Užitočné tipy

Ako opraviť betónové schody?

Pin
Send
Share
Send
Send


Popraskané staré kamene na verande?

Upozorňujem na možnosť opravy schodov betónovej verandy položením dlaždíc. Článok popisuje priebeh opráv vykonaných autorom v roku 2014.

V súčasnosti je veranda v zime dokonalá. Možno bude skúsenosť autora užitočná pre čitateľov webu rems-info.ru.

Táto informácia sa nepovažuje za konečnú pravdu.

Prípravné práce na obnovenie schodov verandy

Najskôr sa odstránia staré dlaždice a zničená časť základne.

Z verandy zostupujú dve schody. Na jednej strane pred schodmi bolo potrebné vytvoriť malú (1,5 x 2 m) platformu dlažobných kameňov.

Ďalej je všetko hojne preliate základným náterom a zosilnené. Použil som tvarovky s priemerom 8 milimetrov a prispôsobil sa v prírastkoch 30 centimetrov. Prepojená výstuž s dvoma milimetrovými pletacími drôtmi. Okraje výstuže boli vtlačené do zostávajúcej základne.

Rohové zotavenie

Rohové časti betónových schodov sú najčastejšie vystavené mechanickému poškodeniu. K tomu zvyčajne dochádza v dôsledku mechanického nárazu pri pohybe a páde ťažkých predmetov. Po objavení sa trhliny alebo triesok môže vlhkosť vstúpiť na schodisko a prispieť k ďalšiemu zničeniu schodíka. Toto je obzvlášť pravdepodobné v prípade zariadení na vstup na ulicu.

V tomto prípade je potrebné opraviť konkrétne schody:

 1. Poškodené miesto vyčistite tvrdou kefou,
 2. opravený povrch schodíka zakryte hlboko prenikajúcou zeminou,
 3. pripraviť cementovú maltu v pomere 1: 2 alebo miesiť hotovú suchú zmes lepidla na dlaždice,
 4. pomocou stierky alebo stierkového noža naneste pripravenú cementovú zmes na miesto poškodenia,
 5. upevnite polohu cementovej hmoty inštaláciou debnenia,
 6. po vytvrdnutí cementu vyhladiť rohovú hranu brúsnym papierom a prikryť dvoma vrstvami pôdy pridaním PVA lepidla.

Pre spoľahlivejšiu fixáciu roztoku na povrchu je možné do výklenku vyvŕtať dva otvory, zatĺcť do hmoždiniek a navinúť drôt medzi nimi, čím sa posilní miesto, ktoré sa má opraviť.

Pred a po oprave.

Oprava stupňovitého rebra

Ak chcete obnoviť schody konkrétneho schodiska v prípade poškodenia bočného rebra, musíte pripraviť:

 • brúska (uhlová brúska) s diamantovým kotúčom,
 • sekáč a kladivo
 • príklepová vŕtačka alebo príklepová vŕtačka,
 • materiál pre debniace zariadenie,
 • 2-3 oceľové hmoždinky,
 • drôt s priemerom 4 - 5 mm,
 • murárska lyžica,
 • cement s pieskom
 • hlboko prenikajúca pôda.

Ako materiál na debnenie sa môže použiť doska so šírkou, ktorá nie je menšia ako výška stúpačky alebo iný trvanlivý listový materiál.

Postup pri oprave a obnove betónových schodov v prípade poškodenia stupňového rebra je nasledujúci:

 1. urobte niekoľko zárezov s brúskou na opravenej ploche 3 až 6 cm do hĺbky konštrukcie,
 2. dlátom a kladivom nasekajte betón v miestach rezov a zväčšite hĺbku poškodenia,
 3. vyvŕtajte do nich otvory a kladivo,
 4. navinúť drôt na vyčnievajúce krytky hmoždiniek na vystuženie,
 5. pokryť povrch obnovenej oblasti dvakrát pôdou,
 6. pripevnite debnenie k bočnému povrchu schodiska tak, aby sa jeho horná hrana zhodovala s výškou schodíka,
 7. pripraviť zmes na opravu betónových schodov a umiestniť ju na poškodenú oblasť, vyrovnanie otvorenej plochy širokou špachtľou,
 8. po hodine a pol posypte opravené miesto suchým cementom a rozotrite stierkou,
 9. po úplnom vytvrdení roztoku povrch namočte dvakrát hlboko prenikajúcou zeminou.

