cukrovky

Sedemdesiat percent ľudí, ktorí sú náchylní k tomuto ochoreniu, sa môže vyvinúť cukrovka 2. typu. Avšak prijatím určitých krokov sa tomu dá úplne vyhnúť. Nebude to mať vplyv na vek, gény, životný štýl, ktorý predchádza okamihu, keď sa človek rozhodne venovať svoju zdravú pozornosť, ale je možné, aby každý odstránil určité zlé návyky a získal užitočné návyky, ktoré pomáhajú minimalizovať riziká rozvoja choroby.

Vykonajte silové cvičenia

Takže sa môžete vyhnúť cukrovke, pretože podľa spoločnosti Diabetes UK svalové tkanivo absorbuje až 80% glukózy, ktorá po jedle vstúpi do krvného obehu. Prirodzený pokles svalovej hmoty s vekom vyvoláva inzulínovú rezistenciu, ktorá je predchodcom cukrovky a vedie k zvýšeniu hladiny cukru v krvi. Cvičenie teda nielenže dodáva energiu, ale tiež podporuje zdravie srdca a bráni zníženiu svalovej hmoty.

1. Eliminujte cukor a rafinované uhľohydráty z potravy.

Prevencia cukrovky začína preskúmaním stravovacích návykov v prospech odmietnutia nezdravého jedla. Potraviny s vysokým obsahom cukru a rafinované uhľohydráty významne urýchľujú nástup a vývoj choroby.

Telo rýchlo rozpadá také jedlo na molekuly cukru, ktoré vstupujú do obehového systému.

Výsledkom je zvýšenie hladiny cukru v krvi a pankreas začína produkovať inzulín - hormón, ktorý pomáha cukru z krvi vstúpiť do iných buniek v tele.

U ľudí s predispozíciou na cukrovku nie sú telesné bunky náchylné na pôsobenie inzulínu, takže cukor zostáva v krvi. Aby sa to kompenzovalo, pankreas produkuje viac inzulínu, čím sa snaží vrátiť hladiny cukru späť do normálu.

To všetko zvyšuje krvný obsah cukru aj inzulínu. Nakoniec sa vyvíja diabetes.

Výsledky mnohých rôznych štúdií potvrdzujú vzťah medzi nadmernou konzumáciou cukru a rafinovaných uhľohydrátov a vysokou pravdepodobnosťou výskytu choroby. Okrem toho, ak obmedzíte spotrebu oboch, riziko bude výrazne nižšie.

Podrobná analýza výsledkov 37 rôznych štúdií ukázala, že u ľudí s vysokým príjmom rýchlo stráviteľných uhľohydrátov je pravdepodobnosť vzniku cukrovky o 40% vyššia.

Výsledok. Potraviny s vysokým obsahom cukru a rafinovanými sacharidmi zvyšujú hladinu cukru v krvi a inzulínu, čo vedie k cukrovke. Odmietnutie takýchto potravín zníži riziko ochorenia.

Pochopiť druhy cukru

Ak máte radi čaj so sladkosťami, prečítajte si, čo je napísané malým písmom na obale. Kukuričné ​​sladidlo alebo sirup, dextróza, fruktóza, kukuričný sirup s vysokým obsahom fruktózy, invertný cukor, maltóza, sladový sirup, melasa a sacharóza sú doplnky, ktoré zaručujú prudký nárast hladiny cukru v krvi, čo znamená podráždenie inzulínu.

2. Cvičte pravidelne

Pravidelná fyzická aktivita pomôže predchádzať cukrovke.

Cvičenie zvyšuje citlivosť telesných buniek na inzulín. Preto je na udržanie cukru v krvi pod kontrolou potrebný menší hormón.

Vedci zistili, že cvičenia so strednou intenzitou zvyšujú citlivosť na inzulín o 51% a cvičenia s vysokou intenzitou zvyšujú o 85%. Je pravda, že tento účinok pretrváva iba počas tréningových dní.

Mnoho druhov fyzickej aktivity znižuje hladinu cukru v krvi a hladinu inzulínu u ľudí, ktorí sú obézni alebo majú predispozíciu na cukrovku. Sú to aeróbne cvičenia, vysoko intenzívne cvičenia a silové cvičenia.

Nepretržité školenie vedie k lepšej regulácii produkcie inzulínu. To možno dosiahnuť tak, že počas cvičenia strávite až 2 000 kalórií týždenne.

Vyberte si typ fyzickej aktivity, ktorý sa vám páči, do ktorej sa môžete pravidelne a dlho zapájať.

výsledok, Pravidelná fyzická aktivita zvyšuje citlivosť na inzulín, čo pomáha predchádzať vzniku cukrovky.

