Užitočné tipy

Prehľad programov na vytváranie panorám

Pin
Send
Share
Send
Send


Panoramatické rozloženie je spôsob, ako vytvoriť oveľa širšie zorné pole, ako vám môže poskytnúť váš objektív a fotoaparát. Hugin je moderný verejne dostupný program, ktorý vám umožňuje automatizovať „šitie“ panoramatických fotografií postavené na projekte Panorama Tools. Aj keď to nemusí byť ľahké ako alternatíva, základy vytvárania panoramatických fotografií sú relatívne jednoduché. Trochu praxe, a budete robiť fotografie, a "steh" panorámy v mihnutia oka.

Metóda 1 Fotografovanie

 1. 1 Zvážte zníženie nastavení kvality na fotoaparáte. Nezabudnite, že váš konečný obrázok môže byť mnohonásobne väčší vo všetkých rozmeroch ako normálna fotografia nasnímaná týmto fotoaparátom. Pokiaľ nepotrebujete tlačiť fotografie veľkých rozmerov (a / alebo máte neobmedzený výkon procesora, miesto na disku a pamäť), nemali by ste nastavovať najvyššiu možnú kvalitu obrázka, ktorý je na fotoaparáte možný (aj keď nemôžete použiť veľkú kompresiu JPEG, ak je to možné).
 2. 2 Nastavte manuálne vyváženie bielej. Mnoho fotoaparátov (vrátane starého fotoaparátu Canon D30, ktorý sa používal na fotografovanie tohto článku) neblokuje automatické vyváženie bielej medzi rámčekmi a nedokáže to urobiť ani pri použití zámku AE (pozri nižšie). Váš fotoaparát sa môže rozhodnúť zmeniť vyváženie bielej pre rôzne časti panorámy. Nakoniec získate niekoľko fotografií s veľmi odlišným vyvážením bielej, čo si pomocou softvéru vyžaduje veľa času a nervov.

teda nie na vyváženie bielej použite automatický režim. Prečítajte si pokyny na používanie fotoaparátu, aby ste pochopili, ako to urobiť sami, na niektorých zariadeniach je to v sekciách „režim fotografovania“ - nastavenie zobrazenia. Ak snímate na pásku, samozrejme by ste sa o to nemali báť. (Samozrejme môžete snímať v surovom formáte a vyváženie bielej nastaviť pri prevode na iný prijateľnejší formát.)

 • 3 Objektív trochu nakloňte. Väčšina - možno dokonca všetky - šošovky fotoaparátu majú tendenciu mierne sa nakláňať dole do rohov a stmavnúť pri snímaní so širokouhlým objektívom (k tomu dôjde pri akomkoľvek clone, ale najhoršie zo všetkého, keď je objektív otvorený). Toto je obzvlášť viditeľné, ak snímate na 35 mm film alebo používate jednookú zrkadlovku. Hugin sa môže do istej miery prispôsobiť, ale je lepšie ho úplne odstrániť. Ak to podmienky dovoľujú, skúste použiť clonu o jednu alebo dve zarážky menej ako široko otvorená šošovka. To má ďalšiu výhodu, pretože šošovky majú tendenciu sa trochu zostrovať, pomôže to Huginovi ľahšie nájsť susedné body. (Ak tomu skutočne nerozumiete, nemusíte sa príliš obávať, stmavené rohy opravte pomocou softvéru neskôr.)
 • 4 Ak snímate pomocou digitálneho fotoaparátu, urobte skúšobný záber. Skontrolujte správnu expozíciu obrazovky LCD. A rovnako ako u všetkých digitálnych fotoaparátov, aj keď sú pochybnosti, je lepšie ich zadržať. V prípade potreby môžete neskôr opraviť a pridať ďalšie podrobnosti a tiene, nikdy však nebudete môcť odstrániť spálené svetelné miesto.
 • 5 Ak máte zámok AE, aktivujte ho. Na fotoaparátoch Canon je to tlačidlo s hviezdičkou na zadnej strane. Tým sa zabráni rozdielu v expozícii fotografií medzi rôznymi snímkami. Hugin ich mieša tak, aby to nebolo veľmi nápadné, ale túto myšlienku stále berú do úvahy. (Ak máte nezvyčajný prístup, môžete prosím efekt, ktorý sa zobrazuje na obrázkoch bez použitia zámku AE, sa bavte, ak je to váš štýl práce.)
 • 6 Odfoťte. Pamätajte, že Hugin dokáže zvládnuť toľko záberov, koľko mu dáte vo všetkých smeroch (hore a dole). Najdôležitejšie je ponechať medzi zábermi podstatné prekrytie, možno dokonca jednu tretinu. Dajte si pozor na veľké, neobsadené oblasti na oblohe, Hugin nebude schopný automaticky rozlišovať medzi susednými bodmi („kontrolné body“) medzi dvoma snímkami. Ak chcete byť dostatočne pedantickí, použite panoramatický držiak statívu, aby ste sa ubezpečili, že pri otáčaní fotoaparátu to robíte okolo prednej nápravy. Citujúc Paul Baths Volrie,

  Aby sa zachovala perspektíva počas rotácie, ktorá bráni premiestneniu blízkych objektov vzhľadom na pozadie (paralaxa), mala by os rotácie prechádzať cez vstupnú zornicu optiky [...], ktorej polohu je možné približne vizuálne skontrolovať. Keď sa pozriete na prednú časť šošovky, je vstupná šošovka obrazom otvorenia bránice

