Užitočné tipy

Stručné pokyny pre starostlivosť a údržbu akvarijných rýb

Pin
Send
Share
Send
Send


Starostlivosť o akvarijné ryby pre začiatočníkov do značnej miery závisí od toho, ako si kvalifikovane vyberajú a vybavujú svoje prvé akvárium. Musí sa pripraviť pred nákupom akváriových rýb. Vopred si premyslite, ktorí obyvatelia v ňom budú plávať. Popisy rôznych druhov sú ľahko dostupné v literatúre a na internete. Taktiež zistia, aký druh starostlivosti o ryby je potrebný a ako ich správne udržiavať. A tiež hovorí, ako sa starať o ryby v pokynoch pre akvárium. Na základe získaných informácií, ktoré vedia, ako sa správne starať o ryby v akváriu, sú určené výberom druhu domácich miláčikov, objemu nádrže a jej dizajnu.

Pre každé akvárium je starostlivosť upravená v závislosti od jeho veľkosti. Udržiavanie rovnováhy biotopu rýb je jednoduchšie v strednom a veľkom akváriu. Z tohto dôvodu sa pre začiatočníkov odporúča udržiavať obyvateľov akvária vhodných pre nádrže od 50 do 200 litrov. Údržba domáceho akvária s objemom do 50 litrov je komplikovaná skutočnosťou, že ryby zbytočne vytekajú jedovú vodu a čistenie sa často robí - raz za 5 dní. Tento jav často spôsobuje útlm vody. V tomto prípade akvarijné ryby a ich údržba a starostlivosť o ne môžu byť a budú nepríjemné, čo bude urážlivé. Preto, ak začnete s akváriami, ako sa o ne starať, musíte to okamžite zistiť a potom nebudete musieť zažiť sklamanie. Starostlivosť o veľké akvárium má tiež svoje vlastné charakteristiky. Ak je jeho objem vyšší ako 200 litrov, starostlivosť o akvárium bude priamo súvisieť s počtom obyvateľov v akváriu a vy musíte vedieť, ako ich správne udržiavať. Významné množstvo vody s malou populáciou rýb nemôže udržať rovnováhu. Po naplnení nádrže normou sa o ňu budete musieť vážne starať pomocou výkonného zariadenia.

Pozrite sa na krásne 200 litrové akvárium.

Objem nádrže je určený živými rybami. V priemere akvarijné ryby s telesnou dĺžkou 5 cm vyžadujú 10 litrov vody. Tento výpočet však nie je vhodný pre cichlidy a zlato. Tento obsah rýb si vyžaduje oveľa väčší objem. Niekoľko takýchto rýb potrebuje najmenej 200 litrov vody a v neprítomnosti susedov. Tvar domáceho rezervoáru by sa mal zvoliť obdĺžnikový, pretože čistenie v takomto zásobníku je omnoho jednoduchšie a domáce zvieratá nebudú vystavené stresu. Kruhový alebo valcový kontajner, ako aj pohár spôsobia, že sa ryby zbláznia v dôsledku neustáleho stresu spôsobeného zdeformovaným obrazom sveta mimo ich domov. Preto pri výbere domáceho rybníka si musíte predstaviť nielen to, ako sa starať o akvárium s rybami, ale tiež, aké by to malo byť, aby sa v ňom obyvatelia cítili dobre.

Výzdoba je zvolená s ohľadom na vlastnosti rýb. Pre druhy zlatých rýb s vydutými očami nie sú dekor a pôda všeobecne prijateľné, pretože sa môžu okolo nich zraniť. A tiež spodné šperky nebudú vyžadovať domáce zvieratá s jemnými závojovými plutvami, ktoré sú zranené tvrdými predmetmi. Tento zákaz sa nevzťahuje na rastliny. Farba pôdy sa vyberá v závislosti od farby domácich miláčikov. Tmavé ryby vyzerajú lepšie na svetlej pôde a svetlé ryby na tmavom podklade.

Rastliny sa vyberajú v závislosti od druhu rýb. Ak sú náchylné na šklbanie, vysadia tvrdé druhy, ktoré dokážu odolať útokom. Ak domáce zvieratá nemajú záujem o vodnú flóru, je možné v nádrži vytvoriť krajinu s použitím jemnejších druhov vodných rastlín s prelamovanými listami.

Pozadie na zadnej stene je podľa potreby zlepené. Dopĺňa dekoratívny vzhľad akvária a vytvára ilúziu hĺbky. Nezdobte zadnú stenu príliš farebnou farbou, aby nedošlo k prerušeniu vnímania rýb. Neúspešnou možnosťou je pozadie s malovanými rybami.