Táto operácia sa nazýva žehlenie a pomáha zvyšovať pevnosť a spoľahlivosť. Maltu s cementovým pieskom je možné nahradiť hotovými zmesami odolnými voči vlhkosti, ktoré sa predávajú v obchodoch alebo lepidlom na obklady.

Oprava povrchových triesok a výmole

Kvalitné opravy povrchového poškodenia javiska je možné zabezpečiť iba vtedy, ak jeho hĺbka presahuje 25 mm. Vo väčšine prípadov nie je tento stav splnený, a preto by sa poškodená oblasť mala prehĺbiť sekáčom, príklepom alebo príklepom. Potom:

 1. odstráňte z dutiny betón, trosky a nečistoty,
 2. v intervaloch 30 minút naneste na povrch poškodenej plochy dvakrát hlboko prenikajúcu zeminu,
 3. pripraviť maltu na báze cementu alebo zmiešať pripravenú zmes odolnú voči vlhkosti, ktorá sa predáva v obchodoch so stavebnými materiálmi,
 4. vložte roztok do vybrania a vyrovnajte povrch špachtľou alebo stierkou.

Asi po jednej hodine ešte navlhčite ešte vlhký povrch suchým cementom a votrite ho do roztoku. Tým sa výrazne zvýši pevnosť a odolnosť povrchovej vrstvy voči oderu. Pridanie malých kameňov do cementovej malty tiež zlepšuje kvalitu opravy, ale v tomto prípade by hĺbka opravenej plochy mala byť najmenej 40 mm a táto podmienka nemusí byť splnená vo všetkých častiach schodíka.

Možné možnosti obkladových schodov

Opravy a obnovy betónových schodov je možné vykonať obložením. Na tento účel sa používajú rôzne materiály, ale medzi najobľúbenejšie patria:

 • keramická dlažba
 • prírodný kameň
 • porcelánová dlaždica
 • strom,
 • laminátová podlaha.

Je možná kombinácia rôznych materiálov. Napríklad, spodná a bočná strana schodov je obložená drevom a schody sú položené dlaždicami alebo laminátom. V mnohých prípadoch sú lemované iba schody a zvyšok schodov je jednoducho vymaľovaný.

Dôležitou podmienkou pri výbere materiálu je protisklz. Najmä pri schodoch, ktoré sa nachádzajú na ulici, kde sa na ne dostáva vlhkosť a ľadové formy. Povrch by preto nemal byť hladký alebo by sa na opláštenie mali pripevniť špeciálne protišmykové pásy.

Protisklzový gumový pás.

Čelom k schodom je možné urobiť samostatne. Všetky potrebné materiály sa teraz voľne predávajú v obchodoch so stavebnými materiálmi. Pri výbere lepidla na dlaždice je potrebné prečítať si oblasť použitia a prevádzkové podmienky. Pre pouličné schody sa používajú zmesi, ktoré si zachovávajú svoje vlastnosti pri teplote -40 ° C.

obklady

Pokladanie keramických, slinku alebo kamenných dlaždíc na schodoch umožňuje nielen opraviť a obnoviť integritu betónového schodiska, ale aj úplne zmeniť jeho vzhľad, čím sa stáva krajším. Toto nie je príliš náročná práca a je celkom možné urobiť to sami.

Pred začatím obkladu musí byť povrch schodov vyrovnaný. Na tento účel použite špeciálny tmel na kameň alebo hotový mix „Betónový kontakt“. Pripravený roztok by mal byť nanesený na vopred natretý povrch pomocou širokej špachtle alebo stierky, a potom vyrovnaný sadrovým strúhadlom. Obklady dlaždíc je možné vykonať najskôr o 3 dni neskôr.

Murárske dlaždice začínajú od spodného schodíka. Najskôr sa položí stúpačka a až potom leží vodorovná rovina dezénu. Toto poradie vám umožňuje zablokovať koniec zvislej dlaždice a vylúčiť jej možné drvenie pod tlakom hmotnosti prechádzajúcej osoby. Hrúbka lepiacej vrstvy by nemala prekročiť 3 mm.

