Užitočné tipy

Takoyaki tradičné japonské jedlo - recept

Pin
Send
Share
Send
Send


Takoyaki je vynikajúci japonský predjedlo, známe po celom svete. V Japonsku sa toto rýchle občerstvenie pripravuje a predáva turistom a miestnym obyvateľom priamo v pouličných stanoch. V tomto článku sa bližšie pozrieme na toto jedlo a zvážime, ako uvariť takoyaki.

Čo je takoyaki?

Takoyaki sú okrúhle šišky plnené varenou chobotnicou. Cesto pre tokoyaki je pripravené dosť tekuté, niekedy s prídavkom syra, takže po vyprážaní sa stáva jemným a vzdušným. Horúce gule sa podávajú v špeciálnej omáčke, posypané zázvorom a tuniakovými hranolkami.

Tajomstvo okrúhleho tvaru takoyaki leží v špeciálnej panvici s pologuľovými zahĺbeniami. Nalejte cesto do namazaných studní, nakrájajte plátky varenej chobotnice, posypte nadýchanou ryžou, zelenou cibuľkou a nakladaným zázvorom. Keď vyprážate, cesto zapadá a potom sa odborne prevracia špeciálnym zariadením v tvare šrotu. Japonské šišky sa niekoľkokrát otáčajú, až kým šiška získa dokonalý guľový tvar a nie je správne zhnednutá. Potom vložili predjedlo do nádoby, nalial ju japonskou majonézou alebo špeciálnou omáčkou. Šišky sa vždy podávajú iba v horúcom stave, zatiaľ čo cesto si zachováva svoju citlivosť a vzdušnosť.

Napriek svojej exotickej povahe sa takéto jedlo z japonskej kuchyne dá ľahko pripraviť samostatne doma. Len na tento účel bude potrebné zásoby na panvici pre takoyaki.

Takoyaki - japonské rýchle občerstvenie s podrobným receptom

Recept na takoyaki doma vyžaduje spolu s obvyklými exotickými prísadami, ktoré sa dajú ľahko kúpiť v špecializovaných predajniach orientálnej kuchyne. Takže, zvážte, ako si vyrobiť takoyaki.

Prísady do cesta:

 • 300 g biela múka
 • 1 liter studenej vody
 • 0,5 lyžičky katsu dashi
 • 3 čerstvé vajcia
 • 2 lyžičky sladká sójová omáčka
 • 0,5 lyžičky kombu dashi
 • 1 štipka soli.

Prísady na plnenie:

 • 70 g. tvrdý syr
 • 100 g. chrumkavá ryža
 • 0,5 parta zelené pažítka,
 • chobotnica (varená).

Ingrediencie pre archiváciu a spracovanie:

 • tuniakové lupienky
 • takoyaki omáčka
 • Japonská majonéza.

Pokyny na postupné varenie:

 1. Vsádzame vajíčka do misky, pridávame riasy do granúl a všetko napĺňame vodou. Hmota sa mieša do hladka. Oddelene preosejte múku a nalejte celú tekutú zložku, postupne ju premiešajte metličkou, aby múka neprichádzala do zhlukov. Cesto okamžite osolte podľa chuti.
 2. Chobotnicu varte vopred alebo si kúpte hotový. Morské plody nakrájame na malé kúsky. Umyte zelenú cibuľu a nakrájajte na rez. Tri syry na strúhadle. Nalejte všetky ingrediencie do praktických nádob, aby mohli rýchlo rozplniť náplň.
 3. Zapnite panvicu a dobre ju zohrejte. Každá jamka a zvyšok fritovacieho povrchu sa štetcom alebo servítkou štedro namastí rastlinným olejom.
 4. Teraz zbierame cesto s naberačkou a nalejeme do panvice. Úroveň testu by mala dosiahnuť samé okraje otvoru v panve. Teraz rýchlo položte varenú chobotnicu na výklenky formy. Toto sa musí urobiť rýchlo, až kým cesto nevyschne. Teraz zase zasypte celý povrch nasekanou zelenou cibuľou, chrumkavou ryžou a strúhaným syrom.
 5. Po pár minútach sa pokúsime obrátiť jeden šiška na druhú stranu. Až na začiatku rozrežeme vrstvu cesta na štvorce, aby sa hmota ľahko formovala do guličiek. Môžete sa otočiť pomocou čínskych paličiek alebo iba vidličkou. Obrátime každý produkt a snažíme sa vyzdvihnúť všetko, čo je vonku v okrúhlom vybraní. Šišky niekoľkokrát otočte, až kým nedosiahnete perfektné vyprážané gule. Spravidla to nebude trvať dlhšie ako 10 minút na prípravu jednej porcie.
 6. Hotový predjedlo rozotrite na misku, ochutnajte takoyaki omáčkou a japonskou majonézou. Misku zdobíme hoblinami bonito (tuniak) a podávame hosťom, až kým nevychladne. Bon chuť k jedlu všetkým!

