Užitočné tipy

Liečba kožného ochorenia u ľudí - fotografie, príznaky, príznaky

Pin
Send
Share
Send
Send


Stránka poskytuje referenčné informácie iba na informačné účely. Diagnóza a liečba chorôb by sa mala vykonávať pod dohľadom odborníka. Všetky lieky majú kontraindikácie. Vyžadujú sa odborné konzultácie!

Infekčné cesty

K infekcii patogénnymi hubami Trichophyton dochádza vtedy, keď zdravý človek príde do kontaktu s pacientom. Okrem toho môže byť kontakt sprostredkovaný napríklad oblečením pacienta s kožnými kožami, domácimi predmetmi (šály, klobúky, uteráky, hrebene, podstielky atď.), Holením alebo rezaním pomocou nástrojov, ktoré neboli dezinfikované. Huba Microsporum sa môže prenášať z človeka na človeka rovnakým spôsobom ako Trichophyton, ako aj z chorého zvieraťa na človeka priamym kontaktom. Najčastejšie trpia kožnými ochoreniami kone, hovädzí dobytok, myši, líšky a iné. Okrem prenosu pôvodcu infekcie na pokožku zdravého človeka musia byť pri vývoji choroby prítomné predispozičné faktory, medzi ktoré patria:
1. Traumatické poškodenie integrity pokožky.
2. Makrácia pokožky.
3. Nízka imunita.

V neprítomnosti týchto predispozičných faktorov huba nespôsobuje rozvoj choroby, pretože sa počas hygienických postupov ničí imunitnými bunkami alebo sa vymyje z povrchu neporušenej kože.

Druhy kožného ochorenia

V závislosti od oblasti kože, ktorá bola napadnutá hubami, sa rozlišujú tieto formy červovnice:

 • Tinea pedis - na nohy,
 • Tinea unguium - na nechty rúk a nôh,
 • Tinea corporis - pokožka rúk, nôh a trupu,
 • Tinea cruris alebo ekzém marginatum - podpazušia a koža trieslovinných záhybov,
 • Tinea manuum - ruky a dlane,
 • Tinea capitis - pokožka hlavy v temene hlavy,
 • Tinea barbae - pokožka hlavy a tvár
 • Tinea faciei alebo pleťová pleseň - pleť tváre.

Táto klasifikácia používa latinské názvy častí tela, ktoré boli napadnuté hubami. Takéto jednotné označenie umožňuje lekárom porozumieť tomu, na akom mieste na ľudskom tele sa vyskytuje kožného ochorenia.

Okrem klasifikácie infekcie v mieste infekcie existuje rozdelenie na klinické formy v závislosti od typu priebehu, hĺbky lézie a reakcií ľudského imunitného systému. Rozlišujú sa tieto klinické formy kožného ochorenia:
1. Povrchný (lézia je lokalizovaná na pokožke hlavy alebo na hladkej pokožke).
2. Chronické.
3. Klinec.
4. Infiltratívne hnisavé (hlboké).

Povrchná kožná choroba sa najčastejšie prenáša na deti od chorých dospelých, u ktorých sa choroba nezistila a nelieči. Ak sa jeden pacient objaví v tímoch škôl alebo materských škôl, kožný opar dieťaťa alebo dospelého vedie k veľmi rýchlemu šíreniu infekcie a epidémii. To isté sa stane s členmi rodiny žijúcimi na rovnakom území.

Ak sa povrchová kožného ochorenia nevyliečila v detstve, potom bude pomaly pokračovať až do puberty. Po dosiahnutí puberty sa väčšina chlapcov uzdraví z kožného ochorenia, ale u dievčat sa infekcia môže dostať do chronickej formy nazývanej čierna bodka.

U dospelých sa chronická kožná choroba vyskytuje iba u žien, ktoré mali v detstve povrchovú infekciu. Chronizácia kožného ochorenia u žien sa vyskytuje, keď je narušená mikrocirkulácia, porucha činnosti štítnej žľazy a pohlavných orgánov (vaječníky atď.), Ako aj na pozadí nízkej odolnosti voči infekciám a nedostatku vitamínov.

Hlboká forma kožného ochorenia je spôsobená hubami prenášanými zo zvierat na človeka. Tieto huby vedú k zápalu vlasových folikulov, keď sa množia.

Povrchová vrstva vlasovej pokožky

Na hlave sa tvoria ohniská zoštíhlenia vlasov guľatého tvaru, ktoré môžu byť jednoduché alebo viacnásobné. V miestach stenčovania vlasových prameňov sa vylupuje pokožka, niekoľko malých belavých alebo šedých šupín, ktoré vyzerajú ako lupiny. Vlasy v mieste lokalizácie huby sa odlomia vo vzdialenosti 1-3 mm od povrchu kože, čím sa získa vzhľad krátko orezaných. Tento vzhľad vlasov dal meno infekcie - kožného ochorenia. V mieste stenčovania vlasov môže dôjsť k miernemu začervenaniu pokožky a po obvode zaostrenia sa vyvinú malé pľuzgiere, ktoré sú pokryté žltými kôrami. Priemer ohnísk sa môže významne meniť, od 3 do 7 cm alebo viac.

Povrchový lišajník obyčajne nesprevádza zápal, takže človeka neobťažuje nič iné, iba mierne svrbenie a nepríjemný estetický vzhľad.

Príčiny kožného ochorenia


Hlavná cesta infekcie je zbavená kontaktu domácnosti, v priamom kontakte s chorou osobou alebo zvieraťom:

 1. Deti od 4 do 15 rokov sú najviac náchylné na infekciu kožnými ochoreniami, mikrosporia sa obzvlášť ľahko prenáša pri kontakte s infikovanými zvieratami.
 2. Trichofytóza aj mikropória sa môžu prenášať z chorého na zdravý kontakt, tj prostredníctvom domácich potrieb, odevov, hrebeňov a ľanu.
 3. Dokonca aj v kaderníctve, bez dezinfekcie nástrojov na strihanie vlasov a holenie, môžete získať kožného ochorenia.
 4. Pri kontakte s postihnutou pokožkou pacienta je možný aj prenos lišajníkov.

