Užitočné tipy

Ako zmierniť kŕče chrbtových svalov?

Pin
Send
Share
Send
Send


Syndróm napätia zadného svalu sa vyskytuje na úrovni reflexu a jeho príčinami sú degeneratívne-dystrofické ochorenia chrbtice, pri ktorých dochádza k podráždeniu nervu, ktoré inervuje časť kapsuly medzistavcových platničiek. Tento stav sa zvyčajne vyskytuje pri osteochondróze chrbtice.

Patológia sa môže objaviť aj na pozadí nadmerného zaťaženia chrbta alebo dlhodobého pobytu v rovnakej polohe, napríklad aj pri sedení alebo státí. Pretože svalové tkanivo je neustále v napätí, vytvára to narušenie odtoku krvi cez žily, čo vyvoláva opuchy mäkkých tkanív obklopujúcich sval.

Edém je výsledkom kŕče. Ale tieto svaly, husté a kŕčovité, tiež tlačia na nervy a krvné cievy, ktoré sa v nich nachádzajú. A to sa stáva príčinou syndrómu bolesti, ktorú je dosť ťažké odstrániť. Kvôli tejto bolesti sa svalové tkanivo na reflexe ešte viac sťahuje, čo vytvára začarovaný kruh, ktorý sa nedá zlomiť.

A ak je taký zdravý človek u zdravého človeka ochrannou reakciou a odchádza sám od seba, stáva sa pri patológiách chrbtice patologickým procesom, ktorý veľmi rýchlo vedie k tomu, že v svalovom tkanive sa začínajú vyskytovať nezvratné zmeny, ktoré sa končia porušením jeho funkcie.

Základné informácie

Hlavným prejavom patológie by malo byť svalové napätie, jeho zhutnenie a skrátenie. Z tohto dôvodu sa vyskytujú poruchy pohybu.

Prijmite na rozlíšenie medzi dvoma typmi svalového tonusu. Po prvé, je to difúzne miesto, v ktorom je do patologického procesu zapojená obmedzená oblasť svalového tkaniva. Po druhé, je zovšeobecnený, v ktorom sú do patológie zahrnuté flexory aj extenzory.

Tón môže byť mierne zvýšený alebo celkom výrazný. V oboch prípadoch to budú príznaky. V prvom prípade bude sval pri palpácii bolestivý a v ňom budete cítiť zhustenú oblasť.

V druhom prípade je neuveriteľne hustá a bolestivá, ale masáž a teplo, napríklad vyhrievacia podložka, vedú k tomu, že bolesť sa niekoľkokrát zvyšuje.

Môžete tiež rozlíšiť zložitý a nekomplikovaný tón. Ak je to nekomplikovaná možnosť, bolesť u osoby sa vyskytuje iba v samotnom svale. Ak je to komplikovaná forma, bolesť sa môže šíriť do ďalších častí tela a najčastejšie je to srdce. V tomto prípade možno príčinu bolesti považovať za porušenie mikrocirkulácie krvi a stlačenie nervových štruktúr. Pri tomto syndróme sú často pozorované spúšťacie body.

Syndróm napätia svalov v chrbte má svoje vlastné príznaky, ktoré umožňujú stanoviť správnu diagnózu. Hlavným príznakom je bolesť, ktorá sa šíri po pomerne veľkých častiach tela. Celá ľavá alebo celá pravá strana chrbta sa môže zraniť a iba krk a horná časť hrudnej oblasti môžu. V najvzácnejších prípadoch môže pacient presne povedať a ukázať na miesto, kde sú lokalizované príznaky bolesti. A keďže oblasť bolesti je veľmi veľká, taký syndróm je človekom veľmi zle tolerovaný, jeho spánok je narušený, pacient nemôže v noci zaspať a neustále hľadá miesto, ktoré by zmiernilo bolesť.

Ďalším bežným symptómom je prítomnosť spúšťacích bodov, ktoré sa dajú opísať ako svalové uzliny, kde je bolesť najvýraznejšia. Okrem toho sa pri syndróme dlhodobej bolesti vápnikové soli začínajú hromadiť v postihnutých svaloch, ktoré sa vyskytujú vo forme hustých formácií bolestivých na dotyk.

Liečba bude závisieť od toho, čo spôsobilo patológiu. Najčastejšie sa vykonáva drogová terapia, zatiaľ čo sa používajú svalové relaxanciá, ktoré pomáhajú relaxovať spazmodické svaly. Sú to lieky ako midokalm a sirdalud.

Na zmiernenie bolesti sa používajú nesteroidné protizápalové lieky, napríklad voltaren a movalis.

Niekedy sa injekcie proti bolesti a glukokortikoidov podávajú priamo do miesta bolesti, to znamená do spúšťacích bodov.

Ďalšie metódy liečby zahŕňajú:

 1. Manuálna terapia.
 2. Masáž.
 3. Akupunktúra.
 4. Elektroforéza.
 5. Diadynamické prúdy.

Pokiaľ je príčinou problému hernia disku, vykoná sa chirurgické odstránenie tohto útvaru.

Je veľmi dôležité poradiť sa s lekárom v čase, keď sa stresový syndróm cíti a neumožňuje úplný rozvoj klinického obrazu, inak bude liečba dosť zdĺhavá a môže trvať od niekoľkých týždňov do šiestich mesiacov.