Výber domácich miláčikov pred nákupom

Výber rýb je kľúčovým momentom. Je nemožné iba zdvihnúť obyvateľov domáceho rezervoáru. Pred zakúpením akvária musíte rozhodnúť o svojich miláčikoch. Pre začiatočníka je lepšie zvoliť stredne veľké obyvateľstvo, ktoré sa líši nízkymi požiadavkami na obsah. S náladovými druhmi by ste nemali začať ihneď robiť akvaristiku, pretože v prvých fázach je ťažké vyhnúť sa chybám, ktoré sa u jemných tvorov stanú fatálnymi. Pred nákupom v obchode s domácimi zvieratami, s vedomím názvu ryby, ktorú potrebujete, by sa predajca mal opýtať, ako sa starať o akvarijné ryby tohto druhu, či je možné ich chovať, aké podmienky potrebujú. Toto je obzvlášť dôležité, ak informácie o konkrétnom druhu neboli získané vopred.

Podľa pravidiel akvaristiky musia mať ryby usadené v jednom akváriu rovnaké požiadavky na kvalitu vody a kŕmenie a tiež nesmú byť voči sebe agresívne. Je vhodné vybrať domáce zvieratá, ktoré sú svojou veľkosťou a temperamentom blízke, inak budú v spoločnosti druhej strany veľmi nepohodlné. Je neprijateľné usadiť dravé a pokojné ryby do jedného tanku. Takéto okolie je katastrofálne pre bylinožravé ryby. Ak nebudú okamžite prehltnuté, zraní ich, z čoho zahynú.

Pozrite sa na nádherné dravé ryby.

Mnoho rýb sa vzdeláva. Nemôžete ich získať v páre, ale musíte si kúpiť najmenej 6 osôb. Začiatočníkom sa táto funkcia domácich miláčikov vždy nepáči, pretože sa zdá, že akvárium sa stane nezaujímavým z dôvodu hojnosti rovnakých rýb. V skutočnosti je druhový rezervoár vynikajúci.

Pri nákupe rýb ich musíte dôkladne skontrolovať. Prítomnosť rán a defektov vah je indikátorom toho, že sa nemôžu kúpiť. Neberte si zdĺhavých jednotlivcov s nesprávnym plávaním. Je optimálne kupovať ešte dospelé ryby, ktoré vyrastú v domácom akváriu a lepšie sa prispôsobia konkrétnym podmienkam. V budúcnosti ich možno použiť na rozmnožovanie, ak ich chce majiteľ rozmnožiť.

Krmenie rýb

Kŕmenie väčšiny druhov je organizované podľa jednotných pravidiel. Ryby sú z podvýživy lepšie ako prejedanie. Obžerstvo vedie k obezite a chronickému zápalu čriev zvieraťa.
Hádzajte jedlo ráno a večer súčasne. Veľké ryby, zvyknuté na majiteľa, začínajú brať jedlo z ich rúk. Pred kŕmením si dôkladne umyte ruky bielizňou alebo antibakteriálnym mydlom.

Časť potravy sa podáva tak, aby ju ryby mohli jesť do 5 až 7 minút. Prebytok sa odstráni. Prebytočné jedlo zničí vodu a začne sa hniť medzi kameňmi.
Menu potrebuje pestrú ponuku. Kŕmenie toho istého krmiva bude mať nepriaznivý vplyv na stav rýb.

V ideálnom prípade by výživa rýb mala kombinovať:

 • živé jedlo
 • mrazené jedlo
 • suché jedlo z dafnie a hamaru,
 • umelé suché jedlo.

Je užitočné kŕmiť domáce zvieratá obareným šalátom a morskými plodmi skrútenými v mlynčeku na mäso, ako sú chobotnice a krevety. V prípade dravých druhov bude potrebné aj krmivo pre mäso. Dostávajú mäso a morské ryby skrútené v mlynčeku na mäso.

Liečba je vaječný žĺtok, varený. Môže premiešavať vodu, preto sa podáva pred čistením týždenne av malom množstve. Veľké druhy nie sú ľahostajné k dážďovkám, ktoré sú namočené vo vode, aby sa vymyli zo zeme a rozrezané na kúsky.
Hospodárske zvieratá, ktoré sa predávajú v obchodoch s domácimi zvieratami, sa používajú na vyprážanie.