Avšak okrem získania patogénu na koži, aby sa na pokožke, nechtoch a vlasoch zdravého človeka vyskytli infekcie a množenie húb, sú potrebné určité provokačné podmienky, pretože pri silnom imunitnom systéme a neprítomnosti poškodenia kože je riziko vzniku choroby minimálne.

Medzi rizikové faktory kožného ochorenia patria:

 • Makrácia pokožky - zjemnenie pokožky pri dlhodobom kontakte s vodou.
 • Porušenie integrity pokožky - zranenia, odreniny, škrabance, popáleniny atď.
 • Nízka imunita a prítomnosť iných kožných chorôb. Neustály stres, depresívny stav sú najsilnejším faktorom vedúcim k zníženiu obranyschopnosti tela.

Akútne a chronické formy

Patológia sa môže vyskytovať v akútnej a chronickej forme. Ak pacient nevykoná všetky potrebné kroky na odstránenie patogénu, potom môže lišajník vstúpiť do chronickej formy a jeho nosič prenášať stabilné remisie.

Z tohto dôvodu by ste mali okamžite začať užívať antimykotiká úzkym smerom, aby ste vylúčili konzerváciu huby v tele. Toto pravidlo platí najmä pre dospelých, ktorí trpia menej ako ochorením pásomníc.

Chronická kožného ochorenia

Chronický kožný vred môže byť lokalizovaný na pokožke hlavy, nechtoch alebo na hladkej pokožke. Na hlave sú lézie lokalizované zväčša na chrámoch a na zadnej časti hlavy. Zaostrenie je malá (nie viac ako 0,5 cm) hladká jazva, podobná atrofickej, ktorá sa trochu odlupuje, ale nemá príznaky zápalovej reakcie. V mieste tohto zamerania sa vlasy oddeľujú od samého koreňa a vytvárajú miesto zvané čierna bodka .

Chronický kožný opasok na hladkej pokožke je najčastejšie lokalizovaný na zadku, bokoch, na ohyboch kolenných a lakťových kĺbov alebo na dlaniach. V tomto prípade lézia vyzerá ako modrastá alebo ružovkastá škvrna pomerne veľkej veľkosti s rozmazaným obrysom. Povrch škvrny je mierne šupinatý.

Ohniská chronických červov sa zvyčajne vyznačujú iba miernym svrbením, chýbajú ďalšie subjektívne príznaky. Nechty ovplyvnené lišajníkmi sú matné, zakalené, sivé, vonkajší okraj sa zarezáva a ľahko sa maľuje. Klinec môže ostro stať veľmi hrubým alebo naopak tenkým.

Hlboký (infiltračný hnisavý) škrkavka

Hlboké (infiltratívne hnisavé) riasenky na pokožke hlavy sa vyznačujú vývojom veľkých plakov s priemerom 6 - 8 cm na pokožke, ktoré sú natreté jasne červenou farbou, majú hľúzovitý povrch a sú podobné nádorovým formáciám. Plaky sa týčia vysoko nad povrchom kože. Tieto útvary sa spájajú spolu s viacerými zapálenými vlasatými vlasovými folikulami s edematóznou dermou pod nimi. Takéto plaky sú mimoriadne bolestivé. Purulentný obsah sa vylučuje z úst vlasových folikulov na ich povrchu. Po nejakej dobe sa stredná časť útvaru pokryje kôrkami s voľnou štruktúrou, natretými špinavou hnedou farbou. Takýto hlboký kožný červ je často sprevádzaný opuchnutými lymfatickými uzlinami, ktoré sú tiež bolestivé na hmat. Malátnosť, alergické vyrážky alebo horúčka sa môžu často vyvinúť. Celková doba trvania infekčného procesu je 2 až 3 mesiace. U žien je hlboký lišajník lokalizovaný iba na temene hlavy a u mužov môže mať vplyv na pokožku tváre v bradách a fúzy.

diagnostika

Diagnóza kožného ochorenia sa vykonáva na základe výsledkov lekárskeho vyšetrenia a je potvrdená bakterioskopickým vyšetrením zoškrabania z lézie. Na zoškrabanie sa odoberajú vločky a konope vlasov, ktoré sa skúmajú pod mikroskopom na prítomnosť huby v nich. Spóry a mycélium húb sa zvyčajne nachádzajú v horných vrstvách kože, čo potvrdzuje diagnózu, ktorú stanovil lekár na základe vyšetrenia.

Povrchový kožný opar na pokožke hlavy by sa mal odlíšiť od kruhového plešatosti a favusu a na hladkej pokožke od psoriázy a ekzému.

Chronický kožný opar sa rozlišuje s týmito patológiami:

Všeobecné zásady liečby

Na liečenie všetkých foriem kožných ochorení sa protiplesňové lieky používajú orálne (vo forme tabliet), ktoré sa kombinujú s miestnou terapiou. Nasledujúce lieky sú účinné pri liečbe kožného ochorenia:

 • Mikokonazol,
 • klotrimazol,
 • ketokonazol,
 • mikoseptin,
 • Prípravky s účinnou látkou terbinafín (napríklad Lamisil, Terbifin, Terbizil atď.).

Pleseň chodidiel sa najlepšie ošetrí klotrimazolom alebo ketokonazolom vo vnútri, v prípade potreby sa zvonka aplikuje sulfid seleničitý. Kožušina na hladkej pokožke je dobre ošetrená prípravkami s terbinafínom a tolnaftátom. Navonok sa ako lokálna liečba najčastejšie používa 5% -ný alkoholový roztok jódu.

Po vymiznutí symptómov a normalizácii štruktúry pokožky a vlasov pokračuje podávanie antimykotík ďalšie 1 týždeň, aby sa zabránilo recidíve infekcie.

Ošetrenie povrchového kožného ochorenia

Pred začatím liečby sa oholia vlasy na hlave a tele. Počas liečby sa vykonáva holenie vlasov na hlave a tele, s frekvenciou raz týždenne.

