Užitočné tipy

5 potravín, ktoré nemusíte používať v detskej strave

Pin
Send
Share
Send
Send


wikiHow funguje na princípe wiki, čo znamená, že mnohé z našich článkov napísali viacerí autori. Pri tvorbe tohto článku dobrovoľní autori pracovali na jeho úprave a vylepšovaní.

Počet zdrojov použitých v tomto článku je 8. Zoznam ich zdrojov nájdete v dolnej časti stránky.

Zdravie novorodencov a detí závisí len od nás, preto si musíme zvoliť správnu stravu. V počiatočnej fáze života vašich detí je nevyhnutné posilniť ich imunitný systém vyhýbaním sa potravinám, ktoré môžu spôsobiť alergie.

Exotické ovocie

Zelenina, ovocie a bobule sú ideálnym produktom pre dieťa v prvých fázach kŕmenia. Mali by sa však vyberať múdro. Najlepšie sú pre deti sezónne a regionálne jedlá, ale odporúča sa vyhnúť sa exotike.

Deti mladšie ako 3 roky môžu ponúkať ovocie pestované v pôvodnom prostredí a je lepšie sa zoznámiť s nezvyčajnými chutami ako papája, karambol, ananás alebo liči.

Ak naozaj chcete diverzifikovať omrvinky s niečím neobvyklým, mali by ste si vybrať zaujímavý a zároveň hypoalergénny produkt, napríklad bielu mrkvu. Táto neobvyklá zelenina sa pre nás odlišuje od svojho oranžového náprotivku v podstatne menšom množstve farbiacich pigmentov, ale zároveň obsahuje toľko užitočných a výživných látok.

Komentár: Tatyana Evdokimova:

„V prvých rokoch života potrebujú bábätká špeciálne menu, ktoré obsahuje iba bezpečné výrobky. Z toho sú samozrejme vylúčené nápoje sýtené oxidom uhličitým, rýchle občerstvenie, hranolky, sladkosti, údené mäso, párky, majonéza a kečup. Čím je dieťa mladšie - tým menšie množstvo produktov možno považovať za úplne neškodné pre jeho telo. Ak sa chcete vyhnúť chybám, musíte sa poradiť s detským lekárom a starostlivo sledovať reakciu omrvinky na doplnkové potraviny. Je dôležité pochopiť, že okrem výslovných zákazov existujú aj potraviny užitočné pre dospelých, ktoré sa do určitého veku dieťaťa neodporúčajú zavádzať do detskej stravy.

Príznaky potravinových alergií. Príčiny potravinových alergií u detí. Diagnostika a liečba alergií. Odporúčania pre dojčiace matky

Šírenie alergických reakcií, najmä na jedlo, neprešlo novorodencami, ktorých alergie sa, nanešťastie, často vyskytujú v závažnejšej forme ako u dospelých. Matky, ktoré dojčia dieťa, sa mylne domnievajú, že v tomto prípade je dieťa imunitné voči alergiám. Nie je to tak, pretože alergény sa nachádzajú aj v materskom mlieku. Ako identifikovať alergické príznaky u dieťaťa a aké opatrenia by mali rodičia v tomto prípade urobiť?

Látky vyvolávajúce alergické reakcie sa nazývajú alergény. Bielkoviny nachádzajúce sa v potravinách spôsobujú potravinovú alergiu. Potravinové alergény môžu počas varenia zmeniť svoje vlastnosti, zatiaľ čo niektoré strácajú svoju alergenicitu, zatiaľ čo iné sa stávajú alergénnymi.

Aký je mechanizmus alergickej reakcie? V reakcii na alergén sa v tele syntetizujú imunoglobulíny E, ktoré aktivujú kaskádu reakcií vedúcich k rozvoju alergických symptómov. Zvyčajne sa alergické reakcie vyskytujú krátko po jedle produktu, ktorý je precitlivený na alergiu, ale niekedy sa môžu alergie oneskoriť, prejavujú sa iba niekoľko hodín po konzumácii produktu.

Príznaky potravinovej alergie

To znamená, potravinová alergia - Toto je stav precitlivenosti na jedlo. Môže sa prejaviť rôznymi spôsobmi:

Vo forme alergických kožných lézií:

 • rôzne vyrážky na tele,
 • začervenanie,
 • svrbenie a odlupovanie kože na lícach (niekedy sa také javy nazývajú „diatéza“),
 • pretrvávajúca vyrážka na plienky, napriek opatrným hygienickým opatreniam,
 • silné potenie s miernym prehriatím,
 • rula (tvorba šupín, peeling) na pokožke hlavy a obočí, žihľavka,
 • Quinckeho edém (typ alergickej reakcie, ktorá sa vyznačuje náhlym výskytom opuchu kože, podkožného tkaniva a slizníc).

