Užitočné tipy

Hlúpe otázka o behu: Prečo bodne do strany?

Pin
Send
Share
Send
Send


Mnoho z nich pozná také nepríjemné pocity, často neočakávané, napríklad koliku v boku - zvyčajne sa objavia náhle, kvôli nedostatku kyslíka v bránici alebo ako signál bolestivého stavu. Tento jav sa často vyskytuje počas fyzickej aktivity, vysokej aktivity.

Školáci sú s ním dobre oboznámení, ktorí po letných prázdninách dostanú záťaž na hodinách telesnej výchovy - ak musíte bežať na veľké vzdialenosti alebo vykonávať aktívne zahrievanie. Dych zo zvyku sa stráca, pľúca sa zväčšujú hlasitosť - a v dôsledku toho bodne do boku.

Problémy s dýchaním sú tiež spojené s kolikou, ktorá sa vyskytuje v dôsledku dlhého smiechu, rýchlej chôdze alebo náhlych pohybov u osoby, ktorá vedie hlavne pasívny životný štýl.

Pri kolike musíte okamžite zastaviť a uvoľniť sa, aby kŕče vo svaloch zmizli. Aby ste sa zbavili nepohodlia, stlačte 3 prsty presne na mieste lokalizácie bolesti. Môžete masírovať toto miesto prstami. Takéto odporúčania poskytujú športoví lekári, ktorých oddelenia sa často stretávajú s podobnými problémami. Počas takýchto manipulácií sa odporúča nadýchnuť a vydýchnuť čo najdlhšie cez pery, zloženú „trubicu“. Dýchanie sa odporúča najskôr, potom spomalí rýchlosť dýchania na normálne.

Ak sa pri chôdzi alebo behu objaví bolesť v boku, jednoducho zmeňte tempo chôdze. Táto technika tiež pomáha, keď sa žalúdok pohybuje s hlbokým dýchaním. Aby ste sa vyhli kolike v boku, pred tréningom alebo behom masírujte membránu - toto „zahriatie“ pomôže vyhnúť sa nepohodliu a byť odolnejší. V ideálnom prípade by bolo dobré vyprázdniť črevá pred zahriatím, aby sa znížila pravdepodobnosť koliky spojenej s tráviacou aktivitou. Okrem toho sa odporúča, aby jedli viac vlákniny aj tým, ktorí majú často bolesti v boku.

Ak sa kolika stala pravidelnou a prináša hmatateľné nepohodlie, mali by ste sa poradiť so špecialistom. Bolesť, či už závažná alebo nie, môže naznačovať záchvat slepého čreva, to znamená potrebu chirurgického zákroku. Okrem toho môže byť takáto bolesť na jednej alebo dvoch stranách príznakom patológie alebo poškodenia obličiek (alebo močových ciest), srdcových chorôb alebo upchávania krvných ciev.

Musíte sa uistiť, že orgány ako pankreas, pečeň, slezina, žalúdok a žlčník sú zdravé. Ak je to potrebné, lekár predpíše ultrazvuk brušnej dutiny, v ktorom sa vyhodnotí stav všetkých týchto orgánov a zistí sa problém.

Ženy musia byť obzvlášť opatrné pri príznakoch, ako sú vedľajšie bolesti, pretože môžu byť spôsobené mimomaternicovým tehotenstvom alebo prítomnosťou ovariálnej cysty. V každom prípade určite musíte lekárovi vysvetliť, aká je povaha bolesti, ich frekvencia.

Bolesťové príznaky sú určitým varovaním tela a ak si ich vypočujete a včas reagujete, môžete sa vyhnúť mnohým problémom. Postarajte sa o seba, konzultujte s odborníkmi - a buďte zdraví!

Čo robiť, aby bolesť zmizla?

