Užitočné tipy

Výcvik na morčatách

Ste hrdým majiteľom morčaťa alebo plánujete stať sa ním? Potom by ste mali vedieť, že tieto roztomilé zvieratá sú nielen našuchorené a roztomilé, ale tiež trénované.

Morčatá môžu byť trénované správnym prístupom - povieme vám, čo môžete naučiť aj svojho domáceho maznáčika ako prepraviť morča v zime a niečo iné.

Tréningové ošípané nie sú veľmi závislé na plemene zvieraťa a jeho druhoch, odborníci však identifikujú niektoré ošípané ako vyškolené. Všeobecne platí, že všetky sú prístupné k tréningu, takže ak je vaša zviera iným druhom, neodrádzajte sa a začnite s tréningom!

Druhy morčiat

Existuje viac ako dve tucty morčiat - od klasických "soketov", ako ich chovatelia nazývajú, až po luxusné peruánske, anglické, alpaky a dlhovlasé dlhé vlasy. Najoriginálnejší vzhľad možno nazvať napríklad kučeravé texty alebo ošípané šeltie - ich dlhé vlasy vyzerajú akoby česané dozadu. Himalájske ošípané sú veľmi zaujímavé - vďaka svojej farbe sa nazývajú „siamské“, napríklad v siamských mačkách. O chudých ošípaných nemožno hovoriť: jedná sa o plemeno ošípaných, ktoré nemajú prakticky žiadne vlasy.

Čo potrebujete vedieť

Výcvik morčiat je založený na použití prirodzeného správania zvieraťa ako základu na výcvik. Akcii, ktorú zviera vykonáva, predchádza zvukový signál (verbálny príkaz, kliknutie, pískanie) a posilnený povzbudením. Správanie a reakcie jednotlivých príušníc sú individuálne, takže pred tréningom by ste mali študovať povahu domáceho maznáčika a lepšie sa s ním zoznámiť. Dajte mu príležitosť zvyknúť si na majiteľa a ruky. Preukážte dobré úmysly s pokojným správaním a pravidelným občerstvením. Optimálny čas na zoznámenie je 2 až 3 týždne od dátumu nákupu zvieraťa. Potom môžete začať s tréningom.

Školenie sa vykonáva v súlade s nasledujúcimi podmienkami:

 • Koordinácia s harmonogramom kŕmenia. Domáce zviera je ochotnejšie pracovať na liečbu, keď má hlad.
 • Pokojná atmosféra. Cvičenia budú úspešnejšie pri absencii vonkajších podnetov - ľudí, zvierat, televízie.
 • Zviera je na tvrdom povrchu - tak sa cíti sebaisto a je menej rozptyľované.
 • Dĺžka hodiny nie je dlhšia ako 10 minút.

Ako príkaz použite slovo, píšťalku alebo klikač. V priebehu času si prasa zvykne spájať zvuk s určitou činnosťou.

Počas výcviku by domáce zviera a majiteľ mali byť v dobrom stave a nemali by vykazovať známky únavy alebo podráždenia. Zlá nálada skomplikuje úlohu pre obe strany a nebude viesť k pozitívnym výsledkom.

domestikácie

Prasiatko si neprenášajte vždy do ruky okamžite po zakúpení. Domáce zviera má čas zvyknúť si na nové prostredie a cudzincov. Ak je zviera veľmi nervózne, klietka sa zakryje priesvitným závojom. Týmto spôsobom sa vytvára ilúzia samoty a zviera sa uvoľňuje.

Po niekoľkých dňoch začnú zviera opatrne vyzdvihovať. Držte dostatočne pevne, ale nie príliš, inak bude ošípané poranené. Druhá ruka sa používa na podporu domáceho zvieraťa zdola. Pomáha to zvieraťu cítiť sa stabilne a bezpečne.

