Užitočné tipy

Cenovo výhodný kotol - solárny ohrievač vody

Pin
Send
Share
Send
Send


Vyhrievanie bazéna lacnými solárnymi panelmi je pomerne lacný a jednoduchý projekt, ktorý môžete realizovať sami. Aj keď sú tieto domáce čierne plastové solárne panely oveľa menej účinné ako drahé a kvalitné solárne panely, môžete ich vyrobiť pomocou hliníka, ocele, skla a medi. Objemy tepelnej energie na dolár investícií a ľahká inštalácia sú nepochybnými výhodami.

Druhy solárnych ohrievačov vody a ich vlastnosti

Solárne ohrievače vody sú súprava zariadenia na ohrev vody využívajúcej slnečnú energiu, Ďalším názvom pre tieto zariadenia sú solárne kolektory. Na rozdiel od fotovoltaických panelov využívajúcich slnečné svetlo na výrobu elektrickej energie, solárne ohrievače okamžite dostane tepelnú energiu, ktorá sa prenáša do chladiva (voda, nemrznúca zmes atď.).

Tvoria celý systém pozostávajúci z nasledujúcich prvkov:

 • Zberateľ. Panel, ktorý prijíma tepelnú energiu a prenáša ju do chladiva.
 • Akumulačná nádrž. Nádrž, v ktorej sa nahreje zohriata voda a ochladená chladiaca kvapalina sa nahradí čerstvo zahriatym prúdom.
 • Vykurovací okruh. Bežný radiátorový systém alebo podlahové kúrenie, ktoré implementuje energiu chladiacej kvapaliny. V niektorých typoch systémov nie je vykurovací okruh zahrnutý do objemu kolektorového systému, ktorý prijíma energiu do zásobnej nádrže, ktorá je v tomto prípade výmenníkom tepla.

Podľa typu obehu

Cirkulácia chladiva vám umožňuje prijímať tepelnú energiu výmenou za teplo prenášané do vnútornej atmosféry domu. Existujú dva typy:

 1. Prirodzené. Pohyb zahriatych tekutých vrstiev nahor sa používa s ich nahradením chladnejšími vrstvami. Nevyžaduje sa žiadne zariadenie ani použitie elektrickej energie, ale záleží to na mnohých faktoroch - relatívnej polohe kolektora, pohonu a ďalších prvkov systému, teplote atď. Pohyb tekutín je nestabilný, schopný zosilnenia a oslabenia.
 2. Nútený. Prietoky sú smerované pomocou obehového čerpadla. Existuje stabilný režim s konštantným prietokom, ktorý umožňuje stabilný režim vykurovania domu.

Nútená cirkulácia je efektívnejšia a umožňuje vám usporiadať systémové uzly v najvýhodnejšom poradí bez toho, aby ste venovali pozornosť rozdielom vo výškach a objemoch.

Podľa typu zberateľa

Existujú návrhy kolektorov s rôznou účinnosťou, schopnosťami a spôsobom prenosu tepla. Medzi nimi:

 1. otvorený, Ploché dlhé tácky alebo čierne plastové žlaby, v ktorých cirkuluje voda. Účinnosť otvorených kolektorov je veľmi nízka, ale k ich popularite prispieva jednoduchosť a nízke náklady. Používa sa na ohrev vody na letnú sprchu alebo bazén.
 2. Trubicový (termosifón), Hlavným prvkom je koaxiálna trubica s vákuovou vrstvou medzi vonkajšími vrstvami, ktorá spoľahlivo izoluje obsah rúrok. Dizajn je efektívny, ale drahý a nedá sa opraviť.
 3. byt, Sú to uzavreté kontajnery s priehľadným horným panelom. Vnútorný povrch je pokrytý vrstvou prijímača tepelnej energie, ktorá ho dodáva vode, ktorá sa pohybuje vo vnútri trubíc spájkovaných s prijímačom. Jednoduchý a efektívny dizajn, pri ktorom niekedy pre väčší účinok vytvárajú vákuum pre tepelnú izoláciu.

Kolektor nainštalovaný v systéme a ako dobre zapadá do vonkajších podmienok regiónu - podnebie, počasie, počet a trvanie slnečných dní - závisí od toho, do akej miery Účinným systémom bude ohrev vody zo slnka.

Na čo môžem použiť?

