Užitočné tipy

Ako sa chrániť pred bleskom: tipy pre plavcov

Pin
Send
Share
Send
Send


Prekvapivo moderná veda považuje za ťažké odpovedať na túto otázku. Bohužiaľ, zatiaľ nikto nebol schopný analyzovať tento prírodný fenomén pomocou presných vedeckých nástrojov. Všetky pokusy vedcov o jeho opätovné vytvorenie v laboratóriu tiež zlyhali. Napriek mnohým historickým údajom a očitým svedkom niektorí vedci dokonca popierajú samotnú existenciu tohto fenoménu.

Tí, ktorí majú to šťastie, že prežijú po stretnutí s elektrickou loptou, odčítajú protichodné hodnoty. Tvrdia, že videli guľu s priemerom 10 až 20 cm, ale opisujú ju inak. Podľa jednej verzie je guľový blesk takmer priehľadný, vďaka čomu sa dokonca uhádnu aj kontúry okolitých predmetov. Na druhej strane sa jeho farba mení od bielej po červenú. Niekto hovorí, že cítil teplo vychádzajúce z blesku. Iní si od nej nevšimli žiadne horúčavy, aj keď boli v tesnej blízkosti.

Čínski vedci mali to šťastie, že zaznamenali guľový blesk so spektrometrmi. Hoci tento okamih trval jednu a pol sekundy, vedci dokázali dospieť k záveru, že sa líši od obyčajného blesku.

Kde sa objavuje guľový blesk

Ako sa správať pri stretnutí s ňou, pretože ohnivá guľa sa môže objaviť kdekoľvek. Okolnosti jeho vzdelania sú veľmi odlišné a je ťažké nájsť určitý vzorec. Väčšina ľudí si myslí, že blesky môžete vidieť iba počas alebo po búrke. Existuje však veľa dôkazov, že sa objavil v suchom počasí bez mračna. Je tiež nemožné predvídať miesto, kde sa môže vytvoriť elektrická guľa. Boli prípady, keď to vyplynulo z napäťovej siete, kmeňa stromu a dokonca aj zo steny obytnej budovy. Očití svedkovia videli, ako sa blesk objavil sám, stretol sa s ním otvorene a zvnútra. V literatúre sú tiež opísané prípady, keď po konvenčnom štrajku došlo k guľovému blesku.

Ako sa správať

Ak máte „šťastie“ pri stretnutí s ohnivou guľou na otvorenom priestranstve, v tejto extrémnej situácii musíte dodržiavať základné pravidlá správania.

 • Pokúste sa z veľkej časti pomaly vzdialiť od nebezpečného miesta. Neotáčajte chrbtom k blesku a nesnažte sa utiecť.
 • Ak je blízko a pohybuje sa smerom k vám, zmrazte, natiahnite ruky dopredu a zadržte dych. Po niekoľkých sekundách alebo minútach pôjde okolo vás lopta a zmizne.
 • V žiadnom prípade na ňu nehádzajte žiadne predmety, pretože keď narazíte na čokoľvek, blesk exploduje.

Guľový blesk: ako ušetriť, ak sa objavila v dome?

Tento pozemok je najstrašnejší, pretože nepripravený človek môže panikáriť a urobiť fatálnu chybu. Pamätajte, že elektrická guľa reaguje na akýkoľvek pohyb vzduchu. Preto je najuniverzálnejšou radou odporúčať pokojne a pokojne. Čo iné sa dá urobiť, ak do bytu letí guľový blesk?

 • Čo keď je blízko tvojej tváre? Vyhodiť loptu do vzduchu a odletieť na stranu.
 • Nedotýkajte sa železných predmetov.
 • Zmrazte, nerobte náhle pohyby a nesnažte sa utiecť.
 • Ak je vchod do ďalšej miestnosti blízko, skúste sa v nej skryť. Ale neotáčajte chrbtom k blesku a snažte sa pohybovať čo najpomalšie.
 • Nepokúšajte sa ho odviezť s akýmkoľvek predmetom, inak riskujete silné výbuch. V takomto prípade čelíte vážnym následkom, ako sú zástava srdca, popáleniny, zranenia a strata vedomia.

