Užitočné tipy

Ako natrieť betón: druhy zloženia a účel

Pin
Send
Share
Send
Send


Náš skúsený tím editorov a vedcov prispel k tomuto článku a testoval ho na presnosť a úplnosť.

Počet zdrojov použitých v tomto článku je 17. Zoznam ich zdrojov nájdete v dolnej časti stránky.

Tím pre správu obsahu wikiHow starostlivo monitoruje prácu redaktorov, aby zabezpečil, že každý článok spĺňa naše vysoké štandardy kvality.

Betónové sochy sa často používajú na dekoráciu nádvoria alebo predmetov na dekoráciu interiéru. Betón je pórovitý materiál, preto by mal byť povrch po dlhej životnosti očistený, mal by sa aplikovať základný náter, farba a vodotesnosť. Vďaka správnemu prístupu sa vaša socha môže zmeniť na nezvyčajný a veľkolepý kus nábytku.

Stavebné farby: účel a druhy

Zvýraznením farby podľa jej základného zloženia môžeme povedať, že väčšina z nich je univerzálna. Vhodný na použitie v interiéri a exteriéri, v suchých a mokrých miestnostiach, základni a dekorácii. Napríklad akrylové.

Poznámka: tónovanie betónu vlastnými rukami sa vykonáva hlavne pomocou valca, na ozdobenie povrchu je potrebná kefa.

Ale práve rôzne ďalšie zložky, ktoré tvoria zloženie, rozširujú pôsobnosť niektorých a robia ďalšie farby vysoko špecializovanými napriek tomu, že ich základňa je rovnaká. Takže, ak je lak určený na strop nalakovaný na podlahe, z toho nebude nič dobré. Všetky materiály sú rozdelené podľa účelu.

Interná práca

Zvláštnosť výberu farieb pre domácnosť je znížená na ich zdravotnú bezpečnosť, širokú škálu farieb a dostupnosť príležitostí na zdobenie efektov. Ale nezabudnite na prevádzkové vlastnosti kompozícií, môžu sa značne líšiť v závislosti od účelu.

Stropy a steny

Na povrchoch stien je dôležitý indikátor odolnosti proti čistiacim prostriedkom. V obývacích izbách je najvýhodnejšou matnou farbou odolnou voči umývaniu, pretože vďaka reflexnému lesku, keď zostanete dlhú dobu v blízkosti, sa vaše oči začnú unavovať. Často však pre steny a stropy používajú zloženie toho istého modelového radu.

Tónovanie povrchov betónových stropov by sa malo vykonávať pomocou farby a laku s dobrou krycou schopnosťou, aby z valca nedošlo k žiadnym viditeľným stopám a spojom medzi vrstvami. Mala by tiež mať dostatočnú viskozitu, aby ju udržala na aplikačnom nástroji: nekvapká a nesteká.

Suché izby

Požiadavky na farbu v suchých priestoroch závisia od ich účelu:

 1. Obytný. Tu sa pri výbere spôsobu natierania betónovej konštrukcie riadia farbou a bezpečnosťou materiálov na lakovanie (farby a laky).
 • Akrylové a akrylátové farby sú veľmi populárne. Pokiaľ ide o zlúčeniny rozpustné vo vode, neuvoľňujú škodlivé látky ani počas procesu farbenia ani po ňom. Majú rozsiahly sortiment farieb.

 • Na základe akrylátových kompozícií je možné vyrobiť obidve tenkovrstvové farby, aby poskytli glazúrový dekor a azúrovú farbu, a na nanášanie reliéfnych vzorov sa môžu použiť farby silnej vrstvy. Pomocou týchto zlúčenín dosahujú úžasné účinky imitácie prírodných a iných materiálov, napríklad môžete maľovať lietadlo pod kameň alebo drevo.

Poznámka: Pred začiatkom natierania sa odporúča povrch ošetriť správne. Informácie o tom, ako to urobiť, nájdete v videu v tomto článku.

 • Ak chcete dosiahnuť takéto efekty, musíte použiť komplex dekoratívnych techník a materiálov. Napríklad zdobenie s povrchovou farbou pod kameňom sa môže vykonať s reliéfnym vzorom na hrubej vrstve farby, po ktorej nasleduje zasklenie.
 • Pri použití tradičných alkydových zlúčenín musíte počkať, kým povrchy nevyschnú a vôňa nezmizne.