Vo forme lézií gastrointestinálneho traktu (s opuchom sliznice):

 • pľuvanie
 • zvracanie,
 • časté a uvoľnené stoličky s penou alebo prímesou zelene,
 • zápcha,
 • koliky,
 • plynatosť.

Menej často - vo forme respiračných porúch (s opuchom sliznice dýchacích ciest):

 • alergická nádcha
 • bronchospazmus (pri bronchospazme vzduch nevstúpi do dýchacích ciest alebo prichádza s veľkými problémami - to je najnebezpečnejší výsledok alergického edému).

Quinckeho edém je zvlášť nebezpečný pre novorodenca. Pri Quinckeho edéme dochádza k duseniu v hrtane, podobne ako pri bronchiálnej astme. Pri opuchu hrtanu sa najskôr objaví chrapot hlasu, štekajúci kašeľ, potom dýchavičnosť s hlučným dýchaním. Pleť získava namodralý odtieň a potom ostro zbledne.

Existujú kombinované lézie kože a čriev, kože a priedušiek. Potravinová alergia môže byť predchodcom iných alergických ochorení: atopická dermatitída, bronchiálna astma, atď.

Príčiny potravinových alergií

Prirodzene sa vynára otázka: odkiaľ majú deti alergie? Faktom je, že u dojčiacich detí môžu byť príčinou potravinových alergií produkty používané dojčiacou matkou, ale ak je to dieťa, ktoré používa umelé kŕmenie.

Aká je pravdepodobnosť potravinovej alergie u dieťaťa? Vývoj alergických reakcií primárne predurčuje dedičnosť. Zvýšené riziko potravinových alergií existuje u detí, ktorých rodiny už mali alergie. Ak je jeden z rodičov alergický, riziko vzniku podobného ochorenia u dieťaťa je 37% a ak obaja rodičia trpia alergickými ochoreniami, úroveň rizika dosahuje 62%.

Okrem dedičných faktorov môže hypoxia plodu (nedostatok kyslíka) počas tehotenstva a pôrodu viesť k akútnym respiračným vírusovým a črevným infekciám, po ktorých nasleduje porušenie zloženia črevnej mikroflóry. Môže viesť k alergickým reakciám u novorodencov počas tehotenstva a pôrodu. Výskyt alergií na jedlo u dojčiat súvisí s funkčnými vlastnosťami ich tráviaceho traktu: doteraz nízka enzýmová aktivita, nízka úroveň produkcie IgA - ochranné protilátky umiestnené na povrchu slizníc gastrointestinálneho traktu. Poskytujú lokálnu ochranu črevných slizníc pred cudzími látkami. A keďže sa novorodenec vyznačuje zvýšenou priepustnosťou slizníc, alergény ľahko prenikajú do krvi. Alergické reakcie sú samozrejme spojené s narušením výživy dojčiacej matky a nadmernou konzumáciou vysoko alergénnych produktov.

Negatívnu úlohu hrá fajčenie matky počas tehotenstva, prítomnosť jej chronických kardiovaskulárnych a bronchopulmonálnych chorôb, ako aj infekčné choroby prenášané matkou počas tehotenstva a antibiotická terapia v tejto súvislosti. Predpokladá sa, že deti, ktorých matky počas tehotenstva požívali vysoko alergénne potraviny, medzi ktoré patrí kravské mlieko, kuracie vajcia, kaviár, morské plody, oranžové a červené ovocie a zelenina a ich šťavy, ako aj kiwi, káva, kakao, čokoláda, huby, orechy, med, sú vystavené riziku alergie.

Diagnostika alergií

Ak sa u dieťaťa objavia príznaky podobné tým, ktoré sú opísané vyššie, je potrebné poradiť sa s detským lekárom, detským alergérom alebo výživovým odborníkom. Pri závažných potravinových alergiách, najmä pri kombinovaných léziách, napríklad pri kožných vyrážkach a prejavoch z gastrointestinálneho traktu, môže byť potrebná hospitalizácia v špecializovanej nemocnici.

Diagnóza sa stanoví pomocou:

 • Údaje z rodičovského prieskumu
 • vytvorenie prepojenia medzi výskytom alergií a príjmom určitých potravín,
 • vyšetrenie dieťaťa
 • krvné testy: alergie sú indikované vysokými hladinami celkového imunoglobulínu E, zvýšeným počtom eozinofilov v krvnom teste,
 • ultrazvukové vyšetrenie brušných orgánov, ktoré eliminuje nealergickú povahu príznakov zo žalúdka a čriev.

Nepriamy dôkaz, že bolestivé príznaky sú výsledkom potravinových alergií, môže byť spôsobený vymiznutím alergií po tom, čo matka prestane užívať alergénne výrobky, a pozitívnym účinkom používania alergických liekov.