Typicky sa používa solárny ohrievač vody ako hlavný alebo doplnkový zdroj energie na prípravu vykurovacieho média, Solárny ohrievač vody môže okrem toho pripraviť horúcu vodu pre použitie v domácnosti.

Jedným z bežných spôsobov, ako používať ohrev vody zo slnka, je horúca voda vo vonkajšej sprche alebo umývadlerovnako Vyhrievaná voda v bazéne. Na zavlažovanie rastlín v skleníkoch a skleníkoch je možné použiť ohrievanú vodu. Čím sú vonkajšie podmienky úspešnejšie, tým viac spôsobov použitia solárnych panelov na ohrev vody možno nájsť a použiť.

Solárne ohrievače vody pre domácnosť inštalované vonku tak to celý deň ich prudko klesal prúd slnečného žiarenia, Slnko sa pohybuje okolo obzoru, ale vždy je možné zabezpečiť najrovnomernejšie osvetlenie. Hlavnou úlohou je zabezpečiť neprítomnosť prekážok pri výrobe tepelnej energie. Zvyčajne sú nainštalované kolektory na svahoch strechy, pretože to vám umožní uložiť oblasť webu a vylúčiť prístup k narušiteľom, zvieratám a iným nechceným prvkom.

S úspešným umiestnením panelu teplota stagnácie (chladivo nie je v obehu) môže dosiahnuť až 300 °, Nie je ľahké dosiahnuť taký výsledok, najčastejšie teplota nepresahuje 60 - 65 °, ale je to tiež prijateľný výsledok pre vykurovací systém, okruh teplej vody alebo podlahové vykurovanie. Možnosť zvyšovania teploty však kladie špeciálne požiadavky na materiál spojovacích potrubí.

Dôležité! Inštalácia plastových alebo oceľových rúr nie je povolená, iba z nehrdzavejúcej ocele alebo medi, Ďalej musí byť obvod správne izolovaný.

Chyby počas inštalácie sa znižujú výkon solárneho ohrievača vodyktorých cena je dosť vysoká na to, aby sa zanedbávala. Existujú dva typy inštalácií, ktoré majú zásadný rozdiel:

 • Prevádzka inštalácie prebieha úplne nezávisle, bez akýchkoľvek ďalších zariadení. Príjem a prenos energie vyskytuje sa priamo na nosiči tepla, ktorý gravitačne vstupuje do zásobnej nádrže. Príkladom pasívnej inštalácie je nádrž tmavej farby na vodu pre lepšie zahrievanie. K ohrevu vody v nej dochádza bez ďalšej pomoci, stačí dať nádrž pod lúče slnka.
 • Obeh je tiež prirodzený., stúpajú teplé vrstvy, ktoré ustupujú studeným vrstvám, ktoré po zahriatí striedajú ochladené vrstvy. Jednoduchosť a potreba údržby takýchto zariadení sú atraktívne, ale ich prevádzkový režim je extrémne nestabilný a účinnosť je len malou časťou fyzicky možného.
 • Aktívna inštalácia solárneho panelu na ohrev vody vám umožní vyriešiť všetky problémy s režimom cirkulácie a dosiahnuť maximálnu účinnosť prenosu tepla. zvyčajne vykurovací okruh s uzavretou slučkouv ktorej voda alebo olej cirkuluje. V normálnom stave prirodzenej cirkulácie oleja je nemožné získať, ale pomocou kruhového čerpadla môžete získať vysoký stupeň prenosu teplacharakteristika oleja kvôli fyzikálnym vlastnostiam.
 • Horúca voda zo slnkatakto získané môžu byť zaslané do systémov s jedným alebo dvoma obvodmi, na vykurovanie a dodávku teplej vody. Výsledky získané z aktívnej inštalácie sú omnoho vyššie, ale náklady na jej získanie sú oveľa viditeľnejšie. Pre používateľov, ktorí sa rozhodnú zvoliť solárne ohrievače vody pre domácnosť, môžu byť náklady na súpravu príliš vysoké, takže cenu takýchto komplexov by ste mali poznať vopred.

Prehľad trhu: Výrobcovia a modely

Táto technológia bola najrozvinutejšia a najrozšírenejšia v južných krajinách, kde tok energie je v neustálom prístupe. Kupujúci, ktorí sa rozhodnú kúpiť a nainštalovať solárne panely na ohrev vody, cena sa často zaujíma viac ako o technické a prevádzkové vlastnosti.