Odpoveď je elementárna a samotné telo nám hovorí: zastav - radšej by si s ničím neprišiel. Bolesť pominie takmer okamžite. Inak sa zhlboka nadýchnite a vydýchnite a krúživým pohybom masírujte oblasť pečene alebo sleziny. Ak chcete pokračovať v prevádzke, budete musieť bežať pomalým tempom.

Ďalšou možnosťou, ako sa zbaviť bolesti hneď na úteku, je spomaliť, zatiaľ čo vdychovať, stlačiť svoju stranu v oblasti pečene a nechať ju von, keď mechanicky pomáhate pečeni predbiehať nahromadenú krv.

Ako sa vyhnúť vedľajším bolestiam?

1) Pred jazdou sa nezabudnite zahriať. O dôležitosti zahrievania sa ani nehovorí!
2) Postupne zvyšujte zaťaženie. Nie je prekvapujúce, že strana prestane byť chorá po prestávke v tréningu. Ak pravidelne jazdíte a dodržujete tréningový plán, telo sa prispôsobí zaťaženiu a jeho postupnému zvyšovaniu.
3) Sledujte dych, rovnomerne dýchajte, pri behu nehovorte.
4) Nejazdite na plný žalúdok.
5) Postupujte podľa postavenia: plochý chrbát počas behu je kľúčom k správnemu hlbokému dýchaniu a bez stlačenej bránice.

Aké choroby môže kombinácia týchto príznakov naznačovať?

 • Choroby tráviaceho ústrojenstva môžu byť príčinou koliky u dospelých. Medzi také choroby patria vredy, gastritída, poruchy funkcie žlčníka, pečene, pankreasu. V tomto prípade sa vyskytnú poruchy trávenia. Potraviny sa začínajú zle tráviť. Vstúpi do tenkého čreva a spôsobuje neznesiteľné kŕče.
 • Kolika spôsobuje intoxikáciu jedla zlej kvality alebo s dobou spotreby. Toxíny sa hromadia v tele a spôsobujú nadúvanie, zvracanie a nevoľnosť. V takom prípade sa musí liečba bezodkladne začať, až kým toxíny nebudú mať čas absorbovať sa do ľudskej krvi.
 • Kŕče a plynatosť môžu spôsobiť črevné infekcie. V tomto prípade do tela vstupujú patogénne mikróby, ktoré spôsobujú toxíny. Salmonelóza, cholera, úplavica sa dá pripísať črevným infekciám.
 • Táto choroba je spôsobená nervovými chorobami. Patria sem stres, nervový stres. Vo väčšine prípadov sa tento prejav vyskytuje u citlivých ľudí, ktorí majú tenkú postavu. Ochorenie tiež postihuje pacientov s vrodenou nesprávnou funkciou čreva.
 • Nepríjemný prejav spôsobuje infekciu hlístami. Parazity nachádzajúce sa v čreve ovplyvňujú sliznice. V tomto prípade sú bolesti brucha, znížená chuť do jedla. Človek katastrofálne stráca váhu. Nafukuje sa, človek začne opuchnúť.
 • Ďalším dôvodom výskytu nepríjemného ochorenia je chrípka a SARS. Vírusové infekcie začínajú ovplyvňovať tráviaci a dýchací systém. Patogénne mikroorganizmy sa usadia v lymfatických uzlinách brušnej dutiny. To spôsobuje vážne zápaly, kolické a spastické bolesti.
 • Črevná kolika sa vyskytuje v dôsledku upchania výkalov v čreve. Dochádza k porušeniu jeho pohyblivosti, hromadeniu výkalov v čreve, výskytu rezov, napínaniu črevných slučiek. Príčinou môže byť mechanická obštrukcia vo forme adhézií alebo nádorov. Takýto prejav sa vytvára v dôsledku vzpierania alebo intenzívnej fyzickej námahy na tele.
 • Ostré bolesti brucha,
 • Rozmanitá povaha prejavu bolesti v závislosti od typu dyskinézy. Bolesť môže byť opasok, nuda, bolesť, rezanie, paroxysmálna. Môže trvať niekoľko minút alebo hodín,
 • Bolesť v podobe poranení prestane v noci, počas spánku. Ale po prebudení bolesti znovu začnú mučiť človeka
 • Kŕče sa tvoria po jedle. Môže sa vyskytnúť po nervových poruchách a emocionálnych otrasoch,
 • U ľudí dochádza k poruchám počas pohybov čriev. Vo väčšine prípadov sa vyskytne hnačka,
 • Začína sa formovať častá zápcha. Nasleduje hnačka s hlienom alebo bez neho. K úľave dochádza po odstránení plynatosti. Súčasne sa vyprázdňujú črevá, plyny vychádzajú, žalúdok prestane opuchovať, vylučuje sa nadúvanie,
 • U dospelých pacientov je brucho ustupujúce. Toto je často jediný príznak nebezpečnej choroby,
 • Ľudia môžu pociťovať matnú bolesť v chrbte, v oblasti srdca. Nespavosť, podráždenosť, depresia,

