Užitočné tipy

Toxické vzťahy: priatelia a príbuzní, s ktorými sa musíte rozlúčiť

Pin
Send
Share
Send
Send


Človek by si, samozrejme, mal odpočinúť doma! Dom je jeho zadná, jeho pevnosť! Bohužiaľ, v skutočnosti sú časy, keď sa necítite radi, že idete domov len preto, že sa tam viac obťažujete ako kdekoľvek inde.

A nejde o to, že tu nie ste vítaní. S najväčšou pravdepodobnosťou ste si úplne istí pravým opakom: všetci členovia rodiny sú vám veľmi láskaví. Predpokladajme, že celá vec je vo vás! Vaša domáca úloha vás otravuje, akékoľvek rozhovory s nimi sa dostanú na nervy, život vás neurobí šťastným! Mimochodom, nemusí mať nič spoločné s vašou náladou: je celkom možné, že samotný dom je veľmi pohodlný, útulný a možno aj bohatý!

Ale späť k našej otázke: čo robíte? Koniec koncov, dom nie je práca, odtiaľto sa jednoducho nemôžete dostať. Povinnosti manžela alebo manželky, voči deťom vám neumožnia rozhodnúť sa o zmenách a možno ich vôbec nechcete. Je však potrebné niečo urobiť, aby sa váš postoj k domu a ku všetkým, ktorí v ňom bývajú, zmenil.

Nájdite zdroj podráždenia

Prvou vecou, ​​ktorú musíte urobiť, je zistiť, kedy presne začínate byť nervózni: na ceste z práce alebo do školy, akonáhle prekročíte prah domu alebo po niekoľkých slovách alebo určitých akciách domácnosti. Ako na to? Sledujte svoju náladu na týždeň, nebuďte príliš leniví na to, aby ste vytvorili „náladu“ v desaťbodovej stupnici.
Ako na to? Na vodorovnej čiare vyznačte hodiny, ktoré ste doma: napríklad od siedmej večer do siedmej ráno. Na zvislej čiare - stupnica desiatich bodov. Predpokladajme, že večer máte o siedmej hodine vynikajúcu náladu - označte „desať“ bodov, mierne sa zhoršilo o osem hodín - uveďte hodnotenie „sedem“, večer úplne kleslo o deväť hodín - „nula“! Po desiatej ste „vybuchli“, to znamená, že ste kričali na svojich blízkych - vaša nálada „mínusla“! Svoj emocionálny stav môžete pozorovať nielen počas hodín, keď ste doma, ale počas celého dňa. Ak v práci často prepuknete hnevom, váš domov a vaši príbuzní s tým pravdepodobne nemajú nič spoločné - máte takú horúcu povahu! Ak graf tvrdohlavo ukazuje, že vaša nálada sa zhoršuje iba v tých hodinách, keď ste doma, potom hľadáme dôvody. Možno, že vaši blízki ochotne pre vás vytvárajú ťažké podmienky. Pokúsme sa nájsť možné zdroje podráždenia a nájdeme spôsoby, ako ich eliminovať.

Celý deň pracujete v miestnosti, kde je to veľmi hlučné. Je zrejmé, že po práci si chcete užiť ticho. Všeobecné zvukové pozadie vášho domu vám však bránia v odpočinku: televízor funguje, členovia rodiny hovoria nahlas, dunenie dopravy je počuť za oknom. Budete mať pravdu, ak požadujete, aby vaša rodina vypínala všetky zdroje hluku, keď sa objavíte alebo nasadíte na slúchadlá, aby vás v priebehu konverzácie nemenili a aby ste v budúcnosti nemenili okná? Rozhodne!

Máte radi čerstvý vzduch a jeden z členov rodiny sa bojí prievanu a zatvára okná. Na podvedomej úrovni ťa začne trápiť miestnosť. Zároveň robíte komentáre k úplne inej veci - nemôžete požadovať, aby vaši blízki riskovali svoje zdravie otváraním okien v chladnom období. Je možné v takejto situácii nájsť kompromis? Vaša rodina môže na nejaký čas ísť do inej miestnosti alebo do kuchyne, aby ste si mohli vychutnať čerstvý vzduch.

Nedostatok dobrého spánku

V noci nespočívate, napriek tomu, že máte krásnu spálňu. Dôvod je ten, že sa bojíte uraziť svojho manžela / manželku a pripúšťate, že on (alebo ona) vám bráni spať! Vaša „druhá polovica“ hlasno chrápe alebo spí a rozprestiera sa po celej posteli. Večer začnete byť podráždený, pretože na podvedomej úrovni, ktorú už poznáte: v noci už nebudete mať dosť spánku! Je možné prerušiť rodinnú tradíciu spánku na tej istej posteli, ak sa nemôžete v noci úplne uvoľniť? Milujúci človek vás určite pochopí!