Starostlivosť, výmena vody, dekorácie

Keď sa domáci rybník prvýkrát usadí, je dôležité, aby sa začiatočníci naučili, ako sa starať o ryby v akváriu. Existujú odporúčania pre starostlivosť o akvárium. Starostlivosť je pravidelná záležitosť, a keď začnete loviť ryby, malo by sa to pamätať. Čistota v zdrži je nevyhnutná pre život obyvateľov a neprítomnosť nepríjemného zápachu v byte. Špinavé akvárium vyžaruje vôňu bažiny.

Starostlivosť o vodu si vyžaduje čiastočnú výmenu. Zmena týždenne by mala byť 20% vody v akváriu. Nová voda sa pripravuje vopred. Zhromažďuje sa v sklenenej miske 2 dni pred zmenou a po odstavení po dobu 36 hodín sa pomocou chemických činidiel upraví na požadované parametre.

Výmena vody sa vykonáva súbežne s čistením dna pomocou špeciálneho sifónu. Rovnako ako vysávač vyberie medzi kameňmi všetku špinu. Ďalej sa steny očistia od slizničného plaku, ktorý je tvorený kolóniami baktérií, škrabkou a potom sa naleje čistá voda.

Pozrite si video o všetkých nuantoch meniacich sa akváriových vôd.

Dekoratívne prvky inštalované v spodnej časti sa čistia štetcom každé 2 týždne. Vyberú sa, umyjú sa a vrátia na miesto. Nepoužívajte saponáty. Nie je možné ignorovať čistenie dekorácie, pretože to spôsobí postupné narušenie vodnej rovnováhy, čo vedie k zakaleniu vody a zhoršeniu stavu rýb.

Je potrebné pravidelne sa starať o akvárium doma, dodržiavať stanovené pravidlá a potom bude jednoduchá starostlivosť a údržba. Starostlivosť o akváriové ryby a starostlivosť majiteľa kompenzujú krásnym a zdravým vzhľadom.

sledovanie

Akvárium ako celok má dekoratívnu funkciu, ale jeho obyvatelia sú živé veci, ktoré si vyžadujú pozornosť. Chov akváriových rýb si vyžaduje kompetentný prístup. Majiteľ by ich mal kontrolovať každý deň, a nie len nahliadnuť. Ak sú zaznamenané zmeny v správaní ktorejkoľvek z rýb, je potrebné pripraviť karanténne akvárium a zasadiť zmenené ryby na ďalšie pozorovanie av prípade potreby na ošetrenie.

Ak sa zistí choroba, je veľmi nežiaduce držať ryby, ktoré potrebujú ošetrenie vo všeobecnom akváriu. Lieky nie sú potrebné pre zdravé ryby a iba ich poškodia. V závislosti od stavu rýb sa ošetrenie môže vykonať s úplnou izoláciou alebo dočasnou procedúrou, ktorá netrvá dlhšie ako 30 minút.

Veda o akváriu je fascinujúce povolanie, ktoré so správnym usporiadaním domáceho rezervoáru a znalosťami o tom, ako sa správne starať o akvárium, poskytne množstvo pozitívnych emócií. Správna starostlivosť o akvárium a ryby pre začiatočníkov bude kľúčom k ich úspechu v akváriu.

Zaujímavé videá o akvarijných rybách a ich obsahu

Ako sa starať o ryby v akváriu

Správna starostlivosť o ryby sa začína výberom nádrže. Určite, aký druh bude žiť v umelom rybníku. Výpočet objemu sa vykonáva podľa vzorca 1 cm dĺžky ryby sa rovná 1 liter objemu.

Pri výbere akvária si naplánujte, kde bude nainštalovaný, ako pripojíte filter, prevzdušňovač, osvetlenie. V blízkosti by mala byť zásuvka. Na priamom slnku nie je možné nastaviť.

Čím väčšia je veľkosť umelého rezervoáru, tým ľahšie a menej často bude potrebné vyčistiť. V malej alebo preľudnenej nádrži je často potrebné vymeniť vodu a vyčistiť pôdu. V opačnom prípade budú ryby otrávené svojím odpadom.

Kúpte si pravidelné obdĺžnikové akvárium. Okrúhly tvar deformuje obraz predmetov za sklom a spôsobuje stresu v rybách.

Rastlinné rastliny v rybníku. Pred inštaláciou starostlivo vyčistite a dezinfikujte scenériu.

Viac o starostlivosti o akvárium sa dozviete v samostatnom článku.

