Užitočné tipy

Semená šalvie: výhody, kontraindikácie, spôsob použitia

Pin
Send
Share
Send
Send


wikiHow funguje na princípe wiki, čo znamená, že mnohé z našich článkov napísali viacerí autori. Pri tvorbe tohto článku dobrovoľní autori pracovali na jeho úprave a vylepšovaní.

Počet zdrojov použitých v tomto článku je 15. Ich zoznam nájdete v dolnej časti stránky.

Semená Chia sú populárne zdravé jedlo, ktoré sa konzumuje už mnoho storočí, hoci tieto semená sa na Západe stali pomerne populárnymi. Tieto semená takmer nemajú svoj vlastný vkus, a preto sa môžu bezpečne pridávať do iných jedál. Ukážeme vám, ako môžete používať chia semená, a to tak, že ich pridáte k svojim obvyklým receptom, ako aj s nimi variť niečo nové, napríklad pudingy a smoothies.

Semená Chia - užitočné vlastnosti

Semená Chia alebo Sage Spanish sú jednoročné horské rastliny patriace do rodiny Lamiaceae. Rastie v strednom a južnom Mexiku, Paraguaji, Argentíne, Austrálii, Guatemale, Ekvádore, Bolívii. Semená Chia boli v staroveku dobre známe aztéckym a mayským kmeňom a boli oceňované pre svoje jedinečné zloženie a súbor užitočných chemických prvkov. V Máji znamená chia silu.

Samotné semeno má veľmi malú veľkosť, má elipsoidný tvar a dĺžku asi 2 milimetre. Tmavé semená sú oveľa bežnejšie ako biele semená.

V semenách chia (na 100 gramov):

 • 2,5-krát viac fosforu ako u rýb,
 • 6-krát viac vápnika ako v tvarohu,
 • 2-krát viac draslíka ako banány,
 • 3 krát viac železa ako špenát,
 • 2,5 krát viac kyseliny listovej (vitamín B9) ako v kuracích vajciach,
 • 15 krát viac horčíka ako brokolica.

Semená Chia sú tiež zdrojom. proteínpre ktoré sú vegetariáni veľmi oceňovaní v USA a krajinách Latinskej Ameriky, polynenasýtené mastné kyseliny, najmä kyselina a-linolénová (Omega 3) a kyselina linolenová (Omega 6), ktoré sú viac ako v rybách alebo iných zrnách a semenách.

Semená chia sú okrem toho zdrojom vitamínov B (B1-tiamín, B2-riboflavín, B6 pyridoxín), vitamínov C, E, PP, zinku, medi, sodíka a vlákniny (vláknina).

Výhodnými vlastnosťami semien chia sú, že obsahujú veľké množstvo polysacharidov. Jednou z najdôležitejších vlastností polysacharidov je ich schopnosť vytvárať viskózne vodné roztoky podobné gélu - gélu alebo hlienu.

Pri kontakte s tekutinou tvoria semená chia gél (priehľadná „kapsula“ okolo semien), ktorá predlžuje dobu nasýtenia.

Semená Chia napučané vo vode alebo v inej tekutine obsahujú veľa hlienu, ktorý sa koncentruje na vonkajšiu vrstvu semena.

Práve prítomnosť polysacharidov poskytuje chia semennému gélu vysoké zadržiavanie vody. A opuchnuté semeno je schopné udržať vlhkosť, oveľa viac v porovnaní s vlastnou hmotnosťou.

Semená Chia potláčajú chuť do jedla, zvyšujú energiu, uvoľňujú črevo od prebytočných toxínov a toxínov, ktoré pomáhajú znižovať hmotnosť bez toho, aby pociťovali hlad.

Semená Chia - ako používať

Denná dávka je 5 až 10 gramov suchých semien alebo polievkových lyžíc.

V suchej forme, Chia sa môže konzumovať celé zrná v suchej forme, ktorá sa premyje dostatočným množstvom vody. Pridajte sušené chia do zeleninových šalátov. Suchá chia je chutná chrumkavá, trochu podobná cukrovinkovým makom.