Ako pomôcť obeti

Pamätajte, že blesk môže spôsobiť veľmi vážne zranenie alebo dokonca zabiť. Ak ste videli, že jej úder bol zranený, potom podniknite naliehavé opatrenia - premiestnite ho na iné miesto a nebojte sa, pretože v jeho tele nezostane žiadny poplatok. Položte ju na podlahu, zabalte ju a zavolajte sanitku. V prípade zástavy srdca mu dajte umelé dýchanie pred príchodom lekárov. Ak osoba nie je vážne zranená, položte na ňu mokrý uterák, podajte dve tablety dipyrónu a upokojujúce kvapky.

Ako sa chrániť

Ako sa chrániť pred guľovým bleskom? Najprv musíte podniknúť kroky, ktoré vás zaistia počas bežnej búrky. Pamätajte, že vo väčšine prípadov sú ľudia v prírode alebo na vidieku zasiahnutí elektrickým prúdom.

 • Ako uniknúť z guľového blesku v lese? Neskrývajte sa pod osamelými stromami. Pokúste sa nájsť nízky háj alebo podrast. Pamätajte, že blesk zriedka zasiahne ihličnany a brezy.
 • Na hlavu sa nedržte kovové predmety (vidlice, lopaty, brokovnice, rybárske prúty alebo dáždniky).
 • Neskryte sa v kupce sena a neklaďte si na zem - je lepšie si drepnúť.
 • Ak vás v aute zaútočila búrka, zastavte a nedotýkajte sa kovových predmetov. Nezabudnite sklopiť anténu a vzdialiť sa od vysokých stromov. Zastavte na okraji cesty a nezavolajte na benzínovú pumpu.
 • Pamätajte, že búrka často pôsobí proti vetru. Loptový blesk sa pohybuje rovnakým spôsobom.
 • Ako sa správať v dome a stojí za to sa obávať, ak ste pod strechou? Bohužiaľ, bleskozvod a ďalšie zariadenia vám nedokážu pomôcť.
 • Ak ste v stepi, potom si v drepe dolu, pokúste sa vstať nad okolité objekty. Môžete sa schovať do priekopy, ale nechajte ju hneď, ako sa začne plniť vodou.
 • Ak sa plavíte na lodi, v žiadnom prípade nevstaňte. Pokúste sa dostať na pobrežie čo najskôr a presuňte sa od vody do bezpečnej vzdialenosti.

 • Zložte si šperky a odložte stranou.
 • Vypnite svoj mobilný telefón. Ak to funguje, môže byť na signál privedený guľový blesk.
 • Ako uniknúť z búrky, ak ste v krajine? Zatvorte okná a komín. Zatiaľ nie je známe, či sklo predstavuje bariéru proti blesku. Všimli sme si však, že sa ľahko dostane do akýchkoľvek štrbín, zásuviek alebo elektrických spotrebičov.
 • Ak ste doma, zatvorte okná a vypnite elektrické spotrebiče, nedotýkajte sa ničím kovových. Pokúste sa držať ďalej od zásuviek. Nevolajte ani neodpájajte všetky externé antény.

Na rozdiel od našich vzdialených predkov vieme, že búrka nie je trestom za hriechy poslané nebom, ale celkom bežným prírodným fenoménom. Tiež vieme, že strach by nemal byť hrom, ale blesk. A hoci štatisticky je smrť spôsobená úderom blesku zriedkavá, nemali by sa zanedbávať bezpečnostné opatrenia.

Odborníci z Tyumen Regional Emergency Response Service hovoria, ako sa správať počas búrky.