Rezanie dlaždíc by sa malo vykonávať pomocou špeciálnej rezačky na dlaždice. Použitie brúsky poskytne príliš veľa prachu a neposkytuje kvalitný okraj. Odrezaná strana na stúpačkách by mala byť dole.

Celá dlažba je položená pozdĺž okraja behúňa a rezané dlaždice by mali priliehať k vertikálnemu vzostupu. Hrúbka spojov by mala byť minimálna a prázdny priestor musí byť starostlivo utesnený lepidlom alebo špeciálnou farebnou zálievkou, aby sa úplne vylúčila možnosť prenikania vlhkosti pod povrchovú vrstvu.

Laminátová podlaha

Použitie laminátu na obloženie schodov je povolené iba vo vnútri. Trieda odolnosti materiálu proti opotrebeniu musí byť najmenej 32. Povrch schodov pred opláštením musí byť vyrovnaný pomocou tmelu alebo hotovej zmesi na báze cementu.

Laminát je pripevnený k povrchu pomocou lepidla na dlaždice, ktoré sa nanáša na zadnú stranu panelu. Hrúbka vrstvy by nemala presiahnuť 2 mm. Na zaistenie spoľahlivejšieho a odolnejšieho spojenia by mali byť drážky na tupo tiež rozmazané lepidlom.

Rohové spoje a bočné steny sa odporúča uzavrieť ozdobným rohom z plastu alebo kovu. Takto sa vytvorí jediná pevná štruktúra, ktorá bude chránená pred náhodným mechanickým namáhaním.

Ďalším komplikovanejším spôsobom je čalúnenie schodov preglejkou a následné položenie laminátu na ňu. Rovnakým spôsobom môžete dokončiť betónové schody drevom alebo plastom.

Teraz viete, ako sami opraviť konkrétne schody a čo je potrebné.

Debniace a verandové schody

Ako základ pre debnenie na nalievanie sa použila obyčajná doska s prierezom 200 x 50 milimetrov, na ktorú sa vyrezali drážky pomocou priamočiary pílka pre základy budúcich krokov, plus 25 milimetrov pre samotné debniace dosky. Na debnenie sa použila doska s rozmermi 150 x 25 milimetrov.

Na liatie podkladu sa použili obyčajní ľudia, zmes cementu a piesku M-300 a jemný štrk do veľkosti 0,5 cm, tzv. Semená, v pomere jedného vedra zmesi - štyroch vedier štrku.

Pri miešaní zmesi cementu a piesku v miešačke betónu sa dodatočne pridal čistý cement v množstve asi jednej tretiny vedra cementu na vrece zmesi.

Nanášanie malty začína od dolných stupňov a pri plnení každého nasledujúceho kroku bolo kontrolované tak, aby malta z horného stupňa nevylisovala roztok už naliaty do debnenia dolného stupňa. Aby sa po naplnení každého vedra vylial celý priestor rovnomerne, je roztok niekoľkokrát narážaný mierkou, ktorú som vyrobil z troch kúskov armatúr zviazaných okolo rukoväte zo starého lopaty.

Demontáž debnenia sa uskutočnila druhý deň po ukončení liatia.

Potom ho nechal desať dní zaschnúť.

Aby mohol ísť do domu, položil na zaplavené schody štyri dosky a vyplnil ich kolmou čiarou s rozmermi 40 x 60 mm.

, Ktorým sa dlaždice na verande domu

Lepidlo na kladenie dlaždíc bolo špeciálne vybrané ako elastické, odpudzujúce vodu a mrazuvzdorné. Pred položením dlaždíc som označil stred schodov a položenie začalo od stredu, pretože celý počet dlaždíc nebol zahrnutý do schodov a brúska musela rezať dlaždice na hrany. Kroky sa ukázali byť vysoké 16 centimetrov a stúpačky - 20 centimetrov, takže dlaždice museli byť tiež rezané na požadovanú veľkosť.

, Ktorým sa dlaždice na verande domu.

