Užitočné tipy

Nevstáva z gauča

Pin
Send
Share
Send
Send


Sebaškodenie môže byť spôsob, ako budete riešiť problémy. Pomáha vám vyjadriť pocity, ktoré nemôžete vysloviť slovami, odvrátiť pozornosť od toho, čo sa deje v živote, alebo vyhodiť emocionálne bolesti. Nakoniec sa budete pravdepodobne cítiť lepšie - aspoň na krátky čas. Ale potom sa bolestivé pocity vrátia a budete cítiť nutkanie sa znova ublížiť. Ak sa chcete zastaviť, ale neviete ako, nezabudnite na toto: zaslúžite si lepší život a môžete ho dosiahnuť bez toho, aby ste sa ublížili.

Kuchynské kusy

Ľudia sa často ublížia. Napríklad každý vie, že plechovku s konzervovaným jedlom musíte opatrne držať, keď je otvorená, aby ste sa neznížili, ale mnohí ju umiestnia tak, aby bol zasiahnutý priestor medzi palcom a ukazovákom. Tiež nie je neobvyklé, že prstom skúšajú ostrosť kovového rezu. To všetko spôsobuje rôzny stupeň zranenia a poranenia.

V súčasnosti existuje mnoho rôznych zariadení na ochranu proti porezaniu vrátane tých, ktoré je možné vymyslieť bez opustenia domu. Ľudia však, žiaľ, zanedbávajú bezpečnostné opatrenia a nevyužívajú vyššie uvedené prostriedky. Ak sa napriek tomu porezáte, mali by ste venovať maximálnu pozornosť posúdeniu stupňa poškodenia:

  • Ak je šľacha poškodená, je narušená funkcia ohybu alebo predĺženia (poškodená šľacha alebo extenzorová šľacha)
  • Ak je artéria poškodená, je charakteristické pulzujúce krvácanie.
  • V prípade poškodenia nervov - narušenie citlivosti.
  • Ak je koža od seba oddelená, bude s najväčšou pravdepodobnosťou potrebné šiť (tzv. Primárne chirurgické ošetrenie rany).

Vo všetkých vyššie uvedených prípadoch čo najskôr naneste tesné obväzy namočené v antiseptiku a kontaktujte pohotovostnú službu v mieste bydliska.

Zákerné modriny a výrony

Situácia s úderom kladiva do prstov sa už dávno stala neoficiálnou a feuilletonovou. A to je ďalšia bežná trauma v domácnosti. Stačí zraniť trochu, rozptýliť alebo prekročiť chybu zatlačením klincov do steny, keď dôjde k zraneniu. V prvom rade je vhodné pripevniť ľad na miesto úrazu a potom zistiť, aká kritická je situácia. Podobná povaha zranenia môže viesť k zlomeninám prstov prstov. Ak nechcete ísť k lekárovi včas, nedostanete potrebné vyšetrenie a liečbu, potom je pravdepodobnosť komplikácií vo forme nesprávnej adhézie vysoká. Nie je neobvyklé, že sa pod hematómom nechtov pozorujú modriny, ktoré lekári spravidla čistia kvôli rýchlejšiemu zotaveniu.

Poranenia šliach a väzov

Pohyb na mokrej podlahe, prudký vzostup s nepresnou podporou chodidla z pohovky alebo postele môže spôsobiť prasknutie Achillovej šľachy alebo členkového väzu, ktoré sú zodpovedné za jeho stabilitu. V takýchto prípadoch sa liečba poskytuje vo forme imobilizácie (sadra, ortézy, rovnátka). Nepoužívajte samoliečbu, pretože taktiku by mal určiť špecialista. Predovšetkým je potrebné zaistiť zvyšok poškodenej končatiny. Pokúste sa úplne odstrániť záťaž, aby nedošlo k zhoršeniu existujúceho obrazu.