Pretože chia sú veľmi hydrofilné, to znamená, že intenzívne absorbujú vodu, mali by sa určite konzumovať s veľkým množstvom tekutiny, aby sa zabránilo nepríjemným pocitom v žalúdku.

Vo forme frézovaného, Chia sa mele v mlynčeku na kávu a pridáva sa k pečivu, müsli, mliečnym výrobkom.

Namočenie semien pred použitím, Keď chia napučia v tekutine, stanú sa ako želé so zrnami so sladkou chuťou.

Namočte semená od 15 do 20 minút do 2 hodín.

Chia semená chia sú príjemné, mierne orechové, čo uľahčuje ich pridávanie do rôznych hotových jedál a nápojov. Najčastejšie sa pridávajú do obilnín, šalátov, omáčok, jogurtov, kefíru alebo do zmesi s nápojmi (akékoľvek ovocné alebo zeleninové šťavy) a pečivo (pri výrobe muffinov, pudingov).

Semená chia sa môžu pridať do cesta pri pečení chlebov.

Zoštíhľujúce semená Chia

Semená Chia vám pomôžu schudnúť, ale iba pri správnej výžive. Chia môže byť užitočným doplnkom vašej stravy alebo správnej výživy.

Bohužiaľ, neexistuje žiadny magický produkt, keď sa spotrebuje, telo by schudlo. Ak chcete schudnúť, musíte dodržiavať správnu výživu, kontrolovať množstvo spotrebovanej potravy a počet kalórií, dať telu aspoň malú fyzickú námahu, napríklad chodiť rýchlym tempom po dobu 30-40 minút.

Aké sú výhody semien chia:

 1. Raz v žalúdku napučiavajú, obalujú jeho steny, po ktorých je pocit plnosti aj pri nepatrnej konzumácii potravy.
 2. Pomaly stráviteľné, pocit sýtosti na dlhú dobu.
 3. Sú prírodnými prebiotikami, to znamená, že sa neabsorbujú v horných častiach gastrointestinálneho traktu, ale sú živným médiom (krmivom) pre normálnu črevnú mikroflóru (pre priateľské baktérie).
 4. Vďaka veľkému množstvu vlákniny (vlákniny) čistia črevné baktérie a toxíny, odstraňujú toxíny z tela a prispievajú tiež k normalizácii stolice (zabraňujú zápche).

Kontraindikácie a obmedzenia

Napriek nepopierateľným výhodám sa chia neodporúča ľuďom trpiacim alergiou na jedlo, najmä tým, ktorí sú alergickí na sezamové semená.

Neodporúča sa používať bez odporúčania lekára ľuďom, ktorí užívajú lieky na riedenie krvi. Pred pridaním chia do stravy by ste mali navštíviť lekára.

Hypotenzívni ľudia (nízky krvný tlak). Kvôli vysokému obsahu omega-3 mastných kyselín, ktoré sú prírodným antikoagulantom, tj látkou na riedenie krvi, môže krvný tlak pri konzumácii chia výrazne klesnúť.

Pre tých, ktorí majú problémy s trávením, môže chia spôsobiť nadúvanie, zvýšenú nadúvanie av niektorých prípadoch hnačku, najmä ak je dávka nesprávne nastavená.

Opatrnosť je potrebná počas tehotenstva a až po konzultácii s lekárom, pretože bezpečnosť semien chia počas tehotenstva nebola stanovená. A neodporúča sa používať v potrave detí do 3 rokov.

Ak sa chcete pokúsiť obohatiť svoju stravu semenami chia, ale neviete, ako bude telo reagovať na nový produkt, zoznámte sa s malými dávkami a načúvajte svojmu telu.