Nebuď nervózny

Štúdia American Diabetes Association spájala hladinu kortizolu stresového hormónu, ktorý spôsobuje uvoľňovanie glukózy, s diabetom 2. typu. Čím viac stresu zažijete, tým viac sa uvoľní kortizol, a tým vyššie riziko cukrovky. Uvoľnite sa a pravidelne púšťajte, aby ste udržali nízku hladinu kortizolu.

Jedzte horkú čokoládu

Podľa časopisu The Lancet má horká čokoláda veľa flavonoidov, antioxidantov, ktoré chránia pred kardiovaskulárnymi ochoreniami súvisiacimi s cukrovkou. Má tiež štvornásobne viac tukov a katechínov znižujúcich hladinu tukov ako v čaji. Mierne je táto čokoláda veľmi zdravá.

№1 Odmietnite rafinované uhľohydráty a cukor

Preskúmanie vašej stravy je prvým krokom k prevencii cukrovky. Potraviny, v ktorých je cukor a rafinované uhľohydráty prítomné vo veľkých množstvách, môžu mať významný vplyv na rozvoj choroby. Molekuly cukru tvorené v dôsledku rozkladu takýchto produktov vstupujú priamo do obehového systému. To spôsobuje prudké zvýšenie hladiny cukru v krvi a syntézu inzulínu, hormónu produkovaného pankreasom, ktorý vykonáva funkciu „transportu“, v dôsledku čoho cukor z krvi vstupuje aj do iných buniek.

Inzulín nie je vnímaný telom ľudí s predispozíciou na cukrovku a namiesto distribúcie zostáva cukor získaný zo „zlého“ jedla úplne v krvi. Podžalúdková žľaza, ktorá sa snaží obnoviť rovnováhu, začína aktívne vytvárať inzulín. To nenormalizuje cukor, ale naopak ho ešte viac zvyšuje. Okrem toho sa množstvo inzulínu začína zmenšovať. Podobný model sa stáva impulzom pre rozvoj cukrovky.

V rôznych štúdiách sa preukázal vzťah medzi konzumáciou potravín bohatých na rafinované uhľohydráty a cukor a zvýšenou pravdepodobnosťou ochorenia. Ak nebudete jesť takéto jedlo, je toto riziko značne minimalizované. Z doteraz uskutočnených tridsiatich siedmich štúdií všetky potvrdili, že u ľudí, ktorí jedia rýchle sacharidy, je o štyridsať percent vyššia pravdepodobnosť cukrovky.

3. Pite vodu, nech je to váš hlavný zdroj tekutín

Voda je najprirodzenejšia tekutina, ktorú človek môže konzumovať.

Na rozdiel od iných nápojov voda neobsahuje ani cukor, ani konzervačné látky ani iné nejasné zložky.

Sýtené nápoje zvyšujú riziko ďalšieho rozvoja ochorenia a výskytu latentného autoimunitného cukrovky u dospelých (anglická LADA).

LADA je cukrovka typu 1, ktorá postihuje ľudí starších ako 18 rokov. Vyznačuje sa výraznými príznakmi v detskom veku, vyvíja sa veľmi pomaly, vyžaduje viac úsilia a finančných prostriedkov na liečbu.

Uskutočnila sa jedna veľká štúdia, ktorá skúmala riziko cukrovky u 2 800 ľudí.

U ľudí, ktorí pili viac ako 2 fľaše sódy denne, sa riziko vzniku LADA zvýšilo o 99%, riziko vzniku cukrovky 2. typu o 20%.

Ovocné šťavy môžu tiež viesť k rozvoju choroby.

Voda má naopak mnoho výhodných vlastností. Zvýšenie príjmu vody teda umožní lepšiu kontrolu hladiny cukru v krvi a hladiny inzulínu.

Jeden vedecký experiment trval 24 týždňov. Ľudia s nadváhou používali namiesto sýtených nápojov počas diéty vodu, zaznamenali zvýšenie citlivosti na inzulín, zníženie hladiny cukru v krvi.

Výsledok. Pitie pravidelnej vody pomôže regulovať hladinu cukru v krvi a inzulínu a riziko cukrovky sa zníži.

4. Ak schudnete, schudnite

Nie všetci ľudia s cukrovkou sú plní. Stále však tvoria väčšinu.

Okrem toho sa u ľudí s predispozíciou na diabetes sústreďuje nadváha v bruchu, okolo pečene. Toto je viscerálny tuk.

Nadmerný viscerálny tuk vedie k imunite organizmu na inzulín, a preto zvyšuje riziko vzniku cukrovky.

Toto riziko dokonca znižuje aj strata pár libier. A čím viac stratíte tieto libry navyše, tým viac výhod pre telo.