Ďalšia zásadná otázka: na čo presne malo dieťa alergiu? Na identifikáciu príčinných alergénov u detí prvého roku života sa z žily odoberá krv a určia sa špecifické imunoglobulíny E. U starších detí a dospelých sa uplatňuje metóda kožných testov: referenčné alergény sa aplikujú na povrch kože (určitý štandardný súbor alergénov, ktorý zahŕňa vajcia) , citrusové ovocie, čokoláda, ryby atď.) a po určitom čase sa vyhodnotia výsledky. Takéto štúdie by sa mali vykonať pred začiatkom antialergickej liečby alebo po nej.

Takzvaný potravinový denník pomáha identifikovať príčinný alergén, v ktorom matka pravidelne (najmenej 3 až 7 dní) zaznamenáva všetky druhy jedla a nápojov, ktoré dostávala počas svojho dňa dieťa, naznačuje zloženie jedál, vlastnosti ich kulinárskeho spracovania, čas kŕmenia a výskyt nežiaducich účinkov. reakcie (uvoľnená stolica, regurgitácia, kožné vyrážky atď.).

Liečba alergie

Liečba potravinových alergií sa začína diétou, vylúčením kauzálne významného potravinového alergénu zo stravy. Nemali by ste však „bojovať“ s alergiami sami, v opačnom prípade by sa to mohlo zhoršiť. V každom prípade by mala byť liečebná taktika určená pediatrom, alergológom alebo odborníkom na výživu.

Prvá pomoc pri bronchospazme spôsobenom alergickým opuchom:

 • Okamžite zavolajte sanitku volaním 03. Poraďte sa, koľko antihistamínu máte doma, aby ste dali svojmu dieťaťu.
 • Dajte dieťaťu antihistaminikum - difenhydramín, diprazín, diazolín, suprastín, Claritin (tento liek sa predáva v tabletách a v sirupe, je vhodnejšie ho používať pre dojčatá).

Ak je dieťa dojčené, potom sú najskôr 1-2 týždne vylúčené všetky potenciálne alergény vrátane priemyselných výrobkov obsahujúcich kryštalický cukor, konzervačné látky, emulgátory tuku a umelé farbivá z matkinej stravy. a značené - emulgátory, farbivá). Soľ, cukor, silné vývary, vyprážané jedlá sú úplne vylúčené. Obmedzte množstvo mliečnych výrobkov. Upozorňujeme, že pre dieťa s potravinovou alergiou je dôležité zachovať prirodzené kŕmenie.

Dietetické rady pre dojčiace matky

vylúčené sú:

 • Výrobky vysokej alergie: ryby, morské plody, kaviár, kuracie vajcia, huby, orechy, med, čokoláda, káva, kakao, ovocie a bobule jasne červenej a oranžovej farby, reďkovky, reďkovky, kivi, ananás, avokádo, hrozno, vývary, marinády, kyslá kapusta, slané a korenené jedlá, konzervované jedlá, korenie, cibuľa, cesnak.
 • Výrobky obsahujúce farbivá, konzervačné látky (konzervované potraviny, polotovary): majonézy, omáčky, adjika, tkemali, kečupy, hranolky, mäkký syr, údené mäso, šunka, párky, párky, glazované nápoje, kvas, pivo.

Obmedzené na:

 • Plnotučné mlieko (iba cereálie), kyslá smotana - v miskách. Pekárske výrobky a cestoviny z prémiovej múky, krupice. Cukrovinky, cukor, soľ.

vyriešený:

 • Kyslé mliečne výrobky: tvaroh, kefír, biokefír, bifidoc, acidofil, jogurt bez ovocia, tvrdý syr atď.
 • obilniny: pohánka, kukurica, ryža, ovos atď.
 • Zelenina a ovocie: zelené a biele sfarbenie.
 • polievky: vegetariánske a cereálne.
 • mäso: nízkotučné odrody hovädzieho, bravčového, morčacieho filé, kuracieho mäsa vo varenej, sušenej a vo forme parených kotletiek.
 • Nízkotučné odrody rýb: treska, štikozubec, zubáč atď.
 • Rastlinný olej.
 • Pekárske výrobky: pšeničný chlieb 2. stupňa, raž, nekvašené sušienky, pečivo bez pudingu.
 • nápoje: čaj, ovocné nápoje, ovocné nápoje, minerálna voda bez plynu

Ak je dieťa v umelom alebo zmiešanom krmive, najpravdepodobnejšou príčinou potravinových alergií boli bielkoviny z kravského mlieka (to sa zabezpečí osobitným vyšetrením) v dojčenskej výžive, takže čiastočná alebo úplná náhrada dojčenskej výživy špecializovanými hypoalergénnymi zmesami (predpísanými lekárom) na základe sójový proteín alebo špeciálne zmesi, v ktorých je proteín rozdelený na úroveň jednotlivých aminokyselín (hydrolyzované zmesi) - v tomto prípade je vývoj alergií nemožný. Nevýhody tejto výživy sú však nevýhody: dieťa môže netolerovať sójové bielkoviny a hydrolyzované zmesi majú nepríjemnú chuť a sú drahé.

