Užitočné tipy

Otvorená zlomenina

Pin
Send
Share
Send
Send


Tento článok napísal Jonas DeMuro, MD. DeMuro je certifikovaný pediatrický chirurg, špecialista na pohotovostnú chirurgiu z New Yorku. V roku 1996 ukončil štúdium na Lekárskej fakulte Univerzity Stony Brook.

Počet zdrojov použitých v tomto článku je 13. Ich zoznam nájdete v dolnej časti stránky.

Otvorená zlomenina sa objaví, keď ostré hrany zlomenej kosti preniknú cez pokožku a vyčnievajú z tela, alebo ak cudzí predmet spôsobí prenikajúcu ranu, ktorá ovplyvňuje kost. Tento typ zlomeniny vyžaduje okamžité opatrenia prvej pomoci, aby sa znížila pravdepodobnosť infekcie a zabezpečilo sa správne hojenie.

Klasifikácia lomu

Prvá pomoc, liečba a prognóza ochorenia na zotavenie a život závisia od lokalizácie poranenia, sprievodného poškodenia krvných ciev a nervových kmeňov, rozvoja komplikácií.

Podľa mechanizmu zranenia sú otvorené zlomeniny:

 • v čase poranenia sa vyskytujú primárne fragmenty otvorených kostí, ktoré vznikajú defektom kože,
 • sekundárne otvorené - k poraneniu ostrými hranami deformovanej kosti dôjde po zranení v dôsledku nesprávnej prepravy alebo poskytnutia prvej pomoci.

Podľa lomovej čiary:

 • priečny,
 • šikmý,
 • špirálová,
 • rozdrvené za vzniku malých alebo veľkých fragmentov kosti.

Podľa miesta zranenia sú otvorené zlomeniny:

 • lakeť,
 • rameno,
 • bedra,
 • peroneální,
 • holennej,
 • falanga.

Zlomeniny sú podľa závažnosti:

Závažnosť poranenia je určená veľkosťou poškodenej kosti, výskytom venózneho alebo arteriálneho krvácania, bolestivým šokom, tukovou embóliou, flegmonálnymi končatinami, sepsou.

Klinický obraz

Klinické prejavy otvorenej zlomeniny sú v podstate rovnaké ako pri uzatvorenom poranení. Hlavným rozdielom je poškodenie kože a tvorba rany, v ktorej sú viditeľné oblasti deformovanej kosti. V tomto prípade sú príznaky výraznejšie a diagnóza nie je pochýb, až kým sa nevykonajú inštrumentálne vyšetrovacie metódy. Otvorené poranenia sa zvyčajne vyskytujú s vytesňovaním kostných fragmentov, takže takéto zlomeniny si vyžadujú dlhodobú liečbu a rehabilitáciu.

Známky otvorenej zlomeniny:

 • silná bolesť v oblasti zranenia, ktorá sa pri pohybe zosilňuje,
 • ranu rôznych veľkostí, v spodnej časti ktorej sa nachádzajú fragmenty kosti,
 • opuch miesta zranenia,
 • venózne alebo arteriálne vonkajšie krvácanie,
 • deformita končatín a patologická pohyblivosť (pohyb na atypickom mieste),
 • pri pohybe alebo pocítení poškodenej kosti v mieste poranenia,
 • zhoršenie celkového stavu - zvýšený srdcový rytmus, zníženie krvného tlaku, blanšírovanie kože, psychomotorická nepokoj.

Zlomeniny, ktoré sú sprevádzané krvácaním, najmä z veľkých tepien, môžu viesť k hemoragickému šoku. Poškodenie veľkých kostí alebo viacnásobné zranenie zvyšuje riziko vzniku mastnej embólie srdcových ciev a pľúc. Poranenia kostí a kože často vedú k podráždeniu veľkého počtu nervových receptorov a spôsobujú výskyt bolestivého šoku. Rana tvorená kostnými fragmentmi je infikovaná tvorbou hlienových končatín a sepsou. Uvedené komplikácie zlomeniny môžu byť fatálne, ak sa lekárska starostlivosť poskytne neskoro.

Poskytovanie prvej pomoci

V prípade otvorenej zlomeniny je nevyhnutné zavolať záchranný tím, ktorý zabezpečí neodkladnú starostlivosť a prepraví postihnutého do jednotky úrazu alebo jednotky intenzívnej starostlivosti.

Ak nie je možné zavolať do tímu lekárov, je potrebné vykonať lekárske opatrenia nezávisle na príprave pacienta na hospitalizáciu v lekárskom zariadení. Pravidlá prvej pomoci pre otvorené zlomeniny by mali byť známe každému. Záleží od toho na zachovaní zdravia obete. Pomalosť a nečinnosť môžu stáť život chorého.

