Užitočné tipy

Hlavné stupne prípravy na skúšku z literatúry

Pin
Send
Share
Send
Send


20. júna 2018 Moskovskí školáci napíšu skúšku z literatúry. Podľa hodnotenia pedagogickej komunity bola táto skúška už dlho uznávaná ako jedna z najťažšie pripraviteľných.

Existuje niekoľko dôvodov:

 1. Na skúšku musíte napísať celkom päť esejí rôznych veľkostí. V takom prípade je celá skúška poskytnutá 3 hodiny 55 minút.
 2. Kontroluje sa nielen porozumenie hlavnej myšlienky a skutočnej znalosti textu (znalosť zápletky, autora, hlavných a sekundárnych postáv, konflikty, kľúč k porozumeniu epizód), ale aj schopnosť porovnávať text s ostatnými na podobnú tému alebo problém.
 3. Kritériá overovania boli ukončené tento rok, v dôsledku čoho mali experti možnosť znížiť počet bodov za nedostatočne úplné a dôkladné porozumenie textu. Toto samozrejme komplikuje už aj tak zložitý postup pre študentov, aby zložili skúšku z literatúry a získali vysoké skóre v tomto predmete.

Avšak s úspešnou prípravou v priebehu roka, dokonca aj v posledných piatich dňoch, sa dá, ako sa hovorí, podariť dostať sa na rozchodový vlak odchádzajúceho vlaku.

Anastasia Ovcharová, tvorkyňa online služby na prípravu na jednotnú štátnu skúšku v ruskom jazyku a literatúre, povedala Letidorovi, ako zorganizovať vedomosti a na čo by sa mala venovať pozornosť v poslednej chvíli.

Takže obsah užitočných odporúčaní od tútora môže vyzerať takto:

Získal 100 bodov za literárnu skúšku v roku 2013:

Samozrejme, môžem povedať, že dlžím svoj vysoký výsledok predovšetkým svojmu učiteľovi: ani jedna písomná práca, ani jediný podrobný prepísanie neboli zbytočné. Ale bez ohľadu na to, aký báječný učiteľ by sa na samovzdelávanie nemalo zabudnúť.

Najskôr je potrebné prečítať všetky diela obsiahnuté v kodifikátore. A aj keď také rozsiahle eposy, ako napríklad „Vojna a mier“ alebo „Tichý Don“, nespadajú do testovacej časti, poznať ich obsah a problémy budú pri plnení úloh C2 a C4 veľmi užitočné, pretože v nich nájdete príklady takmer pre všetky tému. Aby som bol úprimný, nečítal som nič konkrétne pre túto skúšku, ale obnovil som to iba v mojej pamäti pomocou analýz poskytnutých na tejto stránke. Analýzy som nastínil presne v tom istom zozname, počnúc slovom „Slovo ...“ a končiac prózou, poéziou a dramaturgiou druhej polovice dvadsiateho storočia. Pre analýzu som si vybral také kľúčové body, ako je rok písania, história stvorenia (ak existuje), dej (pre pomerne veľké prozaické práce), zloženie, problémy, žáner atď. Rovnaký postup s básňami. Na skúšku som si nepamätal ani básne, dúfal som v batožinu získanú počas rokov štúdia. Okrem toho bol ovplyvnený nedostatok času, pretože som sa začal pripravovať iba dva mesiace pred skúškou, takže každému, kto sa chystá venovať odbornej literatúre, neodporúčam zdržiavať sa, ale začať sa pripravovať aspoň od druhej polovice roka, pretože množstvo informácií, ktoré potrebujete vedieť, je veľmi veľké, zvlášť ak máte pocit, že existujú medzery.
Po druhé, teória je veľmi dôležitá. Všetky pojmy a koncepty musia poznať a byť schopní ich rozlíšiť. Táto stránka tiež pomohla pri opakovaní teórie. Dokonca aj jemnosti, ako napríklad rozdiel medzi rýmom a rýmom alebo verzifikačným systémom, boli vysvetlené jasným jazykom.
A po tretie, školenie s testami a esejmi. Nájdete tu tiež rozsiahlu banku testovacích úloh a úloh úrovne C. Tiež na prípravu odporúčam knihu „100 dní pred skúškou. Expresné školenie. “
Nešiel som na tútora a posledné dni pred skúškou som išiel konzultovať so svojím učiteľom. Preskúmali sme prózu a poéziu druhej polovice dvadsiateho storočia, pretože sa to takmer nedáva v školskom kurze.