Do jedného vedeckého experimentu sa zapojilo asi tisíc ľudí s predispozíciou k tejto chorobe. Zistilo sa, že strata 1 kg znížila riziko cukrovky o 16%, maximálne zníženie rizika bolo 96%.

Existuje mnoho druhov stravy: nízka carb, stredomorská, vegetariánska ... Vyberte si stravu, ktorá nielen pomôže schudnúť, ale tiež ju udržiava neustále.

Ak osoba opäť získa nadváhu, ktorú sa predtým mohol zbaviť, vrátia sa problémy s vysokým obsahom cukru a inzulínu v tele.

Výsledok. Nadváha, najmä v bruchu, zvyšuje pravdepodobnosť vzniku choroby. Zníženie hmotnosti na normálne ho výrazne zníži.

5. Prestať fajčiť

Fajčenie spôsobuje rôzne zdravotné problémy, vrátane srdcových chorôb, rozdutia pľúc a rakoviny pľúc, prostaty a tráviaceho traktu.

S rozvojom cukrovky typu 2 je tiež spojené fajčenie a inhalácia tabakového dymu.

Analýza rôznych štúdií zahŕňajúcich viac ako milión ľudí odhalila 44% vzťah medzi fajčením a zvýšeným rizikom cukrovky u miernych fajčiarov a 61% medzi ľuďmi, ktorí fajčia viac ako 20 cigariet denne.

Vedci zistili, že u ľudí stredného veku, ktorí opustili zlý zvyk, sa riziko ochorenia po 5 rokoch znížilo o 13% a po 20 rokoch sa nelíšili od nefajčiarov.

Za zmienku tiež stojí, že ľudia, ktorí prestali fajčiť, ale majú nadváhu, majú po niekoľkých rokoch stále nižšie riziko vzniku cukrovky, ako keby naďalej fajčili.

Výsledok. Fajčenie zvyšuje riziko ochorenia, najmä u ťažkých fajčiarov. Tí, ktorí prestanú byť závislí, majú znížené riziko cukrovky.

6. Vyskúšajte diétu s nízkym obsahom sacharidov

Ketogénna strava alebo s nízkym obsahom sacharidov pomôže predchádzať cukrovke.

Existuje veľa spôsobov, ako schudnúť, ale je to nízkokarbová strava, ktorá má veľký prínos pre zdravie.

Hladina cukru v krvi a hladina inzulínu sa znižujú, zvyšuje sa citlivosť telesných buniek na inzulín a znižujú sa ďalšie rizikové faktory pre cukrovku.

Výsledky 12-týždňového experimentu odhalili, že u ľudí s nízkym obsahom sacharidov došlo k zníženiu hladiny cukru v krvi o 12% a hladiny inzulínu o 50% viac ako u nízkotučných diét.

U ľudí z druhej skupiny klesla hladina cukru iba o 1% a inzulín o 19%. Ukázalo sa teda, že ketogénna strava je pre telo lepšia.

Ak znížite príjem uhľohydrátov v tele, hladina cukru po jedle zostane takmer nezmenená. V dôsledku toho bude telo produkovať menej hormónov.

V nasledujúcom experimente ľudia s nadváhou s diabetom boli na ketogénnej strave. V priemere ich hladina cukru v krvi nalačno klesla zo 118 na 92 ​​mmol / l, čo je normálne. Účastníci znížili telesnú hmotnosť, zlepšili ukazovatele niektorých ďalších zdravotných ukazovateľov.

Výsledok. Dieta s nízkym obsahom sacharidov pomáha nájsť normálnu hladinu cukru v krvi a hladinu inzulínu.

Č. 2 Cvičte pravidelne

Fyzikálna aktivita môže zvýšiť citlivosť buniek na inzulín, čo umožňuje pankreasu nevytvárať tento hormón vo veľkých množstvách, a preto je oveľa ľahšie udržiavať hladinu cukru. Nie nevyhnutne profesionálny športovec. Hlavná vec je jednoducho vykonať rôzne cvičenia. Vedci zistili, že triedy s vysokou intenzitou zvyšujú citlivosť tela na inzulín o 85 as miernym - o 51 percent. Účinok, nanešťastie, pretrváva iba počas tréningových dní.

Cvičenie s rôznymi druhmi fyzickej aktivity znižuje hladinu cukru nielen u diabetikov, ale aj u obéznych ľudí. Tento výsledok je daný silovým, vysoko intenzívnym a aeróbnym tréningom. Ak urobíte šport súčasťou vášho života, inzulín sa začne vyrábať bez akéhokoľvek porušenia. Tento výsledok sa dá dosiahnuť znížením počtu spálených kalórií počas cvičenia na dva tisíce za týždeň. Aby ste to dosiahli ľahšie, mali by ste zvoliť typ činnosti, ktorý sa vám najviac páči.

