Užitočné tipy

Ako sa stať futbalistom?

Pin
Send
Share
Send
Send


Aby futbalista mohol zlepšiť svoju reakciu, rýchlosť jazdy a ďalšie zručnosti, musí mať vážny telesný výcvik. Telesná príprava futbalistov je jedným z prvkov tréningu s najvyššou prioritou, približne polovica všetkých tried sa venuje telesnému rozvoju športovcov.

Futbal je športová hra, takže fyzická príprava hráčov tímu ovplyvňuje výsledok zápasu. Hráči zvyčajne rozvíjajú svoje schopnosti v tréningu, ale nie je to potrebné navštevovať futbalovú školu, pretože už existujú videonávody o príprave špeciálnych zručností na futbal. Tieto výukové programy vám pomôžu naučiť sa, ako efektívne rozvíjať fyzické vlastnosti. Okrem toho obsahujú rady profesionálnych školiteľov a ďalšie užitočné informácie.

Telesná príprava futbalistov zahŕňa všeobecné cvičenia telesnej výchovy a cvičenia zamerané na rozvoj špeciálnych zručností športovca. Tréner nezávisle určuje intenzitu tréningu, telesný tréning by mal byť pre hráča efektívny a bezpečný. Aby ste ušetrili čas vyhradený pre hodiny, tréner vám môže odporučiť, aby ste si pozreli ďalšie videozáznamy týkajúce sa prípravy fyzických kvalít.

Existuje množstvo cvičení na fyzickú zdatnosť. Niektoré sú zamerané na zvýšenie svalovej hmoty športovca, zatiaľ čo iné sú zamerané na rozvoj reakcie a rýchlosti jazdy. Všeobecná telesná výchova vám umožňuje naučiť hráča niektoré aspekty kvalifikovanej futbalovej hry. Na posilnenie vestibulárneho aparátu sa používajú početné cvičenia s kotrí, aby futbalový hráč mohol trafiť loptu čo najúčinnejšie, používajú sa cvičenia zamerané na zmenšenie oblasti podpory: skákanie na jednej nohe, chodenie po nohách atď.

Telesná príprava futbalistov je nemysliteľná bez špeciálnych cvičení, ktoré sa používajú iba v tomto športe. Takéto cvičenia pre telesný tréning vycvičia futbalistu tak, aby vykonával slabiny, údery a „ťažké“ údery na bránu.

História povolaní

Ľudia sa hrali po loptu po stáročia. Indiáni Mayov sa tak pokúsili dostať do kruhu svojimi lakťami, starí Rimania hrali harfu a starí Gréci - v epizódach. Je ťažké nazvať všetky tieto hry futbalom, pretože každá hra mala svoje vlastné pravidlá, ale vo všeobecnosti ich možno nazvať predchodcami dnešnej hry číslo 1 na svete.

V stredoveku v rôznych krajinách hrali gaelský futbal, Sulu, Lelo Burti a ďalšie futbalové hry. Zhruba v 14. storočí vo Florencii začali hrať kalcio, hru pripomínajúcu zmes moderného futbalu a ragby. Predpokladá sa, že neskôr sa táto hra stala známou v Anglicku a bola základom anglického futbalu.

19. storočie sa stalo rozhodujúcim v dejinách najslávnejšej hry dnes. Jeho popularita v Anglicku rástla rýchlo: medzi sebou súťažili tímy univerzít, dedín, rôznych profesií a dokonca aj krčmy. V roku 1857 bol v Sheffielde založený prvý futbalový klub na svete av roku 1863 bola založená Anglická futbalová asociácia, ktorá sa zaoberala zjednotením pravidiel hry. To viedlo k poslednej priepasti medzi futbalom a ragby. V roku 1885, po dlhých rokovaniach, sa profesionálny futbal legalizoval, a tak sa objavilo povolanie futbalistu.

Opis a charakteristika povolania

Na futbalovom zápase sa zúčastňuje 11 hráčov z každého mužstva, hra trvá 90 minút, v pohárových zápasoch s nerozhodným časom je pridelený čas navyše (30 minút), po ktorom musíte niekedy prerušiť penaltový rozstrel, aby ste určili víťaza.