Mimochodom, možno vás bude zaujímať aj nasledujúci text FREE materiály:

 • Bezplatné lekcie na liečbu bolesti chrbta od certifikovaného lekára v záťažovej terapii. Tento lekár vyvinul jedinečný regeneračný systém pre všetky časti chrbtice a už mu pomohol viac ako 2000 zákazníkov s rôznymi problémami s chrbtom a krkom!
 • Chcete sa naučiť, ako zaobchádzať so štiepkami sedacieho nervu? Potom video pozorne sledujte na tomto odkaze.
 • 10 základných výživových zložiek pre zdravú chrbticu - v tejto správe zistíte, aká by mala byť vaša každodenná strava, aby ste vy a vaša chrbtica boli vždy v zdravom tele a duchu. Veľmi užitočné informácie!
 • Máte osteochondrózu? Potom odporúčame študovať efektívne metódy liečby bedrovej drene. cervikálnej a hrudnej osteochondrózy bez drog.
 • 35 odpovedí na často kladené otázky o zdraví chrbtice - získajte záznam z bezplatného seminára

  Bolesti chrbtových svalov: prečo a čo robiť?

  Pri bolestiach chrbta. čo robiť v tejto situácii? Mnoho ľudí dúfa, že budú chorí a už ich nebudú obťažovať. Nezabudnite však, že všetky problémy a bolesti v tele neprechádzajú bez stopy. Ak raz ochoriete, bolesť sa vráti. Aj po chvíli vás bude bolesť chrbta obťažovať.

  Bolesť svalov sa v zásade vyskytuje, keď na túto zónu dopadne ťažké zaťaženie: práca v záhrade, tvrdé cvičenie, zdvíhanie a nosenie záťaže a oveľa viac. Človek dlho pracuje v nepohodlnej polohe. Môže to byť práca s počítačom, vedenie vozidla, práca v kancelárii a podobne. Najčastejšie sú všetky bolestivé pocity vyčerpané alebo si mnohí ľudia myslia, že si natiahli svaly alebo stuhli.

  Existuje veľa dôvodov, ktoré spôsobujú bolesti chrbta, a všetky sú rôzne. Preto nemôžete samoliečiť, pretože vaše odhady sa môžu mýliť a viesť len k zhoršeniu diagnózy.

  Myalgia ako príčina bolesti chrbta

  Myalgia je považovaná za najbežnejšiu príčinu bolesti chrbta. Prejavuje sa to kvôli problémom s chrbticou. Myalgia sa ľahko rozoznáva, pretože sa prejavuje svalovo-fasciálnou bolesťou vo svaloch chrbta, čím zvyšuje bolesť v dôsledku nesprávneho zaťaženia svalov chrbta. To vedie k únave svalov, ďalej sa pridáva hladovanie kyslíkom. Hladina kyslíka # 8211, je to nižší príliv krvi a kyslíka do svalov.

  Myalgia sa môže vyvinúť z mnohých dôvodov: pri chorobách, ako je osteochondróza, medziobratlová hernia, skolióza a podobne. K rozvoju tohto ochorenia môžu prispieť určité faktory:

  1. Syndróm krátkej nohy. Tento dôvod sa považuje za najbežnejší pri vývoji skoliózy. Najhoršie je, že väčšina ľudí o tom nepremýšľa, pretože sa domnievajú, že ak je jedna noha o niekoľko milimetrov alebo centimetrov menšia, potom s tým nie je nič zlé. Dokonca aj rozdiel troch alebo štyroch milimetrov môže spôsobiť patológiu pri tvorbe panvy dieťaťa. Výsledkom je, že dieťa dostáva zakrivenú chrbticu, ktorá sa ďalej vyvíja do závažnejších problémov. Dĺžka nôh sa samozrejme s vekom môže meniť, čím sa zhoršujú problémy s chrbticou.
  2. Veľkosť panvy sa zmenšuje. S takýmto problémom ľudia väčšinou sedia nerovnomerne a mierne sa nakláňajú nabok. V dôsledku toho sú svaly na tejto strane neustále preťažené. V zásade sa problém prejavuje skrátenou jednou nohou.
  3. "Grécka" noha. Tento typ chodidla sa vyskytuje takmer u všetkých ľudí. Jeho zvláštnosť: druhý prst je dlhší ako všetky ostatné. V dôsledku toho chodidlo stráca všetky svoje základné vlastnosti, to znamená tlmenie nárazov. Pretože záťaž najprv ide do dolných končatín, potom je pripojená chrbát. To je dôvod, prečo sa objaví bolesť chrbta.
  4. Krátke plecia. Táto funkcia je pomerne zriedkavá. Vyznačuje sa tým, že dĺžka ramena je v porovnaní s celým telom skrátená. Výsledkom je, že svaly horných končatín sú vždy napäté.
  5. Hrudná kyfóza.
  6. Neustály pobyt v nepohodlnej póze hrozí silnou bolesťou. Je to kvôli nesprávnemu zaťaženiu, nepríjemným držaním tela a podobne.
  7. Zablokovaním kĺbu hrozí, že vytvorí bolesti chrbta. V podstate sa latissimus dorsi začína bolieť. Taký problém sa môže objaviť iba v jednej časti chrbtice.
  8. Stlačenie svalov. V zásade k tomuto stlačeniu dochádza v dôsledku tesného oblečenia, nesprávneho prenášania vriec a podobne.
  9. Gynekologická patológia.

