Užitočné tipy

Tip 1: Ako si vybrať videokameru pri nákupe

Pin
Send
Share
Send
Send


Fotoaparáty sa môžu líšiť aj vo formáte záznamu. Ako zvoliť digitálnu videokameru na snímanie vysokokvalitného videa? Na tento účel sú vhodné dva formáty záznamu videa - HDV a AVCHD. Jediným rozdielom je kompresný algoritmus. Kodek AVC / H.264 vo formáte AVCHD je rýchlejší a lepší. Takáto kompresia sa dnes používa hlavne pri zápise na Flash karty. Aby sa však videozáznamy vysokej kvality mohli realizovať samy, potrebujete tiež vhodnú maticu, optiku.

Videokamera

Aby ste správne odpovedali na otázku „Ako zvoliť videokameru?“, Mali by ste zistiť, z čoho pozostáva a aké funkcie majú jednotlivé komponenty.

Šošovka

Jedná sa o systém šošoviek, ktorý má jednu úlohu - zamerať svetelný tok na fotocitlivú maticu. Ale nie každý objektív to robí veľmi dobre. Aj tu platí zásada „cena sa rovná kvalite“. Videokamery v segmente nižšej a strednej ceny sa preto nemôžu pochváliť dobrým objektívom. Hlavným problémom pri výbere kamkordéra je to, že môže byť problematické určiť kvalitu objektívu priamo v obchode. Kvalitu objektívu určuje iba práca s videokamerou.

Pozorovací uhol

Závisí to od ohniskovej vzdialenosti šošovky. Čím je menšia ohnisková vzdialenosť, tým väčší je obraz do objektívu. Ale s výrazným poklesom ohniskovej vzdialenosti sa objavujú optické skreslenia a na ich odstránenie je potrebný komplexnejší návrh videokamery, ktorý ovplyvňuje cenu. Preto výrobcovia v rozpočtových modeloch obmedzujú minimálnu ohniskovú vzdialenosť.

Pri snímaní videa často chcem objekt priblížiť alebo odstrániť. Zmena vzdialenosti pomocou optiky alebo elektroniky bez straty kvality je možná len pri zohľadnení všetkých vlastností tohto procesu. Takže optická transfokácia (transfokácia) sa vytvára pohybom šošoviek a môže sa meniť od 10 do 25 jednotiek. Objekt sa blíži alebo sa pohybuje preč. Ukazovateľ 10 jednotiek je celkom vhodný na bežné snímanie, zatiaľ čo 20 jednotiek už vyžaduje použitie statívu, pretože kamera začne reagovať na najmenší tras trias.

CCD

Optika videokamery prenáša všetko „videné“ na maticu CCD alebo skôr na jej citlivé prvky. Matica CCD prevádza obraz na elektrický signál. Navyše, čím väčšia je veľkosť matrice, tým lepšie, pretože to umožňuje lepšiu kontrolu osvetlenia a tmy vďaka väčšej fotocitlivosti. Štandardná uhlopriečka matrice je 1 4-6 mm alebo 1 3-8 mm. Rozlíšenie CCD sa meria v pixeloch. Aby sa predišlo faktorom, ako je hluk matrice a veľkosť zrna, mal by byť počet pixelov veľký (min. Rozlíšenie - 500 tisíc pixelov (0,5 megapixelov)).

Profesionálne fotoaparáty sa môžu pochváliť technológiou 3CCD (3x CCD). V týchto zariadeniach je rozloženie svetla vyhotovené v troch farebných odtieňoch: svetlo vstupujúce do šošovky sa rozdeľuje na červenú, modrú a zelenú a každé z nich je spracované vlastnou matricou. Na konci procesu spracovania sa opäť zlúčia do jedného toku. Týmto spôsobom sa vylepšuje vykreslenie farieb a eliminuje sa skreslenie farebnej škály. Na domáce fotografovanie stačí jedno-maticový fotoaparát.

Typy hľadáčikov fotoaparátu

Existujú dva typy hľadáčikov: optický a zrkadlový.