Ďalej, ak je možné identifikovať hlavný zdroj alergie, možno vylepšiť predtým uskutočňovanú hypoalergénnu stravu - produkt, ktorý spôsobil alergickú reakciu, je vylúčený. Takáto strava by sa mala dodržiavať 1 - 3 mesiace.

V dôsledku eliminácie alergénu by mali príznaky potravinových alergií zmiznúť alebo klesnúť, potom môžete postupne rozširovať stravu matky (vylúčené sú však vysoko alergénne jedlá).

Pri liečení potravinových alergií môže lekár predpísať antihistaminiká, adsorbenty, rôzne krémy a masti na lokálnu liečbu pokožky vrátane hormonálnych, v závažných prípadoch sa hormóny podávajú intravenózne. Črevná mikroflóra je tiež korigovaná prípravkami obsahujúcimi bifidobaktérie a laktobacily.

Ak je dieťa alergické, potom:

Mali by ste sa vyhnúť podávaniu doplnkových potravín, kým dieťa nedosiahne vek 6 mesiacov, okrem toho by ste mali začať s tými druhmi detskej výživy, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou nespôsobujú alergickú reakciu, a pozostávajú z jednej zložky, kravského mlieka, kuracích vajec, citrusových plodov, výrobkov z pšenice. , ryby, morské plody, orechy, je lepšie zaviesť do stravy dieťaťa po 1-2 rokoch,

 • nezabudnite, že každý výrobok používaný v potrave dieťaťa, najmä malé deti, môže spôsobiť alergické reakcie,
 • je potrebné sledovať pravidelné pohyby čriev, ak má dieťa zápchu, ktorá zhoršuje prejavy choroby alebo je jej hlavnou príčinou (alergény nemajú čas opustiť črevo včas, vstrebávajú sa do krvi a vyvolávajú alergie), problém vyriešia pomocou lekára,
 • je lepšie nepoužívať farmakologické látky vo forme sirupov obsahujúcich rôzne aditíva (farbivá, príchute), ktoré môžu spôsobiť alebo zhoršiť alergie,
 • teplota vody počas procedúr s vodou by mala byť mierne teplá a trvanie procedúry by nemalo trvať dlhšie ako 20 minút,
 • Môžete používať iba špecializovanú hypoalergénnu kozmetiku pre deti (neutrálne pH),
 • je lepšie filtrovať alebo udržiavať vodu určenú na kúpanie po dobu 1 až 2 hodín, aby sa dechlorovali, nasledovalo pridanie vriacej vody, vyhnite sa plávaniu v bazénoch s chlórovanou vodou alebo sa po relácii mierne utrite jemnými čistiacimi prostriedkami,
 • nemôžete trieť pokožku dieťaťa žinku, po kúpaní by mala byť pokožka jemne navlhčená mäkkou utierkou a aplikovať zvlhčujúci a zjemňujúci prostriedok na pokožku,
 • detské oblečenie by malo byť vyrobené z prírodných materiálov, so závažnými alergickými kožnými reakciami, môže byť žehlené, vankúše a prikrývky by mali mať syntetické výplne, dieťa by sa malo nosiť racionálne, aby sa zabránilo prehrievaniu, ktoré vyvoláva alergickú dermatitídu,
 • materiály, z ktorých sú hračky vyrobené, musia spĺňať všetky bezpečnostné požiadavky,
 • použitie syntetických detergentov (toaletné mydlá s prísadami, peny do kúpeľa, sprchové gély atď.) je lepšie obmedziť alebo by mali byť označené ako „hypoalergénne“,
 • Neodporúča sa chovať domáce zvieratá a dokonca ani akváriové ryby, pri ktorých suché jedlo môže zhoršiť alergie,
 • vzduch v skrinke by mal byť čistý, chladný, mierne vlhký, je vhodné chodiť viac s dieťaťom.

Mnoho rodičov si kladie otázku, či dieťa prestane prejavovať alergie na jedlo s vekom. S rastom, funkciami pečene a čriev sa zlepšuje imunitný systém, čo nám umožňuje dúfať v ukončenie alergií na mlieko, vajcia, zeleninu atď., Najmä ak rodičia vykonajú antialergické opatrenia. Iba 1-2% detí sprevádza potravinové alergie v dospelosti.

Pin
Send
Share
Send
Send