Užitočné tipy

Tipy na rýchle a ľahké odstránenie omietky zo stien a stropov

Pin
Send
Share
Send
Send


Príprava podkladu zahŕňa nielen jeho základný náter, ale aj predbežné odstránenie starého náteru, ktorý niekedy pretrváva dlhý čas vo fáze odrazu, ako odstrániť omietku zo steny. A táto otázka si skutočne vyžaduje premyslený prístup, pretože kedysi aplikovaná povrchová vrstva sa môže rozpadať z nedbanlivého dotyku (čo by bolo úžasné) alebo naopak, držať veľmi pevne. Vyjdeme z najhoršej možnosti a pripravíme sa na serióznu prácu.

Pred odstránením omietky zo steny ...

Aj keď ste sami raz dokončili steny, keď ste sa pevne rozhodli odstrániť starý náter, budete to musieť znova spoznať, alebo skôr skontrolovať pevnosť. Za týmto účelom usporiadame malý test pomocou konvenčnej špachtle, ktorá bude musieť v blízkej budúcnosti vyčistiť steny. Nič komplikované, stačí kliknúť na povrch stien každých 30-40 centimetrov pomocou rukoväte nástroja a počúvať zvuky. Ak sú nárazy zvučné, akoby ste ich aplikovali na betón, potom na tomto mieste pevne drží štuková zmes. Ďalšou vecou je, že ak sú zvuky hluché, s trochou väčšieho úsilia v tejto časti môžete ľahko zredukovať celú vrstvu omietky.

Ďalším znakom zlého kontaktu povlaku so základňou je prítomnosť mokrých škvŕn na povrchu, ale to sa dá pozorovať iba v miestnostiach s vysokou úrovňou vlhkosti. Je tiež jednoznačne možné rozpoznať miesto ako nespoľahlivé, ak je jasne popraskané. Po objavení aspoň jedného z uvedených znakov môžete bezpečne ponoriť hranu nástroja do hrúbky náteru a vyčistiť všetko, čo sa dá, bez vynaloženia námahy. Majte na pamäti, že vždy musíte odstrániť niečo viac, ako sa ukázalo, niekde okolo 40 centimetrov okolo výstrelu. Špachtľa však nemusí byť schopná zvládnuť takúto úlohu a potom na záchranu prídu ďalšie metódy.

Odstránenie roztoku pomocou perforátora

Najjednoduchší a najúčinnejší spôsob, ako ho odstrániť, je použitie vŕtačky alebo dierovača s dýzou so širokým sekáčom.

 • Nasaďte dýzu na nástroj, zapnite režim sekania.
 • Dierovač sme umiestnili pod stenu v uhle asi 80 stupňov a prerazili sme vrstvu do celej jej hĺbky.
 • Okamžite zredukujte uhol na 30 - 40 stupňov a v tejto polohe posúvame nástroj pozdĺž steny a odstraňujeme omietku.

To isté platí pre otázku „ako odstrániť omietku zo stropu“: pracujeme s dierovačom.

Poznámka: veľký uhol vstupu používame v prípadoch, keď prerazíme nedotknutú oblasť a začneme s pohybom z už spracovaných oblastí malou oblasťou. Pri tomto postupe dbáme na to, aby dierovač v procese odstraňovania nepoškodil materiál, z ktorého je vyrobená samotná stena.

Ako odstrániť staré omietky zo stien: video ilustruje prácu punchera.

Ako odstrániť omietku zo stien pomocou odlupovacej špachtle alebo sekáča

Staré riešenie môžete odstrániť bez použitia elektrického náradia. Robí sa to pomocou širokej sekáčky alebo odlupovacej špachtle. Vertikálne sa opierame o stenu a poklepaním kladivom vrhneme medzeru v celej hrúbke povlaku. Ďalej nakláňame sekáčový / stierací nôž o 45 stupňov a pokračujeme v práci od „začiatku“: pohybujeme sa v ľubovoľnom smere s neustálym klepaním kladivom na rukoväť.

Poznámka: Tento spôsob odstránenia náteru zo stien je najtichší a nespôsobuje výskyt oblakov prachu. Má však zmysel používať ho iba vtedy, keď potrebujete odstrániť malú oblasť, pretože rýchlosť bude veľmi nízka.

