Užitočné tipy

Ako skočiť na trampolíne? Typy skokov

Pin
Send
Share
Send
Send


Trampolínové cvičenia majú obrovské množstvo výhod: zlepšujú koordináciu pohybov, trénujú vestibulárny aparát, učia koncentráciu, pomáhajú naučiť sa veľké množstvo trikov. Počas výkonu trampolíny (jednoduchej alebo komplexnej) sa podieľa takmer 100% svalov, zrakového a nervového systému. Aby sa skoky stali stabilnými, je potrebné veľké množstvo opakovaní. Ale nestrácajte čas zbytočnými pokusmi opakovať to alebo ten trik 100 alebo 1000-krát sami. Aby sa skok stal stabilným a jeho vykonanie - čo najbezpečnejšie, musí byť technicky správne. Pomôže vám s tým iba školiteľ, ktorý upozorní a opraví chyby. Dobrý tréner dokáže jasne, komplexne a logicky vysvetliť, prečo musíte urobiť tento krok, a nie inak. A ak budete počuť niečo ako: „Preskočte a budete tomu rozumieť“, mali by ste vážne premýšľať.

Rámová štruktúra pružín a pletiva, vynájdená asi pred sto rokmi, bola šírená a propagovaná po celom svete. Začiatkom minulého storočia sa každé cirkusové predstavenie skončilo „veľkou trampolínou“ - akrobatickým číslom, v ktorom naraz narazil celý súbor. Pomerne rýchlo boli všetky výhody tohto dizajnu ocenené športovcami a trénermi. V telocvičniach sa objavili trampolíny. Keby sa tak nestalo, freestyle potápania, snowboardingu a lyžovania by sa nikdy nestalo takým veľkolepým športom. S výnimkou trampolín nikto nedokáže zistiť takú presnosť vlastnenia tela v trojrozmernom priestore. Preto veľa extrémnych športovcov stabilne chodí na skok do telocvične, kde sa učia a zdokonaľujú skoky a rotácie v niekoľkých rovinách. Začiatočníci začínajú pracovať na „oddelení“ skokom na trampolíne z výšky jedného metra. Parkurovtsy sa na ňom učia akrobatické kúsky. Snowboardisti sa držia dosiek a skočia na ne, krútia a zapamätajú si zložité prevrátenia svojich tiel. A wakeboardisti sa starajú o svoje krehké prebudenie a vypracúvajú svoje kusy skokom z biedneho vzhľadu s preglejkovými doskami na nohách.

Vykonanie akéhokoľvek triku je pre telo veľkým stresom. Štandardný ľudský vestibulárny aparát funguje normálne, keď telo stojí, sedí alebo leží. Tiež vie, čo je „triasť sa na diskotéke“, a je veľmi neochotné dať svoje telo hore nohami, aj keď sa opiera o stenu. Keď dôjde k nepretržitej zmene polohy, mozog pokračuje štrajkom. Po neúmyselnom skoku na lyžiach z nízkej hrbole sa po svahu valí nepřipravený muž s handrou. Nemožno lietať, telo nevie, ako pristáť. Ak sa to chcete naučiť, musíte to urobiť.

Chcete sa vymaniť z tohto primitívneho dvojrozmerného sveta a naučiť sa ovládať svoje telo v 3D priestore? Najkratšia cesta k osvieteniu je zapísať sa do trampolínovej sekcie. Tam nájdete svojho trénera, Morphea, ktorý vám pomôže vylepšiť váš stále primitívny vestibulárny aparát. Nesľubujeme, že sa po tréningovom kurze naučíte, ako vykonať dvojitý backflip, ale môžete sa spoľahnúť, že sa naučíte, ako ovládať svoje telo v nepodporovanom priestore.

Kde robiť

Trampolíny stoja v telocvičniach všetkých významných športových komplexov a špecializovaných športových škôl, v športových palácoch, cirkusových školách, športových univerzitách a veľkých fitness kluboch. Spravidla sa tu školia skupiny detí - raritou sú akrobati, gymnastky a skokanky vo vode, sekcie pre dospelých pre parašutistov, snowboardistov a kiterov. Ale ak si budete priať, môžete sa všade dohodnúť na kurzoch priamo s trénerom. Náklady na jednu lekciu môžu byť od 200 do 2500 rubľov.

bezpečnosť

Predtým, ako prejdeme na skákanie, je dôležité postarať sa o bezpečnosť zariadenia. Trampolínové cvičenia by nemali byť traumatické. V dobrom trampolínovom parku by malo byť:

 • Mäkké obloženia: všetky pevné rámy a pružiny by mali byť úplne zakryté mäkkými obloženiami, aby sa pri náklonoch na bočné steny nakláňali nárazy.
 • Oplotenie: v aréne by mali byť steny opláštené mäkkým materiálom a sieť, ktorá nenechá odletieť z okraja trampolíny.