Prvá pomoc pri otvorenom zlomenine:

 1. Ak existuje riziko zranenia, obeť by mala byť odstránená zo scény.
 2. Ak dôjde k arteriálnemu krvácaniu, ktoré je charakterizované pulzujúcim krvným lúčom červenej farby, nad miestom poranenia sa použije škrtidlo. Používajte gumový lekársky turniket alebo improvizované prostriedky - lano, pás, kravatu, ktoré sa nanášajú na látku alebo odev. Opravte čas použitia turniketu.
 3. Ak dôjde k venóznemu krvácaniu, ktoré je sprevádzané pomalým krvným prúdom čerešňovej farby, stačí pod miesto poranenia použiť tlakovú bandáž.
 4. Okraje rany musia byť ošetrené antiseptickým roztokom - brilantná zelená, peroxid vodíka, jód. Rana sa prekryje sterilným gázovým obväzom.
 5. Nemôžete sa pokúsiť samostatne upraviť a prispôsobiť fragmenty kosti. Takéto účinky môžu viesť k zvýšenému krvácaniu a rozvoju bolestivého šoku.
 6. Obete dostávajú lieky proti bolesti v tabletách alebo sa podáva intramuskulárna injekcia - analgín, diklofenak, pentalgin. To zlepšuje celkový stav pacienta a zabraňuje vzniku traumatického šoku počas hospitalizácie v zdravotníckom zariadení.
 7. Na zranenú končatinu sa umiestni prepravná pneumatika. Používajú sa štandardné pneumatiky: vákuum, drôt Cramer, drevené Dietirichs. Pneumatiky sa aplikujú z neporušeného kožného integumentu, pričom sa berie do úvahy fixácia nadložného a podkladového kĺbu. Ak neexistujú štandardné zariadenia, používajú sa improvizované pneumatiky z rúr, lyžiarskych palíc, dosiek, hrubých kartónov, dáždnikov.
 8. Na odev sú nanesené štandardné alebo improvizované pneumatiky, ktoré sú pevne pripevnené k končatinám. Bavlnené alebo mäkké tkanivo sa umiestni pod výčnelok kosti. Na ošetrenie rán sa odreže odev.
 9. Na miesto poranenia je možné umiestniť ľadový obal. To znižuje stratu krvi a odstraňuje bolesť.
 10. Obeť v náchylnej polohe alebo na polsede je neodkladne prepravená do najbližšieho zdravotníckeho zariadenia.

Najbežnejšia otvorená zlomenina paže. Poranenia dolných končatín sa zaznamenávajú menej často. Správne poskytnutá lekárska starostlivosť znižuje riziko zdravotného postihnutia a smrti v prehospitálnom štádiu.

Diagnostika a taktika liečby

Diagnóza otvorených zlomenín zvyčajne nie je náročná. Deformácia končatiny a rany s fragmentmi kosti sa považujú za absolútne znaky zlomeniny. Na objasnenie diagnózy a stupňa poškodenia tkanív sú predpísané inštrumentálne vyšetrovacie metódy: rádiografia, počítačová alebo magnetická nukleárna tomografia. Röntgenové žiarenie detekuje kostné defekty, závažnosť poškodenia kostného tkaniva je podrobne opísaná na CT skenovaní. Magnetický jadrový tomogram pomáha detekovať poškodenie mäkkých tkanív (krvných ciev, nervov, svalov).

Otvorená fraktúra sa zriedka konzervatívne lieči. S miernym posunutím fragmentov kosti sa porovnávajú pri lokálnej anestézii. Potom sa nanesie sadra na znehybnenie poškodenej končatiny, aby sa v oblasti poškodenia kosti vytvoril kalus. Rana sa ošetrí antiseptickými roztokmi, odstránia sa oblasti odumretého tkaniva a kožná defekt sa zošije. V sade je ponechané okno na monitorovanie rany a denné antiseptické ošetrenie.

Chirurgické liečenie zlomeniny je oveľa častejšie predpísané. Fragmenty kostí sa porovnávajú a imobilizujú pomocou skrutiek, svoriek, dosiek alebo pletacích ihiel. Najúčinnejšou a najpohodlnejšou metódou chirurgického zákroku je použitie vonkajších fixačných zariadení, ktoré sa nazývajú Ilizarov. Použitie špeciálnych upevňovacích štruktúr neobmedzuje motorickú aktivitu a umožňuje vám ošetriť ranu nad miestom zlomeniny.

Po odstránení omietky alebo Ilizarovovho aparátu počas rehabilitačného obdobia sú predpísané fyzioterapia, masáže a terapeutické cvičenia. Pomáha to obnoviť silu svalov, pohyblivosť kĺbov, elasticitu väzov postihnutej končatiny, normalizovať metabolizmus a krvný obeh poškodených tkanív. Pacienti sa po 4-6 mesiacoch vrátia na svoju obvyklú fyzickú aktivitu. V ťažkých prípadoch môže rehabilitácia trvať oveľa dlhšie.

Otvorená zlomenina je závažné poškodenie kostí, ktoré môže byť sprevádzané bolesťou a hemoragickým šokom, infekciou rany s rozvojom hlienu a sepsou. Správne poskytovanie prvej pomoci, včasná hospitalizácia pacienta v traumatologickej jednotke a primeraná terapia bránia rozvoju komplikácií a vzniku zdravotného postihnutia.

Pin
Send
Share
Send
Send