Užitočné tipy

Funkcie scenára dokumentárneho televízneho filmu

Pin
Send
Share
Send
Send


  • Ako napísať dokumentárny scenár
  • Čo je to hraný film
  • Ako napísať skript pre karikatúru
  • - učebné pomôcky,
  • - príklady scenárov,
  • - počítač.
  • Dokumentárny skript
  • ako nájsť dokumentárny film

Tip 2: Scenár televíznej show: Ako napísať ukážku pre pilotnú epizódu

Nastavenie geografie (hlavné polohy)

Prvé riadky v skripte Franka Darabonta - hneď za titulnou stránkou:

NAT. KRAJINA GEORGIA - DEN
Panoráma: krásne polia, mierne kopce, žiariace modré nebo.
A cesta. Ploché a prázdne, pokiaľ oko vidí.

O štrnásť strán neskôr scenárista bude hovoriť o tom, ako sa Rick Grimes zobudil sám v zničenej nemocnici, ale v prvých štyroch minútach pilotnej epizódy autor deklaruje hlavný motív nadchádzajúceho príbehu - život na ceste v opustenom svete, v boji o prežitie.

Prvý riadok v skripte „Anatómia vášne“ (v pôvodnom znení „Anatómia šedej“) scenáristky Shonda Rimes:
CHIRURGICKÉ MESIACI
Séria záberov s chirurgickými nástrojmi - vizuálna prezentácia autora - „Môj príbeh o ľuďoch, ktorí trávia väčšinu svojho života v operačných sálach.“

Všetci sme úprimne varovaní. Hrdinovia série trávia dve tretiny času na obrazovke v nemocničných umiestneniach.

Prvé zoznámenie sa s hlavnou postavou

The Walking Dead, druhá ukážková scéna:

Int. AUTOM - DEN
Blízko: hladina paliva je takmer na nule.
Otvorené: vodič, dôstojník Rick Grimes sa pozerá z manometra na cestu a späť.
Haggard, vyčerpaný, neoholený, bez kravaty.
Zakrýva oči pred slnkom, všímajúc si dopredu:
NAT. DNE VYPLÝVAJÚCE DIAĽNICE
Veľká skupina opustených automobilov.

Anatomy Gray, druhá ukážková scéna:

Int. BÝVACIA IZBA - úsvit
Svetlo prechádza záclonami.
Zoznámte sa s Meredith Gray - 32, inteligentnou, nepríjemnou, drzou, pracovitou a. nahý.
Pokúša sa nájsť šaty.

Zameranie: svety nového vesmíru

V The Walking Dead je to vonkajší svet - čo sa deje okolo postáv, vo svete, kde žijú (prežívajú).
Špecifiká vonkajších okolností - na apokalypse planéty zombie - nastavujú tón celého príbehu, usmerňujú dej, definujú oblúky mnohých postáv.

V hlave pilota The Walking Dead sme sa postupne zoznámili s týmto novým nemilosrdným svetom, po Rickovi sa na všetko pozeráme očami.

V časti „Anatomy Gray“ je pozornosť publika zameraná na hlavnú postavu a udalosti jej osobného a profesionálneho života, ako aj na osobné a profesionálne vzťahy jej priateľov a kolegov.

Diváci môžu zabudnúť, že sa akcia koná v meste zvanom Seattle, môžu zabudnúť na názov kliniky, na ktorej pracuje Dr. Gray.
Pretože sa zameriava na jej profesionálne úspechy a neúspechy a na jej mätúce, ale určite veľmi zaujímavé publikum vzťah s Dr. Shepardom. Prvú predstavu o ich charaktere dostávame už v hlave pilota.

Pri sledovaní „chodcov“ nie je možné zabudnúť, v ktorom svete žijú postavy a aké zlomky sekundy oddeľujú živobytie od mŕtvych alebo odsúdené na smrť. Bez ohľadu na to, aký komplikovaný a napätý bol vzťah v skupine Rick vďaka scenáristom, hrozby okolitého sveta, ktorý ich obklopuje, vás na chvíľu nezabudnú zabudnúť.

Cliffhangers - nečakané zvraty v zápletke, napäté momenty, háčiky - scenáristi napísané na konci každého štruktúrneho prvku každej epizódy. Zachovať záujem publika a zabezpečiť ich návrat k sledovaniu po prestávke.

Prvý cliffhanger v tomto systéme je posledným hlavolamom pre pilotnú epizódu.