S prasaťom musíte často hovoriť, vyslovovať jej meno. Použite mäkký a priateľský tón. Z času na čas je pre domáce zviera ponúkané dobroty. To všetko vytvára pozitívny obraz majiteľa v hlave zvieraťa. Pochopí, že táto osoba nie je nebezpečná. Skrotenie trvá podľa povahy zvieraťa od 2 týždňov.

výcvik

Tréning morčiat sa začína potom, ako si domáce zviera zvykne na majiteľa, a začne mu veriť. Najprv učia jednoduché tímy, ktoré prechádzajú na zložité.

Jednou z prvých lekcií je zákaz poškodenia predmetov a nábytku. Ak je domáce zviera mimo obvyklej klietky, prirodzene sa nakreslí, aby skontrolovalo všetko a vyskúšalo zub. Ak zviera prejaví zvýšený záujem o drôty alebo rovnaký predmet, na tieto veci sa aplikuje sprej alebo gél s horkou chuťou. Takéto výrobky sa predávajú v lekárňach a sú bezpečné pre zvieratá.

Okrem toho by sa stále majúce byť stále v dohľade bežecké ošípané. Môže to nielen poškodiť, ale aj náhodne spôsobiť zranenie. Klietka s domácim zvieraťom je umiestnená mimo záclon a iných predmetov, na ktoré sa zviera voľne dostane. Zámok klietky musí byť spoľahlivý a odolný.

WC tréning

Udržiavanie mumpsu doma vyžaduje častú výmenu podstielky. Tento postup je zjednodušený, ak je zviera zvyknuté zmierniť potrebu podložky, ktorá sa ľahšie umýva ako podnos v klietke.

Školenie sa uskutočňuje podľa nasledujúceho algoritmu:

 • Podnos sa umiestni do klietky v oblasti, kde zviera chodí na toaletu.
 • Do podnosu vložte trochu výplne, zašpinené piliny a výkaly ošípaných, aby mohla cítiť účel nového predmetu.
 • Zaobchádzajte so zvieraťom, ak uľavilo od potreby správneho miesta. Môže mu to chvíľu trvať.

Je potrebné pripomenúť, že niektoré ošípané nepotrebujú podnos. V takýchto prípadoch školenie nepomôže. Všetko záleží na povahe a preferenciách domáceho maznáčika. V extrémnom prípade skúste nainštalovať ďalšie zásobníky do iných rohov bunky. Ak zviera používa podnos ako dom - ťahá seno a spí vo vnútri, musíte si kúpiť obyčajný dom alebo zmeniť existujúci dom na priestrannejší.

Bývanie s pitím

Mnoho ošípaných samo o sebe chápe princíp činnosti namontovanej misky na pitie, na to nepotrebujú špeciálne školenie. Akonáhle sa dotknú lopty, vyjde vlhkosť a olízajú ju. Tento pohyb opäť aktivuje nápoja. Niektorí domáci miláčikovia sa však boja dotknúť neznámeho predmetu. V takýchto prípadoch bude potrebná pomoc majiteľa. Musíte sa dotknúť lopty sami a nechať vodu vytiecť. Potom zviera priblížte, aby ucítil vlhkosť a ochutnal ju.

Ak príušnice nejaký čas nepijú, pravdepodobne má dostatok vlhkosti získanej z sukulentného krmiva zahrnutého v jeho strave. Pije, keď chce.

Školiace tímy

Začnú trénovať morča potom, ako si domáce zviera zvykne na majiteľa, a začne mu veriť. V podmienkach napätia a stresu neprinesie školenie výsledky. Tímy vydávajú pokojný hlas, aj keď domáce zviera dlho nerozumie alebo tvrdohlavo.

Výcvik sa uskutočňuje na pevnom povrchu. Zvieratám je ukázané ošetrenie a zdvihnutý nad hlavu tak, aby zviera muselo stáť na zadných nohách. V takom prípade sa príkaz vyslovuje: „stand“ (alebo použite slová „up“, „serve“). Akonáhle sa zviera narovnalo, dali mu pochúťku a chválu.

Ošípané sú vysadené v blízkosti, je im vystavené liečivo a vyslovuje sa ich meno (alebo príkaz „mne“). Môže byť sprevádzaný pohybom ruky - potľapkávajúc chodidlo, ako je to v prípade psov. Keď zviera utečie, určite sa s ním bude liečiť. Vzdialenosť medzi majiteľom a zvieraťom sa postupne zvyšuje na niekoľko metrov.