  Na základe toho všetkého môžeme dospieť k záveru, že bolesti sa najčastejšie objavujú v dôsledku mechanických faktorov. Dôvodom je skutočnosť, že sval je vždy napätý.

  Hlavná vec, ktorú treba povedať, je, že liečba takého problému je možná iba pomocou športu, správnej výživy a terapeutických cvičení. Najskôr je ale najlepšie poradiť sa so špecialistom.

  Samozrejme by sme nemali zabúdať, že myalgia č. 8211 nie je jediný problém, ktorý spôsobuje bolesť svalov.

  V zásade sa väčšina problémov s pravidelnou bolesťou a pretrvávaním prejavuje v dôsledku veľkého napätia chrbta, pretože chrbtové svaly sú vždy napäté, aj keď človek sedí doma, nemá záhradu a nemá ťažkosti. V zásade sa takýto problém týka ľudí, ktorí majú sedavú prácu. Môže sa im odporučiť, aby sedeli čo najviac na stoličke a opreli sa o chrbát. Podľa toho urobte aspoň pár prestávok, vystúpte z kresla a trochu choďte. Takto môžete odstrániť záťaž zo svalov. Ak sa ukáže, že pracujete v tomto režime, potom vo voľnom čase musíte hrať šport, aby ste vyrovnali svalové napätie.

  Zranenia a modriny chrbtice

  Rôzne kmene sprevádzané svalovým kŕčom sa považujú za vážne. Zranenie môže byť spôsobené rôznymi motorickými činnosťami, napríklad neúspešným zatáčaním, skokom, hodom a podobne. Tomu napomáha akékoľvek zaťaženie, ktoré sa vykonáva na studených svaloch.

  Najlepšou možnosťou by bolo okamžité konzultovanie s lekárom namiesto samoliečby. Samozrejme, existuje veľa ľudových liekov, ale ich liečba nie vždy pomôže. A niektoré môžu byť dokonca škodlivé.

  Myositis a lumbago # 8211, možné príčiny bolesti

  Táto príčina bolesti sa považuje za pomerne častú. Jednoducho povedané, je to zápal svalu, ktorý je sprevádzaný nepríjemnou bolesťou. Sval sa napína a sú neustále napäté. Pri palpácii sa môže vyskytnúť bolesť.

  Nie je možné vyliečiť myozitídu samostatne. Pretože existuje veľa dôvodov na jej prejavenie: trauma, infekcia, toxické látky a oveľa viac. Z tohto dôvodu poverte lekárov postup na uznanie príčin choroby. A na tento účel existujú ďalšie štúdie.

  Lumbago # 8211, jedná sa o akútnu bolesť dolnej časti chrbta. Vyzerá to v dôsledku neustáleho napätia chrbtových svalov. V zásade sa prejavuje ostrým pohybom pri zdvíhaní veľkej hmotnosti. Bolesť sa môže vyskytnúť v dôsledku premiestnenia stavcov, napríklad medzistavcovej prietrže.

  Bolesť zhoršuje podchladenie, poranenia a choroby chrbtice.

  Toto ochorenie možno vyliečiť iba pomocou lekárov. Ihneď po ďalšom zápale musí pacient nejakú dobu ľahnúť na posteľ, vziať protizápalové lieky a lieky proti bolesti.

  Medzistavcová prietrž

  Pri tomto ochorení sa bolesť prejavuje nielen vo svalových vláknach, ale aj v celej postihnutej oblasti. Dôvodom je stlačenie nervových koreňov miechy. Bolesť sa tiež objavuje v dôsledku skutočnosti, že najčastejšie sa v postihnutej oblasti vyskytuje svalový spazmus. V dôsledku toho sa telo snaží znehybniť túto zónu.

  Ľudia sa často sťažujú, že majú bolesti chrbta, čo robiť # 8211, otázka je tiež populárna. Najlepším spôsobom riešenia problému č. 8211 je konzultovať s odborníkom.

  Tip 1: Ako liečiť bolesť svalov

  Ak sa počas vírusového katarálneho ochorenia objaví bolesť svalov, je to následkom intoxikácie. V dôsledku veľkej tvorby toxínov dochádza k otrave tela, ktorá je sprevádzaná množstvom bolestivých symptómov vrátane bolesti svalov. Preto začnite liečbu základným ochorením. A aby sa urýchlilo zotavenie a znížila bolesť svalov, vylúčte počas prvých dvoch dní akékoľvek jedlo, použite väčšie množstvo tekutín - džúsy, bylinné odvare, ovocné nápoje a kompoty a navštívte parnú miestnosť každé 3 dni (ak nie je horúčka). Vyplachovaním tela toxínmi tieto opatrenia pomôžu eliminovať bolesť svalov.

