Užitočné tipy

Bezlepková strava: ako schudnúť, žiadnym spôsobom - odmietanie

Pin
Send
Share
Send
Send


Celé zrná sú súčasťou zdravej a vyváženej stravy, ale vďaka veľkému humbuku o bezlepkovej diéte mnohí ľudia veria, že výrobky označené „bezgluténové“ im môžu pomôcť prísť o pár kilogramov navyše. Funguje však bezlepková diéta naozaj? Pozrime sa na fakty a uvidíme, či stojí za to investovať veľa peňazí a času do tejto novej formy stravovania.

Čo je lepok a kde to je?

pravda: iba asi 1% ľudí v rozvinutých krajinách potrebuje bezlepkovú diétu kvôli skutočnosti, že trpia autoimunitným ochorením nazývaným celiakia (pozri celiakiu bezlepkovú diétu). Väčšina ľudí sa nemusí obávať o lepok (lepok) a mali by ste sa držať jesť pšenicu, raž, ovos a iné obilniny a potraviny na základe nich, pretože sú súčasťou vyváženej stravy.

Trh s bezlepkovými potravinami prechádza bezprecedentným rastom (tržby iba v Spojených štátoch boli 4,2 miliardy dolárov) a mnohé správy ukazujú, že zdraví ľudia míňajú ťažko zarobené peniaze na bezlepkové potraviny, ktoré pravdepodobne nepotrebujú.

Glutén (glutén) je komplexný proteín nachádzajúci sa v pšenici, jačmeni, raži a ďalších obilninách, ktoré sú bežným zdrojom bielkovín, základu a plniva v mnohých rastlinných výrobkoch. Lepok nájdete v mnohých potravinách, liekoch a veciach domácnosti - nielen chleba a sušienok. Lepok môžu obsahovať aj iné potraviny, ako sú obilniny, sójová omáčka, srvátkové výrobky, alkoholické nápoje, ako je pivo, a dokonca aj kozmetika, ako sú balzamy na pery.

Viac informácií o gluténe nájdete na tejto stránke - Gluten: čo to je a prečo je škodlivý.

Kto má bezlepkovú diétu

Niektorí ľudia, asi 1 zo 100, trpia autoimunitnou poruchou nazývanou celiakia, pri ktorej tenké črevo nedokáže správne stráviť lepok, čo spôsobuje vážne reakcie v tráviacom trakte. Ak nemáte celiakiu alebo ste alergický na glutén, používanie bezlepkovej stravy neprinesie vášmu telu žiadne ďalšie výhody.

Ľudia, ktorí po konzumácii potravín obsahujúcich lepok pociťujú nadúvanie, kŕče, bolesti hlavy alebo iné nepríjemné pocity, môžu mať na lepok neceliatickú citlivosť. Mnoho z týchto ľudí a tí, ktorí sú alergickí na lepok, radšej úplne vylúčia výrobky obsahujúce lepok z ich menu.

Pokiaľ ide o ľudí, ktorí netrpia takýmito problémami, používanie bezlepkových potravín nemá pozitívny vplyv na ich zdravie. Okrem toho môžu byť tieto nové výrobky pre telo ešte menej prospešné. V kanadskej štúdii sa porovnalo náklady 56 tradičných potravín, ktoré odhalili, že v priemere boli bezgluténové potraviny o 242% drahšie ako bežné podobné potraviny obsahujúce glutén.

Lepkové výrobky vedú k nárastu hmotnosti

Glutén neškodí zdraviu drvivej väčšiny ľudí a jeho používanie nevedie k nadmernému prírastku na váhe a obezite. Vzhľadom na skutočnosť, že na modernom trhu sa čoraz viac objavujú bezlepkové verzie výrobkov, mnohí si myslia, že sú najlepšou alternatívou, ale toto je bežná mylná predstava.

Lepok sa nachádza v mnohých celozrnných potravinách, ktoré obsahujú veľa vitamínov, minerálov a vlákniny a sú životne dôležité pre zdravie ľudí. Ľudia, ktorí konzumujú tri dávky celých zŕn denne, majú o 30% nižšie riziko vzniku cukrovky typu 2 v porovnaní s tými, ktorí nekonzumujú celé zrná.

Správna kombinácia zdravých uhľohydrátov nachádzajúcich sa v celých zrnách je najlepším spôsobom kontroly hladiny cukru v krvi a zabránenia vzniku cukrovky. Navyše pomáhajú udržiavať pocit plnosti po dlhú dobu, čo pomáha predchádzať prejedaniu. Celé zrná tiež obsahujú mnoho fytochemikálií, ktoré prirodzene pomáhajú bojovať proti mnohým chorobám. Bez týchto produktov je riziko vzniku rakoviny, cievnych a srdcových chorôb a mnohých ďalších ochorení významne zvýšené.