Za účelom vykonania tohto príkazu sa pamlsky držia tesne nad hlavou ošípaných, potom pomaly robia kruhový pohyb tak, že sa zviera po ruke otočí okolo svojej osi. Ak je cvičenie pre zviera ťažké, odporúča sa čiastočné vykonanie - napríklad pri otočení o 90 stupňov, potom o 180 stupňov atď.

Majiteľ zviera liečivo alebo malý seno medzi perami a potom sa prikláňa k príušniciam. Cíti jedlo a siaha po ňom. V priebehu času bude zviera robiť tento pohyb reflexívne, aj keď majiteľ nemá žiadne dobroty.

Trik sa učí oboma rukami. Jeden drží liečivo pred domácim miláčikom, mierne nad hlavou, druhý je umiestnený dlaní hore pred očami zvieraťa. Majiteľ hovorí: „dajte labku“ a ukazuje ošetrenie tak, aby ho ošípané mohlo vziať iba zdvihnutím na zadné nohy. V takom prípade položí predok na dlaň, ktorá je umiestnená priamo pred ňou a bráni jej v prijímaní potravy.

Skok cez prsteň

Krúžok je umiestnený pred tvárou zvieraťa. Na druhej strane je to liečivo. Ošípané musia prejsť obručou, aby dostali jedlo. Ako tím použite slová „v kruhu“. Opatrne zatlačte zviera, ak sa bojí vykonať trik. Na to potrebujete pomoc druhej osoby.

Krúžok je veľký, má priemer najmenej 15 cm. Najprv ho udržujte nízko, aby sa dotkol podlahy. Postupom času sa zdvíhajú, ale nie sú vyššie ako tri cm. Môžete použiť zakúpené alebo vyrobené doma - z drôtu alebo hrubej lepenky. Okraje výrobku by mali byť hladké.

Užitočné tipy

Vyškolené morčatá si zapamätajú veľa trikov. Stačí, keď majiteľ preukáže svoju fantáziu a naučí domáceho maznáčika skákať cez prekážky, prinášať ceruzky a iné predmety a bežať na príkaz na svoje miesto. Je dôležité trpezlivo trénovať a neskúsiť príušnice kvôli pomalému pokroku. Zviera nesmie mať náladu ani nepáči intenzívnu činnosť, na ktorú ho majiteľ tlačí. Nie je potrebné nervózne sa rozpadať na zvieratách, toto zhorší tréningový proces.

Stojí za zmienku, že každé domáce zviera má individuálnu úroveň schopností. Niektorým trvá niekoľko týždňov, než si zapamätajú jednoduchý trik, iné trvať len niekoľko dní.

Pri praktizovaní trikov sa používajú dobroty, ktoré sa domácemu miláčikovi zvyčajne neponúkajú, aby sa neznížila jeho motivácia. Postupom času ho začnú liečiť jedným kúskom jedla pre každých pár tímov. Kusy sa používajú v malom množstve, aby sa zviera rýchlo nenasytilo a nestratilo o triedy záujem.

Je lepšie naučiť sa jeden trik naraz. Množstvo nových informácií bude domáceho maznáčika zmiasť. Prechádzku je potrebné opakovať najmenej raz, aby zviera nezískalo získané reflexy.

Používanie hlasových povelov vyzerá pôsobivo, ale ošípané sa nestarajú o to, aké signály dostávajú. Je prijateľné použiť píšťalku, kliknutie na prsty alebo akýkoľvek iný zvuk alebo gesto. Hlavná vec je, že je jedinečná a neopakuje sa vo viacerých cvičeniach.

Morčatá sú dôvtipné zvieratá. Okrem zábavnej stránky v tréningu je tu tiež užitočná stránka: vyškolený maznáčik robí veľa pohybov, takže nemusí čeliť obezite. Nepretržité školenie stimuluje mozgovú aktivitu. Okrem toho môžete svojho domáceho maznáčika naučiť také praktické zručnosti, ako je používanie zásobníka a beh na volanie. V každodennom živote budú tieto zručnosti prínosom pre majiteľa aj ošípané.