Zoberme si najslávnejšie firmy zapojené do výroby tohto zariadenia:

 • Sunrain Solar Energy Co., Ltd. Je to čínska spoločnosť, ktorá kompletne vyrába systémy na ohrev vody vo svojich vlastných podnikoch.
 • Buderus, vaillant, viessmann - Tri firmy z Nemecka. Európske zariadenie je známe svojou kvalitou a možnosťami, ale nemecká inštalácia je štandardom všetkých alternatívnych možností.
 • Ariston, Ferroli. Talianske spoločnosti poskytujúce vysokú kvalitu a relatívne nízke ceny vykurovacích zariadení.

Nákupom solárnych ohrievačov vody, ktorých cena sa zdá byť veľmi rozumná, je potrebné dôkladne preštudovať pas a technické špecifikácie zariadenia, Existujú bezohľadní výrobcovia a predajcovia, ktorí ponúkajú falošné zariadenia. Ak máte pochybnosti, požiadajte o osvedčenia o vybavení. Ak nie sú k dispozícii, potrebné zariadenia by ste mali vyhľadať v iných obchodoch.

Je potrebné poznamenať, že toto zariadenie môže byť veľmi drahé nie toľko z dôvodu vysokej kvality, ale v závislosti od krajiny výroby. napríklad, Ruské zariadenia môžu stáť 20 tisíc rubľov., a Európske náprotivky rovnaká úroveň bude stáť 3-4 krát viac.

Ktorý z nich si vyberiete pre bazén?

Výber solárneho ohrievača pre bazén je spôsobený jeho veľkosťou, objemom vody, umiestnením a ďalšími kritériami. Solárne ohrievače vodyceny a parametre sú v najlepšej kombinácii vyrobené v rôznych prevedeniach, Môžu sa použiť všetky dostupné možnosti, od najjednoduchších otvorených štruktúr až po najzložitejšie a najdrahšie systémy s kondenzačnými komorami.

Čím je komplex jednoduchší, lacnejší a spoľahlivejší., ale jeho účinnosť bude zodpovedajúcim spôsobom nižšia. Za hlavné výberové kritérium by sa mala považovať veľkosť umelého rezervoáru a frekvencia doplňovania zvonka. Odborníci odporúčajú na domáce účely robia jednoduché a lacné flexibilné modely, ktoré sú gumené roviny s rúrkami spájkovanými vo vnútri, cez ktoré preteká voda, Sú lacné, ale dávajú dostatok tepla na udržanie normálnej teploty v bazéne.

Ak je to potrebné ohrev vody v umelých rybníkoch na verejné alebo komerčné použitie sa odporúča kúpiť kompletné systémy vákuových trubícalebo návrhy panelov. Preukazujú vysokú účinnosť a umožňujú získať dostatok tepla. Parametre takýchto inštalácií sú podrobne uvedené v pase, ktorý vám umožňuje zvoliť si komplex, ktorý je pre výkon najvhodnejší.

Ako vyrobiť ohrievač vody vlastnými rukami?

Nezávislá výroba solárneho ohrievača vody vám umožní ušetriť určité množstvo peňazí a získať možnosť bezplatného ohrevu vody pre akékoľvek potreby. Od tej doby nemá zmysel používať drahé materiály výsledok bude závisieť nie toľko od nich ako z dôkladnosti a presnosti montážerovnako z vykurovacej oblasti, Je nepraktické vykonávať výrobu vákuových alebo kondenzačných jednotiek, je ľahšie vyrobiť najdostupnejšie a najspoľahlivejšie panely. Zvážte najobľúbenejšie a najbežnejšie možnosti vlastnej výroby solárnych ohrievačov vody:

polykarbonát

Polykarbonát - priehľadná fólia z plastu. Na výrobu kolektora potrebujete plástový materiálpredstavuje dvojitý list spojený priečnymi pruhmi. Celá rovina je množstvo kanálov, ktoré sú navzájom rozdelené, ale majú výstup z vonkajšej strany z koncovej časti.

Aby ste to dosiahli, musíte vziať dva listy rovnakej veľkosti, Jeden bude pohlcovač, t.j. prijať slnečné teplo a dať ho do vody. Po druhé - vonkajšia ochranná vrstva, zaistenie bezpečnosti pracovnej dosky a prispievanie k zachovaniu tepelnej energie. Na izoláciu sa používa penový list rovnakej veľkosti, ktorý sa prilepí na zadnú stranu.