Hlavná vec nie je panikáriť a veriť vo svoju silu, pretože ak sa skutočne usilujete o najlepší výsledok a ste pripravení tvrdo pracovať, vaša láska k čítaniu, a teda aj k literatúre všeobecne, spolu s kvalitnou systematickou prípravou, vám určite prinesie požadovaných 100 bodov.

Získal 100 bodov za literárnu skúšku v roku 2012:

Čítal som všetku potrebnú literatúru, čítal som veľké diela ako „Vojna a mier“ asi rok alebo šesť mesiacov pred skúškou, neponáhľal som sa dostať všetko do hlavy a začal som ich opakovať krátko pred skúškou, inak sú rýchlo zabudnutí. Mimochodom, nezabudnite na básne a nenechajte ich v posledných dňoch, inak bude ľahké zameniť niečo, napríklad zabudnúť na autora básne. Pokiaľ ide o úlohy časti C (najmä C4), roztriedila verše na rôzne témy (vlastenectvo, láska atď.), Mnohé z nich sú najznámejšie zo srdca, ak nie úplne, potom aspoň z niekoľkých riadkov, aby do svojich skladieb zahrnuli citácie z nich. A próza by sa mala čítať pozorne, pričom by sa mala venovať pozornosť aj tým najvýznamnejším postavám, pretože môžu byť užitočné pri porovnávaní prózy. Testy som vyriešil. Nekupoval som žiadne špeciálne knihy úloh, na webe som mal dosť úloh. Všeobecne platí, že veľa vecí v skúške závisí od šťastia, ale nemali by ste sa na to zvlášť spoľahnúť, ale je lepšie pripraviť sa a prečítať si viac, potom sa akákoľvek voľba zdá byť jednoduchá.

Na skúšku som sa pripravil sám v literatúre, bez tútora. Neurobil som nič nadprirodzené: Prečítal som si všetky programové diela, na ktoré som zabudol, a veľmi som si ich znovu prečítal, učil som citácie, literárne pojmy. Vo všeobecnosti som sa pripravil na časť B hlavne na konci 10. ročníka, v 11. ročníku som študoval iba časť C, pretože je oveľa komplikovanejší. Trénoval som v písaní C1-C5, ale nie príliš často, raz týždenne alebo dokonca dva. Hlavnou vecou nie je to, koľko sa pripraviť, ale ako :) Tiež som sa naučil všetky kritériá na vyhodnotenie esejí a snažil som sa sledovať všetky z nich, aby som stratil čo najmenej bodov. Priznám sa, vôbec som nečakal, že moja práca bude tak vysoko ocenená. Moje zloženie nebolo neobvyklé alebo super šikovné, práve som písal v podstate, nelil vodu, udržoval som zloženie, logiku. Ale hlavná vec - bolo pre mňa zaujímavé písať, čítať, učiť, milujem literatúru. Myslím si, že toto je hlavný dôvod môjho úspechu.

My, ktorí sme odovzdali a odovzdali literatúru, sme mali veľké šťastie. Pretože literatúra je objekt, ktorý si nemožno zapamätať. Poviem ešte viac. Toto je položka, ktorá by sa v žiadnom prípade nemala napchávať. Literatúra sa vyzýva, aby rozvinula naše myšlienky, a novosť a individualita myslenia sa v nej najviac oceňuje. Nájdete na internete, v učebniciach, v podvádzacích listoch odpovede na všetky bežné otázky týkajúce sa obsahu klasických ruských diel. Ale nie skutočnosť, že za tieto odpovede získate 100 bodov.