Systémové ošetrenie. Liečba plesňových lézií pokožky hlavy a hladkej pokožky zahŕňa príjem griseofulvínu. Dávka griseofulvínu sa počíta podľa telesnej hmotnosti osoby - 15 mg na 1 kilogram hmotnosti denne. Pre osobu s hmotnosťou 70 kg je teda potrebné množstvo griseofulvínu 70 x 15 mg = 1050 mg. Výsledné množstvo liečiva potrebné na ošetrenie huby sa rozdelí na tri a užíva sa trikrát denne. To znamená, že pre osobu s hmotnosťou 70 kg je potrebné dostať 1050 mg griseofulvínu za deň - to znamená, že by mal tento liek vziať 350 mg (1050/3 = 350) trikrát denne. Griseofulvin sa užíva každý deň po dobu 15 až 25 dní, raz týždenne bakterioskopickou analýzou na prítomnosť huby v zoškrabaní. Potom, ako sa huba prestane nachádzať v odrezkoch, je potrebné pokračovať v užívaní griseofulvínu každý druhý deň v rovnakej dávke ďalšie 2 týždne.

Miestne ošetrenie. Okrem liečby griseofulvinom vo vnútri je pri liečbe kožného ochorenia potrebné vykonať aj miestne ošetrenie lézií. Za týmto účelom sa ráno lézie ošetria 3 až 5% roztokom jódu v alkohole. Vo večerných hodinách pred spaním sú lézie ošetrené sírou-salicylovou alebo 3% čistou kyselinou salicylovou, 10% vyzrážanou sírou alebo sírou-dechtovou masťou. Masť na báze síry dechtu sa môže pripraviť nezávisle - na tento účel sa 5% alebo 10% síry alebo dechtu odoberie v rovnakých množstvách na rovnaké množstvo masťovej bázy (napríklad vazelína alebo lanolín). Napríklad sa odoberie 10 g síry, 10 g dechtu a 10 g masťového základu, všetko sa dôkladne premieša a aplikuje na postihnutú oblasť.

Ak sa griseofulvin nemôže použiť z akéhokoľvek dôvodu, potom je spokojný s miestnym ošetrením. Za týmto účelom najskôr odstráňte vlasy z postihnutej oblasti pomocou 4% epilínovej náplasti. Ak nie je možné použiť epilínovú náplasť, pred liečbou povrchových lišajníkov sa uchýlia k röntgenovému odstráneniu vlasov. Pred ožiarením je potrebné vlasy skrátiť (nie dlhšie ako 2 cm) alebo oholiť. Všetky kôry sa odstránia olejovým obväzom, vredy sa vysušia. Potom dospelí okamžite dostanú celú dávku na röntgenové odstránenie chĺpkov - 400 g so štyrmi poľami ožarovania, a pre deti sa rozdelia na 2, 3 alebo 4 rovnaké časti, napríklad 100 g + 100 g + 100 g + 100 g alebo 100 g + 150 g + 150 g. U detí sa ožarovanie uskutočňuje naraz po jednom, dvoch alebo troch poliach. Frakčné ožarovanie sa vykonáva pri liečbe rastovej oblasti fúzy a brady u mužov. Vlasy vypadávajú 2 až 3 týždne po röntgenovom odstránení vlasov a zvyšky sa odstraňujú ručne pomocou špeciálnych pinziet.

Po vypadávaní vlasov v dôsledku rôntgenového žiarenia alebo po použití epilínovej náplasti sa uskutoční topické ošetrenie. Ráno sa na postihnutú pokožku pôsobí 2% roztokom jódu a večer sa na 2 až 3 týždne aplikuje 3% salicylová, 10% sírová, 10-15% dechtová masť alebo Wilkinsonova masť. Potom sa koža každý mesiac ošetruje iba 2% roztokom jódu.

Po ukončení liečby kožného ochorenia je potrebné vykonať bakterioskopickú analýzu škrabania z povrchu kože v oblasti lokalizácie bývalých miest lézií. Šrot sa odoberá trikrát - okamžite po ošetrení, po 7 dňoch a po 2 až 3 mesiacoch. Ak sú všetky tri analýzy negatívne, potom sa vylieči červ. Ak je analýza pozitívna, budete musieť podstúpiť ďalší liečebný cyklus.

Liečba chronického kožného ochorenia

Liečba chronického kožného ochorenia spočíva v použití protiplesňového liečiva griseofulvin vo vnútri, lokálnej liečbe a užívaní liekov, ktoré ničia predispozičné faktory:

 • vitamíny,
 • imunomodulátory,
 • mikrocirkulátory a činidlá na posilnenie ciev,
 • hormóny atď.).

Dávkovanie griseofulvínu a trvanie liečby sú podobné ako dávky pre povrchové kožné ochorenia. Lokálna terapia je tiež identická s terapiou pre povrchové lišajníky (ranná aplikácia 5% jódového roztoku a večerné ošetrenie lézií masťami s obsahom síry a salicylu a síry a dechtu). Typicky je chronická kožná choroba dobre liečená, ale občas sa vyskytne relaps, keď je potrebné znovu podstúpiť antimykotickú liečbu.

Pri chronických kožných ochoreniach sú nechty často postihnuté, ktoré sa musia odstrániť a na nechtové lôžko sa musí aplikovať lokálna liečba. Liečba chronických lišajníkov na nechtoch sa vykonáva metódou oddeľovania, metódou arabčiny alebo andriasyanu.

Metóda oddelenia nechtov spočíva v aplikácii obväzov so salicylovým mliekom alebo benzoovou masťou. Masti sa nanášajú na nechty dvakrát a vždy sa nechajú 2 dni. Potom sa na nechtovú platňu dva dni nanesie 5% salicylová vazelína. Potom sa celá doska na nechty, ktorá bola mäkká, oškrabá skalpelom. Ak nebolo možné odstrániť celý necht, opakuje sa postup nanášania mastí a vazelíny a po dokončení sa zmäkčená vrstva doštičky nechtov opäť zoškrabá. Odstraňovanie nadržaných usadenín na nechtovom lôžku, ktoré sú exponované po odstránení nechtu. Potom sa na voľné lôžko pôsobí roztokom jódu počas 7 až 10 dní v rastúcej koncentrácii: 5% - 10% - 50%. Po liečbe si urobte prestávku na 2 až 3 dni a znova vykonajte liečebný cyklus. Takéto spôsoby ošetrenia plesní nechtov sa musia vykonať trikrát.