  Metóda 2 Šitie fotografií pomocou Hugin

  1. 1 Otvorte program a kliknite na tlačidlo „Download Images“. Vyberte fotografie, ktoré ste odfotili predtým. Kliknite na tlačidlo OK a počkajte.
  2. 2 V prípade potreby zadajte zaostrovaciu vzdialenosť a FOV. Ak ste fotografovali na digitálnom fotoaparáte a softvérový zásah neodstráni EXIF ​​údaje z vašich fotografií, Hugin by to mal určiť automaticky, takže sa nemusíte príliš obávať (v našom prípade sa snímanie uskutočnilo na fotoaparáte Canon vybavenom objektívom M42 s priemerom 29 mm a manuálnym ovládaním) zaostrenie, takže údaje musíte zadať ručne). Nezabudnite zadať svoju skutočnú zaostrovaciu vzdialenosť a faktor orezania snímača namiesto ekvivalentnej vzdialenosti 35 mm (tieto informácie môžete ľahko nájsť pomocou vyhľadávania na webe). Ak snímate na 35 mm film, jednoducho zadajte svoju ohniskovú vzdialenosť a nastavte multiplikátor na 1. Vydeľte 35 šírkou filmu v milimetroch, aby ste získali multiplikátor ohniskovej dĺžky pre iné formáty.
  3. 3 Kliknite na Zarovnať. Okno, ktoré sa zobrazí, je generátorom kľúčových bodov, je to nástroj, ktorý nájde susediace body medzi vašimi zábermi, aby sa zhodovali a správne ich spojil. Potom sa objaví okno, ktoré vám ukáže „hrubo šitú“ verziu vašej fotografie. (Nerobte si starosti s škaredými hranami v tomto okne, mechanizmus „šijania“ ich vyhladí neskôr.)
  4. 4 Skontrolujte fit. V hlavnom okne programu Hugin sa môžu zobraziť informácie „Typická chyba po optimalizácii ...“. Okamžite skontrolujte informácie uvedené nižšie. Ak sa hovorí „veľmi dobre padnú“ alebo možno len „dobre padnú“, môžete svoje snímky „bezpečne spojiť“ a ignorovať nasledujúce tri kroky.

 • 5 Odstráňte všetky rozptýlené kontrolné body. Jedným z hlavných dôvodov nesprávne zošitých obrázkov v programe Hugin je nájdenie kontrolných bodov medzi obrázkami na miestach, kde by nemali byť. Nájdite tieto nesprávne body prerušenia a odstráňte ich. Kontrolné body budú označené krúžkami. Pravým tlačidlom myši kliknite v strede kruhu a potom na dolnom paneli vyberte položku Odstrániť. (V predvolenom nastavení je minimálne v systéme Linux toto tlačidlo na paneli zanedbateľné, takže ho možno budete chcieť zväčšiť).
 • 6 Pridajte viac kontrolných bodov. Prejdite na kartu „Kontrolné body“. Uvidíte tam dve očíslované karty. Toto je počet vašich fotografií. Uistite sa, že na ľavej aj pravej karte sú dva rôzne obrázky so spoločnou položkou medzi sebou. Kliknite vľavo a potom na príslušné právo (príklad nájdete na obrázku vpravo). Hugin nastaví všetko predvolene, takže sa nemusíte báť presnosti (aj keď je lepšie zväčšiť mierku na 100% v rozbaľovacej ponuke nižšie, aby program nemusel robiť príliš veľa predpokladov). Kliknite na tlačidlo Pridať na spodnom paneli. Pridajte toľko, ako uznáte za vhodné, a zopakujte postup pre každú spoločnú oblasť medzi všetkými fotografiami.
 • 7 Vráťte sa na kartu „Pomocník“ a kliknite na „Zarovnať“. Ak ste nedosiahli požadovaný efekt („veľmi dobre padnú“ alebo aspoň „dobre padli“), zopakujte predchádzajúce dva kroky a tento, kým to neurobíte správne. Vyskúšajte viac kontrolných bodov, viac od seba. Keď je zarovnanie správne, možno budete chcieť kliknúť na tlačidlo Zarovnať v okne Náhľad panorámy.
 • 8 Optimalizujte svoju panorámu. Na paneli s nástrojmi je tlačidlo, nájdite ikonu vpravo. Kliknite na ňu. Môžete to urobiť aj stlačením tlačidla „Optimalizácia“, čím získate úplnejšiu kontrolu nad tým, čo presne bude optimalizované.
 • 9 Nastavte možnosti zošívania. Prejdite na kartu „Šitie“ a kliknite na „Vypočítať optimálnu veľkosť“. Výsledný obrázok sa tak zväčší, ako je potrebné. Nastavte „mechanizmus zošívania na“ nie, zvyčajne to dáva dobré výsledky, hoci to neumožňuje pridanie súborov PSD (čo môže byť užitočné pre vás alebo nie) alebo niečo iné ako súbory TIFF. Nastavte „Image Format“ na „TIFF“. Možno budete chcieť použiť „viacvrstvový TIFF“, ak ste ignorovali tipy týkajúce sa vyváženia bielej a blokovania expozície, ak to váš softvér robí dobre, môžete manuálne upraviť expozíciu a vyváženie bielej (GIMP to urobí správne). Bohužiaľ, to znamená, že budete musieť každú fotografiu spojiť manuálne pomocou maskovacích vrstiev. Veľa šťastia.
 • 10 Kliknite na tlačidlo Sew Now. Ak chcete súbor uložiť, zadajte názov súboru. Kliknite na tlačidlo Uložiť a relaxujte a ...
 • 11 Vykonajte ďalšie činnosti mimo počítača. Šitie môže chvíľu trvať a pozorovanie tohto procesu nie je príliš vzrušujúce.
 • Pin
  Send
  Share
  Send
  Send