Nekonečné rozhovory

So svojím manželom (alebo manželom) sa správate veľmi dobre, milujete deti, ale ich rozhovory po pracovnom dni vás strašne bavia: nedovolia vám sústrediť sa na svoje myšlienky, zhodnotiť deň alebo plánovať veci na ďalší deň. Ak s nimi náhle prestanete hovoriť, myslíte si, že budú urazení. Preto podporujete konverzáciu prostredníctvom svojich zubov a vo vnútri prežívate hrozné podráždenie, že na chvíľu nezostanete sami. Existuje východisko zo situácie? Samozrejme! Vysvetlite svojej domácnosti, že napriek všetkej láske k nim a úcte, napríklad, od siedmich do deviatej večer nechcete s nikým hovoriť. Vaši blízki vám za to budú pravdepodobne vďační: budete sa cítiť lepšie, nebudete vyžarovať negatívnu energiu okolo vás spôsobenú podráždením.

Chuťový rozdiel

Ďalší možný zdroj negatívneho postoja k domu: každý deň váš manžel (alebo manžel / manželka) sleduje určité filmy alebo programy, ktoré si na nervy veľa zvyknú. Zároveň ich nemôžete pripraviť o právo pozerať sa na to, čo je pre nich zaujímavé, a uvaliť ich vkus. Môžete si však kúpiť zvukotesné slúchadlá alebo jednoducho odísť z domu na dobu trvania programu alebo filmu, aby ste sa nestretli s faktormi, ktoré vás obťažujú.

Nepáči sa mi farba

Podráždenie sa môže vyskytnúť aj kvôli určitej farebnej schéme domu. Napríklad, vaša izba má dobrú opravu, žiadne komentáre k interiéru. Ukázalo sa iba, že bledomodrá farba tapety vás nezkľudní, ako sa predpokladalo, ale naopak, hrozne nervóznu! Alebo, čo môže byť, pôsobia pastelové tóny, na rozdiel od všeobecne akceptovaného názoru na ich neutralitu, depresívne. Napríklad by ste sa cítili pohodlnejšie v miestnosti natieranej v bohatých tmavých farbách.

Úlohu môže zohrávať aj vôňa

Naša nálada môže ovplyvniť nielen farby, ale aj vôňa. A samozrejme, každý byt, každý dom má vlastnú vôňu. Kvetinové arómy, vône parfumov, čistiacich prostriedkov a kuchýň - všetko je na konci dňa zmiešané do jedného „kytice“. Ak si všimnete takúto „slabosť“ ako podráždenie v dôsledku pachov doma, musíte sa ich pokúsiť neutralizovať špeciálnymi prostriedkami. Ak to nepomôže, pravdepodobne stojí za to vyhodiť nejaké kvety, parfumy alebo prášky a požiadať domácnosť, aby vo vašej prítomnosti varila určité pokrmy.

Aby to bolo dobré doma ...

Ako vidíte, podráždenie môže byť porazené, ak nájdete príčinu toho druhého. Možno budete musieť hľadať kompromisy, svoju domácu úlohu - aby ste dosiahli určité ústupky, myslíme si, že s tým budú súhlasiť! Keď sú všetky domácnosti v dobrej nálade, potom v rodine vládne mier a harmónia a nikto nechce opustiť svoje pôvodné múry čo najskôr.

Hovorili sme iba o dôvodoch, ktoré ležia za hranicami osobných vzťahov medzi členmi rodiny. Ak vás doma „rozzúri“ konkrétna osoba a vy nemôžete zmeniť svoj postoj k nemu, váš prípad je komplikovanejší. A možno by ste na chvíľu mali odísť, aby ste pochopili, či musíte v budúcnosti ďalej žiť pod rovnakou strechou alebo či je rozhodnutie odísť čestnejšie!

Známky toxických ľudí

Každý v prostredí má „priateľov“, ktorí sú v skutočnosti skôr nepriateľmi. Hovoria škaredé veci, obviňujú, manipulujú, bránia dosiahnutiu dôležitých cieľov ... Zároveň si z istého dôvodu sú istí, že vám povedia „pravdu“, že sú skvelé. Nie, ak niekto povie nevyžiadanú pravdu, ide o kolíziu na hraniciach inej osoby. Je to priama agresia a pokus presadiť sa na vlastné náklady.

Každá osoba má určitý „osobný priestor“ - zónu, do ktorej nesmie nikto vstúpiť. No alebo aspoň nežiaduce. Ďalšia vec je, že pre nás je niekedy veľmi ťažké definovať jasné hranice a chrániť ich. Rovnako ako neporušuje cudzincov. Ale učiť sa to nie je také ťažké.

Pozrite sa pozorne okolo. Kto od vás čerpá energiu a kazí vašu náladu, bez toho, aby vám na oplátku poskytoval vďačnosť, radosť alebo milé slovo? Veľmi často ide o starších príbuzných alebo príbuzných manžela.