Ako odstrániť staré omietky zo stien: použite lúpaciu špachtľu

Odstránenie dekoratívnej omietky

Ako vyčistiť steny omietky, ak tvorí veľmi tenkú vrstvu? Takáto otázka vyvstáva v prípadoch, keď je potrebné dekoratívnu úpravu odstrániť. Ak v prípade vyrovnávacích náterov museli byť zbúrané, potom tu brúsime alebo poškriabame. Najrýchlejší spôsob práce s mlecím strojom na šúpanie. Na jeho „podošve“ sú vrúbkované valce, ktoré sa otáčajú, aby sa z povrchu odstránila malá vrstva.

Ako odstrániť dekoratívnu omietku zo stien: používanie elektrického náradia je veľmi jednoduché

Odstránenie textúrovanej alebo benátskej omietky týmto spôsobom nebude ťažké. Keď je stroj zapnutý, pritlačíme „podošvu“ k stene a tlakom ju posunieme zo strany na stranu. Počet prechodov na tom istom mieste je určený vizuálne: hrubý povlak je odkrytý - pristupujeme k odstráneniu ďalšej časti. Čistenie povrchu je rýchle as minimálnym fyzickým úsilím. Nevýhodou je potreba kúpiť nie príliš lacný nástroj.

Ako odstrániť dekoratívnu omietku zo stien: prácu s brúskou a lúpacím strojom

Vlastnosti odstraňovania omietky z rôznych povrchov

Najjednoduchší spôsob odstránenia sadrových omietok. Sú dosť voľné a zároveň citlivé na vlhkosť. Preto asi 15 minút pred začiatkom demontáže steny dôkladne namočíme. K vode sa môže pridať kyselina octová. Vďaka tomu bude povrch jemný a pružný. To isté platí o vápenných a ílových omietkach.

A ako odstrániť omietku zo stien, ak je vyrobená nedávno a z dobrého betónu? Príliš silný a hrubý povlak je niekedy ťažké odstrániť aj pomocou razidla. V tomto prípade nám bulharčina pomôže. Povrch sme s ním orezali do hĺbky cieľa, so štvorcami o rozmeroch asi 50 x 50 cm, a preto bude omnoho ľahšie odstrániť. A ak je pod omietkou tehlová stena, nezabudnite kráčať pozdĺž švíkov so sekáčom, aby ste odstránili zvyšky cieľa, ktoré na prvý pohľad nie sú viditeľné.

Ako odstrániť staré omietky zo stien: povrch sadry môžete navlhčiť

Musím odstrániť starú odolnú omietku?

Potreba úplne vyčistiť stenu závisí od konkrétnej situácie. Niektoré zlúčeniny sa dajú ľahšie odstrániť, iné ťažšie. Okrem toho odstránenie starých omietok nie je vždy opodstatnené. Ale v iných prípadoch sa človek neobíde bez toho.

Dôležitosť čistenia stien závisí od zloženia omietky:

 1. Clay. Najčastejšie sa používajú na dekoráciu krbov, vykurovacích štítov. Deštrukcia, delaminácia ílovej povrchovej úpravy vedie k potrebe jej výmeny, pretože tepelná vodivosť je znížená.

Čistenie je nevyhnutné pri obkladaní kachlí, pre ktoré je potrebná hustejšia základňa.

 1. Lime. Odstráni sa, keď je vrstva oslabená, a ak je to potrebné, nanesieme cementovú omietku.
 2. Sadra. Náplasť sa rozpadá, keď sa zrúti.
 3. Cement. Často sa demontuje z dôvodu konštrukčných chýb, ktoré urobili predchádzajúci stavitelia (porušenie požiadaviek na cementovo-pieskové omietky).
 4. Polymer. Väčšina polymérnych omietok je odolných. Môžu sa na ne aplikovať akékoľvek riešenia. Odstránenie syntetických hmôt je preto spojené s chybami, ku ktorým došlo počas ich aplikácie, čo vedie k delaminácii a praskaniu.

Vhodnosť odstránenia omietky by mala byť opodstatnená. Omietka nie je tapeta, neodporúča sa ju meniť bez dobrého dôvodu.