Lekár by mal predpísať diagnózu, nájsť príčinu porezania a predpísať príslušnú liečbu.

Druhy črevnej dyskinézy

 1. Rektálne. Tento typ choroby sa nazýva aj rektálna kolika. Vyznačuje sa falošnými akútnymi bolestivými pocitmi na vyprázdnenie konečníka,
 2. Pankreasu. Tvorí sa, keď sa vyskytnú patologické nálezy pankreasu. Medzi príznaky patrí hnačka, zvracacie reflexy, nadúvanie a nevoľnosť. Lokalizácia bolesti sa vyskytuje v hornej časti brucha vľavo. Povaha bolesti je pás. V dôsledku tohto prejavu sa môžu vyskytnúť nádory pankreasu, akútna forma pankreatitídy.
 3. Lead. Tento typ ochorenia sa vyskytuje pri intoxikácii olovom. U dospelých dochádza k kŕčom v bruchu. Pozoruje sa zvýšenie telesnej teploty až o 39 ° C. Vyskytuje sa svalové napätie brušnej steny. Žuvačky začínajú krvácať. Medzi ďasnami a zubami sa objaví sivý povlak. Vo väčšine prípadov sú takéto prejavy pozorované u zamestnancov pracujúcich v nebezpečných odvetviach. Ohrozené sú osoby zapojené do ťažby a tavenia olova. Choroba sa môže vyskytnúť v stoličkách, u pracovníkov vyrábajúcich káble a batérie,
 4. Pečeňová. Pri tomto type ochorenia sa bolesť a bolesť pozorujú v pravej hypochondrii. Môžu vyžarovať do ramena a lopatky na pravej strane. V tomto prípade majú pacienti horkú chuť v ústach. Začína sa formovať pocit nevoľnosti. Pozoruje sa zvracanie so žlčou. Takéto ochorenie vyvoláva akútnu formu cholecystitídy, žlčníkovej choroby,
 5. Appendicular. Pozoruje sa v počiatočnej fáze akútnej formy zápalu slepého čreva. Má silnú rastúcu bolesť, ktorá sa vyskytuje v iliakálnej oblasti vpravo,
 6. Renálna. Je sprevádzaná ostrými intenzívnymi rezmi, ktoré siahajú až do genitálií, slabín a dolnej časti chrbta. Môžu byť zosilnené pohybom. U pacientov dochádza k zvýšeniu telesnej teploty až o 39 ° C. Existuje výrazný pokles krvného tlaku, zhoršené močenie. Formované zvracanie, pocit nevoľnosti. S predčasným zásahom odborníkov môže človek omdlieť a stratiť vedomie. Táto forma ochorenia sa vyskytuje pri nádoroch, urolitiáze, pyelonefritíde, tuberkulóze obličiek,

Rozdiely v črevnej kolike od iných podobných podmienok

 • Črevná kolika je sprevádzaná výraznou bolesťou brucha kvôli problémom s gastrointestinálnym traktom.
 • Črevná kolika s nadúvaním naznačuje nadúvanie.
 • Kŕče, kolika, pocit nevoľnosti môžu naznačovať intoxikáciu jedlom.
 • Črevná kolika a horkosť v ústach naznačujú zlyhanie pečene.
 • Ostré bolesti na pravej strane, kolika v bruchu môže naznačovať akútnu formu zápalu slepého čreva.

diagnostika

Za účelom zistenia príčin ochorenia je potrebné podstúpiť diagnostiku organizmu.