 • Optické obrazové chyby, ktoré sú viditeľné pri premietaní.
 • Zrkadlenie zreteľne a presne prenáša obraz do rámčeka a nedochádza k posunu obrazu do strany.

Obaja sa však vyrovnajú so svojimi úlohami: pomáhajú pri výbere najvhodnejšieho uhla pre snímanie, pri nastavovaní procesu snímania videa a nepretržitom monitorovaní toho, čo sa deje v rámčeku. Okrem toho, hľadáčiky prichádzajú vo farbe a čiernobielo. Prvý si zachováva svoju prirodzenú reprodukciu farieb a tón, zatiaľ čo druhý si zachováva lepšiu zrozumiteľnosť. Pretože všetky modely moderných kamkordérov majú obrazovku s tekutými kryštálmi, snímanie je celkom jednoduché, aj keď je v nepohodlnej polohe (držte fotoaparát nad hlavou alebo dokonca bokom).

Úložné médium

Rozhodnite sa, ktoré pamäťové médium pre fotoaparát je pre vás najvýhodnejšie, kde sa obrázok zaznamená. V moderných videokamerách sa používajú 4 typy médií: kazeta, pevný disk, DVD disk a flash karta. Okrem toho neovplyvňujú kvalitu obrazu. Najpohodlnejšie je použitie fotoaparátov s pevným diskom (HDD) as flash kartou.

Modely HDD sú vhodné, keď plánujete snímať nepretržite niekoľko hodín. Toto médium vám umožňuje nemeniť periodicky flash disky, disky atď. Sledovanie záznamu na veľkej obrazovke je však možné iba pripojením fotoaparátu k televízoru alebo kopírovaním videa, napríklad na disk DVD. Flash karta vám umožní prezerať zábery na tablete, telefóne, prenosnom počítači a na mnohých moderných zariadeniach a ušetrí tak veľa miesta vo vreckách v porovnaní napríklad s DVD diskami. Úlohu flash disku vo videokamerách v zásade zohrávajú karty SD alebo microSD.

Aby bolo možné zachytený materiál prezerať na prenosnom počítači a televízore s uhlopriečkou 32 palcov bez straty kvality, musíte venovať pozornosť typu matrice videokamery. Matica je skrátená na CCD a CMOS. Oba typy vám umožňujú snímať video s dobrou reprodukciou farieb a rozlíšením až do 1080 r. Matice CMOS sú obľúbenejšie vďaka svojim nízkym nákladom v porovnaní s CCD. Navyše, amatér si nevšimne rozdiel medzi nimi. Matice CCD sú v poloprofesionálnych alebo profesionálnych zariadeniach opodstatnené. Mali by ste tiež venovať pozornosť veľkosti matice. Na kvalitnú streľbu stačí stačiť 6 mm alebo 6 mm.

Stabilizátor obrazu

Moderné videokamery majú špeciálne zariadenie, ktoré pomáha zabrániť kolísaniu obrazu pri snímaní. Toto zariadenie sa nazýva „stabilizátor obrazu“. Môže byť optický a elektronický.

 • Elektronický stabilizátor pracuje s použitím časti matice, z ktorej sa informácie prenášajú do procesora na spracovanie. Skvelé pre amatérske fotografie a domáce video.
 • Optické práce vďaka dodatočnej súprave šošoviek. Informácie s použitím určitých senzorov sa privádzajú do procesora videokamery, ktorý dešifruje údaje a riadi stabilizačné šošovky. Prenášaná informácia je rýchlosť, amplitúda a smer kmitania. Preto obraz nepresahuje hranice matrice a zostáva nehybný. Tento typ stabilizátora je výhodnejší, ako poznamenali tí, ktorí si s týmto stabilizátorom kúpili fotoaparát.

Zoom je nevyhnutnosťou

Na priblíženie a fotografovanie vzdialených objektov potrebujete zväčšenie. Stačí 15x transfokácia fotoaparátu. Môžete urobiť viac, iba u niektorých modelov môže dôjsť k maximálnemu zväčšeniu kvality obrazu. Zoom je označený ako - 15x (zväčšenie 15x).