Prvý cliffhanger „Anatomy of Passion“ dobre plní svoje funkcie - baví a zároveň intríg. Chcel by som sa vrátiť a zistiť, čo sa bude diať ďalej.

Richard privádza stážistov na operačnú sálu a hovorí, že tu budú doslova žiť nasledujúcich sedem rokov. To veľa nevydrží tento kmeň. Nazýva operačnú arénu.

„Ako dobre hráte, záleží na vás.“
Nervózne lastovičky Meredith.
Jej hlas: „Ako som už povedal - hotovo.“

A hlavolam pre pilotnú epizódu The Walking Dead končí jednou z najpamätnejších scén v televíznej histórii:

Dievča, ktorému chcel Rick pomôcť, sa otočí - a ukáže sa, že je mŕtvy. Horiace oči, hladné slzy, siaha po Rickovi. Zastrelil ju a zvuk strely prebudil desiatky mŕtvych v autách okolo Ricka.

Zhrnutie: nezačínajte svoj príbeh priemernou scénou, nerobte výhovorky slovným spojením „najzaujímavejšie je pred nami“. Nech je zaujímavé hneď od prvých minút.

Toto je tajomstvo a účel upútavky - nielen zoznámiť sa s hlavnou postavou a jeho svetom, ale aj zaujať, zaujať čitateľa a diváka, vtiahnuť ho do nového deja a vizuálneho vesmíru na emocionálnej úrovni.

Základné princípy drámy. Expozícia, sprisahanie, stúpanie a klesanie, vyvrcholenie a rozloženie. Scenár ako základ beletrie a dokumentárneho filmu. Téma, zápletka, čísla a znaky znakov. Konflikt ako kľúčové slovo drámy. Reťaz dramatických výkyvov.

nadpisKultúra a umenie
vyhliadkaabstraktné
jazykruský
Dátum bol pridaný12.12.2010

FEDERÁLNA AGENTÚRA PRE KINEMATOGRAFiu

UNIVERZITA ŠTÁTU PETERSBURG

FILMY A TV

FAKULTA OBRAZOVÝCH UMENÍ

Disciplína "Dráma a scenáristika"

K téme: „Funkcie scenára dokumentárneho televízneho filmu“

Ukončené: študent skupiny 757-b, Pashko A.A.

Skontrolované: Nechaeva G.M.

Zoznam odkazov

Dramaturgia je veľmi dôležitá. Podľa základných princípov drámy je všetko postavené v skutočnosti vrátane nášho života. Expozícia, sprisahanie, stúpanie a klesanie, vyvrcholenie, odskok. Po tisíce rokov kultúrneho rozvoja ľudstvo neprišlo s ničím novým. Je zrejmé, že archetypálne vedomie je na vine. V našej genetickej pamäti existujú primitívy, podľa ktorých žijeme, nevedome konáme a tvoríme. Ak sa realita odchýli od archetypu, vedomie to odmietne prijať. Napríklad, keď začujú príbeh, v ktorom bude iba vyvrcholenie a rozcuchanie, ľudia sa opýtajú, čo sa predtým stalo?

Každý skript je napísaný podľa zákonov drámy. Je to základ budúceho diela, beletrie alebo beletrie. Definuje tému, zápletku, čísla, znaky hlavných postáv. V priebehu viac ako sto rokov histórie filmu sa scenár dostal na cestu vývoja od „skriptov na manžetoch“, ktoré stručne opisujú dej budúceho filmu, až po špeciálny literárny žáner - filmovú dramaturgiu.

Skript je začiatok. Samozrejme, že je napísaná žiadosť pred ním, prehľad, ale toto sú náčrtky budúceho filmu, iba za scenár možno považovať hotové dielo. Neexistuje dobrý film bez dobrého scenára.