Laboratórny výskum zahŕňa:

 • coprogram,
 • Biochemický a klinický krvný test,
 • rozbor moču,
 • Analýza výkalov okultnej krvi, ktorá nie je voľným okom viditeľná,

Tento typ diagnózy zahŕňa:

 • Ultrazvukové vyšetrenie brušných orgánov, vďaka ktorému je možné identifikovať ochorenie, ktoré vyvoláva črevnú koliku,
 • Sigmoidoskopia, ktorá sa vykonáva pomocou endoskopu. Vďaka tomuto zariadeniu sa uskutočňuje vizuálne vyšetrenie konečníka,
 • Kolonoskopia, pri ktorej sa vyšetruje celé črevo a odhaľujú patologické zmeny,
 • Počítačová tomografia čreva, ktorá sa vykonáva pri podozrení na zhubný nádor,

Liečba koliky zahŕňa niekoľko účinných metód. Používajú sa pri bolesti brucha, zvracacích reflexov, plynatosti a nevoľnosti. U pacientov brucho prestane napučať, účinky bolesti sa eliminujú. Pacientov môže predpísať na konzultáciu urológ, chirurg a gastroenterológ, ktorí majú predpísať vhodnú liečbu.

Kedy by som mal navštíviť lekára?

 • V prípade dyskinézy u malých detí mladších ako tri roky by sa mal poradiť so špecialistom,
 • U starších dospelých je nevyhnutná povinná konzultácia s lekárom,
 • Ak sa v stolici nachádzajú krvné zrazeniny,
 • Ak sa vo zvracaní vyskytuje žlč,
 • Ak kŕče a kŕče rušia dospelých pacientov na dlhú dobu, je potrebná konzultácia s lekárom,
 • Ak majú bolesti neznesiteľnú bolestivú povahu a sú sprevádzané ostrou bolesťou brucha,
 • Ak je spozorované nadúvanie, vznik nadúvania na pozadí alergických reakcií,
 • Pre tehotné a dojčiace dievčatá je nevyhnutná odborná konzultácia,
 • Ak pacient podstúpil operáciu brucha zahŕňajúcu bolesť a bolesť,

lieky

Aby sa vylúčili neznesiteľné bolesti, používajú sa antispasmodiká.

názovpopiskontraindikácieceny
DrotaverinumJe to myotropické antispasmodikum.Je kontraindikovaný u precitlivených ľudí.Od 11
BekarbonPoužíva sa na črevnú kolickú hyperacidnú gastritídu.Kontraindikované v glaukóme s uzavretým uhlom.Od 50

názovpopiskontraindikácieceny
atropínPredáva sa v kvapkách. Je predpísaný na kŕče orgánov hladkého svalstva gastrointestinálneho traktu.Kontraindikované u ľudí s intoleranciou atropínu.Od 50
papaverínPoužíva sa na kŕče hladkých svalov brušnej dutiny.Kontraindikované u ľudí so zlyhaním pečene.Od 36
difenhydramínPoužíva sa pri sérovej chorobe, anafylaktických reakciách.Kontraindikované pri hyperplázii prostaty.Od 50

Ak sa intoxikácia alebo črevná infekcia stala príčinou plynatosti a črevnej koliky, ako liečba by sa mal predpísať kurz antibiotík.