Príklady jednoduchých trikov pre začiatočníkov

 • Pohybujúce sa skokom z jedného okraja trampolíny na druhý. Je dôležité kontrolovať priamu polohu tela a vždy pristávať na oboch nohách bez toho, aby ste ich uvoľnili.
 • Otočí doľava alebo doprava okolo svojej osi o 180, 360, 540 alebo 720 °. Je dôležité začať od menších po väčšie, bez toho, aby ste sa pokúsili odskrutkovať maximálny počet stupňov naraz. Telo by sa malo udržiavať čo najpriamejšie.

Varianty najjednoduchších prvkov pre priame trampolínovanie:

 • Zoskupenie. Pri skákaní sú kolená pritiahnuté k žalúdku a sapnuté ruky.
 • Zložiť. Pri skákaní rovné nohy siahajú rovnobežne k sebe a voči telu v uhle 90 °.
 • Raznozhka. Pri skákaní sa nohy rozprestierajú v rôznych smeroch a siahajú relatívne k telu v uhle 90 °.
  Pri skladaní a skladaní je veľmi dôležité neohýbať kolená.

Pre začiatočníkov je lepšie skočiť na trampolínu pod dohľadom skúseného trénera, ktorý vyhodnotí úroveň výcviku, vyberie cvičenia, preukáže, ako ich správne vykonávať, a počas tréningu sa postará o vašu bezpečnosť. Vypočujte si trénera, cvičte správne, vylepšite techniku ​​skákania a užívajte si výsledky dosiahnuté na trampolíne!

Jeden muž na trampolíne

Podľa bezpečnostných pravidiel by na jednej trampolíne mala byť iba jedna osoba, pretože dvaja alebo viacerí ľudia majú príliš veľké riziko zranenia. Skákanie sa v tomto prípade stáva nepredvídateľným a to všetko je doplnené skutočnosťou, že niekto môže pristáť na chrbte s lakťom.

Skočte podľa vášho tréningu

Ak ste už videli profesionálnych atlétov, viete, že ľudia môžu robiť trampolíny úžasnými vecami. Nepokúšajte sa opakovať všetky tieto fantastické triky prvý deň. Ak chcete vyskúšať niečo nové, skúste postupne a starostlivo študovať nové prvky a pohyby.

Vyberte si správne oblečenie

Všetko, čo potrebujete na začatie, je voľný a pohodlný odev, napríklad športové spodné prádlo, tričko a legíny. Oblečenie by však nemalo byť príliš voľné, aby sa pri preskakovaní nevypúšťalo. Musíte tiež nosiť ponožky. Nevyberajte si nylon, pretože skĺzne. Okrem toho si môžete kúpiť špeciálnu trampolínovú obuv, ktorá vyzerá ako mäkké papuče s tenkou podrážkou.

Predtým, ako idete na skok na športovú trampolínu, venujte nejaký čas zahrievaniu 10-15 minút. Cvičené a napnuté telo je menej náchylné na zranenie. Nezabudnite naťahovať svoje hamstringy, štvorhlavý sval a dolnú časť chrbta. Silné abs svaly budú tiež dobrou pomocou pri skákaní. Čím silnejší a flexibilnejší ste, tým ľahšie bude skákanie.

Trampolínové cvičenia

Keď prvýkrát prídete na trampolínu, choďte na ňu - má odlišné napätie na rôznych miestach. Budete cítiť, že najstabilnejšia, najpružnejšia časť je v strede, na nej musíte vykonávať cvičenia.

Na začiatok sa naučte skákať hore a dole s plnou kontrolou a až potom prejdete na vypracovanie základných prvkov. Každý pohyb je predĺžením základného skoku. Existujú rôzne typy skokov, zvážte tie hlavné.

Priamy vertikálny skok

Toto je prvé cvičenie, ktoré by ste sa mali naučiť počas vašich prvých trampolínových cvičení.

 1. Skočte rovno nahor a pritom držte svoje telo rovno. Ak chcete začať, skúste skákať na jednom mieste.
 2. Keď ste vo vzduchu, zdvihnite ruky nahor a úplne ich narovnajte, kým pristávate, znížte ruky nadol. Pri pristávaní sa tiež snažte udržiavať mierne kolená v kolenách.
 3. Snažte sa nedržať nohy pri tlačení a pristávaní. Pomôže vám to udržať rovnováhu.

Pristátie brucha

Toto je jeden z hlavných prvkov, ktorý sa hodí pre tých, ktorí vykonávajú trampolíny.