Bolo by divné, keby sa fikčné a beletristické filmy vyrábali podľa rôznych zákonov. Jediný rozdiel je v tom, že produkcia je pod úplnou kontrolou režiséra a dokument je plný prekvapení. Nie je možné vopred predvídať, čo hrdina povie, ako sa udalosť ukáže. To však vôbec neznamená, že sa to nedá predpokladať. Novinár by sa nemal stať obeťou okolností. Rovnako ako surfista kĺzal po vlne života. Hovorí sa, že ak budete sedieť dlhý čas na brehu rieky, potom sa jedného dňa budú vznášať mŕtvoly vašich nepriateľov. Aj v dokumentárnych filmoch nájdete hrdinu alebo zachytíte okamih, ktorý je potrebný na realizáciu plánu. A stáva sa, že príbeh sa zmení na druhú stranu, o nič menej zaujímavú ako pôvodná verzia. Úlohou autora je zmeniť skript tak, aby krásne prekonal nové okolnosti, ešte predtým, ako sa materiál dostane na lepenku. Chybou mnohých študentov (vrátane mňa) je neochvejná viera v silu inštalácie. Scenár filmu je napísaný po natáčaní. 90 percent materiálu je vyhodených, zvyšky sa nezmestia, ukazuje sa, že je potrebné dokončiť niekoľko ďalších epizód ... A bolo by pekné, keby bol scenár napísaný pred natáčaním. Vďaka nemu novinár chápe, čo presne potrebuje odstrániť. Film nevidí ako rôznorodý materiál, ale ako súvislý systém, ktorý pracuje na jeho myšlienke. Vo fáze editácie novinár premýšľa o zložení, rytme, zvuku, kvalite videa, rukách operátora, ale nie o skripte.

Takže skript dokumentárneho filmu je pozoruhodný pre určitú mieru neistoty. Nemôže obsahovať špecifiká celovečerného filmu. Počas natáčania môže prejsť aj niekoľkými zmenami, nie je založená na dialógu hrdinov (scenár hraného filmu je skôr ako hra). Konkrétnym môže byť text mimo obrazovky, rekonštrukcia, určité množstvo videa. Špecifiká scenára závisia od zápletky filmu. Porovnaj napríklad Parfyonovov film „Gogol Bird“ a „Miroshnichenko's“ Born in SSSR ”- historické vyšetrenie môže byť pred natáčaním úplne vymaľované a podobný portrétový film je možné identifikovať iba.

Každý príbeh by mal byť postavený na konflikte. Konflikt je kľúčové slovo drámy. Dráma sa zaoberá iba konaním ľudí vo vzťahu k sebe navzájom, takže konflikt je vždy v centre našej pozornosti. Akákoľvek emocionálna alebo intelektuálna hodnota v dráme získame iba konfliktom postáv. Činnosti ľudí v dráme sú zvyčajne vo svojej podstate protichodné. A ak sa ukáže, že konflikt je skrytý alebo slabý, nájdeme a rozvineme ho. Ako to urobiť, je naša profesia.

Niekedy však prichádzam do kina, vidím idylický obraz šťastia hrdinov (režisérovi sa podarilo urobiť nemožné: hrdinov sa mi páči) a zrazu chápem, že nechcem konflikt. Nech sú šťastných ďalších 120 minút, môžem to prežiť. Prečo potrebujem vzostupy a pády, napätie, cestu od šťastia k nešťastiu? Som rád, že môžem sledovať ich úžasný život, snívať o tom istom a potichu žuť popcorn. Ale stalo sa tak, že ostatní ľudia v publiku cudzie šťastie je neznesiteľne nudné. A potom narazilo lietadlo do domu, vypukla epidémia v meste, davy zombie vychádzali do ulíc ... Môže niečo spôsobiť konflikt?

Konflikt by teda mal byť položený v myšlienke filmu. Úloha postáv - vyriešiť alebo ilustrovať ju závisí od zámeru režiséra. Konflikt nájdete všade. „Rozhovory, podávanie správ sú vždy protichodné, pretože môže dôjsť ku konfliktu„ vedomostí “s„ nevedomosťou “, túžbe získať informácie s neochotou alebo neschopnosťou ich zdieľať. Pre diváka patrí vedúce miesto v procese riešenia konfliktov reportérovi. Ale identifikovať alebo, ak je to potrebné, „zväčšiť“, uchýliť sa k rôznym výrazovým prostriedkom je činnosť režiséra. “ Aká je hlavná úloha konfliktu? Urobte z filmu zaujímavý film.

"Prvé, posledné a jediné prikázanie scenáristu," hovorí Walter, "buďte hodní publika, vážte si jeho názor, pozornosť a čas. Jediným nezničiteľným pravidlom scenáristiky nie je nuda." Takže po určení konfliktu musíte premýšľať o tom, ako ho predložiť. Aj zaujímavé stretnutie sa môže stať nudným, ak scenárista nevymyslí kompozíciu, dramatické pohyby.