Futbalové tímy na ihrisku konajú v súlade so stratégiami vypracovanými trénerským personálom. Tréneri zostavujú taktické schémy (4-4-2, 3-5-2, 4-3-3 atď.) Na základe charakteristík súperovej hry a potenciálu ich vlastných hráčov. Každý hráč na ihrisku vykonáva určité funkcie útočením na súpera alebo bránením vlastného.

Futbalové tímy prichádzajú na rôznych úrovniach. Najsilnejší hráči vystupujú v kluboch najvyššej divízie. Napríklad teraz v Rusku bola vytvorená taká hierarchia profesionálnych futbalových klubov:

 1. Premier League.
 2. Národná futbalová liga.
 3. Profesionálna futbalová liga - druhá divízia, rozdelená do podskupín (stred, východ, juh, región Ural-Volga a západ).

Tretia a štvrtá divízia sú už vytvorené z amatérskych klubov, v ktorých sa hráči objavujú na neprofesionálnom základe. Vo všetkých divíziách sa používa kruhový systém hier, keď sa súperi stretnú dvakrát, víťazom je klub, ktorý získal najviac bodov. Uskutočňuje sa aj niekoľko pohárových súťaží, kde sú hry nepretržite. Majstrovstvá a pohárové turnaje sa konajú každý rok.

Pokyny, špeciality a vzdelávacie inštitúcie podľa profilu odbornej prípravy

Mnoho chlapcov sníva o futbale už od detstva a chce vedieť, ako sa stať futbalistom. Nemusíte absolvovať žiadnu vzdelávaciu inštitúciu. Futbalové lopty zvyčajne začínajú hrať futbal na mládežníckych športových školách.

Najvhodnejší vek pre začatie odbornej prípravy je 6-7 rokov. Niektorí chlapci začínajú atletikou a potom pokračujú vo futbale. Príchod na profesionálny futbal vo veku 20 rokov nemá zmysel, pretože v tomto veku musí byť hráč už plne formovaný.

Predtým, ako sa dostanete do veľkého futbalu, musíte prejsť všetkými fázami majstrovstva, t. detské, mládežnícke, juniorské, mládežnícke tímy vo futbalovom klube. A iba v prípade, že uchádzač preukáže svoje najlepšie výsledky, môžete sa spoľahnúť na vstup na pole ako súčasť hlavného tímu.

Nie je potrebné, aby futbalista študoval na vysokej škole, hoci niektorí hráči vopred premýšľajú o tom, čo budú robiť po skončení svojej profesionálnej kariéry. Takíto vysoko organizovaní a systematickí ľudia vstupujú do korešpondenčných univerzít a učia sa inú profesiu podľa vlastného výberu, kombinujúc štúdium a hovorenie za tím. Hráči si často vyberajú cestu koučovania, takže študujú v zodpovedajúcich špecialitách univerzít.

Pracovné povinnosti

Hlavnou povinnosťou hráča na futbalovom ihrisku je hrať tak, aby váš tím vyhral. Každý hráč má však svoju špecializáciu, takže jeho funkcie v hre sa môžu výrazne líšiť.

