Užitočné tipy

Haggis - hlavné národné jedlo v Škótsku

Pin
Send
Share
Send
Send


Škótska misa na chlieb Je pripravená z vnútorností alebo skôr z vnútorností (pľúca, pečeň, srdce) barana / ovca uvareného v bruchu barana.

Napriek demokratickej povahe ingrediencií sa jedlo ukázalo byť veľmi výživné a skutočne chutné. A nebojte sa času, ktorý ste si urobili pre haggy doma, ako je uvedené v našom podrobnom recepte s fotografiou, pretože väčšina z neho (do 10 hodín) sa strávi predbežným namáčaním žalúdka skopového v slanej vode. Haggis budete variť tri hodiny, nič viac.

Aby bolo jedlo zaujímavejšie a uspokojivejšie, okrem nakrájaných drobov s korením a cibuľou (ako v klasickom recepte), k náplni pridáme sladkú papriku a varenú ryžu (v tradičnom haggi, Skotci vložili ¾ šálky mierne vyprážanej ovsenej kaše). Vďaka tomu získa škótsky haggis príťažlivejší vzhľad. A kvôli šťavnatosti pridáme do mletého mäsa nejaký obličkový tuk. Výsledkom bude niečo ako domáca varená klobása, voňavá, vydatná a veľmi chutná.

Zložky


 • Jahňacie brucho
  (1 ks)

 • Jahňací tuk
  (230 g)

 • Jahňacie pečene
  (1 ks)

 • Jahňacie srdce
  (1 ks)

 • cibuľa
  (4 ks.)

 • Bulharská paprika
  (200 g)

 • Obilná ryža
  (1 polievková lyžica)

 • Jedlá soľ
  (1 - 2 lyžice L.)

 • Mletý čierny korenie
  (1 polievková lyžica L.)

 • Pikantné bylinky
  (1 polievková lyžica L.)

 • Jahňacie svetlo
  (1 ks)

 • Pozemné korenie
  (1 polievková lyžica L.)

Varenie kroky

Vyčistíme žalúdok baraniny, dôkladne opláchnite, otočte naruby, zoškrabte, opláchnite - jedným slovom, dajte ho do dokonalej čistoty a nechajte ho v studenej vode (môžete ho mierne osoliť), aby ste ho namočili 8-10 hodín.

Z drobov (srdce, pečeň, pľúca) a 230 g tuku v obličkách pripravte mleté ​​mäso.

Jemne nakrájajte 4 cibule, kocky 200 g bulharského korenia a ryžu varte vo vode v pomere 1: 2. Časť vnútorností nemôže prejsť mlynčekom na mäso, ale jemne nasekaným nožom (ako na fotografii).

Nasekané droby zmiešajte so sladkou paprikou a dochutíme 1-2 lyžicami. l. soľ, 1 polievková lyžica. l. mletý čierny korenie, 1 polievková lyžica. l. nové korenie a 1 polievková lyžica. l. zmesi akýchkoľvek pikantných bylín (všetky bez sklíčka).

Nalejte ryžu do výslednej pikantne mletej zmesi a premiešajte.

Naplňujeme túto hmotu žalúdočným barom, ktorý sa už usadil vo vode a obliekame.

Naplnené plnené brucho nastriekame na niekoľko miest ihlou a pošleme na 3 hodiny do varu. Malo by to byť mäkké. Aby ste sa uistili, že je to tak, po 3 hodinách varu odrežte kúsok voľnej časti žalúdka a skúste. Ak je žalúdok mäkký, vyberte ho zo sporáka a mierne ho ochlaďte.

Národný škótsky haggis je dobrý v horúcom aj studenom stave. Nakrájajte na tenké plátky, dochutíme korením a sušenými paradajkami a podávame s chlebom na stôl.

Ako sa zviera stalo miskou

Znalí ľudia si určite budú pamätať báseň Roberta Burnsa „Óda na Haggis“. Narodeniny básnika v krajine sú štátnymi sviatkami a jedným z tradičných škótskych jedál, haggi, je povinná súčasť jeho ponuky. Toto národné jedlo je obzvlášť chutné na mrazivom januárovom večere so skvelou miestnou whisky.

Pokiaľ ide o pôvod názvu misky, existujú dve verzie. Prvý, vedecký, hovorí, že to prišlo zo slova Haggen - kotleta. Druhá, romantickejšia a smutnejšia, ale v podstate humorná, hovorí o tom, že kedysi žili v škótskych horách voľne žijúce zvieratá (Haggis scoticus).