Najnebezpečnejšou oblasťou počas búrky je krajina: vyskytuje sa tu 90% všetkých nehôd spojených s úderom blesku. Obete blesku sú často voľne stojace predmety. Preto prvé pravidlo - nikdy sa neskryte pred bleskom pod osamelým stromom, pod vysokými kovovými štruktúrami. Pamätajte, že blesk nikdy nespadá do kríka, je lepšie sa pred ním schovať. Ak ste na vidieku, zatvorte okná, dvere, komíny a vetracie otvory. Kachle nevyhrievajte, pretože vysokoteplotné plyny vychádzajúce z komína majú nízky odpor. Nehovorte po telefóne: blesk sa niekedy dostane do káblov zviazaných medzi pólmi.

Počas zásahu bleskom sa nepribližujte k elektrickému zapojeniu, bleskozvodu, strešných odtokov, antény, nestojte pri okne, ak je to možné, vypnite televízor, rádio a ďalšie domáce spotrebiče.

Voda a brehy vodných útvarov sú tiež rizikovou zónou. Ak sa kúpate, okamžite sa vráťte na pobrežie, ak lovíte v rybárskych prútoch naviják: „nebeská elektrina“ nenarazila do vody, ale na predmety, ktoré sa týčia nad jej hladinou. Nezdržujte sa na pobreží ani na ňom. Vyjdite z pobrežia a choďte dolu z vyvýšeného miesta do nížiny. Ak ste na jachte alebo na plachetnici, vyplujte na najbližšie pobrežie. Počas búrky sa odporúča byť čo najďalej od vody. Úder blesku do vody zasiahne každého v okruhu 100 metrov.

Nestavte stan na otvorené pobrežie nádrže, aby ste sa nestali terčom blesku. A najbezpečnejšie miesto sú suché pláne, dutiny medzi kopcami.

- vietor vám nedá predstavu o tom, kde sa búrka pohybuje, búrky, na rozdiel od akejkoľvek logiky, často idú proti vetru,

- vzdialenosť od búrky k miestu vášho nasadenia môže byť určená časom medzi bleskom a hromom (1 sekunda - vzdialenosť 2 sekundy - 3 sekundy - 1 000 m),

- Pred začiatkom búrky sa zvyčajne pozoruje neprítomnosť vetra alebo sa zmení smer vetra.

Po zistení, že sa k vám blíži búrka, zistite, aká bezpečná je vaša pozícia:

- mokré oblečenie a telo zvyšujú riziko zásahu bleskom,

- váš tábor, ktorý sa nachádza na konvexných formách pôdy, sa s väčšou pravdepodobnosťou stane predmetom porážky ako tábor v nížine,

- hľadajte útočisko v lese medzi nízkymi stromami, v horách - metre od vysokého „prsta“, vonku - v suchej diere, priekope,

- piesočná a skalnatá pôda je bezpečnejšia ako hlina,

- Znaky zvýšeného nebezpečenstva: miešanie vlasov, bzučanie kovových predmetov, výboje na ostrých koncoch zariadenia.

Je zakázané:

- schovajte sa v blízkosti osamelých stromov,

- oprieť sa o skaly a číre steny,

- zastávka na okraji lesa,

- zastávka pri vodných plochách,

- schovávať sa pod skalným vrchlíkom,

- beh a rozruch,

- pohybovať sa v hustej skupine,

- byť vo vlhkom oblečení,

- byť blízko ohňa,

- skladujte kovové predmety v stane,

- v dome používať elektrické spotrebiče.

Ak sa počas búrky objavia oranžové steny na stenách vašej izby a zdá sa vám, že pri okne došlo k požiaru, neverte, že sa to „zdá“. Okamžite zatvorte okno (ak ešte nie je neskoro) - na vašu návštevu sa vyžaduje guľový blesk. Guľový blesk je guľa s priemerom 10 až 35 centimetrov (aj keď sú tiež nájdené kilometrové vzorky). Často je žltá (nie sú vylúčené iné farby: ak má niečo pred vami farbu agaric muchy, nikto nezaručuje, že nejde o guľový blesk), jeho teplota je od 100 do 1000 stupňov a hmotnosť je gramov (dokonca aj na kilometer).