Staré nátery je možné odstrániť celkom alebo čiastočne. Závisí to od stavu vrstvy a zloženia budúcnosti, nového náteru:

 • Repair. Dokončenie si vyžaduje čiastočnú opravu. Je lepšie odstrániť slabé, uvoľnené a stratifikované fragmenty. Ak je plocha pevnosti štuku malá, stena sa úplne vyčistí. Ak však poškodenie nie je významné, nemôžete sa dotknúť steny a vyčistiť iba problémové oblasti.
 • Vymeniť. Nové riešenie môže celkom pevne opraviť staré (ale trvanlivé). Závisí to od tvrdosti predchádzajúceho náteru a zloženia čerstvých.

Nová omietka by nemala byť silnejšia ako tá predchádzajúca, aby pri zmenšovaní nezničila starý slabý povrch, ktorý má menšie napätie.

Takže na omietku z cementového piesku (ak nie je uvoľnená), môžete použiť akékoľvek iné riešenie. Cement nie je možné aplikovať na sadru, pretože tá ničí povrch predchádzajúcej, priľnavosť bude nedostatočná, krátkodobá. Vápenec je spoľahlivý ako základ pre sadru a íl. Na hlinenú omietku (okrem ílu) však nie je možné nič aplikovať - ​​nedrží sa. Samotná zmes ílu a piesku sa však aplikuje na akýkoľvek podklad.

Ako odstrániť staré omietky zo stien.

Pred demontážou je stena starostlivo preskúmaná, aby sa stanovil stav povrchovej úpravy. Ak sa neočakáva výmena povlaku, potom stačí odstrániť iba zle držané úlomky a oblasti okolo trhlín.

Na stanovenie sily spojenia medzi povlakom a povrchom steny je poklepaný tupým kovovým predmetom (kladivo, krumpáč). V miestach tesne priliehajúcich je zvuk úderov zvukovejší.

Akýkoľvek pohyb vrstvy pod tlakom nástroja je znakom nedostatočnej priľnavosti k podkladu. Takéto fragmenty sú nevyhnutne exponované.

Ako manuálne odstrániť omietku zo stien.

Je vhodné použiť oceľovú špachtľu, pomocou ktorej môžete odpadávať kúsky, odrežať ich. Silné časti sú zosypané krumpáčom, sekerou alebo sekáčom.

Všeobecné pravidlo pre všetky typy omietok: Pred demontážou musí byť povrch dobre navlhčený. To mu umožní zmäkčiť a výrazne znížiť množstvo prachu.

Sadrokartónové dosky pod omietkou sa môžu ľahko poškodiť. Preto sú vylúčené silné otrasy, je lepšie pracovať v cykloch - nástroj podobný dobre vystrelenej špachtli.

Najprv je narušená integrita povlaku v slabých oblastiach, malý fragment je vyčistený, aby sa získal prístup k čelnej ploche vrstvy. Potom, ako ste prešli cyklom pod ním, je potrebné náplasť odstrániť.

Ak pevne drží a nedá sa požičať, môžete použiť sekáč, sekáč, klepať naň kladivom.

Je lepšie držať zámok pod ostrým uhlom, aby nedošlo k zničeniu sadrokartónu.

Aký druh elektrického náradia je vhodný na prácu.

Neporazujte silné zlúčeniny, neodstraňujte kladivom. Je ľahšie vyzdvihnúť príklepovú vŕtačku - elektrickú vŕtačku so štrbinovým režimom. Je pravda, že pri tomto prístupe je úroveň hluku a prachu vysoká, čo nie je vždy prijateľné.

Brúska s diskom určeným na prácu s vhodným materiálom narezala omietku na malé štvorčeky, ktoré sa následne zrazili dlátom alebo perforátorom.

Malé kúsky roztoku sa pohodlnejšie odstránia pomocou brúsky s hrubozrnným „brúsnym papierom“. Odporúča sa používať zariadenie s možnosťou nasávania prachu. Napríklad pomocou vysávača.

Najprv sa po celej stene odstránia slabé miesta, ktoré pracujú s krumpáčom, sekáčom. Až potom začnú automatizovanú prácu.

Ako odstrániť dekoratívnu omietku zo stien.