7. Vyhnite sa jesť veľké porcie.

Či už dodržiavate stravu alebo nie, je veľmi dôležité vyhnúť sa veľkým porciam pri jedle, najmä u ľudí s nadváhou.

Konzumácia veľkých jedál zvyšuje hladinu inzulínu a cukru v krvi.

Zníženie veľkosti porcií preto zníži tento rizikový faktor.

Ďalšia dlhodobá štúdia trvajúca 2 roky odhalila, že ľudia s predispozíciou na diabetes so znížením veľkosti podania mali o 46% väčšie riziko ochorenia ako tí, ktorí nechceli nič zmeniť vo svojej strave.

Výsledky iného experimentu ukázali, že kontrola veľkosti dávok umožnila znížiť hladiny krvi a cukru a inzulínu po 12 týždňoch.

Výsledok. Vyhnite sa veľkým dávkam jedla, vaša náchylnosť na cukrovku je znížená.

Č. 3 Z vody urobte hlavný zdroj prichádzajúcej tekutiny

Nezapájajte sa do rôznych nápojov. Na rozdiel od bežnej pitnej vody, najmä kúpenej vody, obsahujú cukor, konzervačné látky a ďalšie prísady, ktoré nie sú vždy známe kupujúcemu. Pitie sýtených nápojov zvyšuje pravdepodobnosť vzniku LADA, tj cukrovky typu 1, ktorá postihuje ľudí vo veku 18 a viac rokov. Začína sa rozvíjať v detstve, ale bez akýchkoľvek výrazných symptómov a pomerne pomaly si vyžaduje komplexnú liečbu.

Najväčšia štúdia o tomto aspekte sa týkala približne 2800 ľudí. U ľudí, ktorí pili dve fľaše sýtených sladkých štiav denne, sa riziko vzniku cukrovky typu 2 zvýšilo o 20 a prvé - o 99 percent. Malo by sa pamätať na to, že ovocné šťavy sa môžu tiež stať provokujúcim faktorom. Úplne odlišným účinkom na telo je voda.

Na rozdiel od iných sladkých a sýtených tekutín má voda veľa pozitívnych vlastností. Nielen tlmí smäd, ale umožňuje vám kontrolovať inzulín a cukor. Podobný účinok bol zistený experimentálne, keď skupina ľudí trpiacich nadbytkom hmoty namiesto sódy mohla počas diéty piť obyčajnú vodu. Všetci účastníci ukázali nielen pokles hladiny cukru, ale aj zvýšenie citlivosti na inzulín.

№4 Priveďte hmotnosť na optimálnu normu

Cukrovka trpí nielen ľudia s nadváhou, ale tvoria prevažnú väčšinu. A ak existuje náchylnosť na chorobu, potom sa tuky hromadí okolo pečene a brušnej dutiny. Его переизбыток становится главной причиной того, что организм становится менее чувствительным к инсулину, что и увеличивает риск возникновения диабета.

Учитывая этот факт, даже несколько потерянных килограммов, становятся причиной значительных улучшений и профилактики болезни. Чем больше вес теряется, тем лучше. V jednom experimente s približne tisíc účastníkmi sa zistilo, že strata hmotnosti na kilogram znižuje riziko vzniku choroby o 16%. Maximálny úspech, ktorý sa zistil počas štúdie, bol impozantných 96%.

Ak sa chcete zbaviť nadmernej telesnej hmotnosti, mali by ste sa držať diéty. Môžete sledovať stredomorské, vegetariánske alebo iné stravovacie návyky, ktoré nepoškodzujú zdravie. Je dôležité nielen schudnúť, ale aj udržať dosiahnutý výsledok. Spolu s vracajúcimi sa kilogrammi sa pocítia aj staré problémy, keď sa znova zvýši koncentrácia inzulínu a cukru v tele.

8. Vyhnite sa sedavému životnému štýlu.

Ak chcete zabrániť cukrovke, mali by ste sa vyhnúť sedavému životnému štýlu.

Ak väčšinu dňa sedíte, trochu sa pohnite, potom je váš životný štýl sedavý.

Vedci identifikovali svoj priamy vzťah so zvýšeným rizikom cukrovky.

Analýza výsledkov 47 štúdií odhalila, že u ľudí, ktorí trávia väčšinu dňa v sediacej polohe, je pravdepodobnosť výskytu choroby 91% vyššia.

Môžete to jednoducho zmeniť - každú hodinu vyjdite z pracoviska a choďte aspoň na pár minút.

Žiaľ, nie je také ľahké zmeniť zavedené návyky.