Dlaždica mala rozmery 400 x 300 x 35 milimetrov, ale neskôr sa pri pokládke zistilo, že jej hrúbka bola na jednej strane normálna a na druhej strane 30 alebo 25 milimetrov. Musel som vziať do úvahy túto nuanciu.

Dlaždica lepená zdola nahor, prvá inštalácia stúpačiek. Pri pokládaní obkladov a dlažieb použil stierku so zárezom 11 mm. Lepidlo bolo nanesené na schody samotné aj na dlaždice. Vrchná časť verandy bola položená žulou na rovnaké lepidlo.

Horná časť verandy má mierne vychýlenie od stredu k schodom. Samotné schody sa vyrábajú s miernym sklonom smerom von, takže sa na spoji so stúpačkou nehromadí.

Dlaždica sa používala elastická, mrazuvzdorná a odpudzujúca vodu. Trie sa gumovou špachtľou a keďže dlaždica na prednej strane mala malé drážky, bol som mučený, aby som ju utrel z injektážnej malty.

, Ktorým sa dlaždice na verande domu

Fotografie, ktorou sa dlažba na verande domu.

Pred položením dlaždíc boli staré dlaždice odstránené a všetko bolo vyčistené od betónovej základne. Na túto základňu sa naliala doska, na ktorú sa následne nalepili dlažobné kamene. Švy v dlažebných kostkách sa prebudili zmesou cementu a piesku a rozliali sa vodou.

Urobte si opravu betónového schodiska a jeho schodov, slepých plôch

Aj keď ide o opravu betónového schodiska monolitickými schodmi, pomocou tipov v ňom opísaných môžete betónovú dlažbu opraviť aj vlastnými rukami.

Po roztopení snehu sa jeho triky objavia voľným okom a sú viditeľné, pretože ho v zime chráni aj taký odolný materiál, ako betón.

Nedokončené monolitické schody môžu trpieť roztopením a prechladnutím. Čipy sa tvoria v rohoch a na okrajoch schodov.

Niekedy sú také veľké, že je ich viditeľná. Budeme musieť opraviť schody. Najprv však musíte pochopiť, prečo sa začal zrútiť.

Pri jej stavbe sa najpravdepodobnejšie použilo málo silného betónu. V tomto prípade, bez ohľadu na to, ako sa pokúsite, návrh neuložíte. Štruktúra nízkej kvality, v ktorej je veľa piesku a cementu nízkej kvality, sa rozpadne a vyplaví z roka na rok, a preto je najlepšie takéto schodisko opakovať.

Ak stále chcete robiť kozmetické opravy, musíte obnoviť čipy.

Za týmto účelom z schodov a stúpačiek odstráňte prach a betónové triesky, vysajte ich a namontujte debnenie.

Potom ho navlhčite a naplňte ho kompozíciou na báze cementu značky M500 (3 vedrá piesku, 6 vedier trosiek, vedro vody na cementovú vedierku).

Aby ste z roztoku odstránili vzduchové bubliny, mnohokrát ich prepichnite ostrou drevenou tyčinkou.

Ak cement v horúcom počasí stvrdne, navlhčite ho vodou - pomôže to zabrániť praskaniu. A ak prší, nemusíte sa báť - betón bude tuhnúť rýchlejšie z vody.

Predtým, ako malta stvrdne, choďte cez ňu strúhadlom na vyrovnanie povrchu. Po poslednom vytvrdnutí betónu odtrhnite debnenie a trite drsnosť.

Ak je však škoda menšia, je vhodný veľmi jednoduchý make-up.

Ak je čip veľký, musíte zosilniť obnovený fragment kroku. Aby sme to dosiahli, pomocou vŕtačky s vrtákom do betónu urobíme otvory pre samorezné skrutky (hlboké asi 4 cm) na poškodenej ploche.

Skrutky zaskrutkujeme do betónovej zostavy tak, aby vyčnievali najmenej 1 cm, potom povrch vysajte, namontujte debnenie a nalejte cementovú maltu.