Príbeh, ktorý rozprávame, musí mať energiu, ktorá nabíja publikum. V dobre rozprávanom príbehu energia rastie a je prenášaná na publikum. S trochou šťastia na vrchol zabudnú na všetko. V stave maximálnej vnútornej energie môžu diváci dosiahnuť vrchol šťastia udeleného umením - katarzou. Film kladie otázky pre divákov, odpovede na ne prichádzame. Každá odpoveď obsahuje novú otázku. Ovládaním informácií teda môžeme udržať pozornosť divákov. Od samého začiatku je potrebné vzbudiť zvedavosť diváka. V programe Profession Reporter autori chceli začať s frázou „bolo to normálne ráno / deň / večer“. Je tu záujem divákov - a čo sa potom stalo? Dozvedeli sme sa, čo sa stalo. Publikum sa vzdáva šoku a pýta sa: „Ale prečo sa to stalo?“ - a opäť odpoveď. „A čo potom?“ - správa pokračuje. Ak chcete udržať pozornosť publika, môžete buď dávkovanie informácií, alebo viesť publikum z konfliktu do konfliktu.

Dramatické vzostupy a pády zvyšujú záujem o históriu.

- Chlapec sa vrátil domov, zaklopal na dvere a zakričal:

"Mami, otvorené - som to ja!" Dvere sa pomaly otvárajú. A to nie je mama.

Reťaz dramatických stúpaní a klesaní od jedného prekvapenia k druhému je najlepším spôsobom, ako fascinujúci príbeh môže ísť ... Ďalšia, hlbšia úroveň emočného zapojenia do dramatickej histórie _ empatie. Rastie zo zvedavosti. Je zrejmé, že postavy vo filme by mali byť empatické. Na druhej strane nám boli raz ukázané úplne úžasné diplomové práce, v ktorých sa objavil problém mäkkých drog. Hrdinom bol mladý muž, ktorý v živote nepotreboval nič iné ako trávu. Chcel ísť na teplý ostrov a nerobiť nič. Nemal závislosť na drogách, bez nich by mladý muž predstavil ten istý ubohý pohľad: bez cieľa, práce, priateľov, na krku svojich rodičov. Nevyvolával empatiu, iba hrôzu a znechutenie. Ale nebolo možné sa odtrhnúť od obrazovky. Toto je myšlienka autora - ukázať negatívny charakter. Možno by vyvolal viac sympatie, keby bol krutý. Bol však spájaný s prázdnotou, čo je v rozpore s ľudskou prirodzenosťou. Empatia bola spôsobená jeho rodičmi. Ich tragédia bola blízka a zrozumiteľná.

Aristoteles tiež napísal, že hrdina tragédie by nemal byť dokonalý - inak nenájde súcit. Diváci sú blízko k osobám so zdravotným postihnutím. Novinár by nemal idealizovať svoje postavy bez ohľadu na to, ako ich počas filmovania miluje.

Ďalším dramatickým trikom je napätie. To je okamih, v ktorom sa účasť publika na filme prejavuje najúplnejšie.

Ak sa publikum zaujíma o hrdinu - takže nezomrie, netrpí porážkou - vzniká napätie. Toto vzrušenie, úzkosť, úzkosť, zúfalstvo, strach ... Zároveň vás zvedavosť, to znamená intelektuálna kategória, vedie k tomu, aby ste zistili, čo sa stane hrdinovi v druhej sekunde. Aké napätie môže nastať v dokumentárnom televíznom filme? Ak si ako príklad vezmeme Gordeevov film Život na zapožičanie, netrpezlivo očakávame, či bude hrdinka a jej mladý syn prevezený na belgickú kliniku alebo nie. Alebo ako sa dvaja hrdinovia podrobia operácii transplantácie orgánov. Tieto veci je potrebné zohľadniť v skripte, pretože napätie pozornosti publika je naším všetkým.