Celý minulý rok som sa v škole pripravoval sám. Neprijal som žiadnych lektorov, testy som začal riešiť mesiac pred skúškou. Tento rok som sa v skutočnosti príliš nepripravoval.

Ale keď som sa pozrel hlbšie, pripravoval som sa. Pravda, trochu inak.

Najskôr je potrebné milovať literatúru. Milovať celým svojím srdcom.

Toto je jedna z mála vecí, ktorá má z celého srdca naozaj rád niečo.

Od detstva mi vštípila láska k knihám. Nikdy som nečítal knihy bez premýšľania. Dokonca aj prírodné scény ma tak nenávideli.

Prvý tip: Naučte sa čítať správne

To znamená, že nielen prejdete očami a nestratíte vlákno sprisahania. To znamená stráviť každú vetu a extrahovať z nej niečo nové pre seba. Porovnajte so svojím životom, nájdite analógy. Premýšľajte s myšlienkami hrdinov, žijte vo vnútri knihy.

Čítal som hystericky celý potrebný 10-11 stupeň všetkých potrebných programov.

Celý program som absolvoval v škole. A ďakujem svojim učiteľom literatúry, ktorí mi nepochybne pomohli. Otvoril témy, na ktoré by som sám neprišiel. Napríklad na konci ročníka 11 sme spustili tichý Don a na jednej z lekcií nám učiteľ dal tému na písanie 10 minút pred koncom hodiny na polovičnú stránku. Témou bola „Úloha obrazu matky v epickom románe„ Quiet Don “. Túto tému som rozvinul celkom dobre a chválil som ju.

16. júna bola časťou jednej z troch tém: „Úloha ženských obrazov v románe„ Tichý Don “. Je zrejmé, že pre mňa to bola podpora pri písaní z časti ...

Takže, keďže sme žuvali celý program, aj keď nie, neprežúvali sa, ale učili sme sa žuť v škole, potom som čítal literatúru podľa vlastného uváženia. V zime som zistil nezvyčajné zhora pre zahraničných klasikov a zvládol som to. Opakujem, žiadne moderné majstrov, iba uznávané klasiky.

V 10. ročníku som testoval modernú literatúru, po ktorej som napísal článok o vplyve modernej literatúry na mladých ľudí a získal som druhé miesto na regionálnom kongrese mladých novinárov „Silver Feather of Province“.

Mimochodom, štúdium zahraničných klasík mi tiež pomohlo pri písaní častí C - porovnal som Natalyu a Aksinho so Scarlett O'Hara z Gone with the Wind.

To znamená,druhá rada: nemusíte sa napchávať všetkými klasikmi za sebou. Prečítajte si, čo vás zaujíma. Práce na kodifikátore vás v škole dodajú v plnom rozsahu.

Ako som už povedal, literatúra nás učí analyzovať a oceňuje individualitu našich myšlienok.

Ale okrem analýzy pri čítaní je potrebné analyzovať aj na papieri. Za týmto účelom píšeme eseje v hodinách. Musíme sa však neustále trénovať, aby táto schopnosť s nami nebola atrofia. Bol som veľmi lenivý písať eseje. Vždy som mal takzvanú „prázdnu bridlicu“. A našiel som pre seba nový spôsob. Možno nie úplne nový, ale účinný.

Tip tri: Začnite blog alebo denník.

Neurobil som to úmyselne. Musel som niekde vyliať svoje myšlienky a úvahy. A toto sa stalo akýmsi tréningom. Zdôvodnil som, analyzoval a dospel k novým záverom. Jeden z mojich známych vôbec analyzuje práce a, verte mi, dospieva k veľmi zaujímavým záverom. Na internete sa cítite slobodnejší.

Ak je to zaujímavé, tu je môj blog - luvlave.mmm-tasty.ru

Tip štyri: Neboj sa hovoriť, experimentovať v triede.