Ako rozdeľovač (distribútor) rúrka z polypropylénu, Pre každý panel potrebujete 2 takéto rúrky. Musia urobiť pozdĺžny rez, ktorého dĺžka sa presne rovná šírke polykarbonátových dosiek. Konce pracovných dosiek (obidve) sa vkladajú do týchto zárezov, potom sa opatrne utesnia lepiacou pištoľou.

Dôležité! Zadná strana pracovnej dosky je natretá čiernou farbou, na ktorú je nalepený polystyrén. Potom sa na prednú stranu prilepí vonkajšia ochranná vrstva.

Na diagonálne protiľahlé konce polypropylénových trubíc sú nalepené príslušenstvo, s ktorým bude kolektor spojený so zvyškom systému, Voľné konce sú pevne utesnené zátkami. Po zaschnutí lepidla sa kolektor naplní vodou a skontroluje tesnosť, ktorá sa okamžite odstráni. Potom je možné panel pripojiť k systému a uviesť do prevádzky.

Z plastových fliaš

Zberač vyrobený z plastových fliaš je jednou z možností domáceho rúrkového ohrievača vody. v skutočnosti, fľaše slúžia iba na tepelnú izoláciu, hlavnú funkciu vykonávajú čierne plastové rúrky, ktorých konce sa vkladajú do stredných rúrok z PVC podložky. Tieto podložky sú spojené v jednej linke a vytvárajú kolektor, ktorý sa môže následne zväčšiť na ľubovoľnú veľkosť jednoduchým pripojením ďalších trubíc. Spodok fliaš je odrezaný, nasaďte hadičku jeden po druhom tak, aby hrdlo pevne zapadalo do chrbta.

Ukázalo sa, že vonkajšia priehľadná trubica, ktorá zakrýva trubicu a vytvára vo vnútri efekt skleníka, Keď voda preteká trubicami, ohrieva sa slnečným teplom a posiela sa do systému na zamýšľané použitie.

Tipy na používanie

Prevádzka solárnych ohrievačov nie je významnou výzvou. Ak je systém správne nainštalovaný a nakonfigurovaný, vlastník ho bude potrebovať iba Udržiavanie čistých prijímacích panelov a integrita pripojenia, V prípade potreby je potrebné vymeniť chybné komponenty a prvky, obnoviť tesnosť rúrok a iných častí. Neexistujú žiadne osobitné odporúčania, všetky činnosti sa vykonávajú v súlade s nevyhnutnosťou a účelnosťou.

zariadenie

Vynikajúcim riešením pre bazén je solárny kolektor, ktorý zhromažďuje tepelnú energiu prenášanú slnkom. Na rozdiel od solárnych panelov, ktoré vyrábajú elektrickú energiu, kolektor ohrieva materiál prenášajúci teplo. Vo väčšine solárnych kolektorov sa používajú ako vykurovacie a napájacie zariadenia.

Existuje niekoľko typov kolektorov: vákuové a ploché.

Zvážte zariadenie vákuového zariadenia:

Vákuová trubica - Toto je srdce kolektora, ktoré je zodpovedné za absorpciu svetla a jeho následné premenu na teplo.

Rúrka pozostáva z dvoch sklenených rúr, z ktorých jedna je vložená do druhej. Ich konce sú utesnené a vzduch je čerpaný zvnútra. Vnútorná trubica je vyrobená v čiernej farbe, ktorá umožňuje absorbovať svetlo.

Sklo je vyrobené zo špeciálneho borokremičitanu. Takýto materiál sa používa pri výrobe varných plôch pre kuchyňu. Materiál má vysokú viskozitu a je celkom odolný proti trhlinám.

Rúry sú chránené proti poškodeniu a vyrábajú sa v štandardnej hrúbke (1,8 mm).

Vykurovacie potrubie - prenos tepla do kolektora.

Vykurovacie potrubie

Kolektor je plne izolovaná skriňa s kolektorovou trubicou. Kolektor je zodpovedný za odvádzanie tepla z trubíc.

Kryt je vyrobený z hliníka, čo uľahčuje inštaláciu. Je úplne vzduchotesný a neprenáša vlhkosť.

Minerálna vlna je vo vnútri ohrievačom a tepelnou izoláciou.