A nakoniec, skript musí zvážiť rytmus a zloženie. Toto sa samozrejme dá urobiť počas inštalácie, ale potom nebude jasné, koľko materiálu má byť odstránené a koľko by malo byť dynamické. Jednoduchá situácia: Prevádzkovateľ a ja fotíme mesto. Ak pôvodný scenár obsahuje premyslený čiernobiely dokument, potom budú plány dlhé, ak auto vjazde do rámu, bude to trvať dlho a bolestivo, aby sa z neho dostalo, ľudia budú premýšľať ... Ak snímam obvyklým spôsobom, to znamená, že znamená rýchlu úpravu , plány budú následne odstránené. Ak je film založený na porovnaní dvoch postáv alebo situácií, výsledkom by mali byť rovnaké časti. Pri snímaní je tiež potrebné vziať do úvahy. Raz sa mi stalo, že sme zastrelili niektorých hrdinov na 2 hodiny a druhá hrdinka na kazete dostala asi dvadsať minút sily. Počas inštalácie boli tieto časti samozrejme vyvážené, ale v jednom prípade musel byť materiál stiahnutý a v druhom bol vyhodený. Mimochodom, o hádzaní preč: pri písaní scenára je vhodné znížiť koncept na 2 krát. Pri úprave - späť o 2. Iba potom je možné získať skutočne bohatý film. Ospravedlňujeme sa, ale čo robiť?

"Hlavná vec v scenári je: 1) štruktúra, 2) štruktúra, 3) štruktúra," Walter. Každá práca sa skladá z troch častí: prvej, druhej a tretej. Vyzerá to jednoducho, ale málokto to zvládne. „Kde začať? Ako dokončiť? Čo robiť s prostredím?! “- Pri písaní skriptu sa autor stretáva s takýmito panikovými otázkami. Aj keď ste prišli s brilantnou kravatou a nie menej ako s brilantným koncom, mali by ste si uvedomiť, že stred je tiež hodný brilantnosti, najmä preto, že zaberá väčšinu filmu. V prvej časti je umiestnená expozícia a sprisahanie, v druhej sú zákruty a zákruty av tretej - rozloženie. V zásade, ak budeme mať na pamäti konflikty, v ktorých dochádza ku konfliktu, presun od šťastia k nešťastiu a nešťastiu k šťastiu, neustále vzbudzovanie záujmu diváka, dávkovanie informácií a napätie, druhá časť nebude problémom. Je dôležité správne začať príbeh, aby nedošlo k okamžitému odhaleniu podstaty konfliktu alebo k strate diváka v dôsledku pomaly sa rozvíjajúcej činnosti. Ideálnym príkladom je, napodiv, animovaná séria „Simpsonovci“. Každá séria začína nejakým druhom udalosti, ktorá má za následok úplne neočakávané vypuknutie choroby. Na začiatku teda nie je nádej, že sa dá predvídať nielen koniec, ale aj hlavný konflikt.

Je nepravdepodobné, že by niekto mohol odpovedať na otázku, ako vyzerá ideálny scenár. A aj keď niekto vie, písanie je ťažko možné. Teóriu dokážete pochopiť na dlhú dobu, vytvárať grafy, vykonávať sociologický výskum, ale otázkou je, či má autor talent alebo nie. Samotní géniovia vytvárajú kánony a potom v nich pracujú. Ako napísal Zwick: „Know how - to, neviem how - uč sa.“ Талантливый человек понимает законы написания сценария на интуитивном уровне, теория нужна для закрепления навыков.

Что же делать рядовым ремесленникам? Допустим, пишу я сценарий. Придумала историю, с трудом, но сформулировала конфликт, нашла героев, набросала вопросы, темы, на которые буду с ними говорить. Потом продумала средства выразительности. Перечитала, выбросила, снова все придумала. Сократила лишнее. Počas natáčania scenár prepísal ešte dvakrát. Pri editácii som niečo dokončil a nakoniec som dostal svoj geniálny film na DVD. Ukázala svojim rodičom, pánovi, všetci chválili, ale nikto sa nezačal prehodnocovať. O týždeň neskôr som si uvedomil, že správa bola taká. Znamená to, že bolo potrebné viac pracovať. Teoretická časť nebude schopná urobiť film talentovaným, ale je pravdepodobné, že film bude dobrý. Televízia vyžaduje viac remeselníkov ako hviezdy. Dobrý remeselník stojí dokonca viac ako zlá hviezda. Preto sa musíte spojiť a napísať skript. Podľa všetkých zákonov drámy. Je vhodné vytvoriť niekoľko verzií. Rozoberte a znovu spájajte všetky prvky. Nakoniec bol Salieri oveľa populárnejší ako Mozart.

Zoznam použitej literatúry:

1. Mitta A. „Kino medzi peklom a rajom: Kino Eisenschneina, Čechova, Shakespeara, Kurosawa, Fellini, Hitchcocka, Tarkovského ...“ M., Podkova, 1999 471 s.