názovpopiskontraindikácieceny
gentamicínPoužíva sa pri infekčných a zápalových ochoreniach.Je kontraindikovaný u ľudí so sluchovou neuritídou.Od 50
chloramfenikolPoužíva sa na úplavicu, brucelózu, zápal pľúc.Kontraindikované pri ochoreniach krvi.Od 110

názovpopiskontraindikácieceny
BiseptolJe to antibakteriálne sulfónamidové liečivo.Kontraindikované u ľudí s poškodením pečeňového parenchýmu.Od 33
FurozalidonJe to antibakteriálne liečivo odvodené od nitrofuránu.Kontraindikované u tehotných a dojčiacich dievčat.Od 61

V ťažkých prípadoch špecialisti použite intravenóznu infúziu glukózy, rôzne vitamíny, soľné prípravky a krvná plazma.

Ľudové lieky

Doma sa liečba môže uskutočňovať pomocou ľudových metód.

 • Ak žalúdok napučí, dôjde k zvýšenej tvorbe plynu, potom je možné tento prejav odstrániť pomocou tekvicových semien. Semená sa rozdrvia v mixéri. Dve čajové lyžičky sa nalejú dvoma pohármi vriacej vody. Pridáva sa cukor alebo prírodný med. Pred jedlom spotrebujte tridsať minút. Liečba trvá 5 až 6 dní.
 • Vynikajúcim liekom sú hľuzy kvetov. Jedna lyžica suchej hmoty sa naleje do pohára vriacej vody. Trvajte na tom, 30 minút, filtrujte. Konzumujte jednu tretinu pohára trikrát denne. Liečba trvá 2 až 3 dni.
 • Ak sa vyskytnú opuchy žalúdka a hnačka, pomôže vám infúzia jelša, škorice, tymiánu, mäty a lístkov zo žihľavy. Zložky sa zmiešajú v rovnakých pomeroch. Dve polievkové lyžice zmesi sa nalejú dvoma pohármi vriacej vody. Konzumujte pol pohára dvakrát denne.

Preventívne opatrenia

Ako prevencia, prevencia príčin choroby a ďalšie liečenie je nevyhnutné:

 • Veďte zdravý životný štýl. Mali by ste opustiť zlé návyky - fajčenie a konzumáciu alkoholu,
 • Strávte čo najviac času na čerstvom vzduchu,
 • Nebuďte nervózni, vyhýbajte sa konfliktom, emočným otrasom,
 • Vytvorte si stravu. Jedlo by malo byť vyvážené a plné. Byť držaný v určitých hodinách,
 • Pri varení musíte dodržiavať hygienické normy,
 • Je potrebné vykonať vyšetrenie tela najmenej raz ročne,
 • Mali by ste sa viac pohybovať, športovať, cvičiť. Môžete sa prihlásiť na kurzy jogy alebo masáže,

Nadúvanie a kolika sa môžu vyskytnúť z rôznych dôvodov. Môžu byť dôsledkom chorôb gastrointestinálneho traktu. Zároveň sa môže vyskytnúť plynatosť, plynatosť, nadúvanie a horúčka. Ľudia môžu zväčšiť žalúdok. Liečba zahŕňa použitie liekov, fyzioterapiu. Vo zvlášť závažných prípadoch sa používa chirurgický zákrok.

Užitočné informácie k tejto téme sú v tejto televíznej relácii

Črevná kolika - čo je to?

Odpoveď na otázku, čo je kolika, je veľmi jednoduchá. Toto je lekárske meno pre syndróm ostrej spastickej bolesti, silná bolesť, ktorá sa objaví, keď je svalový spazmus hladký. Keď už hovoríme o takom syndróme s lokalizáciou v bruchu, zvyčajne sa rozlišujú črevné koliky a žalúdočné koliky spôsobené kŕčmi žalúdka. Existujú však nielen prejavy koliky spojené so žalúdkom a črevami, ale aj prejavy spojené s pečeňou, obličkami, žlčovým traktom atď. Hlavné príčiny črevnej koliky a liečebné metódy sú jednou z najbežnejších otázok pacientov, ktorí sa obracajú na terapeuta a gastroenterológa. ,

Prečo dochádza k črevnej kolike?