Zoberme si ploché kolektorové zariadenie:

 • bezpečnostné sklo
 • absorbujúci povrch
 • tepelná izolácia
 • chladiacej kvapaliny,
 • medené rúry
 • hliníkový rám

Funkcie práce

Na dosiahnutie vyššej účinnosti musí byť zariadenie nainštalované na streche. Zberná schopnosť kolektora je nezávislá od počasia a teploty vzduchu. Pripevnite zariadenie, pravdepodobne pod váš obľúbený svah, v rozsahu od 5 do 90 stupňov.

Vákuové trubice zariadenia zachytávajú slnečnú energiu. Energia, ktorá prechádza cez priehľadnú vonkajšiu trubicu, je zadržaná v druhej banke s absorbentom.

Takto sa absorbent zahreje na určitú teplotu a preniká cez druhú banku do tepelného potrubia a zahriaty éter, ktorý sa zmenil na paru, prechádza do pracovnej časti tepelného potrubia. Po odovzdaní tepla sa para premení na kondenzát a vracia sa späť do spodnej časti skúmavky, potom sa cyklus opakuje.

Prevádzka plochého kolektora je založená na skleníkovom efekte. Žiarenie zo slnka je takmer úplne absorbované vonkajším sklom a približne 90% energie sa dostane do vnútorného absorbéra. Po zahriatí začne povlak vyžarovať tepelnú energiu.

Nahromadená energia sa prenáša na tepelný nosič pomocou medených alebo hliníkových prvkov.

Solárne vykurovanie bazénov

Predovšetkým účinnosť kolektora na ohrev vody v bazéne vyžaduje povinnú inštaláciu filtra pred nádržou, spätného ventilu a vzduchového ventilu, aby sa zabránilo spätnému toku po vypúšťaní vody. Ventily by mali byť štandardne umiestnené 1 meter nad vodou.

Dizajn zariadenia:

 • kolektor,
 • čerpadlá, ktoré dodávajú a cirkulujú vodu, systém výmeny tepla, ktorý prenáša teplo na všetku vodu, ochranné filtre, ktoré čistia vodu, ventily, ktoré zohrávajú úlohu zásobovania vodou,

Voda cez filtre sa dodáva do výmenníka tepla z bazéna, kde sa zaznamenáva teplota. Ak je voda pod požadovanou teplotou, vstupuje do výmenníka tepla. Ak je nastavená teplota, potom je voda čerpaná späť do bazéna.

Pre vonkajšie bazény je optimálna teplota približne +20 +27 stupňov. Poskytovanie potrebného komfortu bazéna konvenčnými metódami je veľmi nákladné. Ale pomocou solárnych kolektorov je možné udržiavať požadovanú teplotu po celý rok a zároveň šetriť.

Odporúčania pre inštaláciu

Pri inštalácii kolektora stojí za to nasledovať tieto jednoduché pravidlá:

 1. Všetko vybavenie sa nesmie umiestňovať na rovnú podlahu. Potrubia na spätný prívod musia byť vyššie ako potrubia na priamy prívod vody. To vylučuje možnosť zasekávania vzduchu, ktoré spomaľuje zahrievanie.
 2. Pre vnútorné bazény kolektor je potrebné namontovať na južnú stranu s maximálnou povolenou odchýlkou ​​45 stupňov.
 3. Použitie vákuového rozdeľovača s možnosťou inštalácie na ploché strechy (15 stupňov), referenčné body kompasu možno vynechať. Táto možnosť inštalácie sa zameriava na výšku slnka.
 4. Alternatívne môžete nainštalovať kolektor priamo nad bazénom. Zberač tak bude hrať úlohu dobrej tepelnej izolácie. Okrem toho môže táto voľba chrániť chladiacu kvapalinu pred prehriatím.

Tepelné straty a ich znižovanie

Prirodzeným stratám tepla vo všetkých vykurovacích systémoch sa nedá vyhnúť. Dôkladný výpočet pri inštalácii solárneho kolektora a bazénu zníži toto číslo a zvýši účinnosť.

Hlavné príčiny straty tepla:

 1. Najbežnejšia výmena vody v prostredí a jej odparovanie.
 2. Striekajúca voda z bazéna alebo pretekajúca po stranách.
 3. Pôda odoberá teplo z bazéna.
 4. Pri čistení filtra teplej vody.
 5. Strata časti tepla počas počiatočného zahrievania.