Lekcie sú prípravou na samotnú bitku. Toto však nie je boj. Deuce na hodine nie je deuce na skúške. Pokúste sa premýšľať v triede a nezabudnite si ju vypočuť. Koľko zaujímavých vecí som sa naučil od svojich spolužiakov a učiteľov. Toľko pohľadov!

Nebojte sa zapojiť do diskusií sami. Koniec koncov, ako sa hovorí, len v sporoch sa rodí pravda. A nebojte sa rozvíjať svoje myšlienky na papieri. Vždy budete mať čas používať šablónové myšlienky a môžete napísať svoj vlastný, na svoju vlastnú kožu, aby som tak povedal, trpel v eseji. Učiteľ skontroluje, a ak je myšlienka praktická, môžeme ju bezpečne použiť pri skúške, ako v mojom prípade. Ak nie, potom na skúšku nebudete písať.

Môžem uviesť zoznam diel, ktoré by ste mali vedieť takmer vo všetkých detailoch: Vojna a mier, Mŕtve duše, Beda od Wit, Otcovia a synovia, Eugene Onegin, Spodok, Zločin a trest. “

Menej podrobné: „Pokojný Don“, „Oblomov“, „Majster a Margarita“.

Pokiaľ ide o texty, v 11. ročníku sme to všetci prehodnotili: učili sme sa nielen kratšie, ale to, čo sa nám viac páčilo.

To znamená,tip číslo päť: Naučte sa iba tie básne, ktoré vás viac oslovujú.

Pred skúškami nebudú musieť byť zvlášť zapamätané, sami budú do vašej pamäte vytlačení.

Aj na olympijských hrách som narazil na úlohu: porovnať tri básne „Monument“: Pushkin, Derzhavin a Vysotsky. Veľmi mi to pomohlo. Pomáha porovnávanie básní na témy od rôznych básnikov. Znova. Analyzujte všetko. Prezrite si riadky a písmená.

Tip šesť: Prečítajte si rôzne novinárske články o autoroch alebo spisoch vašich spolužiakov. Vo všetkých kolekciách na prípravu na skúšky sú tiež príklady esejí z rôznych rokov na rôzne témy. Veľa zistíte pre seba, verte mi.

A pri čítaní rôznych novinárskych článkov viete, že preferencie editora alebo vydavateľa sa zvyčajne tlačia pred samotnou prácou, už budete poznať schválený názor na túto alebo tú prácu. Názor literárneho kritika pre dospelých nikdy váš názor nezkazí.

Práve v týchto článkoch sa zvyčajne citujú dôležité časti diel, frázy z básní, ktoré môžete citovať aj vo svojej eseji. Teda na tanieri s modrým okrajom dostanete materiál, ktorý je možné použiť, a ak v zložení spomeniete napríklad „ako povedal Pisarev“, potom je to pre vás už plus.

V januári ma môj učiteľ pred štúdiom Mayakovského čítal knihu „Vzkriesenie Mayakovského“. A to okamžite urobilo môj názor na neho. Po tejto knihe som mohol slobodne rozprávať fakty o jeho životopise a už som o ňom mal vlastný utvorený názor, čo, ako som bol presvedčený, bolo veľmi cenné.

Mimochodom, frázy z Mayakovského sú ľahko zapamätateľné, a preto ich možno vždy použiť v zložení.

Dôležitú úlohu hrá podiel arogancie. Ako povedal môj priateľ: „predstierajte, že viete všetko o práci ao samotnom autorovi, aj keď to tak nie je.“

A nakoniec, proste milujte literatúru, starostlivo na tom pracujte. A ona vás nepochybne opätuje

Určite sa vám to podarí, akonáhle navštívite túto stránku a prečítate tento článok.

Budete uspieť! Nechajte svoju múzu neopustiť!

Ako sa pripraviť na skúšku z literatúry od nuly?

Literatúra vychádza zo znalosti textov. Ak sa na skúšku pripravujete z literatúry, potrebujete najmenej dva roky. Ak chcete byť na dobu jedného roka, mali by ste si „prečítať“ všetky hlavné texty.