V nasledujúcom experimente sa mladí ľudia zúčastnili 12-mesačného programu zameraného na zmenu sedavého životného štýlu. Po skončení programu organizátori zistili, že účastníci sa vrátili k predchádzajúcemu životnému štýlu.

Stanovte realistické a dosiahnuteľné ciele. Napríklad hovorte po telefóne, keď stojíte, namiesto schodov použite výťah. Aj také malé veci vás povzbudia k mobilnému správaniu.

Výsledok. Odmietnutie sedavého obrazu znižuje riziko vzniku cukrovky.

Č. 5 prestal fajčiť

Fajčiari sú ohrození ľuďmi, ktorí sú náchylní na mnohé zdravotné problémy vrátane cukrovky 2. typu. To sa týka tak aktívneho, ako aj pasívneho fajčenia, to znamená inhalácie tabakového dymu. Štúdie, ktoré ukazujú viac ako milión fajčiarov, ukázali, že riziko choroby u ľudí, ktorí fajčia mierne množstvo cigariet denne, sa zvyšuje o 44% a z 20 a viac - o 61%.

Existujú dôkazy o tom, ako sa vzdanie sa tohto zlého návyku prejaví na znížení prejavu choroby u osoby stredného veku. 5 rokov po ukončení fajčenia sa pravdepodobnosť vzniku choroby zníži o 13% a po 20 rokoch toto číslo nepresiahne počet ľudí, ktorí nikdy nefajčili.

Je potrebné si uvedomiť, že odvykanie od fajčenia bude mať pozitívny účinok pri normálnej aj nadváhe. Osoba, ktorá prestane zlý zvyk a potom priberá na váhe, bude mať vždy oveľa nižšie riziká, ako keby pokračovala v ďalšom fajčení.

Č. 6 Vyskúšajte nízkokarbovú diétu

Nízko sacharidová strava sa tiež nazýva ketogénna strava. Je to najúčinnejšie a najúčinnejšie pre tých, ktorí chcú schudnúť bez akýchkoľvek následkov a poškodenia, pretože obavy by sa mali týkať celkového stavu, nielen vysokého cukru a inzulínu. Takáto výživa sa odporúča ako profylaxia, a to jednak vďaka dobrému výsledku v strate kilogramov, jednak vďaka zníženiu rezistencie na inzulín.

Trojmesačný experiment, počas ktorého ľudia sledovali diétu s nízkym obsahom sacharidov, odhalil zníženie koncentrácie cukru o 12% a inzulínu o 50% v porovnaní s tými, ktorí mali diétu, ktorá obmedzovala príjem tukov na podobné časové obdobie. Ukazovatele druhej skupiny boli oveľa skromnejšie a dosiahli 1% pokles hladiny cukru a 19% - inzulín. To najlepšie demonštruje výhody diéty s nízkym obsahom sacharidov. Umelo vytvorený nedostatok sacharidov vám umožňuje udržiavať cukor pred aj po jedle takmer rovnako. Pankreas nebude produkovať veľké množstvo inzulínu, čo je profylaxia pri cukrovke.

Toto nie je jediný experiment vzťahu uhľohydrátov s koncentráciou inzulínu a cukru v tele. Ďalšia štúdia ukázala, že v dôsledku ketogénnej diéty u ľudí so sklonom k ​​cukrovke klesla hladina cukru v krvi na 92 ​​mmol / l, to znamená, že klesla na normálnu hodnotu, hoci predtým to bolo na 118. Boli zaznamenané aj ďalšie zlepšenia zdravotného stavu, ako aj chudnutie.

№7 Jedzte malé jedlo

Platí to pre stravu aj pre bežnú výživu. Porcie jedál položené na tanieri by mali byť malé. To je rozhodujúce pre ľudí s nadváhou. Čím viac potravín sa konzumuje naraz, tým vyšší je cukor a inzulín. A ak budete jesť jedlo v malých porciách, môžete zabrániť náhlemu prasknutiu.

Dva roky trvala štúdia, ktorá dokázala, že množstvo príjmu potravy ovplyvňuje pravdepodobnosť vzniku cukrovky. Experimentálne bolo stanovené zníženie rizika vzniku cukrovky o 46% po prechode z veľkých na malé porcie. Ak v strave nič nezmeníte, nebudete sa musieť spoliehať na takéto zmeny. Ďalší experiment preukázal, že vďaka malým dávkam si môžete po troch mesiacoch všimnúť rozdiel v hladine inzulínu a krvi.

№8 Prejdite zo sedavého na aktívny životný štýl

Sotva sa môžete hýbať a zabrániť vzniku cukrovky. Nedostatok pohybu, ako vedci dokázali zistiť, zohráva pri vývoji choroby dôležitú úlohu. Uskutočnilo sa asi 47 rôznych štúdií, všetky však preukázali súvislosť medzi sedavým životným štýlom a zvýšením rizikových faktorov o 91%.