2. Sarukhanov V. Abeceda televízie. M. 2002.

3. Walter R. Scenár: filmová a televízna dramaturgia ako umenie, remeslo a podnikanie (abstrakt z knihy R. Waltera). IPC, M., 1993.

Podobné dokumenty

Hlavné etapy tvorby choreografickej kompozície, budovania umeleckého obrazu. Špecifiká výberu hudobného materiálu pre výrobu. Expozícia, dej, kroky pred vyvrcholením, vyvrcholenie, rozloženie. Zákony dramaturgie v práci.

Skúška [35,8 K], pridané 10. 10. 2013

Stručná história dokumentárnych filmov a zdôraznenie hlavných čŕt dokumentárneho filmu. Analýza charakteristických čŕt dokumentárnych filmov na príklade filmu „Osobný vlak č. 12“: videosekvencia, zvukové efekty a výrazové prostriedky.

semester [40,0 K], pridané 7. 7. 2011

Rámec medzi dokumentárnymi a hranými filmami. Funkcie vytvorenia dokumentárneho filmu. Použitie výrazových prostriedkov v dokumentárnych filmoch. Analýza čierno-bieleho dokumentárneho celovečerného filmu Triumf Vôle režírovaného Leni Riefenstahlovou.

Abstrakt [40,4 K], pridané 02/12/2013

Identifikácia špecifických čŕt drámy rekreačných aktivít porovnaním práce kultúrnych inštitúcií a divadla. Zásady tvorby originálneho umeleckého a vzdelávacieho diela. Pravidlá skriptu, jeho štruktúra.

semester [42,5 K], pridané 02.01.2011

Vývoj literárneho scenára pre krátky film „Klaun“. Posúdenie publika publika filmového projektu a odporúčania na jeho zlepšenie. Požiadavky na hlavné zloženie tvorivej skupiny a hercov. Pravidlá požičiavania filmov.

práca [5,5 M], pridané 30.06.2012

Opis hlavnej myšlienky a deja filmu „Run, Lola, Run“. Aký je neobvyklý scenár. Riešenie pre jemné maľovanie. Charakteristiky hlavných a sekundárnych znakov. Emocionálna stránka filmu.

Skúška [77,6 K], pridané 04/20/2011

Štúdium podstaty drámy kultúrneho a voľného času. Vývoj znakových postáv, hlavný konflikt, dej a priebeh scenára. Charakterizácia technológií spoločensko-kultúrnych aktivít. Písanie scenára pre detskú dovolenku.

semester [51,3 K], pridané 11/25/2012

Popis výroby koncepcie filmu. Tvorivý a produkčný rozvoj literárneho scenára. Požiadavky na hlavné obsadenie a hercov. Systém materiálnych stimulov pre zamestnancov hlavných zamestnancov. Predĺžený limit nákladov.

práca [90,9 K], pridané 14/14/2013

Vytvorenie skriptu pre divadelnú hru Novoročné predstavenie na novoročný vianočný stromček pre deti od 7 do 10 rokov. Divadelné predstavenia s hrami, rozprávkovými postavičkami, hudbou, tancom, piesňami, ich popularitou medzi detským publikom.

Skúška [19,8 K], pridané 05/07/2015

Tvorivý a produkčný rozvoj literárneho scenára. Divácky potenciál filmového projektu a odporúčania na jeho zlepšenie. Tvorivá a produkčná zložitosť projektu a politika hotového filmu. Návrhy na používanie technológií obrazovky.

práca [2,5 M], pridané 06/30/2012

Vyberte tému

Ako vždy, to všetko začína otázkou: „Prečo chcem natočiť tento konkrétny film?“ Ak ste posadnutí témou, ktorá vás už niekoľko rokov prenasleduje, pravdepodobne napíšete skvelý scenár a urobíte dobrý dokument. Ak takáto téma neexistuje, ale je tu túžba strieľať, môžete hľadať inšpiráciu v tlači, na sociálnych sieťach alebo na uliciach mesta.

Nie každý príbeh sa však pritiahne k plnohodnotnému dokumentárnemu filmu a vyvstáva druhá otázka: „Je možné z tejto témy urobiť dramatický príbeh?“ V centre dobrého dokumentárneho filmu by, ako napísal britský dokumentárny spisovateľ Alan Rosenthal, malo byť „silné naratívne jadro“. Musíte pochopiť, aký je váš nápad vhodný, postavy sú zaujímavé, udalosti sú relevantné a čo je najdôležitejšie, aký rozpočet môže byť.