Poďte na hovor

Zistili sme, že môžete trénovať morčatá. Ale ako ju naučiť, aby k vám zavolala? V tomto prípade sa všetko robí rovnakým spôsobom ako s mnohými inými domácimi miláčikmi. Ako motivátor sa používajú dobroty. V tomto procese, často nazývanom meno zvieraťa, označte ho menom.

 1. Pred vykonaním príkazov hlodavec vyberte z klietky a umiestnite ho vo vzdialenosti asi 1 m od vás. Dajte zvieraťu liečiť a volajte ho menom.
 2. Hlodavec bude cítiť dobroty. Bude to ďalší stimul, ktorý vás čaká. Keď zviera dokončí príkaz, dajte liečbu za odmenu. Tento príkaz opakujte raz denne a častejšie. V priebehu času k vám samo zviera počas hovoru príde.

Aby sme pochopili, ako trénovať morčatá, povieme vám, ako trénovať tím Serve. Tento trik je možné naučiť hlodavcom pomocou liečiva. Ako na to? Liečbu udržiavajte nad hlavou zvieraťa tak, aby pre ňu musela siahať. Potom povedzte príkaz „Serve“. Hneď ako je ošípaná na zadných nohách, okamžite ju ošetrite.

Opakujúce sa cvičenia sú denne, raz denne. Po chvíli bude morské prasiatko na príkaz stáť na zadných končatinách aj bez liečenia.

Kruhová zákruta

Naďalej hovoríme o tom, ako trénovať morčatá doma, opíšeme metodiku výcviku zvieraťa v kruhovej zákrute. Túto zručnosť možno vyučovať v bunke aj na otvorenom priestranstve.

 1. Spočiatku si dajte liečiť, nechajte zviera priblížiť sa k vám.
 2. Keď sa prasa objaví pred vami, nakreslite rukou, v ktorej je liečivo kruh, súčasne vyslovte príkaz „U-Turn“.
 3. Hlodavec by mal opakovať kruhový pohyb. Výcvik sa uskutočňuje každý deň, až kým zviera nezačne vykonávať povel v smere „U“ bez ďalšej stimulácie liečením.

Loptička

Už sme prišli na to, ako vycvičiť morča, naučiť ho jednoduché triky. Teraz je čas prejsť na ďalší krok. Teraz vám povieme, ako naučiť ošípané hodiť loptu. Najprv sa musíte trochu pripraviť. Potrebujete nájsť nie príliš ťažkú ​​ani príliš veľkú loptu. Napríklad to môže byť tenis. S takouto guľkou sa morča dokáže vyrovnať bez problémov. Okrem toho sa vyžaduje ploché a dlhé ošetrenie. Na tieto účely je vhodný prúžok mrkvy.

Takže teraz ideme priamo na tréning. Položte pruh mrkvy na podlahu a potom na ňu položte guľu. Potom povzbudzujte hlodavce, aby guľu vytlačil, aby sa dostala k liečbe. Súčasne povedzte príkaz „Push Ball“. Tieto kroky pravidelne opakujte. V priebehu času bude možné liečebný proces z procesu učenia odstrániť. Hlodavec bude môcť hodiť loptu bez nej.

Tím „V ringu“

Teraz budeme hovoriť o tom, ako naučiť svojho domáceho maznáčika, ako preskočiť prsteň. Najprv však potrebujete prsteň. Môžete si kúpiť hotový. Jeho priemer by mal byť asi dvadsať centimetrov. Tento prvok môžete vyrobiť aj z drôtu. Uistite sa, že neexistujú žiadne ostré hrany, zárezy. Inak môže zviera počas zoskoku chytiť a neúmyselne poškodiť nohu.