Zmena je samozrejme uskutočniteľná úloha. Stačí vstať a chodiť raz za hodinu. Hlavnou vecou je prekonať svoje zvyky, čo, ako sa ukázalo, je veľmi ťažké. Mladí ľudia, ktorí sa zúčastnili ročného experimentu, ktorého cieľom bolo zmeniť ich životný štýl, sa po štúdii vrátili k podobnému životnému štýlu.

Sila zvykov je niekedy silnejšia ako tá najlepšia. A aby nedochádzalo k „rozpisom“, nemali by ste sa premáhať, ale je lepšie stanoviť realistické dosiahnuteľné ciele. Ak je ťažké každú hodinu vstať zo stola a chodiť po kancelárii alebo kancelárii, chodenie po schodoch, nie výťah alebo hovorenie po telefóne pri státí, nie sedenie, je oveľa jednoduchšie.

# 9 Jedzte potraviny bohaté na vlákna

Potraviny s vysokým obsahom vlákniny sú dobré pre vaše zdravie a pomáhajú udržiavať inzulín aj cukor na optimálnej úrovni. V závislosti od schopnosti absorbovať vodu je vláknina rozpustná a nerozpustná.

Zvláštnosťou prvého je, že keď absorbuje tekutinu, vytvára v tráviacom trakte akúkoľvek zmes želé, ktorá spomaľuje tráviaci proces, čo ovplyvňuje pomalší príjem cukru v krvi. Nerozpustná vláknina tiež bráni prudkému nárastu cukru, ale presný mechanizmus účinku tejto látky nie je úplne známy.

Preto musia byť do stravy zahrnuté potraviny s vysokým obsahom vlákniny, bez ohľadu na druh, vzhľadom na to, že maximálna koncentrácia rastlinnej vlákniny sa nachádza v potravinách, keď nebola podrobená tepelnému spracovaniu.

Č. 10 Vyhnite sa nedostatku vitamínu D

Cholekalciferol je jedným z najdôležitejších vitamínov, ktoré sa priamo podieľajú na regulácii hladiny cukru v krvi. A ak to osoba nedostane, riziká spojené s prejavom choroby sa výrazne zvýšia. Za optimálnu hladinu obsahu sa považuje najmenej 30 ng / ml.

Štúdie ukázali, že v dôsledku vysokej koncentrácie vitamínu D v krvi je pravdepodobnosť cukrovky typu 2 znížená o 43%. Platí to pre dospelých. Vo Fínsku sa pri monitorovaní zdravotného stavu detí, ktoré užívajú doplnky cholekalciferolu, ukázalo, že ich riziko vzniku cukrovky typu 1 sa znížilo o 78%.

Vedci sa domnievajú, že vitamín D má pozitívny vplyv na bunky, ktoré syntetizujú inzulín, normalizujú cukor a znižujú pravdepodobnosť cukrovky. Pre kompenzáciu svojej dennej normy, ktorá sa rovná 2000 až 4000 ME, umožňuje vystavenie slnku, použitie tresčej pečene, mastných rýb.

Č. 11 Minimalizujte množstvo tepelne ošetrených potravín

Spôsob varenia priamo ovplyvňuje stav ľudského zdravia. Predpokladá sa, že prísady a rastlinné oleje používané pri varení majú negatívny vplyv na proces obezity a rozvoja diabetu.

Rastlinné potraviny, zelenina, orechy a ovocie, t. J. Celé potraviny, predchádzajú týmto rizikám. Hlavná vec je, že nie sú vystavené tepelným účinkom. Hotové potraviny zvyšujú pravdepodobnosť ochorenia o 30%, zatiaľ čo surové potraviny ho naopak znižujú.

№12 Pite čaj a kávu

Spolu s vodou je potrebné do dennej stravy zahrnúť kávu a čaj. Početné štúdie ukazujú, že káva môže znížiť riziko cukrovky z 8 na 54%. Nátierka je spôsobená spotrebou tohto osviežujúceho nápoja. Čaj má podobný účinok, najmä na ľudí s nadváhou a ženy.

Čaj a káva obsahujú antioxidanty nazývané polyfenoly. Odolávajú cukrovke a chránia telo pred týmto ochorením. Ďalšou antioxidačnou zložkou, ktorá je prítomná iba v zelenom čaji, je EGCG alebo epigalokatechín galát, ktorý znižuje cukor, čo zvyšuje citlivosť tela na inzulín.