Kroky opravené jednoduchou cementovou maltou nie sú veľmi spoľahlivé, pretože spojenie medzi starým a novým betónom je dosť slabé - ak sa schodisko používa často, môže sa štruktúra opäť zrútiť. Na zlepšenie priľnavosti sa odporúča použiť lepidlo na dlaždice a ešte lepšie - špeciálne zloženie na opravu betónových konštrukcií.

  • Pri obnove schodov, ktoré sa natrhávajú natoľko, aby sa kovania vykrútili, je potrebné kov najprv očistiť od hrdze.
  • 1-2. Stavitelia odporúčajú neopustiť nedokončenú monolitickú slepú zónu a schody bez ochrany na zimu - môžu sa zrútiť od rozmrazovania a chladu.
  • Pre lepšiu priľnavosť starého a nového betónu upravte okraje triesok a výmole lepidlom PVA. Naneste lepidlo štetcom a vyplňte špeciálny opravný prostriedok.

Funkcie opravujú konkrétne kroky

Oprava konkrétnych krokov môže byť potrebná v rôznych prípadoch. Napriek pevnosti tohto materiálu sa pri silnom zaťažení na ňom môže dokonca objaviť poškodenie. Betónové schody nie sú poistené proti poškriabaniu, prasklinám a trieskam. Ak dôjde k značnému poškodeniu schodov, celkový vzhľad schodov je výrazne narušený, je preto nevyhnutne potrebná oprava.

Ak vzniknú praskliny, škrabance alebo triesky, opraví sa betónové schodisko.

odstránenie triesok

Hrany schodov sa často odlomia, keď na ne spadnú niečo ťažké. V dôsledku toho sa vzhľad schodov výrazne zhoršuje. Je celkom možné ho opraviť aj bez špeciálnych zručností alebo skúseností s vykonávaním takejto práce.

Na opravu je potrebné vyzbrojiť vŕtačkou špeciálnou vŕtačkou určenou na prácu s betónom. Týmto nástrojom sa v odrezanej časti vytvorí niekoľko dier. Do otvorov musia byť zaskrutkované skrutky, preto musíte zvoliť vhodný priemer vŕtania. Klobúky samorezných skrutiek by mali vyzerať rôznymi smermi, takže musíte vyvŕtať otvory pod rôznymi uhlami. Hĺbka zaskrutkovania skrutiek by mala byť taká, aby čiapočky nevyskakovali z povrchu budúcej konštrukcie. V novej betónovej vrstve musia byť zapustené 1 cm. Pomocou samorezných skrutiek sa v tomto prípade vykoná vystuženie nového betónu.

Schéma schodov z betónu.

V okolí odštiepenej oblasti je potrebné vytvoriť debnenie, na výrobu ktorého sú potrebné bežné rovné dosky. Debnenie musí byť pevne pripevnené tak, aby sa nepohybovalo. Pred naliatím betónového roztoku musí byť debnenie zvlhčené veľkým množstvom vody. Zabráni sa tým absorpcii vlhkosti z roztoku do dreva. Ak sa tak stane, betón nebude dostatočne silný.

Ďalej sa pripraví špeciálna malta na báze cementu. Aby bolo riešenie čo najsilnejšie. Odporúča sa k nemu pridať štrk alebo drvený kameň. Hotové riešenie sa naleje do debnenia na mieste javiska s poškodením. Бетон обязательно нужно тщательно утрамбовать, чтобы из него вышли пузырьки воздуха. Сделать это можно при помощи простой деревянной палочки. Далее поверхность раствора остается хорошо выровнять и оставить застывать.

После застывания нового бетона опалубка снимается. Drobné nepravidelnosti, ktoré môžu zostať aj po tomto, sa môžu vyrovnať špachtľou. Ak sa štruktúra náplasti výrazne líši od starého betónu, potom by sa povrch mal natrieť kovom, aby sa povrchy vyhladili.

Čeliace kroky

Ak nedôjde k výraznému poškodeniu, ale povrch schodov stratil svoju príťažlivosť, môžete vykonať obloženie a obnoviť vzhľad betónových schodov.

Na vykonanie tejto práce musí byť betónový povrch vyrovnaný. Vyžaduje si to špeciálny tmel, ktorý sa musí používať bez ohľadu na stupeň poškodenia schodov.