Príčiny črevnej koliky sú veľmi rôznorodé. Akútna črevná kolika v bruchu sa u dospelých líši od podobného javu, ktorý sa vyskytuje u detí vo veku do 3 až 4 mesiacov, keď hlavným dôvodom je adaptácia nervovej sústavy a jej nadmerná reakcia na prirodzené črevné kontrakcie počas trávenia a tvorby plynu.Bolesť brucha u dospelých naznačuje určitý proces, ktorý dráždi nervové zakončenie v stenách čreva. Čo spôsobuje koliku, je všeobecne známe, že liek je. Ako však ukazuje prax, jeden faktor často nestačí a kolika v bruchu je vyvolaná komplexným účinkom niekoľkých. Súčasne rôzne faktory spôsobujú rôzne trvanie, frekvenciu a intenzitu bolesti brucha u dospelých.

Mali by ste vedieť, že kolika je často spôsobená poruchami príjmu potravy: nerovnomerná strava, nevyvážené zloženie jedla, používanie nekvalitných rozmaznaných jedál vedie k epizodickým kolikám v žalúdku. Pri úprave stravy alebo na konci pôsobenia nepriaznivého faktora sa črevná kolika spravidla neobnovuje.

Existuje mnoho chorôb, ktorých klinický obraz je kolika v bruchu možná nepretržite alebo s exacerbáciami chorôb. Patria sem gastritída, črevné infekcie rôznych etiológií (salmonelóza, cholera, úplavica), zápalové, deštruktívne, nádorové procesy vrátane apendicitíd, Crohnova choroba, ulcerózna kolitída, enterokolitída, črevná obštrukcia atď., Ako aj parazitárne zamorenie ( enterobióza, ascariasis, giardiasis, opisthorchiasis). S veľkým počtom črevných parazitov môžu dráždiť nervové zakončenie a spôsobiť útoky črevnej koliky.

Traumatické lézie, abnormality a patológie črevnej štruktúry sú často sprevádzané atakmi črevnej koliky.

Kolika v bruchu u dospelých: príčiny

Príčinou koliky v bruchu u dospelých môžu byť nielen gastrointestinálne choroby a poruchy stravovania, ale aj choroby dýchacích ciest, chrípka. Pri niektorých akútnych infekciách sú teda do zápalového procesu primárne zapojené lymfatické uzliny nachádzajúce sa v brušnej dutine. To môže spôsobiť koliku v črevách. Z tohto dôvodu sa príznaky zápalu po niekoľkých dňoch rozšíria na hlavný orgán dýchacieho systému. V takýchto prípadoch má kolika u dospelých zníženú imunitu ako primárnu príčinu.

Črevná kolika u dospelých: príznaky a diagnostika

Počiatočným a základným príznakom črevnej koliky je bolesť. Syndróm bolesti môže byť silne alebo slabo vyjadrený, povaha bolesti môže byť paroxysmálna, kŕče, prešívanie, rezanie, atď. Často je bolesť s kolickými črevá sprevádzaná zvracaním a nevoľnosťou, môže sa pozorovať plynatosť. Bolesť je často sprevádzaná aj hnačkami.

Diagnóza „črevnej koliky“ sa môže robiť na základe sťažností pacientov, ale hlavnou úlohou špecialistu je zistiť, čo tento jav spôsobilo.

Diagnostické opatrenia

V rámci diagnostiky lekári počas počiatočnej liečby pacienta so sťažnosťou na črevnú koliku vykonávajú tieto činnosti:

 • anamnéza
 • vyšetrenie pacienta predovšetkým pomocou palpácie brušnej dutiny,
 • laboratórne testy (všeobecné a biochemické krvné testy, všeobecná analýza moču, všeobecná analýza stolice, vrátane zisťovania inklúzií krvi a vaječných červov,
 • inštrumentálne vyšetrovacie metódy.