Predstavte si situáciu: príbuzný je chorý a potrebuje starostlivosť. Môžete jej pomôcť platením za profesionálneho opatrovateľa, nemusíte však osobne znášať neznesiteľnú povahu a rozmar.

Alebo iný príklad: manžel ponižuje svoju manželku, snaží sa jej dokázať, že je hlupák a že jej kariéra nesvieti. Pre manželku to znamená jednu vec: manžel je jej nepriateľom, zaobchádza sa s ňou zle, rozhodne ju nemiluje, ale s radosťou sa na svoje náklady hlási. Prečo žijem s nepriateľom v tej istej rodine, z hľadiska ľudského šťastia, nerozumiem.

Alebo povedzme, matka, ktorá nevynechá príležitosť pripnúť sa. Čo robiť? Veľmi jednoduchá mama musí buď preškoliť, alebo zapnúť režim „ignorovať“ a zastaviť komunikáciu. Musíme svojej matke vysvetliť, že už nebudete tolerovať takýto postoj. Je dôležité jasne uviesť trest: „Hovorte mi škaredé veci - s vami nekomunikujeme mesiac, mami. Dám peniaze, ale nebudem tolerovať, ako ma ponížite. Mám jeden život, chcem ho žiť šťastne. ““ Mamičky po zapnutí režimu „ignorovať“ sú veľmi rýchlo preškolené.

A neobviňujte sa, koľko márne. Mama to šéfovi nepovedala. Môže sa teda ovládať. Rovnako sa bála stratiť svoju láskavosť, pretože sa bála reakcie svojho vodcu. Ak vidí vaše odhodlanie, bude sa správať dokonale. Som si istý - maximálne tretíkrát. V skutočnosti je všetko veľmi jednoduché: ak sa s vami zaobchádza dobre - buďte priatelia, slabo - vzdialte sa.

V tejto súvislosti odporúčam všetkým, aby si prečítali skvelú knihu. Karen Pryor "Nechcem vrčať na psa", V ňom autor hovorí, ako trénovať nepríjemných príbuzných, aby sa správali primerane.

Ako ukončiť toxický vzťah

Odporúčam vám, aby ste prerušili vzťahy jedným ostrým pohybom. Môže to spôsobiť „demontáž“. Stačí začať s takými ľuďmi zaobchádzať tak, ako je to možné, ľahostajnými, zastaviť ich vysielanie. Kamenná tvár, obmedzená alebo úplne neprítomná reakcia a žiadna reciprocita.

Prestaňte im volať sami. Okamžite odpovedzte na ich hovory: „Ľutujeme, telefón bude vybitý každú minútu, rýchlo povedzte, čo ste chceli povedať.“ Ak sa obrátia na obchod, potom o minútu budú mať čas povedať všetko potrebné, nerozšíria svoje myšlienky na pol hodiny, rozprávajúc o svojich bolestiach a klebetách. A ak človek nemá nič spoločné, stačí odpojiť spojenie - a nenechať ho ukradnúť čas. Čas je najdôležitejším zdrojom moderného života, nie je dovolené ho mrhať.

Mnohé môžu byť zaťažené pocitmi viny, musíte však pochopiť, že nemusíte komunikovať s „toxickými“ ľuďmi. Máte svoj vlastný život, svoje deti, svoj sen, svoje zdravie. Tieto zdroje by ste nemali minúť na ľudí, ktorí sa k vám správajú zle. Je to ich chyba, že sa nenaučili byť príjemní, byť vďační, naučiť sa vymieňať. Je to ich vlastná voľba „upíra“ a čerpanie zdrojov od ľudí okolo nich.

Najzaujímavejšie je, že akonáhle sa rozhodnete vo svojej hlave, prekvapivo toxickí ľudia sami zmiznú z dohľadu. Stalo sa mi to s mnohými mojimi priateľmi z detstva a dospievania. Hneď ako som odhadol rozsah ich závisti, negativity a prestal o nich premýšľať - okamžite zmizli.

Kde získať nové?

Keď je človek zaneprázdnený vlastným podnikaním, snom, automaticky sa k nemu dostanú ľudia z jeho úrovne a podobne zmýšľajúci ľudia. Je pravda, že sa často ukáže, že dokonca nie sú zvlášť potrebné. Dospelý už nemá takú tínedžerskú túžbu mať veľa priateľov a naliať na ne stovky hodín času.

Vždy má na výber - realizovať svoj sen v tejto chvíli, tráviť čas so svojimi blízkymi alebo venovať energiu prázdnemu rozhovoru, z ktorého sa v živote nič nezlepší.

Som si istý, že sa musíte zbaviť tých, s ktorými sa cítite zle. Ak máte dobrých a verných priateľov, s ktorými by ste radi trávili čas, môžete vám len zablahoželať.

Pin
Send
Share
Send
Send