 • Brankár. Toto je jediný hráč, ktorý smie hrať s rukami. Je vždy v pokutovom území a brankár, jeho pozícia je poslednou obrannou líniou brány. Brankár okrem toho riadi činnosť hráčov obrannej rady. Vzhľadom na dôležitosť tejto pozície väčšina vedúcich klubov predstavila pozíciu jednotlivých trénerov pre brankárov.
 • Obrancovia. Sú to hráči zadnej línie, ktorých úlohou je zasahovať do protivníkov, odnášať loptu od nich, zabezpečovať svojich partnerov a, ak sú schopní, začať útok s prvým prihrávkou. Medzi obhajcami je aj špecializácia.
  Centrálni obrancovia (stredné obrancovia) sú vysoko výkonní hráči, ktorí dobre hrajú s hlavami, čo je dôležité pri jazde z bokov. Bránia gól, často idú do bránky za rohové a pokutové kopy. Predtým bol ešte voľný obhajca (libero), ktorý odstránil nedostatky partnerov, ale teraz väčšina tímov hrá „v rade“, takže táto špecializácia sa stala irelevantnou.
  Obrancovia bokov (bočné), ktoré sú zvyčajne športovci s vysokou rýchlosťou a vytrvalosťou. Ich úlohou je pôsobiť proti bočným záložníkom a protihráčom, podporovať útok. Najlepšie bočnice dokážu samostatne uzavrieť celú hranu, mať čas na cvičenie tak v obrane, ako aj v útoku.
 • Záložníci. Toto sú hráči v strede ihriska. V modernom futbale je ovládnutie centrálneho opory nevyhnutnou súčasťou víťazstva. Každý tréner tvorí zostavu podľa svojej vlastnej vízie, ale najčastejšie existujú štyri špecializácie hráčov stredného poľa.
  Obranný záložník je hráč priblížený bližšie k obrannej línii, ktorý sa snaží zničiť útoky súpera. V tejto pozícii by mal mať vysokú účinnosť, nepružnosť, húževnatosť a neústupnosť.
  Extrémni záložníci v spojení s obrancami bokov poskytujú hru na hranách ihriska, pôsobia proti extrémnym záložníkom a útočia na súpera.
  Útočiaci záložník hrá pod útočníkmi, vytvára momenty a boduje góly. Niekedy sú chvíle, keď tím vstúpi na ihrisko bez akýchkoľvek útočníkov, v takom prípade je funkcia zasiahnutia súperovho gólu v rukách útočiacich záložníkov.
  Hráč - to je meno futbalistu, ktorý „robí hru“. Zvyčajne sa jedná o najtalentovanejšieho hráča na poli, ktorý je schopný, podobne ako šachový hráč, počítať pohyby vpred, meniť rytmus hry alebo smer útoku. Takíto atléti sú veľmi oceňovaní.
 • vpred (Dopredu). Je to hráč, ktorý musí streliť najviac gólov. Keď sa lopta stratí, najprv začne vyvíjať tlak na obrancov súpera a bráni im v rýchlom začatí útoku. Útočníci môžu hrať tak na celej prednej časti útoku, gravitovať na bokoch, alebo pracovať „na hrane“.

Uvádzame hlavné úlohy hráčov na ihrisku. Okrem toho musíte trénovať denne (zvyčajne 2-krát), dodržiavať režim (jesť správne, relaxovať, vzdať sa zlých návykov), podstúpiť fyzickú prehliadku, zúčastňovať sa rôznych klubových prezentácií alebo charitatívnych podujatí.

Pre koho je vhodný

Stať sa futbalovým hráčom je snom mnohých chlapcov a nedávno aj dievčat, pretože ženský futbal sa rýchlo vyvíja.

Stať sa dobrým hráčom však nie je ľahké. Preto potrebujeme také vlastnosti:

 • odhodlanie a vytrvalosť,
 • trpezlivosť a disciplína
 • zodpovednosť a psychologická stabilita,
 • dobré zdravie, fyzická sila a vytrvalosť,
 • ochota neustále pracovať na sebe,
 • schopnosť pracovať v tíme
 • logické myslenie
 • viera vo vlastné sily,
 • schopnosť sústrediť sa
 • vynikajúca koordinácia pohybov,
 • rýchla reakcia.

Výhodou tohto povolania je možnosť robiť to, čo máte radi, navštevovať rôzne mestá a krajiny, hrať sa vo vedúcich kluboch, živé emócie z víťazstiev a porážok, lásku fanúšikov, príležitosť zarobiť si slušné peniaze.