Ako si vybrať a uložiť semeno chia

Chia sa pestuje všade, nie je nedostatok semien. Môžete si ich kúpiť v lekárňach, obchodoch so zdravou výživou alebo v internetových obchodoch. Offline metóda má veľa výhod, hlavná vec je vizuálne hodnotenie. Semená môžete vidieť, dotýkať sa, niekedy dokonca cítiť a ochutnať. Mínus - cena: na stacionárnych miestach je často predražená. Spôsob získavania cez internet je výhodný v tom, že môžete nájsť a vybrať krajinu alebo konkrétneho výrobcu, porovnať náklady, ktoré môžu byť niekoľkonásobne nižšie, prečítajte si recenzie.

Známky kvality semien:

 1. Sfarbenie. Farba je heterogénna, rozptýlená mramorovým vzorom, všetky odtiene hnedej, biele semená.
 2. Tvar, veľkosť. Semená Chia sú malé, okrúhle, pripomínajú miniatúrne prepeličné vajcia.
 3. Chuť. Nekvašený, charakteristický pre surové semená, vágne pripomína orech.
 4. Zápach. Žiadna, môže byť mierne vôňa obilia, múky.
 5. Dokumenty. Každý predajca, bez ohľadu na miesto predaja výrobkov, musí mať doklady potvrdzujúce kvalitu osiva.

Chia určená na použitie v potravinách a na lekárske účely sa najčastejšie predáva. Existujú však semená na výsadbu. Majú menšiu hodnotu, pretože v závode dosiahli stupeň zrelosti. Môžete ich vizuálne rozlíšiť podľa farby, ako aj podľa veľkosti balenia. Výsadbový materiál je balený v malých vreciach. Jedlé semená sa zriedka predávajú v malých.

Po zakúpení sa produkt musí okamžite naliať do vzduchotesnej nádoby, ktorá sa musí uchovávať na tmavom mieste pri teplote neprevyšujúcej 25 °. Pod vplyvom slnečného žiarenia niektoré cenné látky vymiznú. Keď vlhkosť vstúpi, osivo rýchlo bobtná, zhoršuje sa.

Chia Calorie

Energetická hodnota, obsah kalórií v suchých semenách chia je 490 kcal na 100 g produktu ± 20 kcal. Obsah kalórií sa môže mierne líšiť v závislosti od pôvodu a dátumu zberu.

Obsah BJU v 5 gramoch:

 • Proteíny - 0,781 g
 • Tuky - 1,54 g
 • Sacharidy - 0,31 g,
 • Vláknina z potravy - 1,89 g.

Energetická hodnota na 5 gramov je 24 kcal / 102,5 kJ.

Semená Chia - opis zdravej superfood

] je zložka, ktorá je základom mnohých liekov. Má komplexný účinok na telo a zlepšuje pocit pohody.

Semená Chia

Semená Chia: Zloženie

Zrná chia sú bohaté na užitočné látky a komponenty. Medzi hlavné látky, ktoré tvoria výrobok, možno rozlíšiť tieto možnosti:

 • Omega-3 a Omega-6 mastné kyseliny - odstraňujú z tela prebytočný cholesterol, takže riziko vzniku aterosklerózy je úplne eliminované,
 • vláknina - látka odstraňuje zápchu a zabraňuje vzniku nebezpečných chorôb, ktoré sú spojené s tráviacimi orgánmi,
 • vápnik, draslík a bielkoviny - pravidelné používanie zŕn vás nabije silou a energiou. Podobné zložky majú pozitívny vplyv na pevnosť kostí a zubov,
 • tryptofán - látka bojuje proti nespavosti, dáva dobrú náladu a odstraňuje pocit neustálej únavy,
 • proteázové inhibítory - ničia malígne bunky, obnovujú poškodenú DNA, eliminujú riziko vzniku rakovinových nádorov,
 • antioxidanty - tento produkt je nevyhnutnou súčasťou rôznych masiek a krémov na zlepšenie stavu pokožky.

To sú ingrediencie, v ktorých sú chia semená bohaté. Zloženie zŕn je skutočne jedinečné, takže sa používajú v mnohých oblastiach ľudského života. Sú nevyhnutné pri liečení rôznych chorôb.