Pri výučbe hlodavcov takého tímu postupujte podľa tohto plánu:

 1. Najprv umiestnite krúžok tak, aby sa dotkol podlahy.
 2. Ošetrujte na jednej strane krúžku. Môžete požiadať niekoho, aby držal prsteň.
 3. Potom zavolajte morča menom a urobte to tak, aby za prsteňom bolo niečo chutné. Potom zadajte príkaz „V kruhu“. Ak samotné zviera nemyslí na potrebu skočiť do kruhu, opatrne ho zatlačte. Po chvíli bude morča dostatočne motivovaná a skočí sama na seba, aby sa liečila.
 4. Keď zviera vykoná určený príkaz, dajte mu liečiť. Trik opakujte každý deň, až kým ho morské prasiatko nevykoná bez stimulu ako liečenia.

Školenie praktikantov

Nasledujúci príkaz bude veľmi užitočný, pretože mnohí zvyknú svojich miláčikov na toalety. Ako v tomto prípade trénovať morča? Ako môže vysvetliť, že musí ísť do zásobníka? Najskôr ju nainštalujte do rohu klietky. Do zásobníka vložte nejaké seno a pár hrachu. Akonáhle uvidíte, že domáce zviera ide na záchod v podnose, okamžite ho pochválte a dajte mu pochúťku. Časom pochopí, ako používať tento prvok bunky a bez dobrôt.

Pig Care

V starostlivosti sú všetky ošípané takmer rovnaké - potrebujú pravidelne vymieňať palety za piliny alebo iné plnivá, chutné krmivá a vyčesávať. Čím dlhšie sú vlasy ošípaných, tým ťažšie je starostlivosť: musíte vyčesať, umyť a strihať. Obzvlášť dlhosrsté alebo výstavné ošípané si vyžadujú profesionálnu starostlivosť: sú umyté kondicionérom, starostlivo vyčesané a orezané. Bravčový luxus!

Hovoríme dôvere zvierat

Začíname teda v zábavnej časti: začíname sa učiť, ako trénovať morčatá doma , Najprv musíte zvýšiť dôveru zvieraťa, aby sa vás nebál. Ošípané budú teda ochotnejšie a rýchlejšie sa učia.

Ak je s vami chlpatý priateľ už dlhý čas, potom je na vás už zvyknutý, ale ak ste práve dostali domáceho maznáčika, budete ho musieť nejaký čas skrotiť. Najpríjemnejšie sú klasické morčatá, ale v skutočnosti všetky plemená pomerne ľahko komunikujú a s radosťou komunikujú s majiteľmi.

Ako správne zvyknúť ošípané na seba: musíte dať zvieraťu trochu času na prispôsobenie a potom ho začať vyzdvihovať. 1 až 2 dni bude stačiť na odpočinok na novom mieste. Vezmite zviera do rúk s istotou, ale nestláčajte ho príliš tvrdo, inak to začne vypuknúť a môže spadnúť. Ošípané nie sú mačky, nemôžu padnúť na štyri končatiny a pády pre ne sú zranené, takže buďte opatrní. Postupne zvyšujte čas kontaktu s morčatami a čoskoro začne s radosťou sedieť v náručí a prestať sa báť.

Pomenujte školenie

Ošípané môžu reagovať na meno. Ak chcete, aby zviera reagovalo na svoju prezývku, urobte to takto: dajte jedlo na určité miesto v určitý čas a súčasne zavolajte prasa menom. Prichádza k zápachu jedla a postupne si zvykne na zvuk jej prezývky. Výsledok si môžete užiť len za pár dní: aj keď nie je k dispozícii žiadne jedlo, ošípaná sa reflexne presunie k obvyklému zvuku. Этот трюк работает не только с именем, но и со свистом, щелчками и другими звуками – попробуйте!

Свинские трюки

Миф о том, что свинки умеют только пищать, жевать и спать – действительно миф. Свинки весьма талантливы, особенно когда доверяют дрессировщику – они умеют исполнять трюки не хуже других!

Этот трюк требует многократных повторений: возьмите кусочек чего-нибудь вкусненького и сделайте круговое движение рукой. Ošípaná siahne po liečbe a zopakuje obrat po ruke - možno nie prvýkrát, takže buďte pripravení! Sprevádzajte pohyb pomocou hlasového príkazu „kruh“ alebo „zákruta“, aby ošípané zvykli na zvuk slova. Postupne sa vyvíja kondicionovaný reflex a príušnice sa otáčajú už bez občerstvenia. Reflex však nie je večný a môže ustupovať: príležitostne zosilnite výsledok opakovaným tréningom a v počiatočných fázach nezabudnite na liečbu, inak nič nebude fungovať.