Profesionál musí tiež odpovedať na ďalšiu dôležitú otázku: „Dokážem predať svoju geniálnu predstavu o filme?“ Presne formulované odpovede sú potrebné nielen pre vás, ale budú užitočné aj v štádiu obhajoby projektu na ihrisku alebo v súťaži, aby prilákali investorov.

Preskúmajte materiál

2. Práca s archívnymi materiálmi - V archívoch môžete nielen získať jedinečné informácie, ale tiež použiť fotografické a video materiály v budúcom filme (tu je samozrejme potrebné dbať na povolenie reprodukcie).

3. Konverzácia - V tejto fáze musíte vybrať čo najviac špecialistov a ľudí na svoju tému, komunikovať s nimi, robiť audio a video nahrávky konverzácií. Takže máte cenné informácie pre scenár a prvé materiály k filmu.

4. Terénny výskum - Záverečná fáza prípravy, v ktorej študujete scénu budúceho filmu. Tu je potrebné nielen dobiť atmosféru, ale tiež vopred vypočítať potenciálne problémy, pochopiť, kde je lepšie strieľať, kedy a s kým je potrebné ju koordinovať.

Zo všetkých výskumných materiálov, ktoré ste zhromaždili, sa do filmu dostane iba malá časť. Štúdia však určite odhalí neočakávané možnosti vývoja vášho príbehu a začnete lepšie porozumieť svojim postavám. Ale skôr, ako si sadnete, aby ste písali, mali by ste sa zastaviť, aby sa informácie zmestili do vašej hlavy a prebytočný odpad bol preč.

Štruktúra príbehu

Pred popisom budúcich snímok a scén je potrebné vybudovať kostru histórie.

Snímka z filmu „Hľadanie cukrovarníka“. Obraz Malika Benjellula, jedného z najlepších príkladov úchvatných dokumentárnych filmov s jasnou štruktúrou a silným dramatickým príbehom

Rozhodnite o koncepte, prístupe, štýle, forme a štruktúre. Všetky scenáre, bez ohľadu na typ, majú podobnú štruktúru, ktorá môže byť uvedená v nasledujúcich odsekoch:

1. Expozícia - Opis miesta a času konania, zoznámenie sa s hlavnými postavami.

2. Kravata - začiatok činnosti, prejav činnosti hrdinov. Pôvod konfliktu medzi nimi, medzi hrdinom a spoločnosťou, medzi hrdinom a prírodou atď.

3. Vývoj akcie - všetky udalosti, na ktorých sa postavy zúčastňujú, sú úplne odhalené, ich činmi sa zreteľne prejavujú charakterové črty a vzťahy, zvyšuje sa napätie, zvyšuje sa dramatická situácia.

4. Vrchol - najintenzívnejší a najúžasnejší moment. Existuje „prebudenie“ hrdinu, uvedomenie si skutočnej podstaty udalostí alebo nejaký neočakávaný obrat, ktorý radikálne zmení postoj k tomu, čo bolo predtým vidieť.

5. Výmena - výsledok predchádzajúceho konfliktu, vysvetlenie dôvodov, ktoré k nemu viedli.

Rozptyľujte epizódy v súlade s týmto plánom a dôkladne premýšľajte o tom, čo by mohlo byť vyvrcholením a končením. V scenári dokumentárnych aj hraných filmov by mal byť konflikt vždy zosobnený a vyjadrený v obrazoch konkrétnych ľudí. Zamyslite sa nad tým, či vaša postava dokáže odhaliť neočakávaný pohľad na danú tému, a urobte zaujímavé hodnotenie. Divák by mal posudzovať postavu nie podľa popisu, ale podľa konania a správania v rôznych situáciách.

Vytvorte koncept skriptu


Teraz, keď ste sa zoznámili s miestom a postavami, zhromaždili obrovské množstvo informácií a štruktúrovali príbeh, môžete ho opísať čo najpodrobnejšie. Samozrejme, musíte vziať do úvahy špecifiká vášho filmu a spôsob práce. Ak ide o populárny vedecký alebo televízny projekt, nemôžete obísť bez podrobného scenára s opisom replík a akcií po jednotlivých snímkach. Ak kamera sleduje hrdinu po dlhú dobu, je nepravdepodobné, že by ste sa dostali do fázy písania scenára.