Dôležitým bodom údržby je výber akvarijných rýb na spoločné bývanie. Môžu dobre vychádzať a môžu sa navzájom kŕmiť. Vyberte si susedov s podobnými požiadavkami na teplotu, tvrdosť a kyslosť vody.

Požiadavky na starostlivosť o rôzne druhy obyvateľov sú rôzne. Pravidlá uvedené v tomto článku sú všeobecné a vzťahujú sa na všetky ryby. Pre konkrétne druhy vyhľadajte ďalšie informácie osobitne.

Stručné pokyny pre starostlivosť o ryby v akváriu zahŕňajú:

 • kŕmenie - rozvrh a množstvo krmiva, aby sa neprehrali,
 • pozorovať počet akvarijných rýb, ich správanie,
 • skontrolovať zdravie zariadenia,
 • skontrolovať množstvo vody a teplotu,
 • pravidelne vymieňajte vodu
 • sifónová akváriová pôda,
 • starať sa o rastliny
 • odstráňte riasy
 • dekor vyčistite.

Z pokynov stručne zvážime hlavné akcie pre každú položku, aby začiatočník akvarista pochopil, na čo treba dať pozor.

Pri kŕmení rýb je hlavným pravidlom neprekrmovanie. V opačnom prípade budú domáce zvieratá rýchlo zomrieť. Pre väčšinu druhov stačí jedno jedlo denne.

Najprv sprevádzajte kŕmenie akciou, napríklad poklepaním na sklo. Potom sa vytvorí podmienený reflex. Krmte súčasne. Strava vyžaduje rozmanitosť a rovnováhu.

Hlavnými krmivami vhodnými pre väčšinu akváriových rýb sú:

 • umelé priemyselné krmivo,
 • živé alebo mrazené krvavé červy,
 • rastlinné krmivo
 • pre dravcov: sekané mäso alebo ryby,
 • jemne nasekané chobotnice a krevety,
 • "Živý prach" na poter.

Striedavo striedajte zdroj. Veľkosť jednej porcie bude určená skúškou. Jedlo by sa malo jesť úplne. Zvyšky krmiva rýchlo hnijú a znečistia vodu. Preto zvyšky po kŕmení odstráňte. Je užitočné, aby ryby hladovali každé dva týždne.

Rastliny sa vyberajú tak, aby podmienky boli čo najbližšie k prírodným. Umiestnenie rastlín do akvária by malo optimálne vyhovovať potrebám rýb. Sú im ľahostajní, sú tu nahlodávajúce riasy (skaláry), ktorí sa radi skrývajú (papagáje). Sumce pripájajú svoje larvy k listom.

Pri kontrole rastlín kontrolujte, či nedošlo k poškodeniu listov, ako rastli kríky. Existujú druhy hygrofilných rastlín, ktoré sa pravidelne riedia a pestujú. Ak rastlina má dlhé stonky, potom s včasným rezaním je v tvare kríka.

Odstraňovanie rias

Aj pri správnej starostlivosti sa na stenách akvária alebo na dekoratívnych prvkoch vytvárajú usadeniny rias a baktérií. Odstráňte ich. Kombinujte s odstraňovaním nečistôt.

Použitie: kefy (najlepšie s plastovými čepeľami, aby nedošlo k poškriabaniu skla), čističe magnetického skla, lieviky na čistenie pôdy. Čistíme sklo, naplavené drevo a krajinu. Dezinfikovať.

Pôdu preosievajte každých 14–15 dní pred plánovanou výmenou vody lievikom, vyčistite ju od stolice a iných zvyškov.

Každý týždeň kontrolujte množstvo vody v akváriu, aby ste si všimli vyparovanie. Skontrolujte kvalitu pomocou špeciálnych testov (kyslosť, tvrdosť).

Pri náležitej starostlivosti o ryby a akvárium sa musí každých 7 dní vymieňať 20–25% vody. Vďaka zmene vody sú hladiny dusičnanov v ekosystéme akvária znížené. Na tento účel sa osobitne obhajuje.

Môžete zmeniť vodu úplne alebo čiastočne. Týždenná výmena je čiastočná. Úplná výmena sa vykonáva iba v kritických prípadoch. Keď sú všetky ryby choré alebo veľa znečistenia v akváriu. Najprv však musíte brániť vodu pred naliatím do akvária.

Bez horného krytu v akváriu sa voda vyparuje. Ak pri prehliadke zistíte nedostatok, vyparte vyparovanie vody. Kompenzačná tekutina by mala byť rovnaká ako v akváriu. Kúpte si horný kryt.