Zároveň je dôležité nielen „zoznámiť sa s dejom“, ale aj pamätať na všetky podrobnosti a štruktúru diela.

Napríklad musíte poznať odpovede na otázky tohto charakteru:

Existuje epigraf Eugena Onegina?
Odpoveď znie: Existuje, a pre každú kapitolu. K dispozícii je tiež epigraf k celému dielu (a treba si ho pamätať). Musíme si tiež pamätať, v ktorých jazykoch sú uvedené epigrafy do kapitol „Eugene Onegin“, koľko kapitol je v „Eugene Onegin“ (odpoveď: 8).

Koľko častí je v Oblomove?
Odpoveď znie: Štyri! Rovnako ako ročné obdobia.

Aké sú časti „Hrdina našej doby?“

Pri odpovedi na túto otázku si študent strednej školy pripomína chronologický poriadok a zoznamy: „Taman“, „Bela“, „princezná Mária“, „fatalista“ ... Zvyčajne zabudnú na „Maxima Maximoviča“.

Ale poradie kapitol je v skutočnosti úplne iné! Po prvé, predslov k románu. Potom - prvou časťou sú Bela a Maxim Maksimovič, potom úvod do časopisu Pechorin, ktorý hovorí, že Pechorin je mŕtvy a jeho poznámky sa dajú vytlačiť a nakoniec Taman. Druhá časť pozostáva z „princeznej Márie“ a „fatalistky“.

Áno, Lermontov preusporiadal časti svojho príbehu, a to je inovácia svetovej úrovne, je to premodernizmus - hoci takéto výrazy nehovoríme školákom. „Hrdina našej doby“ je vynikajúci text a vynikajúci koniec. „Hrdina našej doby“ nekončí smrťou Pechorina, ale opisom rozhovoru medzi Pechorinom a Maximom Maksimychom o predurčení.

Ale zvyčajne to študent nevidí, nerozumie logike románu, pretože venuje pozornosť iba zápletke, vývoju akcie. A pri príprave na skúšku z literatúry na vysoké skóre musíte poznať štruktúru práce, a nie iba zápletku. Musíme pamätať na všetky podrobnosti, nielen na hlavné udalosti. Musíte byť schopní podrobne prečítať text, prekvapiť „maličkosťami“, odpovedať na všetky zložité otázky.

Ďalej si musíme pamätať a nemýliť si názvy postáv, scény, podrobnosti o životopisoch postáv. Pozrime sa sami na seba:

Ako sa volalo Bazarov?
Odpoveď znie: Evgeny Vasilievich.
Ako sa volalo Pechorin?
Odpoveď znie: Grigory Alexandrovich.
Ako sa volalo Tatyana Larin?
Odpoveď znie: Tatyana Dmitrievna.
Aký bol názov pevnosti, kde sa konali hlavné udalosti v „Kapitánovej dcére“?
Odpoveď znie: Pevnosť sa volala Belogorskaja. Absolvent napíše buď „Belgorod“, potom „Belozerskaya“ a stráca body. Toto sú typické chyby pri skúške.
Kde žijú Petrushovi rodičia v tej istej „Kapitánovej dcére“?
Odpoveď znie: V dedine v provincii Simbirsk.
Ktoré mesto je obliehané?
Odpoveď znie: Orenburg.

Pripravujeme sa na prijímaciu skúšku z literatúry: schému na analýzu diela, techniky na rýchle zapamätanie informácií a typické chyby žiadateľov.

Je možné samostatne sa pripraviť na prijímaciu skúšku z literatúry? Na túto otázku neexistuje jediná odpoveď. Mnoho vysokoškolských učiteľov si je istých, že iba prípravné kurzy alebo kurzy s tútorom môžu poskytnúť potrebnú vedomostnú základňu. Existuje však opačný názor: všetko záleží na samotnom žiadateľovi.

Tento názor zdieľa Natalia Shutaya, kandidátka filologických vied, doktorandka na Moskovskej štátnej univerzite. MV Lomonosov, učiteľ na Unicum Center na RUDN University.