Č. 13 Do stravy zahrňte kurkumín a berberín

Je to jedna zo zložiek kurkumy - korenia, ktoré je základom karí. Vykazuje silné protizápalové vlastnosti a používa sa v Ayurvéde. Táto látka dokonale pomáha vyrovnať sa s artritídou, má pozitívny vplyv na mnoho markerov zodpovedných za výskyt a progresiu cukrovky. Tieto vlastnosti látky sa preukázali experimentálne.

Štúdie, ktorá trvala 9 mesiacov, sa zúčastnilo 240 ľudí. Všetci boli ohrození, to znamená, že mali predispozíciu na cukrovku. Počas celého experimentu účastníci užívali 750 mg látky za deň, čo malo za následok nulovú progresiu chronického ochorenia. Každý účastník navyše zvýšil citlivosť na inzulín, zlepšil funkciu buniek zodpovedných za produkciu tohto hormónu.

je súčasťou niektorých bylín tradične používaných v čínskej tradičnej medicíne už niekoľko tisícročí. Rovnako ako kurkumín znižuje zápal, ale tiež pomáha zbaviť sa zlého cholesterolu. Jedinečnosť tejto látky spočíva v tom, že znižuje cukor aj u tých, ktorí trpia cukrovkou 2. typu.

Existuje asi štrnásť vedeckých štúdií, ktoré potvrdili skutočnosť, že berberín má vlastnosti podobné metformínu - najslávnejšie zo starých liekov na liečbu cukrovky, to znamená, že znižuje cukor. Malo by sa však chápať, že sa nevykonali žiadne priame štúdie o testoch účinku látky na ohrozené osoby.

Predpokladané výhody berberínu sú založené na jeho schopnosti zvyšovať citlivosť na inzulín a znižovať koncentráciu cukru. To je dosť na vyvodenie príslušných záverov, na odporúčanie zložky na zahrnutie do diéty pre pacientov aj pre pacientov s predispozíciou na diabetes. Ak sa však rozhodnete pre berberín, mali by ste sa najskôr poradiť s lekárom, pretože patrí medzi silné látky.

záver

Ak existuje predispozícia na diabetes, nie je možné úplne eliminovať riziko, je však možné kontrolovať faktory, ktoré môžu viesť k rozvoju tohto ochorenia. Ak analyzujete svoje každodenné zvyky, zlé návyky, výživu, fyzickú aktivitu, zmeníte už známy životný štýl, je celkom možné zabrániť rozvoju choroby. Hlavnou vecou je vynaložiť všetko úsilie, pretože od toho závisí ochrana zdravia.

9. Jedzte potraviny bohaté na vlákninu

Získanie dostatočného množstva vlákniny v tele je pre ľudské zdravie nesmierne dôležité.

Predpokladá sa, že takéto jedlo prispieva k normálnej hladine cukru v krvi a inzulínu.

Vlákno je rozdelené na dva typy - rozpustný a nerozpustný. Rozpustné vlákno absorbuje vodu, nerozpustné vlákno nie.

V tráviacom trakte tvorí rozpustná vláknina a voda želé, ktoré spomaľujú trávenie potravy. Hladina cukru v krvi stúpa pomalšie.

Nerozpustná vláknina tiež prispieva k pomalšiemu zvyšovaniu množstva cukru v krvi, aj keď jeho mechanizmus účinku ešte nebol skúmaný.

Veľa vlákniny sa nachádza v tepelne ošetrených rastlinných potravinách.

výsledok, Adekvátny príjem vlákniny v tele pri každom jedle zabráni náhlemu zvýšeniu hladiny cukru.

10. Optimalizujte svoje hladiny vitamínu D

Vitamín D je veľmi dôležitý na kontrolu hladiny cukru v krvi.

V skutočnosti sa u ľudí s nedostatočným príjmom vitamínu A s väčšou pravdepodobnosťou rozvinie choroba.

Lekári odporúčajú udržiavať v tele najmenej 30 ng / ml (75 nmol / l).

Výskum potvrdzuje, že vysoké hladiny vitamínu D v krvi o 43% znižujú pravdepodobnosť vzniku cukrovky 2. typu.

Ďalšia štúdia sa uskutočnila vo Fínsku na deťoch, ktoré dostávali vitamínové doplnky.

U detí je riziko vzniku cukrovky typu 1 nižšie o 78%.

Vedci sa domnievajú, že dostatočné množstvo vitamínu D v tele zlepšuje fungovanie buniek, ktoré produkujú inzulín, normalizuje hladinu cukru v krvi a znižuje riziko cukrovky.

Dobrým zdrojom vitamínu sú mastné ryby a pečeň tresky. Tiež by mal človek tráviť dosť času na slnku.

Optimálne množstvo vitamínu D požadované osobou je 2 000 až 4 000 IU.