Preto, ak vylučujete lepok zo svojej stravy bez skutočného dôvodu, zbavujete svoje telo výhod, ktoré prinesú celé zrná.

Či už teda potrebujete jedlo bez lepku alebo nie

Bezlepkové potraviny nie sú prospešné pre vaše telo, pokiaľ netrpíte celiakiou a neznášanlivosťou lepku. Nenechajte sa zmiasť - nápis: „Bezgluténový“ automaticky neznamená, že ide o nízkokalorický produkt. V skutočnosti sú bezgluténové potraviny nielen drahšie, ale aj viac kalorické a obsahujú viac cukru, pretože výrobcovia sa snažia vylepšiť svoju chuť a štruktúru.

Okrem toho majú tendenciu obsahovať menej vlákniny ako podobné prírodné potraviny. Bezlepková strava založená na potravinách, z ktorých bol glutén umelo eliminovaný, obsahuje menej základných živín, ako sú vitamíny B, vápnik, železo, zinok a horčík. Nezamieňajte si tiež „bezgluténový“ s „nízkym obsahom uhľohydrátov“, pretože niektoré bezlepkové cestoviny skutočne obsahujú viac uhľohydrátov ako bežné cestoviny.

Bezlepková strava: potraviny, ktoré NIE JE možné jesť:

 • Biely chlieb
 • Krupicová kaša
 • Múčne výrobky
 • Mäso, hydina, obaľované ryby (pozri odsek „biely chlieb“)
 • majonéza
 • Ovsené vločky (bohužiaľ ...)
 • Párky a údené mäso
 • Väčšina sladkostí
 • cestoviny
 • Čipy, instantné polievky
 • Jačmeň (slad sa vzťahuje na túto položku, pivo tiež nie je povolené, prepáčte)

Ako prestať báť a začať jesť

Odmietnutie bezlepkových potravín tiež znamená vzdanie sa rýchlych uhľohydrátov, ktoré sú často príčinou nárastu hmotnosti. Okrem toho sa verí, že bezgluténová strava je užitočná nielen pre postavu, ale aj pre zdravie všeobecne. Po prvé, lepok bráni normálnemu fungovaniu čriev - po 2 až 3 dňoch stravy si všimnete, že trávenie funguje.

Po druhé, niektorí lekári sa domnievajú, že lepok môže zhoršiť chronické choroby - akékoľvek, ktoré sú v tele. Po tretie, neprítomnosť tohto proteínu má často priaznivý účinok na pokožku - možno sa tým vyriešia aj problémy s akné!

Pri bezlepkovej diéte môžete jesť všetko z povoleného zoznamu, najmä sa opierať o zeleninu a mliečne výrobky.

Chudnutie je spojené s vyváženou výživou - s alebo bez lepku

Kto schudol pri bezlepkovej diéte? V skutočnosti, keď sa snažíte schudnúť, kľúčom k úspechu v tejto veci je správna strava pre každý deň, ktorá zahŕňa používanie ekologických výrobkov bez pesticídov a mäsa bez hormónov a antibiotík. Ak potrebujete bezlepkovú diétu s cieľom určiť najlepší výživový plán, ktorý bude vyhovovať vášmu životnému štýlu, musíte sa poradiť s lekárom alebo odborníkom na výživu, ale všeobecne musíte jesť viac ekologického ovocia, zeleniny, chudého mäsa a bezlepkových obilnín, ako napr. ako je hnedá ryža, pohánka alebo quinoa. Majte tiež na pamäti, že niektoré výrobky neobsahujúce lepok sa môžu spracovávať v továrňach, ktoré tiež spracovávajú výrobky obsahujúce lepok, čo vedie ku krížovej kontaminácii.

Aby som to zhrnul

Ak chcete schudnúť, nemali by ste z každodennej stravy odstraňovať všetky výrobky obsahujúce lepok. Ušetrite peniaze a zamerajte sa na nižší príjem kalórií diverzifikáciou vašej stravy pomocou organických potravín. Bezlepková diéta na chudnutie môže v skutočnosti viesť k chudnutiu v prípade, že vaše hlavné autoimunitné ochorenie vedie k hormonálnej nerovnováhe a eliminácia gluténu túto nerovnováhu eliminuje (napríklad v prípade autoimunitnej tyroiditídy).

Bezlepkový celozrnný chlieb

Jedným slovom, na dodržanie bezlepkovej diéty na chudnutie nie je potrebné zvláštne úsilie, ale výsledok uvidíte pomerne rýchlo - 4 - 5 kg za 2 týždne.