Po aplikácii tmelu musíte zložiť kompozíciu niekoľko dní, aby úplne vyschla. Ďalej môžete pristúpiť k položeniu dlaždíc. Pri výbere obkladového materiálu dbajte na to, kde bude použitý. Na schodoch, ktoré sú na ulici, sa kategorizácia dlaždíc s absolútne hladkým povrchom kategoricky neodporúča, pretože je nebezpečné vyliezť a zostupovať po takýchto stupňoch v mraze a ľade.

Takto je možné zlepšiť vzhľad a výkonnosť konkrétneho schodiska bez veľkého úsilia. Na tento účel môžete použiť špeciálnu dlaždicu alebo obnoviť integritu povrchu betónovou maltou.

 • betón
 • Betónová podlaha
 • bloky
 • typy
 • Nástroje
 • prekrývanie
 • rôzne
 • výstavba
 • nadácie
 • Cementová malta
 • Čo si vybrať
 • Vaňa - 10
 • Garáž - 8
 • Dom - 34
 • Skladby - 11
 • Schodisko - 11
 • September - 8

© Copyright 2014–2018, tolkobeton.ru

Kopírovanie materiálov lokality je možné bez predchádzajúceho súhlasu v prípade inštalácie aktívneho indexovaného odkazu na našu stránku.

Opravte poškodené betónové schody

Betónové schody sú skvelým nákupom malej chaty a veľkého vidieckeho domu. Vďaka relatívnej lacnosti spotrebného materiálu sú žiaruvzdorné, tiché (na rozdiel od vrásčitých drevených) a trvanlivé. Ale aj takéto schodisko sa zrúti pri dlhodobom používaní, schody sú zdeformované a rozdrvené. Poškodené sú nielen škaredé, ale môžu tiež predstavovať zdravotné riziko. Preto je potrebné ich v prípade poškodenia čo najskôr opraviť alebo obnoviť.

Pri prvom náznaku poškodenia a deformácie je potrebné začať s ich opravou čo najskôr.

Oprava sa vykonáva pomocou nasledujúcich nástrojov:

 • brúsky s dýzou na kameň, sekáče,
 • vysávač
 • dosky,
 • špachtle a betónová stavebná zmes.

Betónovú zmes si môžete pripraviť vlastnými rukami alebo použiť hotové rýchlotvrdnúce suché stavebné zmesi. Prejdime v tomto okamihu podrobnejšie.

Opravné zmesi

Na vytvorenie konkrétnej zmesi vlastnými rukami budete potrebovať:

 • voda
 • cement,
 • riečny piesok
 • štrk s jemným štrkom 5-20 mm (alebo mramorové triesky).

Hotová stavebná zmes by mala rýchlo stvrdnúť, mala by byť vysoko priľnavá a nemala by sa zmenšovať.

Cement je lepšie kúpiť najneskôr jeden až dva týždne pred začiatkom stavebných prác, inak stvrdne a zhoršuje sa. Ak kvalita cementu vyvoláva otázky, mala by sa vykonať kontrolná dávka. Na jednu časť cementu sa odoberajú tri časti piesku a šesť častí štrku. Voda použitá na miešanie by mala byť úplne čistá, nie mastná, bez vonkajších nečistôt. Dve časti zmesi tvoria jednu časť vody. Ak je roztok príliš silný, pridajte viac vody. Výsledná zmes by mala byť dostatočne tekutá a tažná, ale nie tekutá.

Ak neplánujete zahájiť rozsiahlu opravu, ale chcete sa obmedziť na opravu konkrétnych krokov, je lepšie zastaviť sa pri dokončenej stavebnej zmesi. Mali by ste zvoliť zmesi, ktoré sú vysoko priľnavé, rýchlo stvrdnú a nezaručujú žiadne zmršťovanie. Rovnako ako v prípade betónovej zmesi sa na miešanie používa čistá voda bez nečistôt tretích strán. Hotová zmes je vhodná na použitie iba do 3 hodín po príprave.