Anamnéza sa zisťuje rozhovorom s pacientom. Pacientovi sú položené otázky týkajúce sa:

 • povaha syndrómu bolesti
 • frekvencia a pravidelnosť prejavov,
 • problémy s pohybmi čriev,
 • prítomnosť ďalších príznakov (bolesti hlavy, horúčka atď.),
 • strava a režim
 • množstvo fyzickej aktivity
 • prítomnosť alebo neprítomnosť dodatku,
 • prítomnosť rôznych chorôb (pyelonefritída, cholelitiáza atď.),
 • respiračné infekcie
 • pravdepodobnosť chronickej intoxikácie spojenej so škodlivou produkciou atď.

Vyšetrenie pacienta s črevnými kolikami sa vykonáva predovšetkým pomocou palpácie. Ak búšenie srdca spôsobuje napätie v brušnej stene, je pravdepodobná prítomnosť patologických javov.

Na objasnenie etiológie sa používajú inštrumentálne metódy na vyšetrenie pacienta. Môže vyžadovať ultrazvukové vyšetrenie tráviaceho systému, sigmoidoskopiu, kolonoskopiu, tomografiu, röntgen.

Schéma podmienenosti potreby diagnózy a jej rôzne smery sú nasledujúce. Ak je známe, že kolika vznikla raz a prešla samostatne, bez použitia liekov a sprievodných príznakov nevoľnosti v čreve, liečba nie je potrebná. Takáto bolesť môže byť často spôsobená prejedaním. V takom prípade by ste mali venovať pozornosť výžive a fyzickej aktivite.

Ak bolesť pominula, ale sú zaznamenané črevné poruchy, poruchy stolice, najpravdepodobnejšia diagnóza bude spojená s prejavmi vírusovej infekcie, s použitím zatuchnutej potravy atď.

Ak sa bolesť často opakuje, vyžaduje sa vyšetrenie tráviaceho systému, testy na parazitárne infekcie, pravdepodobnosť otravy soľami ťažkých kovov atď.

Niekedy je akútna črevná kolika sprevádzaná nadúvaním, zvracaním, zadržiavaním stolice a horúčkou. Pri takýchto príznakoch nie je možné ignorovať koliku. Je potrebná neodkladná lekárska konzultácia a pravdepodobne hospitalizácia pre podozrenie (v závislosti od príznakov) zápalu slepého čreva, akútnu obštrukciu čriev a iné stavy ohrozujúce život.

Liečba koliky v bruchu dospelých

V niektorých prípadoch sa pozoruje silná bolesť, ktorá si vyžaduje osobitný prístup k liečbe. Z tohto dôvodu je jednoznačná odpoveď na otázku, ako zaobchádzať s kolikou, všeobecne nemožná. Je dôležité vedieť, že symptomatická liečba akýmikoľvek liekmi (lieky proti bolesti, antispasmodiká) môže eliminovať koliku, ale môže tiež skresliť klinický obraz choroby. To zabráni lekárovi urobiť správnu diagnózu, identifikovať zdroj bolesti a uzdraviť pacienta. Samostatné podávanie analgetík na odstránenie bolesti je prísne zakázané.

Čo robiť s neznesiteľnou silnou bolesťou? Je potrebné zavolať záchranný tím, zaujať polohu tela, v ktorej sa znížia pocity, a zaznamenať zmeny stavu (horúčka, nevoľnosť, vracanie, hnačka atď.).

Jedinou výnimkou z tohto pravidla sú pacienti s predtým diagnostikovanou enterokolitídou, cholecystitídou a inými chronickými chorobami. Ak sa na pozadí ochorenia objaví obvyklá kolika, ktorej príznaky sa nelíšia od príznakov, ktoré sa predtým vyskytli, môžete na odstránenie kŕče brať lieky predpísané lekárom.