Arabská metóda spočíva v použití masti pozostávajúcej z rovnakého množstva jodidu draselného a lanolínu, ktoré sa nanáša na nechtovú doštičku na jej zmäkčenie počas 10 dní. Potom sa mäkký klinec odstráni a nechtové lôžko sa každý deň počas troch dní ošetruje arabskou masťou, do ktorej sa pridá 2% roztok jódu. Masť sa môže nanášať na nechtové lôžko niekoľkokrát denne.
Andriasyanova metóda spočíva v odstránení nechtu pomocou oniholizina , ktorý obsahuje 15% sulfidu bárnatého v priemyselnom mastencovi. Nástroj pri práci s ním vyžaduje presnosť. Onycholyzín sa zriedi vodou, až kým sa nedosiahne homogénna suspenzia, a nanesie sa na nechtovú doštičku. Potom, v intervaloch 2 až 3 minúty, kvapká voda z očných pipiet na dužinu, aby sa zabezpečilo, že sa kompozícia nedostane na pokožku prsta. Po pol hodine sa onycholyzín premyje vodou a mäkká vrstva nechtu sa rýchlo stiera skalpelom. Takáto aplikácia onycholyzínu so zoškrabaním zmäkčenej časti nechtu sa uskutočňuje až do úplného odstránenia nechtovej platničky. На освободившееся ложе накладывают мазь, состоящую из 14%-го резорцина, салициловой или бензойной кислоты, и вазелина. Поверх мази накладывают марлевую повязку, которую закрывают провощенной бумагой и ватой, и оставляют на 2 суток. Всего на курс лечения необходимо наложить 3 повязки подряд, заменяя одну на другую.Zakaždým po odstránení obväzu sa odstránia horné šupiny a na lôžko sa pôsobí 5% roztokom jódu. Po odstránení tretieho obväzu sa na nechtové lôžko nanesie 5% salicylová vazelína po dobu 3 dní. Aby sa odstránili plesne na nechty, je potrebné podstúpiť dva cykly ošetrenia masťovým obväzom a salicylovú vazelínu.

Odstránenie nechtov sa dá vykonať chirurgicky aj pomocou horúcej sódy. Na tento účel pripravte kúpeľ s roztokom 2 čajových lyžičiek sódy v 200 ml vody, do ktorého sa necht, ktorý sa má odstrániť, ponorí. Keď je necht naparený a zjemnený, opatrne sa oškrabáva skalpelom. Po odstránení nechtu z masti, salicylovej mliečnej masti, sa aplikuje 20% pyrogalická masť, ošetrená roztokom jódu vo zvyšujúcich sa koncentráciách 5 - 10 - 50%.

Ošetrenie hlbokých kožných ochorení

Liečba hlbokého kožného ochorenia tiež zahŕňa použitie griseofulvínu vo vnútri a miestnu terapiu. Griseofulvin sa užíva v dávke 15 mg na 1 kg za deň. Vypočítaná denná dávka je rozdelená do troch dávok za deň. Liečba griseofulvinom trvá 1 až 1,5 mesiaca.

Lokálna liečba hlbokých lišajníkov je ťažšia ako povrchová alebo chronická. V období akútneho zápalu sa na plaky nanesú 2% kyselina boritá, 0,25% dusičnan strieborný alebo 10% vodný ichtyol. Po odstránení zápalového procesu sa na postihnuté miesta aplikuje sírová, sírová, salicylová alebo Wilkinsonova masť. K úplnému zotaveniu zvyčajne dochádza po 1 až 1,5 mesiaci liečby.

Hygiena a pravidlá správania pri liečbe kožného ochorenia

Tablety Griseofulvin by sa mali konzumovať s výrobkami obsahujúcimi tuky, aby sa dosiahla úplnejšia absorpcia lieku. Preto pite griseofulvin s mliekom alebo džemom so zmrzlinou.

Pri lokalizovaní zbavenia pokožky hlavy po odstránení chĺpkov by sa mala každý deň umývať dechtom alebo iným antifungálnym mydlom. Vlasy si môžete umyť pleťovými vodami a šampónmi s obsahom selénu síry v koncentrácii najmenej 2,5%. Selén má schopnosť ničiť spóry húb a pomáha urýchliť regeneráciu. Finančné prostriedky so selénom sa však môžu použiť iba vtedy, ak chýbajú abscesy a krusty. V závažných prípadoch by sa lišajník mal každý deň umývať šampónom so selénom v miernej forme, stačí dvakrát až trikrát týždenne. Všetci členovia rodiny, ktorí žijú v rovnakej oblasti s pacientom trpiacim kožnými ochoreniami, si môžu vlasy umyť šampónom aj selénom, aby sa predišlo infekcii hubovou infekciou.

Oddelene položte všetky osobné veci pacienta na kožušinu - hrebene, hrebenatky, uteráky, čiapky, posteľnú bielizeň atď. Mimoriadne dbajte na to, aby deti nezachytili potenciálne infekčné predmety. Nedovoľte ostatným členom rodiny hrať sa a byť v tesnom kontakte s pacientom s kožnými ochoreniami.

Nepoškriabte léziu, aj keď ju skutočne chcete - rozptyľovať vykonávaním akýchkoľvek úloh, ktoré si vyžadujú vysokú koncentráciu pozornosti. Ak je dieťa choré, rozptyľujte ho hrou. Bohužiaľ, v noci počas spánku sa nedá nič robiť, aby sa zabránilo poškriabaniu postihnutého povrchu. Preto počas spánku noste na rukách ochranné rukavice, aby ste nepoškodzovali pokožku nechtami pri poškriabaní.

Ak sa u jedného z rodinných príslušníkov vyskytuje kožné ochorenie, je najlepšie podstúpiť vyšetrenie u každého, kto žije s pacientom na rovnakom území.