Takoyaki s kapustou a rybou omáčkou

Existuje veľa receptov na výrobu takoyaki doma. Hovorí sa, že v každom japonskom dome je vaším rodinným receptom takoyaki. Predstavujeme vám ďalšiu možnosť varenia.

 • 1 polievková lyžica. biela múka
 • 2 veľké lyžice sladkej sójovej omáčky,
 • 1 malá lyžica rybej omáčky,
 • 1 malá lyžica bieleho cukru
 • 1 vajce
 • 1 žetónov. sóda,
 • 2/3 Čl. studená voda
 • 1 kus krabieho mäsa (sekané),
 • 1 hrsť varenej chobotnice (nasekanej),
 • 2 lyžice zmes jemne nasekanej pekinskej kapusty, petržlenu, cibuľového peria a kôpru.

 • pol lyžice rybej omáčky,
 • 1 veľká lyžica kečupu,
 • 1 veľká lyžica sladkej sójovej omáčky
 • pol lyžice strúhaného zázvoru,
 • pol lyžice tabasco omáčky.

 1. Z múky, vajec, vody premiešajte homogénne tekuté cesto. Do procesu pridajte omáčky, cukor a sódu. Je dôležité dodržiavať uvedené proporcie, aby sa ukázalo, že cesto má potrebnú konzistenciu. V špecializovaných predajniach nájdete špeciálnu múku pre takoyaki, potom je cesto na rýchle občerstvenie značne zjednodušené.
 2. Nalejte cesto na vyhrievanú a mastnú panvicu takoyaki, aby úplne vyplnila všetky vybrania.
 3. Teraz je čas rozložiť náplň. Plátky chobotnice sa najlepšie rozmiestnia jednotlivo v každej diere. A všetky ďalšie prísady (krabie mäso, strúhaná kapusta s bylinkami) je možné rozptýliť priamo po celom povrchu.
 4. Akonáhle cesto zhustne a zadrhne sa, jemne otočte gule na druhú stranu. Všetko, čo nespadlo do jamiek, starostlivo vyberajte a skrúťte pod spodnú časť guličiek. Vzorec šišky sa skladá z 3 až 5 závitov. Potom získajú ten správny okrúhly tvar a lepšie sa varia.
 5. Hotové japonské šišky položte na servírovací tanier.
 6. Z týchto ingrediencií pripravujeme lahodnú aromatickú omáčku pre takoyaki, nalejeme na ňu predjedlo. Okrem toho môžete ozdobiť sušenými chobotnicami, strúhanými krabami alebo morskými riasami. Jedlo podávajte horúce. Bon chuť k jedlu všetkým!

Prvý spôsob, ako uvariť Takoyaki

Takže prvá vec, ktorú musíte nájsť, je zdravotná sestra. Vo svojom vzhľade pripomína veľkú panvicu, ktorá je poháňaná elektrinou a má malú priehlbinu vo forme guľôčok na dne. Túto vec si môžete kúpiť v internetových obchodoch.

Ďalej musíte začať vyrábať cesto, ktoré by malo byť v jeho konzistencii mierne tekuté. Za týmto účelom:
• 2 šálky múky
• 2 vajcia
• 1½ šálky cukru
• 2 polievkové lyžice sójovej omáčky
• Ak chcete ochutnať, pridajte 1 lyžicu sladkého saké mirínu

Výsledná hmota by mala byť taká, aby odtekala.