  Ak sa svalová bolesť objavila po vírusovom ochorení (chrípka atď.) Alebo podchladení, je to pravdepodobne spôsobené neuralgiou - ochorením spojeným s bolesťou pozdĺž nervu. Najčastejšie sa prejavuje trigeminálna neuralgia, týlna a medzistupeň. V takom prípade si zabezpečte úplný mier - fyzický a emocionálny. Vezmite akékoľvek lieky proti bolesti. Externe aplikujte prostriedky na odvádzanie tepla a rozptyľovanie - horčičné omietky, brečky, otepľovacie masti. Podľa pokynov lekára sa zúčastnite fyzioterapie. Pomáha tiež vitamínový doplnok.

  Ak sa po nadmernej fyzickej námahe objavila bolesť svalov, je to kvôli ich nadmernému zaťaženiu a otrave svalového tkaniva kyselinou. V takom prípade sa niekoľko dní vykúpajte s mätou (mäta z mäty). Máta peprná dokonale zmierňuje napätie a odstraňuje bolesti svalov. Kombinujte mäty pieporné s odvarom vo vnútri. Na jej prípravu uvarte lístky mäty s tromi litrami vody v pomere 1: 3, varte 15 minút a pridajte horúco do kúpeľa. Užívajte ich iba pri absencii kontraindikácií a nie dlhšie ako 15 minút. Ak chcete vylúčiť bolesť svalov spôsobenú nadmernou záťažou, absolvujte masážny kurz.

  Ak je bolesť svalov spojená s poraneniami (podliatiny, podvrtnutia, zlomeniny svalov atď.), Požiadajte o pomoc svojho lekára. V tomto prípade môže byť nevyhnutná medikamentózna terapia v kombinácii s rehabilitačnými postupmi - fyzioterapia, reflexológia, blato, masáž a kúpele.

  Tip 2: Príčiny bolesti svalov

  Existuje mnoho rôznych dôvodov, prečo človek zažije bolesť svalov. Bolesť môže byť prítomná na ktoromkoľvek konkrétnom mieste a záleží na tom príčina bolestivých pocitov. Bolesť svalov ovplyvňujú aj ďalšie faktory.

  Príčiny bolesti svalov

  Príčinou bolesti svalov chrbta, ramien alebo iných častí tela sú najčastejšie zranenia a fyzická námaha, ako aj fyzická práca, ktorá je pre človeka neobvyklá. Stáva sa tiež, že svalová bolesť sa vyskytuje v dôsledku choroby človeka. Táto bolesť je omnoho horšia a nepríjemnejšia ako bolesť spôsobená fyzickou námahou. Mnoho svalov v ľudskom tele vykonáva rôzne funkcie.

  Klasifikácia príčin bolesti svalov

  Existuje príčina bolesti svalov. Tieto dôvody možno rozdeliť do niekoľkých skupín. Po prvé, môže dôjsť k bolesti svalov v dôsledku porušenia polohy tela. Tento jav sa veľmi často vyskytuje u ľudí, ktorí vedú sedavý spôsob života. Takáto príčina bolesti svalov často tiež prenasleduje ženy, ktoré milujú chôdzu na vysokých podpätkoch. Po druhé, príčinou bolesti svalov môžu byť vrodené zmeny chrbtice alebo chronické choroby, kvôli ktorým je pohybová aktivita osoby obmedzená a je nútený veľa klamať. Po tretie, často je príčinou bolesti svalov častá, ale nepravidelná, silná fyzická námaha. Najčastejšie sa spája so zdvíhaním ťažkých predmetov.

  Zranenia spojené s výronmi a výronmi môžu tiež spôsobiť bolesť svalov. Príčinou bolesti svalov môže byť dokonca anémia. Rôzne typy stresu, depresia môžu prispieť k rozvoju bolesti svalov. Najčastejšou bolesťou svalov je bolesť chrbta. Koniec koncov, chrbát je kombináciou kostí, svalov a nervov. Pri zvislej polohe osoby musia konať spoločne. Človek pociťuje bolesť chrbta s napätím svalov. Veľmi často spolu s bolesťou chrbta je bolesť v rukách alebo nohách. Aby ste zabránili bolesti svalov v chrbte, musíte monitorovať správnu polohu chrbtice, spať na tvrdom povrchu, pravidelne vracať chrbticu malú fyzickú aktivitu. Pravidelné fyzické cvičenie pomôže vyhnúť sa bolesti v rukách a nohách.

  Liečba bolesti svalov

  Liečia bolesť svalov mnohými spôsobmi. Это может быть и лечение медицинскими средствами и лекарствами, и оперативное вмешательство. Часто мышечная боль возникает вследствие неверных и резких действий, переутомления, неравномерного распределения нагрузки.Aby ste zabránili vzniku bolesti svalov, mali by ste opustiť silné fyzické napätie, najmä v horúcom období. Mali by ste sa vyhnúť konzumácii potravín s vysokým obsahom horčíka. Ďalším účinným spôsobom, ako uvoľniť svalové napätie a relaxovať, je masáž.

  Ako dochádza ku kŕču?

  Ľudská chrbtica sa skladá z 33 - 35 stavcov, ktoré tvoria chrbticu - hlavné „jadro“ tela. V chrbtici je miecha, ktorá je zodpovedná za prenos impulzov z mozgu, reflexov do vonkajších podnetov a kontrolu vnútorných systémov tela prostredníctvom nervovej vegetácie. Chrbtica je pevne obklopená svalmi, ktoré napínajú stavce a tvoria hustú svalovú vrstvu, ktorá zabraňuje zraneniam a drží chrbticu pohromade.