Loptový blesk jednoducho rád prenikne do domu. Predmety a prekážky bránia tomu, aby ich vôbec vystrašili, vedci zatiaľ nevedia, či sú okuliare spoľahlivou ochranou pred guľovým bleskom. Vie, ako preniknúť do rôznych slotov (zásuviek, interkomov atď.), Ale pravdepodobne z nich neletí. Životnosť tohto javu nie je pre vedu tiež známa (možno od 30 sekúnd do niekoľkých dní). Smrť guľového blesku je sprevádzaná explóziou, rozpadom na niekoľko častí alebo postupným vyhynutím.

Taktika správania pri zrážke s bleskom:

- ak je v miestnosti guľový blesk, neklaďte sa na železné predmety (len pre prípad),

- nesnažte sa utiecť pred ňou,

- nesnažte sa ju vytlačiť metlou, knihou atď.,

- stojte, buďte v pokoji (nič zlé by sa nemalo stať),

- ak sú dvere blízko a guľový blesk je v dostatočnej vzdialenosti od vás, schovajte sa za dvere.

Kam sa schovať pred bleskom.

1. Ako sa správať na čerstvom vzduchu?

Vyhnite sa stromom, plotom a kovovým plotom. Ak ste v lese, utečte sa do zakrpatenej oblasti lesa. Neuchovávajte sa v blízkosti vysokých stromov, najmä borovíc, dubov a topoľov. A neľahnite si na zem a nenahradzujte elektrický prúd do celého tela. Squat s rukami okolo vašich dolných končatín. Všetky predmety, v ktorých sa nachádzajú kovové časti (vrátane šperkov), by mali byť vzdialené najmenej päť metrov. Ak plávate, musíte sa okamžite dostať z vody.

2. Musím vystúpiť z bicykla alebo motocykla, keď vidím na oblohe blesky?

Nie, ak ste v meste. Domy fungujú ako bleskozvody. Ale ak ste v prírode, je lepšie vystúpiť z bicykla alebo motocykla a vzdialiť sa od nich, inak priťahujete blesky ako vrchol na zemi. Naopak, auto by sa nemalo nechávať, pretože počas búrky je to bezpečné. Musíte sa presunúť z kopca, zastaviť, vypnúť motor a vypnúť rádio.

3. Môže blesk zablokovať počítač?

Áno. Prúd blesku prechádza počítačom aj televízorom a môže ho zničiť. Nestačí však iba vypnúť počítač, musíte odpojiť zástrčku zo zásuvky. To isté platí pre televízor.

4. Je nebezpečné letieť lietadlom cez búrky?

Nie, pretože kovové opláštenie lietadla chráni cestujúcich. Bohužiaľ, prepracovaná elektronika môže trpieť údermi blesku a pilot môže stratiť kontrolu nad strojom.

5. Je možné volať na mobilný telefón, keď sa rozkvitne hrom?

Áno, nehrozí žiadne nebezpečenstvo. Mobilné telefóny nepriťahujú vybíjanie. Buďte opatrní iba pomocou telefónneho kábla. Niekedy zasiahne blesk telefónne siete domu a prúd sa môže dostať k jednotke. Budete šokovaní, ak sa druhou rukou dotknete objektu s dobrou elektrickou vodivosťou (chladnička, práčka atď.).

Ak ste videli, že niekto bol zasiahnutý bleskom, a on padol, obeť sa musí najprv vyzliecť, naplniť studenou vodou na hlave a ak je to možné, zabaliť svoje telo do vlhkej studenej plachty. Ak osoba ešte nenadobudla vedomie, urobte umelé dýchanie z úst do úst. A zavolajte sanitku čo najskôr. Aj keď sa osoba „navonok“ „potuluje“, môže preukázať vážne poškodenie vnútorných orgánov.

Pin
Send
Share
Send
Send