Pre tých, ktorí radi fotografujú na cestách, je nevyhnutný elektronický stabilizátor obrazu, aby sa zabránilo rozmazaniu snímok počas pohybu a trasenia svetla. Táto voľba bude užitočná pre tých, ktorí radi hrajú na tanečnom parkete počas rockových koncertov. Koniec koncov, držanie ruky správne pri streľbe je jednoducho nemožné.

Typ skenovania

Skenovanie je prekladané a progresívne. Najprv sa objekty vo fotoaparáte pohybujú plynulo. Pri prezeraní na monitore počítača sa však objaví hrebeň, ktorý editor videa ľahko odstráni. V druhom prípade dôjde k strate plynulosti, ale ak sa zábery prezerajú výlučne na počítači, uprednostňuje sa progresívne skenovanie.

Len pohodlné

Takmer všetky moderné fotoaparáty sú vybavené otočným LCD displejom pre ľahké snímanie z rôznych uhlov a uhlov. Displej vám tiež umožňuje prezerať zábery v intervale medzi snímaním. A je lepšie, ak je citlivý na dotyk, vďaka čomu bude ovládanie fotoaparátu pohodlnejšie a samotný fotoaparát bude kompaktnejší.

A samozrejme, aby sa snímanie nezastavilo na polovici javiska, musíte venovať pozornosť životnosti batérie fotoaparátu. Je lepšie si okamžite kúpiť náhradnú batériu, najmä keď idete na dlhé turné.

LCD obrazovka a batéria

Kupujúci sú predovšetkým priťahovaní, keď má videokamera veľkú a svetlú obrazovku - potom je veľmi príjemné s ňou pracovať. Obrázok je možné prezerať podrobne.

Čím je však obrazovka väčšia, tým menšia je výdrž batérie fotoaparátu. Priestorná batéria nepreruší snímanie v najneočakávanejšom okamihu.

Ak je u typov videokamier a ich zariadení jasné, je čas prejsť na otázku, ako zvoliť videokameru konkrétneho modelu. Ak to chcete urobiť, musíte určiť cenu problému porovnaním modelov rôznych výrobcov.

Je lepšie zvoliť model s maximálnou veľkosťou CCD. Rovnako dôležitý je počet efektívnych pixelov. U modelov s rovnakými parametrami snímača sa môže líšiť.

Musí sa rozhodnúť, či sú potrebné analógové vstupy spolu s digitálnymi vstupmi. Ak je druhá v prípade HDV a MiniDV nevyhnutná, potom je možné prvú ľahko opustiť, ak, samozrejme, plány neobsahujú digitalizáciu starých archívov.

Ak je na prvom mieste kvalita zaznamenaného materiálu, mali by ste sa zamerať na modely s primeranou clonou a minimálnym „zväčšením“. Maximálna clona potrebná pri snímaní pri slabom osvetlení.

Veľký digitálny „zoom“ by nemal výrazne ovplyvniť výber, pretože jeho použitie výrazne znižuje kvalitu obrazu.

Ak je výber medzi niekoľkými podobnými kamerami a ich rozdiely sú iba v „zvončekoch a píšťalkách“ (športový a portrétny režim, baterka, podsvietenie, funkcia kompenzácie protisvetla, ďalšie megapixely pre režim fotografie atď.), Mali by ste si kúpiť mladší model. Správnejšie je minúť ušetrené peniaze na užitočné príslušenstvo (iluminátory, statívy) alebo lacný fotoaparát, ktorý dokáže nasnímať veľa krásnych fotografií bez zapojenia videokamery do tohto procesu, ktorý nie je na tento účel určený.

Elektronický stabilizátor sa osvedčil (modely Sony sú na to obzvlášť hrdé), uprednostňuje sa optický stabilizátor, všetky ostatné veci sú rovnaké.