  Rozlišujú sa dve vrstvy svalov chrbta - hlboké a povrchné. Svaly hlbokej vrstvy spájajú stavce pripojením svalov k priečnym procesom blízkych stavcov. Priečne svaly umožňujú osobe naklonenie tela dopredu a dozadu. Povrchová vrstva je zodpovedná za zákruty, trup. Svalové tkanivo v tele je rozdelené na hladký, pruhovaný a srdcový sval.

  Ľudské tkanivo hladkého svalstva nie je kontrolované. Hladké svaly sú sústredené vo vnútorných orgánoch - žalúdok, črevá, maternica, vagína atď. Prúžkované svalové tkanivo sa nazýva kostrové, obklopuje kosti a orgány. Prúžkované svaly vám umožňujú sťahovať časti tela vo vesmíre. Kostra je riadená ľudským vedomím.

  Spazmus označuje neúmyselné kontrakcie jednotlivca alebo skupín chrbtových svalov. Kŕče sú sprevádzané bolesťou.

  Samotným mechanizmom spazmu je výskyt nervového impulzu, ktorý s vysokou frekvenciou ovplyvňuje sval. Po excitácii svalového tkaniva, myozínu a aktínu sa do práce zapájajú „ozubené kolesá“ svalu, ktoré stláčajú svaly svojou prácou. Normálne tento proces vedie k motorickej aktivite - svalovej kontrakcii, ale pri patológiách sa kontrakcia vyvinie do bolestivého procesu, čo je kŕč.

  Spazmus chrbtových svalov sa dá rozdeliť na tie, ktoré majú epileptický charakter a ktoré nemajú. Rozdiel v príčine spazmu - epileptický spazmus sa vyskytuje v dôsledku vývoja silného indukčného impulzu z postihnutej skupiny nervových jadier, ktoré konvulzívne sťahujú svaly. Neepileptické kŕče sa vyskytujú v dôsledku excitácie určitých štruktúr centrálneho nervového systému, dysfunkcie jednotlivých neurónov, pod vplyvom toxických, endokrinných, elektrolytových a metabolických látok, porúch niektorých psychogénnych faktorov.

  Spazmy sa tiež delia na tonické a klonické. Tonické kŕče sú vyvolané dlhodobým napätím svalového vlákna, ktoré sa sťahuje a spôsobuje dlhotrvajúcu a dlhodobú bolesť pacienta. Sval bude pociťovaný počas hmatu, je tu pocit napätia. Klonické kŕče sú trhané kontrakcie, ktoré sa striedajú s uvoľňovaním svalov. U bežných ľudí sa tento jav nazýva kŕč.

  Spazmy zadných svalov sa vyskytujú v dôsledku vnútorných a vonkajších porúch normálneho fungovania tela. Rozlišujú sa tieto dôvody na vznik kŕčového chrbta:

  • zranenia
  • Choroby chrbtice
  • Prepracovanie svalov
  • stres,
  • Epileptické záchvaty.

  Vo väčšine prípadov kŕč komplikuje priebeh choroby. Terapia si kladie za cieľ odstrániť kŕče, zmierniť bolesť a zmierniť stav. Odstránenie spazmu môže byť dokončené iba s presným dôsledkom pokynov pre antispazmodiká.

  Bolesť nevyhnutne vznikne počas poškodenia akéhokoľvek ľudského tkaniva v dôsledku prítomnosti nervových tkanív a receptorov. V reakcii na bolesť nastane svalové napätie - svalové tkanivo má tendenciu izolovať poškodenú oblasť tela, čím zastavuje zápal od poškodených tkanív. V tomto prípade sa pri spastických kontrakciách vyvinie kompresia svalových vlákien a krvných ciev.

  Pri dlhotrvajúcich kŕčoch sa vyvíjajú bolestivé ložiskové ložiská a tkanivá hypoxia, čo hrozí s ďalšími následkami - nekrózou, apoptózou a smrťou. Vyvíja sa Triggerov syndróm.

  Pri poranení stavcov môže dôjsť aj k úplnému pretrhnutiu väzov. Obratle vypadávajú zo svojej bežnej polohy. Svaly začínajú ťahať stavce, dochádza k napätiu a kŕčom.

  Známky a príznaky svalových kŕčov

  Svalové napätie, vysoký tón krčných alebo miechových svalov sa môže prejaviť vo forme:

  • bolesť, vírenie, bolesť v krku alebo chrbte, ktorá sa môže zväčšiť alebo zmenšiť,
  • odrážaná (vyžarujúca) bolesť v pleciach, hlave, očiach,
  • strata schopnosti normálne pohybovať rukami, trupom, otočiť hlavu, chodiť atď.

  Lekár môže tieto bolesti (spúšťacie) oblasti zistiť pri vyšetrení a prehmataní chrbta. Najčastejšie sa nachádzajú vo svaloch, ktoré zdvíhajú lopatku alebo narovnávajú chrbát: lichobežníkové, veľké kosoštvorce alebo iné.

  Choroby chrbtice

  Spastické kontrakcie sú neoddeliteľne sprevádzané chorobami chrbtice. Medzi tieto choroby patria:

  • osteochondróza,
  • Medzistavcová prietrž,
  • Skolióza, patologická kyfóza a lordóza.