- Natalya, prečo musia byť uchádzači pripravení na skúšku z literatúry?

- Forma vstupného testu sa môže zmeniť. Napríklad ústna literárna skúška sa neočakávane nahradí jedinou štátnou literárnou skúškou. Uchádzači o tom zvyčajne zistia v polovici alebo na konci školského roka. Musíte byť pripravení na takéto „experimenty“ v oblasti vzdelávania.

- Čo sa ľahšie robí - skúška alebo ústna skúška z literatúry?

- Podľa môjho názoru jediná štátna skúška. Úlohy USE sú založené na školských osnovách, takže musíte v zásade poznať materiál, ktorý je zahrnutý v požadovanom minime pre daný predmet. Väčšina otázok sa týka výberu jedinej správnej možnosti. Вопросы на устном экзамене по литературе сложнее, требуют дополнительных знаний.

- На что следует обратить особое внимание при подготовке к устному экзамену по литературе?

- Во-первых, старайтесь больше читать тексты художественных произведений. В них вы найдете ответы на все вопросы. Во-вторых, "золотой ключик", который позволит "открыть" идейно-художественное своеобразие любого произведения, – теория литературы. Tu potrebujem pomoc učiteľa. Zapamätanie definícií nepomôže formovať zručnosti analýzy a interpretácie prozaických a básnických výtvorov. Učiteľ vás však naučí používať „kľúč“. Po tretie, podrobná odpoveď bude vyžadovať rétorické zručnosti - schopnosť vyberať, organizovať a prezentovať materiál. A to je tiež potrebné sa naučiť.

- Aký je najlepší spôsob, ako prideliť čas na prípravu na skúšku z literatúry?

- Existujú dva spôsoby. Základom je žánrovo-klanový princíp - opakujte materiál v blokoch: epické diela, dramatické, lyrické. V tomto prípade bude možné sledovať literatúru, tradície, kontinuitu a inovácie. Mimochodom, skúška testuje schopnosť analyzovať text z hľadiska žánrovej špecifickosti.

Druhý spôsob je tradičný, historický a chronologický. Kombinácia týchto dvoch prístupov vám umožní efektívne sa pripraviť na skúšku literatúry.

- Aké metódy a techniky pomôžu lepšie zapamätať si dátumy a mená?

- Techniky mnemotechniky, ktoré sú založené na asociatívnom princípe, sú už dlho známe. S ich pomocou je ľahko zapamätateľné napríklad roky života Lermontova - 1814 - 1841 (obrátené dátumy).

Mimochodom, mnemotechnika vám umožní riešiť skutočné chyby. Takže spoločnou chybou pri skúške je napísať meno Raskolnikov prostredníctvom „a“ - mnohí píšu „Radion“. Tomu sa dá zabrániť, ak si spomenieme na interpretáciu mena hrdinu: Rodion Romanovič Raskolnikov - rodisko Romanovcov, to znamená, že Rusko je rozdelené.

- Koľko citácií potrebujete pre každého autora?

- Neexistuje také kritérium na posúdenie odpovede - počet citácií. Citované pasáže sa nehodnotia samy osebe (ich znalosti naznačujú iba dobrú pamäť žiadateľa), ale tzv. Organická citácia - malé frázy alebo frázy, ktoré posilňujú vašu myšlienku, zvyšujú jej živosť a výraznosť.

Citácie musia byť presne známe, so všetkými interpunkčnými znamienkami. Pamätám si, ako v programe „Čo? Kde? Kedy?“ znalci stratení nesprávnym citovaním A.S. Puškin: „Čím menej žena, ktorú milujeme, má nás rada.“.

Pokúste sa pokračovať v citácii sami, bez ktorej by ani jedna esej o románe „Eugene Onegin“ nemohla urobiť: „Ale ja som daná inému.“ Dokonca aj Dostoevskij urobil na tomto mieste chybu v slávnej Pushkinovej reči. Preto sa v tlačenej verzii prejavu vždy uvádza poznámka pod čiarou: „Nie celkom presná citácia.“

- Predpokladajme, že na prípravu nie je dosť času. Môžem v krátkosti prečítať jednotlivé diela?