Ale aké výživné sú semená chia? Obsah kalórií na 100 gramov produktu je 490 kcal. To je dôvod, prečo sa dá použiť, aj keď sledujete svoju postavu.

Semená Chia: prospešné vlastnosti

Produkt má značné množstvo užitočných vlastností, vďaka ktorým je tak populárny. Ak ho pravidelne jete, môžete mať tieto účinky:

 • fungovanie tráviaceho systému sa stáva stabilným,
 • môžete sa vyrovnať s extra kilami kombináciou zŕn s veľkým množstvom vody,
 • zložka môže zlepšiť činnosť srdca, čím sa eliminuje riziko rozvoja aterosklerózy,
 • s tým môžete stabilizovať hladinu cholesterolu v krvi,
 • minimálne množstvo ingrediencie dáva dlhotrvajúci pocit plnosti, takže sa neprežijete,
 • Vo výrobku je prítomný horčík a fosfor, takže zuby a kosti sa stanú silnými.

To sú prospešné vlastnosti semien chia, ktoré boli objavené odborníkmi. Ak ich pridáte do svojho jedálnička, môžete výrazne zlepšiť svoje zdravie a vyhnúť sa vzniku rôznych chorôb.

Semeno Chia: výhody a škody pre ženy

Túto zložku ocenili predstavitelia slabšieho pohlavia. Najčastejšie sa používa ako doplnková látka v potravinovom systéme. Zrná dávajú pocit plnosti, takže sa nebudete prejedať. Extra libry zmiznú oveľa rýchlejšie, čo vám umožní stať sa majiteľom štíhlej postavy.

Prínosy semien Chia pre zdravie

Semená tiež môžete použiť na starostlivosť o svoj vzhľad. Masky a krémy sa pripravujú zo zložky, ktorá umožňuje zlepšenie stavu pokožky. Pravidelné používanie takýchto nástrojov vám umožní vyrovnať sa s existujúcimi problémami.

Takýto výrobok spôsobuje škodu iba v prípade zneužitia. Môžu sa vyskytnúť alergické reakcie a iné zdravotné problémy.

Zdravotné prínosy semien chia pre mužov

Zástupcovia silnejšieho pohlavia môžu tiež používať takýto produkt. Najčastejšie sa pridáva do športovej výživy. Zložka podporuje rýchly prírastok svalov. Ak pravidelne jete malú časť doplnku, telo sa po chvíli vyrazí.

Veľkou výhodou obilia pre mužov trpiacich impotenciou. Produkt je schopný obnoviť erektilné funkcie, čo vám umožní znovu si užiť sex vysokej kvality s partnerom.

Semená Chia prospievajú a poškodzujú telo

Takéto výrobky majú cenné zloženie, ktoré ich robí nevyhnutnými pri liečení mnohých chorôb. Výhody obilia pre ľudské telo sú nasledujúce:

 • majú priaznivý účinok v prípade alergických reakcií,
 • musia sa jesť s anémiou,
 • semená sú účinné v prípade hormonálnej nerovnováhy,
 • zložka normalizuje hladinu cukru v krvi,
 • Produkt je schopný stabilizovať krvný tlak.

Čo hovoria odborníci o nebezpečenstvách zŕn? Ak ich užijete príliš dlho a zvyšujete odporúčanú dávku, telo môže reagovať s alergickou reakciou. Môže dôjsť k narušeniu fungovania vnútorných orgánov.

Výhody a poškodenie tela semien chia po dlhú dobu študovali odborníci. Tento produkt by ste mali pridať do svojho jedálnička, ak si chcete zlepšiť pohodlie.

Semená Chia: ako používať?

Aby prísada priniesla telu iba výhody, musíte ho brať v súlade s pravidlami stanovenými odborníkmi. Poďme sa teda venovať hlavným bodom, na ktoré by sme nemali zabúdať.

Nie každý vie, či je potrebné semená chia pred použitím umyť. Toto by sa malo vykonať iba predtým, ako sa chystáte jesť porcie zŕn. Pamätajte, že rýchlo absorbujú vodu, takže po niekoľkých hodinách môžu zmiznúť.