Výrobky z bieleho zoznamu môžete kombinovať tak, ako sa vám páči, hlavnou vecou nie je oklamať sa a zabúdať na rožky, sladkosti a hranolky - a to je princíp nielen bezlepkovej výživy, ale aj zdravého životného štýlu!

Ako pripraviť bezlepkovú diétu

Krása a výhoda bezlepkovej stravy je, že ju nemusíte deliť cez deň, jesť iba tri plátky grapefruitu na raňajky, kuracie prsia a päť šalátov na obed. Ak však chcete schudnúť, budete sa musieť riadiť primeraným rámcom.

Po prvé, povolené orechy sú mastné a vysoko kalorické výrobky, preto ich prítomnosť na zozname neznamená, že môžete nekontrolovateľne hlodať orechy celý deň. Malá hrsť denne je všetko, čo si môžete dovoliť.

Po druhé, vaša strava by mala mať harmonickú kombináciu proteínov, tukov a uhľohydrátov. Skutočnosť, že už nemáte ovsené vločky alebo cestoviny, nie je dôvod odmietnuť zdravé pomalé uhľohydráty - musíte jesť pohánky alebo varené zemiaky.

Po tretie, pozor na povolené fazule. Napríklad fazuľa jete nie viac ako raz týždenne, pretože tento produkt sa dá ťažko nazvať diétou.

A nakoniec najdôležitejšia vec - oprieť sa o zeleninu! Koniec koncov, stále obsahujú vlákninu, ktorá čistí telo, čo znamená, že pri bezlepkovej diéte schudnete rýchlejšie.

Je prospešná bezlepková strava?

Celiakia je už dlho bežným problémom u ľudí, ktorých telá nedokážu spracovať produkty obsahujúce lepok. Táto látka spôsobuje vážne črevné problémy a jediným riešením je prestať používať lepok. V najlepších a najprijateľnejších variantoch - je možné niektoré výrobky nahradiť inými.

p, blokuj citáciu 2,0,0,0,0 ->

Už je známe, že jedinou liečbou tejto choroby je vylúčenie obilných produktov vyrobených z pšenice, raže a jačmeňa zo stravy. Niektorí skeptici zároveň naznačujú, že ich výrobcovia vyvolali popularizáciu bezlepkovej stravy, ako aj spôsob nahradenia niektorých výrobkov alternatívnymi. Hovoríme samozrejme o výžive zdravých ľudí.

p, blokuj citáciu 3,0,0,0,0,0 ->

p, blokuj citáciu 4,0,0,0,0,0 ->

Pre pacientov s celiakiou alebo trpiacich neznášanlivosťou lepku z iného dôvodu - neexistuje iný spôsob, iba ako strava bez lepku.

Len sa vzdaj lepku. Pravidelne sa však vyjadroval názor, že lepok je škodlivý nielen pre pacientov, ale aj pre väčšinu spoločnosti - je to dosť podozrivé.

p, blokuj citáciu 6.0,1,0,0 ->

Existuje taký spôsob, ako sa vyhnúť použitiu lepku, skutočne obsahovať nejaký druh racionálneho zrna? Potrebuje telo podobný produkt? Zbavilo by sa lepku zdravých ľudí? Je možné schudnúť pri takomto výživovom pláne alebo je lepšie zaviesť potraviny, ktoré pomáhajú schudnúť v strave?

p, blokuj citáciu 7,0,0,0,0 ->

Výhody bezlepkovej stravy

Tu sú najdôležitejšie výhody bezlepkovej výživy:

p, blokuj citáciu 8,0,0,0,0 ->

 1. neurológia
  Jediným spôsobom, ako zlepšiť zameranie a jasnosť myslenia, je odstrániť lepok z potravín. Podľa rôznych štúdií sa dokázalo, že ľudia, ktorí jedia príliš veľa potravín obsahujúcich lepok, trpia bolesťami hlavy, rozmazaným myslením a depresiou.
 2. trávenie
  Ak trpíte zažívacími problémami, mali by ste si určite vybrať bezlepkové jedlá. U ľudí s celiakiou spôsobuje lepok podráždenie a bolesť v črevách. Lekári naznačujú, že odstránenie tohto prvku z potravy zníži hnačky, poruchy trávenia, nadúvanie, kŕče v bruchu a zápchu.
 3. Energetická úroveň
  Ak ste na lepok trochu citliví, je prirodzené, že nebudete schopní absorbovať minerály a vitamíny, ktoré jedlo obsahuje. Aj mierny pocit hladu môže viesť k poklesu hladiny energie a budete sa cítiť unavení. Mnoho ľudí s alergiou na glutén tvrdí, že pociťujú celkovú únavu alebo slabosť. Preto by ste sa mali pokúsiť eliminovať bielkovinové cereálie z potravy, aby sa zvýšila energetická úroveň tela.