Všeobecne platí, že v klasickom recepte by mal byť kúsok chobotnice a kapusty v takoyaki. Ale dnes kuchári pridávajú všetko, čo si túži duša, a ukázalo sa to božsky chutné. Môže to byť napríklad zázvor alebo syr.

Ďalej je varenie

Taký vaječný kôš musí byť dôkladne vyhrievaný. Keď je všetko pripravené, jeho povrch na vyprážanie musí byť namazaný rastlinným olejom. Vo výklenkoch musíte vyplniť malé cesto a potom doň vložiť náplň podľa vášho výberu.

Po niekoľkých minútach budete potrebovať polkruhy, ktoré sa v bunkách otočia. Na tento účel použite drevenú palicu. V najextrémnejšom prípade môžete použiť špáradlo. Ak to chcete urobiť, akoby krúžili pologuľou a potom ju vypáčte zdola. Môžete ich teda jemne prevrátiť bez prepichnutia.

Takoyaki musíte smažiť, až kým nezmiznú. Po varení sa položia na misku a na vrchu sa posype katsuo-busi. Používa sa aj špeciálna omáčka.

Druhý spôsob varenia Takoyaki

Takoyaki v Japonsku je veľmi populárny, ale málokto o takejto miske počul mimo svojich hraníc. Aj keď doma, ani jedna dovolenka alebo festival sa nezaobíde bez tak chutného jedla. Toto jedlo nájdete vo všetkých supermarketoch, reštauráciách a ďalších zariadeniach. Každý to navyše varí inak, a preto sa vždy chutí ako najneuveriteľnejšia.

Baňa doma už ochutnala takoyaki a teraz je to jedno z najobľúbenejších jedál. Okrem toho sme sa už naučili variť podľa jedného z vyššie uvedených receptov. Kawasaki-san je pôvodom z Osaky, ktorý je známy predovšetkým svojou kuchyňou a na prvom mieste sú samozrejme takoyaki. Varenie je jeho obľúbeným koníčkom. Takže teraz môžete zistiť, ako podrobne popisuje ich varenie, až po presunutie hotového jedla na tanier.

Na začiatok si pripomeňme, čo je takoyashnitsa. V skutočnosti je to veľmi jednoduché zariadenie, ktoré má okrúhly tvar, pracuje na elektrine a na jeho povrchu je veľa polkruhov, napríklad vybrania. Zdalo by sa, že guľaté takoyaki sa získavajú zo skutočnosti, že pripravujú polkruhy a potom sa pripájajú, ale nie je to tak, nemýľte sa, budeme o tom hovoriť trochu nižšie.

Keď sa jedlo zmení na zlaté, musí sa premiestniť na tanier, ochutené špeciálnou omáčkou a posypané katsuo-bushi, všetko je pripravené. Katsuo-bushi je dosť zaujímavá a chutná vec. V prvom rade preto, lebo pri pohľade na druh korenia jednoducho nemôžete zistiť, či je to ryba. Vyzerá to skôr ako staré drevené hobliny. Ak to vyskúšate, zistíte, že nemá chuť. Ale po príprave a položení misky na tanier, pokropení katsuo-bushi už nie je možné odtrhnúť pohľad. Zdá sa, že tancuje na zlatom povrchu guličiek. Potom už v ústach sa otvára chuť cesta, omáčka, náplň a katsuo-bushi a stáva sa jednou. Nezabudnuteľný zážitok!

No, teraz, ako sa vlastne takoyaki dokážu obísť. Predtým, ako začnete variť, by mal byť taký mokasín dôkladne zohriaty a namazaný. Potom sa v polkruhoch umiestnených na jeho povrchu vyleje cesto na okraje. Kusy chobotnice sa hodia do stredu a zvyšok je vypchatý. Zatiaľ čo sa všetko umiestňuje a sype na vrch cesta, dno sa zachytilo na dlhú dobu a prestáva byť tekuté. V tomto okamihu je potrebné loptu otočiť. Je to veľmi jednoduché. Vezmite drevenú tyčinku alebo, v extrémnych prípadoch, špáradlo, zakrúžkujte takoyak v kruhu, potom ho vypáčte zdola a otočte ho. Nemusíte hrabať alebo prepichovať. Miska v bunke dokonale kĺzne a po jej prevrátení sa na druhej strane vypráža a vytvára čistý a krásny kruh.