Je dôležité si uvedomiť, že v skripte nie je priestor pre rôzne autorské odchýlky. Musíte jasne a stručne vyjadriť svoje myšlienky, konflikty a činy postáv.

Svoje nápady môžete zostaviť podľa typu scenára režiséra, čím sa zníži počet stĺpcov na dva: v ľavom stĺpci sa nachádza postupnosť videa, v pravom stĺpci zvuk alebo rozprávanie.

Príklad z knihy Alana Rosenthala „Filmy a filmy ako zábavná firma“:

vizuálneaudiodabing
Ascot Racecourse.Bol to kedysi šport kráľov.
Ohrada pre kone.Ľudia prišli, pretože mali šťastie, voľný čas a krásneho milenca.
Závod sleduje elegantne oblečené publikum.
Obyvatelia a pracovníci v džínsoch a oblečených tričkách, s pivom a hamburgermi.Teraz sa šport kráľov stal voľným časom proletárov.

Ďalší príklad tohto typu scenára:

Ďalším spôsobom je písať epizódy alebo sémantické bloky usporiadané v chronologickom poradí podľa schémy (príklad z knihy „Vytváranie filmov a filmov ako vzrušujúce podnikanie“):

1. Hlavná myšlienka: Deti v parku hrajú futbal, žena hodí kopijou, profesionálna baseballová hra, súťaž zápasníkov. Športový motív je zrejmým zjednocujúcim prvkom, ale ústrednou myšlienkou scenára je, že šport pochádza z vojny.

2. Krajina (sprievod): Skalnaté hory. Vrcholy oblohy, vodopády, búrlivé rieky. Nepreniknuteľná džungľa. Obrovské lesy. Spoločným prvkom je krajina a nádhera prírody.

3. Akcia: Študent odchádza z domu, chodí na univerzitu, stretáva priateľov, pije kávu, vstupuje do publika. Všetky akcie, ktoré predchádzali vstupu na publikum, tvoria jeden celok. Zábery nasnímané v triede budú pravdepodobne začiatkom novej epizódy.

4. Nálada: Vojna začala. Prichádzajú tanky. Ženy plačú. Viditeľné sú vzdialené kontúry zničených budov. Skupiny mužov diskutujú o správach. Ulicami túla osamelý chlapec. V tomto prípade je jadrom nielen začiatok vojny (myšlienka), ale aj sivá, nudná nálada ľudí a scény.

S pomocou niekoľkých takýchto prvkov môžete vytvoriť jednu nezávislú epizódu a neskôr určiť jej miesto. Najdôležitejšou vecou je neustále sa pýtať, aký je význam tejto epizódy, ako je lepšie ju odhaliť pomocou videa, hudby, zvukových efektov alebo komentára autora.

Po popísaní všetkých možných epizód a záberov sa musíte rozhodnúť, čo opustiť a čo opustiť. Toto je nevyhnutná operácia. Čo je dôležité na sledovanie rytmu vašich epizód, ktoré môžu zmiznúť v nasledujúcich prípadoch: predĺženie, nedostatok spojenia medzi fragmentmi, veľa rovnakých epizód nasleduje za sebou, príliš veľa scén s činom a príliš malý odraz, porušuje sa logický alebo emocionálny poriadok.

Vytvorenie konečnej verzie skriptu (relevantné pre TV)

Ak máte k dispozícii všetok materiál (záznamy rozhovorov, zábery z archívov, streľbu na scénu), napísali ste hlasový lístok, vyzdvihli hudbu atď., Potom je čas vypracovať čistú verziu skriptu, na ktorú sa producent, editor sústredí, asistent riaditeľa a ďalší členovia posádky. V tejto verzii úplne poskytnete prepis rozhovoru, synchronizáciu, hlasový prejav, označíte fragmenty z archívu, ktoré budete používať, titulky a prechody. V tomto prípade sú vhodné štandardné skratky: CHX (synchrónny), ZK (Voiceover), INT. (fotografovanie v interiéri), ​​EXT. (fotografovanie v prírode), ZTM (stmievanie) atď.

Príklad výňatku zo scenára televízneho filmu „Boj s fóbiou“ z portfólia agentúry Media Guild:

Dokument môže byť vyrobený bez predbežného scenára, ale bez koncepcie to nie je možné. Podrobnejšie odpovede na vaše otázky nájdete v nasledujúcich zdrojoch:

Pin
Send
Share
Send
Send