Semená Chia: ako používať, recepty

Rozlišujú sa tieto metódy konzumácie zŕn:

 • keď sú suché, pridávajú sa do riadu alebo sa konzumujú s veľkým množstvom vody,
 • suchý prášok pripravený z prísady sa pridáva do rôznych jedál a nápojov,
 • namočené mleté ​​semená sa nalejú veľkým množstvom vody tak, aby z nich začal vyčnievať hlien,
 • táto zložka je základom pre prípravu rôznych kulinárskych majstrovských diel: od kaše po šaláty,
 • mleté ​​semená sú skvelou možnosťou na prípravu domácich koláčov.

Nezabudnite, že po konzumácii semien musíte piť vodu. Ak urobíte pravý opak, zrná nebudú napučiavať, takže začnú z tela odoberať vlhkosť. To vedie k zápche a problémom s fungovaním tráviaceho systému.

Teraz viete, ako konzumovať semená chia. Vyberte si možnosť, ktorá vám vyhovuje, aby prísada priniesla nielen úžitok, ale aj potešenie.

Ako jesť surové semená chia?

Surový produkt sa používa ako prísada do mnohých jedál. Môžete ich posypať ovsenou kašou, jogurtom alebo inými zdravými dobrotami. Semená zostanú chrumkavé, takže proces stravovania vám prinesie potešenie. Túto zložku môžete použiť na prípravu rôznych kulinárskych majstrovských diel, pretože jej jemná chuť a aróma vás nenechajú ľahostajnými.

Semená však môžete jesť bez čohokoľvek, len jedlu hrsť pred jedlom za pol hodiny. Musíte ich však vypiť veľkým množstvom vody. Napučiavajú tak v žalúdku a nechávajú dosť času.

Semená Chia: koľko jesť za deň?

Nie každý vie, koľko jesť semená chia. Denná dávka produktu nie je vyššia ako 50 gramov. Jedná sa o dve polievkové lyžice zŕn, ktoré môžu zlepšiť pohodu pri pravidelnom používaní. Konzumujú sa trikrát denne pred jedlom.

Teraz viete, ako často môžete jesť semeno, aby ste nepoškodili telo. Odporúčané dávkovanie by sa nemalo zvyšovať, inak sa môžu vyskytnúť alergické reakcie.

Semená Chia pre deti: v akom veku môžem dať?

Takýto produkt môžu jesť aj deti. Nie každý však vie, v akom veku ho zaviesť do výživy detí. Odborníci odporúčajú dať semeno dieťaťu, ktoré má päť rokov. Kašu môžete uvariť pridaním jednej tretiny lyžice semien. Môžu sa tiež pridávať do šalátov v malom množstve. Zložka pozitívne ovplyvňuje pevnosť kostí a zdravie zubov, prispieva k správnemu formovaniu kostry dieťaťa.

Chia jedlo: užitočné vlastnosti a kontraindikácie

Takýto liek je medzi ľuďmi veľmi populárny. Je to kvôli jeho pozitívnemu účinku na ľudské telo. Jedlo Chia môže priniesť tieto výhody:

 • tráviace orgány sú zbavené toxínov, toxínov a zvyškov antibiotík,
 • „Zlý“ cholesterol opúšťa telo, čo zabraňuje vzniku aterosklerózy,
 • liek je zrušenie prevencie cukrovky,
 • tráviace procesy sú stabilizované a aktivované,
 • cirkulácia žlčových kyselín sa vráti do normálu,
 • zvláda zápchu, pretože sa zlepšuje črevná pohyblivosť,
 • absorpcia tuku je minimalizovaná
 • imunita sa stáva silnou.

Нельзя употреблять такое средство, если вы страдаете от индивидуальной непереносимости компонентов. Также откажитесь от него в период беременности и грудного вскармливания.

Это полезные свойства и противопоказания шрот чиа, с которыми нужно подробно ознакомиться. Mnoho ľudí používa jedinečný liek na liečbu rôznych chorôb, pretože rýchlo poskytuje požadované výsledky.