Dekoratívne omietky sa dajú relatívne ľahko odstrániť. S polymérom alebo silikátom však môžu vzniknúť určité ťažkosti: tieto zlúčeniny sú veľmi trvanlivé.

Pretože nie je vždy možné odstrániť omietku zo steny bez problémov, je ponechaná. To je prijateľné, pretože polymérové ​​povlaky môžu byť spoľahlivým základom pre nový povrch s akýmkoľvek riešením.

Úspory spojené s demontážou starých povrchových úprav.

Náklady na opravu miestnosti je možné znížiť odstránením iba exfoliačných vrstiev. Odporúča sa ponechať to, čo drží pevne. To umožní vyrovnať menšie množstvo riešenia.

Je napríklad racionálne kupovať drahšiu zmes, ale povedané riedko. A „získajte“ hlavnú hrúbku s rovnakým zložením, s ktorým bola stena predtým zakrytá. Náklady na také opravy sú minimálne, hoci sa používajú povrchové úpravy s vysokou cenou za meter štvorcový.

Ak nastane situácia, keď je vhodnejšie objednať si prácu pre profesionálnych finišerov, potom sa samopríprava pracovnej plochy môže stať zdrojom úspor. Demontáž sadry zvýši poplatok za meter štvorcový. m., pretože tím bude musieť urobiť viac práce.

To sa neodporúča - príprava stien nevyžaduje špeciálne znalosti alebo skúsenosti. Je ekonomicky výhodnejšie platiť iba to, čo odborníci účtujú za m2. kvalifikovaná práca.

Kam dať odpad z demontáže.

Problém recyklácie zvyškov starého povrchu je celkom akútny. Nie vždy je možné vybrať si čas a čas, ktorý súvisí so vzdialenosťou od mestských skládok, prácou verejných služieb.

V bytových domoch možný je iba vývoz. Stavebný odpad môžete rozdeliť na obaly a zobrať ich do kontajnera, ak to verejné služby nezakazujú. Hmotnosť cementovej omietky s 1 m2 vytvorenej počas demontáže sa dá vypočítať s vedomím jej približnej hrúbky.

Napríklad: hmotnosť 1 m 3 poteru je 1 000 - 1 500 kg, čo znamená hmotnosť 1 m2. 1 cm hrubá - 10 - 15 kg. Priemerná hrúbka omietok je 1,5 - 2 cm. Takže z metra steny získate 15 až 25 kg odpadu.

V súkromných domoch zvládanie problému je jednoduchšie: môže sa použiť odpad.

 • Cementové a pieskové potery. Používa sa na plnenie stôp, výplň do konkrétnych roztokov na liatie chodníkov, miest.
 • Hlinená omietka môže byť na mieste uložený na opätovné použitie. V tomto prípade nie je potrebné miešať roztok, pretože pomerový pomer piesku a ílu už bol stanovený, materiály sú dôkladne premiešané. Len ich namočte.
 • zostatkySadra sa používa ako izolácia pri stavbe podláh bytových domov.
 • Vápno omietka - Dobré podložie pôdy, na ktorom nie je potrebný rast stromov.

Pred odstránením dekoratívnej omietky zo stien je vhodné pripraviť miesto na uloženie odpadu.

Je lepšie skladovať zvyšky omietky až do okamihu implementácie pod baldachýnom. Inak sa v daždi zvlhnú. Tým sa zvýši ich hmotnosť, takže nakladanie smetiarskeho vozíka bude trochu ťažké.

Hlinený odpad sa spravidla kombinuje do jedného monolitu, ak sa skladuje „voľne“.

Je vhodnejšie nakladať odpad do vriec.

Keďže omietku je možné zo steny celkom ľahko odstrániť, miestnosť sa „uzdraví“ špinavým a prašným odpadom. Teraz ich treba odstrániť.

Malé voľné stavebné úlomky sa ľahšie skladujú vo vreckách. Na uľahčenie nakladania musíte použiť vedro bez dna. Vrecko sa vkladá zdola, vedro sa umiestni na podlahu. Nakladanie sa vykonáva lopatkou, lopatou.

Keď je vedro plné, nadvihne sa tak, aby obsah spadol do vrecka.