Roztrhané chrbát a zovreté ruky

Zdvíhanie, premiestňovanie skrinky z rohu do rohu, príliš prudké zdvíhanie z vyklápania do stojacej polohy, napríklad pri umývaní podláh (ktoré mnohí robia neustále, pretože nie vždy je vhodné umývať mopom), môže tiež spôsobiť bolestivé stavy - tzv. Dorzopatia. Môže k tomu dôjsť z priťaženej medzistavcovej prietrže (o ktorej človek možno nevedel), ktorá potláčala nervový koreň, ktorý spôsoboval bolesti chrbta. Alebo svalové napätie, ktoré v dôsledku toho viedlo k ich kŕčom, bolesť. V takom prípade musíte kontaktovať lekárov alebo neurológov alebo ortopedických traumatológov.

Počas spánku často nastane situácia, že si človek ľahne na rameno, krk atď.

Pokiaľ ide o chrbticu, nepríjemné a bolestivé pocity sú spojené s nepríjemnou polohou, ktorá vedie k nesprávnemu zaťaženiu svalov a ich ďalšiemu kŕču. Pokiaľ ide o končatiny, najčastejšie ruky, potom v tomto prípade hovoríme o stláčacích cievach a nervoch, ktoré spôsobujú pokles krvného obehu a inervácie (zásobovanie orgánov a tkanív nervami) segmentu. Spravidla nie je potrebná špeciálna liečba a postačuje na to, aby sa končatina dostala do pohodlnej polohy, môžete tiež masírovať blízke oblasti (napríklad pre horné končatiny je to krk, oblasť ramenného kĺbu a celé rameno ako celok).

Výšková práca

Výmena žiarovky v lustru, maľovanie v stropnej oblasti, čistenie vysokých mezanín - jedným slovom, všetko, čo vyžaduje nadmorskú výšku, je potenciálne nebezpečné. Pády nie sú v každodennom živote nezvyčajné. A po páde nasledujú modriny a zlomeniny, výrony a zranenia kraniocerebrálnych. Predovšetkým je potrebné dbať na bezpečnostné opatrenia. Pri práci vo výškach je dôležité zaistiť stabilnú polohu. Nezabúdajte ani na poistenie, ani niekoho požiadajte, aby sa poistil. Ak sa pádu nedá zabrániť, je potrebné primerane posúdiť prijatú škodu. Dokonca aj ľahká rana do hlavy, v prítomnosti oslabených mozgových ciev, môže viesť k poškodeniu a tvorbe krvácania. Je potrebné venovať pozornosť výskytu príznakov, ako sú nevoľnosť, vracanie, bolesti hlavy, závraty a nevoľnosť. Ak sa vyskytnú, odloženie cesty k lekárovi (neurológovi) môže spôsobiť nenapraviteľné poškodenie vášho zdravia.

Ak úder dopadol na končatiny, rebrá, chrbticu, skontrolujte poškodený segment a venujte pozornosť: vzhľadu deformácie, hematómu, neschopnosti alebo ťažkosti pri vykonaní tých úkonov a pohybov, ktoré boli ľahké pred zranením. Medzi pacientmi existuje názor, že napríklad ak by mali zlomeninu dolnej končatiny, neboli by schopní chodiť. To je chyba! Nevzdávajte sa a dúfajte v šťastie. Kontaktujte pohotovosť a mieru a závažnosť poškodenia určí odborník.

Horiace centrum

Ďalším bežným zranením, ktoré môže človek dostať doma, sú popáleniny. Stačí panvicu uchopiť mierne otvoreným vekom, aby para pálila pokožku rúk. Potenciálne nebezpečenstvo sa stáva otvoreným ohňom. Liečba popálenín je dosť problematická a bolestivá. Pri popáleninách 1. stupňa sa spravidla nevyžaduje špeciálna liečba, ale hlavne je zameraná na analgéziu a obväzy s antiseptikami v prípade poškodenia kože. Od vytvorenia bubliniek od 2. bodu je potrebné kontaktovať pohotovostnú službu a určiť tak taktiku liečby.

Pin
Send
Share
Send
Send