Losos so semenami

 • sezamové semená - štvrť šálky
 • chia - pol pohára,
 • olivový olej - lyžička,
 • med - lyžička
 • filet z lososa - 500 gramov.

Všetky ingrediencie okrem rýb zmiešajte v pripravenej nádobe. Pridajte štipku soli. Filet z lososa nakrájajte na tenké prúžky. Ponorte ryby do hotovej marinády. Jedlo pečte na grile bez pridania rastlinného oleja po dobu 12 minút na každej strane.

Nápoj z vanilkových orechov

 • semená chia - pohár,
 • mandľové mlieko - 4 šálky.

Ak neviete, ako nasiaknuť semená šalátu do mlieka, zrnka nalejte tekutinou a pol hodiny ich vložte do chladničky. Pred pitím pridajte javorový sirup, strúhané orechy alebo čerstvé bobule. Tiež predstavte vanilku, aby ste dostali chutný aromatický nápoj.

Zeleninová polievka

 • paprika - 1 kus,
 • stopka zeleru - 2 kusy,
 • mrkva - 1 kus,
 • cibuľa - 1 kus,
 • Čerstvý zelený hrášok.

Papriky, zeler, mrkva, cibuľa a hrach v olivovom oleji. Po uplynutí 5 minút pridajte chia (2 lyžice), nakrájané nakrájané paradajky (3 kusy), kukuričné ​​semienka. Nalejte ingrediencie do mäsového vývaru a nechajte nádobu na miernom ohni pol hodiny. Pridajte do svojho korenia chuť. Pred podávaním ozdobte jemne nasekanou petržlenovou vňaťou alebo kôprom.

Teraz viete výhody a poškodenia chia semien, receptov a ďalších vecí. Denne pripravujte kulinárske majstrovské diela s takouto zložkou, aby ste z ich použitia vyťažili maximum.

Semená šalvie: návod na použitie na ošetrenie

Semená Chia: liečivé vlastnosti

Jedinečné zloženie zložky ovplyvnilo skutočnosť, že sa používa v oblasti medicíny na liečenie rôznych chorôb. Musíte však produkt správne používať, aby ste nepoškodili telo. Pokyny na použitie pri ošetrovaní semien chia závisia od charakteru problému. Je lepšie poradiť sa s lekárom, ktorý vám povie, ako konzumovať zrná a aké dávkovanie dodržiavať.

Semená pankreatitídy

Niektorí ľudia čelia nebezpečnej chorobe, ako je pankreatitída. Zápal pankreasu spôsobuje veľa nepohodlia a bolesti. Spôsob aplikácie semien chia v tejto situácii sa scvrkáva na skutočnosť, že musíte jesť 30 gramov zŕn trikrát denne, pričom ich oprášite veľkým množstvom tekutiny. Zaobchádzanie s takouto zložkou trvá mesiac, po ktorom si musíte urobiť prestávku niekoľko týždňov.

Semená Chia: laxatívny účinok

Mnoho ľudí trpí zápchou, ktorá spôsobuje veľa nepohodlia. Stolica sa stáva nepravidelnou, preto sa v tele hromadia toxíny a toxíny. Pomocou semien chia môžete vyčistiť črevá od hnijúcich zvyškov potravín a výkalov. Na tento účel použite dve čajové lyžičky semien, vypláchnuté pohárom čistej vody bez plynu. Po chvíli môžete ísť na toaletu.

Semená Chia na cukrovku

Tento produkt je schválený pre ľudí trpiacich cukrovkou. Pravidelné používanie umožňuje stabilizovať hladinu cukru v krvi. Postupom času problém postupne zmizne bez toho, aby vám spôsobil nepríjemnosti. Na dosiahnutie týchto výsledkov musíte jesť 37 gramov semien denne po dobu 12 týždňov.