Pri práci so zmesami nezanedbávajte ochranné vybavenie: okuliare, gumené rukavice, respirátory (alebo obväzy s gázou). Práce by sa mali vykonávať v kombinézach vyrobených z hrubej textílie.

rekonštrukcia

Debniaca doska musí zodpovedať výške a šírke poškodeného schodíka.

Brúsky robia rezy v miestach deformácie. Potom vezmeme sekáč a samotnú chybu odstránime. Prach a nečistoty zo schodov odstraňujeme pomocou vysávača. Ďalším krokom je debnenie.

Veľkosť debniacej dosky by mala zodpovedať výške a šírke poškodeného schodiska. Aby sa stavebná zmes na ňu nelepila, doska je veľkoryso namazaná rastlinným olejom. Vyrobené debnenie by malo byť bezpečne pripevnené pomocou rozpier. Potom položte zmes, stlačiť dobre, trieť a vyrovnať špachtľou. Po minimálnom zaschnutí malty sú pracovné hrany zaoblené hrúbkou.

Po konečnom vyschnutí rýchlotvrdnúcej stavebnej zmesi sa kroky opraveného schodiska pokryjú mozaikovými neglazovanými dlaždicami alebo drevom tvrdých neabrazívnych odrôd, ako je popol, borovica, smrekovec.

Opravy sa tiež vykonávajú s použitím epoxidových alebo nenasýtených polyesterových živíc. Poškodený alebo opotrebovaný stupeň sa očistí od prachu a nečistôt a nanesie sa vrstva živice a po úplnom vysušení ďalšia vrstva živice, tentoraz s plnivom. V tomto prípade bude hrať svoju úlohu betónová malta. Živica sa vyrovná špachtľou a melie sa brúsnym kameňom alebo brúsnym papierom. Kroky vášho krásneho schodiska ošetreného týmto spôsobom budú o deň ako nové.

Ako opraviť schodiskové lety?

Oprava schodov schodov je nevyhnutná pre tie konštrukcie, ktoré slúžili mnoho rokov. Všetku prácu na riešení tohto problému môžete vykonať vlastnými rukami. Z tohto dôvodu nie je potrebné mať zručnosti profesionálneho staviteľa, ale budú potrebné podrobné pokyny.

Príprava krokov na opravu

Čím dlhšie schodisko slúži, tým častejšie potrebuje opravu. Jeho zložitosť závisí od toho, z akého materiálu je táto štruktúra vyrobená, a od rozsahu jej poškodenia. Povaha defektov sa môže líšiť:

Dôvody ich výskytu môžu byť veľmi odlišné, ale pri opravárenských prácach sú zanedbateľné. V prípravnej fáze je potrebné najprv dôkladne skontrolovať každý konštrukčný prvok. Potom sa musíte rozhodnúť, aký druh opravy sa vyžaduje. Existuje niekoľko možností:

 • obnova vnútorných alebo vonkajších rohov,
 • odstránenie triesok, trhlín a dutín,
 • zvýšenie pevnosti schodov (vystuženie),
 • opláštenie.

Schody môžu byť kovové, betónové, drevené, kamenné. Každý typ konštrukcie používa svoje vlastné materiály a zásady opravy. Schody v bytovom dome sú vyrobené z betónu a vyžadujú systematickú údržbu. Zodpovedajúce služby na tento účel vykonávajú 3 typy opráv: veľké, bežné a kozmetické.

Ako opraviť konkrétne kroky

Betón - hygroskopický materiál. Napriek nízkej úrovni hygroskopickosti dochádza pod vplyvom vlhkosti k stabilnej deštrukcii povrchov vyrobených z tohto materiálu. Preto sú schody umiestnené na ulici najviac ohrozené chybami. Neustále majú nepriaznivé účinky na životné prostredie.

Pre betónové konštrukcie je typický vzhľad triesok vo vonkajších rohoch schodov. Často nájdete trhliny a jaskyne rôznych veľkostí. Ak je poškodenie silné, bude si to vyžadovať posilnenie konštrukcie, čím sa dosiahne zvýšená pevnosť. Pre kvalitný výkon práce budete potrebovať výkres, na ktorom sú vyznačené všetky parametre betónovej konštrukcie.