Výsledok. Vezmite správne množstvo vitamínu D, riziko vzniku choroby sa zníži.

11. Obmedzte príjem tepelne spracovaných potravín

Toto je najlepší spôsob, ako zlepšiť svoje zdravie.

S varením sú spojené všetky možné zdravotné problémy vrátane srdcových chorôb, obezity a cukrovky.

Vedci oprávnene veria, že obmedzenie príjmu tepelne upravených potravín s vysokým obsahom rastlinných olejov a všetkých druhov prísad môže zabrániť cukrovke.

Uľahčí to konzumácia celých potravín - orechov, ovocia, zeleniny a iných rastlinných potravín.

Vedci zistili, že varené jedlo zvyšuje riziko ochorenia o 30%. Zároveň ho celé potraviny výrazne znižujú.

Výsledok. Obmedzte príjem vareného jedla, jedzte viac celých potravín plných stopových prvkov.

12. Pite kávu a čaj

Aj keď voda by mala byť hlavným zdrojom tekutín pre človeka, je tiež užitočné zahrnúť do vašej stravy čaj a kávu.

Výskum naznačuje, že denná konzumácia kávy znižuje riziko cukrovky o 8-54%. Účinnosť bude vyššia pri vyššej spotrebe.

To isté platí pre čaj s kofeínom. Najväčšie zníženie rizika ochorenia je u žien a ľudí s nadváhou.

Káva a čaj obsahujú antioxidanty známe ako polyfenoly, ktoré chránia telo pred cukrovkou.

Je potrebné dodať, že zloženie zeleného čaju má jedinečnú antioxidačnú zložku - epigallocatechin gallate (EGCG), ktorá znižuje množstvo cukru získaného v pečeni a zvyšuje citlivosť na inzulín.

Výsledok. Čaj a káva znižujú hladinu cukru v krvi, zvyšujú citlivosť buniek na inzulín.

13. Používajte tieto prírodné zložky

Existuje niekoľko zložiek, ktoré môžu zvýšiť citlivosť na inzulín a znížiť pravdepodobnosť vzniku cukrovky.

Kurkumín je súčasťou kurkumského korenia, ktoré je hlavnou zložkou karí.

Má silné protizápalové vlastnosti, používa sa v Indii ako prostriedok ajurvédskej medicíny.

Kurkumín môže byť účinný proti artritíde a znižuje veľa markerov u ľudí s predispozíciou na diabetes.

Má tiež úžasnú schopnosť znižovať náchylnosť na hormonálny inzulín a znižovať riziko ďalšieho rozvoja choroby.

Na experimente, ktorý trval 9 mesiacov, sa zúčastnilo 240 ľudí s predispozíciou na diabetes. Účastníci užívali 750 mg kurkumínu denne, u žiadneho z nich sa choroba nevyvinula.

Majú zvýšenú citlivosť na inzulín, zlepšujú fungovanie pankreatických buniek, ktoré produkujú hormóny.

Berberine sa vyskytuje v niekoľkých druhoch bylín a už celé tisícročia sa používa v tradičnej čínskej medicíne.

Znižuje zápal, znižuje hladinu cholesterolu a mnoho ďalších markerov tela.

Stojí za zmienku, že berberín má schopnosť výrazne znížiť hladinu cukru v krvi u ľudí s cukrovkou 2. typu.

Dôkladná analýza 14 štúdií v tejto oblasti odhalila, že berberín je rovnako účinný pri znižovaní hladiny cukru v krvi ako metformín, jeden z najstarších a najpopulárnejších spôsobov liečby cukrovky.

Так как берберин увеличивает чувствительность к инсулину и снижает количество вырабатываемого печенью сахара, то теоретически он должен помогать людям с предрасположенностью к диабету.

Никаких исследований на эту тему не проводилось.

Так действие компонента очень сильное, то не следует его использовать для лечения диабета с другими средствами без рекомендаций врача.

Итог. Kurkumín a berberín zvyšujú citlivosť na inzulín, znižujú hladinu cukru v krvi a bránia cukrovke.

Ako sa dostať k cukrovke - závery

Môžete ovládať veľa vecí, ktoré ovplyvňujú vývoj choroby.

Nenechajte sa rozčuľovať, ak máte predispozíciu na cukrovku, mali by ste premýšľať o zmene mnohých aspektov svojho života, ktoré pomôžu znížiť riziko rozvoja ďalších štádií choroby. Prevencia cukrovky môže byť mimoriadne účinná, ak tak urobíte čo najskôr.

Výber správnych potravín a zmena životného štýlu pomôžu predchádzať cukrovke.

Pozrite si video: Sexuálne zdravie mužov (Október 2021).

Pin
Send
Share
Send
Send