 1. Zložte sa na všetky štyri, trochu sa odrazte, vyrovnajte si nohy a dajte ruky pred tvár. Pristúpte na brucho a vráťte sa do východiskovej polohy.
 2. Potom to isté zopakujte a položte si ruky a nohy.
 3. Teraz skúste pristáť na bruchu z bežného skoku. Na vrchole skoku zatlačte ruky a nohy bližšie k telu, akoby ste stáli na všetkých štyroch. Z tejto polohy sa narovnajte a pristaňte na bruchu.

Zadné pristátie

Tento prvok je rovnako dôležitý ako schopnosť pristáť na bruchu.

 1. Skočiť rovno hore. Pokúste sa pristáť na rovnakom mieste, kde ste začali.
 2. Pri pristávaní na chrbte skúste sústrediť svoju hmotnosť okolo lopatiek.
 3. Zatlačte nohami a zdvihnite ich. Vaše ruky tiež zdvihnú pri každom úderu. Keď ste vo vzduchu, udržiavajte svoje telo rovno, nohy mierne nad hlavou.
 4. Ak sa chcete vrátiť, vykopnite trampolínu - nahor a dopredu.

Mačkanie na skoku

Tento prvok sa používa na vykonávanie väčšiny trampolínových trikov.

 1. Začať skákať spôsobom, ako si urobiť priamy vertikálny skok.
 2. Na vrchole skoku pritiahnite kolená k hrudníku a objímajte ich rukami.
 3. Uistite sa, že vo vzduchu nestratíte rovnováhu. Potom sa narovnať a pristáť na oboch nohách.

Otočenie o 180 stupňov

Jednoduché otočenie sa naučiť pre začiatočníkov.

 1. Pred skokom mierne otočte ramená v smere otáčania, nie viac ako 45 stupňov.
 2. V okamihu odchodu zdvihnite ruky. To je všetko, urobili ste polovicu zákruty.
 3. Pamätajte, že pri vykonávaní tohto triku by ste sa v skutočnosti nemali otáčať - telo by sa nemalo točiť.

záver

Takže teraz viete, ako skočiť na trampolínu a urobiť to bezpečne. Skákanie môže byť pre vás koníčkom, vďaka ktorému je vaše telo silnejšie a odolnejšie. S nimi môžete zlepšiť rovnováhu, koordináciu a obojsmerné motorické zručnosti.

Cvičenie na trampolíne pomôže posilniť vaše kosti a svaly, ako aj schudnúť a zlepšiť náladu. Deti aj dospelí môžu skákať na trampolíne, takže sa vo svojom voľnom čase určite choďte na trampolínu a určite získate veľa výhod pre vaše zdravie.

10 pravidiel pre začiatočníkov

 1. Prvýkrát? Ani jeden skok bez trénera!
 2. Cvičte iba s inštruktorom, vykonávajte iba cvičenia, ktoré navrhuje.
 3. Neskáčte z trampolíny na tvrdú podlahu.
 4. Na trampolíne môže byť naraz iba jedna osoba.
 5. Dislokácia alebo roztrhnutie členkových väzov je najbežnejšou traumou trampolíny. Preto pri pristávaní kontrolujte polohu chodidiel (mierne ohnuté nohy k sebe, nohy spolu, pri 90 ° k nohe, narazte na obe päty).
 6. Neskáčte do rúk a nesnažte sa ich nahradiť, keď spadnete na sieť. V takmer 100% prípadov to vedie k rôznym zraneniam rúk a golierov.
 7. Ovládajte bedrovú kosť. Je ľahké zraniť chrbát, ale je ťažké ho vyliečiť.
 8. Kovové pružiny na okrajoch trampolíny by mali byť pokryté rohožami.
 9. Do triedy neprídete „po včerajšku“. Dokonca aj nepatrná kocovina zabraňuje mozgu kontrolovať pohyby a vedie k zraneniam.
 10. Vždy pamätajte: trampolína nie je hračka. Mäkká sieť je veľmi zákerná.

Ak chcete cvičiť vestibulárny aparát doma, kúpte si naboso (BOSU, skratka pre obe použité strany, to znamená „používajú sa obe strany“) - špeciálna športová pologuľa, vyvinutá na rozvoj koordinácie pohybov. Niečo ako polovica nafukovacej gymnastickej lopty s plochou plastovou základňou s priemerom asi 75 cm.

Položte naboso na základňu, vstaňte s dvoma nohami a pokúste sa zostať. Čím horší je projektil nafúknutý, tým ťažšie je vyrovnať.

Na internete nájdete kurzy s cvičením pre naboso (existujú špeciálne kurzy pre tenis, futbal, golf, snowboarding a lyžovanie) a v oblasti 5 000 rubľov je dobrá hemisféra.

Pin
Send
Share
Send
Send