Pri liečbe kožného ochorenia na hladkej pokožke môžete okrem predpisu lekára použiť aj masti s mikonazolom alebo klotrimazolom (napríklad Mikatin, Lotrimin atď.). Tieto masti môžu zmierniť subjektívny stav.

Nepoužívajte masti s hormonálnymi zložkami, ako je kortizón. Hormón nespôsobí urýchlenie liečby, ale môže to urobiť aj službu. Hormóny zmierňujú zápal, výsledkom čoho je, že po aplikácii masti s obsahom zmizne na koži začervenanie, ktoré ľudia považujú za úspešné uzdravenie a vymiznutie príznakov infekcie. Liečba však musí pokračovať, pretože ak ju ukončíte, po chvíli dôjde k recidíve kožného ochorenia.

Ošetrenie by sa malo vykonávať, až kým nevznikne žiadna huba v škrabaní a kým príznaky infekcie na pokožke úplne nezmiznú. Známkou regenerácie je vyrovnanie vyrážky a prípadné vysušenie abscesov. V tomto prípade sa pokožka môže uzavrieť so šupinami a môže sa začať silno odlupovať. Úplné uzdravenie je možné definovať nasledovne - zavrite oči a posuňte prst po mieste, kde bola lézia. Ak je koža plochá a na dotyk sa nelíši od okolitých tkanív - potom môžeme predpokladať, že kožušina je porazená.

Počas liečby môže dieťa alebo dospelý chodiť do školy a pracovať. Je potrebné starostlivo dodržiavať hygienu a nedovoliť kolegom a spolužiakom dieťaťa, aby sa dotkli lézie. Zdravým ľuďom by ste nemali odovzdávať hrebeň, oblečenie, obuv ani iné osobné veci, pretože môžu byť nákazlivé.

Kožného ochorenia kožného ochorenia - Fotografie

Hlboké lišajníky

Povrchová vrstva vlasovej pokožky

Kožný krém na hladkú pokožku

Autor: Nasedkina A.K. Špecialista na štúdium biomedicínskych problémov.

Trichofytóza (4 štádiá)

Príčinou tohto typu lišajníkov sú huby Trichophyton Violaceum a Tonsurans, ktoré ovplyvňujú rôzne časti tela. Môže sa vyvíjať súčasne na jednom aj viacerých miestach.

Tu sú znaky trichofytózy:

 1. Inkubačná doba. Sú to asi dva týždne a objavia sa po 10. dni. Pred týmto časom pacient nepozoruje žiadne zmeny vo svojom vlastnom stave.
 2. Akútna forma. Prvými príznakmi kožného ochorenia sú spravidla zapálené miesta oválneho alebo guľatého tvaru bez jasných hraníc. Vlasy sa tiež začínajú lámať vo vzdialenosti 1-2 mm od koreňa, okolo ktorého sa objavujú čierne bodky. Je to pre nich v pokročilom štádiu, aby ste mohli vizuálne diagnostikovať chorobu a určiť jej patogén.
 3. Výsledok choroby. Ak sa týmto spôsobom lišajníka nakazilo dieťa mladšie ako 12 rokov, potom s väčšou pravdepodobnosťou patológia počas puberty zmizne sama. U dospelých môže tento problém pretrvávať oveľa dlhšie. Najväčšie nebezpečenstvo sú ženy, ktoré nepoznajú svoj stav a prenášajú patológiu svojim deťom počas pôrodu.
 4. Dôsledky. Ochorenie nevedie k celoživotnej alopécii a nepredstavuje vážne nebezpečenstvo pre telo, vytvára však pohodlnú mikroflóru na potlačenie iných kožných ochorení.

Rizikové faktory a infekcie kožných ochorení

Hlavná cesta infekcie je zbavená kontaktu domácnosti, v priamom kontakte s chorou osobou alebo zvieraťom:

 • Deti od 4 do 15 rokov sú najviac náchylné na infekciu kožnými ochoreniami, mikrosporia sa obzvlášť ľahko prenáša pri kontakte s infikovanými zvieratami.
 • Trichofytóza aj mikropória sa môžu prenášať z chorého na zdravý kontakt, tj prostredníctvom domácich potrieb, odevov, hrebeňov a ľanu.
 • Dokonca aj v kaderníctve, bez dezinfekcie nástrojov na strihanie vlasov a holenie, môžete získať kožného ochorenia.
 • Pri kontakte s postihnutou pokožkou pacienta je možný aj prenos lišajníkov.

Avšak okrem získania patogénu na koži, aby sa na pokožke, nechtoch a vlasoch zdravého človeka vyskytli infekcie a množenie húb, sú potrebné určité provokačné podmienky, pretože pri silnom imunitnom systéme a neprítomnosti poškodenia kože je riziko vzniku choroby minimálne.

Podľa pravidiel osobnej hygieny sa všetky patogénne huby po kontakte s pokožkou jednoducho vymývajú po sprchovaní a iných hygienických procedúrach. Ak je vo vašom okolí pacient s kožnými ochoreniami, mali by ste byť veľmi opatrní, opatrní, dodržiavať pravidlá osobnej hygieny, nepoužívajte hrebene a iné bežné predmety pre domácnosť, ktoré prichádzajú do styku s kožou pacienta. Medzi rizikové faktory kožného ochorenia patria:

 • Makrácia pokožky - zjemnenie pokožky pri dlhodobom kontakte s vodou.
 • Porušenie integrity pokožky - zranenia, odreniny, škrabance, popáleniny atď.
 • Nízka imunita a prítomnosť iných kožných chorôb. Neustály stres, depresívny stav sú najsilnejším faktorom vedúcim k zníženiu obranyschopnosti tela.

Ako vyzerá kožušina a jej diferenciálna diagnostika

Za účelom stanovenia diagnózy kožného ochorenia, okrem počiatočného vyšetrenia dermatológa, pre presnejšiu diagnózu je potrebné vykonať bakteriologické vyšetrenie zoškrabania, ktoré sa získalo zo zamerania zápalu, pričom sa skúmajú konopné škvrny na vlasoch a kožných šupinách na prítomnosť húb. Ak sa jedná o pásomnicu, nachádzajú sa spóry húb.