p, blokuj citáciu 9,0,0,0,0 ->

Bezlepková strava - Recenzie

Ekaterina Nekrasova, 34 rokov, mesto Tver

p, blokuj citáciu 10,0,0,0,0 ->

Ak chcete chudnúť dodržiavaním bezlepkovej diéty, musíte dodržiavať tieto základy nového výživového plánu. Tieto základy pracujú na chudnutí:

p, blokuj citáciu 11,0,0,0,0 ->

 1. Uistite sa, že kupujete výrobky bez lepku.
 2. Zistite, v ktorých potravinách nájdete lepok a ktoré chýbajú.
 3. Vždy noste so sebou občerstvenie, aby ste sa necítili hladní.
 4. Pokúste sa vyhnúť príjmu cukru.
 5. Dbajte na to, aby ste sa necítili hladní, aby nedošlo k oslabeniu výsledkov pri zmene stravovania.

Toto sú základy bezlepkovej stravy z mojej vlastnej skúsenosti. Nie som veľkým fanúšikom moderovania, pokiaľ ide o stravu, bolo mi však povedané, že bude potrebné sa jej držať a udržiavať trpezlivosť. A tieto slová pre mňa skutočne pôsobili zázraky. Úspešne som stratil 5 kg za pouhých 20 dní.

p, blokuj citáciu 12,0,0,0,0 ->

p, blokuj citáciu 13,1,0,0,0 ->

Bezlepkové výrobky

Táto látka sa nenachádza iba v múke a chlebe. Nachádza sa v mäse a káve, ako aj v čokoláde, mlieku a korení.

p, blokuj citáciu 14,0,0,0,0 ->

Bezlepkové sú:

p, blokuj citáciu 15,0,0,0,0 ->

 • všetka zelenina
 • všetko ovocie
 • akékoľvek surové mäso
 • mliečne výrobky: syr, jogurt (bežný, neochutený), smotana, kyslá smotana, mlieko, srvátka, kazeín a maslo (bez prídavných látok),
 • obilniny a múka: kukurica, ľanové semeno, hnedá ryža, pohánka, mandle, quinoa, ryža, sójová múka, droždie,
 • väčšina alkoholických nápojov, s výnimkou piva,
 • orechy,
 • všetky oleje a ocot
 • med
 • väčšina korenín
 • vanilka,
 • vajcia.

Pretože lepok používajú mnohí výrobcovia potravín ako doplnkovú látku, pre väčšinu ľudí je dosť problematické dodržiavať špecifickú bezlepkovú stravu. Okrem toho výrobky označené ako „bezgluténové“ obsahujú menej ako 20 mg gluténu a môžu ich konzumovať pacienti s celiakiou. Lekári, ktorí sa špecializujú na liečbu tohto ochorenia, veľmi často vyjadrujú názor, že lepok má na telo negatívny vplyv iba u chorého.

p, blokuj citáciu 16,0,0,0,0 ->

Bezlepková strava

p, blokuj citáciu 17,0,0,0,0,0 ->

p, blokuj citáciu 18,0,0,0,0 ->

p, blokovanie 19,0,0,0,0 ->

Potrebujú zdravé osoby bezlepkovú diétu?

Mnoho vedcov nesúhlasí s tvrdením o potrebe vylúčiť lepok zo stravy zdravých ľudí. Pozitívny účinok takýchto opatrení sa zatiaľ nepreukázal. V sieti nájdete samozrejme niekoľko recenzií ľudí, ktorí odmietli použiť lepok a okamžite sa cítili lepšie alebo stratili pár kíl. Výsledky štúdií sa však uskutočnili na zdravých ľuďoch a ukázali, že takéto tvrdenia sa v skutočnosti neodrážajú.

p, blockquote 21,0,0,0,0 ->

Zastavenie lepku nemá žiadne priaznivé účinky. Aj keď boli recenzie niektorých používateľov internetu pravdivé, celý obrázok v každom jednotlivom prípade nebol viditeľný. Existuje veľa dôvodov na chudnutie alebo iné zlepšenie bez toho, aby ste sa vzdali lepku. Faktom je, že telo zdravého človeka na lepok nereaguje - ani pozitívne ani negatívne. Jednoducho to strávi.

p, blokuj citáciu 22,0,0,0,0 ->

p, blokuj citáciu 23,0,0,0,0 ->

Pin
Send
Share
Send
Send