Mnoho ľudí verí, že systémy s tromi maticami poskytujú lepšie rozlíšenie a reprodukciu farieb a menší farebný šum. V takýchto stanoviskách existuje určitá pravda, ale dnes existujú modely s jednou maticou CCD, ktoré nie sú v žiadnom prípade nižšie ako ich trojvrstvové náprotivky.

Je tiež potrebné venovať pozornosť rozmerom kamery a rozsahu dodávky. Miniatúrny fotoaparát v rukách pohybujúcej sa osoby vyzerá pôsobivo, ale film nasnímaný takýmto fotoaparátom nevyzerá tak dobre. Videokamera na snímanie vysokokvalitného videa by sa mala držať oboma rukami a druhou rukou za objektívom, ale nie v hľadáčiku.

Preto pri výbere videokamery by ste ju mali držať vo svojich rukách, aby ste sa uistili, ako dobre a pohodlne bude s ňou následne pracovať. Okrem manuálu a samotnej kamery by balík mal obsahovať: batériu, nabíjačku, jeden alebo viac prepojovacích káblov, niekedy je k dispozícii aj ovládací panel. Okrem toho môže existovať disk so softvérom na úpravu videa.

Ak je výber zúžený na 2-3 modely, vyskúšajte ich za rovnakých podmienok. Pomôže to urobiť konečné rozhodnutie.

Doplnkové funkcie

Okrem štandardných funkcií môže mať každý model kamkordéra aj ďalšie funkcie, ktoré môžu byť užitočné a nie veľmi dobré.

Manuálne vyváženie bielej

Pri rôznych svetelných podmienkach môže mať biela farba fotoaparátu odlišné odtiene. A tak, aby biela farba zostala biela, fotoaparát automaticky nastaví vyváženie bielej. Automatizácia však môže zlyhať. A procesor nie vždy nastavuje vyváženie bielej farby rýchlo. Preto je manuálne nastavenie tohto parametra pre videokameru významným prínosom.

Funkcia manuálneho zaostrenia

Podobne ako pri vyvážení bielej nie je automatizácia vždy vždy presne zameraná na objekt. Fotoaparát niekedy dokáže rozostriť, keď to neočakávate. Preto môže byť veľmi užitočné dočasné prepnutie na manuálne zaostrenie.

Vo všeobecnosti môžeme povedať, že pri procese videa môže významne pomôcť prítomnosť manuálneho nastavenia rýchlosti uzávierky a clony a ďalšie režimy manuálneho nastavenia obrazu.

Zachytenie fotografie

Videokamera je navrhnutá na snímanie videa. Fotografie by sa mali fotografovať pomocou fotoaparátov. Dokonca aj najúspornejšia „digitálna prachová kamera“ urobí lepšie zábery ako štandardná videokamera s podobnou funkciou. Jeho nevyhnutnosť by sa mohla považovať za opodstatnenú, ak by vo videokamere existovala matica s počtom pixelov viac ako 2 milióny, ale taký počet pixelov zníži kvalitu záznamu videa.

Vstavané efekty

Digitálne fadery alebo vstavané efekty, ako napríklad efekt zrkadlového odrazu, snímanie „starožitnosti“, účinok pokrivených zrkadiel atď., Sú s najväčšou pravdepodobnosťou vytvorené na banálne čerpanie peňazí. Akýkoľvek editor videa vám umožní urobiť niečo úžasné zo zachyteného videa a dať akýkoľvek efekt, zatiaľ čo zdroj zostane čistý. Zatiaľ čo videozáznam s efektom je ťažké vrátiť späť do normálu.

Nočný režim

Ďalším spôsobom, ako utrácať peniaze zbytočne. Fotografovať je možné iba pri slabom osvetlení, a to iba pre špeciálne fotoaparáty. Minimálne osvetlenie plus nočný režim v štandardnej videokamere je hrozný obraz s množstvom artefaktov a šumu. Ak sa objekt pohne, bude rozmazaný. V mnohých video editoroch je možné zachytený materiál zvýrazniť a získať lepší obraz.