Ako odstrániť starú omietku bez zbytočnej práce

Nie vždy by sa mal povlak úplne odstrániť. A nie všetky prípady prasklín znamenajú oslabenú povrchovú úpravu. Všetko je relatívne a každý prípad je potrebné posudzovať osobitne, aj keď stále existujú všeobecné pravidlá. Hlavným je, že povrchová úprava je zbytočný retenčný faktor a musíte sa ho zbaviť, či už je to farba alebo tapeta. Mimochodom, v procese môžete "stratiť" a väčšinu omietky vrstvy. Ak chcete odstrániť farbu, stále potrebujete rovnakú stierku, tapety je ľahšie odstrániť po navlhčení. Ak zostane niečo (alebo všetky) vyrovnávacej úpravy, je čas na vyššie uvedené testy.

Ak sa objavia praskliny, starostlivo ich skontrolujte, či neobsahujú okraje, poklepte na vrstvu v tejto oblasti. Ak tupé zvuky z úderov nie sú počuť a ​​samotný štuk je dostatočne silný, len toto miesto posilnite. Sekerou alebo iným nástrojom s ostrou silnou hranou vyšívajte trhlinu tak, aby mala prierez v tvare latinského písmena „V“. Neskôr, s novým ošetrením, budú „priekopy“ vybavené základným náterom naplnené dvoma tretinami roztoku a potom budú opäť pokryté pôdou na konečné vyhladenie. Po injektáži z popraskaných plôch už nebudú žiadne stopy.

V niektorých prípadoch musia byť odstránené aj najspoľahlivejšie stránky. Dôvod zvyčajne spočíva v nadmernej hrúbke starého náteru, ktorá je nepraktická odolávať moderným materiálom, ktoré otvárajú nové možnosti. V takom prípade je potrebné pred odstránením starej omietky celý povrch ošetriť teplou vodou tak, aby bol povrch dobre nasýtený vlhkosťou, neskôr bude oveľa ľahšie odstrániť. Počas procesu čistenia budete tiež musieť pravidelne striekať steny, aby ste zabránili vzniku prachu, alebo aspoň znížiť jeho množstvo.

Pokyny na odstránenie ozdobného obloženia zo stien

Aby ste odstránili dekoratívnu omietku zo stien, musíte vykonať prácu, ktorá pozostáva z dvoch stupňov: pánt a vyhladenie povrchu tmelom.

Predtým, ako začnete prvú fázu, musíte zhromaždiť všetko, čo na to potrebujete. Konkrétne ide o materiály a nástroje, ktoré sú pre vás užitočné.

Zoznam materiálov na odstránenie náteru zo stien:

 • sadrový tmel,
 • farba (ak maľujete steny po odstránení omietky),
 • olejový primer.

Schéma na odstránenie starej omietky.

Nástroje, ktoré budú potrebné na odstránenie dekoratívnej omietky:

 • plastová fólia
 • rukavice,
 • vlhká handrička
 • vedro s vodou
 • cyklus (alebo tmel, sekáče, kladivo, brúska, brúska - podľa vášho výberu),
 • striekacia pištoľ.

Keď sú všetky materiály a nástroje pripravené, môžete začať pracovať.

Spôsoby zavesenia dekoratívneho povlaku z povrchovej vrstvy

Začneme od prvej fázy - opakovania. Existuje niekoľko spôsobov, ako to urobiť. Líšia sa navzájom rôznymi nástrojmi, pomocou ktorých ich môžete vykonávať. Ktoré z nich použijete, vyberte sami.

Zavlažovacia omietka so striekacou pištoľou.

Удаление декоративного настенного покрытия — дело очень пыльное, поэтому не забудьте застелить все поверхности полиэтиленовой пленкой, чтобы меньше было грязи в комнате (это относится ко всем способам). Далее возьмите циклю длиной 130-150 мм и проведите ею по стене, слегка нажимая. Po výbere pravého rohu aplikácie začnite. Pri ľahkých pohyboch so správnym sklonom môžete dokončiť cyklus: najskôr začnite malou časťou povrchu a potom prejdite na veľkú plochu. Potom steny otrite handrou namočenou vo vode, aby ste zo zvyšnej dekoratívnej omietky odstránili všetky častice a prach. Opláchnite tkaninu častejšie vodou, aby ste lepšie vyčistili povrchy.