Jeden z najznámejších trikov, ktorého autor sa považuje za samotného Durova. Na naučenie ošípaných „bozkávať“, to znamená siahať po tvojich perách, musíš urobiť nasledovné: stačí stlačiť kúsok potravy medzi tvoje pery. Môže to byť špeciálna pochúťka, ktorú vaše zviera miluje: siahne po ňom najskôr po jedle a potom len po reflexe. Aj bez jedla zvedavá ošípaná bude pokračovať v známom pohybe a tréneri ju nazývajú „bozk“.

Jeden z najťažších tímov pre ošípané, pretože je ťažké vyvolať pohyb labky - ich prasiatka sa používajú hlavne na chôdzu. Musíte položiť prasa na pohovku, posadiť sa na zem a natiahnuť ruku pre prasa dlaňou nahor. Na druhú stranu si trochu oddýchnite. Ukazuje sa, že na to, aby sa prasiatko dostalo k chutnému, musí do ruky vtlačiť labku. Akonáhle zviera urobí drahocenný krok - povedzte „dajte labku“ alebo len „labku“ a, samozrejme, neušetrite dobroty! Tréning tohto triku môže trvať dva týždne až mesiac - záleží to na tom, aké inteligentné a dôveryhodné je vaše prasa.

Loptička

Zaujímavý trik, ktorého základ je doslova položený v ošípaných. Príušnice často používajú pohyb hlavy na odstránenie akýchkoľvek prekážok. Pred tréningom nekŕmite prasa asi 10 hodín - bude mať čas na hlad, ale nebude príliš hladný. Potom dajte ošípané do voliéry, dajte pred ňu guľu a pod guľku sa správajte. Môže to byť púpava alebo petržlen. Môžete ukázať ošípanej, že pod loptou je jedlo. Zviera bude buď hádať, aby si loptu odstránilo hlavou, alebo to urobí náhodou a potom bude jesť jedlo. Opakovaním takéhoto tréningového triku čas od času naučíte prasa hľadať niečo pod jedlom pod jedlom, a potom ho v nádeji osvieženia tlačí.

Skočiť do kruhu

Pomerne jednoduchý trik, ale vyžaduje čas: prsteň s priemerom 15 - 25 cm a položte ho tak, aby sa dotkol podlahy. Ošípané s návnadou na zadnej strane prsteňa s určitým vkusom - určite prekročí okraj prsteňa. Krúžok mierne nadvihnite tak, aby ošípané cez neho preskočili. Maximálna výška prsteňa je tri centimetre, nad ošípanou jednoducho „nevyletie“. Ak ošípané stále nedokážu zistiť, čo je potrebné urobiť - jednoducho ho jemne zatlačte v smere krúžku, skôr alebo neskôr uhádne, čo od neho chcete.

Ako prepraviť morča v zime

niesť Morčatá nie sú také jednoduché: v prípade plachých prasiatok je cestovanie vždy veľa stresu. Uistite sa, že sa nosič zahreje: položte šatku alebo deku, pridajte veľké množstvo sena. Je dôležité, aby nosenie bolo dostatočne priestranné, najmä pri dlhých cestách. Nezabudnite na jedlo - ošípané nemôžu hladovať, takže sa zásobujte dobroty. Aj keď vonku je zima, neumiestňujte nosič do blízkosti vykurovacích zariadení! Lepšie stačí hodiť viac sena cez prasa a zabaliť ho do šálu.

Prasiatka sú celkom ochotné naučiť sa rôzne triky a vo všeobecnosti dokážu robiť veľa vecí, stačí si s nimi trochu vyjsť. Neprepínajte príušnice: na tréning stačí 10 - 15 minút denne. Trochu trpezlivosti a váš chlpatý priateľ vás poteší jeho úspechom!