Infračervená funkcia

Ako si vybrať vonkajšiu monitorovaciu kameru? Najprv musíte venovať pozornosť prítomnosti infračerveného osvetlenia. Infračervené osvetlenie bolo pôvodne určené pre tento typ kamery. A to ani v nich nie je vždy kvalitatívne realizované. V konvenčnej videokamere to vyzerá smiešne, hoci také modely existujú.

Definovanie bodu ostrosti alebo bodu osvetlenia

Táto funkcia umožňuje priamo na LCD obrazovke indikovať bod, v ktorom sa nastavuje jas a ostrosť. Pomáha to pri snímaní niekoľkých podobných objektov, pri zvýrazňovaní najdôležitejších z nich, pri označovaní bodu ostrosti a pri snímaní pohyblivého objektu, keď sa pozadie objektu neustále mení zo svetlého na tmavý. Zadaním bodu osvetlenia sa môžete vyhnúť stmavnutiu alebo vystaveniu objektu.

Funkcia Zebra

Jednou z užitočných funkcií je podľa recenzií vlastníkov kamier odhalenie „preexponovaných“ oblastí. Na obrazovke sa také oblasti zobrazia ako úplne biele. Pomocou hľadáčika nie je vždy možné určiť skutočné osvetlenie. Na záchranu príde funkcia zebra.

Kto je na trhu?

Ako zvoliť správnu kameru, keď je na trhu toľko modelov od úplne odlišných výrobcov? K tomu by malo pomôcť pôvodné hodnotenie videokamier uvedené v článku. V skutočnosti je trh rozdelený medzi štyroch hlavných hráčov: Sony, Panasonic, JVC, Canon. Sharp má vo svojom sortimente iba tri alebo dve kamery MiniDV, ktoré nie sú prakticky zastúpené na našom trhu. V spoločnosti Hitachi nie sú DVD fotoaparáty osobitne žiadané kvôli záväzku modelov na exotické disky na nahrávanie (Mini-DVD-Ram). Spoločnosť Samsung má širokú škálu kamier, ale Kórejčania sa od svojich japonských kolegov majú stále čo učiť.

Rozpočtové modely MiniDV

Rozpočtové modely kamier MiniDV začínajú na 250 USD. Tak minimálne
prah je pre každého, kto si kladie otázku, ako zvoliť digitálnu videokameru. Čo sa kupuje za tento druh peňazí? 1/6 palca CCD a 800 tisíc pixelov, z ktorých sa pri fotografovaní používa iba 400 tisíc, pretože ostatné sú priradené k úlohám elektronického stabilizátora. Objektív s nadmerným zväčšením. Tieto kamery sú veľmi citlivé na osvetlenie alebo skôr na jeho nedostatok z dôvodu nízkej citlivosti ich malého snímača.

Preto pri snímaní v interiéri bude potrebné ďalšie osvetlenie. Malý počet efektívnych pixelov nezabezpečí presnú reprodukciu farieb a vysoké rozlíšenie a nadmerné „zväčšenie“ nepriaznivo ovplyvní kvalitu „obrázka“. Rozpočtové modely uvádzané na trhu sa spravidla strieľajú rovnako. Panasonic, JVC a Canon sú hlavnými výrobcami, ktorých výrobkom by sa mala venovať pozornosť pri výbere rozpočtového vybavenia. Ich počiatočné modely nemajú „zvončeky a píšťalky“ (záblesky, podsvietenia, nahrávanie na pamäťovú kartu atď.). Ale, ako už bolo spomenuté vyššie, nemá to významný vplyv na kvalitu streľby. Preto je pri obmedzenom rozpočte dobrá voľba.

MiniDV kamery. Priemerná cena

Cena týchto kamier sa pohybuje okolo 500 dolárov. И, выбирая такую камеру, прежде всего следует обратить внимание на качество съемки, но никак не на дополнительные функции. ПЗС-матрица – 1/4,5 дюйма, «зум» объектива не выше 15х.

Цена = качество

Новички не покупают видеокамеры за 650-850 долларов. Но камеры этой группы превосходят более дешевые аналоги по такому немаловажному параметру, как чувствительность.