Možnosti zníženia straty:

 1. Strata tepla odovzdávaná do pôdy v lete môže byť takmer zanedbaná. Pôda má zlú tepelnú vodivosť. A straty tohto typu sú relatívne malé. Tepelná izolácia bazénovej vane s hrúbkou iba 1 centimeter znižuje približne 80% strát. Izolácia s betónovými blokmi musí byť umiestnená mimo vane a pre montované bazény musia byť umiestnené špeciálne rohože.
 2. Bazén musí byť chránený pred vetrom.
 3. Tepelné straty počas čistenia filtra, môžete ju ignorovať, ak vyčistíte filtre nie viac ako raz týždenne.
 4. Vzhľadom k tomu, že v noci je odparovanie vyššie ako počas dňa, bazén musí byť pokrytý materiálom s tepelnou izoláciou. Nezabudnite zo dňa odstrániť materiál. Nahromadená kvapalina na vrchu materiálu musí byť odstránená bez vstupu do bazéna.
 5. Rozdeľovacie potrubie namontované na bazéne udržuje vodu v teple.

Použitie vyššie uvedených metód v kombinácii významne zníži tepelné straty.

Ceny solárnych zariadení sú vo väčšine krajín priamo závislé od výrobcov a značiek. Hlavnými výrobcami zberateľov sú Európa, Čína a Rusko. Kvalitné ploché kolektory z Európy budú mnohokrát drahšie ako čínske vákuové kolektory.

Pokiaľ ide o stanovovanie cien, ruské zariadenia a čínski zberatelia budú výrazne lacnejšie ako európske zariadenia. Európske značky predstavujú ploché zariadenia s vysokou kvalitou a maximálnou účinnosťou pre tento typ.

Ruskí zberatelia bytov sú výrazne menej ako európski. Najlepšie ruské krajiny sú však z hľadiska ukazovateľov takmer porovnateľné s európskymi. Súčasne to najhoršie možno porovnať s lacnou čínštinou.

Najlepšie čínske kolektory plochého typu sú porovnateľné s Rusmi. Zberatelia vyrábaní bez značky sú neúčinní. Vo výrobe vákuových zariadení boli Číňania celkom úspešní.

Približné ceny začínajú na 350 USD a stúpajú na 2 000 a viac dolárov.

Pre teplé podnebie sú ploché kolektory, ktoré sú najbežnejším typom, perfektné. Tento typ zariadenia je jedným z najúčinnejších z hľadiska výkonu a trvania prevádzky.

výhody:

 • účinnosť,
 • jednoduchosť dizajnu
 • spoľahlivosť,
 • celoročná prevádzka,
 • trvanie prevádzky

nevýhody:

 1. Pri absencii slnečného počasia veľmi nízka účinnosť.
 2. Citeľné tepelné straty v dôsledku vzduchovej medzery. Najmä viditeľné v chladnom počasí (do 80%).
 3. Zložitosť inštalácie. Vyžaduje sa presná orientácia a sklon.
 4. Náporu vetra. Pri silných trhlinách vetra sa môže štruktúra strhnúť.
 5. Zložitosť údržby a opráv.

Optimum v chladnom podnebí je vákuové potrubie. Vynikajúca účinnosť a nízke tepelné straty.

výhody:

 1. Celoročne vysoká účinnosť.
 2. V zime pracujte s minimálnymi stratami.
 3. Nízke tepelné straty.
 4. Dezinfekcia.
 5. Intenzívna práca.
 6. Pohodlie inštalácie. Skladací dizajn je v doprave veľmi mobilný.
 7. Vysoká spoľahlivosť.
 8. Nízke vetranie.

nevýhody:

 • vysoké náklady
 • minimálny uhol sklonu 20 stupňov,
 • zmiznutie vákua

Zberateľské mýty

 1. Vákuové zariadenia zaspávajú snehom.Vákuové zariadenie môže zaspať, ak z neho vychádza mráz. Ale aj ten najmenší vietor z neho vyrazí sneh, pretože minimálny sklon je 20 stupňov.
 2. Zberatelia neplatia. Dobrý zberač je značne drahý, ale životnosť 20 rokov vám umožňuje splácať zariadenie šikovne. Nakoniec, zariadenie môže byť tiež pripojené k vykurovacej sieti.
 3. Vákuová práca horšia ako plochá a naopak. Každý typ kolektora vykonáva svoje úlohy kvalitatívne. Určitý typ bude relevantný v jednej situácii a poveternostných podmienkach a ďalší v iných.
 4. Vákuové trubice sa ľahko rozbijú. Rúry sú vyrobené z nárazuvzdorného skla. Navrhnuté pre stávky na krupobitie.
 5. Všetci čínski zberatelia sú zlí. Okrem vlastných zariadení je Čína na prvom mieste vo vysoko kvalitných vákuových zariadeniach. Lídrom na trhu v Číne je spoločnosť HiminSolar.