  Osteochondróza je patologická zmena kĺbov chrbtice. S rozširovaním kĺbu dochádza k narušeniu nervov, ktoré vedie k bolesti. Bolesť spôsobuje svalové kŕče ako logickú reakciu tela. Spazmus chrbta zhoršuje ochorenie - pri predĺženom tonickom spazme dochádza k posunu stavca. To vedie k skolióze, osteoporóze stavcov a poruchám miechy.

  Medzistavcová prietrž je prasknutie vláknitého prstenca medzistavcových platničiek, ktoré slúži ako tlmič nárazov medzi stavcami. Želatínové telo vypukne za normálne miesto a vedie k bolesti v dôsledku porušenia paravertebrálnych koreňov alebo miechy samotnej. V tomto prípade dochádza k spastickej kontrakcii postihnutej oblasti.

  Svalové kŕče v chrbte sú samy osebe príčinou skoliózy - v prípade narušenia stability stavcov je stavec vytiahnutý smerom k svalu, ktorý sa sťahuje kvôli bolesti v mieche. Svalové kŕče zvyšujú skoliózu v dolnej časti chrbta, hrude alebo krku. Je potrebné odstrániť spazmus včas, aby sa zastavil vývoj choroby.

  Kŕče s kyfózou a lordózou sú rovnakej povahy - bolesť pri štiepení disku, miechy a koreňov nervov spôsobuje spastické kontrakcie svalovej hmoty, čo vedie k zvýšenej deformácii stavcov.

  Tento proces sa opakuje a vedie k hrozným následkom - telo pacienta je vážne zdeformované. Vyskytuje sa syndróm kompenzačného zakrivenia - ďalšia časť chrbtice je zakrivená v opačnom smere, vytvára sa zakrivenie v tvare S, ktoré vedie k patologickým zmenám v mieche a orgánoch kmeňa. Spazmy sú oslabené, ale sú trvalé, najmä s vývojom skoliózy v dospelosti.

  Prepracovanie svalov

  Ak ste už dlho v nepohodlnej polohe, začnú sa procesy inhibície - napäté svaly sa nemôžu samy uvoľniť, pretože nervové centrá, ktoré sú zodpovedné za aktivitu svalov, nemôžu prestať vysielať impulzy. V dôsledku toho vlákna zostávajú v stlačenom stave, čo vedie k bolesti.

  Stres mobilizuje všetky zdroje ľudského tela. Emocionálny stres spôsobuje zvýšenie hormonálnej sekrécie hormónov štítnej žľazy a vedie k zvýšeniu napätia v centrách s vyššou nervovou aktivitou. To vedie k zvýšenému vývoju kŕčovej a spastickej aktivity svalovej hmoty. Krátkodobé stresy nemajú na organizmus silné následky, ale ak stresové faktory naďalej pôsobia, môžu sa vyskytnúť zmeny v mozgu a mieche. Indukčná aktivita sa vyskytuje v autonómnom nervovom systéme, čo spôsobuje kontrakciu svalov. Môže to zahŕňať nervovú tiku, ktorá sa vyvíja s častými nervovými šokmi.

  Epilepsia je dôsledkom vývoja centra bolesti v mozgu. Centrá svalovej aktivity sú poškodené a počas prepracovania sa vyskytujú epileptické záchvaty. V čase záchvatu začína náhodne nekontrolovaná svalová aktivita, ktorá spôsobuje pacientovi veľké utrpenie. Pacienti s epilepsiou sú často okrem antiepileptík predpisovaní aj antispasmodiká, ktoré sú určené na oslabenie svalov, aby sa predišlo poškodeniu.

  Terapia vo väčšine prípadov spočíva v použití antispasmodík, ktoré pomáhajú telu zmierniť kŕče zadných svalov. Použite ďalšie metódy, ako je psychoterapia a masáž.

  Lieky zahŕňajú zmiernenie bolesti pomocou analgetík a relaxáciu svalov s antispasmodikami. Pred použitím sa musíte poradiť s lekárnikom a poznať vlastnosti svojho tela. V nemocničnom prostredí pozostáva liečba z injekcií vitamínov, blokád a dokonca z chirurgických zákrokov. Bude to omnoho efektívnejšie ako samoliečba. Preto sa poraďte s lekárom, najmä ak sa pri kŕčoch cítite neustále napätie v chrbtici a bolesť, ktorá sa uvoľňuje v končatinách.

  Psychoterapia a masáže

  Psychologické metódy sú založené na prirodzenej relaxácii tela. Pokúste sa upokojiť - pomôže to v prípade psychogénnych príčin kŕčov. Musíte sa posadiť, relaxovať, prečítať si knihu alebo vypiť šálku čaju alebo teplého mlieka, a to jedným slovom - urobiť všetko pre to, aby ste sa dostali do uvoľneného stavu.

  Relaxačnú masáž si môžete urobiť sami. Pomaly, s námahou, masírujte poškodený sval. Ak sa v dolnej časti chrbta alebo na úrovni hrudníka objaví kŕč, požiadajte svojich blízkych o masáž postihnutej oblasti. Všimnite si, že sa môžete uchýliť k vlastnej masáži iba s úplnou istotou, že neexistujú žiadne vážne faktory, ktoré by viedli k kŕču.