Hi-End класс MiniDV

Качественная видеокамера быть дешевой не может. Именно такой девиз у фирм- производителей. Стоимость видеокамер этого класса начинается в районе 1000 долларов.

Видеокамеры HDV

В классе Hi-End видеокамеры MiniDV успешно заменяются камерами HDV. Spoločnosť Sony je zastúpená dvoma modelmi - HDR-HC1E a HDR-HC3E. Prvý má väčšiu afinitu k poloprofesionálnym modelom (vyššie rozlíšenie namiesto prepínača - ručné zaostrovacie krúžky), druhý má väčšiu citlivosť a rozmery fotoaparátu sú menšie, a má konektor HDMI, ktorý vám umožňuje pripojiť sa k iným zariadeniam HDV pomocou „digitálneho“.

Videokamery MPEG2

Počet modelov tohto typu kamkordérov na trhu nie je v porovnaní s MiniDV taký vysoký. Z tohto dôvodu az dôvodu „módneho“ formátu záznamu výrobcovia zvyšujú ceny, čo neodôvodňuje kvalitu videozáznamu vyrobeného týmito fotoaparátmi, ako poznamenali tí, ktorí už tento druh vybavenia zakúpili. A väčšina rozpočtových videokamier MPEG2 plne sleduje tento trend. Je veľmi ťažké tu nájsť primeranú cenu. Kamery HDD a DVD stoja viac ako 500 dolárov a modely s kartami Flash sú ešte drahšie. Táto situácia sa trochu zmierňuje pri prechode na strednú a Hi-End triedu.

záver

O dizajne videokamier, výhodách a nevýhodách jednotlivých modelov a vládcov sa dá písať oveľa viac. Všetky videokamery sa bežne dajú rozdeliť do dvoch veľkých kategórií. Prvý by mal zahŕňať modely pre začínajúcich operátorov, fotoaparáty pre nenáročných ľudí.

Ak je otázkou, ako si vybrať videokameru pre domácnosť, sú fotoaparáty tejto kategórie ideálne. Nebudú mať optiku vysokej kvality, optický stabilizátor obrazu, veľký fotocitlivý senzor a hľadáčik ani kvalitný LCD displej. Ale potom sú tieto kamery cenovo dostupné - 9 - 12 tisíc rubľov.

Druhá kategória zahŕňa kamery s „nárokom“. Sú určené pre profesionálov alebo ľudí, ktorí už majú s týmto prístrojom skúsenosti. Sú to fotoaparáty s dobrou optikou, optickým zoomom, veľkým CCD (najlepšie zo všetkých, tri veľké matice), čiernobiele alebo farebné, ale vysokej kvality, hľadáčik, veľké veľkosti, vysokokvalitný displej z tekutých kryštálov a oveľa viac.

Ak napriek všetkým vyššie uvedeným je otázka, ako zvoliť videokameru, stále otvorená, môžete fóra skúmať s recenziami, prezerať si hodnotenie videokamier na iných stránkach a konzultovať s majiteľmi.

amatér

Jedná sa o najjednoduchšie, najlacnejšie a najkompaktnejšie videokamery zo všetkých. Nemajú zameniteľnú optiku, ktorá za určitých podmienok zhoršuje kvalitu snímania, a video v takýchto modeloch sa zaznamenáva na bežnú flash kartu. Vstavaný mikrofón je malý, v skrinke sa často skryje.

Funkčnosť aj pre amatérske modely je však celkom slušná a umožňuje neskúseným používateľom „pohrať sa“ vystavením rôznych režimov snímania. Predtým takéto kamery snímali filmy iba vo formáte SD, tj 720 x 576 pixlov. Dnes však nájdete dobré modely, ktoré pracujú s rozlíšením HD a Full HD.

klady:

 • Prijateľná kvalita obrazu
 • Nízka hmotnosť a rozmery,
 • Jednoduché použitie
 • Kompatibilný s akýmkoľvek počítačom cez USB,
 • Nízke náklady

nevýhody:

 • Kvalita videa je horšia ako u iných modelov,
 • Minimálny dosah mikrofónu - zachytáva iba zvuky vedľa fotoaparátu.

semi

Ďalším krokom vo vývoji je prechodné spojenie medzi amatérskymi a profesionálnymi kamerami. Takéto zariadenia majú často tri matrice s veľkosťou najmenej 1/4 ", čo znamená, že spoľahlivejšie reprodukujú farbu obrazu. Poloprofesionálne fotoaparáty vážia od 2 do 4 kg - nemôžete ich nosiť v jednej ruke. Nahrávanie, podobne ako v amatérskych zariadeniach, však pokračuje vymeniteľná pamäťová karta Táto technika sníma video v rozlíšení HD 960 × 720 alebo HDV 1440 × 1080 pixelov.

klady:

 • Slušná kvalita videa
 • Priemerná hmotnosť
 • Dobrý mikrofón, ktorý dokáže zachytiť zvuky až do vzdialenosti 25 metrov
 • Až 4 kanály nahrávania zvuku,
 • Stabilizátor obrazu sa už používa,
 • Široký výber manuálnych nastavení,
 • Veľká obrazovka LCD.

nevýhody:

profesionálny

Ide o vážne zariadenia určené na použitie v televízii av dokumentárnych filmoch. Takéto fotoaparáty vážia dosť veľa (od 5 do 15 kg) - taký kolos nebudete mať v rukách. Na tento účel existujú špeciálne pásy a statívy a streľba z pohybu sa musí robiť z ramena.

Profesionálne videokamery sú vždy dodávané s tromi farebnými maticami, ktoré nie sú menšie ako 1/2 ". Optika je výnimočne zameniteľná. Mikrofón je oddelený a má pomerne veľkú dĺžku (tzv." Pištol "). Často tu však nie je LCD obrazovka a automatické zaostrovanie - nie sú to profíci. na čo.

Takéto vážne kamery často natáčajú video vo formáte AVCHD (1920 × 1080 pixelov), ale sú tiež schopné pracovať v rozlíšení 4K, HD, SD, MPEG atď.

klady:

 • Široká funkčnosť (stabilizácia obrazu, režim nočného videa, manuálne zaostrenie atď.),
 • Veľmi vysoká kvalita obrazu,
 • Mikrofón prichytáva na pomerne veľké vzdialenosti - do 50 m,
 • Často existuje možnosť nahrávať priestorový zvuk 5.1,
 • Kompatibilné s inými profesionálnymi televíznymi zariadeniami.

nevýhody:

 • Veľmi vysoké náklady
 • Veľa váhy.

Akčné kamery

Tieto kompaktné hlavy kamery potrebujú športovci, extrémisti a blogeri na video, aby zaznamenali svoje triky alebo zaznamenali, čo sa deje okolo. Takéto zariadenia sú vybavené maticami od 5 do 12 megapixelov, majú pomerne široké pozorovacie uhly medzi 90 - 170 ° a zaznamenávajú video na pamäťovú kartu vo formáte nie nižšom ako Full HD s rozlíšením 1280x720 alebo 1920x1080. Batéria je tu schopná pracovať až 2,5 hodiny, hmotnosť akčných kamier sa môže pohybovať od 70 do 200 g.

klady:

 • Vynikajúca stabilizácia
 • Schopnosť vykonávať zrýchlené streľby,
 • Vysoko kvalitné obrázky s presnou reprodukciou farieb,
 • Minimálna plocha „mŕtvych zón“
 • Spoľahlivé upevnenie pre všetky povrchy,
 • Robustný a často prachotesný kryt
 • Primerané náklady.

nevýhody:

 • Batéria sa vybíja rýchlo, najmä Wi-Fi
 • Nevhodné v každodennom živote.

Štandard nahrávania

Tu výber do značnej miery závisí od toho, na akom zariadení si budete prezerať zábery a aké spracovanie bude potrebné.