Výroba domácich majstrov

Vybudovanie kolektora pomocou improvizovaných prostriedkov nie je také ťažké.

Čo potrebujete:

 1. radiátor, Rúry môžete zvárať ako radiátor. Hrubé rúrky sa používajú na odber a dodávku.
 2. Drevená krabička na radiátor, so zasklenou prednou časťou.
 3. pohon, Skladovacia tekutina.
 4. forebays, Nadmerný tlak.

Tipy:

 1. Na odvádzanie vzduchu musia byť na spodku výmenníka tepla nainštalované vypúštacie ventily.
 2. Potrubie musí byť izolované. Môžete ho zabaliť do polyetylénu, potom ho zabaliť do handričky a zafarbiť na bielu farbu.
 3. Na zastavenie cirkulácie chladiva je potrebný ventil.
 4. Požadovanú teplotu môžete nastaviť pomocou mixéra.

Výroba krabíc:

 1. Používajte dosky s rozmermi: 120 milimetrov (šírka) a 30 milimetrov (hrúbka).
 2. Spodná časť je vyrobená z preglejky, ako možnosť použitia DPS.
 3. Dno sa tepelne izoluje, je vhodná minerálna vlna, prípadne polystyrén. Potom uzavrite galvanizáciou.
Domáce radiátory pre solárne kolektory

chladič:

 1. Bude trvať 15 rúr (pol palca) 1600 mm a 2 rúrky (jeden palec) 700 mm.
 2. Vyvŕtajte otvor v rúrkach (palec) pre kolmé pripojenie tenkých rúr. Otvory sú potrebné koaxiálne na jednej strane (maximálny rozstup 45 mm).
 3. Konštrukciu sme zvarili.
 4. Inštalujeme výmenník tepla na pozinkovaný plech. Upevňujeme ho svorkou, je možné upevnenie oceľovými pásmi.
 5. Vnútri škatule a potrubia na prenos tepla natierame čierne. Vonku je všetko biele.
 6. Nainštalujte sklo do škatule. Medzera medzi rúrkami a sklom je 12 mm.

Výroba pohonov - pre túto úlohu je vhodná akákoľvek nádrž (tesná) s objemom 200 - 400 litrov. Jednotka by sa mala umiestniť aj do škatule a voľný priestor vyplniť tepelnou izoláciou (piliny, polystyrén, bavlna).

forebays - nádoba s objemom nepresahujúcim 40 litrov, je potrebné nainštalovať na ňu zariadenie na prívod vody (guľový ventil, ako v toaletných nádržiach).

Zbierka položiek:

 1. Potom namontujeme pohon do komory. Je dôležité sledovať prekrývanie, pretože v takýchto zariadeniach sa zvyčajne zhromažďuje veľa vody.
 2. Kolektor namontujte na strechu so sklonom asi 35 - 40 stupňov.
 3. Výmenník tepla umiestnite vo vzdialenosti 0,7 m od pohonu.
 4. Pohon by mal byť umiestnený pod prednou komorou a pod ním kolektor.
 5. Spojíme prvky a pripojíme k vodovodnej sieti. Je lepšie prepojiť vysokotlakové úseky s rúrkami s pol palcom a palcové časti pre nízkotlakovú sieť.
 6. Naplňte zariadenie vodou.
 7. Skontrolujte tesnosť.

Teraz môžete začať pracovať.

záver

Kolektory si zaslúžia náležitú pozornosť nielen ako vykurovacie bazény, ale aj ako alternatíva k ústrednému vykurovaniu. Vďaka jednoduchému použitiu a vyhliadkam na úspory v dôsledku životnosti zariadenia je prístroj nevyhnutný v súkromných domoch. A možnosť zvoliť si vhodnú konfiguráciu zariadenia v závislosti od podmienok vám umožňuje používať ho takmer všade.

Pin
Send
Share
Send
Send