  Dôsledky kŕče

  Dlhodobé kŕče môžu viesť k mnohým negatívnym dôsledkom - zvýšená skolióza, rozvoj radikulitídy v dolnej časti chrbta, zúžené tepny a nekróza tkanív. Tonické kŕče svalov krku môžu spôsobiť neustálu migrénu a mdloby spôsobené tlakom na tepny. Možné toxické znečistenie tkanív v dôsledku zhoršeného odtoku krvi a aktívneho vylučovania metabolitov svalovej aktivity. Tento stav môže viesť k žltačke a toxikóze.

  Sedavý spôsob života vedie k osteochondróze, skolióze - silným zmenám, ktoré bránia osobe v pokračovaní v aktívnom a napĺňajúcom živote. Ak chcete zabrániť kŕče, musíte sa zapojiť do fyzioterapie. Plávanie, strečing, cvičenie zvyšujú tonus svalov a sú vynikajúcou prevenciou chorôb chrbta.

  „Škodlivé“ napätie zadných svalov

  Svalom stlačujú svaly nervy a krvné cievy, čo vedie k narušeniu výživy a metabolizmu energie vo svalovom tkanive aj vo vnútorných orgánoch, ktoré inervujú a vyživujú upnuté cievy a nervy.

  S kŕčom sa svalové vlákna sťahujú a je potrebná ďalšia energia na ich udržiavanie v konštantnom napätí. Ak je spastický región veľký a napätie trvá dlho, potom je telo nútené minúť veľa energie na túto iracionálnu prácu.

  Typy svalových kŕčov v chrbte

  Klasifikácia svalových kŕčov sa vykonáva nielen podľa charakteru ich výskytu, sily bolesti, ale aj podľa typu prejavov kŕčov.

  Existujú dva typy: klonické a tonické.

  1. Klonický kŕč sa vyznačuje vysokou frekvenciou zmien svalového tonusu. V tomto prípade môže samotný človek pocítiť mierne svrbenie svalu.
  2. Tonický kŕč sa vyznačuje bolesťou, ktorá pokrýva nielen spazmodický sval, ale aj celý chrbát. U ľudí sa tento druh bolesti nazýva lumbago.

  Príčiny svalového napätia

  Svalové kŕče sa chápu ako neúmyselné kontrakcie svalového tkanivavznikajúce počas aktívneho pohybu alebo po ňom alebo po ňom. Takéto kŕče sú bolestivé a môžu sa vyskytnúť z rôznych dôvodov.

  Výskum príčin kŕčov stále pokračuje, niektoré všeobecné závery však už boli urobené.

  Strata tekutín

  Ako jedna z príčin kŕčov nazývaných hydratácia. Mnohí z nás si vo fitness centre všimli ľudí, ktorí pijú špeciálne športové nápoje hneď počas tréningu. Ich hodnota a prínos sú v zložení.

  Vitamínové nápoje obsahujú soli sodíka, vápnika, horčíka a draslíka, ktoré majú priaznivý vplyv na fungovanie nervov a svalov. Pri ťažkej fyzickej námahe sprevádzanej zvýšeným potením sa môže narušiť rovnováha týchto stopových prvkov v ľudskom tele, čo vedie k určitým problémom.

  Nadmerná spotreba bežnej vody môže tiež viesť k nerovnováhe. Mnoho ľudí si myslí, že počas hodín musíte veľa piť a veríte, že pitie trochu vody po každom cvičení pomáha telu zotaviť sa.

  Toto stanovisko je však nesprávne. Intenzívne cvičenie zvyšuje pot a spolu s tým telo uvoľňuje sodík. Pitím veľkého množstva obyčajnej vody sa človek nevyrovnáva so stratou sodíka a ďalších stopových prvkov. To môže viesť iba k narušeniu fungovania svalov.

  Triedy v upchatej miestnosti iba zhoršujú situáciu: okrem potenia a straty dodávky sodíka má teplo negatívny vplyv aj na samotnú svalovú hmotu. Výsledok: Únava a slabosť prichádzajú ešte rýchlejšie.

  Nedostatok vápnika

  Pri nízkej hladine vápnika v tele sa množstvo intracelulárnej tekutiny v bunkách svalových a nervových vlákien znižuje. Nervové zakončenie je vystavené nadmernému podráždeniu, ktoré vedie k svalovým kŕčom. Porušenie normálneho prenosu nervových impulzov znemožňuje uvoľnenie svalových vlákien.

  Únava svalov

  Ďalším obdobím po námahe je svalová relaxácia. Relaxácia zvyčajne trvá dlhšie ako kompresia. Základom tohto procesu je však senzorická spätná väzba medzi miechou a svalmi.

  Keď sú svaly unavené, sťahujú sa, čo vedie k zníženiu zaťaženia šliach a zvýšeniu zaťaženia neuromuskulárnych vretien. Ak k tomu dôjde súčasne, potom dôjde k narušeniu procesu kompresie a relaxácie svalov, stáva sa to príčinou kŕčov.

  Nízkokarbová diéta môže tiež negatívne ovplyvniť stav svalovej hmoty. Každý, kto sa rozhodne pre takúto stravu, by mal pamätať na to, že môže ľahko spôsobiť svalové kŕče. V takom prípade by ste sa mali vyhnúť prepätiu.