Základný recept

Tí, ktorí majú to šťastie, že môžu navštíviť Zem vychádzajúceho slnka a lepšie spoznať miestnu kuchyňu, vedia, že takoyaki sú gule vyrobené z cesta plnené chobotnicou. Japonci sú veľmi úcty k svojim tradíciám, takže každá kaviareň alebo reštaurácia používa rovnaký recept Takoyaki.

Podľa pravidiel na jej prípravu je potrebné: 200 gramov prevarenej chobotnice, 450 mililitrov vody, 6 gramov práškovej vývary, cibule, 2 vajcia, trochu olivového oleja, majonéza, sušené tuniaky, nasekaný zázvor a takoyaki omáčka (alebo tonkatsu).

Miska sa pripraví takto:

 1. Najskôr sa musí vývar zriediť vodou a potom do nej pridať vajcia a múka. Hmota sa musí dobre premiešať.
 2. Na varenie sa používa špeciálne zariadenie, ktoré sa nazýva „takoyochnitsa“. V skutočnosti ide o panvicu, v ktorej je niekoľko zahĺbení vo forme hemisfér. Pred použitím by mal byť dobre namazaný olejom pomocou kefy.
 3. Naplňte každú formu 80% cesta.
 4. Potom pridajte plátky chobotnice, zázvor a cibuľu.
 5. Keď sa výrobok varí, musíte ho neustále otáčať pomocou špeciálnych tyčiniek.

Zostáva len položiť hotové výrobky na tanier, nalejeme omáčku s majonézou a posypeme sušeným tuniakom a cibuľou. Tento recept na takoyaki je veľmi jednoduchý. Vyžaduje to iba fantáziu, dostupnosť produktov a veľkú túžbu.

Zariadenia a nástroje

Pre Japoncov sú najčastejšie jedlo gule s plnkou. Podnikaví kuchári to varia aj na uliciach. Okrem toho všetci používajú rovnaký recept na takoyaki. Každý okoloidúci sa môže zastaviť, chvíľu počkať a získať svoju časť slávneho národného rýchleho občerstvenia. Okrem potravín potrebuje každý kuchár na prácu špeciálne vybavenie a nástroje:

 1. Takoyachnitsa. Toto je špeciálna panvica s niekoľkými guľovými zárezmi. Môže byť inštalovaný priamo na kachle alebo je možné ho použiť na elektrické vykurovanie.
 2. Zariadenie na sústruženie polotovarov. To sa podobá skrutkovač.
 3. Štetcom namažte povrch dosky. Je lepšie, ak je vyrobený zo silikónu.

Aby ste si mohli vyrobiť také magické gule sami, potrebujete špeciálnu súpravu pre takoyaki, ktorá v zásade pozostáva z týchto troch nástrojov. Spravidla je prítomná v každej japonskej rodine.

Prísne pravidlá

Ten, kto vezme prácu prvýkrát, samozrejme, chce robiť všetko správne. Preto musí jasne pochopiť kroky, ktoré je potrebné podniknúť postupne, aby sa ukázalo skutočné Takoyaki. Recept s fotografiou je v tomto prípade ideálny. Najprv je potrebné pripraviť na počítači všetky potrebné produkty. Toto je 80 gramov varenej chobotnice, veľa zelenej cibule, 120 gramov múky, lyžica červeného nakladaného zázvoru, jeden a pol šálky vody, 1 vajce, 35 gramov rastlinného oleja, ako aj soľ, majonéza, takoyaki omáčka, aonori a katsiobusi (sušený tuniak).

Ďalej sa všetko robí prísne v krokoch:

 1. Uvarte chobotnice mäso a nakrájajte na malé kúsky.
 2. Brúsenú cibuľu a zázvor.
 3. Pripravte cesto z múky, soli, vajec a vody.
 4. Dajte taký vaječný kartón na sporák (alebo ho zapojte do zásuvky) a pomocou kefy ošetrite olejom.
 5. Časti v ňom čiastočne vyplňte cestom.
 6. Do každého vybrania vložte vopred pripravené drvené produkty.
 7. Po niekoľkých minútach otočte obrobok špeciálnym prútikom o 90 stupňov.
 8. Po niekoľkých minútach tieto kroky zopakujte znova. Vo výsledku by sa z každej slepej vzorky mala získať zlatá guľa.