Ak je akvárium inštalované na slnečnom mieste, steny sú uzavreté záclonami. Na chladenie v horúcom počasí:

 • horúca voda sa čerpá zdola a postupne sa nalieva ochladená,
 • vložte tašku s kúskami ľadu.

Druhá metóda ochladzuje vodu a udržuje vodnú rovnováhu nezmenenú.

zariadenie

Zvážte, čo je nainštalované na starostlivosť o akvarijné ryby.

Vzduchové vibračné čerpadlo obohacuje vodu kyslíkom. Tento proces sa nazýva prevzdušňovanie vody. Pri poruche majú ryby nedostatok. Pri kontrole dávajte pozor na striekaciu pištoľ. Zhromažďuje povlak vápnika alebo baktérií. Vyčistite štítok. Ak to nepomôže, vymeňte postrekovač.

Skontrolujte hadice potrubia. Zničená zmena. Vo vnútri samotných čerpadiel je gumová membrána, ktorá sa napína. Vyriešené výmenou. Čistíme vzduchové ventily prevzdušňovača raz mesačne a vymieňame ich každých 6 mesiacov.

Čistí vodu. Existujú vonkajšie, inštalované v akváriách s objemom viac ako 200 litrov a vnútorné - pre menšie nádrže. Ak je akváriový filter zanesený, zvyšuje sa koncentrácia škodlivých látok vo vode. Opláchnite filter iba vo vode z akvária. V opačnom prípade je narušená rovnováha baktérií. Nepoužívajte priemyselné saponáty, pretože domáce zvieratá budú otrávené. Pri čistení špongiu vypláchnite z filtra, ale nie ideálne, aby sa neodstránili prospešné baktérie. V módnom filtračnom čerpadle vymieňajte špongiu raz mesačne, ak je slabšia, potom každé dva týždne.

Ochorenie a prevencia

Väčšina akvarijných rýb má silnú imunitu. Hlavné príčiny chorôb akváriových rýb sú:

 • zhoršenie kvality vody,
 • infekcie,
 • silná kontaminácia a zvýšenie počtu patologických baktérií.

Ak pri prehliadke rýb vidíte pasívne ryby ležiace na dne, ktoré sa pohybujú čudne, s podivnými škvrnami alebo kvetmi na tele alebo plutvách, hľadajte príčinu. V prípade potreby sa usadzujte osobitne.

Podrobnejšie sa tu uvádzajú najobľúbenejšie choroby.

Zlučiteľné s inými rybami

Pri výbere susedov zvážte zlučiteľnosť rýb. Sú kompatibilné, čiastočne kompatibilné (zlaté ryby a sumce sa rôznym spôsobom zbiehajú) a úplne nekompatibilné (dravé a pokojné, veľké a malé). Rozlišujú sa tieto kritériá zlučiteľnosti:

Vyberte ryby podobnej veľkosti s prísnymi požiadavkami na teplotu, kyslosť, tvrdosť vody, zloženie a stravu.

Ostatní obyvatelia

V okolí akváriových rýb sú háčiky, krevety, raky alebo žaby akváriové. Улитки ползают по дну, декорациям и очищают среду обитания от пищевых отходов и слизи.

С креветками совместимы маленькие рыбы, например, гуппи, неоны. Остальные пытаются их съесть.

С раками уживаются только маленькие и шустрые рыбки, которые уплывут от его клешней, например, гуппи. Svetlé, veľké druhy priťahujú rakovinu a plazia sa aj po dne. Korisť na nich.

Trpasličie, umelo chované žaby sú tiež niekedy zaháknuté do rýb. Majú však vysoké požiadavky na kyslosť, tvrdosť vody. Pre začiatočníkov je lepšie ich nezačať.

Životnosť

Životnosť akváriových rýb závisí od podmienok starostlivosti, správnej výživy a charakteristík druhov. Žijú od 4 do 30 rokov. V tabuľke je uvedené priemerné trvanie populárneho druhu:

Veľké druhy a neresenie žijú dlhšie ako živé a malé ryby.

odporúčanie

Akvarista pre začiatočníkov musí začať výberom rýb, ktoré budú v akváriu bývať. Zvážte ich kompatibilitu.

Pre začiatočníkov sa odporúča začať jednoduché a nenáročné akváriové ryby sami. Napríklad:

Ak máte skúsenosti so starostlivosťou o ryby, môžete do zbierky pridať viac prepracovanejšie a náročnejšie.

Pin
Send
Share
Send
Send