  Prečo dochádza ku kŕču?

  Medzi hlavné príčiny svalového kŕče je potrebné uviesť:

  • Osteochondróza a jej prejavy vo forme výčnelkov alebo hernií medzistavcových platničiek.

  Tvorba porastov kostného tkaniva s ostrými hranami (osteofyty) u pacientov s osteochondrózou spôsobuje zvýšené riziko poškodenia okolitých tkanív a nervov počas ostrých a nepríjemných pohybov.

  Bolesť, ktorá sa vyskytuje v tomto prípade, sa stáva príležitosťou pre mozog, aby vyslal príkaz na napínanie svalového tkaniva obklopujúceho bolesť v mieste na ochranu tela. Zároveň, čím silnejšia bolesť, tým viac bude napätie svalov. Čím silnejšie je napätie tkanív, tým ťažšia je osoba. Toto je spúšťací syndróm. Týmto spôsobom svalové kŕče možno nazvať reakciou na bolesť, Modriny, poranenia miechy, ktoré spôsobujú svalové napätie v reakcii na vznikajúcu bolesť a vývoj spúšťacieho syndrómu.
  Počas zlomeniny osoba trpí silnou bolesťou, ktorá je reakciou na napätie okolitých svalových vlákien. Kosti potom budú rásť spolu a svalové kŕče na tomto mieste zostanú navždy. Z tohto dôvodu budú krvné cievy a nervy stlačené, mobilita poškodenej oblasti bude obmedzená.

  Príčiny kŕčov môžu byť spôsobené úrazmi pri narodení. Pôrod je veľa stresu pre ženu v práci a pre dieťa. Pôrod môže byť traumatický a poranenia dieťaťa môžu spôsobiť kŕče svalov krku (najčastejšie suboccipitálne svaly), v dôsledku čoho je narušená výživa mozgu dieťaťa. Takéto kŕče pretrvávajú u mnohých ľudí po celý život.

 • Statické svalové napätie dlhej povahy.
  Takéto svalové napätie ohrozuje tých, ktorí už dlhší čas sedí v zlom postavení na pracovnej ploche, počítači, majú na jednom ramene ťažkú ​​tašku atď. Počas trvania takéhoto stresu sa môže vyskytnúť jav inhibície, to znamená, že si na tento stav zvyknú svalové bunky. Svalové napätie zostane konštantné, pokiaľ sa konkrétne nezúčastňujete na relaxácii a mobilizácii spastického regiónu.
 • Emočné stresy vedúce k zvýšenému svalovému tonusu.
  V čase stresovej situácie mobilizuje všetky svoje vnútorné zdroje, aby ich prekonal. V dôsledku toho sa zvyšuje srdcový rytmus, zvyšuje sa svalový tonus, inhibujú sa procesy trávenia a hormóny sa náhle uvoľňujú do krvi. Toto je bežná reakcia tela na prežitie v nebezpečných podmienkach.

  Когда ситуация стабилизируется, организм расслабляется и возвращается к обычному режиму функционирования. Однако, определенные обстоятельства могут помешать человеку вернуться в нормальное состояние. Zdá sa, že zostáva v strese a svalové napätie charakteristické pre tento stav sa stáva chronickým. Okrem toho sú narušené tráviace, kardiovaskulárne systémy, človek sa stáva viac podráždený a menej účinný.

  Kedy navštíviť lekára

  Ak bolesť pretrváva dlhšie ako 3 dni a svaly sú neaktívne alebo ak je na chrbte a krku cítiť necitlivosť, brnenie, slabosť, pacient by mal vyhľadať lekársku pomoc.

  Lekárska pomoc spočíva v liečbe bolesti spojenej so stlačením nervových zakončení v postihnutej oblasti chrbtice. Ak je bolesť svalového spazmu spôsobená problémami s chrbticou, potom liečba nezahŕňa iba zmiernenie bolesti, ale aj identifikáciu a odstránenie príčiny kŕče.

  Ako lekárske ošetrenie lekári predpisujú príjem svalových relaxancií, protizápalových sedatív. Lieky vo forme injekcií, tabliet alebo mastí predpísaných lekárom zmiernia opuchy svalov, ktoré pomôžu upokojiť poškodené zadné svalové tkanivo.

  Najúčinnejšou liečbou chronického svalového napätia je:

  • liečebná masáž
  • akupunktúra,
  • pharmacopuncture,
  • chrbtová trakcia
  • osteopatia alebo manuálna terapia, iné metódy.

  prevencia

  Najlepším spôsobom, ako zabrániť kŕčom, je udržiavať svaly vo flexibilnom a trénovanom stave. Pred začatím fyzického cvičenia by ste mali myslieť na zahriatie svalov a strií. Užitočné cvičenia zamerané na posilnenie svalov. Fanúšikovia aktívnych fyzických cvičení by mali získať radu od špecializovaného trénera, ktorý vám pomôže prispôsobiť pohyby a zvoliť optimálny súbor cvičení.

  Ako zmierniť kŕče svalov chrbta a krku, zbaviť sa bolesti? Niekoľko praktických rád, ako sa to dá dosiahnuť bez užívania drog:

  Pin
  Send
  Share
  Send
  Send