Medzi nevýhody patrí vysoká miera úrazov, chorôb z povolania a pracovných úrazov, neustála konkurencia o miesto v prvom tíme, skoré ukončenie kariéry, ťažkosti so založením rodiny, pohŕdanie fanúšikov po neúspešných zápasoch.

mzda

Úroveň odplaty pre futbalistov je veľmi rozdielna v závislosti od ligy, klubu a schopností samotného hráča. Najdrahší hráči v Ruskej Premier League môžu dostať 3 až 5 miliónov eur ročne, zvyšok je menej. V druhej lige dostávajú športovci mesačne niekoľko desiatok tisíc rubľov. Je ťažké presnejšie určiť úroveň príjmu, pretože podrobnosti zmlúv o hráčoch sa zvyčajne nezverejňujú. Ďalšou možnosťou, ako zarobiť peniaze futbalistom, je bonus za víťazstvá a reklamné zmluvy.

Ako budovať kariéru

Kariérny rast futbalistu spočíva v zvýšení jeho zmluvných príjmov, prechode do prestížnejšieho ruského alebo zahraničného klubu. Vrchol kariéry sa považuje za výzvu pre národný tím vašej krajiny: neprináša to príliš priamy zisk, ale znamená to uznanie talentu a prispieva k rozvoju ďalšej profesionálnej kariéry.

Vyhliadky na kariéru

Ak sa človek chce venovať futbalu už od detstva, je pripravený znášať ťažkosti na ceste k cieľu a má talent, môže dosiahnuť profesionálnu výšku. Predtým, ako sa stanete futbalistom, si však musíte uvedomiť, že väčšina športovcov nedosiahne svoje ciele alebo nezíska zranenia, po ktorých končí svoju kariéru.

Kyvadlová doprava

Beží tam a späť v priamke alebo so zmenou smeru na krátku vzdialenosť - od 20 do 100 m. Vyvoláva rýchlosť, silu, koordináciu.

„Je dôležité rýchlo sa otočiť,“ vyzve Eugene.

Ako na to:

 • Vyberte si miesto s rovným tvrdým povrchom.
 • Označte začiatok a cieľ, vzdialenosť medzi nimi je 20 m. Môžete použiť čipy na beh, obyčajné kamene alebo nakresliť dve čiary.
 • Bežte rýchlo tam a späť po dobu 1 minúty. Vezmite tri takéto prístupy.

Zrýchlenie od nízkeho štartu

Takže vo futbale je trénovaná výbušná sila - musíte rýchlo vstať z ležiacej alebo sediacej polohy a zrýchliť na krátku vzdialenosť.

Ako na to:

 • Vyberte si miesto s rovným tvrdým povrchom.
 • Východisková poloha: nízky štart - sedí alebo leží na chrbte.
 • Prudko stúpajte a zrýchľujte o 10 až 30 metrov vpred.
 • Vezmite 8-10 sád.

Skákanie cez bariéru

Vo futbale musíte najčastejšie preskočiť nohy svojich súperov, takže športovci trénujú skoky cez malé prekážky.

Ako na to:

 • Budete potrebovať ďalšie vybavenie - nízku bariéru (15 - 30 cm) alebo box.
 • Do 30–45 sekúnd skočte dvoma nohami cez bariéru alebo skočte na krabicu.
 • Komplikácia: ak preskočíte cez bariéru, pridajte po pristátí 10-20 m zrýchlenie.

Bočné schody

Sila a koordinačné cvičenie.

Ako na to:

 • Vyberte si miesto s rovným tvrdým povrchom.
 • Ľahko ohnite kolená a pohybujte sa v malých krokoch doprava a doľava. Hlavnou úlohou nie je uvoľniť nohy, neodskočiť. Jedná sa o staticko-dynamickú prácu, ktorá si vyžaduje sústredenie a veľa sily.
 • Postupujte podľa 3 sérií po 1 minúte.

Cvičenie po rebríku

Schodisko - pohodlné a užitočné doplnkové vybavenie. Môžete si ho vziať so sebou, je ľahký a nezaberá veľa miesta. Používa sa v rôznych športoch na rozvoj koordinácie.

Ako na to:

 • Vyberte si miesto s rovným a tvrdým povrchom. Opatrne rozložte schody.
 • Vyplňte súbor troch cvičení:

Pin
Send
Share
Send
Send