 • Ak je lokalizovaná kožná koža lokalizovaná na temene hlavy, mala by sa odlíšiť od plešivosti a favusu (ďalší typ plesňových kožných lézií).
 • Ak sa kožné ochorenie nachádza na tele, malo by sa odlíšiť od ekzému a psoriázy.
 • Pri chronickom priebehom ochorenia sa kožné ochorenie diferencuje na kandidózu, akné, psoriázu, ekzém nechtov a lišajníkový planus.
 • Pri hlbokých kožných ochoreniach u ľudí by sa príznaky mali odlišovať od stafylokokovej sykózy, jódu a bromodermy, ostiofollikulitídy a flegmónu.

microsporia

Hlavným distribútorom tejto patológie sú kožušinové zvieratá, ale lišajník je schopný ovplyvňovať ľudí a prenášať ich medzi akýmikoľvek nosičmi.
Medzi hubami Microsporum sú bežné dva druhy Ferrugineum a Lanosum (rezavé a našuchorené).

Nižšie sú uvedené vlastnosti mikroporézií:

 • Inkubačná doba. Pri prenose zo zvieraťa - do 7 dní, od človeka - do 6 týždňov. Tento rozdiel má logické vysvetlenie, pretože akýkoľvek patogén sa snaží preniknúť do tela a koexistovať v tele tak, ako je to možné pre jeho nosiča. Pôvodca, ktorý zakorenil v ľudskom tele, už má maskovací mechanizmus, potom zvieracia huba má agresívnejšie správanie. Inkubačná doba trvá od momentu infekcie po nástup prvých symptómov a je v rozsahu od 1 do 6 týždňov.
 • Akútna forma. Ochorenie sa začína objavovať so škvrnami a zjavným peelingom kože. Na povrchu škvrny vystupujú biele šupiny, ktoré nespôsobujú svrbenie. Potom sa v mieste infekcie vytvorí holohlavá náplasť, ktorej priemer môže dosiahnuť 5 cm a potom sa začne šíriť malé plešaté škvrny až do priemeru 2 cm. Hromadenie spór plesní sa prejavuje vo forme malých, sotva viditeľných krúžkov oka (môže mať valcový tvar).
 • Výsledok choroby. U pacientov je možné pozorovať tak progresiu ochorenia, ako aj jeho nezávislé vymiznutie. Prechod na chronické štádium je plný objavujúcich sa sprievodných problémov.
 • Dôsledky. Zanedbané štádiá choroby spolu s porážkou hlbších vrstiev môžu viesť k tvorbe jaziev, čo vytvára dojem tvorby plešatých škvŕn.

Príznaky, príznaky kožného ochorenia

Ako sa prejavuje kožné ochorenie a ako sa má liečiť? Tento typ lišajníka môže ovplyvniť takmer každú časť tela a lekári rozdeľujú lokalizáciu kožného ochorenia do nasledujúcich oblastí:

 • paže, nohy, trup
 • chodidlá
 • nechty na rukách a rukách
 • trieslové záhyby a podpazušia
 • pokožka hlavy
 • ruky, dlane
 • pleť tváre

V závislosti od umiestnenia lišajníka, hĺbky kožných lézií a stavu imunitného systému, ktorý sa nezaobchádza s kožnými ochoreniami, sa môžu príznaky a príznaky choroby líšiť. Preto je bežné klasifikovať všetky typy priebehu plesňových chorôb nasledovne:

Povrchová vrstva vlasovej pokožky

Infekcia povrchovým kožným ochorením u detí sa zvyčajne vyskytuje buď od chorých dospelých alebo od domácich zvierat. A ak sa takýto lišajník nedá vyliečiť v detstve, bude sa vyskytovať chronicky až do 13 - 15 rokov - puberta. U chlapcov v tomto veku sa najčastejšie vyskytuje samoliečenie a lišajník sa už nevracia, ale u dievčat bez adekvátnej liečby sa môže zotrvať a stať sa chronickým. Príznaky kožného ochorenia na hlave:

 • Keď je vlasová časť hlavy ovplyvnená kožným ochorením u človeka, vytvoria sa prvé okrúhle ohniská, pri ktorých sa pozoruje rednutie vlasov, môže existovať niekoľko, alebo len jedna oblasť.
 • V postihnutej oblasti začína odlupujúca sa pokožka odlupovať a vytvára sivé alebo belavé malé šupiny, ktoré je možné zameniť za lupiny.
 • Ako choroba postupuje, vlasy sa začínajú lámať, akoby sa táto oblasť odrežla 1 až 2 mm od pokožky hlavy.
 • Môže to byť sprevádzané miernym začervenaním pokožky. Na okrajoch postihnutej oblasti sa tvoria malé vezikuly, ktoré sa následne transformujú na žltkasté kôrky.
 • Z hľadiska veľkosti môžu byť oblasti ovplyvnené lišajníkmi pomerne veľké, s priemerom 3 až 10 cm a ešte viac.
 • Povrchové lišty tohto druhu nevedú k zápalu a iba u niektorých pacientov je možné mierne svrbenie. Takýto lišajník však spôsobuje značné psychologické ťažkosti, pretože estetický vzhľad hlavy a vlasovej línie sa výrazne zhoršuje.

Povrchná koža na hladkej pokožke

 • Na hladkej pokožke bez vlasov je možné zmiasť kožné pletivo s primárnymi príznakmi s ružovými lišajníkmi, ktorých ošetrenie je úplne odlišné. Rozdiel v kožných ochoreniach je, že môže ovplyvniť ktorúkoľvek časť tela a ružová sa nestane na tvári, rukách, nohách, ružovom lišajníku obvykle netrvá dlhšie ako 2 mesiace, a kožného ochorenia, mikrosporia bez liečby môže trvať roky s periodicky recidívy.
 • Obľúbenou lokalizáciou kožného ochorenia na hladkej pokožke je tvár a krk a môže byť aj na nohách a tele.
 • Charakteristickým znakom tohto lišajníka sú jasné obrysy škvŕn, na okrajoch ktorých sa vytvára svetlý valec tvorený bublinkami a ružovými uzlami. V strede miesta má pokožka obvykle svetlejšiu farbu so sivými odtieňmi.
 • S progresiou choroby sa zväčšujú ložiská.
 • Takéto lišajníky sú zvyčajne sprevádzané svrbením.