Účinnosť stravy závisí od faktora, ktorý by mohol vyvolať koliku. Ak vzniknú na pozadí zlej výživy a porušenia režimu príjmu potravy, výhody stravy sú nepopierateľné. Ak je hlavnou príčinou rôzne ochorenia gastrointestinálneho traktu, je potrebné dodržiavať diétu predpísanú pacientom s rôznymi chorobami a dodržiavať predpisy konzervatívnej liečby.

Strava sa líši v závislosti od typu základnej choroby. Prítomnosť pankreatitídy teda znamená obmedzenie pekárskych výrobkov a pečenia v strave a pri cholecystitíde sa môže pekárstvo konzumovať, ale je potrebné obmedziť potrebu vyprážaných potravín.

Všeobecné odporúčania zahŕňajú:

 • s výnimkou vyprážania ako formy spracovania potravín vrátane vyprážaného mäsa, rýb, vyprážaných vajec, omeliet, zeleniny atď.,
 • ak syndróm bolesti nie je sprevádzaný hnačkou, mali by sa do stravy zahrnúť mliečne výrobky,
 • čerstvé ovocie a zelenina sa konzumujú prednostne surové, ale ako zemiaková kaša alebo jemne nastrúhané,
 • uprednostňovať ryžu, pohankovú kaši v malom množstve,
 • úplne odstráňte sýtené, alkoholické nápoje, kávu, silný čaj.

Počas exacerbácií sa odporúča vyhnúť sa potravinám bohatým na vlákninu (strukoviny, kapusta, otruby) a potravinám, ktoré prispievajú k zvýšenej tvorbe plynu.

Možné následky

Samotná bolesť nie je nebezpečná, hoci je sprevádzaná ťažkým nepohodlím. Ako akútny príznak však kolika ukazuje, že v tele je niečo zlé. Preto je nesmierne dôležité zistiť, čo presne spôsobuje bolesť - spastické obštrukcie, apendicitída, kolitída atď. Aj keď sa bolesti po objavení analgetík a prechode na zásady zdravej alebo dietetickej výživy neobjavia znova, je potrebné podrobiť sa špecializovanému vyšetreniu na diagnostikovanie hlavných choroby alebo dysfunkcie.

V niektorých prípadoch sa vyskytujú gastrointestinálne choroby s vymazanými symptómami a bolesť môže upozorniť na odchýlky od normy a ignorovať príznaky narušenia.

Ignorovanie koliky môže viesť k závažným komplikáciám a patológiám v brušnej dutine, deštruktívnym zmenám v chorom orgáne. Pri pankreatitíde je možná nekróza (smrť) tkaniva pankreasu. Pri apendicitíde môže použitie analgetických a antispasmodických liekov viesť k rozvoju hnisavej formy zápalu slepého čreva a peritonitídy, čo je pri smrti nebezpečné.

Ak sa dysfunkcia obličiek skrýva za koliku, potom neprítomnosť liečby vo väčšine prípadov vedie k akútnemu a / alebo chronickému zlyhaniu obličiek.

Zápalové procesy v pečeňovom tkanive, sprevádzané kolikou, bez vhodnej liečby môžu viesť k nevírusovej hepatitíde v ťažkej forme s nízkou terapeutickou účinnosťou.

Bolestivé kŕče so stagnáciou žlče, chorobou žlčníka, dyskinézou žlčníka prispievajú k patologickému zvýšeniu hladiny bilirubínu v krvi a rozvoju žltačky.

Kŕče a bolesti hrubého čreva a konečníka, konečníka môžu tiež naznačovať nástup onkologických zmien v stenách čreva. Ak tieto príznaky ignorujete, použijete lieky proti bolesti a nedostatok diagnózy, vývoj nádoru sa môže dostať do štádia metastázovania alebo spôsobiť obštrukciu čreva, pri ktorej ani pohotovostná chirurgia nemusí vždy pomôcť zachrániť život pacienta.

Pin
Send
Share
Send
Send