Napriek množstvu existujúcich formátov existujú iba 3 všeobecne akceptované normy:

1. SD - najjednoduchšia počiatočná úroveň, ktorá dáva obrázok s rozlíšením 720 x 576 px. Postupne je to minulosť, aj keď sa stále používa na amatérskych kamerách. Pri pohľade na akýkoľvek externý monitor poskytuje zreteľné zrno.

2. HD - dobrá kvalita, ale pri prezeraní na veľkej obrazovke sa musí obraz často natiahnuť, čo môže viesť k skresleniu.

3. AVCHD - umožňuje vám okamžite zaznamenať obraz vo vysokom rozlíšení Full HD (1920 x 1080) alebo dokonca 4 kB av prípade potreby ho skomprimovať na požadované rozlíšenie.

Ktorú videokameru zvoliť

1. Tí, ktorí sa zaoberajú profesionálnym fotografovaním, potrebujú vhodné vybavenie, ktoré pracuje vo formáte AVCHD a zaznamenáva obrázok na pevný disk. Matice - iba 3СС, progresívne skenovanie a lepšie kombinované. Neexistujú žiadne osobitné požiadavky na šošovky na plný úväzok, pretože sa často stáva zameniteľnými, hoci optická stabilizácia obrazu by tu mala byť v každom prípade. Funkčnosť - čím bohatší, tým lepšie. Mikrofónu by ste však mali venovať veľkú pozornosť. Musí byť vyrobený as dobrým dosahom. Ideálne je, ak dokážete nahrávať zvuk na 5 kanálov, ale 4 to urobia.

2. Ak ste „domáci“ režisér alebo pracujete vo video žurnalistike, zoberte poloprofesionálny model s maticou CMOS - potom nabíjanie batérie vydrží dlhšie. Je žiaduce, aby podporoval formát snímania Full HD, ale v extrémnych prípadoch sa môžete obmedziť na HD. Vyžaduje sa stabilizácia a rovnako ako v profesionálnom vybavení by sa mala uprednostniť optika. Je lepšie vziať prístroj so slotom na pamäťovú kartu a otočným displejom s maximálnou možnou uhlopriečkou. Zvyčajne majú tieto fotoaparáty pomerne bohatú funkčnosť, takže budete musieť často pracovať s ponukou na obrazovke.

3. Na zábavu a domáce použitie stačí kompaktný amatérsky model s jednou maticou CMOS a nahrávanie na USB flash disk. Odporúčaný formát je HD, ale ak je rozpočet obmedzený a ste pripravení na rozmazané obrázky, môžete zostať na SD. Vyberte si širokouhlý objektív, ak plánujete fotografovať so sebou na výlet a fotografovať krajiny, alebo teleobjektív, ak chcete snímať iba domácnosti.

4. Pre športovcov a adrenalínových maniakov by jedinou správnou voľbou bola akčná kamera s prilbami. Tu nemusíte kontrolovať žiadne parametre, pretože všetky moderné modely majú potrebné funkcie: nahrávanie s plným HD alebo 4K, široký pozorovací uhol asi 160 - 170 °, zrýchlenie snímania pre spomalený pohyb atď. Jediné, čo treba, je venovať pozornosť rozlíšeniu matice: indikátor 8 megapixelov sa považuje za optimálny. Všetko ostatné závisí od množstva, ktoré ste ochotní minúť: čím je videokamera drahšia a modernejšia, tým vyššia bude ochrana pred vodou a prachom a viac režimov snímania.

Náklady na videokamery

1. Náklady na profesionálne modely sa pohybujú od 50 000 rubľov do 4,8 milióna.

2. Za poloprofesionálny model bude musieť zaplatiť 5 až 200 tisíc rubľov.

3. Amatérske fotoaparáty sa predávajú za cenu 1 500 - 15 000 rubľov.

4. Akčné kamery pochádzajú z 1800 - 2 000 rubľov. pre najjednoduchšie modely s maticou 1 - 5 megapixelov až do 40 000 pre supermodely, ktoré zaznamenávajú formát UHD 4K a majú rozlíšenie 8 až 16 megapixelov.

Pin
Send
Share
Send
Send