Na opravy sa používajú tieto materiály a nástroje:

 • cementový stupeň nie nižší ako M400,
 • preosiaty piesok
 • kamene strednej frakcie (20 - 40 mm) - štrk, drvený kameň, kamienky,
 • voda
 • drevo na stavbu debnenia,
 • výstužový materiál (výstuž s prierezom 5 - 10 mm alebo oceľové tyče),
 • zvárací stroj na výrobu výstužnej siete (ak nie je možné toto zariadenie použiť, budete potrebovať dostatočné množstvo tenkého drôtu potrebného na spojenie prvkov výstužnej tkaniny),
 • špachtľou alebo stierkou,
 • kovová kefa na čistenie betónu,
 • základný náter na zaistenie optimálnej priľnavosti opravnej zmesi k opravovanému povrchu,
 • úzky štetec
 • PVA lepidlo alebo lepidlo na dlaždice na báze cementu.

Na obnovenie správneho tvaru vonkajšieho rohu schodíka je potrebný kovový roh. Môžu sa použiť oceľové alebo hliníkové profily.

 1. Roztok spojiva sa zmieša v pomere 1: 3 (1 diel cementu a 3 diely preosiateho lomového piesku).
 2. Natrite povrch betónu.
 3. Ak je veľkosť triesok aspoň 1/4 stupňa, vyrábajú sa dve výstužné fólie, ktorých dĺžka by mala zodpovedať rozmerom kroku, šírke a veľkosti triesky. Výstužná sieťovina by nemala mať veľkosť oka najviac 5x5 cm.
 4. Základný náter sa nanáša štetcom na betón a poskytuje sa toľko času na zaschnutie, koľko vyžaduje inštrukcia.
 5. Ak je štiepka malá, nanesie sa stierkou malty a pritlačí sa k nej kovový roh. Zafixujte ju v tejto polohe po dobu 10-12 hodín.
 6. Ak je veľkosť triesok značná, nainštalujte výstužnú sieť vo forme uhla a spojte ich pomocou pletacieho drôtu alebo zváracieho stroja.
 7. Namontujte drevené debnenie a namontujte ho blízko odrezaného vonkajšieho rohu schodíka. Vo vnútri debnenia je umiestnená výstužná sieť.
 8. Vyleje sa cementovo-piesková malta, do ktorej sa v tomto prípade pridá plnivo (štrk alebo drvený kameň).

Na vymaľovanie schodových letov pomocou cementovej malty bez plniva.

V takom prípade bude postup nasledovný:

 • vykonať čistenie povrchu
 • naneste základný náter
 • po zaschnutí natrite miesto štiepenia, dutiny alebo praskliny lepidlom PVA,
 • dáme stierku alebo špachtľu do cementovej malty a vyrovnáme ju.

Opravte kroky mramorovými trieskami

Flexibilné mramorové čipy sú inovatívnym materiálom, s ktorým je pohodlné a jednoduché obnoviť integritu schodiskových štruktúr. Vyrába sa vo forme panelov vyrobených z mramorových triesok s prierezom nepresahujúcim 3 mm. Takéto dlaždice majú veľkolepý vzhľad a rad vynikajúcich vlastností:

 • odolný proti vlhkosti
 • odolný proti mrazu
 • úspešne vydrží ťažké zaťaženie,
 • majú vysoký stupeň opotrebenia,
 • nevyblednú, keď sú vystavené slnečnému žiareniu,
 • trvanlivé.

Oprava schodov pomocou tohto materiálu pripomína obrábanie. Pred položením dlaždíc je však potrebné vyrovnať betónový povrch a odstrániť všetky jeho nedostatky. Použitie pružných mramorových triesok je možné iba vtedy, ak majú schody malú veľkosť a malé plytké chyby.

V tomto videu je uvedený postup opravy:

Betónový povrch môže byť vyrovnaný cementovou pieskovou maltou alebo samonivelačnou zmesou. Dlaždice sa fixujú tekutým lepidlom na nechty. Ak je to potrebné, dokončovací materiál sa rozreže brúskou a kruhom na kov s hrúbkou 2 až 2,5 mm. Po takejto oprave bude každé schodisko vyzerať reprezentatívne.

Pin
Send
Share
Send
Send