 • Latexové farby, ako akrylové (dispergované vodou), sa vyznačujú vysokou úrovňou bezpečnosti. Ideálne pre detské izby.
 • Na stropoch sa často používa náter na vodnej báze. Je najúspornejšia, najbezpečnejšia a najjednoduchšia na používanie, zároveň je však nestabilná voči vlhkosti a mechanickému namáhaniu. Zvyčajne sa používa iba na stropy v suchých miestnostiach.

 1. spoločenstvo, Farba použitá na parkoviskách, v nákupných centrách a iných zariadeniach na hromadný pobyt osôb s vysokou premávkou by mala mať mierne odolné proti opotrebeniu a „vandalské“ vlastnosti. Na tieto účely sú vhodnejšie alkydové, epoxidové a polyuretánové zlúčeniny.

To je zaujímavé: ako maľovať pamätník postavený z betónu v interiéri, napríklad na krytom nádvorí? Nevyžaduje ochranu pred atmosferickými zrážkami, predovšetkým vzhľad architektonického zloženia, pevnosť a zvýšenú životnosť. S posledne menovanými sa najlepšie manipuluje s tekutými plastmi.

 1. Production. Tieto miestnosti si spravidla vyžadujú aj vysokú odolnosť proti opotrebeniu a chemikáliám, palivám a mazivám a iným možným agresívnym prevádzkovým podmienkam. Môžu sa použiť kombinované špeciálne formulácie.

Poznámka: Na zdobenie stien je možné použiť žulové triesky napodobňujúce mozaiku, pretože maľovanie lietadla pod kameň je jedným z bežných riešení v priemyselných priestoroch.

Vysoko vlhké miestnosti

Pre spracovateľské miestnosti prevádzkované vo vlhkom prostredí musia mať materiály odolnosť proti vlhkosti a tiež zabrániť šíreniu plesní. Ak chcete získať vysoko kvalitný chránený povrch, obyčajne nie je obmedzený len na farby. Najprv prichádzajú hydroizolačné náterové hmoty, plnivá, farbivá a vodotesné fixačné laky.

Poznámka: akú farbu maľovať betón vo vlhkých miestnostiach? Na tento účel sa používajú akrylátové, olejové a polyuretánové zlúčeniny odolné proti vlhkosti, s povinnou prítomnosťou inhibítorov proti rastu plesní v nich.

Farba na podlahu by sa mala vyznačovať zvýšenými vlastnosťami odolnými proti opotrebeniu. Ak je to potrebné alebo potrebné, môže sa tiež použiť na ochranu iných oblastí vystavených mechanickému alebo chemickému namáhaniu.

To je zaujímavé: tónovanie poteru môže nastať priamo pri jeho inštalácii v zmiešavacom štádiu, to sa vykonáva pridaním špeciálnych pigmentov.

 • Akrylátové zmesi sa spravidla používajú v priestoroch. Pri strednom zaťažení vytvárajú vrstvu odolnú voči mechanickým a iným vplyvom. Umývateľné.
 • Uretán-alkydové formulácie sa dajú ľahko aplikovať. Povrch je možné natrieť náterom tak vo vnútri, ako aj zvonku, v obytných a občianskych budovách, ako aj v garážach, na ľahkých dopravných parkoviskách, suterénoch a schodoch. Vytvára elastickú vrstvu so strednou odolnosťou proti opotrebeniu. Spotreba náterovej hmoty na betón v základnom nátere je asi 9 m2 / l. Pred nakreslením na predtým natretú rovinu je potrebné odstrániť všetky staré krycie vrstvy. Bezpečné po zaschnutí, povolené pre použitie v zariadeniach starostlivosti o deti.
 • Epoxidový povlak na betón. Ich vlastnosti sú vyššie. Môžu sa používať na priemyselné účely, majú strednú odolnosť voči chemikáliám. Vhodný na inštaláciu podláh na umývanie auta. Pred použitím tejto kompozície nie je potrebné dôkladne vyčistiť celý starý náter, stačí prejsť mlynčekom na odstránenie exfoliačných plôch a povrch odmastiť.