Hotové výrobky sa potom musia položiť na tanier, ochutiť pripravenými omáčkami a posypať tuniakom aonori.

Urob to sám

Názov populárneho japonského rýchleho občerstvenia pozostáva z dvoch slov: „tacos“ a „yaks“, ktoré sa doslovne prekladajú ako „vyprážané chobotnice“. Receptúra ​​je v zásade taká, aká je. Miska je skutočne kúsok vareného chobotnice, pečená v cestíčku. Ale ako viete, každý recept niekedy umožňuje umožniť rôzne slobody. Týka sa to najmä súboru výrobkov. Avšak vzhľad by mal byť skutočný takoyaki. Domáci recept môže dokonca vyzerať úplne nezvyčajne.

Zoberme si napríklad možnosť, pre ktorú je to potrebné: 3 vajcia, 300 gramov kreviet (olúpaných), soľ, múka, rastlinný olej a korenie na kilogram zemiakov.

V takom prípade by sa práca mala vykonať takto:

 1. Morské plody varte 5 minút pred osolením.
 2. Pridajte zvyšné ingrediencie do olúpaných strúhaných zemiakov a jemne mieste cesto.
 3. Hmota je rozdelená na kúsky, z ktorých každý je uvedený v guli a potom je rozdelený na koláč.
 4. Plátky kreviet vložte do stredu prírezov. Potom sa musia opatrne vrátiť späť do lopty.
 5. Polotovary rovnomerne opečieme olejom zo všetkých strán.

Samozrejme, ak je taká slečna na dosah, potom to pôjde rýchlejšie a ľahšie.

V najlepších tradíciách

Každý Rus si môže ľahko pripraviť jedlo z akejkoľvek národnej kuchyne. Aj keď nemáte po ruke správny komponent, môžete ho kedykoľvek nahradiť tým, čo je v chladničke. Napríklad ruský recept na takoyaki sa niekedy v podstate podobá originálu. Ďalej začne fungovať kulinárska fantázia.

Chobotnice a cesto sa samozrejme lepšie nemenia. V opačnom prípade nebude možné presne takého takoyaki vyrobiť. Zvyšok je však možné prispôsobiť. Napríklad môžete pridať klobásy a strúhaný syr spolu s plátkami chobotnice. Nepoškodzuje chuť, práve naopak. Bude jemnejšia a mäkšia. Okrem toho samotný proces varenia môže vykonávať celá rodina. Každý nájde prácu: jeden odreže ingrediencie, druhý pripraví cesto, tretí rozloží všetko podľa foriem a sleduje vyprážanie. Je to veľmi podobné tomu, ako sa v Rusku vyrábali knedle. Koniec koncov, naši ľudia radi robia všetko v tíme. Je to veľmi pohodlné. A čas pri práci s príjemnou konverzáciou prechádza bez povšimnutia.

Ako si vyrobiť takoyaki

wikiHow funguje na princípe wiki, čo znamená, že mnohé z našich článkov napísali viacerí autori. Pri vytváraní tohto článku 16 ľudí (a) pracovalo na jeho úprave a vylepšovaní, a to aj anonymne.

Počet zdrojov použitých v tomto článku je 21. Zoznam ich zdrojov nájdete v dolnej časti stránky.

Takoyaki je japonský predjedlo vyrobené z chobotnice a koreneného cesta. Podáva sa vo forme malých guľatých guličiek. Toto slané občerstvenie sa zvyčajne predáva v supermarketoch, obchodoch a pouličných predajcoch v Japonsku. Miska sa pripravuje z cesta na vývar bujóne (základ miso polievky). Zvyčajne sa podáva s takoyaki omáčkou a pikantnou japonskou majonézou. Pre tento recept budete potrebovať niektoré špecifické prísady japonskej kuchyne, ktoré nájdete v japonských obchodoch s potravinami a na ázijských trhoch.

Pin
Send
Share
Send
Send