5 hlavných typov chorôb

Ochorenie sa môže vyskytnúť podľa jedného z opísaných typov:

 1. infiltrácia - zápalový prvok má jasný výraz, zhluk spór je zle viditeľný, ale na úrovni 3 mm je hyperemická oblasť,
 2. infiltratívne-hnisavé - výraznejšie prejavuje zápal, hyperemická oblasť stúpa nad pokožku až do 4 - 5 mm. V tej istej oblasti sa vytvárajú pľuzgiere obsahujúce vo vnútri purulentnú tekutinu. Zvyšky rozbitých vlasov sa pri usrkávaní ľahko odstránia, sú postihnuté hnisavými kôrami. Pri pokročilých štádiách ochorenia sa môžu v hlbších vrstvách pokožky tvoriť bolestivé abscesy, dochádza k intoxikácii tela, stúpa teplota,
 3. exsudatívny - v miestach lézií pľuzgiere naplnené seróznou tekutinou. V priebehu času praskli, tekutina prikryla pokožku a prilepila sa na mŕtve stupnice, čím vytvorila žltkastú kôrku. Odstránenie týchto krustov odhalí vlhké ložiská infekcie,
 4. trichofytoid - pomalý plynulý proces rozptýlený po celej ploche hlavy. Malé ohniská choroby buď tvoria malé plešaté škvrny alebo úplne chýbajú a neobťažujú svojho nosiča,
 5. seboroická - dostala názov pre svoju podobnosť so seboroickou dermatitídou. Tento typ lišajky netvorí ustupujúcu vlasovú líniu a nezlomí ju, ale prispieva k jej zoslabeniu. Pozoruje sa pomalý priebeh choroby, nie sú zrejmé zjavné ložiská, neexistujú hranice distribúcie.

Domáca liečba


Ak je na koži a pokožke hlavy veľa lézií, môže byť nevyhnutná hospitalizácia pacienta s kožnými ochoreniami. Liečba kožného ochorenia je realizovateľná doma, veľká pozornosť by sa však mala venovať sanitárno-hygienickým opatreniam, priamemu dodržiavaniu hygieny pacientmi a ich obyvateľmi.

Pointa je, že huba, spolu s časticami kože, sú rozptýlené okolo a skladované mesiace, takže existuje riziko opätovnej infekcie.

Na zabránenie tomu sa odporúčajú nasledujúce opatrenia:

 • ak sa lišajník vyvíja na tele, pacient by mal nosiť pletené spodné prádlo, a ak na hlave - šál alebo priľahlý pletený klobúk, obe sa musia vymieňať každý deň,
 • umyte pacientovo spodné prádlo a oblečenie oddelene od ostatných vecí, najskôr ich dezinfikujte a potom ich uvarte a zohrejte,
 • pacient by sa mal každý deň sprchovať pomocou protiplesňových šampónov, ak lekár neodporúča navlhčenie kožných lézií, potom počas sprchovania musia byť poškodené oblasti pokryté plastovým (jedlom) obalom,
 • vylúčiť kontakt pacienta s kobercami, plyšovými hračkami a inými vecami, ktoré sa ťažko čistia,
 • v miestnosti, kde pacient trávi väčšinu času, ako aj v spoločných priestoroch, pravidelne vykonáva mokré čistenie,
 • výrobky osobnej hygieny a veci, ktoré pacient aktívne používa na nepretržitú liečbu dezinfekčnými prostriedkami.

Strava si vyžaduje pozornosť, pretože jedlo slúži ako zdroj sily na regeneráciu, podporuje imunitný systém:

 1. следует активно потреблять свежие овощи и фрукты – источники витаминов,
 2. следует налегать на мясо и морскую рыбу – источник белка и полиненасыщенных жирных кислот,
 3. кисломолочные продукты полезны тем, что восстанавливают нормальную микрофлору в кишечнике, минимизируют риск развития аллергических реакций,
 4. výrobky s jasným obsahom aróm a farbív by sa mali zlikvidovať
 5. vyprážané a korenené jedlá by sa mali zlikvidovať.

Na posilnenie imunitného systému sa odporúča užívať vitamíny B a C.

Tradičné zaobchádzanie


Tradičná medicína ponúka širokú škálu receptov na kožné ochorenia, ale nie všetky sú vysoko účinné. Porozprávajte sa so svojím poskytovateľom zdravotnej starostlivosti o:

 • Jitrocel - rozdrvte čerstvé banány listov v mixéri, vytlačte šťavu, skombinujte 1 šálku šťavy a 1 polievkovú lyžicu. popol a 1 lyžička alkohol, užívať 5-krát za týždeň,
 • harmanček - 20 gramov sušených kvetov harmančeka, varí 300 ml vriacej vody, sceľuje po pol hodine, používa sa na odstránenie ohnísk odobratím na koži alebo umývaním odvarom počas 7-10 dní liečby,
 • repa - stredná repa varí 40-50 minút, olúpame, nastrúhame, pridáme rovnaké množstvo medu z pohánky, premiešame, uložíme v chladničke, používame trikrát denne po dobu jedného týždňa,
 • čierne hrozienka - naparujte hrsť hrozienok vriacou vodou, rozdrvené hrozienka rozdrvte na buničinu a aplikujte ju na ohniská oberajúce dvakrát denne, účinok bude viditeľný po dobu 3 až 5 dní, ale pokračujte v liečbe, až kým príznaky úplne nezmiznú.

Liečba tehotenstva

Riziko zbavenia sa infekcie počas tehotenstva sa zvyšuje, pretože tehotná žena je náchylnejšia na akékoľvek infekcie. K prenosu kožného ochorenia zvyčajne dochádza:

 1. v kontakte so zvieratami,
 2. v kaderníckych salónoch
 3. v predškolských a vzdelávacích inštitúciách.