Predbežná príprava

Semená by sa mali vždy umyť, ale to sa dá urobiť iba pred použitím. Chia absorbuje vodu 12-násobok svojej vlastnej hmotnosti. Ak ich navlhčíte, musíte ich použiť nasledujúci deň. Inak produkt jednoducho zmizne.

Ako jesť semená chia:

 1. V celej suchej forme. Semená sa pridávajú do jedál alebo sa používajú rovnako ako voda, nápoje.
 2. V suchej mletej forme. Prášok sa zvyčajne pridáva do jedál, nápojov, zmiešaných s medom, sirupmi.
 3. V namočenej forme. Rozdrvené semená sa vopred vylejú tekutinami, aby sa vylúčil hlien.
 4. Vo varenej forme. Zahŕňa to prípravu želé, obilnín a iných jedál obohatených osivom.
 5. Pečenie. Do cesta sa môžu pridávať mleté ​​semená na lievanie, muffiny, palacinky, ale koncentrácia hodnotných látok je znížená.

Spôsob použitia môže byť akýkoľvek, ale vždy je dôležité pamätať na vodu. Na rozdiel od všetkých pravidiel zdravej výživy musíte po konzumácii semien vypiť tekutinu. V opačnom prípade nebude chia schopná napučať, bude odoberať vodu z tela, vrátane z čriev, čo povedie k zápche, obštrukcii čriev.

Spôsoby konzumácie semien na všeobecné využitie

Chia sa môže jesť každý deň po celý život. Produkt zlepší pohodu, zlepší ochranné funkcie tela a zvýši imunitu, pomôže kontrolovať hmotnosť, potlačiť starnutie a zlepšiť stav pokožky. Zriedkavo spôsobuje alergie, je povolený deťom od 3 rokov.

Ako jesť semená chia:

 1. Kissel. Nalejte čajovú lyžičku semien so pohárom horúcej vody, prikryte, nechajte hodinu. Ak je čas krátky, môžete variť zmes 2 minúty, ochladiť a vypiť.
 2. Kaša. Nalejte lyžicu semien (celé alebo nasekané) do pohára vriaceho mlieka, varte 2 minúty, pridajte korenie podľa chuti.
 3. S medom. Kombinujte 1-2 lyžičky. mleté ​​semená s rovnakým množstvom medu, zamiešajte. Jedzte s čajom alebo mliekom.
 4. Cocktail. Trvajte na tom, v pohári kefír alebo jogurt 1-2 lyžičky. Chia 2 hodiny. Noc môžete stáť v chladničke.

Mleté semená sa môžu pridávať do čerstvých šalátov, polievok, hlavných jedál a obilnín, obilnín, müsli a pečiva. Môžu sa zmiešať s orechmi, pridávať do zmrzliny, smotany alebo posypať koláčom. V každom prípade bude mať tento produkt úžitok.

Dôležité! Nie je potrebné konzumovať viac ako jednu polievkovú lyžicu semien denne. Predávkovanie vitamínmi, vlákninou a ďalšími prospešnými prvkami je rovnako škodlivé ako nedostatočný príjem.

Používa sa na chudnutie

Chia je skvelý pomocník v boji o štíhlu postavu. Semená obsahujú vlákninu a vylučovaný hlien. Potláča hlad, nasýti a zabraňuje prejedaniu. Je tiež vynikajúcim zdrojom cenných látok, aminokyselín, omega. Spoločne pomáhajú predchádzať previsnutiu pokožky, striám a iným vedľajším účinkom chudnutia.

Ako používať chia semená na chudnutie:

 1. Kissel. Najjednoduchší spôsob, ktorý potrebuje iba vodu. Nalejte pohár horúcej vody na 1-2 lyžičky. semeno, trvať na tom hodinu. Ak použijete drvený produkt, môžete čas skrátiť na 15 minút. Túto želé môžete piť so záchvatmi silného hladu alebo trikrát denne 30 minút pred jedlom.
 2. Suché semená. 20-30 minút pred každým jedlom zjesť 5 g semien a vypiť pohár vody.
 3. Kaša. Zmiešajte 1 polievkovú lyžicu. l. chia a 2 lyžice. l. ovsené vločky. Nalejte pohár vriacej vody, zavrite a nechajte hodinu. Jedzte zdravé obilniny každý deň na raňajky.