 • Polyuretánové farby sú rôzne. Môže to byť lak, ktorý dáva povrchom odolnosť voči strednému zaťaženiu a je vhodný na použitie v obytných budovách. A existujú profesionálne štáby pre vonkajšie a vnútorné použitie, vrátane parkovania ťažkých vozidiel. Vytvára najodolnejší a najodolnejší oderu, účinky palív a mazív a dezinfekčných prostriedkov, ochranný povlak. Bezpečné po vysušení, povolené aj v zariadeniach starostlivosti o deti.

Vonkajšia povrchová úprava betónových povrchov

Betónové tónovanie na ulici by sa malo vykonávať pomocou kompozícií, ktoré spĺňajú ďalšie požiadavky na odolnosť proti mrazu, odolnosť proti opotrebeniu, odolnosť proti ultrafialovému žiareniu a extrémne teploty.

Pre vonkajšie steny domu by mal byť okrem vyššie uvedených charakteristík farba tiež dostatočne flexibilná, aby zakryla mikrotrhliny podkladu. Ak sa vyžaduje tónovanie penových tvárnic z penového betónu, bude dôležitá priepustnosť vlhkosti, ktorá umožňuje takýmto stenám „dýchať“. Pred nanášaním náterov je potrebné povrchy natrieť, aby sa zlepšila ich kvalita.

Dôležité! Nie všetky nátery určené na natieranie betónových povrchov sa môžu použiť na základe ľahkého materiálu.

 • Dobre zavedené zlúčeniny na báze silikónových živíc. Nezmäkčujú pri vyšších teplotách, čo predlžuje životnosť povlaku. Sú bezpečné. Priepustná pre pary. Zabráňte kapilárnemu nasávaniu vody z postriekania alebo zrážok. Znížte alebo eliminujte tvorbu výkvetov.
 • Granulovaný povlak na báze alkylovej živice. Pohodlné použitie vlastnými rukami. Môže byť aplikovaný v hrubej vrstve, ktorá skrýva nedostatky, drobné trhliny a nerovnosti stien.

 • Akrylová kompozícia na rozpúšťadlá, prispôsobená na vonkajšie použitie. Odolné proti UV žiareniu, teplotným extrémom. Má dobrú priľnavosť k minerálnemu podkladu.
 • Kombinované druhy. Tónovanie betónu týmito zlúčeninami významne zvyšuje životnosť náteru. Napríklad silikónom modifikovaná farba na akrylátovej kompozícii absorbuje pozitívne vlastnosti oboch látok. Odolnejší, odolný voči mrazu a dlhšia životnosť. Nemôže sa používať na vápenatom základe.

Poznámka: Niektoré farby na báze rozpúšťadiel sa môžu používať pri nízkych teplotách, čo nie je prípad zlúčenín rozpustných vo vode.

Architektonické a iné prvky

Ak je to maľovanie betónových chodníkov a schodov v záhrade, potom by mal mať lak predovšetkým vysokú mieru oderu. A samozrejme, byť odolný proti zrážkam a periodickým mrazom. Na tento účel sú najvhodnejšie formulácie s hlbokým prienikom.

Pre fontány by mal mať náter vodotesné vlastnosti, tu je optimálne zloženie gumy. A je lepšie maľovať jednotlivé architektonické kompozície a pamiatky v súkromnej záhrade obyčajným, vhodným na vonkajšie použitie, priesvitný lak.

To je zaujímavé: materiál budúcnosti sa vyvinul - verzia prispôsobená pre spotrebiteľa sa nazýva „Basaltoplast“ (EpoxyPAN). Ide o náterovú impregnáciu, ideálne kompatibilnú s minerálnou zložkou betónu. Niekoľkokrát zlepšuje kvalitu povrchu a zvyšuje životnosť spracovaných štruktúr o mnoho rokov.

záver

Cena farieb a lakov ponúkaných známymi výrobcami bude výrazne vyššia, ale kvalita tovaru zároveň spĺňa všetky uvedené vlastnosti. Natieranie betónových povrchov však môže byť omnoho cenovo dostupnejšie - stačí sa zamerať na ekonomické možnosti podľa informácií o všeobecných typoch a účeloch farieb uvedených v článku.

Pin
Send
Share
Send
Send