Ak nemáte cykly, môžete použiť kladivo a špachtľu. Najprv musíte povrch navlhčiť dekoratívnou úpravou veľkým množstvom horúcej vody. Deje sa tak, aby sa tmel dobre zmäkol a znížil sa prach. Po celú dobu práce nezabudnite navlhčiť celý povrch stien vodou, potom bude omietka ľahšia. Po navlhčení povrchu musíte klepať kladivom na stenu. Z tohto dôvodu budú tie časti omietky, ktoré sú držané uvoľnené, odpadnú samy o sebe. Ostatní budú musieť „pomôcť“. Na to potrebujete sekáč a kladivo: vrstvy tmelu sa odlepia a padajú z povrchu na kúsky. Potrebujete tiež stierací nôž, pomocou ktorého môžete vyčistiť zvyšky dokončovacieho materiálu. Upozorňujeme, že dekoračný dekoračný materiál musíte odstrániť z hornej časti vertikálneho stropu.

Dekoratívnu omietku môžete zo stien odstrániť aj pomocou brúsky s brúsnymi kotúčmi. Použitím tohto nástroja sa omietka vymaže, nie sa zrazí. Nezabudnite však stále musíte navlhčiť povrch, inak sa utopíte v „mori prachu“. Nalaďte sa na prácu, pretože budete musieť vynaložiť veľké úsilie na leštenie povrchu. Dekoratívne omietky musia byť opatrne odstránené, nezabudnite na švy. Potom, čo všetci uvoľnili omietku, choďte po stene kovovou kefou a úplne ju odstráňte. Toto je jedna z najúčinnejších metód, ak horúca voda nepomáha.

Iné spôsoby odstránenia orezania

Ak je dekoratívny povlak pevne spojený s povrchom, pomôže iba brúska, pretože má veľkú silu. Na rozdiel od brúsky tento nástroj pracuje rýchlejšie. Upozorňujeme, že s brúskou musíte pracovať opatrne a používať špeciálne dýzy, ktoré nepoškodzujú steny. Pri pripájaní ju nasmerujte na stenu, ale nepreháňajte ju tak, aby ste ju nekazili.

Ak sa na znečistený povrch nanáša dekoratívna omietka (tekutá tapeta), je potrebné ju odstrániť a odstrániť. Na tento účel použite priemyselnú sušičku. Zmäkčuje farbu, ktorá je pod tapetou, a pomocou špachtle ju odstráni a tekutú tapetu.

Aby sa neusporiadali s odstraňovaním omietky (tekuté tapety) na dlhú dobu, môžu byť maskované.

Na to je potrebné povrchovú vrstvu obrúsiť: vyhladiť konvexné časti a vyhladiť hladké.

Teraz môžete prejsť do druhej fázy - vyrovnanie stien tmelom. Čisté a suché povrchy musia byť ošetrené olejovým základným náterom. Nezabudnite, prácu by ste mali robiť pomocou rukavíc a v dobre vetranej miestnosti. Keď základný náter zaschne, môžete povrch pokryť sadrovým tmelom. Pokúste sa aplikovať ju tak, aby steny boli hladké. Na to potrebujete širokú špachtľu. Po ukončení práce by mal byť tmel schnutý asi 24 hodín. Po dni použite steny striekacou pištoľou. Potom znova naneste na steny druhú vrstvu tmelu. A nechajte uschnúť v rovnakom čase ako predtým. Po 24 hodinách naneste na povrch malú vrstvu finálneho tmelu. Pokúste sa udržať vrstvu hladkú.

Rady odborníkov (pre tých, ktorí nechcú „trpieť“ odstránením tmelu): predtým, ako sa rozhodnete na dekoratívnu úpravu tmelu na svoje steny, môžete ich vyrovnať pomocou sadry. Potom bude ľahšie vymeniť gyroskop za nový a nebude sa zaoberať odstraňovaním omietkovej vrstvy. Je pravda, že cena bude drahšia.

Týmto sa odstráni dekoratívny povlak zo stien. Steny sú pripravené na vaše nové fantázie: môžete ich maľovať, prilepiť tapetu alebo naniesť novú vrstvu omietky. Voľba je na vás.

Pin
Send
Share
Send
Send