Vykládka deň na kefír so semenami nie je o nič menej účinná pri chudnutí. Môžete ho minúť každý týždeň. Polievková lyžica chia naliať liter fermentovaného mliečneho nápoja, vložte do chladničky. Jedzte 0,2 I tejto zmesi každé 2,5 hodiny. Ďalej musíte vypiť 2 litre vody.

Čistenie semien Chia

Semená obsahujú vlákninu, ktorá pomáha čistiť črevá, normalizuje stolicu, zlepšuje peristaltiku a vnútornú mikroflóru. Hlien pomáha chrániť steny, robí proces mäkkým, bezbolestným. Priebeh čistenia zvyčajne trvá 2 až 3 týždne. Bez ohľadu na vybraný recept je predpokladom denné použitie 2 litrov vyčistenej vody.

Recepty Kefir

zloženie:
Semená - 1 polievková lyžica. l.
Kefír - 200 ml
Zlato podľa chuti

použitie:
Kombinujte kefírové semená a celé alebo mleté ​​semená šalvie. Trvajte na tom, že trvajú najmenej 2 hodiny. Podľa chuti pridajte 1 - 2 polievkové lyžice čerstvého medu a miešajte, kým sa nerozpustí. Pite hodinu pred jedlom, môžete pripraviť produkt večer a piť na lačný žalúdok. Priebeh čistenia čriev je 3 týždne.

Čistiaci recept na kokteil

action:
Pomáha vyrovnať sa so zápchou, jemne čistí črevá.

zloženie:
Chia - 1 polievková lyžica. l.
Med - 1 polievková lyžica. l.
Voda - 200 ml
Citrónová šťava - 1 - 2 lyžice. l.
Sušené slivky - 4 ks.

použitie:
Semeno vylejte vodou a nechajte napučať. V dopoludňajších hodinách pridajte všetky ostatné zložky kokteilu, porazte mixérom. Jedzte na lačný žalúdok, po 2 hodinách raňajky. Tento nástroj je možné použiť na jedno riešenie problému alebo na čistenie počas 2 týždňov.

Nižší cholesterol

Nesprávna strava, zneužívanie tukových a vyprážaných potravín vedie k zvýšeniu zlého cholesterolu, upchávaniu krvných ciev a narušeniu krvného obehu. Postupom času sa problém prejavuje vážnymi chorobami, zvyšuje sa riziko infarktu a mozgovej príhody. Na zníženie hladiny cholesterolu môžete samozrejme použiť špeciálne lieky, ale je rozumnejšie sledovať diétu a užívať chia.

Semená môžu byť použité akýmkoľvek spôsobom, na výrobu želé alebo obilnín, v každom prípade bude telo reagovať pozitívne. Ale na zníženie hladiny cholesterolu je lepšie pridať produkt do bežných potravín. Je potrebné brúsiť 1 polievková lyžica. l., rozdelené na 4 - 5 častí, v závislosti od počtu jedál, pridať do studených a teplých jedál.

S cukrovkou

Semená šalvie s pravidelným používaním znižujú hladinu cukru v krvi, zabraňujú náhlemu nárastu glukózy, ale nie sú liekom. Preto by ste sa na ne nemali spoliehať úplne, ako sľubujú výrobcovia, ale môžete ich použiť na zlepšenie celkového stavu a zloženia krvi. Bielkoviny a vláknina budú mať priaznivý vplyv na organizmus a budú predchádzať riziku obezity, ktorá sa zvyšuje s cukrovkou.

Rovnako ako pri znižovaní hladiny cholesterolu sa chia môže pridávať do akéhokoľvek jedla, na varenie želé, vody, šalátov a iných jedál, ktoré nie sú v rozpore s ľudskou stravou.

Pin
Send
Share
Send
Send