Podľa legendy to boli malé stvorenia s papulou ježka a krátke krídla pokryté vtáčím perom zmiešaným s vlnou. Príroda sa postarala o to, aby sa mohli horlivo pohybovať po horských svahoch, čím im dali pravú a ľavú labku rôznych dĺžok. Bohužiaľ, táto vlastnosť zabránila reprodukcii zvierat a už dávno vymreli, ale štylizované „vypchaté“ neuveriteľné stvorenia sa stále dajú vidieť v dizajne niektorých škótskych krčiem.

Je zaujímavé, že počas oslavy Burns Night sa vyskúšanie tohto národného jedla dostalo pod hru gajdy. Škóti vtipne hovoria, že zvuky extrahované z nástroja sú umierajúcim vŕzganím haggov.

Existuje aj ďalšia verzia, ktorá sa skladá najmä pre turistov. Rovnako ako zvieratá môžu byť stále vidieť na škótskych kopcoch. Rozšírenie príbehu viedlo niektorých amerických turistov, s ktorými sa uskutočnili rozhovory, k vážnemu presvedčeniu a tvrdeniu, že haggis je skutočná šelma!

Čo je to haggis

Národná škótska miska haggis je horúci, korenený a aromatický mäsový puding vyrobený z jahňacích drobov, ovsených vločiek, cibule a korenia, ktorého jahňací žalúdok slúži ako škrupina.

Za starých čias, po zabití zvieraťa, všetko začalo fungovať, nezostal prakticky žiaden odpad, čo bolo dôležité pre škótskych pastierov. Okrem toho bolo vhodné vziať si so sebou jedlo na cestu a na pasienky - použitý žalúdok slúžil ako prirodzený „kontajner“.

Na varenie škótskych haggov sú potrebné jahňacie vnútornosti: pečeň, pľúca, srdce. Sú uvarené, jemne nasekané spolu s cibuľou a vnútorným tukom, zmiešané s drvenou ovsenou kašou. Zmes sa štedro ochutí muškátovým orieškom, citrónovou šťavou, šalviou a iným korením. Výsledná hmota sa plní do vyčisteného žalúdka, potom sa pevne zviaže a nastaví sa na varenie. Gurmáni pridajú do vývaru škótsku whisky, ktorá sa počas varenia tiež namočí.

Dnes sa na balenie haggis v Škótsku často berú hovädzie alebo bravčové črevá, alebo dokonca syntetické škrupiny - ako je to, v ktorom sú klobásy „oblečené“. Áno, a droby z oviec sa tiež často nahrádzajú bravčovým mäsom. Toto nie je originálny národný recept, ale táto verzia misky je v dnešnej dobe dosť populárna.

Haggis samozrejme nemožno nazvať „pekným“ alebo „kráľom elegancie“. Z vonkajšej strany sa misa podobá klobáse z guľatého mäsa. Nenechajte sa však oklamať stereotypmi - haggis je neuveriteľne chutný!

Po ochutnaní tohto aromatického a uspokojivého jedla, aj tí, ktorí nemajú radi pečeň, pripúšťajú: vec nie je vo výrobkoch, ale v schopnosti kuchára.

Tradične sa dva druhy zemiakovej kaše podávajú so škótskou haggis - vodnica a zemiaky (Neeps a tatties) so špeciálnou whisky omáčkou.

Vegetariáni môžu vyskúšať aj toto slávne národné jedlo. Nebudú musieť porušovať svoje zásady - existuje verzia tohto jedla s ovsenou kašou, šošovicami, orechmi, fazuľami, cibuľou a korením. A Židia žijúci v Škótsku sú vždy pripravení zaobchádzať s ostatnými veriacimi s košer haggis.

Kde „chytiť haggy“

Toto národné jedlo so stáročnou históriou v Škótsku je veľmi populárne, haggy si môžete objednať takmer v každej reštaurácii a krčme, alebo si ich môžete kúpiť v akomkoľvek miestnom mäsiarstve alebo na farme. Škótski kuchári dokonca prišli s mnohými variáciami použitia: pre hamburgery (hamburger), pizzu (ako náplň) a indickú pakoru.

Haggis je navyše bežným potravinovým doplnkom, ktorý sa v supermarketoch dá ľahko nájsť. Predáva sa v bankách a stačí ho zohriať doma. Najslávnejším výrobcom lahôdok je Macsween Edinburgh. Medzi ďalšie obľúbené značky patria J Saunderson, Grants of Speyside a Blackface Meat Company.

Škóti milujú toto jedlo už dávno mimo gastronomického rámca - pre nich je to jeden zo symbolov krajiny a objekt národnej hrdosti. Dokonca aj každoročné majstrovstvá v hádzaní haggov sa konajú v domovskej krajine Roberta Burnsa v škótskom meste Alloway.

Pin
Send
Share
Send
Send