- Nedostatok času je vážny problém, ale napriek tomu pomalé a premyslené opakované čítanie, keď už nemusíte sledovať sprisahanie, ale môžete priamo pozorovať text, sa vyplatí stonásobne. Ak to nie je možné, mali by ste si prečítať aspoň hlavné epizódy. Krátke prepísanie má zmysel len niečo skontrolovať alebo vyvolať.

Existuje mnoho populárnych vedeckých kníh, ktoré vám pomôžu „vyzdvihnúť“ programové diela: napríklad poraziť L.N. Tolstoy umožní úžasnú knihu N. Dolinina „Na stránkach„ Vojna a mier “.

- Aké sú typické chyby pri príprave na skúšku literatúry?

- Veľa úsilia je zbytočné - pri hľadaní hotových receptov, podľa ktorých sa môžete ľahko pripraviť na skúšku, neschopnosti rozlíšiť hlavnú vec, nedostatočnej viery v seba alebo naopak, nadhodnoteného hodnotenia svojich vedomostí (pretože v tomto veku je veľmi ťažké adekvátne vyhodnotiť), odmietnutie od údajne zastaraných, ale overených metód - písanie poznámok, zapamätanie si, opakovanie materiálu.

Je možné pripraviť sa na skúšku z literatúry od nuly za rok?

Áno, môžete ho chytiť za rok, ak máte veľmi dobrú správu času. To v skutočnosti znamená, že každý deň by sa mala tejto práci venovať najmenej jedna hodina. Doslova nastaviť časovač. Čestne skontrolujte, čo napísali, podľa kritérií. Ukážte vonkajšiemu pozorovateľovi - napríklad učiteľovi školy alebo tútorovi.

V prvej fáze študujeme texty. Po druhé - napíšeme možnosti USE a skontrolujeme ich podľa všetkých kritérií.

Tento rok vydavateľstvo Phoenix vydalo moju knihu Literatúra. Autor školiaceho kurzu na skúšku. “ V ňom hovorím podrobne o príprave na skúšku z literatúry od nuly.

Zavolajte nám: 8 (800) 775-06-82 (bezplatné volanie v Rusku) +7 (495) 984-09-27 (bezplatný hovor v Moskve)

Alebo kliknite na tlačidlo „Viac informácií“ a vyplňte kontaktný formulár. Zavoláme vám späť.

Skúška z literatúry. Próza.

Počas vyučovania sa pokúste dodržať schému analýzy práce:

 • miesto spisovateľa v literárnom procese
 • miesto výkonu práce autora
 • predmety, problémy práce
 • hlavná myšlienka, v ktorej je vyjadrená:
  • žáner
  • obrazový systém
  • konflikt
  • zloženie
  • jazyk (funkcie štýlu)
 • význam práce pre ďalší rozvoj literatúry.

Ak takto charakterizujete každé prozaické dielo, máte vedomostnú základňu o literatúre.

Každá tretia otázka na vyšetrovacích kartách súvisí s analýzou básní, preto je dôležité naučiť sa analyzovať text. Všeobecný plán analýzy je nasledujúci:

 • dátum písania a uverejnenia
 • patriaci k jednému alebo druhému literárnemu smeru
 • forma žánru
 • typ poetickej reči (popis, reflexia, dialóg, príťažlivosť)
 • tému
 • význam mena
 • emocionálne sfarbenie pocitov vyjadrených v básni
 • základné vizuálne a výrazové prostriedky (porovnanie, metafora, metonymia, epitetá, alegória, symbol, hyperbol, litota). Môžete zadať vlastnosti poetickej syntaxe (opakovanie, paralelizmus, inverziu, gradáciu, anaforu, epifóriu, rétorickú otázku), najmä rýmovanie.
 • hlavná myšlienka, ktorá vyšla najavo počas analýzy.

Pin
Send
Share
Send
Send