Je dôležité prijať preventívne opatrenia, aby sme sa následne nestretli s problémom nájsť prijateľné spôsoby, ako sa zbaviť huby:

 • nepoužívajte veci, ktoré boli v kontakte s chorými alebo cudzími ľuďmi,
 • vyhnúť sa úzkemu kontaktu s pacientmi
 • Nedotýkajte sa neznámych a podozrivých zvierat.

Kožného ochorenia v priebehu tehotenstva prináša žena značné nepohodlie. Ignorovanie choroby je spojené s chronickým procesom, preto je potrebné liečiť ju okamžite po zistení.

Väčšina liekov na liečbu kožného ochorenia sa používa lokálne, neabsorbuje sa do krvného riečišťa, a preto nie je pre plod nebezpečná. Liečba lišajníka by však nemala byť vykonávaná samotným pacientom, je indikovaná lekárska konzultácia, najmä ak sa pleseň vyvinula u nastávajúcej matky.

Prevencia chorôb


Je veľmi dôležité vedieť, ako vyzerá kožušina, aby ste si včas všimli túto chorobu a chránili sa pred jej opakovaným prenosom na človeka.
Aby sa predišlo infekcii kožnými ochoreniami, stačí dodržať jednoduché preventívne opatrenia, ktorých implementácia je k dispozícii všetkým.

Je potrebné prísne monitorovať prostriedky osobnej hygieny, ktoré používate (uterák, hrebeň, žinku, nožnice na manikúru), prísne skontrolovať, či sú vaše deti v tejto veci opatrné, zvyknúť si ich na individuálne použitie a vysvetliť dostupné následky.

Verejné kúpanie je možné iba po dezinfekčnom ošetrení, minimálne pomocou čistiacich prostriedkov. Po každom použití žinky je potrebné ju dôkladne opláchnuť a dobre osušiť. Po návšteve verejných bazénov, vodných parkov musíte okamžite umyť plavky a osprchovať sa, vždy mydlom.

Hlboký červ: infiltračný hnisavý

 • Tento typ kožného ochorenia sa prenáša na človeka iba zo zvierat, ktorých pôvodcovia sa množia vo folikuloch ľudských vlasov.
 • Zvyčajne sa vyskytujú príznaky zväčšené a bolestivé lymfatické uzliny, horúčka, alergické vyrážky a všeobecná nevoľnosť.
 • Zápalný proces trvá v priemere 2 až 3 mesiace.
 • Znakom hlbokého kožného ochorenia na temene hlavy je tvorba veľkých jasne červených plakov 5-10 cm, ktoré sú nerovnomerné, hrboľaté a pripomínajú rast nádoru. Je to kvôli hnisavému zápalu folikulov, opuchu kože, takže plaky výrazne stúpajú nad pokožku hlavy.
 • Je to veľmi bolestivý typ kožného ochorenia, navyše, keď sa uskutoční pitva, z folikulov sa uvoľní hnisavá tekutina.
 • Ako zápalový proces ustupuje, uvoľnené hnedé kôrky sa tvoria v strede plakov.
 • U mužov sa hlboké lišajníky nachádzajú nielen na vlasoch hlavy, ale ovplyvňujú aj fúzy a brady.

Liečba kožného ochorenia u ľudí

Pri liečení kožného ochorenia u ľudí je základom liečby boj proti hubám, ktoré spôsobujú dermatomykózu. liečba predpísané iba dermatológom, kombinuje lokálne ošetrenie s lišajníkovými masťami - protiplesňové krémy, spreje, šampóny a príjem protiplesňových látok vo vnútri.

 • Na lokálnu liečbu môže lekár odporučiť rôzne masti, krémy, šampóny obsahujúce klotrimazol, ketokonazol, mykozptín, terbinafín, mykonazol. (Lokálne protiplesňové látky - krémy, spreje, gély)
 • Pleťová koža hladkej pokožky sa lepšie lieči terbinafínom a tolnaftátom.
 • Na liečbu sa lišajník zvyčajne používa 5% roztok jódu. A večer je spravidla predpísaná masť sírová, salicylová alebo sírová a tráviaca, je tiež možné ošetrenie pomocou čistej kyseliny salicylovej 3%.
 • Lekár môže predpísať predpis na výrobu Vidalského mlieka na lekárskom predpise - alkohol, gáfor, kyselina salicylová, pleťové mlieko, kyselina boritá, glycerín. Alebo Lassarove pasty - vazelína, škrob, kyselina salicylová, oxid zinočnatý.

Pri systémovej liečbe dermatomykózy sa používa Griseofulvin, prírodný antimykotikum, ktoré má úzke spektrum účinku, konkrétne je účinné proti dermatomycetám, Trichophytónu, Microsporu, Epydermofytu, Achorionu.

 • Liečba kožného ochorenia pokožky a vlasov je nevyhnutne sprevádzaná požitím griseofulvínu. Mal by sa brať do 15 - 25 dní a raz týždenne sa na zistenie huby bakterioskopicky zoškrabať. Hneď ako sa huba nezistí, príjem griseofulvínu pokračuje každý druhý deň v rovnakej dávke, ktorú lekár vypočítal, ďalších 14 dní, aby nedošlo k recidíve choroby.
 • Ak sú plesne postihnuté chodidlami, odporúča sa, aby sa liečili ketokonazolom alebo klotrimazolom perorálne a zvonka sa aplikoval sulfid seleničitý.

Na liečenie chronického kožného ochorenia sa okrem antimykotík uvádzajú aj lokálne aj orálne (Griseofulvin), vitamínová terapia, imunomodulátory, lieky, ktoré zosilňujú krvné cievy a zlepšujú mikrocirkuláciu.

Po ošetrení kožného ochorenia sa na miestach, kde bol predtým zbavený kože, opäť vykoná zoškrabanie bakteriálnej analýzy z povrchu kože, urobí sa trikrát - ihneď po liečbe, po týždni a po 2 až 3 mesiacoch. Iba v prípade, že všetky 3 analýzy poskytnú negatívny výsledok, kožné ochorenie sa považuje za vyliečené. Ak sú výsledky pozitívne, je potrebné prehodnotiť priebeh liečby a predpísať iný režim.

Pin
Send
Share
Send
Send